36000, м. Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
26.06.2007 Справа №16/70
м. Полтава
за позовом АТ "Актив", м. Полтава
до виконавчому комітету Лубенської міської ради
про визнання протиправним та скасування рішення виконавчого комітету
Суддя Тимощенко О.М.
Секретар судового засідання Олійник Н.І.
Представники сторін:
Від позивача: Козир Т.О.
Від відповідача: М"якота В.В.
Ухвалою суду від 15.03.2007 року судом було здійснено заміну неналежного відповідача - Лубенську міську раду - на належного відповідача - виконавчий комітет Лубенської міської ради.
Суть спору: Розглядається позовна заява про визнання протиправним та скасування рішення виконавчого комітету від 27.09.2006 року.
Відповідач у відзиві на позовну заяву та його представник в судовому засіданні проти позову заперечує, посилаючись на те, що спірне рішення прийнято в межах наданих повноважень та прийняття виконкомом зміни до рішення № 247 рішенням № 98 від 28.02.2007 р.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд встановив:
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на наступне.
АТЗТ "Актив" здійснює торгівлю тютюновими виробами на торгових точках: торгівельний кіоск на автобусній зупинці "Магазин "Веселка" м. Лубни, вул. Радянська, 105; торгівельний кіоск на автобусній зупинці "Залізничний вокзал", м. Лубни, вул. Радянська; торгівельний кіоск на автобусній зупинці "пл. Жовтнева", м. Лубни, пл. Жовтнева; торгівельний павільйон на автобусній зупинці "Вулиця Плеханова", м. Лубни, вул. Леніна.
27.09.2007 р. виконавчий комітет Лубенської міської ради Полтавської області прийняв рішення № 247 "Про заборону торгівлі тютюновими виробами на автобусних зупинках міста".
Внаслідок прийняття вказаного рішення позивач вважає, що йому забороняється здійснювати торгівлю тютюновими виробами на вище перелічених торгових точках, вважає рішення виконавчого комітету Лубенської міської ради Полтавської області від 27.09.2006 р. № 247 "Про заборону торгівлі тютюновими виробами на автобусних зупинках міста" противоправним і таким, що підлягає скасуванню.
Як стверджує позивач, дане рішення прийнято також в супереч ч. 1 ст. 43 Господарського кодексу України, відповідно до якої підприємці мають право без обмежень самостійно здійснювати будь-яку підприємницьку діяльність, яку не заборонено законом. Рішення виконкому позбавляє АТЗТ "Актив" здійснювати обраний вид підприємницької діяльності, тим більше, що даний вид діяльності не заборонений законом і АТЗТ "Актив" дотримується всіх умов його здійснення.
Відповідно до ст. 14 ГК України право на заняття підприємницькою діяльністю, пов'язаною торгівлею тютюновими виробами, надається АТЗТ "Актив" ліцензіями і торговими патентами, що маються в наявності і залишаються чинними.
АТЗТ "Актив" також вважає, що рішенням від 27.09.2006 р. № 247 виконавчий комітет Лубенської міської ради Полтавської області допустив відносно АТЗТ "Актив", як суб'єкта господарювання дискримінацію, яка полягає у обмеженні права АТЗТ "Актив" щодо реалізації товарів. Відповідно до ст. 31 ГК України дискримінація суб'єктів господарювання не допускається. Так, обмежив права АТЗТ "Актив" щодо продажу тютюнових виробів на автобусних зупинках, виконавчий комітет Лубенської міської ради поставив інших суб'єктів в господарювання в більш вигідніші умови, чим надав їм привілею і одночасно допустив дискримінацію АТЗТ "Актив".
Суд, дослідивши матеріали справи та оцінивши усі подані сторонами докази, дійшов висновку, що позовні вимоги необґрунтовані і задоволені бути не можуть, виходячи з наступного.
Відповідно до статті 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" забороняється продаж тютюнових виробів: особами, які не досягли 18 років, особам, які не досягли 18 років; у приміщенні та на території дошкільних, навчальних закладів і закладів охорони здоров'я; у приміщенні спеціалізованих торговельних організацій, які здійснюють торгівлю товарами дитячого асортименту або спортивними товарами, а також у відповідних відділах (секціях) універсальних торговельних організацій; у місцях проведення спортивних змагань; в інших місцях, визначених органами місцевого самоврядування; з торгових автоматів; з полиць самообслуговування (кріп тютюнових виробів у блоках); поштучно (для тютюнових виробів, крім сигар); з рук у та у не визначених для цього місцях торгівлі.
Статтею 9 Закону України "Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення" передбачено, що органи місцевого самоврядування в межах своєї компетенції:
- контролюють виконання відповідних програм щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення;
- сприяють вирішенню питань фінансового та матеріально-технічного забезпечення заходів і робіт, спрямованих на обмеження вживання тютюнових виробів, а також зменшення їх шкідливого впливу на здоров'я населення;
- здійснюють контроль за проведенням профілактичних та лікувальних заходів у межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці щодо обмеження вживання тютюнових виробів, зменшення їх шкідливого впливу на здоров'я населення, визначають вільні від куріння місця;
- забезпечують у комунальних закладах охорони здоров'я доступність профілактичних заходів і надання ефективної лікувальної допомоги, включаючи медикаментозне забезпечення, для осіб, які бажають позбутися шкідливої звички курити тютюнові вироби чи іншим способом їх вживати;
- здійснюють інші повноваження, передбачені законом.
Як свідчить зміст спірного рішення воно стосується не лише АТЗТ «Актив» - ним взагалі заборонено торгівлю тютюновими виробами на автобусних зупинках міста.
28.03.2007 року відповідачем прийнято рішення № 98 про зміни до спірного рішення
№ 247, а саме - рішення від 27.09.2006 року № 247 набирає чинності з часу закінчення наявних ліцензій (дозволів) на роздрібну торгівлю тютюновими виробами, але не пізніше 01.08.2007 року.
Як свідчать наявні в матеріалах справи копії патентів та ліцензій позивача строк їх дії закінчується до 01.08.2007 року, тобто до набрання спірним рішенням законної сили. Крім того, позивач не позбавлений права здійснювати свою торгівельну діяльність на підставі ліцензій в іншому, не забороненому для даного виду діяльності, місці.
Таким чином, прийняття спірного рішення ніяким чином не може вважатися дискримінацією стосовно позивача та порушення відповідачем прав позивача на заняття підприємницькою діяльністю.
На підставі матеріалів справи та керуючись ст.ст. 4-12, 69-71,76,79,86, 117-118,158-163 та п. 6 р. VІІ “Прикінцеві та перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. В задоволенні позовних вимог АТЗТ "Актив" до виконавчого комітету Лубенської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення виконавчого комітету від 27.09.2006 року відмовити.
2. Скасувати заходи забезпечення позову, вжиті ухвалою від 15.02.2007 року шляхом зупинення дії рішення виконавчого комітету Лубенської міської ради від 27.0.92006 року № 247 "Про заборону торгівлі тютюновими виробами на автобусних зупинках міста".
3. Копії постанови направити сторонам.
Суддя Тимощенко О.М.
Примітки :
1. Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 та ч. 3 та ч. 5 ст. 186 КАС України.
2. Наслідки набрання законної сили судовим рішенням зазначені у ст. 255 КАС України.