Головуючий І інстанції: К.І. Клочко
11 липня 2025 р. Справа № 440/9551/24
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді Катунова В.В.,
Суддів: Подобайло З.Г. , Чалого І.С. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 09.04.2025, вул. Пушкарівська, 9/26, м. Полтава, 36039 по справі № 440/9551/24
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління ДПС у Полтавській області
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ОСОБА_1 (далі по тексту ОСОБА_1 , позивач) звернулась до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Полтавській області (далі по тексту також відповідач), в якому просила суд:
-визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №1501831-2414-1624-UA53080430000085474 від 30.06.2023.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 09.04.2025 у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду, ОСОБА_1 звернулася з апеляційною скаргою, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права. Зокрема, апелянт вказує, що нею виконано вимоги договору оренди землі від 25.11.2009 (з внесеними змінами додатковою угодою від 02.07.2011) в частині належного виконання його умов зі сплати орендної плати, а саме не пізніше 25 числа звітного місяця (платіжні інструкції, які є додатками до позовної заяви). Станом на дату податкового повідомлення-рішення №1501831-2414-1624-UA53080430000085474, а саме 30.06.2023, позивач перерахувала 11784,30 грн згідно умов договору оренди землі від 25.11.2009 (з внесеними змінами додатковою угодою від 02.07.2011).
У поданому до суду відзиві на апеляційну скаргу відповідач просить залишити рішення суду першої інстанції без змін, а скаргу без задоволення, посилаючись на необґрунтованість та безпідставність її вимог.
У відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Предметом апеляційного оскарження є судове рішення, яке прийняте судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, у зв'язку з чим колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Учасниками по даній справі було отримано копії ухвал Другого апеляційного адміністративного суду від 19.05.2025 року про відкриття апеляційного провадження та про призначення даної справи до апеляційного розгляду в порядку письмового провадження, у т.ч. відповідачем отримано копію апеляційної скарги відповідача, що підтверджується наявними в матеріалах справи довідками про доставку електронних документів через підсистему "Електронного суду".
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши, в межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
ОСОБА_1 знаходиться на обліку в ГУ ДПС у Полтавській області як платник орендної плати з фізичних осіб, у користуванні якого перебуває земельна ділянка, розташована за адресою: АДРЕСА_2 , кадастровий номер 5324085901:01:001:0061, площею 0,0851 га.
Зазначена земельна ділянка надана в користування ОСОБА_1 на умовах оренди рішенням 30 сесії V скликання Терешківської сільської ради від 25.05.2009 "Про поновлення договору оренди земельної ділянки з ОСОБА_1 на новий термін, що знаходиться в АДРЕСА_2 " (договір оренди землі від 25.11.2009, з урахуванням договору про внесення змін до договору оренди землі від 02.07.2012).
Згідно договору оренди землі від 25.11.2009 орендодавець надав, а орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку "землі комерційного використання", яка знаходиться в АДРЕСА_2 , на території Терешківської сільської ради Полтавського району Полтавської області. В оренду передано земельну ділянку загальною площею 0,0851 га, у тому числі землі комерційного та іншого використання - 0,0851 га. На земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна нежитлові будівлі (сауна, сарай, склад), які перебувають у власності ОСОБА_1 , а також інші об'єкти інфраструктури (вбиральня, огорожа). Договір укладено на 49 років. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 10 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Орендна плата вноситься у такі строки щомісячно у розмірі 1/12 частини річної орендної плати на 33215815700417 в місцбюджет Терешківської сільської ради, код платежу 13050500, МФО 831019, 34698254 банк одержувача ГУДКУ у Полтавській області, не пізніше 25 числа звітного місяця.
Відповідно до договору про внесення змін до договору оренди землі від 02.07.2012 сторони домовилися внести зміни до пункту 9 договору оренди землі, укладеного 25.11.2009 між Терешківською сільською радою та гр. ОСОБА_1 , а саме, викласти його в наступній редакції: "Орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі у грошовій формі в розмірі 5 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки". У разі зміни в платі за землю орендна плата змінюватиметься у відповідному процентному відношенні.
Станом на 2023 рік нормативна грошова оцінка земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_2 , визначена у розмірі 715256,81 грн.
Відтак, згідно з умовами договору оренди землі від 25.11.2009, з урахуванням договору про внесення змін до договору оренди землі від 02.07.2012, сума орендної плати на 2023 рік для платника ОСОБА_1 становить 35762,84 грн (715256,81 грн х 5%).
