10 липня 2025 року м. Дніпросправа № 160/30942/24
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Лукманової О.М. (доповідач),
суддів: Божко Л.А., Дурасової Ю.В.,
розглянувши у письмовому провадженні в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.01.2025 року (суддя Озерянська С.І., м. Дніпро, повний текст рішення виготовлено 27.01.2025 року) у адміністративній справі №160/30942/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій, зобов'язання провести перерахунок пенсії, суд -
У листопаді 2024 року ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі по тексту - відповідач), в якому просив визнати протиправними дії відповідача щодо не проведення перерахунку та виплати йому пенсії з розрахунку 85% від грошового забезпечення для обчислення пенсії, без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням проведених платежів; зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату йому пенсії з розрахунку 85% від грошового забезпечення для обчислення пенсії, без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням проведених платежів.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.01.2025 року позовні вимоги задоволено.
З рішенням суду першої інстанції не погодилося Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати рішення суду та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог. Свої вимоги обґрунтувало тим, що рішення суду прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права. Апелянт зазначив, що, оскільки розмір пенсії перерахований на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.06.2024 року у справі №160/10441/24, став менше за розмір пенсії, який обчислено на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.12.2023 року у справі №160/267960/23, тому до пенсії було встановлено доплату до попереднього розміру. Пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі - 267553,63 грн. Доплата по рішенню відсутня. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.06.2024 року у справі №160/10441/24 не зобов'язано Пенсійний фонд України перерахувати пенсію ОСОБА_1 , виходячи з розміру 85% від грошового забезпечення 36310,53 грн., яке зазначено в довідці від 15.01.2024 року №3/113, наданій Південно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України, тому ОСОБА_1 з 01.02.2023 року проведено перерахунок пенсії за умовами ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років у відповідності до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» у розмірі 85% грошового забезпечення. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.12.2023 року у справі №160/27960/23 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду в Дніпропетровській області провести з 01.02.2022 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції №3/1710 від 28.08.2023 року, у розмірі 85% сум грошового забезпечення, без обмеження максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.06.2024 року у справі №160/10441/24 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 року на підставі наданої Південно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідки про розмір грошового забезпечення №3/113 від 15.01.2024 року, з урахуванням проведених платежів. На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справі №160/10441/24 від 07.06.2024 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 року на підставі довідки Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України №3/113 від 15.01.2024 року у розмірі 70% грошового забезпечення та застосовано обмеження виплати пенсії максимальним розміром. 18.10.2024 року ОСОБА_1 звернувся до пенсійного з проханням про проведення перерахунку його пенсії у розмірі 85% грошового забезпечення та без обмеження максимальним розміром. Листом від 14.11.2024 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області було повідомлено ОСОБА_1 , що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду №160/10441/24 від 07.06.2024 року ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з 01.02.2023 року в розмірі 70% від грошового забезпечення 36310,53 грн, яке зазначено у довідці від 15.01.2024 року №3/113, наданій Південно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України. Зазначено, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.06.2024 у справі №» 160/10441/24 не зобов'язано органи Пенсійного фонду України перерахувати пенсію виходячи з розміру 85% від грошового забезпечення 36310,53 грн, яке зазначено у довідці від 15.01.2024 року №3/113, наданій Південно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України, тому з 01.02.2023 року проведено перерахунок пенсії за умовами ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції керувався ч.2 ст.13, частинами 1, 4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи»; Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України»; п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 та прийшов до висновку про те, що пенсійний орган протиправно здійснив перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі оновленої довідки від 15.01.2024 року №3/113, виданої Південно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України з 01.02.2023 року у розмірі 70% грошового забезпечення, замість 85% відповідних сум, а належним способом відновлення порушеного права буде зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.02.2023 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 85% грошового забезпечення на підставі довідки №3/113 від 15.01.2024 року, з урахуванням раніше проведених виплат. Суд врахував, що на момент спірних правовідносин була наявна колізія між Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 року №7-рп/2016 та Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи». Суд зазначив, що у випадку існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві, наявність у національному законодавстві правових прогалин щодо захисту прав людини та основних свобод, зокрема, у сфері пенсійного забезпечення, органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи, а тому застосуванню підлягають норми Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 року №7-рп/2016, а не Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».
Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років у відповідності до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» у розмірі 85% грошового забезпечення.
Згідно висновку №3196 про призначення пенсії ОСОБА_1 від 09.12.2002 року пенсія йому призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» у розмірі 85% від грошового забезпечення.
Встановлено, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.12.2023 року у справі №160/27960/23 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду в Дніпропетровській області провести з 01.02.2022 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції №3/1710 від 28.08.2023 року, у розмірі 85% сум грошового забезпечення, без обмеження максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум.
Встановлено, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.06.2024 року у справі №160/10441/24 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 року на підставі наданої Південно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідки про розмір грошового забезпечення №3/113 від 15.01.2024 року, з урахуванням проведених платежів.
Встановлено, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.06.2024 року у справі №160/10441/24 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.02.2023 року на підставі довідки Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України №3/113 від 15.01.2024 року у розмірі 70% грошового забезпечення та застосовано обмеження виплати пенсії максимальним розміром.
Встановлено, що 18.10.2024 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про перерахунок та виплату пенсії із розрахунку 85% грошового забезпечення без обмеження максимальним розміром.
Встановлено, що листом від 14.11.2024 року №61973-45129/М-01/8-0400/24 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомило ОСОБА_1 , що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.06.2024 року у справі №160/10441/24 йому проведено перерахунок пенсії з 01.02.2023 року в розмірі 70% від грошового забезпечення 36310,53 грн, яке зазначено у довідці від 15.01.2024 року № 3/113, наданій Південно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України, оскільки рішенням суду не зобов'язано органи Пенсійного фонду України перерахувати пенсію виходячи з розміру 85% від грошового забезпечення 36310,53 грн, яке зазначено у довідці від 15.01.2024 за № 3/113, наданій Південно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України.
Відповідно до ч.2 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії), максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 % відповідних сум грошового забезпечення передбачених ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Встановлено, що Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (набрав чинності з 01.10.2011 року), внесено зміни до ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яким максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80% відповідних сум грошового забезпечення (ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»).
Встановлено, що Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України» (набрав чинності 01.04.2014 року) було внесено зміни в ч.2 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а саме цифри « 80» замінено на цифри «70».
Відповідно до ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції Закону України від 08.07.2011 року №3668-VІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи») максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок
окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не можуть перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 року №7-рп/2016 визнано неконституційними положення ч.7 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до частин 1, 4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону проводиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 перерахунок раніше призначених відповідно до зазначеного Закону пенсій проводить у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорії військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із веденням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Аналізуючи докази у справі та законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, тому внесені зміни до ч.2 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 90%, а потім 70 % грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а тому при перерахунку пенсії відповідним категоріям осіб має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на час призначення пенсії. Суд прийшов до висновку про те, що на момент виникнення спірних правовідносин була наявна колізія між Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 року №7-рп/2016 та Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» у частині обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців. У випадку існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві, наявність у національному законодавстві правових прогалин щодо захисту прав людини та основних свобод, зокрема, у сфері пенсійного забезпечення, органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.
Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, рішення суду першої інстанції слід залишити без змін, як таке, що прийняте з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись статтями 315, 316, 321, 322 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області - залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.01.2025 року у адміністративній справі №160/30942/24 - залишити без змін.
Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня її проголошення у порядку статей 328, 329 КАС України.
Головуючий - суддя О.М. Лукманова
суддя Л.А. Божко
суддя Ю. В. Дурасова