Справа № 420/11804/25
10 липня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Катаєвої Е.В., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Одеського окружного адміністративного суду через підсистему «Електронний суд» надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі ГУ ПФУ), у якому просить суд: - визнати протиправними дії ГУ ПФУ щодо відмови у листі від 17.04.2025 №10740-10169/О-02/8-1500/25 у застосуванні заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески, за 2022-2024 роки при призначенні їй - ОСОБА_1 , пенсії за віком; - зобов'язати ГУ ПФУ здійснити розрахунок та виплату пенсії за віком їй - ОСОБА_1 , з 30.01.2025 року із застосуванням заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески відповідно до ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто за три роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком за 2022, 2023 та 2024 роки з урахуванням вже отриманих сум пенсії.
В обґрунтування позовної заяви позивачка зазначає, що вона перебуває на обліку в ГУ ПФУ, у зв'язку з призначенням їй пенсії за вислугу років. За її заявою 30.01.2025 їй призначено пенсію за віком.
Позивачка не погоджується з розміром пенсії за віком, оскільки при її призначенні застосувано показник середньої заробітної плати за 2014-2016 роки, який було враховано під час призначення іншого виду пенсії - за вислугу років. Вважає, що в даному випадку мало місце саме призначення пенсії за віком за нормами іншого Закону, тому показник середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні з якої сплачено страхові внески, повинен враховуватись відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2020-2022 роки, тобто за три роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Посилаючись на правові висновки Верховного Суду, викладені у постановах від 27.02.2019 по справі №266/3210/16-а та від 31.01.2025 року у справі №200/1478/24, просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 23.04.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Вирішено, що справа буде розглянута за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін в електронній формі.
Ухвалою суду від 08.07.2025 року позов залишено без руху після відкриття провадження, надано строк на усунення недоліків позову шляхом надання до суду доказів сплати судового збору.
Ухвалою суду від 10.07.2025 року продовжено розгляд справи.
Представник ГУ ПФУ подав до суду відзив на позов, у якому просив відмовити у задоволенні позову, зазначивши, що заява позивачки щодо надання інформації та проведення перерахунку пенсії за останні 3 роки від 02.04.2025 оформлена в довільній формі. Оскільки заяву подано без дотримання вимог Порядку її розгляд здійснено відповідно до Закону України «Про звернення громадян» та рішення про відмову в перерахунку пенсії на підставі заяви не виносилось.
Також позивачкою пропущено строк звернення, оскільки пенсія є щомісячним періодичним платежем, а тому в будь-якому разі її розмір відомий позивачу. Отже, з дня отримання пенсійної виплати особою, якій призначена пенсія, вона вважається такою, що повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи законних інтересів.
Щодо суті спірного питання представник зазначив, що 30.12.2014 року позивачці призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням Закону України «Про пенсійне забезпечення». За заявою позивачки від 30.01.2025 її переведено з пенсії за вислугу років на пенсію за віком, обчислену з середньої заробітної плати за 2014-2016 роки, що передбачено п. 4-3 розділу ХV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Таким чином, у зв'язку зі здійсненням переведення з одного виду пенсії на інший, представник відповідача вважає, що відсутні підстави для розрахунку та виплати позивачці пенсії за віком із застосуванням заробітної плати за 2022-2024 роки, а тому дії Управління є правомірними.
Серед іншого представник відповідача зазначив, що прийняття рішень про поновлення виплати пенсії, про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії відноситься виключно до компетенції Пенсійного фонду.
Представниця позивачки подала до суду відповідь на відзив, у якій просила задовольнити позовні вимоги з підстав, викладених у позові, додатково зазначивши, що строк звернення нею не пропущено, оскільки шість місяців з 30.01.2025 (дня призначення пенсії за віком) по 18.04.2025 (день звернення до суду з позов) ще не пройшло, а тому таке посилання відповідача є некоректним.
Справа розглянута у письмовому провадженні.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (паспорт серії НОМЕР_1 ), з 30.12.2014 року перебуває на обліку в ГУ ПФУ.
Згідно з перерахунками пенсії, наявними в матеріалах справи 30.12.2014 року позивачці призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення», що підтверджується копією наявного в матеріалах справи протоколу перерахунку пенсії. За заявою позивачки 30.01.2025 їй призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2014-2016 роки.
02.04.2025 року позивача звернулася до відповідача із заявою, у якій просила перерахувати пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2022-2024 роки, за результатом розгляду якої листом ГУ ПФУ від 17.04.2025 №10740-10169/О-02/8-1500/25 відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки вона з 30.12.2014 отримувала пенсію за вислугу років, то при розрахунку пенсії за віком врахований показник середньої заробітної плати за 2014-2016 роки, проіндексованій відповідно до частини 2 статті 42 Закону.
Позивачка, вважаючи протиправними дії відповідача із застосування невигідного показника заробітної плати, звернулась до суду з цим позовом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій врегульовано Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі Закон №1058-IV).
Статтею 1 Закону №1058-ІV визначено, що пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.
Положеннями статті 9 Закону №1058-ІV встановлено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до статті 10 Закону №1058-ІV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.
Частиною 1 статті 26 Закону №1058-ІV передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років.
