11 липня 2025 року Справа № 280/1281/25 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стрельнікової Н..В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ БУДИНОК «СІГМА» до Головного управління ДПС у Запорізькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
До Запорізького окружного адміністративного суду звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ БУДИНОК «СІГМА» з позовною заявою до Головного управління ДПС у Запорізькій області, в якій просить скасувати податкове повідомлення-рішення від 30.10.2024 № 0199960407 про накладення штрафу за несвоєчасне подання податкової звітності з податку на прибуток за 2021 рік, І квартал 2022 року, півріччя 2022 року, три квартали 2022 року, 2022 рік у сумі 1 700,00 грн.
Обґрунтовуючи позовну заяву позивач зазначає, що за наслідками камеральної перевірки щодо неподання/несвоєчасного подання податкової звітності з податку на прибуток ТОВ «Торговий будинок «Сігма» було складено акт від 26.09.2024 № 14880/08-01-04-07/32006396 стосовно порушень правил (термінів) подання податкової звітності з податку на прибуток за період 2021 рік, І квартал 2022 року, півріччя 2022 року, три квартали 2022 року, 2022 рік. Позивач вважає, що податкове повідомлення-рішення винесено з порушенням норм чинного законодавства та підлягає скасуванню. Зазначає, що перевірка проведена за період 2021 року по грудень 2022 року, тобто за період, протягом якого діяв п.п. 69.1 п. 69 Підрозділу 10 Інші перехідні положення Розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України, який передбачає звільнення від застосування штрафу за несвоєчасну виконання податкових зобов'язань щодо термінів подання звітності та/або документів (повідомлень), а тому застосування штрафних санкцій за несвоєчасне подання звітності з податку на прибуток за період 2021 рік, І квартал 2022 року, півріччя 2022 року, три квартали 2022 року, 2022 рік є незаконним. Зазначає у позові, що станом на 24.02.2022 року Позивач мав адресу місцезнаходження 72319, Україна, Запорізька область, м. Мелітополь, вулиця Шмідта, будинок 116А, зберіганням первинних документів здійснювалося адресою мсцезнаходження. Підприємство мало орендовані складські приміщення з торгово-матеріальних цінностей у наступних населених пунктах:- Запорізька обл., м. Мелітополь, вул. Шмідта 116/3, 116/4, 116/5, 116/А. Запорізька обл., Василівський р-н, с. Балки, вул. Степова, 1А. Запорізька обл., Бердянський р-н, с. Азовське, вул. Виноградна, 141. Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22 грудня 2022 року територію Мелітопольської міської територіальної громади Запорізької області, м. Бердянськ та м. Дніпрорудне, віднесено до території на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації. Після повномасштабного вторгнення та неможливості вести діяльність та перебувати на окупованій території Запорізької області, Позивач був вимушений змінити адресу та фактичне місцезнаходження на адресу: м. Запоріжжя, вул. Виборзька, буд. 8, відповідно до Виписки з ЄДРПОУ 10.05.2022 р. Звертає увагу суду, що до Головного управління ДПС у Запорізькій області Позивачем було надано повідомлення про неможливість вивезення первинних документів підприємства за період 2017 - 2021 років, а також за період січень - травень 2022 року разом з додатками до повідомлення, вих. № 1008 від 10.08.2022 року. Зазначене повідомлення з додатками було отримано та зареєстроване в Головному управлінні ДПС у Запорізькій області за № 5138 від 11.08.2022, реєстраційний індекс 5138/10екпп. 25 серпня 2022 року Наказом Міністерства фінансів України №225 від 29.07.2022 року було затверджено Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України. На виконання даного Порядку Позивачем до Головного управління ДПС у Запорізькій області за вих. № 29-09-2022/1ю від 29.09.2022 року була направлена заява та документи (копії документів) про відсутність можливості виконання податкових обов'язків, яка була отримана та зареєстрована в Головному управлінні ДПС у Запорізькій області за № 39060 від 30.09.2022 р., реєстраційний індекс 39060/6. До вказаної вище заяви за вих. № 06-10-2022/3 від 06.102022 року Позивачем до Головного управління ДПС у Запорізькій області (вх. № 39813 від 07.10.2022 р., реєстраційний індекс 39813/6) було надано додаткову заяву разом з копією Витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань № 12022082190000473. Таким чином позивач вважає, що ним було виконано всі вимоги передбачені п.п. 69.1 п. 69 Підрозділу 10 Інші перехідні положення Розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України та Порядком підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України №225 від 29.07.2022 року, який було введено в дію 25 серпня 2022 року. Просив позов задовольнити.
