11 липня 2025 року м. Рівне №460/6981/25
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Зозулі Д.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕВЕРВЕЛЛЕ УКРАЇНА"
доГоловного управління ДПС у Рівненській області, Державної податкової служби України
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинення певних дій, -
Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕВЕРВЕЛЛЕ УКРАЇНА" звернулося до суду з позовом до Головного управління ДПС у Рівненській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішення №12706236/43020360 від 03.04.2025 про відмову у реєстрації розрахунку коригування №2 / - від 01.04.2025 та зобов'язання здійснити реєстрацію розрахунку коригування №2 / - від 01.04.2025 до податкової накладної №1 від 20.01.2025 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою його фактичного подання на реєстрацію.
На обґрунтування позовних вимог зазначено, що в межах основного виду діяльності ТОВ “Евервелле Україна» закуповує у господарюючих суб'єктів сою, яку в подальшому реалізовує за межі митної території України. Так, впродовж 2024 року позивач придбавав партії сої у ПП “Оскарпарк», яке в свою чергу, придбавало її у сільгосптоваровиробника - ТОВ “Агро-Галич-ІФ». Придбану сою позивач реалізовував ТОВ “EVERWELLE» (Естонія), і факт експорту підтверджено відповідними ВМД. 18.12.2024 Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Львівській області прийнято рішення №51175, яким ПП “Оскарпарк» віднесено до переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку на підставі п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Разом з тим, рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 11.03.2025 у справі №380/25438/24 зазначене рішення скасоване. 14.01.2025 Комісією Головного управління ДПС у Львівській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення №7774, яким ТОВ “Агро-Галич-ІФ» віднесено до переліку платників податку на додану вартість, які відповідають критеріям ризиковості платника податку. Разом з тим, рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 27.02.2025 у справі №380/1048/25, зазначене рішення визнано протиправним та скасовано. Відповідно до рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №3358 від 18.12.2024 ТОВ “Евервелле Україна» також було включене в перелік ризикових платників ПДВ. В січні 2024 року ТОВ “Евервелле Україна» було помилково сформовані податкові накладні на “умовний продаж» сої. Вказані накладні без жодних зауважень були зареєстровані податковим органом в ЄРПН, зокрема і податкова накладна №1 від 20.01.2025. Згодом, а саме 01.04.2025 ТОВ “Евервелле Україна» подано розрахунки коригування до таких податкових накладних, зокрема і РК №2 від 01.04.2025 до ПН №1 від 20.01.2025. Реєстрацію РК було зупинено, з огляду на що ТОВ “Евервелле Україна» надавало пояснення та копії документів, якими було підтверджено реальність господарських операцій, в тому числі надавався пакет документів, який підтверджував купівлю товару по ланцюгу постачання. Не зважаючи на це, відповідачем прийнято рішення про відмову в реєстрації розрахунку коригування в ЄРПН від 03.04.2025 №12706236/43020360. Вважає вказане рішення протиправним, необґрунтованим та таким, що грубо порушує права платника податків, а тому просить скасувати його в судовому порядку і позов задовольнити.
Ухвалою суду від 18.04.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідачі подали спільний відзив на позов, в якому позовні вимоги не визнали. На обґрунтування позовних вимог зазначили, що підставою зупинення реєстрації розрахунку коригування податкової накладної слугувала відповідність позивача п.8 Критеріїв ризиковості платника податків, а саме у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування, про що зазначено у відповідній квитанції та запропоновано позивачу надати пояснення та їх документальне підтвердження. При цьому, зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування як і формування квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної відбувається в автоматичному режимі та виключає будь-яке втручання контролюючого органу в процедуру зупинення реєстрації податкової накладної та генерування, надіслання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної. Перелік документів, необхідних для розгляду питання про прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН визначений пунктом 5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520 та зареєстрованому в Міністерстві юстиції України за №1245/34216. ТОВ “Евервелле Україна» у повідомленні про надання пояснень не зазначено по якій саме операції складалась податкова накладна на умовний продаж. При направленні розрахунку коригування позивачем зазначено причину коригування за кодом “202» - коригування зведеної податкової накладної, складеної відповідно до пункту 199.1 статті 199 ПКУ. Однак, пояснення не відображали суті та мети операції, за якою була складена податкова накладна та підстави, що передували складенню розрахунку коригування (повернення товару, відмова контрагента від виконання зобов'язань за договорами, предметом якої є операції, що не підлягають оподаткуванню або передача ТМЦ для їх подальшого використання не в господарській діяльності). Жодних документів на підтвердження зазначених обставин не надано. Всі долучені документи не розкривають наміру реєстрації податкової накладної на умовний продаж ТМЦ та не підтверджують наявність підстав для реєстрації розрахунку коригування. Пояснення також не розкривають зміст проведених операцій в бухгалтерському обліку платника податків. Зі змісту пояснень та документів не можливо зробити висновок про використання всього придбаного товару лише в оподаткованих операціях, оскільки в контролюючого органу відсутні відомості щодо залишку сої згідно даних бухгалтерського та складського обліку ТОВ “Евервелле Україна». Також до пояснень контролюючому органу та до матеріалів справи не долучено акт інвентаризації. З огляду на наведене, вважають, що контролюючим органом за відсутності документального підтвердження підстав проведеного коригування правомірно відмовлено в реєстрації розрахунку, а тому просять в задоволенні позову відмовити.
На адресу суду також надійшла відповідь на відзив, згідно з якою позивач не погодився з доводами відповідача, наведеними у відзиві, та просив позов задовольнити з підстав, викладених у позові.
Ухвалою суду від 10.07.2025 відмовлено у задоволенні клопотання відповідачів про розгляд справи за участі їх представника, а також у зупиненні провадження у справі.
