Справа № 120/17734/23 Головуючий суддя 1-ої інстанції - Комар П.А.
Суддя-доповідач - Біла Л.М.
11 липня 2025 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Білої Л.М.
суддів: Гонтарука В. М. Моніча Б.С. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Департаменту капітального будівництва Вінницької міської ради на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 23 грудня 2024 року у справі за адміністративним позовом Департаменту капітального будівництва Вінницької міської ради до Північного офісу Держаудитслужби в особі Управління Північного офісу Держаудитслужби у Вінницькій області, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ТОВ "Олеріт" про визнання протиправним та скасування висновку,
Департамент капітального будівництва Вінницької міської ради звернувся до суду з позовом до Північного офісу Державної аудиторської служби України в особі управління Північного офісу Державної аудиторської служби України у Вінницькій області, за участі третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ТОВ "Олеріт", в якому просив визнати протиправним та скасувати висновок Північного офісу Державної аудиторської служби України в особі управління Північного офісу Державної аудиторської служби України у Вінницькій області від 13 листопада 2023 року про результати моніторингу закупівлі № UA-2023-10-06-006296-а на закупівлю робіт з: «капітального ремонту споруди цивільного захисту укриття комунального закладу "Дошкільний навчальний заклад №47 Вінницької міської ради" по вул. Чорновола, 12 в м. Вінниці. Класифікація за ДК 021:2015: 45453000-7 - Капітальний ремонт і реставрація».
За результатами розгляду справи, рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 23 грудня 2024 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, у якій просив скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким позов задовольнити в повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт послався на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, що, на його думку, призвело до неправильного вирішення спору.
Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, у відповідності до вимог п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила наступне.
04 жовтня 2023 року на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель позивачем було опубліковано: - звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель; - договір про закупівлю №04/10-23 та його додатки; - обґрунтування підстави для здійснення замовником закупівлі. Ідентифікатор закупівлі №UA-2023-10-06-006296-а, предмет закупівлі: «Капітальний ремонт споруди цивільного захисту - укриття комунального закладу "Дошкільний навчальний заклад №47 Вінницької міської ради" по вул. Чорновола, 12 в м. Вінниці. Класифікація за ДК 021:2015: 45453000-7 - Капітальний ремонт і реставрація».
Згідно з Наказом Північного офісу Держаудитслужби України в особі Управління Північного офісу Державної аудиторської служби України у Вінницькій області прийнято рішення від 23.10.2023 №79-з, вказаним органом прийнято рішення про початок моніторингу закупівлі UA-2023-10-06-006296-а.
13 листопада 2023 року о 17 год. 16 хв. відповідачем було оприлюднено висновок про результати моніторингу процедури означеної закупівлі UA-2023-10-06-006296-а, за результатами якого встановлено порушення вимог підпункту 4 пункту 13 Постанови №1178. За результатами аналізу питання відображення закупівлі в річному плані установлено порушення ч.1 ст. 4 Закону.
Зі змісту висновку слідує, що під час моніторингу проаналізовано звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель від 04 жовтня 2023 року Департаменту капітального будівництва Вінницької міської ради (далі - Замовник), пояснення (інформацію та документи) Замовника, отримані 27 жовтня 2023 року через електронну систему закупівель.
Моніторингом установлено, що Замовником здійснено закупівлю робіт з капітального ремонту споруди цивільного захисту - укриття комунального закладу «Дошкільний навчальний заклад №47 Вінницької міської ради» по вул. Чорновола, 12 в м. Вінниці (далі - роботи з капітального ремонту укриття ДНЗ №47), очікуваною вартістю 6 850 000,00 грн (ID: UA-2023-10-06-006296-а), шляхом укладання договору про закупівлю без застосування відкритих торгів.
Згідно з протоколом уповноваженої особи, затвердженого Замовником 04 жовтня 2023 року, рішення щодо проведення закупівлі робіт з капітального ремонту укриття ДНЗ №47 без використання електронної системи закупівель прийнято враховуючи рішення виконавчого комітету Вінницької міської ради від 17 та 24 серпня 2023 року №2065, №2093 та на підставі абзацу 4 пункту 13 Постанови №1178, а саме: існує нагальна потреба у здійсненні закупівлі у зв'язку з виникненням об'єктивних обставин, що унеможливлюють дотримання замовником строків для проведення закупівлі із застосуванням відкритих торгів.
При цьому, виконавчим комітетом Вінницької міської ради, з метою оперативного забезпечення можливості укриття дітей дошкільних закладів у захисних спорудах цивільного захисту та з урахуванням нагальної потреби у виконанні будівельних робіт, прийнято рішення від 24 серпня 2023 року №2093, згідно із яким, зобов'язано Замовника невідкладно забезпечити влаштування найпростіших укриттів, в тому числі й проведення робіт з капітального ремонту укриття ДНЗ №47.
