Рішення від 07.12.2010 по справі 7/162-10

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

01032, м. Київ, вул. Комінтерну, 16 тел. 235-24-26

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"07" грудня 2010 р. Справа № 7/162-10

Господарський суд Київської області у складі судді Антонової В. М., розглянувши справу

за позовом Державного територіально-галузевого об'єднання «Південно-Західна Залізниця», м. Київ,

до Управління праці та соціального захисту населення Васильківської районної державної адміністрації, Київська область, м. Васильків,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача

Головне управління Державного казначейства України в Київській області, м. Київ,

про стягнення 361 965,33 грн.

за участю представників учасників судового процесу:

від позивача: Макарчук Л.Л. -представник за довіреністю №2351-НЮ від 12.08.2010 року;

від відповідача: Бурнишев М.Е. -представник за довіреністю б/н від 30.11.2010 року

від третьої особи: не з'явились;

секретар судового засідання: Мельничук Л.М.

Обставини справи:

Державне територіально-галузеве об'єднання «Південно-Західна Залізниця»(далі -позивач) звернулось до господарського суду Київської області з позовною заявою №НЮ-16-217/10 від 13.09.2010 року (вх. №4330 від 23.09.2010 року) до Управління праці та соціального захисту населення Васильківської районної державної адміністрації (далі -відповідач) про стягнення 361 965,33 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на порушення відповідачем своїх зобов'язань за договором №ПЗ/ДН-1-086405/НЮ від 26.12.2008 року та вимог Закону України «Про залізничний транспорт»щодо відшкодування збитків завданих залізниці від пільгового перевезення окремих категорій громадян, у зв'язку з чим за період з січня 2009 року по грудень 2009 року за Управлінням праці та соціального захисту населення Васильківської районної державної адміністрації утворилась заборгованість в розмірі 361 965,33 грн.

Ухвалою господарського суду Київської області від 23.09.2010 року було порушено провадження у справі № 7/162-10 та призначено її розгляд на 12.10.2010 року.

08.10.2010 року через загальний відділ господарського суду від відповідача надійшов відзив №1590 від 08.10.2010 року (вх. № 11954) на позов, в якому Управління праці та соціального захисту населення Васильківської районної державної адміністрації зазначало, що оплату по договору №ПЗ/ДН-1-086405/НЮ від 26.12.2008 року відповідач проводив виключно в межах субвенцій на 2009 рік і станом на 01.01.2010 року за ним існувала заборгованість по відшкодуванню за пільговий проїзд окремих категорій громадян у розмірі 90 585,00 грн., яка станом на 01.07.2010 року була повністю погашена, що підтверджується спільним протокольним рішенням від 16.06.2010 року №89Е/637. Поданий відзив з доданими документами було залучено судом до матеріалів справи.

Від позивача 11.10.2010 року через загальний відділ господарського суду надійшли письмові пояснення №ДН-1-452/1138 від 11.10.2010 року (вх. №12002), в яких Державне територіально-галузеве об'єднання «Південно-Західна Залізниця»надало додаткове нормативно-правове обґрунтування заявлених позовних вимог та витребувані ухвалою суду від 23.09.2010 року документи.

У судове засідання 12.10.2010 року представники учасників судового процесу з'явились і господарським судом в порядку вимог ч. 3 ст. 77 ГПК України було оголошено перерву до 02.11.2010 року.

21.10.2010 року до господарського суду від Головного управління Державного казначейства України у Київській області надійшли письмові пояснення №14-33/13-512 від 13.10.2010 року (вх. №12617), в яких третя особа повідомляла суд про те, що розрахунки між позивачем та відповідачем здійснювались по КФК 170302 «Пільговий проїзд залізничним транспортом»згідно актів звіряння розрахунків за надані населенню послуги. При цьому, реєстрація юридичних та фінансових зобов'язань та проведення рахунків проводиться за рахунок позивача структурним підрозділом «Енергозбут». Подані пояснення залучені судом до матеріалів справи.

29.10.2010 року через загальний відділ господарського суду Державне територіально-галузеве об'єднання «Південно-Західна Залізниця»подало додаткові пояснення по суті спору (вх. №13074) та копії зведених реєстрів актів звіряння заборгованості Головного управління Київської ОДА, які залучені судом до матеріалів справи.

