Єд. унік. № 243/5111/25
Провадження № 3/243/2742/2025
Іменем України
14 липня 2025 року м. Слов'янськ
Суддя Слов'янського міськрайонного суду Донецької області Дюміна Н.О., розглянувши матеріали, які надійшли з БПП в м.Краматорськ та Слов'янськ УПП в Донецькій області ДПП, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , громадянина України, військовослужбовця в/ч НОМЕР_2 , який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.5 ст.126, ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), -
03 червня 2025 року о 21 годині 00 хвилин в смт.Билбасівка по вул.Центральна біля буд.75 ОСОБА_1 керував транспортним засобом Mersedes-Benz, реєстраційний номер НОМЕР_3 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме запах алкоголю з порожнини роти, порушення мови, порушення координації рухів. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку на місці зупинки за допомогою газоаналізатора або у медичному закладі відмовився, чим порушив п. 2.5 ПДР України та скоїв правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
14 червня 2025 року о 21 годині 55 хвилин в м.Слов'янську по вул.Банківська біля буд.41 ОСОБА_1 керував транспортним засобом Volkswagen Passat, реєстраційний номер НОМЕР_4 , в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан алкогольного сп'яніння зі згоди водія проводився у встановленому законодавством порядку із застосуванням спеціального технічного приладу Alcotest Drager 6820, результат 1,37 ‰, тест 983. З результатом згоден. Своїми діями ОСОБА_1 порушив п. 2.9а ПДР України та скоїв правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
14 червня 2025 року о 21 годині 55 хвилин в м.Слов'янську по вул.Банківська біля буд.41 ОСОБА_1 керував транспортним засобом Volkswagen Passat, реєстраційний номер НОМЕР_4 , при цьому не мав права керування транспортними засобами відповідної категорії. Правопорушення вчинено повторно протягом року, ОСОБА_1 притягнуто до відповідальності постановою серії БАА № 494866 від 03.06.2025. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.1а ПДР України, та скоїв правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 126 КУпАП.
Особа, що притягається до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про причини неприбуття суду не повідомив, хоча повідомлявся належним чином про дату, час та місце розгляду справи, про що свідчить підпис правопорушника у відповідній графі складених відносно нього протоколів про адміністративні правопорушення, а також шляхом неодноразового направлення йому повісток про виклик в судове засідання за допомогою смс-повідомлення на зазначений ним номер мобільного телефону згідно поданої ним заявки, які були ним отримані. Крім того, слід зазначити, ОСОБА_1 був обізнаний про те, що відносно нього співробітниками поліції було складено адміністративні протоколи, та, що справа про адміністративне правопорушення буде розглядатися Слов'янським міськрайонним судом Донецької області, проте не вживав заходів, щоб дізнатись про стан відомого йому судового провадження, в якому він є особою, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Як наголошує у своїх рішеннях Європейський суд з прав людини, сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана добросовісно користуватись належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Так, у рішенні “Пономарьов проти України» від 3 квітня 2008 року Європейський Суд з прав людини наголосив, що “сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження».
Окрім того, враховуючи принцип судочинства, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним, враховуючи безпідставне умисне затягування правопорушником справи нівелює завдання КУпАП, яким є охорона конституційного ладу України, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції, законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (стаття 1 КУпАП). Стаття 268 КУпАП не містить заборони розглядати справ про адміністративні правопорушення за ст. 130 КУпАП без обов'язкової присутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
За таких обставин суддя приходить до переконання про можливість розгляду справи про адміністративне правопорушення у відсутності особи, що притягається до адміністративної відповідальності.
Адміністративним правопорушенням відповідно до ч. 5 ст. 126 КУпАП визнається повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті, а саме керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом (ч. 2 ст. 126 КУпАП), керування транспортним засобом особою, стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами ( ч. 3 ст. 126 КУпАП), керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами (ч. 4 ст. 126 КУпАП).
