Справа № 711/6058/24 Суддя (судді) першої інстанції: Позарецька С.М.
10 липня 2025 року м. Київ
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Кучми А.Ю.,
суддів Аліменка В.О., Бєлової Л.В.
за участю секретаря Ольшевської Ж.А.,
розглянувши за відсутності осіб, які беруть участь в справі, без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до ст. 229 КАС України у відкритому судовому засіданні в залі суду апеляційні скарги Державної служби морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України (Адміністрація судноплавства) та ОСОБА_1 на рішення Придніпровського районного суду м. Черкаси від 17 березня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Начальника Черкаського міжрегіонального управління Державної служби морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України (Адміністрація судноплавства) Мацака Єгора Івановича, Державної служби морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України (Адміністрація судноплавства) про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову начальника Черкаського міжрегіонального управління Державної служби морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України Мацака Є.І. від 23.07.2024 №043/24 та провадження у справі закрити.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що в діях (бездіяльності) позивача відсутні подія і склад адміністративного правопорушення, оскільки він не порушував вимоги ст. 188-15 КУпАП, тобто не вчиняв дій (бездіяльності) щодо невиконання законних вимог посадових осіб органів морського і внутрішнього водного транспорту щодо усунення порушень законодавства з безпеки на морському та внутрішньому водному транспорті та державної реєстрації суден, надання їм недостовірної інформації, створення перешкод для виконання покладених на них обов'язків.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позову повністю, зазначає, що позивач не надав доказів щодо наявності у позивача суднових документів судна внутрішнього плавання «Зірка Черкас» (свідоцтво судна внутрішнього плавання або чинне класифікаційне свідоцтво). Вважає, що і протокол, і постанова відносно ОСОБА_1 складені і винесені уповноваженими чинним законодавством особами і вони є законними і обґрунтованими.
Рішенням Придніпровського районного суду м. Черкаси від 17 березня 2025 року адміністративний позов задоволено.
Не погоджуючись з судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та постановити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Апеляційну скаргу обґрунтовано тим, що оскаржуване рішення суду прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, не з'ясовано усіх обставин у справі, що мають значення для справи. В обґрунтування доводів апеляційної скарги відповідач вказав, що позивач не надав доказів щодо наявності у позивача суднових документів судна внутрішнього плавання «Зірка Черкас» (свідоцтво судна внутрішнього плавання або чинне класифікаційне свідоцтво).
Також, не погоджуючись з судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить змінити рішення суду першої інстанції.
Апеляційну скаргу обґрунтовано тим, що оскаржуване рішення суду прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, не з'ясовано усіх обставин у справі, що мають значення для справи. В обґрунтування доводів апеляційної скарги позивач вказав, що відповідачем протиправно проведено заходи державного нагляду (контролю), в супереч приписам чинного законодавства.
Позивачем подано відзив на апеляційну скаргу відповідача в якому зазначено про безпідставність доводів апеляційної скарги, відсутність підстав для її задоволення.
Розглянувши доводи апеляційних скарг, перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга позивача задоволенню не підлягає, апеляційна скарга відповідача підлягає задоволенню, а рішення суду - скасуванню.
Згідно з ст. 317 Кодексу адміністративного судочинства України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує його та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, старшим державним інспектором відділу державного нагляду (контролю) за безпекою судноплавства та контролю суден Черкаського міжрегіонального управління Адміністрації судноплавства Онученком С.М. 03.07.2024 відносно ОСОБА_1 (працює директором ТОВ «Черкаси кар'єр») складено протокол №0115 за ч. 2 ст. 188-15 КУпАП про те, що 03.07.2024 об 13-30 судновласник несамохідного земснаряду «Зірка Черкас» ОСОБА_1 , повторно не виконав вимогу, що викладена у приписі №Ч-15/24 від 04.04.2024, а саме - заборону експлуатації несамохідного земснаряду «Зірка Черкас».
Крім того, у протоколі ОСОБА_1 розписався про те, що йому роз'яснені норми ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП. Також, він зазначив, що пояснення надасть на розгляді справи, буде присутнім на розгляді справи. Примірник протоколу ОСОБА_1 отримано, про що свідчить його підпис.
