10 липня 2025 року м. Дніпросправа № 280/1009/25
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Лукманової О.М. (доповідач),
суддів: Божко Л.А., Дурасової Ю.В.,
розглянувши у письмовому провадженні в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 24.03.2025 року (суддя Мінаєва К.В., м. Запоріжжя, повний текст рішення виготовлено 24.03.2025 року) у адміністративній справі №280/1009/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання перерахувати та виплачувати пенсію по інвалідності за період роботи його на територіях радіоактивного забруднення, зобов'язання виплатити всю суму недоотриманої частини пенсії, перерахованої з дати прийняття рішення про день проведення перерахунку, суд -
У лютому 2025 року ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі по тексту - відповідач), в якому просив визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови йому у перерахунку пенсії з урахуванням положень п.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та щодо відмови у здійсненні перерахунку йому пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до ч.3ст.59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов'язати відповідача перерахувати та виплачувати йому пенсію по інвалідності за період його роботи на територіях радіоактивного забруднення, як це передбачено частин 1, 2, 3 ст.57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з 15.01.2025 року з врахуванням раніше виплачених сум; зобов'язати відповідача перерахувати та виплачувати йому пенсію по інвалідності з урахуванням положень п.2 ст.56 Закону України Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», збільшивши пенсію на 1% заробітку за кожний рік роботи понад 20 років, починаючи з 15.01.2025 року з врахуванням раніше виплачених сум; зобов'язати відповідача виплатити йому всю суму недоотриманої частини пенсії, перерахованої з дати прийняття рішення по день проведення перерахунку.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 24.03.2025 року позовні вимоги задоволено частково; визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо неприйняття рішень з розгляду заяв ОСОБА_1 від 02.12.2024 року (вх. №21316/Г-0800-24 від 06.12.2024 року) та від 10.01.2025 року (вх. №546/Г-0800-25 від 10.01.2025 року) про призначення та перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повторно розглянути заяви ОСОБА_1 від 02.12.2024 року (вх. №21316/Г-0800-24 від 06.12.2024 року) та від 10.01.2025 року (вх. №546/Г-0800-25 від 10.01.2025 року) про призначення та перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та прийняти відповідні рішення з урахуванням висновків, викладених у цьому рішенні.
З рішенням суду першої інстанції не погодилося Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області та подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати рішення суду та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог. свої вимоги обґрунтувало тим, що рішення суду прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права. Апелянт зазначив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» як ліквідатор/інвалід внаслідок Чорнобильської АЕС; ОСОБА_1 подав заяву про перерахунок пенсії не за встановленою формою, тому листом від 26.12.2024 року йому було надано роз'яснення щодо порядку звернення за перерахунком пенсії, у тому числі відповідно до ст.57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Задовольняючи позовні вимоги частково, суд першої інстанції виходив з того, що ОСОБА_1 , є особою з інвалідністю 3 групи (категорія 1) відповідно до посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році серії НОМЕР_1 від 12.09.2019 року та виписки МСЕК серії НОМЕР_2 від 14.08.2019 року; захворювання пов'язане з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. 02.12.2024 року ОСОБА_1 подав заяву до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, у якій просив перевести з пенсії за віком на пенсію особи ліквідатора аварії на ЧАЕС відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та призначити пенсію по інвалідності третьої групи в розмірі відшкодування фактичних збитків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, починаючи з 15.12.2024 року та здійснити обчислення та перерахунок пенсії відповідно до п.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із її збільшенням на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, починаючи з 15.12.2024 року. Листом від 26.12.2024 року пенсійний орган повідомив ОСОБА_1 , що для розгляду питання перерахунку пенсії необхідно звернутись до пенсійного органу відповідно до Порядку № 22-1. 10.01.2025 року ОСОБА_1 повторно звернувся до пенсійного органу із заявою з тим же проханням, додавши копії паспорту, РНОКПП, посвідчення ліквідатора ЧАЕС, пенсійного посвідчення, висновку МСЕК, відповіді пенсійного органу. Листом від 14.01.2025 року №632-546/Г-02/8-0800/25 пенсійний орган повідомив, що на попереднє звернення стосовно порушеного питання Головним управлінням була надана відповідь листом від 26.12.2024 року № 22269-21004/Г-02/8-0800/24. Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції керувався ч.1 ст.44, частинами 3, 5 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; п.1.1 розділу І, пунктами 4.1, 4.3 розділу IV Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, тому суд вважав за необхідне вийти за межі позовних вимог, оскільки наявні підстави для задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправною бездіяльність Управління щодо неприйняття рішення з розгляду заяв про призначення та перерахунок пенсії, та зобов'язання його повторно розглянути заяви ОСОБА_1 від 02.12.2024 року (вх. №21316/Г-0800-24 від 06.12.2024 року) та від 10.01.2025 року (вх. №546/Г-0800-25 від 10.01.2025 року) та прийняти відповідні рішення з урахуванням висновків, викладених у цьому рішенні. Суд вважав передчасними вимоги щодо перерахунку та виплати позивачу пенсії по інвалідності за період його роботи на територіях радіоактивного забруднення, як це передбачено частин 1, 2, 3 ст.57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 15.01.2025 року, з врахуванням раніше виплачених сум, вимоги щодо перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії по інвалідності з урахуванням положень п.2 ст.56 Закону України Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», збільшивши пенсію на 1% заробітку за кожний рік роботи понад 20 років, починаючи з 15.01.2025 року, з врахуванням раніше виплачених сум, а також вимоги щодо виплати всієї суми недоотриманої частини пенсії, перерахованої з дати прийняття рішення по день проведення перерахунку, оскільки пенсійний орган на час розгляду справи не приймав рішення, під час якого здійснював би обчислення страхового стажу ОСОБА_1 та досліджував би його роботу на територіях радіоактивного забруднення, з урахуванням наданих документів.
Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_1 , є особою з інвалідністю 3 групи (категорія 1) відповідно до посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році серії НОМЕР_1 від 12.09.2019 року та виписки СМЕК від 14.08.2019 року; захворювання пов'язане з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Встановлено, що 02.12.2024 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (вх. №21316/Г-0800-24 від 06.12.2024), в якій просив перевести його з пенсії за віком на пенсію особи ліквідатора аварії на ЧАЕС відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та призначити пенсію по інвалідності третьої групи в розмірі відшкодування фактичних збитків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, починаючи з 15.12.2024 року; здійснити обчислення та перерахунок пенсії відповідно до п.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із її збільшенням на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, починаючи з 15.12.2024 року.
Встановлено, що своїм листом від 26.12.2024 року №22269-21004/Г-02/8-0800/24 Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повідомило ОСОБА_1 про те, що для розгляду питання перерахунку пенсії необхідно звернутись до пенсійного органу відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1.
Встановлено, що 10.01.2025 року ОСОБА_1 повторно звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області із заяву такого же змісту (вх. №546/Г-0800-25 від 10.01.2025 року), надавши копії: паспорту, РНОКПП, посвідчення ліквідатора ЧАЕС, пенсійного посвідчення, висновку МСЕК, відповіді пенсійного органу.
Встановлено, що своїм листом від 14.01.2025 року №632-546/Г-02/8-0800/25 Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повідомило ОСОБА_1 про те, що на попереднє звернення стосовно порушеного питання Головним управлінням була надана відповідь листом від 26.12.2024 року №22269-21004/Г-02/8-0800/24.
Відповідно до ч.1 ст.44, ч.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Відповідно до п.1.1 розділу І, п.4.1 розділу IV Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України. Заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію. Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Аналізуючи докази у справі та законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що законом встановлено порядок розгляду заяви про призначення пенсії у відповідності до якого відповідний пенсійний орган зобов'язаний прийняти рішення про призначення або відмову в призначенні пенсії, однак, пенсійний орган фактично рішення про відмову у призначенні пенсії не приймав, обмежившись роз'ясненням нормативних актів, а тому, обґрунтовано вважав, що пенсійним органом допущено бездіяльність, чим порушив права ОСОБА_1 . Суд вважав передчасними вимоги ОСОБА_1 щодо перерахунку та виплати йому пенсії по інвалідності за період його роботи на територіях радіоактивного забруднення, як це передбачено ч. ч. 1-3 ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 15.01.2025, з врахуванням раніше виплачених сум, вимоги щодо перерахунку та виплати позивачу пенсії по інвалідності з урахуванням положень п.2 ст.56 Закону України Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», збільшивши пенсію на 1% заробітку за кожний рік роботи понад 20 років, починаючи з 15.01.2025, з врахуванням раніше виплачених сум, а також вимоги щодо виплати всієї суми недоотриманої частини пенсії, перерахованої з дати прийняття рішення по день проведення перерахунку, оскільки відповідач на час розгляду справи не приймав рішення, під час якого здійснював би обчислення страхового стажу позивача та досліджував би його роботу на територіях радіоактивного забруднення, з урахуванням наданих документів.
Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, рішення суду слід залишити без змін, як таке, що прийняте з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись статтями 315, 316, 321, 322 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області - залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 24.03.2025 року у адміністративній справі №280/1009/25 - залишити без змін.
Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня її проголошення у порядку статей 328, 329 КАС України.
Головуючий - суддя О.М. Лукманова
суддя Л.А. Божко
суддя Ю. В. Дурасова