Відповідно до п. 2.1а Правил дорожнього руху України водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі: а) посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
Адміністративним правопорушенням відповідно до ч. 1 ст.130 КУпАП визнається керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до п. 2.5 Правил дорожнього руху України водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до п. 2.9а Правил дорожнього руху України водію забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Винуватість ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення підтверджена:
?даними протоколу про адміністративне правопорушення серії АБА № 093226 від 03.06.2025, складеного уповноваженою посадовою особою у встановленому порядку, зі змісту якого вбачається, що 03 червня 2025 року о 21 годині 00 хвилин в смт.Билбасівка по вул.Центральна біля буд.75 ОСОБА_1 керував транспортним засобом Mersedes-Benz, реєстраційний номер НОМЕР_3 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме запах алкоголю з порожнини роти, порушення мови, порушення координації рухів. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку на місці зупинки за допомогою газоаналізатора або у медичному закладі відмовився, чим порушив п. 2.5 ПДР України та скоїв правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП;
?відеозаписом, доданим до протоколу, з якого вбачається, що поліцейський повідомляє ОСОБА_1 , що він був зупинений відповідно до п.7 ст.8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану». В ході спілкування у ОСОБА_1 були виявлені ознаки алкогольного сп'яніння, про що повідомлено водія. ОСОБА_1 вказав, що він не заперечує, він вживав алкоголь. На пропозицію поліцейського пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння ОСОБА_1 відмовився та зазначив, що він не бачить сенсу у проходженні огляду, оскільки він не заперечує вживання алкоголю. Водія було попереджено про настання адміністративної відповідальності. Перед складанням протоколу ОСОБА_1 були роз'яснені його права. Заперечень чи клопотань від ОСОБА_1 не надходило;
?рапортом інспектора взводу №1 роти №4 БПП в м.Краматорськ та Слов'янськ УПП в Донецькій області В.Гончара, за змістом якого 03.06.2025 о 21-00 год. під час патрулювання в складі екіпажу «Циклон 111» під час комендантської години був зупинений Mersedes-Benz, реєстраційний номер НОМЕР_3 , під керуванням ОСОБА_1 . Під час перевірки документів було встановлено, що водій не має права керування транспортним засобом та встановлено наявність у водія ознак алкогольного сп'яніння. Водію було запропоновано пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки за допомогою газоаналізатора, на що водій відмовився, після чого було запропоновано пройти медичний огляд на стан сп'яніння у мед.закладі м.Слов'янськ, на що ОСОБА_1 також відповів відмовою. На водія було складено протокол та постанову і відсторонено від керування;
?направленням на огляд, за змістом якого ОСОБА_1 03.06.2025 о 21-05 год. у зв'язку з виявленими ознаками алкогольного сп'яніння, а саме запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, порушення координації рухів, був направлений на огляд до КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м.Краматорськ» у м.Слов'янськ. Огляд не проводився (відмовився);
?даними протоколу про адміністративне правопорушення серії АБА № 093862 від 14.06.2025, складеного уповноваженою посадовою особою у встановленому порядку, зі змісту якого вбачається, що 14 червня 2025 року о 21 годині 55 хвилин в м.Слов'янську по вул.Банківська біля буд.41 ОСОБА_1 керував транспортним засобом Volkswagen Passat, реєстраційний номер НОМЕР_4 , в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан алкогольного сп'яніння зі згоди водія проводився у встановленому законодавством порядку із застосуванням спеціального технічного приладу Alcotest Drager 6820, результат 1,37 ‰, тест 983. З результатом згоден. Своїми діями ОСОБА_1 порушив п. 2.9а ПДР України та скоїв правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП;
?даними протоколу про адміністративне правопорушення серії АБА № 094122 від 14.06.2025, складеного уповноваженою посадовою особою у встановленому порядку, зі змісту якого вбачається, що 14 червня 2025 року о 21 годині 55 хвилин в м.Слов'янську по вул.Банківська біля буд.41 ОСОБА_1 керував транспортним засобом Volkswagen Passat, реєстраційний номер НОМЕР_4 , при цьому не мав права керування транспортними засобами відповідної категорії. Правопорушення вчинено повторно протягом року, ОСОБА_1 притягнуто до відповідальності постановою серії БАА № 494866 від 03.06.2025. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.1а ПДР України, та скоїв правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 126 КУпАП;
?відеозаписом, доданим до протоколу, з якого вбачається, що поліцейський повідомляє ОСОБА_1 , що він був зупинений під час дії комендантської години. В ході спілкування у ОСОБА_1 були виявлені ознаки алкогольного сп'яніння. Водію було запропоновано пройти огляд на стан сп'яніння у встановленому законом порядку на місці зупинки транспортного засобу за допомогою газоаналізатора, на що ОСОБА_1 погодився. Результат тесту позитивний 1,37 ‰. ОСОБА_1 вказував, що він не знає, чи він згоден з результатом, але після, зазначив, що визнає свою провину та з результатом газоаналізатора згоден (26-00 - 27-00 хвилина відеозапису). При цьому поліцейським було роз'яснено водієві, що у разі його незгоди з результатами огляду медичний огляд на стан сп'яніння має бути проведений у медичному закладі, а у разі його згоди з вказаним результатом запропоновано поставити підпис в акті огляду в графі «з результатом згоден». ОСОБА_1 поставив підпис в акті. На водія було складено протокол про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.130 КУпАП;
