Ухвала від 10.07.2025 по справі 686/17036/25

Справа № 686/17036/25

Провадження № 2/686/5783/25

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

10 липня 2025 року м. Хмельницький

Суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області Хараджа Н.В., ознайомившись із матеріалами позовної заяви Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із позовом до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів в сумі 33030, 44 грн.

Відповідно до ч. 4ст. 177 ЦПК України, до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави для звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

У відповідності до ЗУ «Про судовий збір» за подання до суду позовної заяви майнового характеру, яка подана юридичною особою сплачується 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації ради не сплатило судовий збір за подачу даного позову у відповідності до ЗУ « Про судовий збір». При цьому до позовної заяви долучено клопотання про звільнення від сплати судового збору, посилаючись на недостатність бюджетного фінансування.

Перевіривши матеріали справи та доводи клопотання вважаю, що зазначене клопотання задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.

Відповідно до частини 1 статті 136 ЦПК України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі.

Згідно частини 3 статті 136 ЦПК України з підстав, зазначених у частині першій цієї статті, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до сплати судових витрат, пов'язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати.

Підставою для відстрочення сплати судового збору чи звільнення від його сплати є врахування судом майнового стану особи, яка, у свою чергу, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджає сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі. В іншому ж випадку, як зазначено в рішенні Європейського суду з прав людини від 19 червня 2001 року у справі «Креуз проти Польщі», вимога сплатити судовий збір не обмежує право заявників на доступ до правосуддя.

Майновий стан сторони має визначатися судом у світлі конкретних обставин певної справи, включаючи спроможність заявника сплатити судовий збір. Отже, визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони.

Таким чином, надання належних та допустимих доказів відсутності матеріальних ресурсів на момент звернення з позовом є визначальним для прийняття судом рішення у відповідності до статті 136 ЦПК України.

Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати належні і допустимі докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджає сплаті судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.

При цьому проблеми у фінансуванні бюджетної установи не можуть бути самостійною підставою для звільнення від сплати судового збору.

Крім того, до клопотання Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації не надав жодних доказів, які б підтверджували вчинення всіх залежних від нього заходів задля сплати судового збору (зокрема, вжиття заходів щодо виділення коштів для сплати судового збору чи перерозподілу наявних кошторисних призначень, направлення заявки чи клопотання про виділення коштів для відповідного фінансування тощо).

Отже, по-перше, Управлінням до позову не додано належних доказів, які б свідчили про його майновий стан, а, по-друге, не надано доказів стосовно вжиття відповідних заходів щодо виділення з бюджету коштів на витрати, що пов'язані зі сплатою судового збору.

За таких умов, оскільки заявником не доведено відсутності можливості сплатити судовий збір, у задоволенні клопотання Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації про звільнення від сплати судового збору за подання позову слід відмовити.

Таким чином, суддя приходить до висновку, що позивач зобов'язаний сплатити мінімальну ставку судового збору за вимогу майнового характеру з юридичних осіб у розмірі 3028 грн.

Згідно ст.185 ч.1, ч.2 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175і177цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Враховуючи наведене, подальший рух позовної заяви неможливий і позивачу слід надати термін для усунення вказаних недоліків, тобто для сплати судового збору за подання позовної заяви на час звернення до суду в розмірі 3028 грн.

Реквізитами для сплати судового збору є:

Сплата судового збору має бути здійснена за наступними реквізитами:

Отримувач коштів: ГУК у Хмел.обл/Хмельн.р-н/22030101;

Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37971775;

Банк отримувача: Казначейство України(ел. адм. подат.);

Рахунок отримувача: UA528999980313161206000022490;

Код класифікації доходів бюджету: 22030101;

Призначення платежу101 __________(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір, за позовом ___________ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області.

Враховуючи вищевикладене, відповідно дост.185 ЦПК України, суддя постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Керуючись ст. ст.177,185 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації про звільнення від сплати судового збору за подання позову відмовити

Позовну заяву Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів - залишити без руху.

Надати позивачу строк 10 днів з дня отримання вказаної ухвали для усунення недоліків, а саме - для сплати судового збору у відповідно до ЗУ « Про судовий збір» за подачу даного позову.

Роз'яснити позивачу, що в разі якщо у вказаний строк недоліки позовної заяви не будуть усунуті, позовна заява вважається неподаною і повертається позивачеві.

Копію ухвали надіслати позивачу.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.

Суддя Хмельницького

міськрайонного суду Н.В. Хараджа