Справа № 420/9926/25
10 липня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Радчука А.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, у якій позивачка просить суд:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 );
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області поновити нарахування та виплату ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) пенсії з 01.11.2023 року на банківський рахунок НОМЕР_2 відкритий в АТ “ОЩАДБАНК» код ЄДРПОУ 00032129, МФО 300465, з виплатою заборгованості з нарахованої пенсії.
Адміністративний позов поданий за допомогою системи “Електронний суд».
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивачка - ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області (пенсійна справа № 1501027443) та отримувала пенсію через банківську установу АТ «Державний ощадний банк Україна». У зв'язку з військовою агресією РФ проти України, яка розпочалась у лютому 2022 року, ОСОБА_1 виїхала за межі України. Випадково їй стало відомо, що виплату пенсії їй було припинено.
Як зазначено у позові, 29.11.2023 року позивачка звернулась з електронною заявою про отримання коштів через відкритий у відділенні АТ «Державний ощадний банк Україна» банківський рахунок, однак їй було відмовлено, оскільки необхідно особисто звернутися із заявою на поновлення виплати пенсії. Однак, в силу певних обставин, а саме не знаходження на території України та значного віку (84 роки), позивачка не змогла з'явитись особисто до Пенсійного фонду.
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо припинення виплати пенсії, позивачка звернулась до суду з даним позовом.
Доводи позову мотивовані тим, що перебуваючи за межами України та враховуючи значний вік (84 роки), позивачка не отримувала пенсію з незалежних від неї причин, а приписи п. 4 ч. 1 ст. 49 Закону №1058 передбачають припинення саме виплати, а не нарахування пенсії у разі неотримання пенсіонером призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд. При цьому, можливість припинення виплати пенсії без прийняття відповідного рішення діючим законодавством України не передбачена. Натомість жодного рішення про припинення виплати пенсії відповідач не приймав.
Ухвалою суду від 09.04.2025 року позовну заяву залишено без руху, а позивачу надано десятиденний строк на усунення недоліків.
18.04.2025 року від представника позивача надійшла заява на виконання ухвали суду від 09.04.2025 року, якою недоліки позовної заяви було усунуто в повному обсязі.
Ухвалою суду від 13.05.2025 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами в порядку ч. 5 ст. 262 КАС України.
29.05.2025 року до суду надійшов відзив на позовну заяву від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області
Відповідно до відзиву, відповідач проти задоволення позову заперечує.
У відзиві зазначено, що позивачка, ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні та отримує пенсію в разі втрати годувальника, призначену згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Виплата пенсії здійснювалась через банківську установу АТ “Ощадбанк». Листом від 13.03.2023 № 113.14/1004 (вхідний № 10772/8 від 21.03.2023) від АТ “Ощадбанк» до Головного управління надійшов перелік пенсіонерів, які одержують суми пенсій за довіреністю, або не одержують більш як один рік, в якому значилась ОСОБА_1 як особа, яка не одержує пенсію зі свого розрахункового рахунку більш як один рік.
Згідно вимог Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 № 1596, позивачу листами від 03.04.2023 № 1500-0505-8/39110 та від 12.04.2023 №1500- 0505-8/43753 надіслано запрошення щодо необхідності пройти ідентифікацію та верифікацію та надати заяву в установленому порядку. Попереджено про припинення виплати пенсії на рахунок уповноваженого банку і переведення її виплати через національного оператора поштового зв'язку за місцем фактичного проживання в разі не проходження ідентифікації та верифікації.
Відповідач вказує, що оскільки позивачка не надала нову заяву, виплату пенсії з 01.05.2023 переведено на відділення поштового зв'язку № 65035, про що пенсіонерку повідомлено листом Головного управління від 03.05.2023 № 1500-0505-8/54353. Згідно зі звітами про виплату пенсій відділення поштового зв'язку № 65035, починаючи з 01.05.2023 по 31.10.2023 наявна невиплата пенсії. Враховуючи, що відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 49 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд, виплату пенсії позивачці припинено з 01.11.2023, про що пенсіонерку повідомлено листом Головного управління від 01.11.2023 № 1500-0505- 8/154141.
