Постанова від 26.06.2025 по справі 759/13145/25

СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА

ун. № 759/13145/25

пр. № 3/759/4959/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 червня 2025 року суддя Святошинського районного суду міста Києва Жмудь Вікторія Олексіївна, за участю секретаря судового засідання Волкової А.О., прокурора Шевчука С.А., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Управління стратегічних розслідувань в м. Києві Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Києва, українки, громадянки України, номер картки фізичної особи - платника податків НОМЕР_1 , яка здобула вищу освіту, розлучена, працює на посаді заступника головного бухгалтера у ДП «Український державний інститут з проектування об'єктів дорожнього господарства «Укрдіпродор», зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 1726 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 , обіймаючи в період з 02.03.2018 до 14.02.2023 посаду головного бухгалтера в ДП «Український державний інститут з проектування об'єктів дорожнього господарства «Укрдіпродор» будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення пов'язанні з корупцією, відповідно до пп. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 № 1700-VII (далі - Закон), в порушення вимог ч. 1 ст. 46 Закону 31.03.2024 о 00 год. 01 хв. подала завідомо недостовірні відомості у щорічній декларації за 2023 рік (унікальний індентифікатор документа - с2се279с-b8a6-40f4-9526-af674918e6f1), які відрізняються від достовірних на суму 100 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених на дату подання декларації, тобто на суму 1 201 645 грн., чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачене ч. 4 ст. 1726 КУпАП.

У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину визнала та пояснила, що вона вчинила дане правопорушення неумисно. Вона заповнювала та подавала декларацію за допомогою мобільного телефону з дому. Робила це самостійно вперше, перед подачею декларації не перевірила зазначені у ній відомості. За попередні роки їй допомагали заповнювати декларації на роботі.

У судовому засіданні прокурор Шевчук С.А. вважав, що зібрані матеріали в повній мірі доводять вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення за ч. 4 ст. 1726 КУпАП, а відтак, її слід притягнути до відповідальності та накласти на неї стягнення у виді штрафу в розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Вислухавши думки учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи, а саме: протокол № 553 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, від 11.06.2025, який складений стосовно ОСОБА_1 ; копію витягу з обґрунтованого висновку щодо виявлення ознак адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією; копію декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік; копію відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; копію договору купівлі-продажу від 21.01.2020; копію наказу від 01.03.2018 № 25-К; копію наказу від 14.02.2023 № 21-К; копію особової картки ОСОБА_1 ; копію посадової інструкції головного бухгалтера; копію наказу від м04.01.2022 № 1 «Про подання декларацій за 2021 рік» з додатком; копію Акта № 40/25 від 05.05.2025 про результати проведення контролю щодо повноти заповнення декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічної за 2023 рік, поданої ОСОБА_1 як головним бухгалтером ДП «Український державний інститут з проектування об'єктів дорожнього господарства «Укрдіпродор», суддя дійшла до таких висновків.

Згідно з ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до з ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно зі ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови.

Положеннями ст. 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, відомостями та інформацією з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також іншими документами.

Згідно зі ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Відповідно до ч. 4 ст. 1726КУпАП визначено, що подання завідомо недостовірних відомостей у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, є адміністративним правопорушенням, пов'язаним з корупцією.

Згідно з приміткою до ст. 1726КУпАП, в ідповідальність за цією статтею за подання завідомо недостовірних відомостей у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, стосовно майна або іншого об'єкта декларування, що має вартість, настає у випадку, якщо такі відомості відрізняються від достовірних на суму від 100 до 500 прожиткових мінімумів для працездатних осіб.

У ході судового розгляду встановлено, що відповідно до наказу ДП «Український державний інститут з проектування об'єктів дорожнього господарства «Укрдіпродор» від 01.03.2018 № 25-К ОСОБА_1 призначено на посаду головного бухгалтера ДП «Український державний інститут з проектування об'єктів дорожнього господарства «Укрдіпродор».

Наказом ДП «Укрдіпродор» від 04.01.2022 встановлено перелік суб'єктів декларування. Згідно Додатку до цього наказу головного бухгалтера віднесено до суб'єктів декларування.

Наказом ДП «Укрдіпродор» «Про звільнення ОСОБА_1 » від 14.02.2023 № 21-К головного бухгалтера ДП «Укрдіпродор» ОСОБА_1 14.02.2023 звільнено за власним бажанням відповідно до ст. 38 КЗпП.

Згідно з пп. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон) суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, особи, які для цілей цього Закону прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зокрема, посадові особи юридичних осіб публічного права, які не зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону посадова особа юридичної особи публічного права - голова та член наглядової ради, ради директорів, виконавчого органу, комісії з припинення (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії), ліквідатор, керівник, заступник керівника, головний бухгалтер, корпоративний секретар такої юридичної особи публічного права, а також особа, яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу, та її заступники, голова та члени іншого органу управління юридичної особи (крім консультативного), якщо утворення такого органу передбачено законом або статутом юридичної особи публічного права.

