Рішення від 11.07.2025 по справі 640/14600/21

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 липня 2025 року м. ПолтаваСправа № 640/14600/21

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №640/14600/21 за позовом ОСОБА_1 до Управління соціальної та ветеранської політики Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації, Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

24.05.2021 ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Управління соціального захисту населення Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації, в якому просив суд:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у меншому розмірі, аніж встановлено законом;

- зобов'язати Управління соціального захисту населення Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації виплатити ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня 2021 року у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, за вирахуванням виплаченої допомоги.

В якості підстави для звернення до суду заявник вказує на протиправну, як на його думку, поведінку відповідача, що полягає у недоплаті йому одноразової грошової допомоги у розмірі передбаченому статтею 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Ухвалою судді Окружного адміністративного суду м. Києва від 02.06.2021 позовну заяву було прийнято до розгляду, відкрито провадження та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. Залучено до участі у справі в якості другого відповідача Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.

Відповідачі позов не визнали.

У наданому до суду відзиві Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню виплат просив у задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на те, що у 2021 році списки на виплату разової грошової допомоги до 5 травня відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" ОСОБА_1 із жодної з установи чи орагнізації до Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат не надходили, тому вказана грошова допомога в місті Києві йому не виплачувалась (а.с. 18-21).

Оскільки відповідачі стверджували, що спірна виплата не здійснювалась ними, Окружний адміністративний суд м. Києва ухвалою від 13.12.2022 витребував від ОСОБА_1 належним чином засвідчену копію банківської виписки за 26.04.2021 за той день коли на його рахунок надійшли кошти з виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік.

У подальшому ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 03.03.2025 справу №640/14600/21 прийнято до провадження, витребувано докази.

Від Управління соціальної та ветеранської політики Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації 10.03.2025 надійшов відзив на позов, в якому представник повідомив, що розпорядженням Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації від 18.06.2024 №18-к "Про перейменування структурних підрозділів Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації зі статусом юридичних осіб публічного права", Управління соціального захисту населення Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації перейменовано в Управління соціальної та ветеранської політики Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації. З приводу виплати разової грошової допомоги зазначав, що позов задоволенню не підлягає, оскільки у виписці по картковому рахунку, яку позивач надав до позовної заяви, була зазначена Військова частина НОМЕР_1 . Позивач не перебуває на обліку в Управлінні соціальної та ветеранської політики Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 11.03.2025 здійснено заміну відповідача в особі Управління праці та соціального захисту населення Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації на його правонаступника в особі Управління соціальної та ветеранської політики Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації.

Іншою ухвалою від 11.03.2025 витребувано від Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві відомості щодо перебування ОСОБА_1 , на пенсійному обліку, а також відомості щодо фактично виплачених йому сум щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік.

31.03.2025 до суду надійшло повідомлення від Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про факт перебування ОСОБА_1 на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 31.03.2025 витребувано від Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області відомості щодо перебування ОСОБА_1 на пенсійному обліку, а також відомості щодо фактично виплачених йому сум щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік.

15.04.2025 суду від Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області надійшло повідомлення про те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку і отримує пенсію по інвалідності ІІ групи (захворювання пов'язано із захистом Батьківщини) відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 18.12.2018. ОСОБА_2 встановлено надбавку до пенсії інваліда війни ІІ групи на підставі посвідчення № НОМЕР_2 від 26.12.2019, виданого Управлінням праці та соціального захисту населення Солом'янської районної в місті Києві. Стосовно порушеного питання щодо надання відомостей про фактично виплачені суми щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік повідомлено, що у 2021 році виплату до 5 травня щорічної разової грошової допомоги відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.2021 №325 "Деякі питання виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і Про жертви нацистських переслідувань" здійснювало Управління соціального захисту населення.

Розгляд справи судом здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.

Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , має статус особи з інвалідністю другої групи, має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - осіб з інвалідністю внаслідок війни (а.с. 3).

Позивач у позові зазначив, що 26.04.2021 Управлінням соціального захисту населення Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації здійснено виплату йому одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі 3906,00 грн.

Не погодившись із правильністю нарахування та виплати суми разової грошової допомоги до 5 травня у 2021 році, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Правовий статус ветеранів війни, створення належних умов для їх життєзабезпечення визначає Закон України від 22.10.1993 №3551-XII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (надалі - Закон №3551-XII).