Додатково у відзиві зазначено, що змінами до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 26.02.2022 №162 “Про особливості виплати та доставки пенсій, грошової допомоги на період введення воєнного стану» затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 18.04.2023 № 328 передбачено, що відновлення виплати пенсій, яка була припинена в період воєнного стану, особам, які тимчасово проживають за кордоном та отримали тимчасовий захист або статус біженця, може здійснюватися за їх заявами, надісланими поштою, в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду України. Отже, для поновлення виплати пенсії позивачка може надіслати заяву до будь-якого територіального органу Пенсійного фонду України та надати відповідні документи: заяву про поновлення виплати пенсії; копії документів про отримання тимчасового захисту або статусу біженця та реєстрацію її місця тимчасового проживання/перебування за кордоном (з перекладом); оригінал документу про посвідчення факту, що ОСОБА_1 є живою (з перекладом); копію паспорту громадянина України. Копії документів повинні бути засвідчені дипломатичним представництвом або консульською установою України або нотаріально. Відповідач зазначає, що станом на дату подання позову позивачка з відповідною заявою до територіального органу Пенсійного фонду України не зверталася.
На підставі вищевикладеного Головне управління вважає свої дії правомірними та вмотивованими, а позов - необґрунтованим.
02.06.2025 року представником позивача подано відповідь на відзив.
У відповіді на відзив зазначено, що з 01.11.2023 року відповідач припинив виплату пенсії позивачці, у зв'язку з неотриманням пенсії протягом 6 місяців підряд. Позивачка подала електронну заяву про отримання коштів через відкритий у відділенні АТ «Державний ощадний банк Україна» банківський рахунок, отриману Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області 01.12.2023 року (копія якої додається). Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області розглянуто вказану заяву та листом від 19.12.2023 року №42367-37919/С-02/8-1500/23 роз'яснено позивачу порядок звернення із заявою про поновлення виплати раніше призначеної пенсії. Тобто, єдиною підставою для незадоволення вказаної заяви зазначено відсутність особистого звернення пенсіонерки до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про поновлення пенсії. Водночас приписи Порядку № 22-1 та п. 10 Порядку № 1596 не передбачають обов'язкового подання заяви про поновлення виплати пенсії з метою виплати пенсії на банківський рахунок, тобто з метою зміни способу виплати пенсії.
Інші заяви по суті справи учасниками справи не надавались.
З урахуванням вищенаведеного, суд вирішує справу за наявними у ній матеріалами в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, судом встановлено наступне.
Позивачка - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію в разі втрати годувальника, призначену згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; має статус «дитина війни».
Згідно обставин справи, виплата пенсії позивачці здійснювалась через банківську установу АТ “Ощадбанк».
