Провадження № 3/734/1694/25 Справа № 734/2619/25
14 липня 2025 року селище Козелець
Суддя Козелецького районного суду Чернігівської області Соловей В.В., розглянувши матеріали справи, що надійшла з Відділення поліції № 1 Чернігівського РУП ГУНП в Чернігівській області, про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 126 КУпАП, щодо
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 ,
у Козелецький районний суд Чернігівської області з Відділення поліції № 1 Чернігівського РУП ГУНП в Чернігівській області надійшла справа про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 126 КУпАП, щодо ОСОБА_1 . Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 359296 від 12 червня 2025 року виходить, що «о 09.59 годині 12 червня 2025 року у м. Остер, вул. Богдана Хмельницького, б. 7 Чернігівського району Чернігівської області водій керуючи транспортним засобом не пред чим порушив п.2.1.а Правил дорожнього руху - керування ТЗ особою, яка не має права керування таким ТЗ».
Відповідно до п. 2.1а Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306, водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
Диспозицією ст. 126 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність, зокрема, за: керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом (ч. 2); керування транспортним засобом особою, стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами (ч. 3); керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами (ч. 4). Диспозицією ч. 5 ст. 126 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті.
Згідно зі ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення повинен вирішити, зокрема, питання про те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Згідно з ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 КУпАП.
Відповідно до ст. 33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Викладені у змісті вказаного протоколу про адміністративне правопорушення, складеного щодо ОСОБА_1 , формулювання щодо суті адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП, не є зрозумілими у частині про «водій керуючи транспортним засобом не пред». У супровідному листі № 6991/124/48.1-2-25 від 13 червня 2025 року, долученому до справи про адміністративне правопорушення зазначено «На підставі ст. 221, 257 КУпАП направляємо на Вашу адресу матеріал адміністративної справи відносно гр. ОСОБА_1 , 2001 року народження».
Відповідно до постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» від 17 жовтня 2014 року № 11, правові норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного без додержання вимог ст. 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення. Згідно з п. 24 постанови № 14 від 23 грудня 2005 року Пленуму Верховного Суду України визнано правильною практику тих судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 126 КУпАП, щодо ОСОБА_1 складений без додержання вимог ст. 256 КУпАП. Допущені недоліки при складенні вказаного протоколу не надають можливості всебічно, повно і об'єктивно розглянути справу по суті та постановити законне й обґрунтоване судове рішення. За викладених обставин вказана справа (протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 359296 від 12 червня 2025 року і додані до нього копії документів) щодо ОСОБА_1 підлягає поверненню до Відділення поліції № 1 Чернігівського РУП ГУНП в Чернігівській області для належного оформлення.
Керуючись ст.ст. 33, 251, 256, 278, 383 і 384 КУпАП, суддя
справу (протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 359296 від 12 червня 2025 року і додані до нього копії документів) про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 126 КУпАП, щодо ОСОБА_1 повернути до Відділення поліції № 1 Чернігівського РУП ГУНП в Чернігівській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя