10 липня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/6097/25
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Костенко Г.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 в якій просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 в особі ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо не зарахування ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , на спеціальний військовий облік як особи, яка є заброньованою;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 в особі ІНФОРМАЦІЯ_3 зарахувати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , на спеціальний військовий облік як особу, яка є заброньованою.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що відповідно до витягу з наказу Мінекономіки про бронювання військовозобов'язаного №23445 був заброньований за Полтавським відділенням бурових робіт філії Бурове управління "Укрбургаз" Акціонерного товариства "Укргазвидобування", Полтавське ВБР БУ "Укрбургаз" строком до 02.08.2025 року.
Позивач вважає, що з огляду на приписи Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", постанови Кабінету Міністрів України, отримавши рішення про бронювання, Відповідач зобов'язаний був протягом п'яти робочих днів зарахувати його на спеціальний військовий облік.
На переконання позивача, не здійснення такого зарахування, свідчить про протиправну бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 та про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 12.05.2025 позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач у відзиві посилається на той факт, що витяг з наказу Мінекономіки про бронювання ОСОБА_1 , 2003 року народження, який працює у Полтавському відділенні бурових робіт філії Бурове управління "Укрбургаз" Акціонерного товариства "Укргазвидобування", Полтавського ВБР БУ "Укрбургаз" ІНФОРМАЦІЯ_5 отримано. Як зазначає відповідач у відзиві, позивача на спеціальний військовий облік не зараховано, відомості про надану відстрочку в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів не внесено, оскільки пунктом 9 статті 1 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" встановлено, що "військовозобов'язані" та "резервісти" - це окремі категорії осіб.
Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання Відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши подані матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті в їх сукупності, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 є резервістом, проходив військову службу в військовій частині НОМЕР_1 з 10.11.2021 по 24.05.2024. З 24.05.2024 позивач був звільнений з військової служби на підставі Указу Президента України від 07.03.2024 №149/2024 в запас ЗСУ з одночасним зарахуванням до оперативного резерву вч НОМЕР_2 Національної гвардії України на посаду старшого стрільця.
Судом встановлено, що відповідно до витягу з наказу Мінекономіки про бронювання військовозобов'язаного №23445 позивач був заброньований за Полтавським відділенням бурових робіт філії Бурове управління "Укрбургаз" Акціонерного товариства "Укргазвидобування", Полтавське ВБР БУ "Укрбургаз" строком до 02.08.2025 року.
Позивач та Полтавське відділення бурових робіт філії Бурове управління "Укрбургаз" звертались до відповідача із заявами щодо зарахування ОСОБА_1 на спеціальний військовий облік, втім, незважаючи на бронювання, ОСОБА_1 на спеціальний військовий облік зарахований не був.
Надаючи правову оцінку правовідносинам які виникли між сторонами, суд зазначає, що правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів, визначені Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" № 3543-XII від 21.10.1993 (далі - Закон № 3543-ХІІ)
Відповідно до статті 4 Закону № 3543-ХІІ, організація і порядок проведення мобілізаційної підготовки та мобілізації визначаються цим Законом, актами Президента України та Кабінету Міністрів України.
Вид, обсяги, порядок і строк проведення мобілізації визначаються Президентом України в рішенні про її проведення.
Статтею 22 Закону № 3543-ХІІ передбачено, що під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин.
Призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин
Суд враховує, що відповідно до вимог статті 23 Закону № 3543-ХІІ, окрім інших, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Тобто, за змістом вказаних норм не підлягають призову під час мобілізації, зокрема, військовозобов'язані, які заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Механізм бронювання під час дії воєнного стану військовозобов'язаних за списками військовозобов'язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час, визначається Порядком бронювання військовозобов'язаних за списком військовозобов'язаних під час дії воєнного стану, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 76 від 27.01.2023 (далі - Порядок №76).
Згідно з пунктом 2 вказаного Порядку №76 (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин), бронювання військовозобов'язаних, зазначених у пункті 1 цього Порядку, здійснюється згідно з рішенням Мінекономіки за списками військовозобов'язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час (далі - список), погодженими Міноборони (військовозобов'язаних, які перебувають на військовому обліку в СБУ, Службі зовнішньої розвідки, - за списками, погодженими СБУ, Службою зовнішньої розвідки).