Відповідач у відзиві повідомив, що листом від 13.03.2023 № 113.14/1004 (вхідний № 10772/8 від 21.03.2023) від АТ “Ощадбанк» до Головного управління надійшов перелік пенсіонерів, які одержують суми пенсій за довіреністю, або не одержують більш як один рік, в якому значилась ОСОБА_1 , як особа, яка не одержує пенсію зі свого розрахункового рахунку більш як один рік.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 01.11.2023 вих. №1500-0505-8/154141, який адресований ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 , Відділ з питань виплати пенсій військовослужбовців та деяких інших категорій громадян управління з питань виплат Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області просив останню особисто з'явитись до будь-якого відділу обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян за місцем перебування для поновлення виплати пенсії. При собі мати паспорт, реєстраційний номер облікової картки платника податків (РНОКПП) та зазначений лист.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 03.05.2023 вих. №1500-0505-8/54353, який адресований ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 , повідомлено, що виплата пенсії з 01.05.2023 здійснюється АТ “Укрпошта», за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 12.04.2023 вих. №1500-0505-8/43753, який адресований ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 , повідомлено, що пунктом 17 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 № 1596 передбачено: якщо суми пенсії та грошової допомоги отримуються з використанням платіжної картки, строк дії якої перевищує один рік, і протягом року за такою платіжною карткою не проводилися видаткові операції особисто одержувачем, а банком протягом року не проводилася ідентифікація особи, уповноважений банк повідомляє про це відповідному органу Пенсійного фонду України. У такому разі орган Пенсійного фонду забезпечує проведення ідентифікації та верифікації особи на підставі пред'явленого (в обов'язковому порядку) одержувачем особисто паспорта громадянина України або іншого документа, що посвідчує особу і підтверджує її вік, та визначеного законодавством в якому зазначено відомості про місце її проживання. Також до фізичної ідентифікації прирівнюється авторизація в особистому електронному кабінеті на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України за допомогою віддаленого кваліфікаційного електронного підпису “Дія. Підпис», створеного за допомогою мобільного додатку Єдиного державного вебпорталу електронних послуг. У повідомленні уповноваженого банку від 13.03.2023, яке надійшло до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області 21.03.2023, зазначено, що ОСОБА_1 не одержує пенсію з поточного рахунка більш як один рік (п/с МО 1501027443). Якщо до 25-го числа не буде проведено ідентифікацію та верифікацію в установленому порядку, виплату пенсії буде припинено на рахунок уповноваженого банку та проведено виплату через національного оператора поштового зв'язку за місцем фактичного проживання.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 03.04.2023 вих. №1500-0505-8/39110, який адресований ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 , позивачці також повідомлено, що якщо до 25-го числа не буде проведено ідентифікацію та верифікацію в установленому порядку, виплату пенсії буде припинено на рахунок уповноваженого банку та проведено виплату через національного оператора поштового зв'язку за місцем фактичного проживання.
З 01.11.2023 року виплату пенсії позивачці припинено, про що пенсіонерку повідомлено листом Головного управління від 01.11.2023 № 1500-0505-8/154141.
Про обставини наведені вище позивачку також повідомлено листом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 19.12.2023 вих. №42367-37919/С-02/8-1500/23 та запропоновано звернутись із заявою про поновлення виплати пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.02.2022 №162 “Про особливості виплати та доставки пенсій, грошової допомоги на період введення воєнного стану» і змінами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 18.04.2023 № 328.
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо припинення виплати пенсії, позивачка звернулась до суду з даним позовом.
У позові зазначено, що перебуваючи за межами України та враховуючи значний вік (84 роки), позивачка не отримувала пенсію з незалежних від неї причин, а відповідач порушив порядок прийняття рішення про припинення виплати пенсії.
У матеріалах справи наявна копія заяви позивачки від 29.11.2023 року, поданої до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області в електронній формі, з проханням зараховувати пенсію на рахунок НОМЕР_2 відкритий в АТ «ОЩАДБАНК» код ЄДРПОУ 00032129, МФО 300465.
Відповідь на заяву надана листом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 19.12.2023 вих. №42367-37919/С-02/8-1500/23, у якому зазначено, що згідно зі змінами до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 26.02.2022 № 162 "Про особливості виплати та доставки пенсій, грошової допомоги на період введення воєнного стану", затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 18.04.2023 № 328, передбачено, що відновлення виплати пенсій, яка була припинена в період воєнного стану, особам, які тимчасово проживають за кордоном та отримали тимчасовий захист або статус біженця, може здійснюватися за їх заявами, надісланими поштою, в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду України. Станом на 19.12.2023 заява про поновлення виплати пенсії встановленого зразку не надходила.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
01.01.1992 року введений у дію Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Як встановлено судом, позивачка перебуває на пенсійному обліку та отримує пенсію в разі втрати годувальника, призначену згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ.
Статтею 52 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ передбачено, що особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, пенсія виплачується органами Пенсійного фонду України щомісяця, не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України, незалежно від задекларованого або зареєстрованого місця його проживання, через організації, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Витрати на доставку пенсії здійснюються за рахунок коштів державного бюджету.
