Справа № 182/4075/25
Провадження № 3/0182/1830/2025
Іменем України
07.07.2025 року м. Нікополь
Суддя Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області Борисова Н.А., розглянувши матеріал, який надійшов з військової частини НОМЕР_1 про притягнення до адміністративної відповідальності:
- ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 , стрілець відділення охорони 1 взводу охорони 1 роти охорони 4 батальйону охорони, що проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, -
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №54 від 02 квітня 2025 р., 01.04.2025 р. приблизно о 04.00 год. гр. ОСОБА_1 був виявлений з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; поведінці, що не відповідає обстановці. З метою виявлення стану алкогольного сп'яніння зі згоди ОСОБА_1 було запропоновано проїхати до КП «ТЦРЛ», на що він відмовився у присутності двох свідків.
Своїми діями ОСОБА_1 порушив ч.3 ст. 172-20 КУпАП.
Вина ОСОБА_1 підтверджується матеріалами справи, а саме: його заявою та поясненнями, згідно яких він не заперечував факт вживання спиртного 01.04.2025 року та перебування в стані сп'яніння в наряді. Крім того, просив розглянути справу за його відсутності (а.с.8-9).
З аналізу викладеного, очевидно, що провину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення. передбаченого ч.3 ст. 172-20 КУпАП доведено беззаперечними доказами.
Відповідно до ст. 8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення . Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають. Провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.
Відповідно до ч. 2 ст. 38 КУпАП України Якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій - восьмій цієї статті.
Як вбачається з матеріалів справи, правопорушення вчинено ОСОБА_1 01.04.2025 року, вказаний адмін. протокол надійшов до суду після доопрацювання 30.06.2025 р., тобто майже через три місяці з моменту складення протоколу, на теперішній час строки встановлені законодавством для накладення адміністративного стягнення сплили, тому відповідно до п. 7 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю.
Керуючись ст. 38, п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП, -
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП закрити у зв'язку з закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з подачею апеляційної скарги, до Дніпровського апеляційного суду через Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області.
Суддя: Н. А. Борисова