Заброньованим військовозобов'язаним надається відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації. У рішенні Мінекономіки зазначається строк дії відстрочки, який не може перевищувати: строку проведення мобілізації - для військовозобов'язаних, зазначених в абзаці другому пункту 1 цього Порядку; шість місяців - для військовозобов'язаних, зазначених в абзацах третьому - п'ятому пункту 1 цього Порядку.
Судом встановлено, що у відповідності до вказаних положень Порядку №76 згідно наказу Мінекономіки №23445 від 09.09.2024 року Полтавське відділення бурових робіт філії Бурове управління "Укрбургаз" Акціонерного товариства "Укргазвидобування", Полтавське ВБР БУ "Укрбургаз" забронювало на період мобілізації та на воєнний час військовозобов'язаних, які працюють у зазначеному товаристві, за відповідним списком, в тому числі Позивача.
Одночасно вказаним наказом Мінекономіки №23445 від 09.09.2024 року військовозобов'язаним, які працюють у зазначеному товаристві, в тому числі Позивачу, надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації строком до 02.08.2025 року.
Суд враховує, що на виконання пункту 11 Порядку №76, з метою оформлення військовозобов'язаним відстрочок Мінекономіки надсилає рішення про бронювання військовозобов'язаних органам державної влади, іншим державним органам, якими подано списки, а також Міноборони (СБУ, Службі зовнішньої розвідки).
Міноборони (СБУ, Служба зовнішньої розвідки) у триденний строк доводить зазначене рішення до відома відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (відповідного підрозділу Центрального управління та/або регіональних органів СБУ, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки).
У відзиві на позовну заяву відповідач зазначає, що отримав витяг з наказу Мінекономіки про бронювання ОСОБА_1 , 2003 року народження, який працює у Полтавському відділенні бурових робіт філії Бурове управління "Укрбургаз" Акціонерного товариства
"Укргазвидобування", Полтавського ВБР БУ "Укрбургаз".
Як зазначено в пункті 12 Порядку №76, органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації у п'ятиденний строк з дня видачі витягу військовозобов'язаному надсилають територіальному центру комплектування та соціальної підтримки, в якому військовозобов'язаний перебуває на військовому обліку (відповідному підрозділу Центрального управління та/або регіональному органу СБУ, відповідному підрозділу Служби зовнішньої розвідки, відповідному підрозділу розвідувального органу Міноборони), повідомлення про бронювання військовозобов'язаного за формою згідно з додатком 5 для зарахування його на спеціальний військовий облік.
Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в якому військовозобов'язаний перебуває на військовому обліку (відповідний підрозділ Центрального управління та/або регіональний орган СБУ, відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки, відповідний підрозділ розвідувального органу Міноборони), на підставі рішення про бронювання військовозобов'язаних зараховує у строк не більш як п'ять робочих днів з дня його отримання такого військовозобов'язаного на спеціальний військовий облік із внесенням відомостей про надану відстрочку в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Зазначене дає підстави зробити судом висновок, що ІНФОРМАЦІЯ_6 , відповідно до пункту 12 Порядку №76 зобов'язаний був зарахувати Позивача як військовозобов'язаного на спеціальний військовий облік із внесенням відомостей про надану відстрочку в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Невиконання Відповідачем вказаних вимог Порядку №76 свідчить про протиправну бездіяльність цього Відповідача у справі та призвело до порушення прав Позивача.
Порушене право Позивача підлягає судовому захисту та поновленню шляхом зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 зарахувати Позивача як військовозобов'язаного на спеціальний військовий облік із внесенням відомостей про надану відстрочку в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Таким чином, позовні вимоги Позивача відповідають обставинам справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, а тому є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Позивач при зверненні до суду сплатив судовий збір у розмірі 1211,20 грн.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача витрати зі сплати судового збору в розмірі 1211,20 грн.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_3 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 в особі ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо не зарахування ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , на спеціальний військовий облік як особи, яка є заброньованою.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 в особі ІНФОРМАЦІЯ_3 зарахувати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , на спеціальний військовий облік як особу, яка є заброньованою.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Г.В. Костенко