Згідно з пп. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 та п. 286.5 ст. 286 ПК України відносно платника ОСОБА_1 . ГУ ДПС у Полтавській області винесено податкове повідомлення-рішення від 30.06.2023 №1501831-2414-1624-UА53080430000085474, яким сума грошового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб за 2023 рік визначена у розмірі 35762,84 грн.
Податкове повідомлення-рішення від 30.06.2023 №1501831-2414-1624-UА53080430000085474 направлялося позивачу рекомендованим листом з повідомленням за адресою: АДРЕСА_3 .
12.07.2023 вказане поштове відправлення повернулося з відміткою "Адресат відсутній".
09.07.2024 позивач в "Електронному кабінеті платника податків" за посиланням: https://cabinet.tax.gov.ua/ виявила наявність в інтегрованій картці платника податків на ім'я ОСОБА_1 податкового повідомлення-рішення від 30.06.2023 №1501831-2414-1624-UА53080430000085474 на суму податкового зобов'язання "Орендна плата з фізичних осіб" у розмірі 35762,84 грн.
Не погодившись з правомірністю прийняття спірного податкового повідомлення-рішення, позивач звернулася до суду з цим позовом за захистом своїх порушених прав.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що податкове повідомлення-рішення є правомірним, обґрунтованим, винесеним в порядку, встановленому законом. Позивачем не надано доказів здійснення станом на 30.06.2023 оплати податкового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб за 2023 рік у розмірі 11784,30 грн. згідно умов Договору оренди землі від 25.11.2009 (із внесеними змінами від 02.07.2011).
Надаючи оцінку встановленим обставинам справи та доводам апеляційної скарги, колегія суддів виходить з такого.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються нормами Податковим кодексом України (далі - ПК України).
Відповідно до підпункту 14.1.39. пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України грошове зобов'язання платника податків, це - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
За приписами пункту 287.1 статті 287 Податкового кодексу України власники земліта землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Відповідно до підпункту 14.1.72 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України земельний податок, це - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів.
Підпунктом 14.1.73 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що землекористувачі - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.
Підпункт 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України унормовує, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності є обов'язковим платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Відповідно до приписів статті 269 Податкового кодексу України платниками плати за землю є платники земельного податку: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі, яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності на правах постійного користування; платники орендної плати - землекористувачі (орендарі) земельних ділянок державної та комунальної власності на умовах оренди.
Підпункт 270.1.2 пункту 270.1 статті 270 Податкового кодексу України вказує, що об'єктами оподаткування орендною платою являються земельні ділянки державної та комунальної власності, надані в користування на умовах оренди.
Базу оподаткування встановлює підпункт 271.1.1. пункту 271.1 статті 271 та зазначає, що це нормативна грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.
Базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік (пункт 285.1 статті 285 Податкового кодексу України).
За приписами пункту 287.1 статті 287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Відповідно до пунктів 288.1, 288.2, 288.3 статті 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.
За приписами пункту 286.5 Податкового кодексу України нарахування фізичним особам сум плати за землю проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки, у тому числі право на яку фізична особа має як власник земельної частки (паю), які надсилають платнику податку у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу, разом із детальним розрахунком суми податку, який, зокрема, але не виключно, має містити кадастровий номер та площу земельної ділянки, розмір ставки податку та розмір пільги зі сплати податку.
Позивач наголошує, що самостійно протягом 2023 року здійснювала оплату грошового зобов'язання з орендної плати за 2023 рік.
Як вбачається із долучених до позовної заяви платіжних доручень позивачем вносились платежі з орендної плати за 2023 рік.
