Постанова від 10.07.2025 по справі 160/31314/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 липня 2025 року м. Дніпросправа № 160/31314/24

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Лукманової О.М. (доповідач),

суддів: Божко Л.А., Дурасової Ю.В.,

розглянувши у письмовому провадженні в м. Дніпрі апеляційну скаргу Міністерства освіти і науки України на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.03.2025 року (суддя Тулянцева І.В., м. Дніпро, повний текст рішення виготовлено 14.03.2025 року) у адміністративній справі №160/31314/24 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства освіти і науки України, Державного підприємства «Інфоресурс» про визнання відмови протиправною, зобов'язання внести зміни до даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо порушення черговості здобуття освіти, суд -

ВСТАНОВИВ:

У листопад 2024 року ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся до суду з позовом до Міністерства освіти і науки України (далі по тексту - відповідач 1), Державного підприємства «Інфоресурс» (далі по тексту - відповідач 2), в якому просив визнати протиправною відмову відповідача 1 від 23.10.2024 року №3/7898-24 у внесенні змін до відомостей, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо нього та скасувати її; зобов'язати відповідачів внести зміни до даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо порушення ним черговості здобуття освіти, визначеної ст.10 Закону України «Про освіту», а саме: в розділі «На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної ч.2 ст.10 Закону України «Про освіту» - вказати «Так, не порушує».

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.03.2025 року позовні вимоги задоволено частково; визнано протиправними дії Міністерства освіти і науки України щодо внесення відомостей до Єдиної державної електронної бази з питань освіти про порушення ОСОБА_1 послідовності здобуття освіти, визначеної ч.2 ст.10 Закону України «Про освіту»; зобов'язано Міністерство освіти і науки України внести до Єдиної державної електронної бази з питань освіти відомості про відсутність порушення послідовності здобуття освіти, визначеної ч.2 ст.10 Закону України «Про освіту», ОСОБА_1 в Дніпровському державному аграрно-економічному університеті на агрономічному факультеті за спеціальністю « 206 Садово-паркове господарство» на денній формі навчання за освітнім ступенем «бакалавр».

