Рішення від 10.07.2025 по справі 200/8910/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 липня 2025 року Справа№200/8910/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Кравченко Т.О.,

розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

20 грудня 2024 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач 1, ГУ ПФУ в Донецькій області), надісланий через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» 20 грудня 2024 року, в якому позивач просив:

1. визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Донецькій області щодо незарахування до підземного стажу ОСОБА_1 за ст. 14 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788), за постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року № 202 «Про затвердження Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років» (далі - Постанова КМУ № 202), за Списком № 1 періодів:

з 01 вересня 2000 року по 30 червня 2001 року - навчання у Професійно-технічному училищі № 105 м. Димитрова за професією електрослюсар підземний,

з 20 грудня 2004 року по 05 лютого 2006 року - начальником зміни служби охорони праці на шахті ім. Стаханова державного підприємства «Красноармійськвугілля»,

з 05 жовтня 2007 року по 18 липня 2008 року - виконуючим обов'язки заступника директора по охороні праці та техніці безпеки у відокремленому підрозділі «Шахта «Родинська» державного підприємства «Красноармійськвугілля»

та нарахування пенсії в розмірі не відповідно до ст. 29 Закону № 1788 40% заробітку з розміру заробітку 19 170,83 грн;

2. зобов'язати ГУ ПФУ в Донецькій області зарахувати до підземного стажу ОСОБА_1 за ст. 14 Закону № 1788, за Постановою КМУ № 202, за Списком № 1 періоди:

з 01 вересня 2000 року по 30 червня 2001 року - навчання у Професійно-технічному училищі № 105 м. Димитрова за професією електрослюсар підземний,

з 20 грудня 2004 року по 05 лютого 2006 року - начальником зміни служби охорони праці на шахті ім. Стаханова державного підприємства «Красноармійськвугілля»,

з 05 жовтня 2007 року по 18 липня 2008 року - виконуючим обов'язки заступника директора по охороні праці та техніці безпеки у відокремленому підрозділі «Шахта «Родинська» державного підприємства «Красноармійськвугілля»

та нараховувати пенсію в розмірі відповідно до ст. 29 Закону № 1788 40% заробітку з розміру заробітку 19 170,83 грн з 01 травня 2023 року.

Заяви, клопотання учасників справи. Процесуальні дії у справі.

20 грудня 2024 року суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі; вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); встановив строк для подання відзиву на позовну заяву; витребував у відповідача 1 докази.

Цією ж ухвалою суд залучив до участі у справі як другого відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі - відповідач 2, ГУ ПФУ в Чернігівській області).

Про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі учасники справи повідомлені в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС).

Відповідно до ч. 1 ст. 262 КАС розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження у випадках, визначених ст. 263 цього Кодексу, розпочинається через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 262 КАС).

10 липня 2025 року суд постановив ухвалу, якою на підставі п. 4 ч. 1 ст. 238 КАС закрив провадження у справі в частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності щодо незарахування до підземного стажу ОСОБА_1 за ст. 14 Закону № 1788, за Постановою КМУ № 202, за Списком № 1 періодів: з 01 вересня 2000 року по 30 червня 2001 року - навчання у Професійно-технічному училищі № 105 м. Димитрова за професією електрослюсар підземний; з 20 грудня 2004 року по 05 лютого 2006 року - начальником зміни служби охорони праці на шахті ім. Стаханова державного підприємства «Красноармійськвугілля»; з 05 жовтня 2007 року по 18 липня 2008 року - виконуючим обов'язки заступника директора по охороні праці та техніці безпеки у відокремленому підрозділі «Шахта «Родинська» державного підприємства «Красноармійськвугілля» та зобов'язання зарахувати до підземного стажу ОСОБА_1 за ст. 14 Закону № 1788, за Постановою КМУ № 202, за Списком № 1 періоди: з 01 вересня 2000 року по 30 червня 2001 року - навчання у Професійно-технічному училищі № 105 м. Димитрова за професією електрослюсар підземний; з 20 грудня 2004 року по 05 лютого 2006 року - начальником зміни служби охорони праці на шахті ім. Стаханова державного підприємства «Красноармійськвугілля»; з 05 жовтня 2007 року по 18 липня 2008 року - виконуючим обов'язки заступника директора по охороні праці та техніці безпеки у відокремленому підрозділі «Шахта «Родинська» державного підприємства «Красноармійськвугілля».

Як на час відкриття провадження в адміністративній справі, так і на час розгляду цієї справи по суті триває широкомасштабна військова агресія російської федерації, яка слугувала підставою для введення в Україні з 24 лютого 2022 року 05 години 30 хвилин воєнного стану Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України про введення воєнного стану».

Указом Президента України від 15 квітня 2025 року № 235/2025 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 16 квітня 2025 року № 4356-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», строк дії воєнного стану продовжений з 05 години 30 хвилин 09 травня 2025 року строком на 90 діб.

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що 05 грудня 2023 року Донецький окружний адміністративний суд ухвалив рішення у справі № 200/3444/23, яким:

- визнав протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (далі - ГУ ПФУ в Кіровоградській області) щодо незарахування позивачу до пільгового підземного стажу за ст. 14 Закону № 1788, Постановою КМУ № 202, Списком № 1, стажу: з 07 травня 2001 року по 10 серпня 2001 року; з 01 вересня 2000 року по 30 червня 2001 року; з 17 вересня 2001 року по 05 грудня 2002 року; з 16 грудня 2002 року по 01 жовтня 2003 року; з 06 жовтня 2003 року по 04 жовтня 2004 року; з 11 жовтня 2004 року по 22 грудня 2004 року; з 20 грудня 2004 року по 05 лютого 2006 року; з 27 лютого 2006 року по 31 березня 2006 року; з 03 квітня 2006 року по 03 жовтня 2007 року; з 05 жовтня 2007 року по 18 липня 2008 року; з 20 жовтня 2008 року по 01 грудня 2008 року; з 03 грудня 2008 року по 14 лютого 2011 року та незастосування при призначенні пенсії ст. 29 Закону № 1788 із середнього заробітку на підприємстві для даної професії;

- зобов'язав ГУ ПФУ в Кіровоградській області зарахувати позивачу до пільгового підземного стажу за ст. 14 Закону № 1788, Постановою КМУ № 2020, Списком № 1 стаж: з 07 травня 2001 року по 10 серпня 2001 року; з 01 вересня 2000 року по 30 червня 2001 року; з 17 вересня 2001 року по 05 грудня 2002 року; з 16 грудня 2002 року по 01 жовтня 2003 року; з 06 жовтня 2003 року по 04 жовтня 2004 року; з 11 жовтня 2004 року по 22 грудня 2004 року; з 20 грудня 2004 року по 05 лютого 2006 року; з 27 лютого 2006 року по 31 березня 2006 року; з 03 квітня 2006 року по 03 жовтня 2007 року; з 05 жовтня 2007 року по 18 липня 2008 року; з 20 жовтня 2008 року по 01 грудня 2008 року; з 03 грудня 2008 року по 14 лютого 2011 року та застосувати при призначенні пенсії ст. 29 Закону № 1788 із середнього заробітку на підприємстві для даної професії - 19 170,83 грн на місяць з урахуванням висновків суду та норм чинного законодавства.

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 22 лютого 2024 року рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05 грудня 2023 року у справі № 200/3444/23 змінено; в абз. абз. 2 і 3 резолютивної частини рішення слова «визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Кіровоградській області», «зобов'язати ГУ ПФУ в Кіровоградській області» замінено словами «визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Чернігівській області», «зобов'язати ГУ ПФУ в Чернігівській області»; в іншій частині рішення залишено без змін.

Примусове виконання рішення суду у справі № 200/3444/23 здійснювалось в рамках виконавчого провадження № 74840774. Листом від 06 червня 2024 року пенсійний орган повідомив виконавця про виконання рішення і зазначив, що пенсія призначена в розмірі 19 170,83 грн відповідно до ст. 29 Закону № 1788.

Вважаючи, що пенсійний орган допустив бездіяльність при виконанні рішення суду, позивач звернувся до суду з заявою, поданою відповідно до ст. 383 КАС, про визнання протиправною такої бездіяльності

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 12 серпня 2024 року, яка залишена без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 02 грудня 2024 року, відмовлено у задоволенні заяви про визнання протиправною бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача на виконання рішення суду у справі № 200/3444/23.

При цьому суд вказав, що фактично між сторонами виник новий спір, який може бути вирішений у новому позовному провадженні.

Як наслідок, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Позивач вказував на те, що пенсійний орган не зарахував до підземного стажу за ст. 14 Закону № 1788, Постановою КМУ № 202 та Списком № 1 період навчання з 01 вересня 2000 року по 30 червня 2001 року та періоди роботи з 20 грудня 2004 року по 05 лютого 2006 року і з 05 жовтня 2007 року по 18 липня 2008 року, про що свідчить розрахунок стажу.

При перерахунку пенсії на виконання рішення суду у справі № 200/3444/23 визначений середній заробіток для обчислення пенсії в розмірі 19 170,83 грн, що не відповідає індивідуальному розрахунку заробітної плати від 28 червня 2023 року, згідно з яким середньомісячний заробіток для обчислення пенсії становить 21 783,55 грн.

На переконання позивача, пенсійний орган штучно зменшив розмір його середнього заробітку і в подальшому визначив розмір пенсії відповідно до ст. 27 Закону № 1058.

Рішенням суду у справі № 200/3444/23 на пенсійний орган покладений обов'язок призначити пенсію відповідно до ст. 29 Закону № 1788 із середнього заробітку на підприємстві для даної професії - 19 170,83 грн на місяць, (тобто в розмірі 40% від середнього заробітку на підприємстві для даної професії, що становить 7 668,33 грн, із розрахунку: 19 170,83 грн х 0,4 = 7 668,33 грн).

Натомість пенсійний орган визначив розмір пенсійної виплати із середнього заробітку, визначеного відповідно до ст. 29 Закону № 1788, з одночасним застосуванням норм ст. ст. 27 і 33 Закону № 1058 із розрахунку:

19 170,83 грн (розмір середнього заробітку) х 0,47000 (індивідуальний коефіцієнт стажу) х 50% = 4 630,73 грн.