У судове засідання 02.11.2010 року представники сторін з'явились і господарським судом відповідно до ч. 3 ст. 77 ГПК України було оголошено перерву до 16.11.2010 року.

Ухвалою господарського суду Київської області від 16.11.2010 року було продовжено строк вирішення спору у справі на 15 днів до 09.12.2010 року, розгляд справи відкладено на 30.11.2010 року та зобов'язано позивача надати суду зведені реєстри актів звіряння заборгованості за листопад-грудень 2009 року, акти звіряння розрахунків за січень 2009 року та зобов'язано відповідача провести звірку заборгованості з позивачем.

Від позивача 25.11.2010 року до господарського суду Київської області надійшли додаткові пояснення №ДНЮ-1-452/1279 (вх. №14931), в яких позивач зазначає, що заборгованість у розмірі 361 965,33 грн., яку просить стягнути позивач, складає собою суму боргу у розмірі 280 525,23 грн. за період з січня 2009 року по листопад 2009 року згідно актів звіряння заборгованості (за даними зазначеними позивачем) та суми боргу у розмірі 81 440,10 грн. за грудень 2009 року. При цьому, позивач повідомляє суд, що у 2009 році ним було надано послуг по пільговому перевезенню окремих категорій громадян на суму 541 775,33 грн., а компенсовано відповідачем 179 810,00 грн., що, на думку позивача, підтверджується додатково поданими спільними протокольними рішеннями за 2009 рік.

У судовому засіданні представником відповідача було надано суду документи, витребувані ухвалою господарського суду від 16.11.2010 року, а саме копії актів звіряння заборгованості за листопад-грудень 2009 року та додатково копії Даних про стан заборгованості по наданню пільг ветеранам та інвалідам Великої Вітчизняної війни, дітям війни по загальному фонду за 2009 рік. Подані документи залучені судом до матеріалів справи.

Вимог ухвали господарського суду від 16.11.2010 року щодо проведення звірки заборгованості відповідачем виконано не було. У зв'язку з необхідністю витребування додаткових документів, ухвалою господарського суду від 30.11.2010 року розгляд справи було відкладено на 07.12.2010 року, зобов'язано позивача та відповідача надати суду належним чином завірену копію спільного протокольного рішення від 16.06.2010 року №89Е/637.

Через загальний відділ господарського суду 03.12.2010 року від позивача надійшли додаткові пояснення, в яких Державне територіально-галузеве об'єднання «Південно-Західна Залізниця»повідомляло суд про те, що сторонами не було укладено спільного протокольного рішення від 16.06.2010 року №89Е/637 і що заборгованість відповідача перед позивачем по відшкодуванню коштів за пільговий проїзд окремих категорій громадян у 2009 році в повному обсязі відповідачем погашена не була.

Представник позивача у судовому засіданні 07.12.2010 року позовні вимоги підтримав, вважає їх правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з підстав, викладених у позовній заяві та поданих додаткових поясненнях по суті спору.

У судовому засіданні 07.12.2010 року представник відповідача заперечив проти позовних вимог, стверджував, що заборгованість за пільговий проїзд окремих категорій громадян у 2009 році ним була повністю погашена, а відтак підстави для задоволення позову відсутні. Копію протокольного рішення від 16.06.2010 року №89Е/637, яке витребовувалось судом ухвалою від 30.11.2010 року відповідач не надав.

У судове засідання 07.12.2010 року представники третьої особи не з'явились, третя особа про дату, час та місце судового засідання повідомлена належним чином, про причини неявки суд не повідомила.

Господарським судом на підставі ст. 85 ГПК України у судовому засіданні 07.12.2010 року було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення і доводи представників сторін, дослідивши та оцінивши представлені докази в їх сукупності, суд встановив:

Згідно п. 7, п. 18 ст. 15 та п. 15 ст. 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», п. 12 ст. 7 та п. 15, 16 ст. 9 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні»та інших законодавчих актів, зазначені вище категорії населення користуються правом на пільговий проїзд залізничним транспортом.

Частиною 5 ст. 9 Закону України «Про залізничний транспорт»встановлено, що для захисту інтересів окремих категорій громадян при пасажирських перевезеннях, у тому числі приміського сполучення, можуть передбачатись пільгові тарифи. Збитки залізничного транспорту загального користування від їх використання відшкодовуються залізниці за рахунок державного або місцевих бюджетів залежно від того, яким органом прийнято рішення щодо введення відповідних пільг.