Відповідно до ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ, нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але своєчасно не отримав з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більш як за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми недоотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії.
Нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Відповідно до ст. 58-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ, припинення та поновлення виплати пенсії військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей проводиться в порядку, встановленому цим Законом та статтею 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Зокрема, згідно з п. 4 ч. 1 ст. 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд.
Згідно з ч.ч. 2-3 ст. 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому частиною третьою статті 35 та статтею 46 цього Закону.
У разі виявлення недостовірних даних у документах та відомостях, на підставі яких було встановлено та/або здійснюється виплата пенсії, рішенням територіального органу Пенсійного фонду України розмір та підстави для виплати пенсії переглядаються відповідно до цього Закону без урахування таких даних.
Предметом спору є припинення виплати пенсії позивачці з 01.11.2023 року на підставі п. 4 ч. 1 ст. 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто у зв'язку з неотриманням призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд.
Як свідчить аналіз положень Закону № 1058-VI припинення виплати пенсії можливо лише за умови прийняття пенсійним органом відповідного рішення з підстав, визначених статтею 49 цього Закону.
Разом з тим, матеріали справи не містять мотивованого рішення пенсійного органу про припинення виплати пенсії позивачці з підстав передбачених Законом № 1058-VI.
Таким чином, рішення стосовно припинення виплати пенсії позивачці пенсійним органом не приймалось, а отже припинення виплати пенсії позивачці відбулося не у спосіб, що встановлений ст.49 Закону №1058-ІV, що є самостійною підставою для задоволення позовних вимог про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.11.2023 року.
Щодо поновлення виплати пенсії.
Відповідач право позивача на отримання пенсії не заперечує, а посилається на правомірність припинення нарахування та виплати пенсії у зв'язку з неотриманням призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд відповідно до вимог пункту 4 частини 1 статті 49 Закону №1058.
Порядок виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 р. № 1596 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2016 р. № 662) (надалі - Порядок № 1596), визначає механізм виплати пенсій та грошової допомоги їх одержувачам, у тому числі допомоги на поховання і сум пенсій, грошової допомоги, недоотриманих у зв'язку із смертю одержувача, особам, які мають право на отримання таких виплат, головними управліннями Пенсійного фонду України в областях, м. Києві (далі - органи Пенсійного фонду України) та структурними підрозділами з питань соціального захисту населення місцевих держадміністрацій, виконавчого органу міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, центрами з нарахування та здійснення соціальних виплат (далі - органи соціального захисту населення), а також інших грошових виплат, що фінансуються органами соціального захисту населення за рахунок відповідних бюджетів (далі - пенсія та грошова допомога), шляхом зарахування на поточні рахунки одержувачів пенсії та грошової допомоги (далі - одержувачі), а у разі їх смерті - на поточні рахунки осіб, які мають право на отримання допомоги на поховання та недоотриманої суми пенсії, грошової допомоги, в уповноважених банках.
Згідно п. 3 Порядку № 1596, виплата і доставка пенсій та грошової допомоги здійснюється уповноваженими банками на умовах, визначених цим Порядком, та на підставі договорів, що укладаються: […] між уповноваженими банками, Пенсійним фондом України та органами Пенсійного фонду України.
Відповідно до п.п. 4, 6 Порядку № 1596, виплата пенсій та грошової допомоги відповідно до цього Порядку здійснюється за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання одержувачів в населених пунктах у межах України через вибрані одержувачами уповноважені банки, їх відокремлені підрозділи (філії, відділення, представництва тощо) (далі - установи уповноважених банків).
Одержувачі самостійно вибирають уповноважений банк для відкриття поточного рахунка.
Пунктом 10 Порядку № 1596 встановлено, що заява про виплату пенсії або грошової допомоги (додаток 1) або заява про виплату пенсії або грошової допомоги з відкриттям рахунка (додаток 4) подається одержувачем особисто до органу Пенсійного фонду України або органу соціального захисту населення за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання одержувача в населеному пункті в межах України.
