Ухвала від 10.07.2025 по справі 460/9177/24

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень

10 липня 2025 р. Р і в н еСправа №460/9177/24

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Н.О. Дорошенко, розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про виконання рішення суду від 30.09.2024 у адміністративній справі за позовом

ОСОБА_1

доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області

про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Рівненського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій.

Рішенням від 30.09.2024, яке набрало законної сили 29.01.2025, позов задоволено.

31.03.2025 від ОСОБА_1 надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням вказаного судового рішення.

Заява обґрунтована тим, що при виконанні вказаного судового рішення органом Пенсійного фонду з 01.07.2021 обраховано основний розмір пенсії позивача по інвалідності, виходячи з прожиткового мінімуму на одну особу для осіб, які втратили працездатність 1854 грн, який відповідно до статті 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2021 рік» застосовувався з липня по листопад 2021 року. З огляду на вказане, позивач вважає, що при виконанні рішення суду відповідач діяв недобросовісно, всупереч судовому рішенню та не на підставі, не в межах та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Ухвалою від 31.03.2025 встановлено судовий контроль за виконанням судового рішення від 30.09.2024 у справі №460/9177/24. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області подати до суду звіт про виконання судового рішення та встановлено строк для його подання.

Ухвалою від 16.05.2025 відмовлено у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 29.04.2025 №1700-0801-8/30745 та встановлено новий строк для подання звіту про виконання рішення суду від 30.09.2024 у справі №460/9177/24 - до 16.06.2025.

17.06.2025 на адресу суду засобами поштового зв'язку надійшов звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про виконання судового рішення від 16.06.2025 №1700-0801-7/43532.

Звіт про виконання судового рішення від 16.06.2025 №1700-0801-7/43532 відповідає вимогам ч. 2 та ч. 3 ст. 382-2 КАС України.

Суд розглянув звіт ГУ ПФУ в Рівненській області про виконання судового рішення та доповнення до звіту відповідно до ч. 1 ст. 382-2 КАС України в порядку письмового провадження.

Згідно з частиною першою статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.

Розглянувши звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення у справі №460/9177/24 та інші докази, надані органом Пенсійного фонду, суд встановив та врахував таке.

Рішенням суду у справі №460/9177/24 підтверджено порушення права позивача, яке одночасно було відновлене таким рішенням шляхом зобов'язання ГУ ПФУ в Рівненській області здійснити перерахунок основної пенсії позивачу з 01.07.2021 згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 07.04.2021 № 1-р (1)/2021, відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у редакції Закону України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №230/96-ВР, у розмірі 6-ти мінімальних пенсій за віком та виплачувати основну пенсію у розмірі не менше 6-ти мінімальних пенсій за віком.

За змістом частини першої статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Згідно зі статтею 7 Законів України Про державний бюджет України на 2021-2025 роки прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність, станом на: 01.07.2021 становить 1854 гривні; 01.01.2022 - 1934 гривні; з 01.01.2023 - 2093 гривні; 01.01.2024 - 2361 гривня; 01.01.2025 - 2361 гривня.

Відтак, розмір пенсії позивача по інвалідності, перерахований відповідачем на виконання судового рішення у справі №460/9177/24, повинен становити:

з 01.07.2021 - 11124,00 грн (1854 х 6);

з 01.01.2022 - 11604,00 грн (1934 х 6);

з 01.01.2023 - 12558,00 грн (2093 х 6);

з 01.01.2024 - 14166,00 грн (2361 х 6);

з 01.01.2025 - 14166,00 грн (2361 х 6).

З рішень про перерахунок пенсії від 10.03.2025 №956140156375 та від 13.06.2025 №956140156375 суд встановив, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснено нарахування позивачу основного розміру пенсії:

з 01.07.2021 в сумі 11124,00 грн;

з 01.01.2022 - 11604,00 грн;

з 01.01.2023 - 12558,00 грн;

з 01.01.2024 - 14166,00 грн;

з 01.01.2025 - 14166,00 грн.

Таким чином, при виконанні судового рішення органом Пенсійного фонду нараховано позивачу основний розмір пенсії у належному розмірі (6 мінімальних пенсій).

За змістом звіту сума доплати на виконання рішення суду у справі №460/9177/24 за період з 01.07.2021 по 30.06.2025 становить 366012,83 грн та буде виплачена після виділення коштів з Державного бюджету на ці цілі. Станом на 16.06.2025 рішення суду у справі № 460/9177/24 обліковується в Реєстрі судових рішень за №791901, що підтверджується витягом з Реєстру.

Відповідно до пункту 4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 №28-2, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за №41/26486, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема: планує доходи та видатки коштів Фонду в районі (місті), у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду (пп.3); забезпечує ведення в районі (місті) реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) та у складі цього реєстру - реєстру платників страхових внесків до солідарної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, своєчасне внесення відомостей до них, їх використання, контроль за достовірністю відомостей, поданих до реєстру застрахованих осіб, та автоматизовану обробку інформації (пп.4); забезпечує ведення бухгалтерського обліку з виконання доходів і видатків, кошторису видатків на утримання управління Фонду та своєчасно складає і в установленому порядку подає затверджену звітність головним управлінням Фонду (пп.5); забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством (пп.8).

Тобто, виплати пенсій здійснюються ГУ ПФУ в Рівненській області виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.