На переконання позивача, такі дії (бездіяльність) пенсійного органу не відповідають вимогам закону та призвели до штучного зменшення розміру пенсії вдвічі.

Позивач вказував на те, що згідно з рішенням суду у справі № 200/3444/23 при призначенні пенсії належало застосувати ст. 29 Закону № 1788, яка не передбачає можливості одночасного застосування ст. 27 Закону № 1058 як конкуруючого закону.

Одночасне застосування норм Законів № 1058 та № 1788 призводить до штучного зменшення пенсії.

Позивач наголошував на тому, що відповідно до ст. 29 Закону № 1788 пенсія по інвалідності особам з інвалідністю ІІІ групи призначається в розмірі 40% заробітку. Пенсії по інвалідності особам з інвалідністю внаслідок трудового каліцтва та професійного захворювання обчислюються із середнього заробітку на підприємстві для даної професії.

Таким чином, за розрахунком позивача, розмір пенсії при виконанні рішення суду у справі № 200/3444/23 (в розмірі 40% від середнього заробітку на підприємстві для даної професії - 19 170,83 грн на місяць) мав становити не менше 7 668,33 грн (19 170,83 грн х 40%).

Просив задовольнити позов.

Відповідач 1 - ГУ ПФУ в Донецькій області позов не визнав; доводив, що у спірних правовідносинах будь-яких рішень не приймав, дій не вчиняв, бездіяльності не допускав, відтак, не порушував прав позивача.

Зазначив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області з 01 травня 2023 року та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону № 1058.

11 липня 2023 року позивач звернувся з заявою про перерахунок пенсії, яка зареєстрована за № 1406, в якій просив провести перерахунок - «зміна виду розрахунку».

На підставі цієї заяви з 01 липня 2023 року проведений перерахунок пенсії позивача, в результаті якого розмір пенсійної виплати не змінився.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 05 грудня 2023 року у справі № 200/3444/23, з урахуванням змін, внесених постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 22 лютого 2024 року:

- визнана протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Чернігівській області щодо незарахування ОСОБА_1 до пільгового підземного стажу за ст. 14 Закону № 1788, за Постановою КМУ № 202, за Списком № 1 стаж: з 07 травня 2001 року по 10 серпня 2001 року; з 01 вересня 2000 року по 30 червня 2001 року; з 17 вересня 2001 року по 05 грудня 2002 року; з 16 грудня 2002 року по 01 жовтня 2003 року; з 06 жовтня 2003 року по 04 жовтня 2004 року; з 11 жовтня 2004 року по 22 грудня 2004 року; з 20 грудня 2004 року по 05 лютого 2006 року; з 27 лютого 2006 року по 31 березня 2006 року; з 03 квітня 2006 року по 03 жовтня 2007 року; з 05 жовтня 2007 року по 18 липня 2008 року; з 20 жовтня 2008 року по 01 грудня 2008 року; з 03 грудня 2008 року по 14 лютого 2011 року та незастосування при призначенні пенсії ст. 29 Закону № 1788 із середнього заробітку на підприємстві для даної професії;

- зобов'язано ГУ ПФУ в Чернігівській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового підземного стажу за ст. 14 Закону № 1788, за Постановою КМУ № 202, за Списком № 1 стаж: з 07 травня 2001 року по 10 серпня 2001 року; з 01 вересня 2000 року по 30 червня 2001 року; з 17 вересня 2001 року по 05 грудня 2002 року; з 16 грудня 2002 року по 01 жовтня 2003 року; з 06 жовтня 2003 року по 04 жовтня 2004 року; з 11 жовтня 2004 року по 22 грудня 2004 року; з 20 грудня 2004 року по 05 лютого 2006 року; з 27 лютого 2006 року по 31 березня 2006 року; з 03 квітня 2006 року по 03 жовтня 2007 року; з 05 жовтня 2007 року по 18 липня 2008 року; з 20 жовтня 2008 року по 01 грудня 2008 року; з 03 грудня 2008 року по 14 лютого 2011 року та застосувати при призначенні пенсії ст. 29 Закону № 1788 із середнього заробітку на підприємстві для даної професії - 19 170,83 грн на місяць з урахуванням висновків суду та норм чинного законодавства.

Відповідач 1 зазначив, що рішення суду у справі № 200/3444/23 відпрацьовано ГУ ПФУ в Чернігівській області, а саме:

- період навчання з 01 вересня 2000 року по 30 червня 2001 року зарахований до пільгового стажу (навчання за фахом);

- періоди роботи з 20 грудня 2004 року по 05 лютого 2006 року та з 05 жовтня 2007 року по 18 липня 2008 року зараховані до пільгового стажу за Списком № 1.

Відповідач 1 покликався на норми п. п. 1.1, 4.2, 4.3, 4.4 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, (далі - Порядок № 22-1), і доводив, що у спірних правовідносинах не допускав порушення прав ОСОБА_1 , оскільки заява останнього за принципом екстериторіальності була опрацьована ГУ ПФУ в Чернігівській області і саме на цей пенсійний орган рішенням суду у справі № 200/3444/23 покладений обов'язок зарахувати певні періоди роботи до пільгового стажу, а також застосувати при призначенні пенсії ст. 29 Закону № 1788 із середнього заробітку на підприємстві для даної професії - 19 170,83 грн на місяць з урахуванням висновків суду та норм чинного законодавства.

Просив відмовити в позові.

Відповідач 2 - ГУ ПФУ в Чернігівській області позов не визнав; доводив, що у спірних правовідносинах діяв в межах повноважень, в порядку та у спосіб, що визначені законодавством.

Зазначив, що в зобов'язальній частині рішення суду у справі № 200/3444/23 зазначено зарахувати ОСОБА_1 до пільгового підземного стажу за ст. 14 Закону № 1788, Постановою КМУ № 202, Списком № 1 певні періоди та застосувати при призначенні пенсії ст. 29 Закону № 1788 із середнього заробітку на підприємстві для даної професії - 19 170,83 грн на місяць з урахуванням висновків суду та норм чинного законодавства.

Відповідач 2 наголосив на тому, що до зарахував позивачеві до пільгового стажу:

- період навчання з 01 вересня 2000 року по 30 червня 2001 року у професійно-технічному училищі № 105 м. Димитрова за професією електрослюсар підземний двома періодами: з 01 вересня 2000 року по 06 травня 2021 року - як навчання за фахом та з 07 травня 2001 року по 30 червня 2001 року - як період роботи відповідно до довідки від 27 квітня 2023 року № 01/11-117/4, виданої державним підприємством «Вугільна компанія «Краснолиманська»;

- періоди роботи з 20 грудня 2004 року по 05 лютого 2006 року на посаді начальника зміни служби охорони праці та з 05 жовтня 2007 року по 18 липня 2008 року виконуючим обов'язки заступника директора по охороні праці та техніці безпеки - за Списком № 1, оскільки ці посади не передбачені Постановою КМУ № 202.

Також відповідач 2 зазначив, що призначенні пенсії застосував середній заробіток на підприємстві для даної професії - 19 170,83 грн на місяць згідно зі ст. 29 Закону № 1788 та провів нарахування відповідно до ст. ст. 27 та 33 Закону № 1058.

З огляду на викладене, відповідач 2 доводив, що виконав рішення суду у справі № 200/3444/23 в межах покладених судом зобов'язань, з урахуванням повноважень, наданих чинним законодавством.

Просив відмовити в позові.

Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Докази відхилені судом, та мотиви їх відхилення.

На виконання вимог ст. 90 КАС суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Ухвалою від 20 грудня 2024 року суд витребував у відповідача 1 пенсійну справу (копію матеріалів електронної пенсійної справи) ОСОБА_1 з усіма наявними в ній матеріалами; рішення про призначення позивачу пенсії з розрахунком стажу (форма РС-право) до нього, а також всі документи, що слугували підставою для його прийняття; письмово повідомити суд про те, який саме пенсійний орган прийняв рішення про призначення позивачу пенсії; рішення про перерахунок пенсії позивача, прийняте на виконання рішення суду у справі № 200/3444/23, з розрахунком стажу (форма РС-право) та заробітку до нього; письмово повідомити суд про те, який саме пенсійний орган прийняв рішення про перерахунок пенсії позивача на виконання рішення суду у справі № 200/3444/23.

В повному обсязі витребувані докази відповідач 1 суду не надав, про причини, що унеможливили їх подання, суд не повідомив, а тому справа розглянута по суті за наявними у ній матеріалами.

З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що встановлено на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 .

З 16 квітня 1999 року постійне місце проживання позивача зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить штамп про реєстрацію місяця проживання, проставлений в паспорті.

З 01 травня 2023 року позивачеві вперше встановлена інвалідність ІІІ групи внаслідок професійного захворювання та визначений ступінь втрати професійної працездатності - 40%.

Інвалідність встановлена на строк до 01 червня 2025 року з датою чергового огляду - 08 травня 2025 року.

Ці обставини встановлені судом на підставі акта розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання (отруєння) від 17 квітня 2023 року (за формою П-4), довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААВ № 784078 від 08 травня 2023 року та довідки про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, потреби у наданні медичної та соціальної допомоги серії 12 ААА № 098971 від 08 травня 2023 року.

Відповідач 1 - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010) зареєстроване як юридична особа, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений відповідний запис.

Відповідач 2 - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (ідентифікаційний код 21390940) зареєстроване як юридична особа, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений відповідний запис.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону № 1058, яка йому призначена з 01 травня 2023 року.

Пенсія призначена за заявою від 24 травня 2023 року, яка за принципом екстериторіальності розглянута ГУ ПФУ в Чернігівській області та ГУ ПФУ в Кіровоградській області.

ГУ ПФУ в Донецькій області провело вторинну перевірку пенсійної справи ОСОБА_1 і надіслало до ГУ ПФУ в Чернігівській області та ГУ ПФУ в Кіровоградській області лист від 16 червня 2023 № 0500-0305-9/51723 щодо перегляду розрахунку пільгового стажу заявника, на який отримало відповіді від 20 червня 2023 року № 2500-0302- 9/39943 та від 27 червня 2023 № 1100-0303-9/30691 відповідно.