27.12.2008 року між Управлінням праці та соціального захисту населення Васильківської районної державної адміністрації (платник за договором, відповідач у справі) та Державним територіально-галузевим об'єднанням «Південно-Західна Залізниця»(залізниця за договором, позивач у справі) було укладено договір №ПЗ/ДН-1-086405/НЮ від 26.12.2008 року на пільгове перевезення громадян Васильківського району залізничним транспортом загального користування та про відшкодування витрат за надані послуги (далі -договір).

Згідно п. 1.1. договору, він регламентує взаємовідносини сторін щодо відшкодування коштів на перевезення пільгових категорій громадян за рахунок субвенцій з державного бюджету згідно закону України «Про державний бюджет на 2009 рік», «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про основні заходи соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку», «Про статус та соціальний захист громадян які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи», які надаються залізницею, та покращення рівня обслуговування пасажирів у Київській області.

Залізниця, відповідно до п. 2.2.2. договору, зобов'язується щомісячно 3 числа наступного за звітним періодом, надавати списки громадян та дані про нараховані суми на покриття відшкодування, щодо перевезення пільгових категорій громадян Васильківського району, відповідно до законодавства. Надавати платнику щомісячно до 06 числа акт звірки взаємних розрахунків по пільговому перевезенню громадян Васильківського району Київської області.

Пунктом 3.2. договору передбачено, що відшкодування проводиться згідно п.п. 2, 3, 5-8 «Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 року №256. Платник здійснює розрахунок з постачальником послуг на підставі отриманих від нього щомісячних звітів щодо надання послуг та акта звірки розрахунків за надані послуги підписаного сторонами.

Оплата проводиться протягом 5 банківських днів після надходження коштів з державного бюджету на рахунок платника на підставі документів, складених залізницею та в межах субвенції на 2009 рік за перевезення пільгових категорій громадян Васильківського району залізничним транспортом. Платник на підставі розрахунків та актів звіряння забезпечує перерахування залізниці витрат по перевезенню пільговиків Васильківського району. (п. п. 3.3.-3.4. договору).

У відповідності до п. 6.1. договору, термін його дії встановлюється з 01 січня 2009 р. і діє до 31 грудня 2009 р.

Як стверджує позивач в позовній заяві, додаткових поясненнях №ДНЮ-1-452/1202 від 29.10.2010 року (вх. №13074) та додаткових поясненнях №ДНЮ-1-452/1279 від 25.11.2010 року (вх. №14931 від 25.11.2010року) витрати, які підлягали відшкодуванню відповідачем за пільгове перевезення окремих категорій громадян за період з 01.01.2009 року по 31.12.2009 року, становили 541 775,33 грн. Даний факт, як зазначає позивач, підтверджується наявними в матеріалах справи копіями актів звіряння розрахунків за надані населенню послуги (форма №3- пільга), на які надаються пільги за період з лютого 2009 року по січень 2010 року. Зокрема, актом звіряння розрахунків за надані населенню послуги станом на січень 2010 року визначено, що з початку року було фактично спожито послуг на суму 541 775,33 грн. (колонка №2 акту), одночасно відповідачем в даній графі зазначено суму 270 395,00 грн.

При цьому, господарський суд зазначає, що відповідно до п. 21 Порядку обслуговування громадян залізничним транспортом, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 19.03.1997 року № 252, оформлення пільгових та безкоштовних проїзних документів здійснюється по пред'явленню документів, що підтверджують відповідне право.

Оформлення, облік та звітність, що супроводжують процес здійснення пасажирських перевезень, в тому числі пільгових на залізниці, врегульовано Порядком оформлення розрахункових і звітних документів при здійсненні продажу проїзних і перевізних документів на залізничному транспорті, затвердженим наказом Міністерства транспорту України, Державної податкової адміністрації України від 24.10.2001 року №712/431 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 07.02.2002 року за №116/6404 та наказу ДТГО «Південно-Західна Залізниця»від 18.02.2008 року № 58-Н «Про затвердження Тарифів на перевезення пасажирів приміським залізничним транспортом».