Згідно з ч. 1 ст. 45 Закону особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а,», «в»- «ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Відповідно до публічної частини Реєстру ОСОБА_1 подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік, 31.03.2024 о 00 год. 01 хв. Унікальний ідентифікатор документа - с2се279с-b8a6-40f4-9526-af674918e6fl).

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу обов'язків з проведення вторинного контролю щодо повноти заповнення декларації (далі - вторинний контроль) від 20.03.2025 уповноваженою особою Національного агентства з питань запобігання корупції - заступником керівника відділу контролю щодо повноти заповнення декларацій ОСОБА_3 проведено повторний контроль декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічної за 2023 рік, унікальний ідентифікатор документа - с2cе279с-b8a6-40f4-9526-if674918e6fl, поданої ОСОБА_1 , головним бухгалтером ДП «Український державний інститут проектування об'єктів дорожнього господарства «Укрдіпродор», до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування 31.03.2024 року.

Вторинний контроль проведено у період з 21.03.2025 до 05.05.2025 року.

За результатами проведеного контролю щодо повноти заповнення декларації встановлено, що суб'єкт декларування не дотримався вимог п. 2 ч. 1 ст. 46 Закону, не зазначивши у розділі 3 «Об'єкти нерухомості» декларації відомостей про об'єкт нерухомого майна з реєстраційним номером 1987979780000, а саме квартири загальною площею 50 кв.м., що розташована за адресою: АДРЕСА_2 , дата набуття права власності 21.01.2020 на підставі договору купівлі-продажу від 21.01.2020 №? 66 вартістю 1 201 645 грн.

Згідно з відомостями Державного реєстру речових прав на нерухоме майно вказаний об'єкт нерухомості зареєстрований за суб'єктом декларування та станом на 31.12.2023 перебував у його власності.

Наказом Національного агентства від 23.07.2021 № 449/21 « Про затвердження форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29.07.2021 за №? 987/36609, затверджено Порядок заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Порядок), та Форму декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, чинного на дату подання декларації.

Згідно з п. 3 -5 розділу ІІ Порядку суб'єкт декларування до початку заповнення декларації повинен підтвердити ознайомлення із цим Порядком шляхом проставлення відповідної відмітки.

Після заповнення усіх необхідних розділів декларації суб'єкту декларування надається можливість перевірити повноту та достовірність зазначеної ним інформації. Перед підписанням декларації суб'єкт декларування підтверджує повноту та достовірність даних, вказаних у ній, ознайомлення з попередженням про настання відповідальності за подання недостовірних відомостей шляхом проставлення відповідної відмітки.

Суб'єкт декларування підписує декларацію шляхом накладання на неї особистого кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису відповідно до вимог законодавства.

Таким чином, враховуючи, що по справі зібрано достатньо доказів, які у своїй сукупності не викликають сумнівів у своїй достовірності і допустимості та підтверджують вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 1726 КУпАП, а саме: подання завідомо недостовірних відомостей у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, є всі підстави для притягнення її до адміністративної відповідальності та накладення на неї адміністративного стягнення у межах, установлених у санкції ч. 4 ст. 1726 КУпАП.

При накладенні адміністративного стягнення на ОСОБА_1 суддя відповідно до ст. 33 КУпАП враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, а саме те, що вона працює, розлучена, ступінь її вини, майновий стан, наявність обставин, що пом'якшують її відповідальність, та відсутність обставин, що обтяжують її відповідальність, та вважає, що стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі відповідає вимогам ст. 23 КУпАП і є домірним скоєному.

Положеннями ст. 401 КУпАП передбачено, що у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується судовий збір особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору встановлюється у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Вичерпний перелік осіб, які звільняються від сплати судового збору, міститься у ст. 5 даного Закону.

Як встановлено у судовому засіданні ОСОБА_1 до осіб, які підлягають звільненню від сплати судового збору, не відноситься, а відтак, з неї слід стягнути судовий збір за ухвалення постанови про накладення адміністративного стягнення.

Керуючись ч. 4 ст. 1726, ст. 9, 23, 33, 401, 245, 251, 252, 280, 283-285, 294 КУпАП, ст. 1, 3, 45 Закону України «Про запобігання корупції», п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», суддя,

ПОСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 визнати винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 1726 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) грн 00 к.

Стягнути зі ОСОБА_1 судовий збір за винесення постанови про накладення адміністративного стягнення у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605 (шістсот п'ять) грн 60 к.

Роз'яснити ОСОБА_1 , що штраф має бути сплачений не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення їй постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати правопорушником штрафу в вищезазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.

Зобов'язати відділ державної виконавчої служби повідомити про виконання постанови шляхом повернення останньої на адресу суду з відміткою про її виконання.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення. Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Святошинський районний суд міста Києва.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців з наступного дня після набрання нею законної сили.

Суддя Святошинського

районного суду міста Києва В.О. Жмудь