Як наслідок, згідно з рішенням про перерахунок пенсії від 13 червня 2023 року № 052530003902 (дата-час розрахунку: 09 червня 2023 року 14:10) пенсія ОСОБА_1 була обчислена виходячи з такого:

шифр та вид пенсії - 331 пенсія по інвалідності;

умови призначення - Закон № 1058;

середньомісячний заробіток - 21 783,55000;

дата перерахунку, вік, ознака роботи - 06 червня 2023 року, 40 років 10 місяців 13 днів, працює, підприємець;

вид перерахунку - допризначення, додаткові документи (абз. 3 п. 1.7 Порядку № 22-1) (з переглядом ЗП);

інвалідність:

група інвалідності, причина - третя група, трудове каліцтво/професійне захворювання (з актом Н1/П4);

серія та номер МСЕК - 12ААВ № 784078;

дата встановлення інвалідності - 08 травня 2023 року;

період встановлення інвалідності - з 01 травня 2023 року по 31 травня 2025 року;

тривалість стажу:

страховий стаж (повний) - 40 років 11 місяців 09 днів;

страховий стаж до 01 січня 2004 року - 03 роки 02 місяці 02 дні;

страховий стаж після 01 січня 2004 року - 15 років 06 місяців 14 днів;

додаткові роки за Список № 1 - 03 роки 00 місяців 00 днів;

додатковий стаж - 19 років 02 місяці 23 дні;

в тому числі: Роботи підземні, професії за Постановою КМУ № 202 (25) - 03 роки 06 місяців 15 днів;

коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0,40917;

коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((491/100*12)*1) - 0,40917;

01 травня 2023 року - 23 травня 2023 року

% для обчислення пенсії по інвалідності - 50;

розмір пенсії за віком (ст. 27) (21 783,55*0,40917) - 8 913,18 грн;

доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 5 років) - 104,65 грн;

загальний розмір пенсії - 9 017,83 грн;

розмір пенсії по інвалідності - 4 508,92 грн;

місяць підвищення розміру пенсії - 01 квітня 2023 року;

розмір пенсії з надбавками - 4 508,92 грн.

Розрахунок заробітку для обчислення пенсії проведений таким чином:

загальний страховий стаж в одинарному розмірі - 37 років 11 місяців 09 днів, 455 місяців;

загальний страховий стаж після 01 липня 2000 року - 18 років 08 місяців 16 днів, 224 місяці;

дата вводу заробітку - 24 травня 2023 року;

середній заробіток за 3 попередні роки (за 2020-2022 роки) - 12 236,71 грн;

останній місяць врахованої заробітної плати - 31 березня 2023 року;

максимальна дата оптимізації - 31 березня 2023 року;

сума коефіцієнтів заробітної плати (до оптимізації) - 285,01808;

сума коефіцієнтів заробітної плати (після оптимізації) - 241,51068;

кількість місяців заробітної плати (до оптимізації) - 228;

кількість місяців, виключених оптимізацією (в межах 10%) - 45;

кількість місяців, виключених додатково (понад 10%) - 44;

кількість місяців заробітної плати (після оптимізації) - 139;

індивідуальний коефіцієнт для обчислення (до оптимізації) - 1,25008;

страховий стаж за місяці врахованої заробітної плати (139-7+110/30) - 135,66667;

індивідуальний коефіцієнт для обчислення (після оптимізації) - 1,78018;

середньомісячний заробіток для обчислення - 21 783,55000.

Як свідчить розрахунок стажу (форма РС-право) до рішення про індивідуальний перерахунок - у зв'язку з уточненням даних в ЕПС, пенсійний орган зарахував позивачеві періоди:

з 01 вересня 2000 року по 06 травня 2001 року - 00 років 08 місяців 06 днів - до страхового та пільгового стажу - навчання за фахом;

з 07 травня 2001 року по 16 травня 2001 року - 00 років 00 місяців 10 днів - до страхового та пільгового стажу - навчання за фахом;

з 17 травня 2001 року по 10 серпня 2001 року - 00 років 02 місяці 24 дні - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;

з 21 вересня 2001 року по 23 січня 2002 року - 00 років 04 місяці 03 дні - до страхового стажу;

з 24 січня 2002 року по 05 грудня 2002 року - 00 років 10 місяців 12 днів - до страхового стажу;

з 16 грудня 2002 року по 19 грудня 2002 року - 00 років 00 місяців 04 дні - до страхового та пільгового стажу - навчання за фахом;

з 20 грудня 2002 року по 24 лютого 2003 року - 00 років 02 місяці 05 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;

з 25 лютого 2003 року по 13 березня 2003 року - 00 років 00 місяців 19 днів - до страхового стажу;

з 14 березня 2003 року по 17 червня 2003 року - 00 років 03 місяці 04 дні - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;

з 18 червня 2003 року по 30 червня 2003 року - 00 років 00 місяців 13 днів - до страхового стажу;

з 01 липня 2003 року по 19 вересня 2003 року - 00 років 02 місяці 19 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;

з 20 вересня 2003 року по 21 вересня 2003 року - 00 років 00 місяців 02 дні - до страхового та пільгового стажу - навчання за фахом;

з 22 вересня 2003 року по 01 жовтня 2003 року - 00 років 00 місяців 10 днів - до страхового стажу;

з 11 жовтня 2003 року по 31 грудня 2003 року - 00 років 02 місяці 21 день - до страхового стажу;

з 01 січня 2004 року по 04 жовтня 2004 року - 00 років 10 місяців 00 днів - до страхового стажу;

з 11 жовтня 2004 року по 18 жовтня 2004 року - 00 років 01 місяць 00 днів - до страхового та пільгового стажу - навчання за фахом;

з 23 жовтня 2004 року по 22 грудня 2004 року - 00 років 03 місяці 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;

з 01 січня 2005 року по 06 січня 2005 року - 00 років 01 місяць 00 днів - до страхового стажу;

з 07 січня 2005 року по 31 травня 2005 року - 00 років 05 місяців 00 днів - до страхового стажу;

з 01 червня 2005 року по 05 лютого 2006 року - 00 років 09 місяців 00 днів - до страхового стажу;

з 27 лютого 2006 року по 31 березня 2006 року - 00 років 02 місяці 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;

з 03 квітня 2006 року по 03 жовтня 2007 року - 01 рік 07 місяців 00 днів - до страхового стажу;

з 05 жовтня 2007 року по 18 липня 2008 року - 00 років 10 місяців 00 днів - до страхового стажу;

з 01 серпня 2008 року по 28 вересня 2008 року - 00 років 01 місяць 28 днів - до страхового - безробіття;

з 20 жовтня 2008 року по 31 жовтня 2008 року - 00 років 01 місяць 00 днів - до страхового та пільгового стажу - навчання за фахом;

з 01 листопада 2008 року по 01 грудня 2008 року - 00 років 02 місяці 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, інші;

з 03 грудня 2008 року по 10 грудня 2008 року - 00 років 01 місяць 00 днів - до страхового та пільгового стажу - навчання за фахом;

з 13 грудня 2008 року по 02 лютого 2009 року - 00 років 03 місяці 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, інші;

з 03 лютого 2009 року по 11 грудня 2009 року - 00 років 11 місяців 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;

з 12 грудня 2009 року по 31 грудня 2009 року - 00 років 01 місяць 00 днів - до страхового стажу;

з 01 січня 2020 року по 24 грудня 2010 року - 01 рік 00 місяців 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;

з 25 грудня 2010 року по 31 грудня 2010 року - 00 років 01 місяць 00 днів - до страхового стажу;

з 01 січня 2011 року по 14 грудня 2011 року - 00 років 02 місяці 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;

з 22 лютого 2011 року по 13 березня 2011 року - 00 років 01 місяць 13 днів - до страхового стажу - безробіття;

з 01 червня 2011 року по 30 червня 2012 року - 01 рік 01 місяць 00 днів - до страхового стажу;

з 01 квітня 2013 року по 31 серпня 2013 року - 00 років 05 місяців 00 днів - до страхового стажу;

з 28 вересня 2015 року по 16 грудня 2015 року - 00 років 03 місяці 06 днів - до страхового стажу;

з 01 вересня 2016 року по 31 жовтня 2017 року - 01 рік 02 місяці 00 днів - до страхового стажу;

з 01 листопада 2017 року по 29 лютого 2020 року - 02 роки 04 місяці 00 днів - до страхового стажу;

з 01 березня 2020 року по 31 травня 2020 року - 00 років 03 місяці 00 днів - до страхового стажу - ФОП (карантин з 01 березня 2020 року по 31 травня 2020 року);

з 01 червня 2020 року по 28 лютого 2021 року - 00 років 08 місяців 27 днів - до страхового стажу;

з 01 березня 2021 року по 31 березня 2023 року - 02 роки 01 місяць 00 днів - до страхового стажу.

У відповідь на звернення ОСОБА_1 від 26 червня 2023 року № ВЕБ-05001-Ф-С-23-141694 листом від 07 липня 2023 року № 12643-12702/С-02/8-0500/23 ГУ ПФУ в Донецькій області повідомило, що з 01 травня 2023 року на підставі заяви від 24 травня 2023 року № 1002 йому призначена пенсія по 3 групі інвалідності внаслідок трудового каліцтва/професійного захворювання відповідно до Закону № 1058 та надав розрахунок стажу і заробітку.

11 липня 2023 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Донецькій області з заявою про перерахунок пенсії, в якій просив зарахувати до пільгового підземного стажу за ст. 14, постанова 202, сп. 1 періоди навчання (роботи): з 07 травня 2001 року по 10 серпня 2001 року, з 01 вересня 200 року по 30 червня 2001 року, з 17 вересня 2001 року по 05 грудня 2002 року, з 16 грудня 2002 року по 01 жовтня 2003 року, з 06 жовтня 2003 року по 04 жовтня 2004 року, з 11 жовтня 2004 року по 22 грудня 2004 року, з 20 грудня 2004 року по 05 лютого 2006 року, з 27 лютого 2006 року по 31 березня 2006 року, з 03 квітня 2006 року по 03 жовтня 2007 року, з 05 жовтня 2007 року по 18 липня 2008 року, з 20 жовтня 2008 року по 01 грудня 2008 року, з 03 грудня 2008 року по 14 лютого 2011 року, а також розрахувати пенсію по інвалідності внаслідок професійного захворювання з 01 травня 2023 року за ст. 29 Закону № 1788 із середнього заробітку на підприємстві для даної професії.