Відповідно до припису №Ч-15/24 від 04.04.2024, винесеного заступником начальника Управління - начальником відділу державного нагляду (контролю) за безпекою судноплавства та контролю суден Бондаренком С.С. щодо ОСОБА_1 , - з 04.04.2024 по 04.04.2024 проведено перевірку стану дотримання вимог нормативних актів щодо безпеки судноплавства у несамохідний земснаряд «Зірка Черкас» і, відповідно до Положення про Державну службу морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України, затвердженого постановою КМУ від 06.03.2022 №212, запропоновано усунути порушення та недоліки для безпечної експлуатації судна: на судні відсутні суднові документи, а саме свідоцтво судна внутрішнього плавання (класифікаційне свідоцтво) у строк до 02.07.2024. Заборонено з 04.04.2024 експлуатацію несамохідного земснаряда «Зірка Черкас», що створює загрозу життю та здоров'ю людей, до усунення порушень, указаних у п.1 припису. За невиконання заборонного припису несе відповідальність ОСОБА_1 . Даний припис отриманий ОСОБА_1 04.4.2024, про що свідчить його підпис.
За повідомленням про розгляд справи про адміністративне правопорушення, - розгляд справи призначено на 23.07.2024 на 11-45.
Постановою №043/24 від 23.07.2024, винесеною начальником Черкаського міжрегіонального управління Державної служби морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України Мацаком Є.І., - ОСОБА_1. притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 188-15 КУпАП за те, що він, як власник несамохідного судна (земснаряд) «Зірка Черкас» 28.06.2024 не усунув у встановлений у приписі №Ч-15/24 від 04.04.2024 термін виявлені порушення, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, які викладені у вищевикладеному приписі, складеного заступником начальника Управління - начальником відділу державного нагляду (контролю) за безпекою судноплавства та контролю суден Черкаського міжрегіонального управління Бондаренком С.С., чим не виконав вимоги посадової особи щодо усунення порушень, та повторно протягом року порушив ч. 2 ст. 188-15 КУпАП, та, який зазначив власноруч у протоколі № 0115 від 03.07.2024, що пояснення надасть на розгляді справи. При цьому, ОСОБА_1 своєчасно сповіщений про місце і час розгляду справи, на розгляд справи не з'явився. При вивченні всіх обставин справи, наявних доказів і документів оформлених під час провадження по справі, дійшов до висновку, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст. 188-15 КУпАП.
Відповідно до цієї постанови, щодо ОСОБА_1 накладене стягнення у вигляді штрафу у розмірі 2040,00 грн.
04.07.2024 ОСОБА_1 звернувся до Адміністрації судноплавства із заявою про ознайомлення із матеріалами справи, за якою складений протокол №0115 від 093.07.2024, та отримання копії відеофіксації, якщо така є.
За доказами, які надані позивачем, йому була надана для ознайомлення справа №ЧР-0125 про адміністративне правопорушення і за описом документів, що містяться у справі - наявні: протокол правопорушення від 03.07.2024, заява ОСОБА_1 щодо надання копій матеріалів справи від 04.07.2024.
Крім того, за доказами, які надані відповідачем, встановлено, що постановою №014/24 від 11.04.2024 (протокол №0087 від 04.04.2024 щодо події, яка мала місце 04.04.2024), винесеною начальником Черкаського міжрегіонального управління Державної служби морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України Мацаком Є.І., - ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 188-15 КУпАП і накладено штраф у розмірі 1020,00 грн.
Ця постанова набрала законної сили і виконана ОСОБА_1 , про що свідчить платіжна інструкція №1668 від 15.04.2024 (оплата штрафу у розмірі 1020,00 грн згідно із постановою №014/24 від 11.04.2024).
За даними листа Державного підприємства «Класифікаційне товариство регістр судноплавства» від 15.11.2024 №69885/0/7-24, - 04.07.2024 Регістр отримав заявку на проведення первісного та докового огляду судна. Станом на 15.11.2024, відповідно до виробничих баз Регістру, несамохідний земснаряд «Зірка Черкас» під технічним наглядом Регістру не знаходиться, Регістрового номеру та класу Регістра не має, класифікаційних документів Регістру не отримувало.
Не погоджуючись із вказаною постановою, позивач за захистом своїх порушених прав та законних інтересів звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відсутні беззаперечні докази, які б свідчили про доведеність провини ОСОБА_1 у вчиненні вказаного адміністративного правопорушення.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
За невиконання законних вимог посадових осіб органів морського і внутрішнього водного транспорту щодо усунення порушень законодавства з безпеки на морському та внутрішньому водному транспорті та державної реєстрації суден, надання їм недостовірної інформації, створення перешкод для виконання покладених на них обов'язків передбачена адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 188-15 КУпАП.
Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті передбачає адміністративну відповідальність за ч. 2 ст. 188-15 КУпАП.
Як передбачено ст. 39 КУпАП, якщо особа, піддана адміністративному стягненню, протягом року з дня закінчення виконання стягнення не вчинила нового адміністративного правопорушення, то ця особа вважається такою, що не була піддана адміністративному стягненню.
Відповідно до ст. 3 п. 7 розділу І Посадової інструкції, затвердженої Головою Державної служби морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України Є. Ігнатенка від 15.07.2024, з якою Онученко С.М. (головний спеціаліст відділу державного нагляду (контролю) за безпеку судноплавства та контролю суден Черкаського міжрегіонального управління) ознайомлений 23.07.2024, на останнього покладені обов'язки складати протоколи про адміністративні правопорушення та протоколи про порушення вимог законодавства про внутрішній водний транспорт. У випадках, встановлених законодавством, розглядає справи про адміністративні правопорушення і накладає адміністративні стягнення.
Як передбачено ч. 1 та ч. 2 п. 10 ст. 225 КУпАП, органи морського і внутрішнього водного транспорту розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення правил охорони порядку і безпеки плавання на морському і внутрішньому водному транспорті, правил користування морськими суднами та суднами внутрішнього плавання, правил охорони порядку і безпеки плавання малих, спортивних суден і водних мотоциклів, правил випуску судна у плавання або допуск до керування судном осіб, які не мають відповідного документа, правил судноплавства на морських і внутрішніх водних шляхах, в акваторії морського порту, правил реєстрації суден, правил користування малими, спортивними суднами та водними мотоциклами, правил безпечної експлуатації баз для стоянки малих суден, правил пожежної безпеки на морському і внутрішньому водному транспорті, допуск до керування морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом осіб, які перебувають у стані сп'яніння, передачу керування судном особі, яка перебуває у стані сп'яніння, керування річковими, малим, спортивним судном або водним мотоциклом судноводіями у стані сп'яніння, у тому числі вчинене особами, які не мають права керування плавучими засобами, ухилення від проходження огляду на стан сп'яніння, недопуск на судна внутрішнього водного плавання посадових осіб, уповноважених на проведення перевірок суден, перевезення ручної поклажі понад установлені норми морським і внутрішнім водним транспортом, безквитковий проїзд на суднах морського і внутрішнього водного транспорту, порушення порядку провадження господарської діяльності (у частині порушення порядку провадження господарської діяльності у сферах морського і внутрішнього водного транспорту), невиконання законних вимог посадових осіб органів морського і внутрішнього водного транспорту (статті 114, 115, 116, 116-1, 116-2, 116-3, 118, 118-1, частина перша статті 120, частина третя статті 129, частина перша статті 134, абзац десятий статті 135, стаття 164 (у частині порушення порядку провадження господарської діяльності у сферах морського і внутрішнього водного транспорту), стаття 188-15 цього Кодексу). Від імені органів морського і внутрішнього водного транспорту розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право, зокрема, - за адміністративні правопорушення, передбачені статтею 188-15 цього Кодексу, - керівник центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері морського та внутрішнього водного транспорту, його заступники, керівник територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері морського та внутрішнього водного транспорту, його заступники, капітан морського порту, його заступники.
Згідно ч. 2 ст. 255 КУпАП, у справах про адміністративні правопорушення, розгляд яких віднесено до відання органів, зазначених у статтях 222-244-21, 244-24 цього Кодексу, протоколи про правопорушення мають право складати уповноважені на те посадові особи цих органів.
Крім того, за п. 3 ч. 2 цієї статті КУпАП, протоколи про адміністративні правопорушення мають право складати, зокрема, - державний інспектор центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері морського та внутрішнього водного транспорту (частини четверта, п'ята, шоста, сьома, восьма, дев'ята, десята і одинадцята статті 114, частини перша, п'ята, шоста статті 116-2, частини четверта-шоста статті 116-3, статті 118, 118-1, частина третя статті 129, стаття 164 (у частині порушення порядку провадження господарської діяльності у сферах морського і внутрішнього водного транспорту), стаття 188-15).