?рапортом інспектора взводу №1 роти №3 БПП в м.Краматорськ та Слов'янськ УПП в Донецькій області Є.Колеснікова, за змістом якого 14.06.2025 під час патрулювання в складі екіпажу «Циклон 107» під час комендантської години був зупинений Volkswagen Passat, реєстраційний номер НОМЕР_4 , під керуванням ОСОБА_1 . Під час перевірки документів було встановлено, що водій не має права керування транспортним засобом та встановлено наявність у водія ознак алкогольного сп'яніння. Водію було запропоновано пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки за допомогою газоаналізатора, на що водій погодився. Результат огляду 1,37 ‰. На водія було складено протоколи за ч.1 ст.130 та ч.5 ст.126 КУпАП;
?актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, відповідно до якого огляд ОСОБА_1 був проведений у зв'язку з виявленими ознаками алкогольного сп'яніння: запах алкоголю з порожнини рота, хитка хода, поведінка, що не відповідає обстановці. Результат огляду на стан сп'яніння позитивний складає 1,37 ‰. ОСОБА_1 з результатами згоден, що підтвердив своїм підписом;
?роздруківкою показів приладу газоаналізатора “Alcotest 6820» № 941 від 14.06.2025 о 22-07 год., відповідно до якої результат тесту ОСОБА_1 становить 1,37 ‰;
?витягом з адмінпрактики, за змістом якого постановою серії БАА № 494866 від 03.06.2025 ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.126 КУпАП та накладено штраф у сумі 3400 грн.;
?довідками до протоколів про адміністративні правопорушення, за змістом якої ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , посвідчення водія не має.
Слід зазначити, що відповідно до вимог п. 2.5 ПДР України, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
У разі невиконання вимог п. 2.5 ПДР України передбачена адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП, а саме за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Слід зазначити, що згідно диспозиції даної частини статті, для настання адміністративної відповідальності не має значення причина відмови особи, яка керує транспортним засобом від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції за виключенням обставин, які встановлені ст. 17 КУпАП.
За таких обставин, оцінивши наведені докази в їх сукупності, приходжу до висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складів адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст.130, ч.5 ст.126 КУпАП, та доведеність його вини.
Відповідно до положень ст.23 КУпАП, метою адміністративного стягнення є виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
За змістом ч.2 ст.33 КУпАП, при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, крім випадків накладення стягнення за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху.
На підставі ст. 36 КУпАП, при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо.
Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Враховуючи вищевикладене, приходжу до висновку, що ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП слід призначити покарання у вигляді штрафу на користь держави у розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (у сумі 17000 грн.), без позбавлення права керування транспортними засобами, за ч.5 ст.126 КУпАП слід призначити покарання у вигляді штрафу на користь держави у розмірі 2400 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (у сумі 40800 грн.), з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 5 років, без оплатного вилучення транспортного засобу. На підставі ст. 36 КУпАП, ОСОБА_1 остаточне покарання призначити у виді штрафу на користь держави у розмірі 2400 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (у сумі 40800 грн.), з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 5 років, без оплатного вилучення транспортного засобу. Таке стягнення буде справедливим, необхідним та достатнім для його виправлення та попередження нових правопорушень.
Відповідно до п. 12 ст. 5 Закону України “Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.
Враховуючи, що ОСОБА_1 наразі проходить військову службу у Збройних Силах України та є військовослужбовцем в/ч НОМЕР_2 , останній підлягає звільненню від сплати судового збору.
На підставі вищенаведеного, керуючись ч. 1 ст. 130, ст. ст. 247, 283-284, 287 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд -
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , винним у скоєнні правопорушень, передбачених ст. 130 ч. 1, ст.126 ч.5 КУпАП, та на підставі ст. 36 КУпАП накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в сумі 40800,00 грн. (сорок тисяч вісімсот грн. 00 коп.), який перерахувати на р/р UA198999980313090149000005001, отримувач коштів: Донецьке ГУК/м. Донецьк/21081300, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37967785, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 21081300, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 5 (п'ять) років, без оплатного вилучення транспортного засобу.
Відповідно до статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через 15 днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України.
Відповідно до статті 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Скаргу на постанову у справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до Дніпровського апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.
Строк пред'явлення виконавчого документа до виконання - 3 (три) місяці.
Суддя Н.О. Дюміна