Згідно з інформацією відокремленого підрозділу «Шахта «Центральна» державного підприємства «Мирноградвугілля» станом на 01 травня 2023 року середній заробіток за 12 місяців за професією - заступник начальника дільниці ВТБ становив 19 170,83 грн.

За заявою від 11 липня 2023 року проведений перерахунок пенсії позивача.

Як свідчить рішення про перерахунок пенсії від 14 липня 2023 року № 052530003902 (дата-час розрахунку: 13 липня 2023 року 11:39), пенсія позивача перерахована виходячи з такого:

шифр та вид пенсії - 331 пенсія по інвалідності;

умови призначення - Закон № 1058;

середньомісячний заробіток - 21 783,55000;

дата перерахунку, вік, ознака роботи - 11 липня 2023 року, 40 років 11 місяців 18 днів, працює, підприємець;

вид перерахунку - у зв'язку з уточненням даних в ЕПС, 01 липня 2023 року;

інвалідність:

група інвалідності, причина - третя група, трудове каліцтво/професійне захворювання (з актом Н1/П4);

дата встановлення інвалідності - 08 травня 2023 року;

період встановлення інвалідності - з 08 травня 2023 року по 31 травня 2025 року;

тривалість стажу:

страховий стаж (повний) - 40 років 11 місяців 02 дні;

страховий стаж до 01 січня 2004 року - 03 роки 02 місяці 02 дні;

страховий стаж після 01 січня 2004 року - 15 років 06 місяців 14 днів;

додаткові роки за Список № 1 - 03 роки 00 місяців 00 днів;

додатковий стаж - 19 років 02 місяці 16 днів;

в тому числі: Роботи підземні, професії за Постановою КМУ № 202 (25) - 04 роки 01 місяць 25 днів;

коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0,40917;

коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((491/100*12)*1) - 0,40917;

01 липня 2023 року - 31 травня 2023 року

% для обчислення пенсії - 50;

розмір пенсії за віком (ст. 27) (21 783,55*0,40917) - 8 913,18 грн;

доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 5 років) - 104,65 грн;

загальний розмір пенсії - 9 017,83 грн;

розмір пенсії по інвалідності - 4 508,92 грн;

місяць підвищення розміру пенсії - 01 квітня 2023 року;

розмір пенсії з надбавками - 4 508,92 грн;

призначено згідно з Законом щомісячно в сумі 4 508,92 грн з 01 липня 2023 року по 31 травня 2025 року.

Розрахунок стажу (форма РС-право) свідчить, що під час перерахунку пенсії з 11 липня 2023 року пенсійний орган зарахував позивачеві періоди:

з 01 вересня 2000 року по 06 травня 2001 року - 00 років 08 місяців 06 днів - до страхового та пільгового стажу - навчання за фахом;

з 07 травня 2001 року по 16 травня 2001 року - 00 років 00 місяців 10 днів з до страхового та пільгового стажу - навчання за фахом;

з 17 травня 2001 року по 10 серпня 2001 року - 00 років 02 місяці 24 дні - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1 п-р 1, п. а-в;

з 21 вересня 2001 року по 23 січня 2002 року - 00 років 04 місяці 03 дні - до страхового стажу;

з 24 січня 2002 року по 05 грудня 2002 року - 00 років 10 місяців 12 днів - до страхового стажу;

з 16 грудня 2002 року по 19 грудня 2002 року - 00 років 00 місяців 04 дні - до страхового та пільгового стажу - навчання за фахом;

з 20 грудня 2002 року по 24 лютого 2003 року - 00 років 02 місяці 05 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;

з 25 лютого 2003 року по 13 березня 2003 року - 00 років 00 місяців 19 днів - до страхового стажу;

з 14 березня 2003 року по 17 червня 2003 року - 00 років 03 місяці 04 дні - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;

з 18 червня 2003 року по 30 червня 2003 року - 00 років 00 місяців 13 днів - до страхового стажу;

з 01 липня 2003 року по 19 вересня 2003 року - 00 років 02 місяці 19 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;

з 20 вересня 2003 року по 21 вересня 2003 року - 00 років 00 місяців 02 дні - до страхового та пільгового стажу - навчання за фахом;

з 22 вересня 2003 року по 01 жовтня 2003 року - 00 років 00 місяців 10 днів - до страхового стажу;

з 11 жовтня 2003 року по 31 грудня 2003 року - 00 років 02 місяці 21 день - до страхового стажу;

з 01 січня 2004 року по 04 жовтня 2004 року - 00 років 09 місяців 04 дні - до страхового стажу;

з 11 жовтня 2004 року по 18 жовтня 2004 року - 00 років 00 місяців 08 днів - до страхового та пільгового стажу - навчання за фахом;

з 23 жовтня 2004 року по 22 грудня 2004 року - 00 років 02 місяці 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;

з 01 січня 2005 року по 06 січня 2005 року - 00 років 00 місяців 06 днів - до страхового стажу;

з 07 січня 2005 року по 31 травня 2005 року - 00 років 04 місяці 25 днів - до страхового стажу;

з 01 червня 2005 року по 05 лютого 2006 року - 00 років 08 місяців 05 днів - до страхового стажу;

з 27 лютого 2006 року по 31 березня 2006 року - 00 років 01 місяців 05 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;

з 03 квітня 2006 року по 03 жовтня 2007 року - 01 рік 06 місяців 01 день - до страхового стажу;

з 05 жовтня 2007 року по 18 липня 2008 року - 00 років 09 місяців 14 днів - до страхового стажу;

з 01 серпня 2008 року по 28 вересня 2008 року - 00 років 01 місяць 28 днів - до страхового стажу - безробіття;

з 20 жовтня 2008 року по 31 жовтня 2008 року - 00 років 00 місяців 12 днів - до страхового та пільгового стажу - навчання за фахом;

з 01 листопада 2008 року по 01 грудня 2008 року - 00 років 01 місяць 01 день - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, інші;

з 03 грудня 2008 року по 10 грудня 2008 року - 00 років 00 місяців 08 днів - до страхового та пільгового стажу - навчання за фахом;

з 13 грудня 2008 року по 02 лютого 2009 року - 00 років 01 місяць 20 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, інші;

з 03 лютого 2009 року по 11 грудня 2009 року - 00 років 10 місяців 09 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;

з 12 грудня 2009 року по 31 грудня 2009 року - 00 років 00 місяців 20 днів - до страхового стажу;

з 01 січня 2010 року по 24 грудня 2010 року - 00 років 11 місяців 24 дні - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;

з 25 грудня 2010 року по 31 грудня 2010 року - 00 років 00 місяців 07 днів - до страхового стажу;

з 01 січня 2011 року по 14 грудня 2011 року - 00 років 01 місяць 14 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;

з 22 лютого 2011 року по 13 березня 2011 року - 00 років 00 місяців 22 дні - до страхового стажу - безробіття;

з 01 червня 2011 року по 30 червня 2012 року - 01 рік 01 місяць 00 днів - до страхового стажу;

з 01 квітня 2013 року по 31 серпня 2013 року - 00 років 05 місяців 00 днів - до страхового стажу;

з 28 вересня 2015 року по 16 грудня 2015 року - 00 років 02 місяці 19 днів - до страхового стажу;

з 01 вересня 2016 року по 31 жовтня 2017 року - 01 рік 02 місяці 00 днів - до страхового стажу;

з 01 листопада 2017 року по 29 лютого 2020 року - 02 роки 04 місяці 00 днів - до страхового стажу;

з 01 березня 2020 року по 31 травня 2020 року - 00 років 03 місяці 00 років - до страхового стажу - ФОП (карантин з 01 березня 2020 року по 31 травня 2020 року);

з 01 червня 2020 року по 28 лютого 2021 року - 00 років 09 місяців 00 днів - до страхового стажу;

з 01 березня 2021 року по 31 березня 2023 року - 02 роки 01 місяць 00 днів - до страхового стажу.

12 липня 2023 року ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до ГУ ПФУ в Донецькій області, в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Донецькій області щодо незарахування до його пільгового підземного стажу за ст. 14 Закону № 1788, за Постановою КМУ № 202, за Списком № 1 стажу: з 07 травня 2001 року по 10 серпня 2001 року, з 01 вересня 2000 року по 30 червня 2001 року, з 17 вересня 2001 року по 05 грудня 2002 року, з 16 грудня 2002 року по 01 жовтня 2003 року, з 06 жовтня 2003 року по 04 жовтня 2004 року, з 11 жовтня 2004 року по 22 грудня 2004 року, з 20 грудня 2004 року по 05 лютого 2006 року, з 27 лютого 2006 року по 31 грудня 2006 року, з 03 квітня 2006 року по 03 жовтня 2007 року, з 05 жовтня 2007 року по 18 липня 2008 року, з 20 жовтня 2008 року по 01 грудня 2008 року, з 03 грудня 2008 року по 14 лютого 2011 року та незастосування при призначенні пенсії ст. 29 Закону № 1788 із середнього заробітку на підприємстві для даної професії;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Донецькій області зарахувати до пільгового підземного стажу за ст. 14 Закону № 1788, за Постановою КМУ № 202, за Списком № 1 стаж: з 07 травня 2001 року по 10 серпня 2001 року, з 01 вересня 2000 року по 30 червня 2001 року, з 17 вересня 2001 року по 05 грудня 2002 року, з 16 грудня 2002 року по 01 жовтня 2003 року, з 06 жовтня 2003 року по 04 жовтня 2004 року, з 11 жовтня 2004 року по 22 грудня 2004 року, з 20 грудня 2004 року по 05 лютого 2006 року, з 27 лютого 2006 року по 31 березня 2006 року, з 03 квітня 2006 року по 03 жовтня 2007 року, з 05 жовтня 2007 року по 18 липня 2008 року, з 20 жовтня 2008 року по 01 грудня 2008 року, з 03 грудня 2008 року по 14 грудня 2011 року та застосувати при призначенні пенсії ст. 29 Закону № 1788 із середнього заробітку на підприємстві для даної професії.