Згідно із Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 №384/2011, Пенсійний фонд України готує пропозиції щодо формування та реалізації державної політики у сфері пенсійного забезпечення та соціального страхування, бере у межах своїх повноважень участь у розробленні прогнозних показників економічного і соціального розвитку України та проекту Державного бюджету України, планує свої доходи та видатки, здійснює ефективний розподіл фінансових ресурсів для пенсійного забезпечення, розробляє проект бюджету Пенсійного фонду України, складає звіт про його виконання та подає їх в установленому порядку Міністру праці та соціальної політики для внесення на розгляд Кабінету Міністрів України.

Відповідно до статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнування та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.

Частинами першою та другою статті 23 Бюджетного кодексу України передбачено, що будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.

Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до статті 2 Бюджетного кодексу України, бюджетне зобов'язання - будь-яке здійснене відповідно до бюджетного асигнування розміщення замовлення, укладення договору, придбання товару, послуги чи здійснення інших аналогічних операцій протягом бюджетного періоду, згідно з якими необхідно здійснити платежі протягом цього ж періоду або у майбутньому.

Бюджетне призначення - повноваження головного розпорядника бюджетних коштів, надане цим Кодексом, законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет), яке має кількісні, часові і цільові обмеження та дозволяє надавати бюджетні асигнування.

Бюджетна програма - сукупність заходів, спрямованих на досягнення єдиної мети, завдань та очікуваного результату, визначення та реалізацію яких здійснює розпорядник бюджетних коштів відповідно до покладених на нього функцій.

Видатки бюджету - кошти, спрямовані на виконання бюджетних програм, передбачених відповідним бюджетом.

Суд встановив, що 30.12.2024 Головою правління Пенсійного Фонду України затверджено Тимчасовий розпис доходів та видатків Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області на І квартал 2025 року, яким не передбачені кошти на виплату заборгованості за рішеннями судів.

31.03.2025 наказом Пенсійного фонду України №49 затверджено Тимчасовий розпис доходів та видатків Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області на II квартал 2025 року.

Затвердженим Тимчасовим розписом доходів та видатків Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області на II квартал 2025 року передбачені кошти на виплату заборгованості за рішеннями суду на суму 35,3 тис. грн. Дані кошти будуть виплачені за рішеннями суду, починаючи з 20.11.2020, в порядку черговості виконання судових рішень.

З урахуванням наведеного, суд вважає обґрунтованими доводи відповідача про відсутність у Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.

Таким чином, суд враховує, що на даний час виплату позивачу заборгованості з пенсії, нарахованої на виконання судового рішення у справі №460/9177/24, територіальним органом Пенсійного фонду в сумі 366012,83 грн не здійснено у зв'язку з відсутністю бюджетного фінансування на відповідні видатки.

Суд зауважує, що судовий контроль за виконанням судового рішення здійснюється в порядку, передбаченому КАС України, який не передбачає можливості подання окремого позову, предметом якого є спонукання відповідача до виконання судового рішення.

Застосування статей 382 - 382-3 КАС України має на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Однак, підставою її застосування є невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача.

Таким чином, спосіб судового контролю, передбачений статтями 382 - 382-3 КАС України, спрямований на забезпечення виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, яке залишається не виконаним.

При цьому, аби застосувати вказаний спосіб судового контролю, суд повинен мати обґрунтовані сумніви у виконанні суб'єктом владних повноважень свого конституційного обов'язку - виконання судового рішення.

Така позиція суду узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними постановах від 21.11.2019 у справі №802/1933/18-а та від 29.04.2022 у справі №120/2914/19-а, які є обов'язковими для врахування судом в силу вимог ч.5 ст.242 КАС України.

За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень судом встановлено, що судове рішення у справі №460/9177/24 в частині здійснення належного перерахунку основної пенсії позивача з 01.07.2021 відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у редакції Закону України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №230/96-ВР, виконане відповідачем повністю; не виконане в частині виплати донарахованої суми 366012,83 грн за період з 01.07.2021 по 30.06.2025 з причин, які не залежать від відповідача, оскільки виділення коштів із державного бюджету на фінансування бюджетної програми не залежить від волі окремого керівника територіального органу Пенсійного фонду.

При цьому, матеріалами справи стверджено вчинення територіальним органом Пенсійного фонду дій, спрямованих на належне виконання судового рішення.

Враховуючи викладене, відповідачем виконано рішення суду від 30.09.2024 у справі №460/9177/24 в частині нарахування позивачу заборгованості за період з 01.07.2021 по 30.06.2025, яка становить 366012,83 грн, при цьому суд не має обґрунтованих сумнівів у виконанні суб'єктом владних повноважень свого конституційного обов'язку - виконання судового рішення в іншій його частині, за умови виділення відповідного бюджетного фінансування.

Суд вважає, що за відсутності бюджетного фінансування для виплати заборгованості за судовим рішенням, багаторазове встановлення відповідачу нового строку для подання звіту про виконання судового рішення є формальним заходом, оскільки не впливає на поведінку відповідача та не призводить до повного виконання судового рішення, яке, як встановив суд, не виконується з незалежних від відповідача причин. Отже в такому випадку мета судового контролю відповідно до приписів статей 382 - 382-3 КАС України не досягається.

Водночас, судом не встановлено об'єктивних підстав для накладення на керівника відповідача штрафу за невиконання судового рішення, позаяк такі дії жодним чином не захищають право позивача на отримання бюджетних коштів.

З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку, що звіт ГУ ПФУ в Рівненській області про виконання судового рішення слід прийняти.

Керуючись статтями 248, 294, 295, 382-2 - 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 16.06.2025 №1700-0801-7/43532 про виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 30.09.2024 у справі №460/9177/24.

Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання.

Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Повний текст ухвали складений 10 липня 2025 року.

Суддя Н.О. Дорошенко