Заява про виплату пенсії або грошової допомоги може прийматися органом Пенсійного фонду України або органом соціального захисту населення через установи уповноваженого банку, зокрема, в електронній формі з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, одержувача та уповноваженого працівника банку.
Уповноважений банк може відмовити у відкритті поточного рахунка одержувачу з підстав, визначених законодавством та/або нормативно-правовими актами Національного банку, або у разі надання не в повному обсязі та/або недостовірної інформації чи документів, що містять недостовірну/неправдиву інформацію, та/або будь-яких інших відомостей, необхідних уповноваженому банку для відкриття поточного рахунка згідно з вимогами законодавства та/або нормативно-правових актів Національного банку, про що повідомляє відповідному органу Пенсійного фонду України або органу соціального захисту населення із зазначенням причин відмови у відкритті рахунка для інформування одержувача або подання відсутньої/уточнювальної інформації, відсутніх відомостей та/або документів.
Уповноважений банк щомісяця не пізніше 20 числа подає органам Пенсійного фонду України або органам соціального захисту населення перелік відкритих за зверненнями органів Пенсійного фонду України та органів соціального захисту населення поточних рахунків одержувачам із зазначенням номерів таких рахунків та інформації про укладення договорів банківського рахунка з одержувачами, а в разі відмови у відкритті поточного рахунка - інформацію про причину відмови.
Заява про виплату пенсії може подаватися до органу Пенсійного фонду України в електронній формі через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України з використанням засобів кваліфікованого електронного підпису.
Поряд з цим, п. 17 Порядку № 1596 передбачено, що органи Пенсійного фонду України можуть забезпечити проведення ідентифікації та верифікації особи за допомогою відеоконференцзв'язку із дотриманням законодавства у сфері електронних довірчих послуг. Під час сеансу такого відеоконференцзв'язку пред'являються документи, що посвідчують особу, відповідно до порядку, визначеного правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики та Мінцифри.
До фізичної ідентифікації прирівнюється: авторизація в особистому електронному кабінеті на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України за допомогою віддаленого кваліфікованого електронного підпису “Дія.Підпис» (“Дія ID»), створеного за допомогою мобільного додатка Єдиного державного вебпорталу електронних послуг; […].
У позові зазначено, що перебуваючи за межами України та враховуючи значний вік (84 роки), позивачка не отримувала пенсію з незалежних від неї причин.
У матеріалах справи наявна копія заяви позивачки від 29.11.2023 року, поданої до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області в електронній формі, з проханням зараховувати пенсію на рахунок НОМЕР_2 відкритий в АТ «ОЩАДБАНК» код ЄДРПОУ 00032129, МФО 300465.
Відповідь на заяву надана листом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 19.12.2023 вих. №42367-37919/С-02/8-1500/23, у якому зазначено, що згідно зі змінами до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 26.02.2022 № 162 "Про особливості виплати та доставки пенсій, грошової допомоги на період введення воєнного стану", затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 18.04.2023 № 328, передбачено, що відновлення виплати пенсій, яка була припинена в період воєнного стану, особам, які тимчасово проживають за кордоном та отримали тимчасовий захист або статус біженця, може здійснюватися за їх заявами, надісланими поштою, в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду України. Станом на 19.12.2023 заява про поновлення виплати пенсії встановленого зразку не надходила.
26.02.2022 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про особливості виплати та доставки пенсій, грошових допомог на період введення воєнного стану» від 26 лютого 2022 р. № 162 (далі - постанова КМУ № 162 у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 4 постанови КМУ № 162 установлено, що відновлення виплати пенсій, яка була припинена в період воєнного стану, особам, які тимчасово проживають за кордоном та отримали тимчасовий захист або статус біженця, може здійснюватися за їх заявами, надісланими поштою, в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду України.