05 грудня 2023 року Донецький окружний адміністративний суд ухвалив рішення у справі № 200/3444/23 за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Донецькій області, ГУ ПФУ в Чернігівській області, ГУ ПФУ в Кіровоградській області про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити певні дії, яким позов задовольнив, а саме:

«[…]

Визнав протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Кіровоградській області щодо незарахування ОСОБА_1 до пільгового підземного стажу за ст. 14 Закону № 1788, за Постановою КМУ № 202, за Списком № 1, стаж: з 07 травня 2001 року по 10 серпня 2001 року на ДХК Краснолиманська учнем електрослюсаря підземного; з 01 вересня 2000 року по 30 червня 2001 року навчання у Професійно-технічному училищі № 105 м. Димитрова за професією електрослюсар підземний; з 17 вересня 2001 року по 05 грудня 2002 року електрослюсарем підземним з повним робочим днем в шахті на шахті ім. Стаханова в/о Красноармійськвугілля; з 16 грудня 2002 року по 01 жовтня 2003 року електрослюсарем підземним з повним робочим днем в шахті ДП «ВК Краснолиманська»; з 06 жовтня 2003 року по 04 жовтня 2004 року гірничим майстром підземним з повним робочим днем в шахті на шахті ім. Стаханова ДП «Красноармійськвугілля»; з 11 жовтня 2004 року по 22 грудня 2004 року гірничим майстром підземним з повним робочим днем в шахті на ВАТ «ВК «Шахта Красноармійська Західна №1»; з 20 грудня 2004 року по 05 лютого 2006 року начальником зміни служби охорони праці на шахті ім. Стаханова ДП «Красноармійськвугілля»; з 27 лютого 2006 року по 31 березня 2006 року гірничим майстром підземним з повним робочим днем під землею на ВП «Шахтоуправління ім. Димитрова» ДП «Красноармійськвугілля»; з 03 квітня 2006 року по 03 жовтня 2007 року начальником зміни в службу охорони праці підземним з повним робочим днем в шахті на ВП «Шахта Стаханова» ДП «Красноармійськвугілля»; з 05 жовтня 2007 року по 18 липня 2008 року виконуючим обов'язки заступника директора по охороні праці та техніці безпеки на ВП «Шахта Родинська» ДП «Красноармійськвугілля»; з 20 жовтня 2008 року по 01 грудня 2008 року начальником зміни підземним на ВАТ «ВК «Шахта Красноармійська Західна № 1»; з 03 грудня 2008 року по 14 лютого 2011 року начальником зміни підземним, заступником начальника дільниці підземним та незастосування при призначенні пенсії ст. 29 Закону № 1788 із середнього заробітку на підприємстві для даної професії.

Зобов'язав ГУ ПФУ в Кіровоградській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового підземного стажу за ст. 14 Закону № 1788, за Постановою КМУ № 202, за Списком № 1 стаж: з 07 травня 2001 року по 10 серпня 2001 року на ДХК Краснолиманська учнем електрослюсаря підземного; з 01 вересня 2000 року по 30 червня 2001 року навчання у Професійно-технічному училищі № 105 м. Димитрова за професією електрослюсар підземний; з 17 вересня 2001 року по 05 грудня 2002 року електрослюсарем підземним з повним робочим днем в шахті на шахті ім. Стаханова в/о Красноармійськвугілля; з 16 грудня 2002 року по 01 жовтня 2003 року електрослюсарем підземним з повним робочим днем в шахті ДП «ВК Краснолиманська»; з 06 жовтня 2003 року по 04 жовтня 2004 року гірничим майстром підземним з повним робочим днем в шахті на шахті ім. Стаханова ДП «Красноармійськвугілля»; з 11 жовтня 2004 року по 22 грудня 2004 року гірничим майстром підземним з повним робочим днем в шахті на ВАТ «ВК «Шахта Красноармійська Західна № 1»; з 20 грудня 2004 року по 05 лютого 2006 року начальником зміни служби охорони праці на шахті ім. Стаханова ДП «Красноармійськвугілля»; з 27 лютого 2006 року по 31 березня 2006 року гірничим майстром підземним на з повним робочим днем під землею на ВП «Шахтоуправління ім. Димитрова» ДП «Красноармійськвугілля»; з 03 квітня 2006 року по 03 жовтня 2007 року начальником зміни в службу охорони праці підземним з повним робочим днем в шахті на ВП «Шахта Стаханова» ДП «Красноармійськвугілля»; з 05 жовтня 2007 року по 18 липня 2008 виконуючим обов'язки заступника директора по охороні праці та техніці безпеки на ВП «Шахта Родинська» ДП «Красноармійськвугілля»; з 20 жовтня 2008 року по 01 грудня 2008 року начальником зміни підземним на ВАТ «ВК «Шахта Красноармійська Західна № 1»; з 03 грудня 2008 року по 14 лютого 2011 року начальником зміни підземним, заступником начальника дільниці підземним та застосувати при призначенні пенсії ст. 29 Закону № 1788 із середнього заробітку на підприємстві для даної професії - 19 170,83 грн на місяць з урахуванням висновків суду та норм чинного законодавства.

[…]».

22 лютого 2024 року Перший апеляційний адміністративний суд прийняв постанову, якою:

- апеляційну скаргу ГУ ПФУ в Кіровоградській області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05 грудня 2023 року у справі № 200/3444/23 - задовольнив частково;

- рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05 грудня 2023 року у справі № 200/3444/23 - змінив;

- в абз. абз. 2 та 3 резолютивної частини рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05 грудня 2023 року у справі № 200/3444/23 слова «визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області», «зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області» замінив словами «визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області», «зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області»;

- абз. 4 резолютивної частини рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05 грудня 2023 року у справі № 200/3444/23- виклав в наступній редакції:

«Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області […] на користь ОСОБА_1 […] витрати, пов'язані зі сплатою судового збору, в сумі 858,88 грн».

- в іншій частині рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05 грудня 2023 року у справі № 200/3444/23 - залишив без змін.

На виконання рішення суду у справі № 200/3444/23 ГУ ПФУ в Чернігівській області провело перерахунок призначеної позивачеві пенсії.

Так, згідно з рішенням про перерахунок пенсії від 03 червня 2024 року № 052530003902 (дата-час розрахунку: 03 червня 2024 року 09:30) пенсія позивача перерахована таким чином:

шифр та вид пенсії - 331 пенсія по інвалідності;

умови призначення - Закон № 1058;

середньомісячний заробіток - 19 170,83000;

дата перерахунку, вік, ознака роботи - 03 червня 2024 року, 41 рік 10 місяців 10 днів, працює, підприємець;

вид перерахунку - у зв'язку з уточненням даних в ЕПС, 01 червня 2024 року;

підстава - встановлення 81 особливість з 01 травня 2023 року;

особливості - призначення за рішенням суду з 01 травня 2023 року довічно;

інвалідність:

група інвалідності, причина - третя група, трудове каліцтво/професійне захворювання (з актом Н1/П4);

серія та номер МСЕК - 12 ААВ № 784078;

дата встановлення інвалідності - 08 травня 2023 року;

період встановлення інвалідності - з 01 травня 2023 року по 31 травня 2025 року;

тривалість стажу:

страховий стаж (повний) - 47 років 00 місяців 18 днів;

страховий стаж після 01 січня 2004 року - 03 роки 02 місяці 11 днів;

страховий стаж після 01 січня 2004 року - 15 років 07 місяців 14 днів;

додаткові роки за Список № 1 - 09 років 00 місяців 00 днів;

додатковий стаж - 19 років 02 місяці 23 дні;

в тому числі: Роботи підземні, професії за Постановою КМУ № 202 (25) - 04 роки 01 місяць 26 днів;

коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0,47000;

коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((564/100*12)*1) - 0,47000;

01 червня 2024 року - 31 травня 2025 року

% для обчислення пенсії по інвалідності - 50;

розмір пенсії за віком (ст. 27) (19 170,83*0,47000) - 9 010,29 грн;

доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 12 років) - 251,16 грн;

загальний розмір пенсії - 9 261,45 грн;

розмір пенсії по інвалідності - 4 630,73 грн;

надбавка 100 грн на індексації 01 березня 2024 року - 100,00 грн;

місяць підвищення розміру пенсії - 01 березня 2024 року;

розмір пенсії з надбавками - 4 730,73 грн;

призначено згідно з Законом щомісячно в сумі 4 730,73 грн з 01 червня 2024 року по 31 травня 2025 року.

Розрахунок стажу (форма РС-право) свідчить, що ГУ ПФУ в Чернігівській області при перерахунку пенсії на виконання виконанні рішення суду у справі № 200/3444/23 зарахувало позивачеві періоди:

з 01 вересня 2000 року по 06 травня 2001 року - 00 років 08 місяців 06 днів - до страхового та пільгового стажу - навчання за фахом;

з 07 травня 2001 року по 10 серпня 2001 року - 00 років 03 місяці 04 дні - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, інші;

з 17 вересня 2001 року по 05 грудня 2002 року - 01 рік 02 місяці 19 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, інші;

з 16 грудня 2002 року по 01 жовтня 2003 року - 00 років 09 місяців 16 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, інші;

з 06 жовтня 2003 року по 31 грудня 2003 року - 00 років 02 місяці 26 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, інші;

з 01 січня 2004 року по 04 жовтня 2004 року - 00 років 10 місяців 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, інші;

з 11 жовтня 2004 року по 19 грудня 2004 року - 00 років 03 місяці 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, інші;

з 20 грудня 2004 року по 05 лютого 2006 року - 01 рік 03 місяці 00 днів - до страхового та пільгового стажу - Список № 1;

з 27 лютого 2006 року по 31 березня 2006 року - 00 років 02 місяці 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, інші;

з 03 квітня 2006 року по 03 жовтня 2007 року - 01 рік 07 місяців 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, інші;

з 05 жовтня 2007 року по 18 липня 2008 року - 00 років 10 місяців 00 днів - до страхового та пільгового стажу - Список № 1;

з 01 серпня 2008 року по 28 вересня 2008 року - 00 років 01 місяць 28 днів - до страхового стажу - безробіття;

з 20 жовтня 2008 року по 31 жовтня 2008 року - 00 років 01 місяць 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, інші;

з 01 листопада 2008 року по 01 грудня 2008 року - 00 років 02 місяці 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, інші;

з 03 грудня 2008 року по 02 лютого 2009 року - 00 років 03 місяці 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, інші;

з 03 лютого 2009 року по 14 лютого 2011 року - 02 роки 01 місяць 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, інші;

з 22 лютого 2011 року по 13 березня 2011 року - 00 років 01 місяць 13 днів - до страхового стажу - безробіття;

з 01 червня 2011 року по 30 червня 2012 року - 01 рік 01 місяць 00 днів - до страхового стажу;

з 01 квітня 2013 року по 31 серпня 2013 року - 00 років 05 місяців 00 днів - до страхового стажу;

з 28 вересня 2015 року по 16 грудня 2015 року - 00 років 03 місяці 06 днів - до страхового стажу;

з 01 вересня 2016 року по 31 жовтня 2017 року - 01 рік 02 місяці 00 днів - до страхового стажу;

з 01 листопада 2017 року по 29 лютого 2020 року - 02 роки 04 місяці 00 днів - до страхового стажу;

з 01 березня 2020 року по 31 травня 2020 року - 00 років 03 місяці 00 днів - до страхового стажу - ФОП (карантин з 01 березня 2020 року по 31 травня 2020 року);

з 01 червня 2020 року по 28 лютого 2021 року - 00 років 08 місяців 27 дня - до страхового стажу;

з 01 березня 2021 року по 31 березня 2023 року - 02 роки 01 місяць 00 днів - до страхового стажу;

з 01 квітня 2023 року по 30 квітня 2023 року - 00 років 01 місяць 00 днів - до страхового стажу.