Ухвалою судді від 25.02.2025 позовну заяву залишено без руху.
Позивачем усунуто недоліки позовної заяви.
Ухвалою судді від 12.03.2025 відкрито спрощено провадження у справі з розглядом справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти задоволення позовних вимог та зазначає, що Наказом Міністерства фінансів України № 225 від 29.07.2022, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25 серпня 2022р. за №967/38303, було затверджено Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПКУ та Перелік документів, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи, зокрема щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента. Отже, рішення можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку приймається виключно на підставі цього порядку. Відповідно до п.3 розділу ІІ Порядка «у разі неможливості виконання платником податків податкового обов'язку, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, платник податків подає не пізніше 30 вересня 2022 року заяву про відсутність такої можливості (крім виконання обов'язку щодо реєстрації акцизних накладних та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо) разом з вичерпним переліком документів (копій документів), інформації, які передбачені Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року №225». Щодо посилання позивача на одночасну дію пункту 52-1 та пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України, то з 27.05.2023 переважають норми пункту 69. Відповідач зазначає, якщо у платника податків була відсутня можливість подати до контролюючого органу такої заяви та відповідних документів (копій документів), інформації, у строк до 30.09.2022 (включно), такий платник податків має це зробити одночасно з набуттям можливості виконання одного із податкових обов'язків (реєстрації податкової накладної, подання звітності, сплати невиконаного податкового зобов'язання тощо), але не пізніше 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей (пп.3, 4 розділ II Наказу № 225). До ГУ ДПС у Запорізькій області 30.09.2022 надійшла заява ТОВ «ТБ «СІГМА» від 29.09.2022 року, з відповідними документами, для отримання статусу платника податків, який не має можливості виконувати податкові обов'язки, передбачені ПКУ або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Відповідно до вказаної заяви, у додатках були відсуті витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань (№к/п 12022082190000473) та копії сертифікатів Запорізької Торгово-промислової палати. Розглянувши заяву від 30.09.2022 року, ГУ ДПС у Запорізькій області було надіслано на адресу ТОВ «ТБ «СІГМА» “Попереднє рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку» від 20.10.2022 року №27252/6/08-01-04-05-03 та запропоновано надати документи, що підтверджують неможливість виконання платником податкових обов'язків. 24.11.2022 року було прийнято Рішення №30927/6/08-01-04-05-03 щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку та направлено на адресу ТОВ «ТБ «СІГМА». Рішення ГУ ДПС у Запорізькій області платником не оскаржувалось. Отже, на дату складання акту камеральної перевірки, станом на 26.09.2024, ТОВ «ТБ «СІГМА» згідно Рішення ГУ ДПС у Запорізькій області від 24.11.2022 року №30927/6/08-01-04-05-03, є платником, який має можливість своєчасного виконання свого податкового обов'язку. Поросив у зволенні позову відмовити.
Ухвалою суду від 27.03.2025 у задоволенні заяви представника Головного управління ДПС у Запорізькій області про розгляд адміністративної справи в порядку спрощеного провадження з викликом сторін відмовлено.
27.03.2025 від відповідача надійшли пояснення по справі в яких Відповідач заперечував проти стягнення з нього витрат на правничу допомогу Позивача.
Ухвалою суду від 02.04.2025 у задоволенні заяви представника Головного управління ДПС у Запорізькій області про розгляд адміністративної справи в порядку спрощеного провадження з викликом сторін відмовлено.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Враховуючи викладене, суд вважає за можливе розглядати дану справу за правилами спрощеного позовного провадження.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ТОРГОВИЙ БУДИНОК «СІГМА» (позивач) зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, код ЄДРПОУ 32006396 та є платником податку на прибуток.
На підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України Головним управлінням ДПС у Запорізькій області (відповідач) проведено камеральну перевірку дотримання правил (термінів) подання податкової звітності з податку на прибуток за період: 2021 рік, І квартал 2022 року, півріччя 2022 року, три квартали 2022 року, 2022 рік, за результатами якої складено акт від 26.09.2024 №14880/08-01-04-07/32006396, яким встановлено несвоєчасне подання податкової звітності з податку на прибуток за: 2021 рік, І квартал 2022 року, півріччя 2022 року, три квартали 2022 року, 2022 рік, порушення вимог підпункту 49.18.2 пункту 49.18 статті 49 розділу ІІ Податкового кодексу України та пункту 69.1 ст. 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України.