Розглянувши заяви по суті, долучені до них документи і матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Згідно з відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ТОВ “Евервелле Україна» (код ЄДРПОУ 43020360) є юридичною особою та зареєстрованим платником податків, в тому числі платником ПДВ; основним видом діяльності товариства є: 46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин.
18.12.2024 Комісією Головного управління ДПС у Рівненській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №3358, за яким ТОВ “Евервелле Україна» включено в перелік ризикових на підставі пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.
У січні 2025 року ТОВ “Евервелле Україна» подано на реєстрацію податкову накладну №1 від 20.01.2025 і така накладна була належним чином зареєстрована в ЄРПН, про що свідчить відповідна позначка у правій верхній частині.
У верхній лівій частині такої накладної зазначено, що вона є зведеною, код ознаки “ 2» (застосовується у разі складання зведених податкових накладних / розрахунків коригування у зв'язку з нарахуванням податкових зобов'язань відповідно до пункту 199.1 статті 199 розділу V Податкового кодексу України), у графі “Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини» зроблено відмітку “X» та зазначено тип причини: “ 13», тобто “складена у зв'язку з використанням виробничих або невиробничих засобів, інших товарів/послуг не в господарській діяльності». У графі “Отримувач (покупець)» платник податку зазначив власне найменування (тобто ТОВ “Евервелле Україна»), у рядку “Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)» проставлено умовний ІПН “ 600000000000», рядок “Податковий номер платника податку або серія (за наявності) та номер паспорта» не заповнений.
У розділі “А» зазначено: І. Загальна сума коштів, що підлягають сплаті, з урахуванням податку на додану вартість: 5 000 000,00; ІІ. Загальна сума податку на додану вартість, у тому числі: 614 035,09; V. Загальна сума податку на додану вартість за ставкою 14 % : 614 035,09; VIII. Усього обсяги постачання за ставкою 14 % (код ставки 14): 4 385 964,91.
У розділі “Б», у колонці “опис (номенклатура) товарів/послуг продавця» зазначено податкову накладну постачальника ПП “ОСКАРПАРК» (код ЄДРПОУ 43618111) №227 від 18.03.2024.
Згодом, ТОВ “Евервелле Україна» було подано на реєстрацію розрахунок коригування кількісних і вартісних показників №2 від 01.04.2025 до податкової накладної №1 від 20.01.2025.
Вказаний розрахунок також оформлений, як такий, що не підлягає наданню отримувачу (покупцю) тип причини - “13». У графі “Отримувач (покупець)» платник податку зазначив власне найменування (тобто ТОВ “Евервелле Україна»), у рядку “Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)» проставлено умовний ІПН “600000000000», рядок “Податковий номер платника податку або серія (за наявності) та номер паспорта» не заповнений.
У розділі “А» зазначено: І Сума коригування податкового зобов'язання та податкового кредиту (-) (+): - -614 035,09; V сума коригування податкового зобов'язання та податкового кредиту за ставкою 14% (-) (+) - 614 035,09; VII Усього підлягають коригуванню обсяги постачання без урахування податку на додану вартість, що оподатковуються за ставкою 14% (-) (+) (код ставки 14) - -4 385 964,91.
У розділі “Б», у колонці “опис (номенклатура) товарів/послуг продавця» зазначено ті самі податкові накладні постачальника ПП “ОСКАРПАРК» (код ЄДРПОУ 43618111), які зазначені у податковій накладній №1 від 20.01.2025. Код причини коригування зазначено “202» - Коригування зведеної податкової накладної, складеної відповідно до пункту 199.1 статті 199 Податкового кодексу України.
Таким чином, наслідком подання позивачем розрахунку коригування кількісних і вартісних показників №2 від 01.04.2025 до податкової накладної №1 від 20.01.2025, є повне обнуління показників раніше поданої ним податкової накладної №1 від 20.01.2025.
Втім, на відміну від безперешкодної реєстрації податкової накладної №1 від 20.01.2025, розрахунок коригування кількісних і вартісних показників №2 від 01.04.2025 до неї, не був зареєстрований в ЄРПН.
Так, відповідно до Квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних № 9084053307 від 01.04.2025 “Документ доставлено до ДПС України. Документ збережено. Реєстрація зупинена». Причиною вказано: “Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі-Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (зі змінами), реєстрація розрахунку коригування від 01.04.2025 №4 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. РК складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=.8668%, "Рпоточ"=0 Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Пропонуємо надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/ послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/ інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі».
01 квітня 2025 року позивач подав до комісії регіонального рівня повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено №1. В графі “Пояснення» зазначив: “Розрахунки коригування виписані до помилково зареєстрованих податкових накладних. Просимо зареєструвати РК». До повідомлення долучено 79 додатків. Даний документ прийнято Комісією, про що свідчить відповідна позначка у правій верхній частині.