Згідно ч. 2 п. 2.2.2. договору залізниця зобов'язана надавати платнику щомісячно до 06 числа акт звірки взаємних розрахунків по пільговому перевезенню громадян Васильківського району Київської області. Одночасно платник, відповідач у справі, відповідно п. 2.4. договору має право звіряти інформацію, яка надходить від залізниці і у разі виявлення розбіжностей не проводити розрахунків, що стосуються виявлених розбіжностей, до уточнення цієї інформації.

З наявних актів звіряння розрахунків за надані населенню послуги (форма №3- пільга) господарським судом встановлено, що такі акти були підписані уповноваженими представниками відповідача, Управління праці та соціального захисту населення Васильківської районної державної адміністрації, з урахуванням внесених ним поправок. Таким чином, внесення сторонами до актів звіряння розрахунків різних даних щодо вартості фактично спожитих послуг унеможливлює встановлення на підставі даних актів дійсного розміру витрат, що підлягають відшкодуванню відповідачем залізниці.

Враховуючи зазначене, господарський суд зазначає, що постановою Кабінету міністрів України «Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету»від 04.03.2002 року № 256 передбачено, що головні розпорядники коштів місцевих бюджетів здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі отриманих від них щомісячних звітів щодо послуг, наданих отримувачам, які мають право на відповідні пільги.

Господарським судом досліджено, що у відповідності до вимог чинного законодавства, між Державним територіально-галузевим об'єднанням «Південно-Західна Залізниця»та Київською обласною державною адміністрацією щомісячно підписувались зведені реєстри актів звіряння заборгованості (копії реєстрів наявні в матеріалах справи), підписи уповноважених осіб на яких засвідчені печатками юридичних осіб. Подані зведені реєстри зі сторони позивача, Державного територіально-галузевого об'єднання «Південно-Західна Залізниця», були підписані без жодних зауважень, тобто позивач погодився із, вказаною у щомісячних реєстрах, сумою вартості фактично спожитих відповідачем послуг за відповідні місяці.

З наявних реєстрів актів звіряння заборгованості вбачається, що заборгованість перед позивачем за 2009 рік за пільгове перевезення окремих категорій громадян по Васильківському районі становила 261 250,10 грн., зокрема, станом:

- на 01.02.2009 року 13 930,00 грн.;

- на 01.03.2009 року 21 670,00 грн.;

- на 10.04.2009 року 21 670,00 грн.;

- на 01.05.2009 року 21 670,00 грн.;

- на 01.06.2009 року 14 523,00 грн.;

- на 01.07.2009 року 16 747,00 грн.;

- на 01.08.2009 року 17 000,00 грн.;

- на 01.09.2009 року 17 600,00 грн.;

- на 01.10.2009 року 17 500,00 грн.;

- на 01.11.2009 року 17 500,00 грн.;

- на 08.12.2009 року 81 440,10 грн.

Вищенаведені суми також зазначені відповідачем у актах звіряння розрахунків за надані населенню послуги, на які надаються пільги та у наданих суду копіях Даних про стан заборгованості по наданню пільг ветеранам та інвалідам Великої Вітчизняної війни, дітям війни по загальному фонду за 2009 рік, яка зареєстрована в Управлінні Державного казначейства. Так, у таблиці Даних станом на 07.12.2009 року у колонці №3 «Фактично нараховано за рік»визначена сума 261 250,10 грн.

Враховуючи вище встановлені факти та беручи до уваги подані сторонами документи, господарський суд дійшов висновку, що витрати, які підлягали відшкодуванню відповідачем позивачу за пільгове перевезення окремих категорій громадян за період з 01.01.2009 року по 31.12.2009 року, становили 261 250,10 грн.

Згідно п. 2 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002р. № 256 фінансування видатків місцевих бюджетів за державними програмами соціального захисту населення провадиться за рахунок субвенцій, передбачених державним бюджетом на відповідний рік, у межах обсягів, затверджених у обласних бюджетах, бюджеті Автономної Республіки Крим, бюджетах міст Києва та Севастополя, міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення та у районних бюджетах на зазначені цілі. Забороняється фінансування місцевих програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету.

Відповідно до п. п. 3, 5-8 вищезазначеного Порядку, головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій, виконавчих рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.