На підставі акта перевірки відповідач прийняв податкове повідомлення-рішення від 30.10.2024 № 0199960407, яким згідно підпункту 54.3.1. пункту 54.3 статті 54 і статті 76 глави 8 розділу ІІ та відповідно до п. 120.1 ст. 120 Податкового кодексу України застосовано штрафні санкції у сумі 1 700, 00 грн..
Не погоджуючись з накладенням штрафу позивач звернувся до суду з позовом.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зазначає наступне.
Правовідносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України.
Відповідно до пп. 16.1.3 п. 16.1 ст. 16 ПК України, платник податків зобов'язаний, зокрема, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Відповідно до пункту 49.2. статті 49 ПК України платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Цей абзац застосовується до всіх платників податків, в тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності.
Відповідно до підпункту 49.18.2. пункту 49.18 статті 49 ПК України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Згідно пунктом 120.1 статті 120 ПК України неподання (крім випадків, якщо податкова декларація не подається відповідно до пункту 49.2 статті 49 цього Кодексу) або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати і сплачувати податки та збори, платежі, контроль за сплатою яких покладено на контролюючі органи, податкових декларацій (розрахунків), а також іншої звітності, обов'язок подання якої до контролюючих органів передбачено цим Кодексом, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 340 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2020 року №1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» на території України діяв карантин, який було відмінено 30 червня 2023 року постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2023 року № 651.
Законом України № 591-IX від 13.05.2020 підрозділ 10 розділу ХХ Перехідних положень ПК України доповнено пунктом п. 521, яким передбачено, що за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій, зокрема, за порушення вимог законодавства в частині нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.
У подальшому Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» № 2260-IX від 12.05.2022, який набув чинності 27.05.2022, до пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень ПК України були внесені зміни, якими передбачено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України.
Відповідно до абзаців 1 та 3 п.п. 69.1 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень ПК України що У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтями 39 і 39-2, пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Підпунктом 69.2 п. 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України, з урахуванням змін, внесених Законом України від 12 травня 2022 року № 2260-ІХ який набрав чинності 27.05.2022, визначено, що у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.
Пунктом 11 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України передбачено, що штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами, застосовуються у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій (з урахуванням норм пункту 7 цього підрозділу).
Наказом Міністерства фінансів України № 225 від 29.07.2022, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25 серпня 2022р. за №967/38303, було затверджено Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПКУ та Перелік документів, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи, зокрема щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента.
Відповідно до підпункту 2, 5 п. 1 Розділу ІІ Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПКУ, підставами неможливості виконання платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами податкових обов'язків (у тому числі обов'язків податкових агентів) є: неможливість використати чи вивезти документи, комп'ютерне та інше обладнання внаслідок ведення бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації; перебування (податкова адреса платника податків та/або фактичне знаходження / знаходження виробничих потужностей тощо) на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями Російської Федерації.
Відповідно до п. 3 Розділу ІІ Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПКУ, до платників податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, які на дату набрання чинності цим Порядком мають можливість подати до контролюючого органу заяву та документи (копії документів), інформацію про відсутність можливості виконання податкових обов'язків, застосовуються такі правила.
У разі неможливості виконання платником податків податкового обов'язку, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, платник податків подає не пізніше 30 вересня 2022 року заяву про відсутність такої можливості разом з вичерпним переліком документів (копій документів), інформації, які передбачені Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 або Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків - фізичної особи, зокрема самозайнятої особи, своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 (далі - Переліки документів) до контролюючого органу в порядку передбаченому пунктом 8 цього розділу.
Відповідно до п. 7 Розділу ІІ Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПКУ, платники податків, які не подали у строки, встановлені пунктами 3 та 4 цього розділу, заяви у довільній формі та відповідних документів (копії документів), що підтверджують неможливість виконання податкового обов'язку, передбаченого Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи або щодо яких контролюючий орган прийняв вмотивоване рішення щодо можливості своєчасного виконання таким платником податків свого податкового обов'язку, вважаються такими, що мають можливість своєчасно виконати податкові обов'язки у терміни, визначені Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи.
Відповідно до п.1 Розділу ІІІ Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПКУ, Заява платника податків у довільній формі та відповідні документи (копії документів) розглядаються контролюючим органом протягом 20 календарних днів з дня, наступного за днем їх отримання, з можливістю продовження терміну розгляду з урахуванням строку, передбаченого для направлення попереднього рішення. Платники податків надають документ чи кілька документів (копію документа чи документів), інформацію, що можуть бути використані для підтвердження неможливості виконання ними своїх податкових обов'язків.