При цьому, відповідно до статті 27 Закону №1058 розмір пенсії за віком визначається за формулою: П= Зп х Кс, де: П - розмір пенсії; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи.
Згідно з частиною 2 статті 40 Закону №1058-ІV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
За змістом частини 3 статті 45 №1058-ІV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви, на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Таким чином, лише при переведенні з одного виду пенсії на інший можуть застосовуватись норми ч.3 ст.45 Закону №1058-IV в частині застосування показника «Зс» - середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Судом встановлено, що з 03.12.2014 року позивачка отримувала пенсію за вислугу років.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.45 закону №1058-ІV пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Пунктом 1.9. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №1058-IV, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1 (далі Порядок №22-1) передбачено, що особам, які одержують пенсію, призначену за іншими законами, або допомогу, призначену органами соціального захисту населення, пенсія призначається з дати виникнення права на неї з урахуванням пункту 1.8 цього розділу.
30.01.2025 позивачка вперше звернулася за призначенням пенсії за віком відповідно до Закону №1058-ІV.
Суд на підставі ч.5 ст.242 КАС України враховує правовий висновок Верховного Суду, сформований у постанові від від 24.06.2021 у справі № 243/8903/16-а, згідно якого при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Верховний Суд врахував, що подібні правовідносини вже були предметом розгляду у Верховному Суді. Зокрема, у постанові від 16.06.2020 (справа №127/7522/17) Верховний Суд зазначив, що за змістом частини третьої статті 45 Закону №1058 переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви, на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Таким чином, Верховний Суд дійшов висновку, що лише при переведенні з одного виду пенсії на інший можуть застосовуватись норми частини третьої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
У справі, що розглядалась Верховним Судом, Суд зазначив, що позивачу у 2006 році було призначено пенсію відповідно до Закону №1788-XII, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону №1058-ІV позивач звернувся вперше в 2016 році, а тому пенсія має призначатися із застосуванням показника середньої заробітної плати на одну застраховану особу в Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
В подальшому викладена правова позиція підтримана Верховним Судом у постановах від 29.03.2023 у справі №240/4170/19 та від 08.02.2024 року по справі №500/1216/23.
На підставі ч.5 ст.242 КАС України суд враховує правові висновки Верховного Суду та вважає, що пенсійний орган, відмовляючи позивачці у перерахунку пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачені страхові внески та який враховано для обчислення пенсії, за 2022-2024 роки - діяв протиправно.
При цьому суд не приймає доводи представника відповідача, що заява позивачки позглянута в порядку Закону України «Про звернення громадян», оскільки листом ГУ ПФУ від 17.04.2025 №10740-10169/О-02/8-1500/25 заяву позивачки розглянуто по суті порушеного питання та відмовлено у перерахунку пенсії.
Також суд не приймає доводи представника відповідача щодо втручання у дискреційні повноваження пенсійного органу з прийняття рішень про перерахунок або про відмову в перерахунку пенсії, оскільки в даному випадку суд перевірив дії ГУ ПФУ з відмови у перерахунку пенсії на відповідність критеріям, визначеним ст.2 КАС України, що є завданням адміністративного судочинства.
Крім того суд не приймає доводи відповідача щодо пропуску позивачою строку звернення до суду з цим позовом, оскільки пенсію за віком із застосуванням спірних років середньої заробітної плати їй призначено 30.01.2025 року, а з позовом вона звернулась до суду через підсистему «Електронний суд» 18.04.2025 року, тобто в межах шестимісячного строку звернення до суду з цим позовом.
Таким чином, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову шляхом зобов'язання відповідача здійснити з 30.01.2025 року (дати призначення пенсії за віком) перерахунок та виплату позивачці пенсії за віком із застосуванням заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески відповідно до ч.2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за три роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком, а саме 2022-2024 роки, з урахуванням вже виплачених сум пенсії.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивачки підлягають задоволенню.
Позивачка у змісті позову також просить звернути рішення до негайного виконання в межах суми стягнення за місяць.
Згідно з п.1 ч.1 ст.371 КАС України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Враховуючи те, що судом по цій справі не присуджено виплату пенсії, а зобов'язано відповідача вчинити певні дії (здійснити перерахунок та виплату пенсії), підстави для застосування ст.371 КАС України відсутні.
Представник відповідача ГУ ПФУ у відзиві на позов зазначив, що відсутні підстави для стягнення судового збору з територіального органу Пенсійного фонду України, оскільки забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені Законом №1058-IV.
Суд такі доводи не приймає, оскільки відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Суд вважає, що по цій справі з ГУ ПФУ за рахунок бюджетних асигнувань підлягають стягненню на користь позивачки судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 968,96 грн.
Керуючись ст.2, 3, 6, 7, 8, 9, 12, 139, 241-246 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачені страхові внески та який враховано для обчислення пенсії, за 2022-2024 роки.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 30.01.2025 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком із застосуванням заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за три роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком, а саме 2022-2024 роки, з урахуванням вже виплачених сум пенсії.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 968,96 грн.
Рішення набирає законної сили у порядку ст. 255 КАС України.
Рішення може бути оскаржене у порядку та строки встановлені ст. 295-297 КАС України.
Суддя Е.В. Катаєва