Згідно з рішенням про перерахунок пенсії від 28 травня 2024 року № 052530003902 (дата-час розрахунку: 27 травня 2024 року 15:54) пенсія позивача перерахована виходячи з такого:

шифр та вид пенсії - 331 пенсія по інвалідності;

умови призначення - Закон № 1058;

середньомісячний заробіток - 19 170,83000;

дата перерахунку, вік, ознака роботи - 27 травня 2024 року, 41 рік 10 місяців 04 дні, працює, підприємець;

вид перерахунку - макетна обробка;

підстава перерахунку - лист ГУ ПФУ від 15 березня 2024 року № 2500-0302-5/19052;

інвалідність:

група інвалідності, причина - третя група, трудове каліцтво/професійне захворювання (з актом Н1/П4);

серія та номер МСЕК - 12 ААВ № 784078;

дата встановлення інвалідності - 08 травня 2023 року;

період встановлення інвалідності - з 01 травня 2023 року по 31 травня 2025 року;

тривалість стажу:

страховий стаж (повний) - 47 років 00 місяців 18 днів;

страховий стаж до 01 січня 2004 року - 03 роки 02 місяці 11 днів;

страховий стаж після 01 січня 2004 року - 15 років 07 місяців 14 днів;

додаткові роки за Список № 1 - 09 років 00 місяців 00 днів;

додатковий стаж - 19 років 02 місяці 23 дні;

в тому числі: Роботи підземні, професії за Постановою КМУ № 202 (25) - 04 роки 01 місяць 26 днів;

коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0,47000;

коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((564/100*12)*1) - 0,47000;

01 травня 2023 року - 23 травня 2023 року

% для обчислення пенсії по інвалідності - 50;

розмір пенсії за віком (ст. 27) (19 170,83*0,47000) - 9 010,29 грн;

доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 12 років) - 251,16 грн;

загальний розмір пенсії - 9 261,45 грн;

розмір пенсії по інвалідності - 4 630,73 грн;

місяць підвищення розміру пенсії - 01 квітня 2023 року;

розмір пенсії з надбавками - 4 630,73 грн;

[…]

призначено згідно з законом щомісячно в сумі 4 60,73 грн з 01 травня 2023 року по 31 травня 2025 року.

Розрахунок стажу (форма РС-право) свідчить, що пенсійний орган зарахував позивачеві періоди:

з 01 вересня 2000 року по 06 травня 2001 року - 00 років 08 місяців 06 днів - до страхового та пільгового стажу - навчання за фахом;

з 07 травня 2001 року по 10 серпня 2001 року - 00 років 03 місяці 04 дні - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, інші;

з 17 вересня 2001 року по 05 грудня 2002 року - 01 рік 02 місяці 19 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, інші;

з 16 грудня 2002 року по 01 жовтня 2003 року - 00 років 09 місяців 16 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, інші;

з 06 жовтня 2003 року по 31 грудня 2003 року - 00 років 02 місяці 26 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, інші;

з 01 січня 2004 року по 04 жовтня 2004 року - 00 років 10 місяців 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, інші;

з 11 жовтня 2004 року по 19 грудня 2004 року - 00 років 03 місяці 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, інші;

з 20 грудня 2004 року по 05 лютого 2006 року - 01 рік 03 місяці 00 днів - до страхового та пільгового стажу - Список № 1;

з 27 лютого 2006 року по 31 березня 2006 року - 00 років 02 місяці 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, інші;

з 03 квітня 2006 року по 03 жовтня 2007 року - 01 рік 07 місяців 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, інші;

05 жовтня 2007 року по 18 липня 2008 року - 00 років 10 місяців 00 днів - до страхового та пільгового стажу - Список № 1;

з 01 серпня 2008 року по 28 вересня 2008 року - 00 років 01 місяць 28 днів - до страхового стажу - безробіття;

з 20 жовтня 2008 року 31 жовтня 2008 року - 00 років 01 місяць 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, інші;

з 01 листопада 2008 року по 01 грудня 2008 року - 00 років 02 місяці 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, інші;

з 03 грудня 2008 року по 02 вересня 2009 року - 00 років 03 місяці 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, інші;

з 03 лютого 2009 року по 14 лютого 2011 року - 02 роки 01 місяць 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, інші;

з 22 лютого 2011 року по 13 грудня 2011 року - 00 років 01 місяць 13 днів - до страхового стажу - безробіття;

з 01 червня 2011 року по 30 червня 2012 року - 01 рік 01 місяць 00 днів - до страхового стажу;

з 01 квітня 2013 року по 31 серпня 2013 року - 00 років 05 місяців 00 днів - до страхового стажу;

з 28 вересня 2015 року по 16 грудня 2015 року - 00 років 03 місяці 06 дні - до страхового стажу;

з 01 вересня 2017 року по 31 жовтня 2017 року - 01 рік 02 місяці 00 днів - до страхового стажу;

з 01 листопада 2017 року по 29 лютого 2020 року - 02 роки 04 місяці 00 днів - до страхового стажу;

з 01 березня 2020 року по 31 травня 2020 року - 00 років 03 місяці 00 днів - до страхового стажу - ФОП (карантин з 01 березня 2020 року по 31 травня 2020 року);

з 01 червня 2020 року по 28 лютого 2021 року - 00 років 08 місяців 27 днів - до страхового стажу;

з 01 березня 2021 року по 31 березня 2023 року - 02 роки 01 місяць 00 днів - до страхового стажу;

з 01 квітня 2023 року по 30 квітня 2023 року - 00 років 01 місяць 00 днів - до страхового стажу.

Вважаючи, що рішення суду у справі № 200/3444/23 не виконане, 10 червня 2024 року ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з заявою, в якій на підставі ст. 383 КАС просив визнати протиправною бездіяльність суб'єкта владних повноважень - відповідача.

В цій заяві ОСОБА_1 наголошував на тому, що:

- всупереч рішенню суду не зараховано до підземного стажу за ст. 14 Закону № 1788, за Постановою КМУ № 202, за Списком № 1 період навчання з 01 вересня 2000 року по 30 червня 2001 року та періоди роботи з 20 грудня 2004 року по 05 лютого 2006 року та з 05 жовтня 2007 року по 18 липня 2008 року;

- на виконання рішення суду у справі № 200/3444/23 проведений перерахунок пенсії; середній заробіток для обчислення пенсії визначений в розмірі 19 170,83 грн, що не відповідає індивідуальному розрахунку заробітної плати від 28 червня 2023 року, за яким середньомісячний заробіток для обчислення пенсії становить 21 783,55 грн. Пенсійний орган не мав права штучно зменшувати розмір середнього заробітку позивача і в подальшому визначати розмір пенсії відповідно до ст. 27 Закону № 1058. Відповідач мав провести перерахунок пенсії без штучного втручання в особистий середній заробіток позивача, а саме призначити пенсію відповідно до ст. 29 Закону № 1788 із середнього заробітку на підприємстві для даної професії - 19 170,83 грн на місяць. Розмір пенсії на день призначення мав становити не менше 7 668,33 грн (19 170,83 х 0,4 = 7 668,33 грн). Натомість відповідач обчислив розмір пенсії, застосувавши середній заробіток 19 170,83 грн та ст. ст. 27 і 33 Закону № 1058, що не відповідає вимогам законодавства.

12 серпня 2024 року Донецький окружний адміністративний суд постановив ухвалу, якою відмовив у задоволенні заяви ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності, вчиненої суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду у справі № 200/3444/23.

Відмовляючи у задоволенні цієї заяви, суд виходив з такого:

«[…]

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 05 грудня 2023 року, яке ухвалено в даній справі та набрало законної сили 22 лютого 2024 року, захищені порушені права позивача, (порушення яких було встановлено даним судовим рішенням), на час ухвалення такого рішення.

За загальними процесуальними правилами дія судового рішення, яке набрало законної сили, вичерпується його виконанням.

З наявних матеріалів вбачається, що рішення суду в даній справі виконане, а саме до підземного стажу зараховані періоди роботи: з 07.05.2001 по 10.08.2001, з 01.09.2000 по 30.06.2001, з 17.09.2001 по 05.12.2002, з 16.12.2002 по 01.10.2003, з 06.10.2003 по 04.10.2004, з 11.10.2004 по 22.12.2004, з 20.12.2004 по 05.02.2006, з 27.02.2006 по 31.03.2006, з 03.04.2006 по 03.10.2007, з 05.10.2007 по 18.07.2008, з 20.10.2008 по 01.12.2008, з 03.12.2008 по 14.02.2011.

При призначенні пенсії застосований середній заробіток на підприємстві для даної професії 19 170,83 грн на місяць згідно зі ст. 29 Закону № 1788, що підтверджується листом ГУ ПФУ в Чернігівській області від 04.06.2024 року.

Тобто, суд вважає, що з боку боржника відсутні ознаки умисної протиправної поведінки, яка б свідчила про ухилення від виконання судового рішення.