З рішенням суду першої інстанції не погодилося міністерство освіти і науки України та подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати рішення суду та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог. Свої вимоги обґрунтувало тим, що рішення суду прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права. Апелянт посилався на ч.3ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»; ч.2 ст.10 Закону України «Про освіту»; ч.1 ст.5, ч.2 ст.6 Закону України «Про вищу освіту». Апелянт зазначив, що ОСОБА_1 у 2013 році був зарахований до національної металургійної академії України за освітнім ступенем бакалавр за спеціальністю 6.050403 «Інженерне матеріалознавство», відраховано 28.11.2014 року. У 2024 році ОСОБА_1 був зарахований до Дніпровського державного аграрно-економічного університету за освітнім ступенем бакалавр за спеціальністю 206 «Садово-паркове господарство», відтак здобуття освіти ОСОБА_1 здійснюється в непослідовному порядку. Міністерство освіти і науки України є відповідальною особою за організаційне забезпечення ЄДЕБО та встановлення вимог апаратного та програмного забезпечення та є власником Єдиної державної електронної бази з питань освіти, положення про яку затверджено наказом Міністерства освіти і науки України від 08.06.2018 року №620. Згідно Положення розпорядником ЄДБО є Міністерство освіти і науки України, технічним адміністратором - Державне підприємство «Інфоресурс», а тому функції щодо внесення відомостей щодо здобувачів освіти покладено на суб'єктів освітньої діяльності та їх територіальні відокремлені структурні підрозділи. Апелянт зазначив, що Міністерство освіти і науки України не порушувало права та законні інтереси ОСОБА_1 , не вчиняло дій із внесення інформації до ЄДЕБО стосовно ОСОБА_1 та не зобов'язано вчиняти щодо нього дії з внесення в ЄДЕБО інформації, на Міністерство освіти і науки України покладено лише організаційні та контролюючі функції ведення ЄДЕБО.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Задовольняючи позовні вимоги частково, суд першої інстанції виходив з того, що наказом Дніпровського державного аграрно-економічного університету від 09.08.2024 року №2312 ОСОБА_1 було зараховано на денну форму навчання за спеціальністю « 206 Садово-паркове господарство» за здобуттям рівня освіти бакалавр. Дніпровським державним аграрно-економічним університетом було сформовано та видано довідку №270384 від 04.09.2024 року про здобувача освіти - ОСОБА_1 за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти (ЄДЕБО) щодо нього, у якій зазначена відповідна інформація про поточне здобуття освіти ОСОБА_1 , інформація про раніше здобуті документи про освіту а також зазначено наступне: У графі: «На підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної ч.2 ст.10 Закону України «Про освіту» - Ні, порушує». Листом від 17.11.2024 № 17-11-24/01 представником ОСОБА_1 - адвокатом Шуріним І.В. було направлено запит до Міністерства освіти і науки України та Державного підприємства «Інфоресурс» щодо повідомлення підстав відповідно до яких у Єдиній державній електронній базі з питань освіти містяться відомості про порушення ОСОБА_1 черговості здобуття вищої освіти, визначеної ч.2 ст.10 Закону України «Про освіту», а також прохання щодо внесення зміни до даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо порушення ОСОБА_1 черговості здобуття освіти, визначеної ст.10 Закону України «Про освіту», а саме: в розділі «На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної ч.2 ст.10 Закону України «Про освіту» - вказати «Так, не порушує». Листом Державного підприємства «Інфоресурс» №01-15/3595 від 21.10.2024 року було повідомлено про надсилання за належністю для розгляду в межах компетенції адвокатський запит від 17.11.2024 року № 17-11-24/01. Листом Міністерства освіти і науки України №3/7898-24 від 23.10.2024 року було повідомлено, що згідно з інформацією, яка міститься в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, ОСОБА_1 (08.06.1993) у 2013 році був зарахований до Національної металургійної академії України за освітнім ступенем бакалавр за спеціальністю 6.050403 «Інженерне матеріалознавство», відраховано 28.11.2014. У 2024 році був зарахований до Дніпровського державного аграрно-економічного університету за освітнім ступенем бакалавр за спеціальністю 206 «Садово-паркове господарство». Саме тому у довідці, на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО у відповідному полі буде зазначено «Ні, порушує». Суд врахував, що ОСОБА_1 закінчив у 2011 році вище професійне училище №17 і здобув професію електрогазозварника, що підтверджується дипломом кваліфікованого робітника серії НОМЕР_1 . ОСОБА_1 закінчив у 2013 році вище професійне училище №17 за спеціальністю «Зварювальне виробництво» та здобув кваліфікацію техніка-технолога зварювального виробництва, що підтверджується дипломом молодшого спеціаліста серії НОМЕР_2 . Відповідно до архівної довідки Українського державного університету науки і технологій від 23.09.2024 року №К/86, згідно наказів з особового складу студентів Національної металургійної академії України ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , навчався на заочному факультеті з 01.09.2013 року (наказ №537-2-к від 15.08.2013). За наказом №302-2-к від 29.04.2014 ОСОБА_1 , студента 3-го курсу заочного факультету відраховано з 29.04.2014 року з академії за академічну неуспішність. Згідно наказу №622-2-к від 01.09.2014 року ОСОБА_1 поновлено з 01.09.2014 року на заочний факультет. Згідно наказу №822-2-к від 28.11.2014 року ОСОБА_1 , студента 3-го курсу заочного факультету відраховано з 28.11.2014 року з академії за невиконання замовником умов контракту. Наказом Дніпровського державного аграрно-економічного університету від 09.08.2024 року №2312 ОСОБА_1 було зараховано на денну форму навчання за спеціальністю « 206 Садово-паркове господарство» за здобуттям рівня освіти бакалавр. Факт вступу на 1 курс та навчання ОСОБА_1 в Дніпровському державному аграрно-економічному університеті на агрономічному факультеті за спеціальністю « 206 Садово-паркове господарство» на денній формі навчання за освітнім ступенем бакалавр підтверджується заліковою книжкою № НОМЕР_3 та студентським квитком серії НОМЕР_4 . Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції керувався частинами 1, 2, 3 ст.53 Конституції України; Указами Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 та №65/2022; Положенням про Міністерство освіти і науки України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 року №630; Указом Президента України від 30.09.2010 року №926 «Про заходи щодо забезпечення пріоритетного розвитку освіти в Україні»; Положенням про Єдину державну електронну базу з питань освіти, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.2011 року №752; п.62 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року №560; п.1 ч.3 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»; п.23 ч.1 ст.1, ч.2 ст.10, ч.2 ст.16, ч.2 ст.17, ст.40 Закону України «Про освіту»; п.5 ч.1 ст.1, частинами 1, 2, 5 ст.5, ст.7 Закону України «Про вищу освіту»; пунктами 1, 5 розділу І Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 08.06.2018 року №620 та прийшов до висновку про те, що особа вважається такою, що здобула певний рівень освіти та набула знань і навичок, які відповідають такому рівню, у разі завершення нею навчання за відповідною освітньо-кваліфікаційною програмою, виконання відповідної освітньої програми необхідного обсягу та проходження атестації, тобто основним критерієм є завершеність попереднього етапу навчання та здобуття певного рівня освіти, що, своєю чергою, має підтверджуватись відповідним документом про освіту. Суд врахував, що ОСОБА_1 не завершував навчання за освітнім рівнем бакалавра, не проходив відповідну атестацію та не отримував диплом магістра за спеціальністю « 132 Матеріалознавство», як особа, яка успішно виконала відповідну освітню програму необхідного обсягу, оскільки він був відрахований із навчання, а тому вказані факти не можуть свідчити про здобуття ним відповідного рівня освіти у зв'язку із незавершеністю процесу здобуття освіти. На факт незавершеності здобуття ОСОБА_1 вищої освіти безумовно вказують також відомості з ЄДЕБО (щодо нього), згідно із якими до цієї бази включено наступні документи про освіту позивача: свідоцтво про базову середню освіту серії НОМЕР_5 від 20.06.2008 року, атестат про повну загальну середню освіту серії НОМЕР_6 від 28.05.2010 року, кваліфікованого робітника серії НОМЕР_1 від 23.06.2011 року та диплом молодшого спеціаліста серії НОМЕР_2 від 27.06.2013 оку. Суд прийшов до висновку про те, що, оскільки, ОСОБА_1 не завершив навчання за освітнім рівнем бакалавра, його вступ для здобуття фахової передвищої освіти, за наявності раніше здобутої професійної (професійно-технічної) освіти, яка є нижчою за рівнем, не може вважатися порушенням послідовності здобуття освіти, визначеної ч.2 ст.10 Закону України «Про освіту». Суд не погодився з твердженням Міністерства освіти і науки України про те, що повторне зарахування ОСОБА_1 означатиме те, що він знову формуватиме такі знання, уміння, навички та загальні компетентності, оскільки, як уже зазначено судом вище, факт здобуття знань і навичок за відповідним освітньо-кваліфікаційним рівнем вищої освіти має підтверджуватися відповідним документом про вищу освіту, якого у нього, згідно з матеріалами цієї справи, немає. Суд зазначив, що законодавець однозначно використовує термін «здобутий» для позначення завершеного і офіційно підтвердженого рівня освіти, чого у спірних правовідносинах не було. Суд врахував, що держателем Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти є центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки, що здійснює організаційні заходи, пов'язані із забезпеченням функціонування Електронної бази та її складових; власником Електронної бази є держава в особі центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки; адміністратором Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти є визначена Кабінетом Міністрів України юридична особа, що належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки та прийшов до саме Міністерство освіти і науки України та Технічний адміністратор Єдиної державної електронної бази з питань освіти - Державне підприємство «Інфоресурс» мають повноваження щодо внесення змін до ЄДЕБО про наявність чи відсутність порушення послідовності здобуття освіти, визначеної ч.2 ст.10 Закону України «Про освіту» щодо ОСОБА_1 , тому саме дії Міністерства освіти і науки України щодо внесення до ЄДЕБО відомостей про порушення ОСОБА_1 послідовності здобуття освіти, визначеної ч.2 ст.10 Закону України «Про вищу освіту», є протиправними та такими, що вчинені не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що визначені Конституцією та законами України. Суд вважав, що з метою повного та ефективного захисту порушеного права ОСОБА_1 , за захистом якого він звернувся до суду, слід зобов'язати Міністерство освіти і науки України внести до Єдиної державної електронної бази з питань освіти відомості про відсутність порушення послідовності здобуття освіти, визначеної ч.2 ст.10 Закону України «Про освіту», ОСОБА_1 в Дніпровському державному аграрно-економічному університеті на агрономічному факультеті за спеціальністю «206 Садово-паркове господарство» на денній формі навчання за освітнім ступенем бакалавр.

Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_1 закінчив у 2011 році вище професійне училище №17 і здобув професію електрогазозварника, що підтверджується дипломом кваліфікованого робітника серії НОМЕР_1 ; у 2013 році ОСОБА_1 закінчив вище професійне училище №17 за спеціальністю «Зварювальне виробництво» та здобув кваліфікацію техніка-технолога зварювального виробництва, що підтверджується дипломом молодшого спеціаліста серії НОМЕР_2 .

Відповідно архівної довідки Українського державного університету науки і технологій від 23.09.2024 року №К/86, згідно наказів з особового складу студентів Національної металургійної академії України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , навчався на заочному факультеті з 01.09.2013 року (наказ №537-2-к від 15.08.2013 року) та наказом №302-2-к від 29.04.2014 року ОСОБА_1 , студента 3-го курсу заочного факультету відраховано з 29.04.2014 року з академії за академічну неуспішність. Згідно наказу №622-2-к від 01.09.2014 року ОСОБА_1 поновлено з 01.09.2014 року на заочний факультет та згідно наказу №822-2-к від 28.11.2014 року ОСОБА_1 , студента 3-го курсу заочного факультету відраховано з 28.11.2014 року з академії за невиконання замовником умов контракту.

Встановлено, що наказом Дніпровського державного аграрно-економічного університету від 09.08.2024 року №2312 ОСОБА_1 було зараховано на денну форму навчання за спеціальністю « 206 Садово-паркове господарство» за здобуттям рівня освіти бакалавр.

В матеріалах справи є копії залікової книжки № НОМЕР_3 та студентського квитка серії НОМЕР_4 студента Дніпровському державному аграрно-економічному університеті на агрономічному факультеті за спеціальністю « 206 Садово-паркове господарство» на денній формі навчання за освітнім ступенем бакалавр на ім'я ОСОБА_1 .

Встановлено, що Дніпровським державним аграрно-економічним університетом 04.09.2024 року було сформовано та видано довідку №270384 про здобувача освіти - ОСОБА_1 за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти (ЄДЕБО) щодо нього, у якій зазначена відповідна інформація про поточне здобуття освіти ОСОБА_1 , інформація про раніше здобуті документи про освіту а також зазначено наступне: У графі: «На підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної ч.2 ст.10 Закону України «Про освіту» - Ні, порушує».

Встановлено, що 17.11.2024 року представник ОСОБА_1 - адвокат Шурин І.В. звернувся із запитом № 17-11-24/01 до Міністерства освіти і науки України та Державного підприємства «Інфоресурс» щодо повідомлення підстав відповідно до яких у Єдиній державній електронній базі з питань освіти містяться відомості про порушення ОСОБА_1 черговості здобуття вищої освіти, визначеної ч.2 ст.10 Закону України «Про освіту», а також з проханням про внесення зміни до даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо порушення ОСОБА_1 черговості здобуття освіти, визначеної ст.10 Закону України «Про освіту», а саме: в розділі «На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної ч.2 ст.10 Закону України «Про освіту» - вказати «Так, не порушує».

Встановлено, що своїм листом від 21.10.2024 року №01-15/3595 Державним підприємством «Інфоресурс» було повідомлено про направлення запиту за належністю. Своїм листом №3/7898-24 від 23.10.2024 року Міністерство освіти і науки України повідомлено, що згідно з інформацією, яка міститься в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, ОСОБА_1 (08.06.1993) у 2013 році був зарахований до Національної металургійної академії України за освітнім ступенем бакалавр за спеціальністю 6.050403 «Інженерне матеріалознавство», відраховано 28.11.2014 року. У 2024 році був зарахований до Дніпровського державного аграрно-економічного університету за освітнім ступенем бакалавр за спеціальністю 206 «Садово-паркове господарство». Саме тому у довідці, на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО у відповідному полі буде зазначено «Ні, порушує».

Відповідно до ст.53 Конституції України кожен має право на освіту.