Крім цього, 01.04.2025 за вих. №1/01/25 ТОВ “Евервелле Україна» надало начальнику ГУ ДПС в Рівненській області письмові пояснення, в яких зауважувало на тому, що здійснює свою діяльність у сфері оптової торгівлі зерном та палання логістичних послуг по перевезенню зернових культур (транспортно-експедиційні послуги); Товариством зареєстровано такі види діяльності за кодами КВЕД: 46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин, 52.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту; В штаті працює 42 працівники. Фонд оплати праці становить 950000,00 грн.; Господарська діяльність базується на закупівлі зернових, технічних, олійних культур в с/г виробників, га реалізація її за кордон і в межах території України. В переважній більшості випадків, придбання товару здійснюються на базисі поставки EXW Еx Works, або Франко завод (ІНКОТЕРМС 2010), якщо такий товар зберігається на елеваторі, з можливістю подальшого відвантаження в залізничний транспорт. У разі придбання товару у виробника, використовується базис поставки FCA, Free Carrier, або Франко перевізник (ІНКОТЕРМС 2010), СРТ або EXW згідно умов Договору поставки між Покупцем та Продавцем. В таких випадках для перевезення залучається автоперевізник з подальшою організацією перевалки до залізничного транспорту або відразу поставка здійснюється на залізничні вагони. Послуги залізниці оплачуються відповідно до умов і тарифів укладеного договору №05971/)13-2019 від 19.06.2019 з AT “Укрзалізниця». У 2024 році ТОВ “Евервелле Україна» орендує 42 вагони у ТОВ “Атлантик Карго РМБ» (код ЄДРПОУ 42495338), договір №01-07/2023 від 01.07.2023, №02-07/2023 від 01.07.2023. У власності TOВ “Евервелле Україна» знаходяться чотири склади площею 10 тис.м.кв. які знаходяться за адресою: Рівненська обл., Рівненський р-н, смт. Клевань пул. Козацька, 10. Для здійснення господарської діяльності та організації виробничого процесу закуплено офісну техніку адмінперсоналу. Купівля та реалізація товарів, послуг здійснюється згідно таких кодів УКТЗКД: 1001 Пшениця і суміш пшениці та жита (меслин), 1002 Жито, 1003 Ячмінь, 1005 Кукурудза, 1008 Просо, 1201 Соєві боби, подрібнені або неподрібнені, 1205 Насіння свіріпи або ріпаку, подрібнене або неподрібнене, 0713 Овочі бобові сушені, сушені, очищені або неочищені від насіннєвої оболонки, подрібнені або неподрібнені, 52.29 Послуги допоміжні, щодо транспортування інші.
ТОВ “Евервелле Україна» в поясненнях також зазначало, що уклало договір поставки з ПП “Оскарпарк» (код ЄДРПОУ 43618111) №2024-03-13 від 13.03.2024 на умовах СРТ поставка оплачено до (ТОВ “Традєкс» Львівська обл. Жидачівський район смт.Гніздичів, вул.Коновальця буд. 4 а, з яким має підписаний Договір складською зберігання № СЗР-2023/12/05 від 05.12.2023, а з 01.08.2024 елеватор перейшов у користування ТОВ “Евервелле Україна» згідно договору зберігання і правом постійного користування №2 від 15.07.2024). ПП “Оскарпарк» постачав сою в період березень- грудень 2024 року, подальша реалізація сої відбувалася за межі митної території України для ТОВ “EVERWELLE» Естонія. Дані господарські операції підтверджені залізничними накладними, вантажно-митними деклараціями, актами наданих послуг від елеватора (ТОВ “Традєкс»), залізниці. Відвантаження відбувалося н орендовані вагони, що також підтверджується актами наданих послуг. ПП “Оскарпарк» закуповував даний товар (сою) у с/г виробника ТОВ “Агро-Галич- ІФ» (СДРПОУ 41838260). Даний товар був зареєстрований податковими накладними. Згідно основного виду своєї діяльності ГОВ “Агро-Галич-ІФ» було надано таблицю даних платника податків, яка була прийнята податковим органом за місцем реєстрації юридичної особи. У свою чергу, ТОВ Евервелле Україна» було обачним при виборі контрагента та перевіряло джерело походження товару по ланцюгу постачання перед підписанням Договору поставки з ПП “Оскарпарк». Відповідно до Рішення про відповідність платника податку па подану вартість критеріям ризиковості платника податку №3358 від 18.12.2024 ТОВ “Евервелле Україна» включена в перелік ризикових підприємств, хоча підстав підтвердження якихось сумнівних господарських операцій немає, оскільки постачання сої та її реалізація відбувалася згідно умов договору купівлі-продажу та подальшим відвантаженням в залізничні вагони. Вказувало, що відповідно до рішення Львівського окружного адміністративного суду по справі №380/25438/24, яке набрало законної сили після його перегляду Восьмим апеляційним адміністративним судом відповідно до постанови по справі №380/25438/24 від 11.03.2025 було скасовано відповідність ПП “Оскарпарк» показникам ризиковості, а також згідно рішення Львівського окружного адміністративного суду віл 27.02.2025 у справі 380/1048/25 було скасовано рішення про відповідність критеріям ризиковості ТОП “Агро-Галич-ІФ».
Також в поясненнях вказувало, що ТОВ “Евервелле Україна» помилково були сформовані податкові накладні “умовний продаж» та зареєстровані в ЄРПН: №1 від 20.01.2025, №2 від 27.01.2025, №3 від 23.01.2025, №4 від 23.01.2025, №5 від 24.01.2025, №6 від 27.01.2025, №7 від 24.01.2025, №9 від 27.01.2025, №10 від 27.01.2025. А 01.04.2025 були подані розрахунки коригування до таких податкових накладних. Оскільки розрахунки коригування перебувають в статусі “Реєстрація зупинена», ТОВ “Евервелле Україна» просило їх зареєструвати, а саме: РК №1 від 14.03.2025 до ПН №10 від 27.01.2025, РК №2 від 01.04.2025 до ПН №1 від 20.01.2025, РК №3 від 01.04.2025 до ПН №2 від 27.01.2025, РК №4 від 01.04.2025 до ПН №3 від 23.01.2025, РК №5 від 01.04.2025 до ПН №4 від 23.01.2025, РК №6 від 01.04.2025 до ПН №5 від 24.01.2025, РК №7 від 01.04.2025 до ПН №6 від 27.01.2025, РК №8 від 01.04.2025 до ПН №7 від 24.01.2025, РК №9 від 27.01.2025 до ПН №9 від 27.01.2025 (а.с.13-26 том 5).