Державна служба морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України (Адміністрація судноплавства) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра з відновлення України - Міністра розвитку громад та територій і який реалізує державну політику у сферах морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства.
Адміністрація судноплавства у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства, а також діє на підставі Положення про Державну службу морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 № 212.
Адміністрація судноплавства здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідно до Положення про Черкаське міжрегіональне управління Державної служби морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України № В-5-25, затвердженого наказом Державної служби морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України №148 від 15.05.2024, Черкаське міжрегіональне управління є самостійним структурним підрозділом Державної служби морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України (Адміністрація судноплавства). Управління утворено з метою реалізації державної політики у сфері внутрішнього водного транспорту у межах компетенції, організації ефективного та безпечного використання внутрішніх водних шляхів для судноплавства.
Зокрема, Управління відповідно до покладених на нього завдань: здійснює в межах повноважень, передбачених законом, регулювання судноплавства на внутрішніх водних шляхах; в межах повноважень забороняє плавання або експлуатацію судна у випадках, установлених Законом України «Про внутрішній водний транспорт»; в межах повноважень здійснює державний нагляд за безпекою судноплавства на внутрішніх водних шляхах, за додержанням річковими портами (терміналами), іншими суб'єктами внутрішнього водного транспорту вимог законодавства щодо безпеки судноплавства; перевіряти в робочий час суб'єктів господарювання, юридичних і фізичних осіб з питань, що належать до компетенції Управління; видавати в установленому порядку обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень і недоліків, пов'язаних з порушенням правил безпеки на транспорті; забороняти експлуатацію плавучих транспортних засобів, виконання робіт та надання послуг; надсилати в установленому законодавством порядку матеріали про порушення вимог нормативно-правових актів до відповідних органів для вирішення питання щодо притягнення винних осіб до адміністративної або кримінальної відповідальності тощо.
Закон України «Про внутрішній водний транспорт» від 03.12.2020 № 1054-IX визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування внутрішнього водного транспорту і спрямований на створення сприятливих умов для його розвитку, задоволення потреб громадян у доступних, якісних та безпечних перевезеннях.
Відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 1 Закону №1054-ІХ внутрішній водний транспорт - вид транспорту, до якого належать судна, суб'єкти господарювання, що здійснюють та забезпечують перевезення переважно внутрішніми водними шляхами вантажів, пасажирів, багажу і пошти, використовуються для рибогосподарської діяльності, надають інші послуги з використанням суден внутрішнього плавання, забезпечують судноплавство на внутрішніх водних шляхах, утримують об'єкти інфраструктури внутрішніх водних шляхів, здійснюють навігаційно-гідрографічне забезпечення судноплавства.
Згідно з п. 66 ч. 1 ст. 1 Закону №1054-ІХ судно внутрішнього плавання-річкове судно або судно змішаного плавання довжиною 20 метрів і більше або судно, добуток довжини, ширини та осадки якого становить об'єм у 100 кубічних метрів і більше, буксири і штовхачі, призначені для ведення складу таких суден чи плавучого обладнання, а також пасажирські судна і плавуче обладнання.
Відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону №1054-ІХ судно (склад суден) допускається до плавання внутрішніми водними шляхами за умови його відповідності встановленим національним законодавством або міжнародними договорами України вимогам щодо безпеки судноплавства, охорони навколишнього природного середовища, до належного рівня підготовки, комплектування і кваліфікації членів екіпажу, наявності безпечних умов для життя та здоров'я пасажирів і членів екіпажу та за наявності відповідних чинних суднових документів і документів членів екіпажу.
Ідентифікація судна внутрішнього плавання здійснюється за назвою та унікальним європейським ідентифікаційним номером судна, які присвоюються і наносяться на судно у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері внутрішнього водного транспорту, відповідно до міжнародних договорів України та з урахуванням вимог законодавства Європейського Союзу.
Кожне судно може мати лише один унікальний європейський ідентифікаційний номер судна, який залишається незмінним протягом усього строку його експлуатації (ч. 1 ст. 29 Закону № 1054-ІХ).