Відповідно до ч.2 ст.10, частин 1, 2 ст.17, ч.3 ст.40, ст.74 Закону України «Про освіту» рівнями освіти є: дошкільна освіта; початкова освіта; базова середня освіта; профільна середня освіта; перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; фахова передвища освіта; початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень вищої освіти; другий (магістерський) рівень вищої освіти; третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти. Метою вищої освіти є здобуття особою високого рівня наукових та/або творчих мистецьких, професійних і загальних компетентностей, необхідних для діяльності за певною спеціальністю чи в певній галузі знань. Рівні, ступені вищої освіти, порядок, умови, форми та особливості її здобуття визначаються спеціальним законом. Інформація про видані документи про середню, професійну (професійно-технічну), фахову передвищу та вищу освіту вноситься до Єдиного державного реєстру документів про освіту в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки. у системі освіти функціонує інтегрована інформаційна система - Єдина державна електронна база з питань освіти. Електронна база містить такі складові: Реєстр суб'єктів освітньої діяльності, Реєстр здобувачів освіти, Реєстр документів про освіту, Реєстр сертифікатів зовнішнього незалежного оцінювання, Реєстр студентських (учнівських) квитків, Реєстр педагогічних, науково-педагогічних працівників, Реєстр сертифікатів педагогічних працівників (далі - публічні електронні реєстри у сфері освіти). Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти та порядок її ведення затверджуються Кабінетом Міністрів України. Держателем Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти є центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки, що здійснює організаційні заходи, пов'язані із забезпеченням функціонування Електронної бази та її складових. Власником Електронної бази є держава в особі центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки. Адміністратором Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти є визначена Кабінетом Міністрів України юридична особа, що належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки. Адміністратор Електронної бази: здійснює заходи із створення та супроводження програмного забезпечення Електронної бази; відповідає за технічне і технологічне забезпечення Електронної бази, збереження та захист інформації (даних), що містяться в Електронній базі; забезпечує надання та анулювання доступу до Електронної бази; проводить навчання для роботи з Електронною базою; здійснює інші заходи, передбачені законом. Суб'єктами ведення Електронної бази є, зокрема, держатель та адміністратор Електронної бази. Адміністратором Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти є визначена Кабінетом Міністрів України юридична особа, що належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки. Адміністратор Електронної бази: здійснює заходи із створення та супроводження програмного забезпечення Електронної бази; відповідає за технічне і технологічне забезпечення Електронної бази, збереження та захист інформації (даних), що містяться в Електронній базі; забезпечує надання та анулювання доступу до Електронної бази; проводить навчання для роботи з Електронною базою; здійснює інші заходи, передбачені законом.