До пояснень ТОВ “Евервелле Україна» долучало: договори оренди приміщень, договори оренди вантажних вагонів, договори поставки, специфікації, видаткові і податкові накладні, банківські виписки, платіжні інструкції, контракти, таблиці даних платників податків- постачальників, акти здачі-приймання робіт (надання послуг), акти звірки взаємних розрахунків, товарно-транспортні накладні, залізнодорожні накладні, митні декларації, а всього 515 документів. Копії таких документів долучено ТОВ “Евервелле Україна» і до позовної заяви.
Пояснення з копіями первинних документів були доставлені до ДПС України 03.04.2025, що підтверджено квитанцією про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 03.04.2025 щодо РК №2 від 01.04.2025 до ПН №1 від 20.01.2025 та копіями повідомлень про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних, розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено.
03.04.2025 комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Рівненській області прийнято Рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12706236/43020360, яким платнику податків відмовлено у реєстрації розрахунку коригування №2 від 01.04.2025 в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підставою зазначено: “надання платником податку копій документів, складених / оформлених із порушенням законодавства.»
На обґрунтування прийняття вказаного рішення податковим органом надано Витяг з протоколу №51/17-00-18-00-07 від 03.04.2025 засідання комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Рівненській області. В протоколі зазначено про розгляд повідомлення про підтвердження реальності здійснених операцій та перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію/відмову у реєстрації в ЄРПН по 87 податкових накладних/розрахунків коригування та зафіксовано лише про ухвалення рішення про відмову у реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування - по причині не надання повного пакету документів передбачений пунктом 5 Порядком прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Ні суті обговорення, ні переліку досліджуваних Комісією документів протокол не містить, як не містить він і переліку документів, яких на переконання Комісії не надано платником податків.
Позивачем подана Скарга, щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Комісією центрального рівня прийняте Рішення за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 10.04.2022, яким скаргу платника податків залишено без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації розрахунку коригування - без змін.
Відповідно до цього, позивач оскаржив рішення №12706236/43020360 від 03.04.2025 про відмову в реєстрації розрахунку коригування №2 від 01.04.2025 до податкової накладної №1 від 20.01.2025, до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Податкового кодексу України. Згідно з його нормами платники податку зобов'язані самостійно декларувати свої податкові зобов'язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані у Кодексі.
При цьому пунктом 44.1 статті 44 розділу II Кодексу визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Податкового кодексу України.
Згідно пунктом 185.1 статті 185 Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з:
а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу у володіння та користування лізингоодержувачу/орендарю;
б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу;
в) ввезення товарів на митну територію України;
г) вивезення товарів за межі митної території України;
е) постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом.
Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно приписів норми пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 Податкового кодексу України).
Пунктом 198.5. ст.198 Податкового кодексу України встановлено, що платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу (тобто виходячи з вартості їх придбання), та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися:
а) в операціях, що не є об'єктом оподаткування відповідно до статті 196 цього Кодексу (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 196.1.7 пункту 196.1 статті 196 цього Кодексу) або місце постачання яких розташоване за межами митної території України;
б) в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197, підрозділу 2 розділу XX цього Кодексу, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 цього Кодексу та операцій, передбачених пунктом 197.11 статті 197 цього Кодексу);
в) в операціях, що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку, у тому числі передача для невиробничого використання, переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих необоротних активів;
г) в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 цього Кодексу).
У разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи в подальшому починають використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності, у тому числі переведення невиробничих необоротних активів до складу виробничих необоротних активів, платник податку може зменшити суму податкових зобов'язань, що були нараховані відповідно до цього пункту, на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, зазначеної в абзаці першому цього пункту, зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних (абзац шостий пункту 198.5 статті 198).
Відповідно до пункту 199.1. статті 199 Податкового кодексу України у разі якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково - ні, платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати зведену податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях.
Абзацом четвертим пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України встановлено, що податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до пункту 8 Наказу Міністерства фінансів України №1307 від 31.12.2015 “Про затвердження форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної», при складанні податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в пунктах 10-15 цього Порядку, у верхній лівій частині таких накладних у графі “Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини» робиться помітка “X» та зазначається тип причини.
Згідно з пунктом 11 цього Порядку, у разі нарахування податкових зобов'язань відповідно до пункту 198.5 статті 198 та пункту 199.1 статті 199 Податкового кодексу України платник податку складає окремі зведені податкові накладні за товарами/послугами, необоротними активами, які призначаються для їх використання / починають використовуватися:
1) в операціях, що не є об'єктом оподаткування;
2) в операціях, звільнених від оподаткування;
3) в операціях, що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку, у тому числі передача для невиробничого використання, переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих необоротних активів;
4) в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.
Такі зведені податкові накладні складаються не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду.
У зведених податкових накладних, у яких зазначено код ознаки 1 або 2, у графі “Отримувач (покупець)» платник податку зазначає власне найменування (П.І.Б.), у рядку “Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)» проставляється умовний ІПН “ 600000000000», рядок “Податковий номер платника податку або серія (за наявності) та номер паспорта» не заповнюється, а у верхній лівій частині зазначається відповідний тип причини відповідно до пункту 8 цього Порядку (04 - Складена на постачання у межах балансу для невиробничого використання; 08 - Складена на постачання для операцій, які не є об'єктом оподаткування податком на додану вартість; 09 - Складена на постачання для операцій, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість; 13 - Складена у зв'язку з використанням виробничих або невиробничих засобів, інших товарів/послуг не в господарській діяльності).