Питання складових пенсійних виплат предметом спору в даній справі не були, тому такі питання при розгляді даної адміністративної справи судом не досліджувались та не аналізувались, та, відповідно, їм не була надана правова оцінка. З огляду на що відповідні посилання заявника в цій частині є неприйнятними.

Фактично між заявником та органом Пенсійного фонду України після ухвалення судового рішення в цій частині виник новий спір, який може бути вирішений судом в новому позовному провадженні, а не в порядку, що передбачений ст. 383 КАС.

Тобто, заявник, якщо не погоджується з вчиненими щодо нього діями в цій частині та вважає їх такими, що порушують його пенсійні права, не позбавлений права на звернення до суду з відповідним позовом за захистом та відновленням порушених прав.

[…]».

Ухвала Донецького окружного адміністративного суду від 12 серпня 2024 року залишена без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 02 грудня 2024 року.

Будь-які інші докази щодо предмета доказування учасники справи суду не надали.

Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.

Висновки суду по суті позовних вимог.

Ст. 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми призначення, перерахунку і виплати пенсії визначає Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058), який набрав чинності 01 січня 2004 року.

Суд встановив, що з 01 травня 2023 року ОСОБА_1 вперше встановлена інвалідність ІІІ групи внаслідок професійного захворювання; пенсія по інвалідності призначена позивачеві з 01 травня 2023 року.

На час виникнення спірних правовідносин Закон № 1058 діяв в редакції від 15 квітня 2023 року.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону № 1058 право на отримання пенсій із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.

Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону № 1058 відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Ст. 10 Закону № 1058 гарантує право вибору пенсійних виплат.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону № 1058 особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Умови призначення пенсії по інвалідності визначені ст. 30 Закону № 1058.

Згідно з ч. 1 ст. 30 Закону № 1058 пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності за наявності страхового стажу, передбаченого ст. 32 цього Закону.

Відповідно до ч. 2 ст. 30 Закону № 1058 пенсія по інвалідності призначається незалежно від того, коли настала інвалідність: у період роботи, до влаштування на роботу чи після припинення роботи.

За правилами ч. 1 ст. 31 Закону № 1058 залежно від ступеня втрати працездатності визначено три групи інвалідності.

Причина, група, час настання інвалідності, строк, на який встановлюється інвалідність, визначаються органом медико-соціальної експертизи згідно із законодавством.

Страховий стаж, необхідний для призначення пенсії по інвалідності, визначений ст. 32 Закону № 1058.

Відповідно до ч. 1 ст. 32 Закону № 1058 особи, яким установлено інвалідність, мають право на пенсію по інвалідності, залежно від групи інвалідності, за наявності такого страхового стажу на час настання інвалідності або на день звернення за пенсією:

[…]

для осіб з інвалідністю II та III груп:

[…]

від 40 років до досягнення особою 42 років включно - 9 років;

[…].

Період, на який призначається пенсія по інвалідності визначений ст. 34 Закону № 1058.

Відповідно до ч. 1 ст. 34 Закону № 1058 пенсія по інвалідності призначається на весь строк встановлення інвалідності. Особам з інвалідністю, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 цього Закону, пенсії по інвалідності призначаються довічно. Повторний огляд цих осіб з інвалідністю провадиться тільки за їх заявою.

Розмір пенсії по інвалідності визначений ст. 33 Закону № 1058.

Згідно з ч. 1 ст. 33 Закону № 1058 пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: особам з інвалідністю I групи - 100 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю II групи - 90 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю III групи - 50 відсотків пенсії за віком, обчисленої відповідно до ст. ст. 27 і 28 цього Закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону № 1058 розмір пенсії за віком визначається за формулою:

П = Зп * Кс, де:

П - розмір пенсії, у гривнях;

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до ст. 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;

Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до ст. 25 цього Закону.

Ст. 40 Закону № 1058 установлений порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії.

Згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 40 Закону № 1058 для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Відповідно до ч. 2 ст. Закону № 1058 заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn);

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Суд встановив, що ОСОБА_1 як особі з інвалідністю ІІІ групи внаслідок професійного захворювання з 01 травня 2023 року була призначена пенсія по інвалідності відповідно до ст. 33 Закону № 1058 в розмірі 50% пенсії за віком, обчисленої згідно зі ст. ст. 27 і 28 цього Закону, про що свідчить рішення про перерахунок пенсії від 13 червня 2023 року № 052530003902 (дата-час розрахунку: 09 червня 2023 року 14:10) із розрахунку:

середньомісячний заробіток - 21 783,55 грн;

коефіцієнт стажу - 0,40917;

% для обчислення пенсії по інвалідності - 50;

розмір пенсії за віком (ст. 27) (21 783,55*0,40917) - 8 913,18 грн;

доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 5 років) - 104,65 грн;

загальний розмір пенсії - 9 017,83 грн;

розмір пенсії по інвалідності - 4 508,92 грн.

Позивач доводить, що розмір його пенсії має обчислюватися відповідно до ст. 29 Закону № 1788, згідно з якою пенсія по інвалідності особам з інвалідністю ІІІ групи призначається в розмірі 40% заробітку; пенсії по інвалідності особам з інвалідністю внаслідок трудового каліцтва та професійного захворювання обчислюються із середнього заробітку на підприємстві для даної професії.

За розрахунком позивача, основний розмір його пенсії мав становити 40% від середнього заробітку на підприємстві для даної професії - 19 170,83 грн, тобто не менше 7 668,33 грн (19 170,83 грн х 40%).

З приводу наявності підстав для застосування Закону № 1788 до спірних правовідносин суд зазначає наступне.

Ст. 2 Закону № 1788 установлено, що за цим Законом призначаються: трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.

Ст. 23 Закону № 1788 визначені умови призначення пенсії по інвалідності.

Відповідно до ч. 1 ст. 23 Закону № 1788 пенсії по інвалідності призначаються в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату здоров'я, внаслідок:

а) трудового каліцтва або професійного захворювання;

б) загального захворювання (в тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства).

Пенсії по інвалідності призначаються незалежно від того, коли настала інвалідність: у період роботи, до влаштування на роботу чи після припинення роботи (ч. 2 ст. 23 Закону № 1788).

Стаж роботи, який дає право на пенсію по інвалідності, визначений ст. 25 Закону № 1788.

Відповідно до ч. 1 ст. 25 Закону № 1788 пенсії по інвалідності внаслідок трудового каліцтва чи професійного захворювання (ст. 26) призначаються незалежно від стажу роботи.

Згідно з ч. 2 ст. 26 Закону № 1788 список професійних захворювань затверджується в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.

Розмір пенсії по інвалідності визначений ст. 29 Закону № 1788.

Відповідно до ч. 1 ст. 29 Закону № 1788 пенсії по інвалідності призначаються в таких розмірах: інвалідам I групи - 70 процентів; інвалідам II групи - 60 процентів; інвалідам III групи - 40 процентів заробітку (ст. 64).

Згідно з ч. 2 ст. 29 Закону № 1788 якщо у інвалідів є трудовий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, то пенсія по інвалідності призначається в розмірі пенсії за віком при відповідному стажі роботи.

Мінімальний розмір пенсії встановлюється на рівні соціальної пенсії по відповідній групі інвалідності (ст. 94), що передбачено ч. 3 ст. 29 Закону № 1788.

Відповідно до ч. 4 ст. 29 Закону № 1788 мінімальний розмір пенсії особам, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби, або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, а також громадянам, яких необґрунтовано було піддано політичним репресіям і в подальшому реабілітовано, інвалідність яких пов'язана з репресіями, встановлюється:

інвалідам I та II груп - у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком;

інвалідам III групи - у розмірі півтори мінімальних пенсії за віком.

Максимальна пенсія не може перевищувати трьох, а для працівників, зайнятих на роботах, передбачених п. «а» ст. 13 і ст. 14 цього Закону, - чотирьох мінімальних пенсій за віком (ч. 5 ст. 29 Закону № 1788).

Ч. 6 ст. 29 Закону № 1788 установлено, що пенсії інвалідам внаслідок трудового каліцтва та професійного захворювання обчислюються із середнього заробітку на підприємстві для даної професії.

Період, на який призначається пенсія по інвалідності визначений ст. 34 Закону № 1788, згідно з якою пенсії призначаються на весь час інвалідності, встановленої органами медико-соціальної експертизи. Інвалідам - чоловікам старше 60 років і жінкам старше 55 років пенсії по інвалідності призначаються довічно. Повторний огляд цих інвалідів провадиться тільки за їх заявою.

Порівняльний аналіз норм Закону № 1058 та Закону № 1788 зумовлює висновок про те, що цими законами визначені різні умови набуття права на пенсію по інвалідності, різні розміри цього виду пенсії та різні порядки їх обчислення.

Суд погоджується з аргументом позивача про те, що при обчисленні розміру пенсії неможливо одночасно застосовувати норми Закону № 1058 і норми Закону № 1788.

При вирішенні питання про те, який саме закон належить застосовувати у спірних правовідносинах, суд виходить з такого.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону № 1058 цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного та соціального страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом та Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Ч. 2 ст. 5 Закону № 1058 установлено, що в и к л ю ч н о цим Законом визначаються:

[…]

види пенсійних виплат;

умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат;

[…].

Крім того, відповідно до абз. 1 п. 16 розділу VІ «Прикінцеві положення» Закону № 1058 до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

Згідно з абз. 1 п. 16 розділу VІ «Прикінцеві положення» Закону № 1058 положення Закон № 1788 застосовуються в частині визначення права на пенсію за вислугу років для осіб, які на день набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» мають вислугу років та стаж, необхідні для призначення пенсії.

Верховний Суд в постанові від 06 грудня 2021 року у справі № 239/694/16-а навів такий висновок з приводу наявності підстав для застосування норм Закону № 1788 при призначенні пенсії по інвалідності після набрання чинності Законом № 1058:

«[…]

Таким чином, враховуючи, що Закон № 1058, який прийнятий останнім у часі, чітко визначає, в якій частині застосовується Закон № 1788, пріоритетному застосуванню до відносин, пов'язаних з призначенням і виплатою пенсії по інвалідності, підлягає Закон № 1058.