Згідно з ч. 1 та ч. 2 ст. 32 Закону 1054-ІХ реєстрація суден внутрішнього плавання здійснюється у Державному судновому реєстрі України. Під час першої реєстрації судну внутрішнього плавання, якому на момент реєстрації в Україні не присвоєно унікальний європейський ідентифікаційний номер, присвоюється такий ідентифікаційний номер, відомості про який вносяться до свідоцтва судна внутрішнього плавання чи тимчасового свідоцтва судна внутрішнього плавання, до свідоцтва про право плавання під Державним Прапором України або свідоцтва про тимчасове право плавання під Державним Прапором України.
Унікальний європейський ідентифікаційний номер судна не змінюється протягом усього строку експлуатації судна.
Органи та умови реєстрації суден внутрішнього плавання у Державному судновому реєстрі України встановлюються Кодексом торговельного мореплавства України та цим Законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 27 Кодексу торговельного мореплавства України реєстрація морських суден і суден внутрішнього плавання у Державному судновому реєстрі України здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері морського транспорту. Реєстрація судна у Державному судновому реєстрі України засвідчується свідоцтвом про право плавання під Державним Прапором України (судновий патент), яке видається безстроково, або свідоцтвом про тимчасове право плавання під Державним Прапором України, а також свідоцтвом про право власності на судно, яке видається безстроково.
За приписами ст. 23 Кодексу торговельного мореплавства України судно може бути допущене до плавання тільки після того, як буде встановлено, що воно задовольняє вимоги безпеки мореплавства, охорони людського життя і навколишнього природного середовища.
За приписами п. 4 ч. 1 ст. 31 Закону України «Про внутрішній водний транспорт» на українському судні внутрішнього плавання з екіпажом, плавучому обладнанні під час його експлуатації повинні бути такі суднові документи: свідоцтво про право власності на судно (копія); свідоцтво про право плавання під Державним Прапором України (судновий патент) або свідоцтво про тимчасове право плавання під Державним Прапором України; класифікаційне свідоцтво (у випадках, передбачених законом); свідоцтво судна внутрішнього плавання або тимчасове свідоцтво судна внутрішнього плавання.
Свідоцтво про право плавання під Державним Прапором України (свідоцтво про тимчасове право плавання під Державним Прапором України), свідоцтво про право власності видаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері внутрішнього водного транспорту, за формою, що встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері внутрішнього водного транспорту.
Класифікаційне свідоцтво видається класифікаційним товариством, обраним судновласником, за формою, що встановлюється правилами цього класифікаційного товариства. Строк дії класифікаційного свідоцтва визначається класифікаційним товариством відповідно до його правил.
Свідоцтво судна внутрішнього плавання або тимчасове свідоцтво судна внутрішнього плавання, додаткове свідоцтво судна внутрішнього плавання видаються визнаним класифікаційним товариством, обраним судновласником, від імені держави за результатами технічного огляду.
Порядок здійснення технічного нагляду за суднами розробляється з урахуванням міжнародних договорів України та затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері внутрішнього водного транспорту.
Судно внутрішнього плавання може мати лише одне чинне свідоцтво судна внутрішнього плавання або тимчасове свідоцтво судна внутрішнього плавання.
Строк дії свідоцтва судна внутрішнього плавання визначається відповідно до порядку здійснення технічного нагляду за суднами та не може перевищувати 10 років, крім свідоцтв пасажирських і високошвидкісних суден, суден, що перевозять небезпечні вантажі, строк дії яких не може перевищувати п'ять років.
У випадках, визначених законодавством, строк дії свідоцтва внутрішнього плавання (крім тимчасового свідоцтва внутрішнього плавання) може бути подовжений визнаним класифікаційним товариством, яке видало таке свідоцтво, на строк до шести місяців без проведення технічного огляду, про що зазначається у свідоцтві судна внутрішнього плавання.
У випадках, передбачених порядком здійснення технічного нагляду за суднами, що розробляється та затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері внутрішнього водного транспорту, з урахуванням міжнародних договорів України, допускається видача суднам внутрішнього плавання та плавучим спорудам тимчасового свідоцтва судна внутрішнього плавання.
Визнане класифікаційне товариство анулює свідоцтво судна внутрішнього плавання у разі виявлення невідповідності судна технічним вимогам, встановленим законодавством.
У випадках, передбачених законодавством, визнане класифікаційне товариство відмовляє у видачі або поновленні свідоцтва судна внутрішнього плавання.