У разі недостатності документів (копій документів), що підтверджують неможливість виконання у платника податків податкових обов'язків, контролюючий орган направляє попереднє рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку (далі - Попереднє рішення) за формою, що додається, з пропозицією щодо надання платником податку конкретних додаткових документів (копій документів) на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання платниками податків податкових обов'язків.
Попереднє рішення має бути направлене платнику податків не пізніше 20 календарних днів з дня, наступного за днем отримання контролюючим органом заяви та відповідних документів (копії документів), інформації у порядку передбаченому пунктом 3 цього розділу.
Платник податку може подати до контролюючого органу додаткові документи (копії документів) обґрунтування / пояснення на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання платниками податків податкових обов'язків протягом 10 календарних днів з дня, наступного за днем отримання попереднього рішення.
Додаткові документи (копії документів) обґрунтування / пояснення розглядаються контролюючим органом протягом 20 календарних днів з дня, наступного за днем їх отримання.
Якщо платник податку не надав додаткових документів (копій документів), обґрунтувань / пояснень на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання податкових обов'язків, керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення на підставі попередньо поданої платником податків заяви, документів (копій документів) та інформації, що можуть бути використані для підтвердження можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податку своїх податкових обов'язків.
Контролюючий орган у разі потреби може звертатися до компетентних органів щодо додаткового підтвердження обставин, викладених у заяві платника податків та відповідних документах.
Обов'язок доведення щодо можливості чи неможливості платником податків своєчасно виконати свій податковий обов'язок покладається на контролюючий орган. Контролюючий орган встановлює причинно-наслідковий зв'язок між обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), що сталися в результаті збройної агресії Російської Федерації, безпосереднім впливом таких обставин саме на такого платника та можливістю виконання ним податкового обов'язку станом на дату, на яку припадає граничний термін виконання такого обов'язку, та керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає вмотивоване рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку (далі - Рішення) за формою, що додається.
Відповідно до п.1 Розділу ІІІ Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПКУ, Контролюючий орган направляє попереднє рішення та рішення платнику податків у порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу.
Направлення попереднього рішення та рішення шляхом його надіслання до Електронного кабінету платника податків здійснюється з одночасним надісланням на електронну адресу (адреси) платника податків інформації про вид документа, дату та час його надіслання до Електронного кабінету.
Попереднє рішення та рішення, надіслане контролюючим органом до Електронного кабінету, вважається врученим платнику податків, якщо воно сформовано з дотриманням вимог, встановлених розділом II Кодексу.
Відповідно до пункту 42.2 статті 42 ПК України, 42.2. Документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
Відповідно до пункту 42.5 статті 42 ПК України у разі якщо платник податків не подав заяву про бажання отримувати документи через електронний кабінет, листування з платником податків здійснюється шляхом надіслання за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручаються платнику податків (його представнику).
Отже, ПК України визначено обов'язок платника податку подавати податкові декларації у строки, встановлені підпункту 49.18.2. пункту 49.18 статті 49 ПК України, та у разі порушення визначених законодавством термінів подання таких декларацій застосовуються штрафні санкції.
Граничними термінами подання податкової звітності є:
- Рік 2021 рік, граничний термін подання податкової звітності 20.07.2022),
- І квартал 2022 року, граничний термін подання податкової звітності 20.07.2022.
- Півріччя 2022 року, граничний термін подання податкової звітності 09.08.2022.
- Три квартали 2022 року, граничний термін подання податкової звітності 09.11.2022.
- 2022 рік, граничний термін подання податкової звітності 01.03.2023.
Відповідно до абзацу 1 п.п. 69.1 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень ПК України що у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтями 39 і 39-2, пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
За змістом вищезазначеного припису не передбачено підтвердження платником податку можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтями 39 і 39-2, пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, у порядку додатково затвердженому Наказом Міністерства фінансів України. Також даним пунктом ПК України не передбачено звільнення платника податків від відповідальності за порушення термінів подання звітності лише на підставі рішення прийнятого Відповідачем.
Натомість, єдиною умовою передбаченою п.п. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень ПК України, для звільнення платника податків від відповідальності за порушення термінів сплати податків та зборів, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтями 39 і 39-2, пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, є відсутність у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок.
