Постанова від 10.07.2025 по справі 160/31991/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 липня 2025 року м. Дніпросправа № 160/31991/24

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Лукманової О.М. (доповідач),

суддів: Божко Л.А., Дурасової Ю.В.,

розглянувши у письмовому провадженні в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.02.2025 року (суддя Озерянська С.І., м. Дніпро, повний текст рішення виготовлено 17.02.2025 року) у адміністративній справі №160/31991/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання перевести на інший вид пенсії за віком, суд -

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2024 року ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області (далі по тексту - відповідач), третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 04.09.2024 року №155850005242 щодо відмови йому у перерахунку пенсії; зобов'язати відповідача перевести його з 28.08.2024 року з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на пенсію за віком на умовах ст.37 Закону України «Про державну службу» від 19.12.1993 року №3723-ХІІ, зарахувавши до стажу державної служби періоди роботи в органах податкової служби з 23.01.1992 року по 26.06.2013 року, та здійснити перерахунок пенсії з урахуванням довідки №220/15-32-10-02-12 від 07.08.2024 року про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); та довідки №222/15-32-10-02-12 від 07.08.2024 року про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посад державної служби.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.02.2025 року позовні вимоги задоволено частково; визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 04.09.2024 року №155850005242 про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за віком згідно Закону України «Про державну службу»; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перевести ОСОБА_1 з 28.08.2024 року на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», зарахувавши до стажу державної служби періоди його роботи з 23.01.1992 року по 26.06.2013 року в органах державної податкової служби.

З рішенням суду першої інстанції не погодилося Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати рішення суду та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог. Свої вимоги обґрунтувало тим, що рішення суду прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права. Апелянт зазначив, що відповідно до пунктів 2, 3 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 року №622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб», яка застосовується з 01.05.2016 року та згідно якого на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» №3723 мають право особи, які на день набрання чинності Законом України «Про державну службу» №889 станом на 01.05.2016 року мають не менш як 29 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст.25 Закону та актами Кабінету Міністрів України; займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст.25 Закону України та актами Кабінету Міністрів України; мають: чоловіки, які досягли віку 62 роки. Апелянт зазначив, що згідно розрахунку стажу (форма РС-право), обрахованого по 30.06.2024 року, страховий стаж ОСОБА_1 становить 38 років 01 місяць 20 днів, стаж державної служби - 02 роки 10 місяців (з 27.06.2013 року по 01.05.2016 року); згідно записів трудової книжки ОСОБА_1 з 23.01.1992 року працював в органах податкової служби; з 27.06.2023 року ОСОБА_1 присвоєно ранг державного службовця. Апелянт зазначив, що відповідно до Закону України «Про державну податкову службу в Україні» періоди роботи посадових осіб в органах державної податкової служби на посадах, в період перебування на яких були присвоєні персональні чи спеціальні звання не зараховуються до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Задовольняючи позовні вимоги частково, суд першої інстанції виходив з того, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». 28.08.2024 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про перехід з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». За принципом екстериторіальності заяву ОСОБА_1 розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та 04.09.2024 року прийнято рішення №155850005242, яким відмовлено ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за віком згідно Закону України «Про державну службу» у зв'язку з відсутністю необхідного стажу держслужбовця. У рішенні зазначено, що згідно із записами в трудовій книжці ОСОБА_1 працював в Державній податковій інспекції по Саратському району Одеської області з 23.01.1992 року на посадах з присвоєнням персонального та спеціального звання і лише з 27.06.2013 року по 01.05.2016 року йому присвоєно статус державного службовця (2 роки 10 місяців). Згідно чинного законодавства періоди роботи посадових осіб в органах державної податкової служби на посадах, в період перебування на яких присвоєні персональні чи спеціальні звання, не зараховуються до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців. Суд врахував, що згідно із відомостями із трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 від 23.01.1992 року ОСОБА_1 02.09.1994 року прийняв присягу державного службовця та фактично з 23.01.1992 року по 17.07.2024 року працював в органах державної податкової служби. Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції керувався ст.10, ч.1 ст.26, ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; ст.12, ч.1 ст.37 Закону України від 16.12.1993 року №3723-XII «Про державну службу» (втратив чинність, крім ст.37 Закону); ст.90, пунктів 8, 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10.12.2015 року №889-VIII «Про державну службу» (набрав чинності з 01.05.2016 року); ст.6, частинами 4, 5, 7, 8 ст.15 Закону України «Про державну службу в Україні»; п.2 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 року №283 (чинного до набрання законної сили Законом України «Про державну службу»); п.344.1 ст.344 Податкового кодексу України; пунктами 4, 9 Порядку присвоєння спеціальних звань посадовим особам органів доходів і зборів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.10.2013 року № 839 (чинний до 16.10.2020 року); пунктами Порядку присвоєння рангів державних службовців, співвідношення рангів державних службовців і військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 року №306 «Питання присвоєння рангів державних службовців та співвідношення між рангами державних службовців і рангами посадових осіб місцевого самоврядування, військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями» та прийшов до висновку про те, що посадові особи державної податкової служби, яким за наслідками атестації присвоєно спеціальні звання та які обіймають посади в державних органах для виконання завдань і функцій держави (зокрема у сфері податкової політики), одержують заробітну плату за рахунок державного бюджету, - дійсно перебувають на державній службі та є державними службовцями. Суд виходив з того, що як Законом України «Про державну службу», так і нормами раніше чинних Законів України «Про державну службу» № 3723-XII, «Про державну податкову службу» та Порядку № 283 було передбачено зарахування до стажу державної служби роботу (службу) на посадах керівних працівників і спеціалістів в органах державної податкової служби та її територіальних органів, враховуючи те, що ОСОБА_1 з 23.01.1992 року безперервно працював в органах державної податкової служби, обіймав відповідні посади для виконання завдань і функцій держави (у сфері податкової політики), а також те, що він одержував заробітну плату за виконувану роботу за рахунок державного бюджету, то всі періоди роботи (служби) ОСОБА_1 на посадах податкової служби підлягають до зарахування до стажу державної служби. Суд прийшов до висновку про те, що період проходження служби в податкових органах має зараховуватися до стажу державної служби, який дає право на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Суд вважав, що позовні вимоги про перерахунок пенсії з урахуванням довідки №220/15-32-10-02-12 від 07.08.2024 року про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця та довідки №222/15-32-10-02-12 від 07.08.2024 року про складові заробітної плати задоволенню не підлягають, оскільки є передчасними.

Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Встановлено, що 28.08.2024 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про перехід з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

Встановлено, що за принципом екстериторіальності заяву ОСОБА_1 04.09.2024 року розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та рішення №155850005242 відмовлено ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за віком згідно Закону України «Про державну службу» у зв'язку з відсутністю необхідного стажу держслужбовця. Як вбачається з рішення пенсійного органу, ОСОБА_1 з 23.01.1992 року працював в органах податкової служби на різних посадах та йому було присвоєно спеціальне звання працівника податкового органу. 27.06.2013 року ОСОБА_1 присвоєно ранг державного службовця, стаж державного службовця по 01.05.2016 року становить 2 роки 10 місяців. Пенсійний орган зазначив, що згідно чинного законодавства періоди роботи посадових осіб в органах державної податкової служби на посадах, в період перебування на яких присвоєні персональні чи спеціальні звання, не зараховуються до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців.

Як вбачається з трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 від 23.01.1992 року ОСОБА_1 02.09.1994 року прийняв присягу державного службовця та фактично з 23.01.1992 року по 17.07.2024 року працював в органах державної податкової служби на різних посадах.

Відповідно до ст.10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.

Відповідно до ч.1 ст.37 Закону України від 16.12.1993 року №3723-XII «Про державну службу» «Про державну службу» (діяв до 01.05.2016 року) на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого в ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ст.90, пунктів 2, 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10.12.2015 року №889-VIII «Про державну службу» (набрав чинності 01.05.2016 року, втратив чинність Закон України від 16.12.1993 року №3723-XII «Про державну службу» «Про державну службу», крім ст.37 Закону) пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст.25 Закону України «Про державну службу» №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст.25 Закону України «Про державну службу» №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Відповідно до ч.5, ст.15, п.8 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну податкову службу в Україні» правовий статус посадових осіб органів державної податкової служби, їх права та обов'язки визначаються Конституцією України, цим Законом, а в частині, що не регулюється ним, Законом України «Про державну службу». Стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Відповідно до п.2 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 року №283 (чинний до набрання законної сили Законом України від 10.12.2015 року №889-VIII «Про державну службу») до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах керівних працівників і спеціалістів, зокрема, в апараті органів державної податкової служби та її територіальних органів.

Згідно з п.344.1 ст.344 Податкового кодексу України пенсійне забезпечення посадових осіб контролюючих органів, крім діючих у них підрозділів податкової міліції, здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу». При цьому період роботи зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоєні спеціальні звання) у контролюючих органах зараховується до стажу державної служби та стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого зазначеним Законом.

Відповідно до пунктів 4, 9 Порядку присвоєння спеціальних звань посадовим особам органів доходів і зборів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.10.2013 року №839, (чинний до 16.10.2020 року) до строку перебування у спеціальному званні зараховується період роботи в органах доходів і зборів у спеціальному званні (ранзі державного службовця), а також строк перебування у спеціальному званні (ранзі державного службовця) посадових осіб державної податкової та державної митної служби, крім посадових осіб, яким у період роботи в органах доходів і зборів спеціальне звання було присвоєно достроково. Посадовій особі, яка перебувала на державній службі та вперше призначена на посаду в органах доходів і зборів, присвоюється спеціальне звання за посадою, на яку призначено особу, з урахуванням встановленого співвідношення рангів державних службовців. Особам, які приймаються на роботу до органів доходів і зборів та яким раніше присвоєно спеціальні звання державної податкової або митної служби, спеціальні звання присвоюються з урахуванням співвідношення, визначеного законом.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 року №306 «Питання присвоєння рангів державних службовців та співвідношення між рангами державних службовців і рангами посадових осіб місцевого самоврядування, військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями» затверджено Порядок присвоєння рангів державних службовців, співвідношення рангів державних службовців і військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями згідно з додатками 1-10.

Аналізуючи докази у справі та законодавство, яке регулює спірні правовідносини суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що як Законом України від 10.12.2015 року №889-VIII «Про державну службу», так і нормами раніше чинних Законів України 16.12.1993 року №3723-XII «Про державну службу», Законом України «Про державну податкову службу» та Порядку №283 було передбачено зарахування до стажу державної служби роботу (службу) на посадах керівних працівників і спеціалістів в органах державної податкової служби та її територіальних органів. Отже, враховуючи те, що ОСОБА_1 з 23.01.1992 року безперервно працював в органах державної податкової служби, обіймав відповідні посади для виконання завдань і функцій держави (у сфері податкової політики), а також те, що він одержував заробітну плату за виконувану роботу за рахунок державного бюджету, то всі періоди роботи (служби) ОСОБА_1 на посадах податкової служби підлягають до зарахування до стажу державної служби.

Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, рішення суду першої інстанції слід залишити без змін, як таке, що прийняте з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись статтями 315, 316, 321, 322 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.02.2025 року у адміністративній справі №160/31991/24 - залишити без змін.

Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня її проголошення у порядку статей 328, 329 КАС України.

Головуючий - суддя О.М. Лукманова

суддя Л.А. Божко

суддя Ю. В. Дурасова