Так, сплата орендної плати позивачем у 2023 році у загальному розмірі 28 282,32 грн. підтверджується наступними платіжними інструкціями: №0.0.2867311390.01 від 19.02.2023 сплата орендної плати за січень 2023 рік у розмірі 2356,86 грн, №0.0.2909918845.1 від 19.03.2023 сплата орендної плати за лютий 2023 рік у розмірі 2356,86 грн, №0.0.2956073895.1 від 19.04.2023 сплата орендної плати за березень 2023 рік у розмірі 2356,86 грн, №0.0.3005734884.1 від 19.05.2023 сплата орендної плати за квітень 2023 рік у розмірі 2356,86 грн, №0.0.3055175863.1 від 19.06.2023 сплата орендної плати за травень 2023 рік у розмірі 2356,86 грн, №0.0.3105354298.1 від 19.07.2023, сплата орендної плати за червень 2023 рік у розмірі 2356,86 грн, №0.0.3156019344.1 від 19.08.2023, сплата орендної плати за липень 2023 рік у розмірі 2356,86 грн, №0.0.3206564216.1 від 19.09.2024, сплата орендної плати за серпень 2023 рік у розмірі 2356,86 грн, №0.0.3259055664.1 від 19.10.2023, сплата орендної плати за вересень 2023 рік у розмірі 2356,86 грн, №0.0.3316859649.1 від 19.11.2023, сплата орендної плати за жовтень 2023 рік у розмірі 2356,86 грн, №0.0.3368322781.1 від 19.12.2023, сплата орендної плати за листопад 2023 рік у розмірі 2356,86 грн , №0.0.3424194267.1 від 19.01.2024. сплата орендної плати за листопад 2023 рік у розмірі 2356,86 грн
Ухвалою Другого апеляційного адміністративного суду від 30.06.2025 витребувано у Головного управління ДПС у Полтавській області додаткові письмові докази:
-витяг з інтегрованої картки платника податків (далі - ІКП) ОСОБА_1 , в якій міститься інформація про сплату позивачем грошового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб за 2023 рік.
-письмові пояснення про те, чи здійснювалося ОСОБА_1 оплата грошового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб за 2023 р згідно умов договору оренди землі від 25.11.2009 (з внесеними змінами додатковою угодою від 02.07.2011) у першому півріччі 2023 року.
Дослідивши надану на виконання ухвали Другого апеляційного адміністративного суду від 30.06.2025 інтегровану карту ОСОБА_1 по орендній платі з фізичних осіб за 2023 рік , колегією суддів встановлено, що протягом 2023 року відповідачем здійснювалася оплата грошового зобов'язання з орендної плати за 2023 рік у загальному розмірі 28 282,32 грн.
Колегією суддів враховано, що відповідачем не надано вмотивованих та зрозумілих пояснень щодо підстав не зарахування під час прийняття спірного податкового повідомлення - рішення №1501831-2414-1624-UA53080430000085474 від 30.06.2023 сплаченого позивачем грошового зобов'язання з орендної плати на 2023 рік.
Згідно з вимогами частини 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, а не позивача.
Проте, контролюючим органом, всупереч положень статті 77 КАС України не надано будь-яких підтверджень та обґрунтувань правильності здійснених обрахунків за податковим повідомленням-рішенням №1501831-2414-1624-UA53080430000085474 на суму в частині 28 282,32 грн, що в свою чергу, свідчить про не доведення відповідачем наявності підстав для визначення грошового зобов'язання у вказаному розмірі.
З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що розмір орендної плати за податковим повідомленням-рішенням від 30.06.023 № №1501831-2414-1624-UA53080430000085474 в частині 28 282,32 грн є протиправним.
Висновки суду першої інстанції про відсутність доказів на підтвердження сплати позивачем станом на 30.06.2023 податкового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб за 2023 рік в сумі 11784,30 грн спростовуються наданими до позовної заяви платіжними дорученнями, які не були досліджені судом в ході розгляду справи.
Так, наслідком встановлення судом невідповідності частини рішення суб'єкта владних повноважень вимогам законодавства є визнання такого акту частково протиправним, при умові, що цю частину може бути ідентифіковано (виокремлено, названо) та що без неї оспорюваний акт в іншій частині (частинах) не втрачає свою цілісність, значення.
Беручи до уваги проведений вище розрахунок, у даній справі є можливість виокремити (ідентифікувати) правомірно застосовані податкові зобов'язання від тих, що визначені помилково, у зв'язку з чим у суду першої інстанції були відсутні об'єктивні підстави для визнання таких донарахувань протиправними в цілому.
Однак, суд першої інстанції зазначеного вище врахував та дійшов помилкового висновку про відсутність підстав для скасування оскаржуваного податкового повідомлення-рішення на суму 28 282,32 грн.
За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку, що податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Полтавській області від 30.06.023 № №1501831-2414-1624-UA53080430000085474 є протиправним та підлягає скасуванню в частині визначення грошового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб за 2023 рік на суму 28 282,32 грн.
Відповідно до ст. 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення, є, зокрема, неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Отже, рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про часткове задоволення позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 243, 250, 311, 315, 317, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 09.04.2025 по справі № 440/9551/24 скасувати.
Ухвалити нове судове рішення, яким позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Полтавській області від 30.06.023 № №1501831-2414-1624-UA53080430000085474 в частині визначення грошового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб за 2023 рік на суму 28 282,32 грн.
В іншій частині позову відмовити .
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя-доповідач В.В. Катунов
Судді З.Г. Подобайло І.С. Чалий