У такому самому порядку складається податкова накладна у разі здійснення операцій з постачання товарів/послуг, за якими не були нараховані податкові зобов'язання відповідно до пункту 198.5 статті 198 та пункту 199.1 статті 199 Податкового кодексу України (для товарів/послуг, придбаних або виготовлених до 01 липня 2015 року, - у разі, якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту) у межах балансу платника податку для невиробничого використання; використання товарів/послуг, за якими не були нараховані податкові зобов'язання відповідно до пункту 198.5 статті 198 та пункту 199.1 статті 199 Податкового кодексу України (для товарів/послуг, придбаних або виготовлених до 01 липня 2015 року, - у разі, якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), в операціях, які не є об'єктом оподаткування або звільняються від оподаткування; використання виробничих або невиробничих засобів, інших товарів/послуг, за якими не були нараховані податкові зобов'язання відповідно до пункту 198.5 статті 198 та пункту 199.1 статті 199 Податкового кодексу України (для виробничих або невиробничих засобів, інших товарів/послуг, придбаних або виготовлених до 01 липня 2015 року, - у разі, якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), не в господарській діяльності; визначення при анулюванні реєстрації платника податку податкових зобов'язань за товарами/послугами, необоротними активами, за якими не були нараховані податкові зобов'язання відповідно до пункту 198.5 статті 198 та пункту 199.1 статті 199 Податкового кодексу України (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 01 липня 2015 року, - у разі, якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту) та які не були використані в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності.
В той же час, пунктом 192.1. статті 192 Податкового кодексу України встановлено правило, за яким, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Розрахунок коригування до податкової накладної не може бути зареєстрований в Єдиному реєстрі податкових накладних пізніше 1095 календарних днів з дати складання податкової накладної, до якої складений такий розрахунок коригування.
Складені платником податку розрахунки коригування до податкових накладних, складених до 1 лютого 2015 року, розрахунки коригування до податкових накладних, які не підлягали наданню отримувачу (покупцю) - платнику податку, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних постачальником (продавцем).
Розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.
Порядок складання розрахунків коригування до податкових накладних визначено пунктами 21-27 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №1307 від 31.12.2015.
Згідно пункту 21 Порядку №1307, у разі здійснення коригування сум податкових зобов'язань, а також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, відповідно до статті 192 розділу V Податкового кодексу України, або у разі коригування сум податкових зобов'язань відповідно до підпункту 97.4 пункту 97 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України постачальник (продавець) товарів/послуг складає розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної (далі - розрахунок коригування) за формою згідно з додатком 2 до податкової накладної.
Порядок складання розрахунку коригування та його реєстрації в ЄРПН аналогічний порядку, передбаченому для податкових накладних, крім випадків, передбачених Порядком № 1307.
Згідно з пунктом 23 Порядку №1307, у разі коригування кількісних та/або вартісних показників табличної частини розділу Б податкової накладної у зв'язку зі зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадку повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником (продавцем) суми попередньої оплати товарів/послуг розрахунок коригування заповнюється у такому порядку: показники рядка податкової накладної, що коригується, зазначаються із знаком "-" окремо в кожній графі; додається(ються) новий(і) рядок(ки) з виправленими показниками (за потреби), якому(им) присвоюється новий черговий порядковий номер, що не зазначався в податковій накладній; рядку податкової накладної, що коригується, зазначеному із знаком "-", та новому(им) рядку(ам) з виправленими показниками, що його замінює(ють), присвоюється однаковий порядковий номер групи коригування, який зазначається у графі 2.2 табличної частини розділу Б розрахунку коригування, та наводиться однакова причина коригування.
Державна податкова служба України визначає умовні коди причин коригування, які платники податку зазначають у графі 2.1 табличної частини розділу Б розрахунку коригування, та забезпечує їх оприлюднення на власному вебпорталі для використання платниками податку під час складання розрахунків коригування відповідно до Податкового кодексу України (https://tax.gov.ua/dovidniki--reestri--perelik/dovidniki-/357729.html) Код “ 202» відповідає причині “Коригування зведеної податкової накладної, складеної відповідно до пункту 199.1 статті 199 ПКУ».
Судом встановлено, а матеріалами справи підтверджено, що ТОВ “Евервелле Україна» було подано на реєстрацію зведену податкову накладну №1 від 20.01.2025, якою платник податку самостійно нарахував собі податкові зобов'язання з ПДВ, відповідно до пункту 199.1 статті 199 розділу V Податкового кодексу України, і така накладна була належним чином зареєстрована в ЄРПН. Оформлення такої податкової накладної в повній мірі відповідає вимогам пунктів 10-15 Порядку заповнення податкової накладної, який затверджений наказом Міністерства фінансів України №1307 від 31.12.2015. Податкова накладна була без жодних зауважень зареєстрована в ЄРПН, не зважаючи на ту обставину, що станом на дату подання її на реєстрацію, вже існувало рішення податкового органу про включення ТОВ “Евервелле Україна» в перелік ризикових на підставі пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.
У такій податковій накладній загальна нарахованого собі податку на додану вартість за ставкою 14 % визначена на рівні - 614 035,09 грн., а обсяги постачання - 4 385 964,91 грн. Зобов'язання нараховані по товарам, отриманим від ПП “ОСКАРПАРК» і у розділі “Б» зазначено перелік податкових накладних, обсяги постачання і суми ПДВ, по яким попередньо формувався податковий кредит.
Згодом, ТОВ “Евервелле Україна» було подано на реєстрацію розрахунок коригування кількісних і вартісних показників №2 від 01.04.2025 до податкової накладної №1 від 20.01.2025. Вказаний розрахунок коригування в повній мірі відповідає вимогам пунктів 21-27 Порядку заповнення податкової накладної, який затверджений наказом Міністерства фінансів України №1307 від 31.12.2015.
