справа №380/17523/24
з питань встановлення судового контролю
за виконанням судового рішення
11 липня 2025 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючої судді Братичак У.В., розглянувши в порядку письмового провадження у м. Львові заяву представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,-
В провадженні Львівського окружного адміністративного суду перебувала справа №380/17523/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 14 січня 2025 року у справі №380/17523/24 позов задоволено. Визнано протиправними дії в Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 54 Закону № 796-ХІІ, у редакції Закону №230/96-ВР, виходячи із шести мінімальних пенсій за віком. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, передбаченої статтею 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у редакції Закону № 230/96-ВР, в розмірі шести мінімальних пенсій за віком, визначених Законом України Про Державний бюджет України на відповідний рік, з урахуванням раніше виплачених коштів з 01.07.2021.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 23 квітня 2025 року у справі №380/17523/24 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області задоволено частково. Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14 січня 2025 року у справі № 380/17523/24 про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії за період з 01.07.2021 по 14.02.2024 - скасовано. Ухвалено постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії за період з 01.07.2021 по 14.02.2024 - залишено без розгляду. Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14 січня 2025 року у справі №380/17523/24 змінено, а зокрема: в абзаці третьому резолютивної частини рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14 січня 2025 року у справі №380/17523/24 слова і цифри «з 01.07.2021» замінити на «з 15.02.2024». У решті рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14 січня 2025 року у справі № 380/17523/24 залишено без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
17.06.2025 до суду надійшла заява представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі.
В обґрунтування поданої заяви зазначено, що на виконання рішення суду відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача. Розмір пенсії згідно з розрахунками пенсійного органу становить 12558,00 грн. Тобто, на виконання рішення суду відповідач здійснив розрахунок пенсії виходячи із 6 мінімальний пенсій за віком станом на 2021 рік (1854,00 грн), однак станом на 2025 рік мінімальна пенсія за віком становить 2361,00 грн. Тому розмір пенсії на виконання рішення суду має становити 14166,00 грн (6*2361,00 грн).
26.06.2025 до суду від відповідача надійшли заперечення проти встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі. Обґрунтовуючи подані заперечення, відповідач вказує, що на виконання судового рішення Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провело перерахунок пенсії позивача з 15.02.2024, виходячи із шести мінімальних пенсій за віком.
Одночасно зазначає, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 14.01.2025 у справі №380/17523/24 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області не зобов?язано здійснювати перерахунок пенсії ОСОБА_1 при кожній зміні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність і відповідно розміру мінімальної пенсії за віком станом на 2024, 2025 роки. Відтак, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 у розмірі шести мінімальних пенсій за віком з 15.02.2024, з розрахунку мінімальної пенсії, який був чинним, станом на 15.02.2024 в сумі 2093,00 грн.
При постановленні ухвали суд виходив з наступного.
Частиною 1 статті 129-1 Конституції України передбачено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до статті 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Відповідно до частини 1 статті 372 КАС України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб'єктів владних повноважень можуть бути покладені обов'язки щодо забезпечення виконання рішення.
Згідно з ст. 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до ч.ч. 1-2 ст. 382-1 КАС України суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.
За наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Таким чином, аналіз вищевказаних положень ст.ст. 382, 382-1 КАС України свідчить про те, що зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об'єктивних обставин, які б свідчили про ухиляння відповідача від виконання судового рішення чи/або відсутність у нього наміру його виконувати.
Крім того, суд наголошує, що рішення суду, яке набрало законної сили є обов'язковим для учасників справи. Це забезпечується, в першу чергу, через примусове виконання судових рішень відповідно до Закону України «Про виконавче провадження».
З цього приводу Верховний Суд у постанові від 20.02 2019 у справі №806/2143/15 звернув увагу на те, що застосування статті 382 КАС України має на меті забезпечення належного виконання судових рішень. Підставами для її застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача, та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення.
З наведеного слідує, що встановлення судового контролю може мати місце на стадії виконання судового рішення за заявою сторони, на користь якої таке рішення ухвалене, за наявності обґрунтованих доводів та підстав вважати, що відповідач ухиляється від виконання рішення у справі.
Подібна позиція висловлена також у постанові Великої Палати Верховного Суду від 20.06.2018 у справі №800/592/17.
Таким чином, з аналізу правових позицій Верховного Суду випливає, що встановлення судового контролю за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень є диспозитивним правом суду, яке може використовуватись в залежності від наявності об'єктивних обставин, що підтверджені належними та допустимими доказами.
Так, з матеріалів справи судом встановлено, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14 січня 2025 року у справі №380/17523/24 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провело перерахунок пенсії позивача з 15.02.2024 у розмірі шести мінімальних пенсій за віком, з розрахунку мінімальної пенсії, який був чинним, станом на 15.02.2024 в сумі 2093,00 грн.
Таким чином, судове рішення у справі №380/17523/24 в частині здійснення перерахунку пенсії позивача виконане відповідачем.
Водночас, суд погоджується з аргументами відповідача про те, що питання перерахунку пенсії позивача у зв'язку зі зміною у 2025 році прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність не було і не могло бути предметом судового розгляду у справі №380/17523/24, адже ці правовідносини виникли після постановлення судового рішення у ній.
За таких обставин, суд не вбачає підстав для задоволення заяви позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14 січня 2025 року у справі №380/17523/24.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 248, 370, 372, 382 КАС України, суд,-
у задоволенні заяви представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - відмовити повністю.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Братичак Уляна Володимирівна