08 липня 2025 рокуСправа № 280/3105/21
м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Новікової І.В. розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника відповідача про відстрочення виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 24.04.2024 по справі №280/3105/21 за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області до Комунального закладу «Запорізька спеціальна загальноосвітня школа - інтернат №1» Запорізької обласної ради, третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Запорізька обласна рада, про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 24.04.2024 по справі №280/3105/21 постановлено застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівель та приміщень Комунального закладу «Запорізька спеціальна загальноосвітня школа-інтернат №1» Запорізької обласної ради, розташованих за адресою: 69096, м. Запоріжжя, вул. Котельникова, буд. 16 та зобов'язати Комунальний заклад «Запорізька спеціальна загальноосвітня школа-інтернат №1» Запорізької обласної ради (ЄДРПОУ 20511659, вул. Котельникова, 16, м. Запоріжжя, 69096) повністю зупинити експлуатацію будівель та приміщень, розташованих за адресою: 69096, м. Запоріжжя, вул. Котельникова, буд.16, окрім робіт, пов'язаних з усуненням порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, до повного усунення цих порушень.
20.06.2025 від представника відповідача до суду надійшла заява про відстрочення виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 24.04.2024 по справі №280/3105/21 до 20.06.2026.
В обґрунтування заяви вказано про те, що на даний час Комунальним закладом «Запорізька спеціальна загальноосвітня школа інтернат №1» Запорізької обласної ради усунуті всі виявлені порушення, окрім забезпечення працівників засобами індивідуального захисту. Вказує, що вказане порушення потребує додаткових чималих коштів, які відшуковуються на даний час. Вказаний недолік не є критичним та не може бути підставою для зупинення експлуатації. Просить задовольнити заяву.
Представник позивача у поданих до суду поясненнях не заперечував проти задоволення заяви про відстрочення виконання рішення суду.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до ч.1 ст.378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Згідно ч.3 ст.378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
При вирішенні заяв державного виконавця чи сторони про відстрочку чи розстрочку виконання рішення суду потрібно мати на увазі, що їх задоволення можливе лише у виняткових випадках, які суд визначає виходячи з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають виконання рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо).
Тобто, вирішуючи питання про відстрочку виконання судового рішення, суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, можливі негативні наслідки для боржника при виконанні рішення у встановлений строк тощо.
Підставою для відстрочення виконання рішення, в розумінні ст.378 КАС України, можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у строк встановлений судом, тому всі ці обставини повинні бути доведені заявником.
З матеріалів справи судом встановлено, що відповідачем послідовно та цілеспрямовано вживаються заходи спрямовані на виконання судового рішення та усунення недоліків встановлених в ході перевірки ДСНС.
При цьому, повне усунення недоліків не виконано через брак фінансування навчального закладу, яке не можливо швидко отримати в умовах дефіциту бюджету та запровадження на території України воєнного стану.
Водночас, зупинення експлуатації навчального закладу призведе до порушення прав дітей з особливими освітніми потребами на здобуття загальної середньої освіти та умов для відновлення здоров'я, соціальної адаптації, професійної орієнтації. Суд враховує специфіку діяльності відповідача та те, що контингент учнів школи-інтернату - діти з важкими порушеннями опорно-рухового апарату та/або порушеннями інтелектуального та/або сенсорного розвитку, які потребують корекції фізичного та (або) інтелектуального розвитку. Місією навчального закладу є створення умов для відновлення здоров'я, соціальної адаптації та подальшої інтеграції учнів з особливими освітніми потребами завдяки формуванню ключових компетентностей шляхом індивідуалізації освітнього процесу, комплексної корекції розвитку, медичної та психолого-педагогічної реабілітації.
Згідно зі ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заяви та відстрочення виконання рішення суду.
Керуючись ст.ст. 9, 77, 256, 378 КАС України, суд
Заяву Комунального закладу «Запорізька спеціальна загальноосвітня школа - інтернат №1» Запорізької обласної ради про відстрочення виконання судового рішення від 24.04.2024 по справі №280/3105/21 - задовольнити.
Відстрочити виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 24.04.2024 у справі №280/3105/21 до 20.06.2026.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 15-денний строк з дня її постановлення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя І.В. Новікова