Форма, порядок видачі, подовження строку дії, поновлення, заміни та анулювання свідоцтва судна внутрішнього плавання і тимчасового свідоцтва судна внутрішнього плавання встановлюються порядком здійснення технічного нагляду за суднами (ч.ч. 5-7 ст. 31 Закону № 1054-ІХ).
Відповідно до ч. 6 ст. 31 Закону України «Про внутрішній водний транспорт» класифікаційне свідоцтво видається класифікаційним товариством, обраним судновласником, за формою, що встановлюється правилами цього класифікаційного товариства. Строк дії класифікаційного свідоцтва визначається класифікаційним товариством відповідно до його правил.
Так, пунктом 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внутрішній водний транспорт» передбачено, що на українських суднах внутрішнього плавання, зареєстрованих у Державному судновому реєстрі України до набрання чинності цим Законом, до 31 грудня 2035 року допускається відсутність свідоцтва судна внутрішнього плавання, за умови наявності чинного класифікаційного свідоцтва.
Таким чином, нормами чинного законодавства передбачено можливість українських суден внутрішнього плавання до 31 грудня 2035 року не мати свідоцтва судна внутрішнього плавання, за умови наявності чинного класифікаційного свідоцтва.
Відповідно до п. 3.1. розділу III Інструкції про огляд суден, які здійснюють плавання (експлуатуються) на внутрішніх водних шляхах України, затвердженої наказом Міністерства транспорту України від 19.04.2001 за № 225 (у редакції наказу Міністерства інфраструктури України 22.12.2015 № 549), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02.02.2016 за №170/28300, інспектор повинен заборонити вихід судна у плавання до усунення порушень у разі відсутності чинних суднових документів.
Орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (ст. 280 КУпАП).
Статтею 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Отже, особа, яка уповноважена розглядати справу про адміністративне правопорушення зобов'язана по-перше, встановити склад правопорушення, яким згідно статті 9 Кодексу України про адміністративні правопорушення є протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і, за яку законом передбачено адміністративну відповідальність, по-друге, дослідити докази та оцінити їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю (стаття 252 КУпАП).
Колегія суддів дійшла до висновку, що не знайшли свого підтвердження доводи позивача про те, що головний спеціаліст Онученко С.М. не мав права складати та оформляти протокол від 03.07.2024 №0115 щодо ОСОБА_1 , враховуючи обсяг його повноважень, відповідно до посадової інструкції, яка була чинна на час події та норми ч. 2 ст. 255 КУпАП.
Крім того, начальник Черкаського міжрегіонального управління Державної служби морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України Мацак Є.І. є уповноваженою особою, у розумінні положень Закону України «Про внутрішній водний транспорт», Положення про Черкаське міжрегіональне управління Державної служби морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України, ст. 225 КУпАП, - особою щодо розгляду справи про адміністративне правопорушення, за результатами чого ним була винесена постанова від 23.07.2024.
Також помилковими є доводи позивача про те, що відповідач, в особі уповноважених осіб, не мав права проводити планові та позапланові перевірки (заходи державного нагляду (контролю) і державного нагляду в умовах воєнного стану, який введений і діє в Україні з 24.02.2022, оскільки, в даному випадку, було зафіксоване правопорушення, яке підпадає під ознаки адміністративного, передбаченого КУпАП.
Відповідно до ст. 1 КУпАП, завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Доводи позивача про відсутність повноважень і неможливість проведення перевірки у період воєнного стану не відповідають нормам права і підлягають відхиленню, оскільки забезпечення безпеки судноплавства є пріоритетним завданням навіть в умовах воєнного стану.
Таким чином, колегія суддів звертає увагу, що 04.04.2024 заступником начальника Управління - начальником відділу державного нагляду (контролю) за безпекою судноплавства та контролю суден Бондаренком С.С. винесено припис №Ч-15/24 щодо ОСОБА_1 , з якого вбачається, що з 04.04.2024 по 04.04.2024 проведено перевірку стану дотримання вимог нормативних актів щодо безпеки судноплавства у несамохідний земснаряд «Зірка Черкас» і, відповідно до Положення про Державну службу морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України, затвердженого постановою КМУ від 06.03.2022 №212, запропоновано усунути порушення та недоліки для безпечної експлуатації судна: на судні відсутні суднові документи, а саме свідоцтво судна внутрішнього плавання (класифікаційне свідоцтво) у строк до 02.07.2024. Заборонено з 04.04.2024 експлуатацію несамохідного земснаряда «Зірка Черкас», що створює загрозу життю та здоров'ю людей, до усунення порушень, указаних у п.1 припису. За невиконання заборонного припису несе відповідальність ОСОБА_1 . Даний припис отриманий ОСОБА_1 04.04.2024, про що свідчить його підпис.