Сума коригування податкового зобов'язання та податкового кредиту зазначена 614 035,09 грн. зі знаком “мінус»; у тому числі і за ставкою 14%. Загальні обсяги постачання без урахування податку на додану вартість, що оподатковуються за ставкою 14%, які підлягають коригуванню визначені на рівні 4 385 964,91 грн. зі знаком “мінус». Код причини коригування “202» - коригування зведеної податкової накладної, складеної відповідно до пункту 199.1 статті 199 Податкового кодексу України.
Таким чином, наслідком подання позивачем розрахунку коригування кількісних і вартісних показників №2 від 01.04.2025 до податкової накладної №1 від 20.01.2025, є повне обнуління показників раніше поданої ним податкової накладної №1 від 20.01.2025.
Однак, на відміну від безперешкодної реєстрації податкової накладної №1 від 20.01.2025, розрахунок коригування кількісних і вартісних показників №2 від 01.04.2025 до неї, не був зареєстрований в ЄРПН.
Не приймаючи розрахунок коригування кількісних і вартісних показників, податковий орган тим самим, заперечив право платника податків, гарантоване йому положеннями статті 192 Податкового кодексу України.
Пояснюючи причини подання розрахунку коригування позивач вказував про те, що податкова накладна №1 від 20.01.2025 була ним подана помилково. І саме тому, подаючи розрахунок коригування кількісних і вартісних показників №2 від 01.04.2025, ТОВ “Евервелле Україна» тим самим повністю анулювало усі показники податкової накладної №1 від 20.01.2025.
Оскільки податкова накладна №1 від 20.01.2025 була виписана, як зведена, у зв'язку з використанням частини товарів, придбаних з ПДВ не в господарській діяльності, то її обнуління через подання розрахунку коригування кількісних і вартісних показників №2 від 01.04.2025, лише зменшило ті податкові зобов'язання, які ТОВ “Евервелле Україна» самостійно і помилково собі донарахувало. Жодного впливу на будь-яких інших платників ПДВ - постачальників та/ або покупців товару, зазначена операція з подання на реєстрацію в ЄРПН розрахунку коригування кількісних і вартісних показників не мала.
Відповідно до пункту 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України №341 від 26.04.2017, зі змінами і доповненнями), після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Податкового кодексу України (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 01 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України “Про електронний цифровий підпис», “Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до пункту 13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Аналогічні приписи наведені у п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, згідно з якими реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінету Міністрів України.
Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів визначено Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №1165 від 11.12.2019.
Відповідно до пунктів 4, 5 Порядку №1165, у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.
Згідно з пунктами 6, 7, 10, 11 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/ розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Так, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункт 11 Порядку №1165).
Зі змісту Квитанції від 01.04.2025 вбачається, що реєстрація розрахунку коригування кількісних і вартісних показників №2 від 01.04.2025 до податкової накладної №1 від 20.01.2025 в ЄРПН зупинена, оскільки РК складений та поданий платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Платнику запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН.
Зважаючи на наявність рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №3358 від 18.12.2024, за яким ТОВ “Евервелле Україна» включено в перелік ризикових на підставі пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку, суд констатує, що у податкового органу були правові підстави для зупинення реєстрації розрахунку коригування №2 від 01.04.2025 до податкової накладної №1 від 20.01.2025. В той же час, слід зауважити і на тому, що сама податкова накладна №1 від 20.01.2025 була безперешкодно зареєстрована в ЄРПН, хоча на час її реєстрації рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №3358 від 18.12.2024, вже існувало.
Як встановлено судом, платник податків 01.04.2025 подав до комісії регіонального рівня повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено з відповідними первинними документами.
Відповідно до пункту 2 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №520 від 12.12.2019 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за №1245/34216), прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (комісії регіонального рівня).
Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу (пункт 3 Порядку №520).
За правилами пункту 4 Порядку №520, у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Пунктом 5 Порядку №520 встановлено, що перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Суд констатує, що пункт 5 Порядку №520 визначає перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, який не є вичерпним та не передбачає необхідності надання платником податку усіх документів згідно такого переліку.
Тобто, наданню підлягають лише ті документи, які безпосередньо стосуються предмета розгляду - господарської операції, згідно якої оформлено податкову накладну чи розрахунок коригування.
Відповідно до пункту 9 Порядку №520, письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
Пунктами 6, 7 Порядку №520 передбачено, що письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку (пункт 10 Порядку №520).
В силу вимог пункту 11 Порядку №520, Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;
та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Таким чином, рішення про відмову в реєстрації розрахунку коригування повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації.
В рішенні комісії регіонального рівня №12706236/43020360 від 03.04.2025, підставою для відмови в реєстрації розрахунку коригування в ЄРПН зазначено: “надання платником податку копій документів, складених / оформлених із порушенням законодавства.».
Разом з тим, в протоколі засідання комісії зазначена інша причина, а саме: “ненадання повного пакету документів».
Таким чином підстави для прийняття спірного рішення різняться, і стороною відповідачем жодним чином не пояснена причина такої розбіжності.
Якщо говорити про “надання платником податку копій документів, складених / оформлених із порушенням законодавства», то податковий орган ніяк не визначив, які саме документи подані позивачем, були складені або оформлені із порушенням законодавства, як і не розкрив суть таких порушень законодавства.
Натомість, аналізуючи ті документи, які платник податків надавав податковому органу, і які долучені до матеріалів справи, суд не встановив жодного порушення вимог законодавства, ні щодо їхнього складення, ні щодо їхнього оформлення.
Якщо говорити про “ненадання повного пакету документів», то податковий орган жодним чином не зазначив, яких саме документів не вистачає.
При цьому, суд зауважує, що можливість надання платником податків достатніх документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної/розрахунку коригування прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного переліку необхідних документів для прийняття рішення щодо реєстрації. Необґрунтоване обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд, призводить до правової невизначеності, що не відповідає критерію обґрунтованості та пропорційності акта індивідуальної дії.
Встановлені в ході розгляду обставини справи дають підстави для висновку, що ненаведення відповідачами доводів та ненадання доказів того, що документи, подані позивачем для реєстрації спірного розрахунку коригування, є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності викликають сумнів у достовірності наданої інформації, свідчить про протиправність такого рішення.
Слід також зазначити, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. Предметом розгляду в цій справі є виключно правомірність відмови в реєстрації розрахунку коригування, а не реальність та товарність здійснюваних позивачем господарських операцій.
Висновок аналогічного змісту викладений у постанові Верховного Суду від 07.12.2022 у справі №500/2237/20.
Рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12706236/43020360 від 03.04.2025 не відповідає вимогам обґрунтованості та вмотивованості, які висуваються до правових актів індивідуальної дії, що вказує на його протиправність.
Наведені у відзиві на позов доводи сторони відповідачів про те, що пояснення позивача не відображали суті та мети операції, за якою була складена податкова накладна та підстави, що передували складенню розрахунку коригування (повернення товару, відмова контрагента від виконання зобов'язань за договорами, предметом якої є операції, що не підлягають оподаткуванню або передача ТМЦ для їх подальшого використання не в господарській діяльності), суд відхиляє, як з огляду на те, що вони фіксувалися як підстава прийняття спірного рішення, так і з огляду на їх алогічність.
Операції про які зазначає податковий орган - є операціями, які відповідно до пункту 199.1. статті 199 Податкового кодексу України, зобов'язують платника податку нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування та зареєструвати зведену податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях. Тобто підтвердження таких операцій могло вимагатися податковим органом під час процедури реєстрації в ЄРПН податкової накладної №1 від 20.01.2025.
В даному ж випадку, платник податку реєстрував розрахунок коригування кількісних і вартісних показників №2 від 01.04.2025, яким повністю обнулив показники податкової накладної №2 від 20.01.2025, пояснюючи це тим, що податкова накладна №3 від 23.01.2025 була ним складена і подана на реєстрацію помилково.
Жодним нормативно-правовим актом не передбачено, що платник податків має в якийсь спосіб довести, що він припустився помилки і що на підтвердження цього має подати якісь конкретно визначені документи.
На переконання суду, ТОВ “Евервелле Україна» надало податковому органу ґрунтовні пояснення і усі наявні у нього документи, які свідчать про те, що він не повинен був складати і подавати на реєстрацію зведену податкову накладну №1 від 20.01.2025, позаяк весь товар, який він придбав у ПП “ОСКАРПАРК» був ним використаний тільки у межах оподатковуваних ПДВ операціях. Відповідно до цього, у податкового органу не було правових підстав для того, щоб відмовляти у реєстрації розрахунку коригування кількісних і вартісних показників №2 від 01.04.2025 до податкової накладної №1 від 20.01.2025.
Європейським Судом з прав людини у рішенні по справі “Суомінен проти Фінляндії» вказано, що орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.
У рішенні у справі “Серявін та інші проти України» Європейський суд з прав людини вказав, що у рішеннях суддів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Отже, рішення суб'єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Мають значення, як правило, ті обставини, які передбачені нормою права, що застосовується. Суб'єкт владних повноважень повинен врахувати усі ці обставини, тобто надати їм правову оцінку: прийняти до уваги або відхилити. У разі відхилення певних обставин висновки повинні бути мотивованими, особливо, коли має місце несприятливе для особи рішення.
Принцип обґрунтованості рішення вимагає від суб'єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Для цього він має ретельно зібрати і дослідити матеріали, що мають доказове значення у справі, наприклад, документи, пояснення осіб, тощо.
При цьому, суб'єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями та неперевіреними фактами, а не конкретними обставинами. Так само недопустимо надавати значення обставинам, які насправді не стосуються справи. Несприятливе для особи рішення повинно бути вмотивованим.
Разом з тим, приймаючи рішення або вчиняючи дію, суб'єкт владних повноважень не може ставати на сторону будь-якої з осіб та не може виявляти себе заінтересованою стороною у справі, виходячи з будь-якого нелегітимного інтересу, тобто інтересу, який не випливає із завдань цього суб'єкта, визначених законом.
Прийняття рішення, вчинення (не вчинення) дії вимагає від суб'єкта владних повноважень діяти добросовісно, тобто з щирим наміром щодо реалізації владних повноважень та досягнення поставлених цілей і справедливих результатів, з відданістю визначеним законом меті та завданням діяльності, передбачувано, без корисливих прагнень досягти персональної вигоди, привілеїв або переваг через прийняття рішення та вчинення дії.
Таким чином, висновки та рішення суб'єкта владних повноважень можуть ґрунтуватися виключно на належних, достатніх, а також тих доказах, які одержані з дотриманням закону.
Як встановлено судом, зазначених вище принципів при прийнятті оскаржуваного рішення №12706236/43020360 дотримано не було.
Підсумовуючи наведене суд приходить до висновку, що рішення №12706236/43020360 від 03.04.2025 не відповідає критеріям правомірності, обґрунтованості, добросовісності та розсудливості, встановленим в частині другій статті 2 Кодексу адміністративного судочинства, порушує права та законні інтереси платника податків, які підлягають судовому захисту. Відтак відповідні позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Щодо вимог про зобов'язання зареєструвати розрахунок коригування №2 від 01.04.2025 в Єдиному реєстрі податкових накладних днем його подання, суд зазначає наступне.
Відповідно до пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:
прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;
набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення);
неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду (пункт 20 Порядку №1246).