Головні розпорядники коштів місцевих бюджетів щомісячно готують дані про нараховані суми щодо компенсаційних виплат за пільговий проїзд підприємствам-постачальникам відповідних соціальних послуг і направляють їх до фінансових органів районних державних адміністрацій. фінансові органи районних держадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення) на підставі актів звіряння, зазначених у пункті 5 цього Порядку, щомісяця готують реєстри нарахованих сум та подають їх Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, фінансовим органам обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, управлінням Державного казначейства в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києва та Севастополя.

Міністерство фінансів Автономної Республіки Крим, фінансові органи обласних держадміністрацій протягом двох операційних днів після отримання коштів субвенцій надають органам Державного казначейства платіжні доручення щодо перерахування цих коштів на рахунки районних бюджетів, бюджетів міст республіканського Автономної Республіки Крим та обласного значення пропорційно фактичним зобов'язанням з пільг, субсидій, допомоги та компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян відповідних бюджетів на дату проведення платежів з їх оплати.

Отримані місцевими бюджетами суми субвенцій перераховуються протягом одного операційного дня на рахунки головних розпорядників коштів, відкриті в територіальних управліннях Державного казначейства, для здійснення відповідних видатків.

Головні розпорядники коштів місцевих бюджетів у п'ятиденний термін здійснюють розрахунки з постачальниками відповідних послуг та ведуть облік за видами пільг.

Таким чином, діючим законодавством передбачено порядок компенсації витрат підприємств транспорту на пільговий проїзд громадян окремих категорій, а також відповідна сума коштів, у вигляді бюджетної субвенції, для такої компенсації.

Відповідач у своєму відзиві №1590 від 08.10.2010 року на позов зазначає, що відповідно до п. 2 «Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету», п. 5 статті 51 Бюджетного Кодексу України та п. 3.3 укладеного договору, управління бере на себе бюджетні зобов'язання та провадить видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами, враховуючи заборгованість за попередні роки. Відповідно до кошторису на 2009 рік, затвердженого Васильківською районною державною адміністрацією, до відшкодування за пільговий проїзд окремим категоріям громадян залізничним транспортом, прийнято розрахунків на суму 270 395,00 грн. та профінансовано 182 600,00 грн., з них за 2009 рік -179 810,00грн., а тому станом на 01 січня 2010 року виникла заборгованість у розмірі 90 585,00 грн., яка була погашена, як стверджує позивач в додатку до відзиву №2385 від 07.12.2010 року, згідно спільних протокольних рішень підписаних у 2010 року (зокрема до липня 2010 року).

На підтвердження того, що заборгованість у сумі 90 585,00 грн. була повністю сплачена відповідачем у 2010 році, Управління праці та соціального захисту населення Васильківської районної державної адміністрації надало суду зведені реєстри актів звіряння заборгованості до спільних протокольних рішень від 22.01.2010 року №39Е/4180 від 18.02.2010 року, від 18.02.2010 року №39Е4534, від 19.04.2010 року №39Е5273, від 16.06.2010 року №38Е/637 та від 26.05.2010 року №38Е227, копії виписок з рахунків та копії платіжних доручень.

Однак, господарський суд, дослідивши наявні в матеріалах справи протокольні рішення, підписані за період з лютого 2010 року по липень 2010 року, встановив, що у відповідних пунктах протокольних рішень зазначено перерахування коштів в рахунок оплати пільгового проїзду окремих категорій громадян в 2010 році згідно реєстру з таким записом в графі «призначення платежу»: «Стаття 39 «Електроенергія»за відповідний місяць 2010 року «п»та з зазначенням відповідної суми. Окрім того з наданих відповідачем платіжних доручень та виписок з рахунку встановлено, що в графі «призначення платежу»зазначено за пільгове перевезення станом, зокрема, на 01.01.2010 року, на 01.02.2010 року, на 01.04.2010 року, на 08.04.2010 року на 01.06.2010 року.

Таким чином, беручи до уваги те, що вищевказані протокольні рішення свідчать про відшкодування витрат за пільгове перевезення окремих категорій громадян лише в 2010 році, і не підтверджують оплату даних коштів в рахунок погашення існуючої заборгованості за 2009 рік, господарський суд дійшов висновку про безпідставність та неправомірність тверджень відповідача щодо оплати ним на користь позивача заборгованості в сумі 90 585,00 грн., яка виникла у 2009 році.