03.07.2024 ОСОБА_1 власник несамохідного судна (земснаряд) «Зірка Черкас» не усунув у встановлений термін виявленні порушення, що викладені у приписі № Ч-15/24 від 04.04.2024, винесеного заступником начальника Управління-начальником відділу державного нагляду за безпекою судноплавства Черкаського міжрегіонального управління Державної служби морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України (Адміністрація судноплавства) Бондаренком С.С., чим не виконав повторно законні вимоги посадової особи щодо усунення порушень, та повторно протягом року порушив частину 2 статті 188-15 Кодексу України про адміністративне правопорушення.
03.07.2024 головним спеціалістом відділу державного нагляду за безпекою судноплавства Черкаського міжрегіонального управління Державної служби морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України (Адміністрація судноплавства) Онученко С.М. складено протокол про адміністративне правопорушення № 0115.
23.07.2024 начальником Черкаського міжрегіонального управління Державної служби морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України (Адміністрація судноплавства) Мацаком Єгором Івановичем було складено постанову № 043/24 по справі про адміністративне правопорушення, якою визнано винним громадянина ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 188-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено стягнення у вигляді штрафу.
Так, за даними листа Державного підприємства «Класифікаційне товариство регістр судноплавства» від 15.11.2024 № 69885/0/7-24, 04.07.2024 Регістр отримав заявку на проведення первісного та докового огляду судна. Станом на 15.11.2024, відповідно до виробничих баз Регістру, несамохідний земснаряд «Зірка Черкас» під технічним наглядом Регістру не знаходиться, Регістрового номеру та класу Регістра не має, класифікаційних документів Регістру не отримувало.
На переконання колегії суддів, встановлені обставини у справі свідчать, що 04.04.2024 заступником начальника Управління був винесений припис, яким заборонено експлуатацію судна «Зірка Черкас» через відсутність класифікаційного свідоцтва - документа, що підтверджує безпеку судна.
Власник судна не усунув порушення у встановлений термін, що було задокументовано у протоколі про адміністративне правопорушення. На підставі цього було винесено постанову про накладення штрафу, що відповідає вимогам Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Крім того, законодавство України встановлює чіткі вимоги до наявності суднових документів для допуску суден до плавання. Відсутність класифікаційного свідоцтва є підставою для заборони експлуатації судна, що відповідає положенням Кодексу торговельного мореплавства, Закону України «Про внутрішній водний транспорт» та відповідних нормативних актів.
Дії посадових осіб Черкаського міжрегіонального управління Державної служби морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України щодо проведення перевірки, винесення припису, складання протоколу і постанови є законними та обґрунтованими, відповідають чинному законодавству та посадовим інструкціям.
Системний аналіз вищевказаних норм чинного законодавства України дає підстави для висновку про те, що відповідач діяв у межах та у спосіб, передбачені чинним законодавством України, а постанова про адміністративне правопорушення від 23.07.2024 №043/24 за формою відповідає вимогам Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Позивачем не надано жодних доказів на підтвердження своєї позиції, лише висловлено суб'єктивну думку, що не має жодного нормативного та доказового підґрунтя.
Відсутність факту правопорушення, позивач доводить своїми ж поясненнями. Натомість, відповідач, в порядку ч.2 ст. 77 КАС України, надав докази своїх заперечень.
Беручи до уваги з'ясовані обставини у своїй сукупності з матеріалами справи, колегія суддів дійшла до висновку про наявність підстав для притягнення позивача до адміністративної відповідальності з огляду на вчинення правопорушення.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 242, 243, 251, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Апеляційну скаргу Державної служби морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України (Адміністрація судноплавства) - задовольнити.
Рішення Придніпровського районного суду м. Черкаси від 17 березня 2025 року - скасувати та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття та оскарженню не підлягає.
Повний текст постанови виготовлено 10.07.2025.
Головуючий суддя: А.Ю. Кучма
Судді: В.О. Аліменко
Л.В. Бєлова