Враховуючи попередній висновок суду про протиправність оскаржуваного рішення №12706236/43020360 про відмову у реєстрації розрахунку коригування кількісних і вартісних показників №2 від 01.04.2025 до податкової накладної №1 від 20.01.2025 в ЄРПН, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для зобов'язання ДПС України зареєструвати розрахунок коригування №2 від 01.04.2025 датою його направлення (подання) на реєстрацію.
У відзиві на позову наяву відповідачі вказують, що суд не може перебирати на себе повноваження щодо прийняття відповідних рішень щодо питань, які законодавством віднесені до компетенції державного органу; суд не може перебирати на себе повноваження щодо перевірки повноти наданих платником податків документів, що належить до виключної компетенції комісії регіонального рівня.
З даного приводу суд зазначає, будь-яке рішення суб'єкта владних повноважень, яке підлягає судовому оскарженню, підлягає перевірці судом на предмет дотримання критеріїв прийняття такого рішення, що свідчить про відсутність будь-якого втручання у дискреційні повноваження державного органу.
Відповідно до частини третьої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта правової дії, суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Суд також зауважує, що рішення суду має бути не тільки законним та обґрунтованим, воно повинно бути ще й ефективним у захисті порушених прав, свобод та інтересів, а тому вважає, що покладання на відповідача 2, як на єдину уповноважену на такі дії особу, обов'язку зареєструвати вказані розрахунки коригування в ЄРПН, не вважатиметься втручанням у його дискреційні повноваження.
Зазначене також узгоджується з передбаченим пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод правом особи на доступ до суду, що, зокрема, включає такий аспект, як право на розгляд справи судом із повною юрисдикцією, тобто судом, що має достатні та ефективні повноваження щодо: повторної (після адміністративного органу) оцінки доказів; встановлення обставин, які були підставою для прийняття оскарженого адміністративного рішення; належного поновлення прав особи за результатами розгляду справи по суті (пункт 70 рішення Європейського суду з прав людини від 28.06.1990 у справі “Обермейєр проти Австрії»; пункт 155 рішення Європейського суду з прав людини від 04.03.2014 у справі “Гранд Стівенс проти Італії»).
Європейський суд з прав людини у п.50 рішення у справі “Чуйкіна проти України» констатував: “процесуальні гарантії, викладені у статті 6 Конвенції, забезпечують кожному право звертатися до суду з позовом щодо своїх цивільних прав та обов'язків. Таким чином стаття 6 Конвенції втілює “право на суд», в якому право на доступ до суду, тобто право ініціювати в судах провадження з цивільних питань становить один з його аспектів (див. рішення від 21 лютого 1975 року у справі “Голдер проти Сполученого Королівства» (Golder v. the United Kingdom), пп.28- 36, Series A №18). Крім того, порушення судового провадження саме по собі не задовольняє усіх вимог пункту 1 статті 6 Конвенції. Ціль Конвенції - гарантувати права, які є практичними та ефективними, а не теоретичними або ілюзорними. Право на доступ до суду включає в себе не лише право ініціювати провадження, а й право отримати “вирішення» спору судом. Воно було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави дозволяла особі подати до суду цивільний позов без гарантії того, що справу буде вирішено остаточним рішенням в судовому провадженні. Для пункту 1 статті 6 Конвенції було б неможливо детально описувати процесуальні гарантії, які надаються сторонам у судовому процесі - провадженні, яке є справедливим, публічним та швидким, не гарантувавши сторонам того, що їхні цивільні спори будуть остаточно вирішені (див. рішення у справах “Мултіплекс проти Хорватії» (Multiplex v. Croatia), заява № 58112/00, п. 45, від 10 липня 2003 року, та “Кутіч проти Хорватії» (Kutic v. Croatia), заява №48778/99, п. 25, ECHR 2002-II)».
За приписами статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідачами не доведено правомірності оскаржуваного рішення, а тому права та інтереси позивача підлягають судовому захисту як шляхом визнання протиправним такого рішення, так і шляхом зобов'язання ДПС України зареєструвати розрахунок коригування №4 від 01.04.2025.
Визначаючи дату, якою слід зареєструвати розрахунок коригування, суд керується вимогами пункту 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010, згідно з яким, у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому, датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Таким чином, з метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, та з метою дотримання судом гарантій щодо остаточного вирішення спору між сторонами, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати розрахунок коригування №4 від 01.04.2025 в Єдиному реєстрі податкових накладних - датою його подання.
За наведеного, позовні вимоги підлягають до повного задоволення.
За правилами частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином на користь позивача підлягає стягненню сума судового збору у розмірі по 1514,00 грн. з кожного з обох відповідачів.
Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 КАС України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати, прийняте комісією ГУ ДПС у Рівненській області рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12706236/43020360 від 03.04.2025, яким Товариству з обмеженою відповідальністю “Евервелле Україна» відмовлено у реєстрації розрахунку коригування №2 від 01 квітня 2025 року.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунок коригування Товариства з обмеженою відповідальністю “Евервелле Україна» №2 від 01.04.2025 до податкової накладної №1 від 20.01.2025 у встановленому законодавством порядку датою його фактичного подання на реєстрацію.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Евервелле Україна» судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1514,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління ДПС у Рівненській області та в сумі 1514,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Державної податкової служби України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 11 липня 2025 року
Учасники справи:
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕВЕРВЕЛЛЕ УКРАЇНА" (вул. Свободи, 2,м. Дубно,Дубенський р-н, Рівненська обл.,35603, ЄДРПОУ/РНОКПП 43020360)
Відповідач - Головне управління ДПС у Рівненській області (вул. Відінська, буд. 12,м. Рівне,Рівненська обл.,33023, ЄДРПОУ/РНОКПП 44070166) Відповідач - Державна податкова служба України (Львівська площа, буд. 8,м. Київ,04053, ЄДРПОУ/РНОКПП 43005393)
Суддя Д.П. Зозуля