Справа № 540/1076/22
10 липня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Аракелян М.М.
Розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області про визнання виконавчого листа №540/1076/22 таким, що не підлягає виконанню та зупинення виконавчого провадження,-
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 06.05.2024 року (залишеним без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 07.08.2024 року) адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління державного земельного кадастру Головного управління Держгеокадастру у Херсонській про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії, стягнення моральної шкоди задоволено частково.
Визнано протиправними та скасовано рішення від 08.07.2021 № РВ-6500870262021, від 27.08.2021 № РВ-6500919952021, від 13.10.2021 № РВ-6500973272021 Державного кадастрового реєстратора Міжрегіонального управління у м. Херсоні та Автономній Республіці Крим Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області Леус О.А., від 15.11.2021 № РВ-6501008352021 Державного кадастрового реєстратора Відділу 1 Управління у Херсонському районі Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області Леус О.А., якими відмовлено ОСОБА_1 у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру з підстав того, що електронний документ не відповідає установленим вимогам.
Зобов'язано Управління державного земельного кадастру Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області повторно розглянути заяви ОСОБА_1 №ЗВ-9708105162021 від 23 червня 2021 року, №ЗВ-9709439962021 від 15 липня 2021 року, №ЗВ-9713444282021 від 22 вересня 2021 року, №ЗВ-9715158052021 від 20 жовтня 2021 року та прийняти відповідне рішення з урахуванням висновків суду.
Стягнуто з Управління державного земельного кадастру Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області на користь ОСОБА_1 моральну шкоду у розмірі 2000грн.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Стягнуто з Управління державного земельного кадастру Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у розмірі 992,40грн. та витрати з надання професійної правничої допомоги у розмірі 5000грн.
04.09.2024 року були видані два виконавчих листа на виконання цього рішення.
04.07.2025 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла заява Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області (надіслана засобами поштового зв'язку ), в якій заявник просить суд:
зупинити виконавче провадження від 26.11.2024 року ВП №76646233 про зобов'язання Управління державного земельного кадастру Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області повторно розглянути заяви ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) №ЗВ- 9708105162021 від 23 червня 2021 року, №ЗВ-9709439962021 від 15 липня 2021 року, №ЗВ-9713444282021 від 22 вересня 2021 року, №ЗВ-9715158052021 від 20 жовтня 2021 року та прийняти відповідне рішення з урахуванням висновків суду;
визнати виконавчий лист №540/1076/22 виданий Одеським окружним адміністративним судом 04.09.2024 року таким, що не підлягає виконанню;
про дату та час розгляду заяви, повідомити Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області в установлений законодавством строк.
В обґрунтування заяви, зокрема, зазначено, що повторно розглянути заяви стягувача щодо поділу земельної ділянки з кадастровим номером 6510136600:01:001:1210 Головним управлінням - не можливе у зв'язку тим, що розподіл повноважень державних кадастрових реєстраторів Держгеокадастру та його територіальних органів здійснює Держгеокадастр. Відповідно до п. 6 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 17.10.2021 року №1051 - Розподіл повноважень державних кадастрових реєстраторів Держгеокадастру та його територіальних органів здійснює Держгеокадастр. Визначення державного кадастрового реєстратора для здійснення повноважень, зазначених у підпунктах 1, 2-1, 3-6 цього пункту, здійснюється в день подання заяви за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру за принципом випадковості. Чинним законодавством та електронним програмним забезпеченням Державного земельного кадастру вчинення будь- яких реєстраційних дій, в тому числі щодо поділу земельної ділянки, за попередніми заявами неможливе, оскільки без нової сформованої заяви система не надає доступу державному кадастровому реєстратору до технічного функціоналу системи для прийняття рішень. Отже, Головним управлінням було вжито всі можливі заходи та способи задля виконання Постанови суду та запропоновано Стягувачу повторно подати заяви для належного їх розгляду з урахуванням висновків суду.
Вивчивши заяву на відповідність вимогам Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов наступного.
Відповідно до ч.ч.1-3 ст.374 КАС України суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню. Суд визнає виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, якщо його було видано помилково або якщо обов'язок боржника відсутній повністю чи частково у зв'язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин. Суд розглядає заяву в десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника і постановляє ухвалу. Неявка стягувача і боржника не є перешкодою для розгляду заяви. До розгляду заяви суд має право своєю ухвалою зупинити виконання за виконавчим документом або заборонити приймати виконавчий документ до виконання.
Суд констатує, що заява Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області є заявою з процесуального питання, що виникло на стадії виконання судового рішення.
При цьому, норми ст.167 КАС України регламентують загальні вимоги до форми та змісту письмової заяви, клопотання, заперечення з процесуальних питань.
Так, вказаною статтею визначено, що будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити:
1) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) особи, яка подає заяву чи клопотання або заперечення проти них, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України;
2) найменування суду, до якого вона подається;
3) номер справи, прізвище та ініціали судді (суддів), якщо заява (клопотання, заперечення) подається після постановлення ухвали про відкриття провадження у справі;
4) зміст питання, яке має бути розглянуто судом, та прохання заявника;
5) підстави заяви (клопотання, заперечення);
6) перелік документів та інших доказів (за наявності), що додаються до заяви (клопотання, заперечення);
7) інші відомості, які вимагаються цим Кодексом.
До заяви, скарги, клопотання чи заперечення, які подаються на стадії виконання судового рішення, в тому числі в процесі здійснення судового контролю за виконанням судових рішень, додаються докази їх надіслання (надання) іншим учасникам справи (провадження).
Однак, в порушення вимог ч.1 ст.167 КАС України, заявником не надано доказів надіслання заяви позивачу.
Згідно ч.2 ст.167 КАС України якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.
Суд акцентує увагу на тому, що ненаправлення копії заяви позивачу не дає можливості її розглянути із дотриманням принципів рівності усіх учасників судового процесу перед законом і судом та змагальності сторін. З урахуванням строків розгляду заяви ознайомлення інших учасників справи із поданою заявою є необхідною умовою для своєчасного, повного та обґрунтованого її розгляду, а їх необізнаність щодо змісту заяви не дає можливості розглянути клопотання на засадах змагальності сторін.
Суд при цьому враховує категорію та предмет спору, вважає, що позивач має бути обізнаним щодо змісту вимог заяви.
Керуючись вищевикладеним, з урахуванням відсутності доказів надіслання заяви позивачу, суд повертає заяву Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області без розгляду.
Суд зазначає, що за аналогією ч.8 ст.169 КАС України при поверненні заяви особі без розгляду учасник процесу не позбавлений права повторного звернення до суду із дотриманням вимог ст.167 КАС України.
Керуючись ст. ст.167, 241-243, 248, 256, 295, 374 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Заяву Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області в порядку ст.374 КАС України по справі №540/1076/22 - повернути заявнику без розгляду.
Копію ухвали разом із заявою та всіма додатками до неї надіслати заявникові.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення у повному обсязі до суду апеляційної інстанції (П'ятого апеляційного адміністративного суду).
Суддя М.М. Аракелян