01.01.1999 набрав чинності Закон №367-ХІV, яким статтю 13 Закону №3551-XII доповнено частиною в такій редакції: "Щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам (...) II групи - вісім мінімальних пенсій за віком".

Згідно з підпунктом 5 пункту 63 розділу І Закону України від 28.12.2014 №79-VIII "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин" розділ VI "Прикінцеві та перехідні положення" БК України доповнено пунктом 26, відповідно до якого норми і положення, зокрема, статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону №3551-XII застосовуються у порядку та розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Однак Конституційний Суд України Рішенням від 27.02.2020 №3-р/2020 визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" БК України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону №3551-XII застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Таким чином на час виникнення спірних відносин Рішенням Конституційного Суду України від 27.02.2020 №3-р/2020 відновлено дію частини п'ятої статті 13 Закону №3551-XII у редакції Закону №367-ХІV, згідно з якою щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірі, зокрема, інвалідам II групи - вісім мінімальних пенсій за віком.

Водночас Кабінет Міністрів України у постанові від 08.04.2021 № 325 "Деякі питання виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" установив, що у 2021 році виплата разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законом № 3551-XII, особам з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи здійснюється у розмірі 3906,00 грн, тобто у розмірі меншому, ніж це передбачено частиною п'ятою статті 13 цього Закону.

Отже, на час виплати позивачу у квітні 2021 року щорічної разової грошової допомоги до 5 травня одночасно діяли Закон № 3551-XII і Постанова № 325.

Спірним у цій справі є питання можливості зменшення розміру одноразових соціальних виплат, а також щодо можливості делегування Верховною Радою України повноважень стосовно визначення відповідного розміру виплат Кабміну.

Вирішуючи цей спір, суд враховує правові висновки щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, які викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 14.05.2025 у зразковій справі №440/14216/23.

Так, Велика Палата Верховного Суду, відмовляючи у задоволенні подібного позову, констатувала, що в умовах війни пріоритетним є спрямування обмежених фінансових ресурсів держави на фінансування Збройних Сил України та інших військових формувань, які безпосередньо беруть участь у бойових діях (членів їхніх сімей), а відповідно, на захист суверенітету і територіальної цілісності України, а не на інші цілі, що може вплинути на збалансованість державного бюджету. За таких обставин зменшення розміру одноразової грошової виплати, передбаченої ч. 5 ст. 13 Закону №3551-XII, викликане об'єктивними причинами, а саме: прагненням збалансувати державний бюджет з метою належного фінансування Збройних Сил України та інших військових формувань, які своїми безпосередніми діями здійснюють захист суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності України.

При цьому Велика Палата наголосила на тому, що щорічна разова грошова виплата особам з інвалідністю внаслідок війни має допоміжний та стимулюючий характер і не є основним джерелом для існування громадян. Виплата цієї державної допомоги встановлена законом та не належить до складових конституційного права громадян на соціальний захист, визначених у ст. 46 Конституції України, які не можуть бути скасовані законом, а тому Верховна Рада як єдиний законодавчий орган влади в Україні, з огляду на наявні фінансово-економічні можливості, шляхом ухвалення законів може змінити умови та порядок виплати такої соціальної пільги за умови дотримання конституційних норм та принципів.

З огляду на викладене суд у контексті спірних правовідносин доходить власного висновку щодо відсутності з боку відповідачів протиправності дій в частині виплати позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у 2021 році у розмірі, визначеному Кабінетом Міністрів України.

За таких обставин суд визнає позов необґрунтованим, у зв'язку з чим залишає його без задоволення.

За відсутності підстав для задоволення позову, відсутні й підстави для розподілу судових витрат, яких позивач не поніс.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 у справі №640/14600/21 - залишити без задоволення.

Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ; АДРЕСА_1 ).

Відповідач: Управління соціальної та ветеранської політики Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації (код ЄДРПОУ 37485511; проспект Повітряних сил, 40, м. Київ, 03186).

Відповідач: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (код ЄДРПОУ 22886300; проспект Любомира Гузара, 7, Київ, 03165,).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Шостого апеляційного адміністративного суду упродовж тридцяти днів з моменту його підписання.

Суддя Є.Б. Супрун