Відповідно до ч.1 ст.1, частин 1, 2, 3 ст.5, ч.7 ст.8 Закону України «Про вищу освіту» вища освіта - сукупність систематизованих знань, умінь і практичних навичок, способів мислення, професійних, світоглядних і громадянських якостей, морально-етичних цінностей, інших компетентностей, здобутих у закладі вищої освіти (науковій установі) у відповідній галузі знань за певною кваліфікацією на рівнях вищої освіти, що за складністю є вищими, ніж рівень повної загальної середньої освіти. Галузь знань - гармонізована з Міжнародною стандартною класифікацією освіти широка предметна область освіти і науки, що включає групу споріднених спеціальностей. Освітня (освітньо-професійна, освітньо-наукова чи освітньо-творча) програма - єдиний комплекс освітніх компонентів (навчальних дисциплін, індивідуальних завдань, практик, контрольних заходів тощо), спрямованих на досягнення передбачених такою програмою цілей та результатів навчання, що дає право на отримання визначеної освітньої або освітньої та професійної (професійних) кваліфікації (кваліфікацій). Освітня програма може передбачати єдину спеціалізацію або не передбачати спеціалізації. Спеціальність - гармонізована з Міжнародною стандартною класифікацією освіти частина предметної області галузі освіти і науки. Підготовка фахівців з вищою освітою здійснюється за відповідними освітніми програмами на таких рівнях вищої освіти: початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень; другий (магістерський) рівень; третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень. Початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти передбачає набуття здобувачами вищої освіти здатності до розв'язування типових спеціалізованих задач у певній галузі професійної діяльності. Перший (бакалаврський) рівень вищої освіти передбачає набуття здобувачами вищої освіти здатності до розв'язування складних спеціалізованих задач у певній галузі професійної діяльності. Другий (магістерський) рівень вищої освіти передбачає набуття здобувачами вищої освіти здатності до розв'язування задач дослідницького та/або інноваційного характеру у певній галузі професійної діяльності. Третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень передбачає набуття здобувачами вищої освіти здатності розв'язувати комплексні проблеми в галузі професійної та/або дослідницько-інноваційної діяльності. Освітньо-науковий рівень вищої освіти передбачає здобуття особою теоретичних знань, умінь, навичок та інших компетентностей, достатніх для продукування нових ідей, розв'язання комплексних проблем у галузі професійної та/або дослідницько-інноваційної діяльності, оволодіння методологією наукової та педагогічної діяльності, а також проведення власного наукового дослідження, результати якого мають наукову новизну, теоретичне та практичне значення. Здобуття вищої освіти на кожному рівні вищої освіти передбачає успішне виконання особою освітньої програми, що є підставою для присудження відповідного ступеня вищої освіти: 1) молодший бакалавр; 2) бакалавр; 3) магістр; 4) доктор філософії/доктор мистецтва. Молодший бакалавр - це освітній або освітньо-професійний ступінь, що здобувається на початковому рівні (короткому циклі) вищої освіти і присуджується закладом вищої освіти у результаті успішного виконання здобувачем вищої освіти освітньої програми, обсяг якої становить 120 кредитів ЄКТС. Для здобуття освітнього ступеня молодшого бакалавра на основі фахової передвищої освіти заклад вищої освіти має право визнати та перезарахувати кредити ЄКТС, максимальний обсяг яких визначається стандартом вищої освіти. Бакалавр - це освітній ступінь, що здобувається на першому рівні вищої освіти та присуджується закладом вищої освіти у результаті успішного виконання здобувачем вищої освіти освітньо-професійної програми, обсяг якої становить 180-240 кредитів ЄКТС. Для здобуття освітнього ступеня бакалавра на основі освітнього ступеня молодшого бакалавра або на основі фахової передвищої освіти заклад вищої освіти має право визнати та перезарахувати кредити ЄКТС, максимальний обсяг яких визначається стандартом вищої освіти. Магістр - це освітній ступінь, що здобувається на другому рівні вищої освіти та присуджується закладом вищої освіти (науковою установою) у результаті успішного виконання здобувачем вищої освіти відповідної освітньої програми. Ступінь магістра здобувається за освітньо-професійною або за освітньо-науковою програмою. Обсяг освітньо-професійної програми підготовки магістра становить 90-120 кредитів ЄКТС, обсяг освітньо-наукової програми - 120 кредитів ЄКТС. Освітньо-наукова програма магістра обов'язково включає дослідницьку (наукову) компоненту обсягом не менше 30 відсотків. Особа має право здобувати ступінь магістра за умови наявності в неї ступеня бакалавра. Документ про вищу освіту видається особі, яка успішно виконала відповідну освітню програму та пройшла атестацію. Встановлюються такі види документів про вищу освіту за відповідними ступенями: диплом молодшого бакалавра; диплом бакалавра; диплом магістра; диплом доктора філософії/доктора мистецтва. Невід'ємною частиною диплома молодшого бакалавра, бакалавра, магістра, доктора філософії/доктора мистецтва є додаток до диплома європейського зразка, що містить структуровану інформацію про завершене навчання. У додатку до диплома наводиться інформація про результати навчання особи, освітні компоненти, отримані оцінки і здобуту кількість кредитів ЄКТС, а також відомості про національну систему вищої освіти України. Інформація про видані дипломи вноситься закладами вищої освіти, крім вищих військових навчальних закладів, до Єдиної державної електронної бази з питань освіти. Засади функціонування Єдиної державної електронної бази з питань освіти визначаються законодавством. Інформація про здобувачів освіти та працівників закладів вищої освіти, що міститься у Єдиній державній електронній базі з питань освіти, надається безоплатно центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, для використання у статистичних цілях.