Стосовно відсутності особистого звернення позивача з заявою про поновлення виплати пенсії до органу Пенсійного фонду України, суд ставиться критично, тому що відповідно до висновку викладеного у постанові Верховного Суду від 20.01.2022 року №280/4551/21, необхідність приїзду людей похилого віку, які виїхали на постійне проживання за межі України, виключно з метою особистого звернення до Пенсійного органу задля виправлення помилки, допущеної державою, є додатковим тягарем для таких осіб і не сприяє відновленню їх порушеного права. Такий підхід суперечить тезам, покладеним Конституційним судом України в основу рішення від 07.10.2009 №25-рп/2009.
Суд зазначає, що під особистим зверненням пенсіонера, слід розуміти особисте підписання пенсіонером заяви про виплату пенсії, а не фізичне переміщення цієї особистої заяви пенсіонера до приймальні відповідача. Суд зазначає, що у такому разі зазначені тлумачення норм права звужують право позивача на пенсію у порівнянні з нормами, викладеними у спеціальному Законі України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", що має вищу юридичну силу.
Отже, передбачено можливість подачі заяви як особисто особою, так і його уповноваженим представником, при цьому, відсутні вказівки на те, що останній повинен звертатися до органу ПФУ особисто та позбавлений можливості надіслати заяву та належні документи поштою.
Аналогічної правової позиції дотримується Верховний Суд у постанові від 20.02.2018 у справі № 757/12134/14-а.
До того ж постановою Кабінету Міністрів України «Про особливості виплати та доставки пенсій, грошових допомог на період введення воєнного стану» від 26 лютого 2022 р. № 162 передбачена можливість падання заяв поштою.
Суд зазначає, що у листах від 01.11.2023 вих. №1500-0505-8/154141, від 03.05.2023 вих. №1500-0505-8/54353, від 12.04.2023 вих. №1500-0505-8/43753 відповідач фактично вимагав особистого звернення позивачки до органу ПФУ для поновлення пенсії, що суперечить вищенаведеному.
У матеріалах справи наявна заява позивачки від 29.11.2023 року, подана до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області в електронній формі, з проханням зараховувати пенсію на рахунок НОМЕР_2 відкритий в АТ «ОЩАДБАНК» код ЄДРПОУ 00032129, МФО 300465.
Враховуючи, що відповідачем протиправно припинено виплату пенсії позивачці з 01.11.2023 року без прийняття про це окремого мотивованого рішення та з урахуванням встановлених обставин справи, суд вважає, що належним способом захисту порушеного права позивачки у даному випадку є зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області поновити нарахування та виплату ОСОБА_1 раніше призначеної пенсії з 01.11.2023 року на банківський рахунок НОМЕР_2 відкритий в АТ “ОЩАДБАНК» код ЄДРПОУ 00032129, МФО 300465, з виплатою заборгованості з нарахованої пенсії.
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують.
Необхідно зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.
Згідно зі статтею 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з ч. 1, ч. 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно зі статтею 249 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтувалося на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що адміністративний позов належить задовольнити.
Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, у відповідності до приписів ст. 139 КАС України, розподіл судових витрат здійснюється на користь позивача у розмірі 1211,20 грн., де 1211,20 грн. - ставка судового збору сплачена позивачем за звернення до суду із цим позовом.
Керуючись ст.ст. 2, 5-9, 72, 74, 76-77, 90, 132, 139, 243-246, 250, 255, 262, 295, 297 КАС України,
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.11.2023 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області поновити нарахування та виплату ОСОБА_1 раніше призначеної пенсії з 01.11.2023 року на банківський рахунок НОМЕР_2 , відкритий в АТ “ОЩАДБАНК» код ЄДРПОУ 00032129, МФО 300465, з виплатою заборгованості з нарахованої пенсії.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ 20987385) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 коп.).
Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Рішення може бути оскаржено в порядку і строки, встановлені ст.ст. 293, 295 КАС України.
Суддя А.А. Радчук