На підтвердження неможливості виконання позивачем податкових обов'язків в частині дотримання термінів подання податкової звітності, Позивачем доведено та не спростовано Відповідачем належними доказами, що у червні 2022 на територію де Позивач вів свою господарську діяльність за адресою м. Мелітополь, вул. Шмідта, 116А, зайшли представники військової адміністрації у супроводі озброєних військових російської федерації, які наказали покинути територію підприємства та більше нікого на неї не пускали. Все майно підприємства, що знаходилося на території залишилося у розпорядженні військових російської федерації. Дані обставини підтверджуються заявою Позивача від 29.09.2022 №29-09-2022/1ю та Витягом з Єдиного реєстру досудових розслідувань від 29.09.2022 номер кримінального провадження 12022082190000473.
Судом не беруться до уваги доводи відповідача викладені у відзиві, щодо відсутності у Витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань від 29.09.2022 номер кримінального провадження 12022082190000473, мови про захоплення документів, в тому числі податкової звітності, адже форма Витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань не передбачає внесення до нього детального та повного викладення обставин справи, а є документом, який підтверджує відкриття кримінального провадження правоохоронними органами за фактом вчинення злочину. Нормами діючого КК України не передбачено окремового злочину за захоплення документів, в тому числі податкової звітності, достатнім є відкриття кримінального провадження за злочином передбаченим ст. ч. 1 ст. 438 КК України (Воєнні злочини), яка охоплює в тому числі і захоплення документів, в тому числі податкової звітності, озброєними військовими країни агресора.
Суд наголошує, що Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податкових обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, затверджений Наказом Міністерства фінансів України №225 від 29.07.2022, набрав чинності лише 25.08.2022, в той час, як ПК України було доповнено нормою підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень ПК України, станом на 12.05.2022 Законом України Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану №2260-IX і станом на 25.08.2022 вже існувало порушення Позивача, щодо термінів подання податкової звітності та право на звільнення від відповідальності за таке несвоєчасне подання на підставі Закону України №2260-IX від 12.05.2022 без необхідності додаткового підтвердження неможливості виконання платником податків обов'язків та за відсутності рішення Відповідача.
Відповідно до статті 58 Конституції України ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.
При цьому на виконання вимог Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податкових обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, затверджений Наказом Міністерства фінансів України №225 від 29.07.2022, Позивачем було подано Відповідачу у терміни встановлені чинним законодавством, заяву та документи (копії документів) про відсутність можливості виконання податкових обов'язків від 29.09.2022 №29-09-2022/1ю, яка за своїм змістом відповідає п. 3 розділу ІІ Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податкових обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, затверджений Наказом Міністерства фінансів України №225 від 29.07.2022 та необхідні документи на підтвердження обставин.
Твердження Відповідача, що Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань (№к/п 12022082190000473) до перевірки не надавався, до уваги судом не приймаються, адже перевірка проведено Відповідачем камеральна, яка проводилася Відповідачем без участі Позивача, при цьому під час надання Позивачем скарги на податкове - повідомлення рішення (№21/11/1 від 21.11.2024), в порядку адміністративного оскарження, Позивачем у якості додатка подано документи серед яких: повідомлення про неможливість вивезення первинних документів підприємства за період 2017-2021 року від 10.08.2022 року №1008; заява та документи про відсутність можливості виконання податкових обов'язків від 29.09.2022 вих. №29-09-2022/1ю; додаткова заява від 06.10.2022 вих. №06-10-2022/1ю; сертифікат ТПП №2300-23-4367; сертифікат ТПП №2300-24-1963. Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань є додатком до додаткової заяви Позивача від 06.10.2022 р. вих. №06-10-2022/1ю, яку останнім було подано додатково до заяви від 29.09.2022 р. вих. №29-09-2022/1ю.
Щодо наданого Відповідачем Рішення ГУ ДПС у Запорізькій області від 24.11.2022 №30927/6/08-01-04-05-03, то дане рішення не може бути прийнято судом до уваги у якості доказа, через його невідповідність Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податкових обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, затверджений Наказом Міністерства фінансів України №225 від 29.07.2022, а саме:
Відповідно до п. 1 Розділу ІІІ Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податкових обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, затверджений Наказом Міністерства фінансів України №225 від 29.07.2022, заява платника податків у довільній формі та відповідні документи (копії документів) розглядаються контролюючим органом протягом 20 календарних днів з дня, наступного за днем їх отримання, з можливістю продовження терміну розгляду з урахуванням строку, передбаченого для направлення попереднього рішення. Платники податків надають документ чи кілька документів (копію документа чи документів), інформацію, що можуть бути використані для підтвердження неможливості виконання ними своїх податкових обов'язків.