Враховуючи викладене, колегія суддів Верховного Суду погоджується із висновками суду першої інстанції про те, що на час призначення позивачу пенсії по інвалідності (2008 рік) Закон № 1788 не регулював спірні правовідносини, а тому порушене право позивача на перерахунок пенсії за нормами Закону № 1058 підлягає відновленню.

[…]».

Відтак, зважаючи на те, що право на пенсію по інвалідності виникло у ОСОБА_1 в період чинності Закону № 1058, до спірних правовідносин належить застосовувати норми саме цього закону.

Як наслідок, основний розмір пенсії по інвалідності ОСОБА_1 , яка йому призначена з 01 травня 2023 року, має визначатися на підставі ч. 1 ст. 33 Закону № 1058, тобто 50 відсотків пенсії за віком, обчисленої відповідно до ст. ст. 27 і 28 цього Закону.

Правові підстави для застосування норм Закону № 1788 при призначенні позивачеві пенсії по інвалідності з 01 травня 2023 року, а також для обчислення її розміру із застосуванням норм ст. 29 цього Закону відсутні, оскільки з набранням чинності Законом № 1058, тобто з 01 січня 2004 року, Закон № 1788 в частині призначення пенсії по інвалідності не застосовується.

Отже, в контексті спірних правовідносин не йдеться про наявність у позивача права вибору виду пенсії чи способу її обчислення (за Законом № 1058 чи за Законом № 1788).

Звертаючись до суду з цим позовом, ОСОБА_1 просить визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Донецькій області щодо нарахування пенсії в розмірі не відповідно до ст. 29 Закону № 1788 40% заробітку з розміру заробітку 19 170,83 грн та зобов'язати ГУ ПФУ в Донецькій області нараховувати пенсію в розмірі відповідно до ст. 29 Закону № 1788 40% заробітку з розміру заробітку 19 170,83 грн з 01 травня 2023 року.

Однак ГУ ПФУ в Донецькій області не є належним відповідачем за цими позовними вимогами.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1).

При цьому 30 березня 2021 року набрала чинності постанова правління Пенсійного фонду України від 16 грудня 2020 року № 25-1 «Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», зареєстрована в Міністерстві юстиції України від 16 березня 2021 року за № 339/35961 (далі - Постанова правління ПФУ № 25-1).

Зміни, внесені до Порядку № 22-1 на підставі Постанови правління ПФУ № 25-1, передбачали застосування органами Пенсійного фонду України принципу екстериторіальному при опрацюванні заяв про призначення/перерахунок пенсії з 01 квітня 2021 року.

Запроваджена у зв'язку із змінами, внесеними до Порядку № 22-1, технологія передбачає опрацювання заяв про призначення/перерахунок пенсії бек-офісами територіальних органів Пенсійного фонду України в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від того, де було прийнято заяви та де проживає пенсіонер.

Запровадження принципу екстериторіальності мало на меті досягнення таких результатів: єдиний підхід до застосування пенсійного законодавства; централізована прозора система контролю за діями фахівців, процесів призначення та перерахунку пенсій; мінімізація особистих контактів з громадянами; відв'язка звернень та їх опрацювання від територіального принципу; попередження можливих випадків зволікань у прийнятті рішення, а також оптимізація навантаження на працівників.

Аналіз положень п. п. 1.1, 4.2, 4.3, 4.8, 4.10 Порядку № 22-1 зумовлює такі висновки:

- з заявою про призначення (перерахунок) пенсії особа може звернутися до будь-якого територіального органу Пенсійного фонду України, через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб, (тобто сервісний центр), або подати відповідну заяву через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України чи Портал Дія (п. 1.1);

- після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів, електронну пенсійну справу (п. 4.2);

- зміст норм, що містяться в п. 4.2 та 4.10 Порядку № 22-1, свідчить, що сутність принципу екстериторіальності полягає у визначенні структурного підрозділу органу, що призначає пенсію, який формуватиме електронну пенсійну справу та розглядатиме по суті заяву про призначення (перерахунок) пенсії, незалежно від місця проживання/перебування заявника чи місця поданням ним відповідної заяви, тобто без прив'язки до території;

- після опрацювання електронної пенсійної справи та прийняття рішення за наслідками розгляду заяви про призначення (перерахунок) пенсії структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, (тобто територіального органу Пенсійного фонду України), визначений за принципом екстериторіальності, передає електронну пенсійну справу органу, що призначає пенсію, (тобто територіальному органу Пенсійного фонду України), за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії (п. 4.10);

- виплату пенсії проводить орган, що призначає пенсію, (тобто територіальний орган Пенсійного фонду України) за місцем фактичного проживання/перебування особи.

Суд встановив, що для розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії був визначений структурний підрозділ ГУ ПФУ в Чернігівській області; саме цей пенсійний орган здійснював розрахунок стажу позивача, обчислював розмір його пенсії та прийняв рішення про її призначення. Перерахунок пенсії позивача на виконання рішення суду у справі № 200/3444/23 також здійснювало ГУ ПФУ в Чернігівській області.

ГУ ПФУ в Донецькій області не розглядало заяву позивача про призначення пенсії, не приймало рішення про її призначення, в тому числі не обчислювало розмір пенсійної виплати.

Таким чином, відсутні підстави для визнання протиправною бездіяльності ГУ ПФУ в Донецькій області, яка, як вважає позивач, полягала у нарахуванні пенсії в розмірі не відповідно до ст. 29 Закону № 1788 - 40% заробітку з розміру заробітку 19 170,83 грн, а тому в цій частині позовних вимог належить відмовити.

Підстави для визнання протиправною бездіяльності ГУ ПФУ в Чернігівській області щодо нарахування пенсії в розмірі не відповідно до ст. 29 Закону № 1788 - 40% заробітку з розміру заробітку 19 170,83 грн також відсутні.

Цей висновок суду ґрунтується на тому, що пенсія по інвалідності призначена позивачеві на підставі Закону № 1058, а її розмір має визначатися відповідно до ч. 1 ст. 33 цього Закону.

З набранням чинності Законом № 1058 норми Закону № 1788 при призначенні та обчисленні розміру пенсії по інвалідності не застосовуються, а тому не йдеться про наявність у позивача права вибору, за яким законом йому має призначатися пенсія.

З приводу посилання позивача на те, що рішенням суду у справі № 200/3444/23 ГУ ПФУ в Чернігівській області зобов'язано «застосувати при призначенні пенсії ст. 29 Закону № 1788 із середнього заробітку на підприємстві для даної професії - 19 170,83 грн на місяць з урахуванням висновків суду та норм чинного законодавства» суд зазначає таке.

Рішення суду, яке набрало законної сили, в силу положень ст. 124 Конституції України та ст. ст. 14, 370 КАС є обов'язковим до виконання.

На виконання рішення суду у справі № 200/3444/23 ГУ ПФУ в Чернігівській області здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 , про що свідчить рішення про перерахунок пенсії від 03 червня 2024 року № 052530003902 (дата-час розрахунку: 03 червня 2024 року 09:30).

Правомірність застосування пенсійним органом ч. 1 ст. 33 Закону № 1058 для визначення розміру пенсії ОСОБА_1 як при призначенні, так і при її перерахунку обумовлена тим, що пенсія по інвалідності призначена позивачеві відповідно до Закону № 1058.

Іншого способу визначення розміру пенсії по інвалідності, яка призначена за Законом № 1058, ніж той, що установлений ст. 33 цього Закону, цей Закон не передбачає.

При призначенні позивачеві пенсії його середньомісячний заробіток для обчислення пенсії, визначений відповідно до Закону № 1058, склав 21 783,55 грн.

При перерахунку пенсії на виконання рішення суду у справі № 200/3444/23 ГУ ПФУ в Чернігівській області замість середньомісячного заробітку для обчислення пенсії, визначеного відповідно до Закону № 1058, застосувало середній заробіток на підприємстві для даної професії - 19 170,83 грн на місяць відповідно до ст. 29 Закону № 1788.

З огляду на це суд відхиляє аргументи позивача про те, що пенсійний органу штучно зменшив розмір його середнього заробітку.

В рішенні суду у справі № 200/3444/23 відсутній прямий висновок про те, що пенсія по інвалідності має бути призначена ОСОБА_1 відповідно до ст. 29 Закону № 1788 в розмірі 40% середнього заробітку на підприємстві для даної професії, який становить 19 170,83 грн.

За роз'ясненням рішення суду у справі № 200/3444/23 в порядку, визначеному ст. 254 КАС, сторони не зверталися.

Під час розгляду цієї справи (№ 200/8910/24) суд не може вдаватися до перевірки належності (правильності) та повноти виконання ГУ ПФУ в Чернігівській області рішення суду у справі № 200/3444/23. Позаяк такі питання вирішуються в рамках судового контролю судом, який розглядав справу як суд першої інстанції, (ст. 383-1 КАС).

Виходячи з законодавчого регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку про відсутність підстав для визнання протиправною бездіяльності ГУ ПФУ в Чернігівській області, яку позивач визначив, як нарахування пенсії в розмірі не відповідно до ст. 29 Закону № 1788 - 40% заробітку з розміру заробітку 19 170,83 грн.

Позовні вимоги в частині зобов'язання нараховувати пенсію в розмірі відповідно до ст. 29 Закону № 1788 40% заробітку з розміру заробітку 19 170,83 грн з 01 травня 2023 року за своєю сутністю є обраним позивачем способом захисту та мають похідний характер від позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльності пенсійного органу.

Оскільки суд дійшов висновку про відсутність підстав для визнання протиправною бездіяльності відповідачів, у задоволенні позовних вимог про зобов'язання їх вчинити певні дії також належить відмовити.

Таким чином, у задоволенні позовних вимог слід відмовити повністю

Суд надав оцінку основним доводам і запереченням сторін. Решта доводів та заперечень сторін не спростовують висновків суду по суті позовних вимог.

Розподіл судових витрат.

Відповідно до ст. 139 КАС судові витрати не підлягають розподілу.

Керуючись ст. ст. 2, 12, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

1. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3), Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (ідентифікаційний код 21390940, місцезнаходження: 14005, Чернігівська обл., м. Чернігів, вул. П'ятницька, буд. 83а) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

2. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

3. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

4. Повне судове рішення складено 10 липня 2025 року.

Суддя Т.О. Кравченко