Відповідно до п. 5 розділу І Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 08.06.2018 року № 620, технічний адміністратор ЄДЕБО забезпечує, зокрема: функціонування ЄДЕБО у порядку, визначеному розпорядником ЄДЕБО; здійснення заходів із технічного і технологічного забезпечення ЄДЕБО, створення, модернізації і супроводження її програмного забезпечення та веб-сайту з інформаційно-пошуковою системою доступу до відкритих даних, що містяться в ЄДЕБО; структурну систематизацію даних, що містяться в ЄДЕБО, відповідно до державних та/або галузевих класифікаторів; взаємодію ЄДЕБО з іншими автоматизованими системами, інформаційними ресурсами та державними реєстрами у випадках та у порядку, визначених законодавством; оброблення, ведення обліку та зберігання в ЄДЕБО замовлень, поданих суб'єктами освітньої діяльності в електронній формі, на формування інформації, що відтворюється в документах про освіту, студентських (учнівських) квитках державного зразка, в порядку, визначеному розпорядником ЄДЕБО; оброблення в ЄДЕБО інформації про прийом, відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої та освіти дорослих, в тому числі післядипломної освіти; внесення та верифікацію в ЄДЕБО інформації, визначена відповідно до законодавства розпорядником ЄДЕБО; виконання інших заходів із забезпечення функціонування ЄДЕБО у порядку та обсягах, передбачених відповідно до законодавства розпорядником ЄДЕБО.

Відповідно до Указів Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» та №65/2022 Про загальну мобілізацію» в Україні з 24.02.2022 року введено на всій території України воєнний стан, який діє на час розгляду даної справи а оголошено загальну мобілізацію.

Відповідно до п.1 ч.3 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також, зокрема: здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній ч.2 ст.10 Закону України «Про освіту», а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.

Відповідно до п.62 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року №560 здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній ч.2 ст.10 Закону України «Про освіту», а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, надають до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки довідку про здобувача освіти, сформовану в Єдиній державній електронній базі з питань освіти за формою, визначеною у додатку 9, та документи (нотаріально засвідчені копії документів), що підтверджують зарахування на навчання до інтернатури згідно з додатком 5.

Аналізуючи докази у справі та законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції не погоджується з висновками суду першої інстанції та зазначає наступне.

Суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що відповідно до ч.2 ст.10 Закону України «Про освіту» рівнями освіти є: дошкільна освіта; початкова освіта; базова середня освіта; профільна середня освіта; перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; фахова передвища освіта; початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень вищої освіти; другий (магістерський) рівень вищої освіти; третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.

Згідно частин 1, 2 ст., ч.1 ст.47 Закону України «Про вищу освіту» підготовка фахівців з вищою освітою здійснюється за відповідними освітніми програмами на таких рівнях вищої освіти: початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень; другий (магістерський) рівень; третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень. Здобуття вищої освіти на кожному рівні вищої освіти передбачає успішне виконання особою освітньої програми, що є підставою для присудження відповідного ступеня вищої освіти: молодший бакалавр; бакалавр; магістр; доктор філософії/доктор мистецтва. Освітній процес - це інтелектуальна, творча діяльність у сфері вищої освіти і науки, що провадиться у закладі вищої освіти (науковій установі) через систему науково-методичних і педагогічних заходів та спрямована на передачу, засвоєння, примноження і використання знань, умінь та інших компетентностей у осі, які навчаються, а також на формування гармонійно розвиненої особистості

Суд зазначає, що для здобуття освіти на рівні вищому ні раніше здобутий та збереження послідовності здобуття освіти, визначеною ч.2 ст.10 Закону України «Про освіту», відрахована із закладу вищої освіти особа має саме продовжити навчання на основі раніше здобутої сукупності знань, умінь. Навичок, інших компетентностей на відповідному рівні вищої освіти (поновитися на навчання у визначений законодавством спосіб), а не повторно вступити для здобуття такого самого ступеня освіти. Повторне зарахування на тому самому рівні національної рамки кваліфікації означає, що особа знову формуватиме такі знання, уміння, навички та загальні компетентності на тому самому рівні освіти.

Суд апеляційної інстанції приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог.

Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, рішення суду першої інстанції слід скасувати та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.

Керуючись статтями 315, 317, 321, 322 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Міністерства освіти і науки України - задовольнити.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.03.2025 року у адміністративній справі №160/31314/24 - скасувати.

Ухвалити нове рішення.

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Міністерства освіти і науки України, Державного підприємства «Інфоресурс» про визнання відмови протиправною, зобов'язання внести зміни до даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо порушення черговості здобуття освіти - відмовити.

Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня її проголошення у порядку статей 328, 329 КАС України.

Головуючий - суддя О.М. Лукманова

суддя Л.А. Божко

суддя Ю. В. Дурасова