Водночас, у вищевказаному рішенні зазначено, що з метою якнайшвидшого забезпечення захисту населення Вінницької міської територіальної громади від наслідків ракетно-бомбових ударів російських військ та відновлення належної роботи закладів, які виконують життєво важливі функції з надання освітніх, медичних послуг та вимушена перерва яких сталася через військовий стан, Замовнику дозволено при здійсненні закупівель робіт з виготовлення проектної документації та будівельно-монтажних робіт керуватись положеннями підпунктів 3, 4 пункту 13 Постанови №1178, а саме: в зв'язку із об'єктивними обставинами, що унеможливлюють дотримання замовниками строків для проведення закупівлі із застосуванням відкритих торгів.
Також, Замовнику, згідно з рішенням виконавчого комітету Вінницької міської ради від 17 серпня 2023 року №2065, надано дозвіл на проектування робіт з капітального ремонту укриття та зобов'язано розробити й затвердити проектно-кошторисну документацію, а також приступити до виконання підготовчих та будівельних робіт після отримання відповідних документів на право виконання цих робіт в департаменті архітектурно-будівельного контролю Вінницької міської ради.
На запит Управління Північного офісу Держаудитслужби у Вінницькій область про надання пояснень, зокрема, інформації та її документального підтвердження щодо наявності підстав для здійснення зазначеної закупівлі шляхом укладення договору про закупівлю без застосування відкритих торгів, Замовником зазначено, що закупівлю без використання електронної системи було здійснено відповідно підпункту 4 пункту 13 Постанови №1178, а саме внаслідок наявності нагальної потреби у здійсненні закупівлі у зв'язку з виникненням об'єктивних обставин, що унеможливлюють дотримання замовником строків для проведення закупівлі із застосуванням відкритих торгів та/або електронного каталогу, яка повинна бути документально підтверджена замовником. Підтвердженням нагальності потреби в закупівлі є рішення Вінницької міської ради від 17 та 24 серпня 2023 року №2065 та №2093. При цьому, Замовник пояснив, що, оголошення закупівлі відбулося не одразу після прийняття вказаних рішень у зв'язку із завершенням виконання проектних робіт, проведенням державної експертизи та затвердження їх в установленому порядку, а також надав наказ (від 28 серпня 2023 року №68) щодо затвердження проектно- кошторисної документації відповідно до експертного звіту від 28 серпня 2023 року №381-23-К за робочим проектом робіт з капітального ремонту укриття ДНЗ №47.
Виходячи із вище викладеного, Замовником документально не підтверджено виникнення об'єктивних обставин, що унеможливили дотримання ним строків для проведення закупівлі із застосуванням відкритих торгів щодо закупівлі робіт з капітального ремонту укриття ДНЗ №47. Отже, Замовником проведено закупівлю шляхом укладення договору про закупівлю без застосування відкритих торгів з порушенням вимог підпункту 4 пункту 13 Постанови №1178.
Також, у висновку зазначено, що з огляду на встановлене порушення законодавства у сфері публічних закупівель, керуючись статтями 5 та 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", статтею 8 Закону України "Про публічні закупівлі", Управління Північного офісу Держаудитслужби у Вінницькій області зобов'язало позивача здійснити заходи, направлені на недопущення встановленого порушення у подальшому та притягнення до відповідальності осіб, якими допущено порушення, та протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про вжиття таких заходів.
Не погоджуючись із вказаним висновком, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, діяв у межах повноважень, наданих йому законодавством, та довів правомірність своїх дій.
Надаючи оцінку висновкам суду першої інстанції та доводам апеляційної скарги, колегія суддів враховує наступне.
Відповідно до статті 5 Закону України від 26 січня 1993 року №2939-ХІІ «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» контроль за дотриманням законодавства у сфері закупівель здійснюється шляхом проведення моніторингу закупівлі у порядку, встановленому Законом України «Про публічні закупівлі», проведення перевірки закупівель, а також під час державного фінансового аудиту та інспектування
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад встановлює Закон України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015р. №922-VIII (далі - Закон №922-VIII), пунктом 14 частини першої статті 1 якого визначено, що моніторингом процедури закупівлі є аналіз дотримання замовником законодавства у сфері публічних закупівель під час проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та протягом його дії з метою запобігання порушенням законодавства у сфері публічних закупівель.
Відповідно до частини першої статті 8 Закону №922-VIII моніторинг процедури закупівлі здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, та його міжрегіональні територіальні органи (далі - органи державного фінансового контролю).
Моніторинг процедури закупівлі здійснюється протягом проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та його дії.
Моніторинг закупівлі не проводиться на відповідність тендерної документації вимогам частини четвертої статті 22 цього Закону.