Господарським судом досліджено, що кошторисом Управління праці та соціального захисту населення Васильківської районної державної адміністрації на 2009 рік було затверджено надання субсидій та поточних трансфертів підприємствам (установам, організаціям) у розмірі 376 700,00 грн. Вказана сума також визначена і у Плані асигнувань Управління праці та соціального захисту населення Васильківської районної державної адміністрації із загального фонду Бюджету на 2009 рік.

З наявного в матеріалах справи Звіту про надходження та використання коштів загального фонду (форма №2д,2м) за 2009 рік встановлено, що Управлінню праці та соціального захисту населення Васильківської районної державної адміністрації за звітний період по коду класифікації 170302 «Пільговий проїзд залізничним транспортом»надійшли грошові кошти в розмірі 257 363,00 грн. З цих коштів за пільговий проїзд окремих категорій громадян Державному територіально-галузевому об'єднанню «Південно-Західна Залізниця»було відшкодовано 179 810,00 грн.

При цьому, спільного протокольного рішення від 16.06.2010 року №89Е/637, на яке посилається відповідач у відзиві на позовну заяву, на вимогу суду надано не було.

Сума відшкодування в розмірі 179 810,00 грн. підтверджується і позивачем, і відповідачем, зокрема, у відзиві №1590 від 08.10.2010 року, додаткових поясненнях позивача №ДНЮ-1-452/1202 від 29.10.2010 року, №ДНЮ-1-4152/1279 від 25.11.2010 року, №ДНЮ-1-452/1336 від 02.12.2010 року, додатку до відзиву №1315 від 29.11.2010 року, спільними протокольними рішеннями за 2009 рік, та таблицею Даних про стан заборгованості по наданню пільг ветеранам та інвалідам Великої Вітчизняної війни, дітям війни по загальному фонду за 2009 рік.

Таким чином, враховуючи те, що за період 2009 року витрати, які підлягали відшкодуванню відповідачем позивачу за пільгове перевезення окремих категорій громадян становили 261 250,10 грн., а відповідачем оплачено 179 810,00 грн., господарський суд дійшов висновку, що заборгованість відповідача перед позивачем за пільгове перевезення у 2009 році окремих категорій громадян складає 81 440,10 грн. (261 250,10 грн. - 179 810,00 грн.).

Відповідно до частини першої ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства.

Згідно частини третьої ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. А відповідно до ч.1-2, п.2 ч. 3 та ч.4 ст. 4 Цивільного кодексу України актами цивільного законодавства є Конституція України, Цивільний кодекс України, а також інші закони України, які приймаються відповідно до Конституції України та цього Кодексу (далі - закон), а також постанови Кабінету Міністрів України.

Згідно ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Під час розгляду спору у господарському суді матеріалами справи підтверджено існування заборгованості відповідача перед позивачем за пільгове перевезення окремих категорій громадян у 2009 році у розмірі 81 440,10 грн., відповідачем не надано доказів погашення зазначеної суми боргу. Відтак, оцінюючи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному і повному дослідженні, господарський суд дійшов до висновку, що позов підлягає задоволенню частково, у сумі 81 440,10 грн. В іншій частині позову, а саме в стягненні 280 525,23 грн. (361 965,33 грн. - 81 440,10 грн.) заборгованості, суд відмовляє.

Судові витрати відповідно до ст. 44, 49 ГПК України покладаються на сторін, пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд,-

вирішив:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Васильківської районної державної адміністрації (08600, Київська область, м. Васильків, вул. Соборна, буд. 99, код ЄДРПОУ 03193809) на користь Державного територіально-галузевого об'єднання «Південно-Західна Залізниця»(01034, м. Київ, вул. Лисенка, буд. 6, код ЄДРПОУ 04713033) 81 440 (вісімдесят одну тисячу чотириста сорок) грн. 10 коп. боргу, та судові витрати: 814 (вісімсот чотирнадцять) грн. 40 коп. державного мита та 53 (п'ятдесят три) грн.08 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

3. В іншій частині позову відмовити.

4. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду Київської області набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його належного оформлення і підписання та може бути оскаржено в апеляційному або касаційному порядку.

Суддя Антонова В. М.

Рішення підписане 10.12.2010 року