Справа № 367/7907/25
Провадження №2-о/367/370/2025
про залишення без руху
11 липня 2025 року місто Ірпінь
Суддя Ірпінського міського суду Київської області Білогруд О.О., розглянувши заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Ірпінський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Бучанському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України,
установив:
представником заявниці - адвокатом Котар С.В. від імені ОСОБА_1 подано до Ірпінського міського суду Київської області заяву про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме: встановлення факту смерті матері ОСОБА_1 - ОСОБА_2 на тимчасово окупованій території України, метою встановлення вказаного факту зазначила необхідність державної реєстрації смерті померлої особи, проведеної державним органом України. Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями вказаний матеріал передано для розгляду судді Білогруд О.О.
Перевіривши матеріали заяви та долучених до неї документів, суддею встановлено таке.
Відповідно до пункту п'ятого частини другої статті 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених ЦПК України, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені Розділом IV ЦПК України (частина третя статті 294 ЦПК України).
Відповідно до положень частин першої-четвертої статті 294 ЦПК України під час розгляду справ окремого провадження суд зобов'язаний сприяти у здійсненні та охороні гарантованих Конституцією і законами України прав, свобод чи інтересів фізичних або юридичних осіб, вживати заходів щодо всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин справи. Справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених ЦПК України (за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду), за участю заявника і заінтересованих осіб.
Статтею 317 ЦПК України визначено особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, в частині п'ятій якої зазначено, що копія судового рішення невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації смерті особи. Державна реєстрації смерті, здійснюється відповідно до положень Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» та Правил про державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 № 52/5, згідно з якими державна реєстрація актів цивільного стану, зокрема смерті, а також діловодство в органах державної реєстрації актів цивільного стану здійснюється державною мовою. Для здійснення відповідної реєстрації подаються документів українською мовою, а якщо документи, складені іноземною мовою, до заяви обов'язково додаються переклад їх тексту українською мовою.
До заяви про встановлення факту смерті ОСОБА_2 додано: копії паспорта громадянина України та картки платника податків заявниці, довідка про взяття на облік заявниці як внутрішньо переміщеної особи, копія свідоцтва про шлюб та свідоцтва про народження заявниці (іноземною мовою), а також копії документів на підтвердження факту смерті ОСОБА_2 , виданих окупаційною владою іноземною мовою.
Водночас до заяви не додано копії будь-якого документа, який би містив прізвище, ім'я, по-батькові українською мовою, дату та місце народження особи факт смерті якої ОСОБА_1 просить встановити рішенням суду. Відсутність вказаного документа унеможливлює ідентифікацію особи, а також ухвалення законного та мотивованого рішення суду, забезпечення його виконання.
Відповідно до частини першої статті 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175, 177 ЦПК України протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи загальні засади здійснення цивільного судочинства у справах в порядку окремого провадження, суддя дійшла висновку, що відсутність вказаного документу перешкоджає розгляду питання щодо встановлення відповідного юридичного факту.
Таким чином, судом визначається заявнику спосіб усунення недоліків, а саме подати суду копію документа, який би містив відомості державною мовою та які нададуть можливість ідентифікувати особу, факт смерті якої просить встановити ОСОБА_1 .
Зазначений недолік має бути усунено у десятиденний строк з дня вручення копії ухвали про залишення заяви без руху. У разі невиконання ухвали суду в зазначений строк, заява вважається неподаною та підлягає поверненню, що не перешкоджає повторному зверненню до суду.
Керуючись статтями 185, 294, 317, 318 ЦПК України, суддя -
постановив:
заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Ірпінський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Бучанському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України залишити без руху.
Надати ОСОБА_1 строк для усунення недоліків заяви протягом десяти днів з дня отримання копії цієї ухвали.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя О.О. Білогруд