Відповідно до частин шостої та сьомої статті 8 Закону №922-VIII за результатами моніторингу процедури закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю складає та підписує висновок про результати моніторингу процедури закупівлі (далі - висновок), що затверджується керівником органу державного фінансового контролю або його заступником. Такий висновок підлягає оприлюдненню в електронній системі закупівель протягом трьох робочих днів з дня його складання.
Якщо за результатами моніторингу процедури закупівлі не виявлено порушень законодавства у сфері публічних закупівель, у висновку зазначається інформація про відсутність порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель.
Згідно ч.10 ст.8 Закону №922-VIII у разі незгоди замовника з інформацією, викладеною у висновку, він має право оскаржити висновок до суду протягом 10 робочих днів з дня його оприлюднення, про що зазначається в електронній системі закупівель протягом наступного робочого дня з дня оскарження висновку до суду.
Таким чином, висновок, складений за наслідками моніторингу закупівель, є ненормативним індивідуально-правовим актом, можливість оскарження якого у судовому порядку прямо передбачена положеннями Закону України «Про публічні закупівлі».
Разом з тим, пунктом 3-7 розділу Х Закону № 922-VIII визначено, що на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених цим Законом, визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз.
На виконання наведеної вище норми Кабінет Міністрів України 12 жовтня 2022 року прийняв постанову № 1178, якою затвердив Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування (надалі - Особливості здійснення публічних закупівель; підлягають застосуванню в редакції, чинній станом на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до пункту 3 Особливостей здійснення публічних закупівель замовники, що зобов'язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону, проводять закупівлі з урахуванням цих Особливостей.
Підпунктом 4 пункту 13 Особливостей здійснення публічних закупівель передбачено, що придбання замовниками товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту), вартість яких становить або перевищує 100 тис. гривень, послуг з поточного ремонту, вартість яких становить або перевищує 200 тис. гривень, робіт, вартість яких становить або перевищує 1,5 млн. гривень, може здійснюватися шляхом укладення договору про закупівлю без застосування відкритих торгів та/або електронного каталогу для закупівлі товару зокрема у разі, коли існує нагальна потреба у здійсненні закупівлі у зв'язку з виникненням об'єктивних обставин, що унеможливлюють дотримання замовником строків для проведення закупівлі із застосуванням відкритих торгів та/або електронного каталогу, яка повинна бути документально підтверджена замовником.
Аналіз підпункту 4 пункту 13 Особливостей здійснення публічних закупівель свідчить про те, що Уряд передбачив можливість укладати договір зокрема про закупівлю послуг без застосування процедури закупівлі у формі відкритих торгів за наявності в сукупності таких умов: 1) існування нагальної потреби у здійснення закупівлі; 2) виникнення об'єктивних обставин, що унеможливлюють дотримання замовником строків для проведення закупівлі із застосуванням відкритих торгів; 3) наявність наведених вище умов має бути підтверджена замовником документально.
Надаючи оцінку доводам апелянта про існування наведених вище передумов для застосування приписів підпункту 4 пункту 13 Особливостей здійснення публічних закупівель, судова колегія враховує наступне.
Як встановлено з матеріалів справи, згідно з рішенням виконавчого комітету Вінницької міської ради від 17.08.2023 №2065 надано дозвіл на проектування робіт з капітального ремонту укриття та зобов'язано розробити й затвердити проектно-кошторисну документацію, а також приступити до виконання підготовчих та будівельних робіт після отримання відповідних документів на право виконання цих робіт в Департаменті архітектурно-будівельного контролю Вінницької міської ради.
Рішення Виконавчого комітету Вінницької міської ради №2093 від 24 серпня 2023 року, згідно з яким з метою нагальної потреби у виконанні будівельних робіт по об'єкту: «капітальний ремонт споруди цивільного захисту - укриття комунального закладу "Дошкільний навчальний заклад №47 Вінницької міської ради" по вул. Чорновола, 12 в м. Вінниці» дозволити Замовнику при здійсненні закупівлі будівельно-монтажних робіт підпункту 4 пункту 13 Особливостей у зв'язку з виникненням об'єктивних обставин, що унеможливлюють дотримання замовником строків для проведення закупівлі із застосуванням відкритих торгів, а саме: з метою якнайшвидшого забезпечення захисту населення Вінницької міської територіальної громади від наслідків ракетно-бомбових ударів російських військ та відновлення належної роботи закладів, які виконують життєво важливі функції з надання освітніх, медичних послуг, вимушена перерва яких сталася через військовий стан, який продовжений до 15 листопада 2023 року».
Договір підряду №04/10-23 укладено 04.10.2023 з підрядником - Товариством з обмеженою відповідальністю "Олеріт".