У разі недостатності документів (копій документів), що підтверджують неможливість виконання у платника податків податкових обов'язків, контролюючий орган направляє попереднє рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку (далі - Попереднє рішення) за формою, що додається, з пропозицією щодо надання платником податку конкретних додаткових документів (копій документів) на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання платниками податків податкових обов'язків.
Попереднє рішення має бути направлене платнику податків не пізніше 20 календарних днів з дня, наступного за днем отримання контролюючим органом заяви та відповідних документів (копії документів), інформації у порядку передбаченому пунктом 3 цього розділу.
Платник податку може подати до контролюючого органу додаткові документи (копії документів) обґрунтування / пояснення на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання платниками податків податкових обов'язків протягом 10 календарних днів з дня, наступного за днем отримання попереднього рішення.
Додаткові документи (копії документів) обґрунтування / пояснення розглядаються контролюючим органом протягом 20 календарних днів з дня, наступного за днем їх отримання.
Обов'язок доведення щодо можливості чи неможливості платником податків своєчасно виконати свій податковий обов'язок покладається на контролюючий орган. Контролюючий орган встановлює причинно-наслідковий зв'язок між обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), що сталися в результаті збройної агресії Російської Федерації, безпосереднім впливом таких обставин саме на такого платника та можливістю виконання ним податкового обов'язку станом на дату, на яку припадає граничний термін виконання такого обов'язку, та керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає вмотивоване рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку (далі - Рішення) за формою, що додається.
Відповідно до п. 3 Розділу ІІІ Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податкових обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, затверджений Наказом Міністерства фінансів України №225 від 29.07.2022, контролюючий орган направляє попереднє рішення та рішення платнику податків у порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу.
Попереднє рішення та рішення, надіслане контролюючим органом до Електронного кабінету, вважається врученим платнику податків, якщо воно сформовано з дотриманням вимог, встановлених розділом II Кодексу.
Відповідно до пункту 42.2 статті 42 ПК України, 42.2. документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
Відповідно до пункту 42.5 статті 42 ПК України у разі якщо платник податків не подав заяву про бажання отримувати документи через електронний кабінет, листування з платником податків здійснюється шляхом надіслання за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручаються платнику податків (його представнику).
Відповідачем суду не надано жодного доказу на підтвердження того, що Рішення ГУ ДПС у Запорізькій області від 24.11.2022 №30927/6/08-01-04-05-03 було направлено Позивачу у порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу та Позивачем отримано і з ним ознайомлений та згодний. У матеріалах справи відсутнє повідомленням про вручення або особисте вручення Позивачу (його представнику) даного рішення.
Крім вказане рішення не містить належного обґрунтування та не доводить можливість своєчасного виконання платником податків свого податкового зобов'язання. Натомість рішення містить загальний переліку документів передбачений Порядком підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податкових обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, затверджений Наказом Міністерства фінансів України №225 від 29.07.2022, подання яких передбачено не в сукупності, а окремо кожен під певну обставину, в той час, коли Позивачем було доведено неможливість використати чи вивезти документи, комп'ютерне та інше обладнання внаслідок ведення бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації, шляхом подання Витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань (№к/п 12022082190000473). Також Позивач не позбавлений можливості даного рішення Відповідача в адміністративному чи судовому порядку у разі виконання Відповідачем свого обов'язку, щодо направлення Позивачу даного рішення з дотриманням вимог, встановлених розділом II Кодексу.
Надавши оцінку наявним в матеріалах справи письмовим доказам, суд дійшов висновку, що податкове повідомлення-рішення від 30.10.2024 №0199960407 є протиправним та підлягає скасуванню, а позовні вимоги підлягають задоволенню.
Щодо інших покликань відповідача, викладених у відзиві, суд зазначає, що вони не впливають на правильність вирішення спору по суті.
Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, зокрема у рішенні у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відображено принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, №303-A, п.29).
Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На підставі системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Згідно ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позовних вимог судові витрати стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
Позивач при зверненні до суду з позовом сплатив судовий збір у сумі 3 028,00 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Запорізькій області від 30.10.2024 №0199960407.
Стягнути з Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 166, код ЄДРПОУ 44118663) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ БУДИНОК «СІГМА» (69032, м. Запоріжжя, вул. Виборзька, 8, код ЄДРПОУ 32006396) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 3 028 (три тисячі двадцять вісім) гривень 00 копійок.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.В. Стрельнікова