Відтак, строк проведення закупівлі послуг від виникнення нагальної потреби у закупівлі послуг без процедури відкритих торгів до укладення договору з ТОВ "Олеріт" тривав з 17 серпня 2023 року по 04 жовтня 2023 року.
В розрізі встановлених обставин, суд першої інстанції доцільно звернув увагу, що згадуваними вище Особливостями здійснення публічних закупівель визначено зокрема і порядок проведення відкритих торгів (пункти 24-54 Особливостей здійснення публічних закупівель).
Так, відповідно до пункту 34 Особливостей здійснення публічних закупівель строк для подання тендерних пропозицій не може бути менше ніж сім днів з дня оприлюднення в електронній системі закупівель оголошення про проведення відкритих торгів на закупівлю товарів, послуг.
Пунктом 36 Особливостей здійснення публічних закупівель передбачено, що замовник розглядає таку тендерну пропозицію відповідно до статті 29 Закону України "Про публічні закупівлі".
При цьому, частиною 10 статті 29 Закону № 922-VIII передбачено, що строк розгляду тендерної пропозиції/пропозиції, що за результатами оцінки визначена найбільш економічно вигідною, не повинен перевищувати п'яти робочих днів з дня визначення найбільш економічно вигідної пропозиції. Такий строк може бути аргументовано продовжено замовником до 20 робочих днів. У разі продовження строку замовник оприлюднює повідомлення в електронній системі закупівель протягом одного дня з дня прийняття відповідного рішення.
Пунктом 45 Особливостей здійснення публічних закупівель визначено, що повідомлення про намір укласти договір про закупівлю автоматично формується електронною системою закупівель протягом одного дня з дати оприлюднення замовником рішення про визначення переможця процедури закупівлі в електронній системі закупівель.
Враховуючи проаналізовані приписи Особливостей здійснення публічних закупівель, судова колегія погоджується з позицією суду першої інстанції про те, що за умови проведення процедури відкритих торгів на закупівлю послуг Департамент капітального будівництва Вінницької міської ради міг укласти договір про надання послуг в той же самий строк, як і уклав договір без проведення такої процедури з ТОВ "Олеріт" (тобто до 04 жовтня 2023 року).
При цьому, судом першої інстанції обгрунтовано враховано й те, що підрядник зобов'язався розпочати надання послуг протягом п'яти днів 31.12.2023 (договір підряду №04/10-236230 від 04.10.2023).
Таким чином, суд першої інстанції вірно виснував про відсутність обов'язкових передумов для застосування підпункту 4 пункту 13 Особливостей здійснення публічних закупівель, що необхідні для проведення закупівлі без процедури відкритих торгів, адже позивачем, апелянтом у справі, не доведено факт існування нагальної потреби у здійсненні закупівлі та виникнення об'єктивних обставин, що унеможливили дотримання квартирно-експлуатаційним відділом м. Вінниці строків для проведення закупівлі із застосуванням відкритих торгів.
На підставі викладеного у сукупності колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про обґрунтованість доводів органу державного фінансового контролю про відсутність підстав для застосування до спірних правовідносин вимог підпункту 4 пункту 13 Особливостей здійснення публічних закупівель.
Доводи апеляційної скарги таких висновків суду не спростовують.
При цьому, колегія суддів враховує доводи відповідача, що Департаментом раніше проводилася закупівля із застосуванням процедури відкритих торгів щодо закупівлі з нового будівництва та реконструкції споруд цивільного захисту.
Що стосується доводів апелянта, що відповідач встановив у Висновку непередбачений законодавством спосіб усунення порушення законодавства з питань публічних закупівель, то колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що в даному випадку судом враховано, що у випадку виявленого під час моніторингу порушення вимог законодавства у сфері публічних закупівель, у Висновку міститься вимога зобов'язального характеру, яка є обов'язковою для виконання і при цьому законодавець не встановлює конкретного переліку заходів (варіантів поведінки замовника) спрямованих на усунення порушень.
Таким чином, конкретний захід, спрямований на усунення порушень законодавства, Управління визначає самостійно (постанова Верховного Суду від 09.02.2023 року №520/6848/21).
Зазначений у спірному Висновку органу державного фінансового контролю спосіб усунення порушень необхідно розглядати у взаємозв'язку з допущеним апелянтом порушенням законодавства.
В даному випадку, відповідач належно конкретизував, яких саме заходів має вжити позивач, визначив спосіб усунення виявлених порушень, що свідчить про чіткість та визначеність зазначених вимог.
Відповідно доводи апелянта в цій частині судом також відхиляються.
При цьому, надаючи оцінку доводам апеляційної скарги, судова колегія враховує, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та постановлено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Департаменту капітального будівництва Вінницької міської ради залишити без задоволення, а рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 23 грудня 2024 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. 325 КАС України.
Головуючий Біла Л.М.
Судді Гонтарук В. М. Моніч Б.С.