Рішення від 11.07.2025 по справі 280/3675/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

11 липня 2025 року Справа № 280/3675/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Міністерства оборони України (03168, м. Київ, пр.Повітряних Сил, буд. 6, ЄДРПОУ 00034022) про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Міністерства оборони України (далі - відповідач), відповідно до якого позивач просить суд визнати протиправним рішення Міністерства оборони України, прийнятого у формі Протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 22 листопада 2024 року №37/д (пункт 88), в частині повернення документів ОСОБА_1 на доопрацювання та зобов'язати Міністерство оборони України призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у зв'язку із загибеллю ІНФОРМАЦІЯ_1 у період дії воєнного стану, її брата, солдата ОСОБА_2 , як особі, яка спільно проживала з ОСОБА_2 , вела з ним спільне господарство, мала взаємні права та обов'язки та перебувала на його утриманні.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що оскаржуване рішення відповідача є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки факт її спільного проживання із загиблим військовослужбовцем та перебування на його утриманні підтверджується належними та допустимими доказами. Також, вказує, що позивач є членом сім'ї загиблого військовослужбовця, що також свідчить про наявність у неї права на одержання грошової допомоги у зв'язку із загибеллю свого брата. Позовну заяву просить задовольнити.

Ухвалою суду від 12 травня 2025 року відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи, а також витребувано у відповідача засвідчені належним чином копії звернення позивача (разом із усіма додатками), пов'язаного із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум ОСОБА_1 , у зв'язку із загибеллю ІНФОРМАЦІЯ_1 у період дії воєнного стану, її брата, солдата ОСОБА_2 .

Відповідач разом із витребуваними доказами подав відзив на позов, в якому просив відмовити позивачу у задоволенні позову та зазначив, що за поданими документами позивача не встановлено, що вона проживала із загиблим, вела з ним спільне господарство і мала взаємні права і обов'язки. Вказує, що права позивача щодо виплати одноразової грошової допомоги за загиблого ОСОБА_2 не були порушені, оскільки Міністерство оборони України не відмовило позивачу у отриманні одноразової грошової допомоги, а повернуло документи на доопрацювання, що не забороняє повторного та інших звернень на розгляд комісії з підтверджуючими документами. В задоволенні позову просить відмовити.

Представником позивача до суду подано відповідь на відзив, у якій останній не погоджується із доводами відповідача, викладеними у відзиві на позов, та вказує, що позивачем разом із заявою про призначення одноразової грошової допомоги були надані усі документи, які дають можливість встановити право позивача на її виплату. Також вказує, що позивач зверталась до Запорізького районного суду Запорізької області у липні 2023 року, однак їй відмовлено у відкритті провадження за заявою про встановлення факту проживання однією сім'єю, відтак не має можливості надати відповідачу копію судового рішення, про яку мова йде в оскаржуваному рішенні.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

ОСОБА_2 проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_2 з 25 лютого 2022 року на посаді розвідник-кулеметник 1 розвідувального відділення розвідувального взводу, шпк «солдат», тарифний розряд 4.

Наказом командира військової частини (по стройовій частині) № 32 від 08 березня 2022 року солдата ОСОБА_2 виключено зі списків особового складу частини у зв'язку із загибеллю за наслідком ДТП.

23 жовтня 2023 року позивач звернулась до відповідач з заявою, у якій просила виплатити одноразову грошову допомогу у зв'язку із загибеллю (смертю) ІНФОРМАЦІЯ_1 , брата, розвідника-кулеметника 1-го розвідувального взводу військової частини НОМЕР_2 , солдата ОСОБА_2 .

До заяви додані документи: копія паспорта серія НОМЕР_3 , виданий Ленінським PB УМВС України в Запорізькій області, 17 вересня 1998 року, - на 2 арк.; копія документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків, - на 1 арк.; копія свідоцтва про смерть військовослужбовця Серія НОМЕР_4 від 11 березня 2022 року; копія Витягу з реєстру територіальної громади №2023/001179549 від 08 лютого 2023 року, - на 1 арк.; копія довідки №98/02-14 від 31 січня 2023 року, яка видана Запорізькою районною державної нотаріальною конторою Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) - на 1 арк.; копія Витягу з реєстру прав власності на нерухоме майно Серія CCI №273161 від 27 грудня 2007 року, - на 1 арк.; копія письмових показань свідка ОСОБА_3 , - на 1 арк. копія письмових показань свідка ОСОБА_4 , - на 1 арк.; копія витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_2 №30 від 25 лютого 2022 року, - на 1 арк.; копія витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_2 №32 від 08 березня 2022 року, - на 1 арк.; копія витягу з наказу командира Військової частини НОМЕР_2 №50 від 25 квітня 2023 року, - на 1 арк.; копія листа начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 вих. №Ф/819 від 07 лютого 2023 року, - на 1 арк.; копія листа начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 вих. №Ф/2902 від 06 квітня 2023 року, - на 1 арк.; копія повідомлення про смерть вих. №СЗ/2130 від 20 червня 2022 року, - на 1 арк.; інформаційна довідка з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта №336976618 від 26 червня 2023 року, - на 1 арк.; інформаційна довідка з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта №337819575 від 03 липня 2023 року, - на 1 арк.; копія картки реквізитів для проведення операцій поповнення карткового рахунку.

Листом від 24 жовтня 2023 року №Ф/9113 ІНФОРМАЦІЯ_3 повідомив позивача про те, що сім'ям загиблих військовослужбовців відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» виплачується ОГД, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Вважаючи дії ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо відмови позивачу у направленні заяви та документів для оформлення одноразової грошової допомоги, як члену сім'ї померлого, позивач звернулась до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом в адміністративній справі № 280/10380/23.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 23 лютого 2024 року у справі № 280/10380/23, яке набрало законної сили 17 травня 2024 року, позов ОСОБА_1 задоволено, зокрема, зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_3 направити заяву про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 разом із додатками до ІНФОРМАЦІЯ_5 для складення та направлення висновку з документами до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України для розгляду питання щодо призначення (відмови у призначенні, повернення документів на доопрацювання) позивачу одноразової грошової допомоги.

На виконання вищезазначеного судового рішення документи позивача передані ІНФОРМАЦІЯ_3 на розгляд до Міністерства оборони України.

Листом від 23 січня 2025 року ІНФОРМАЦІЯ_6 надіслав позивачу Витяг з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 22 листопада 2024 року №37/д.

Згідно з пунктом 88 Витягу з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 22 листопада 2024 року №37/д, розглянувши подані документи, комісія дійшла висновку про повернення на доопрацювання документів для призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , оскільки без надання документів, які відповідно до Сімейного кодексу України підтверджують, що заявник була членом сім'ї загиблого військовослужбовця (судове рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, зокрема факт спільного проживання, ведення спільного господарства та наявність між ними взаємних прав та обов'язків) або перебування на утриманні відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (копії документів, на підставі яких було призначено пенсію в разі втрати годувальника, судового рішення про встановлення факту перебування їх на його утриманні) неможливо встановити право позивача на отримання частки одноразової грошової допомоги відповідно до пункту 2 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168.

У зв'язку з одержанням вищезазначеного витягу з протоколу позивач засобами поштового зв'язку додатково до раніше поданих документів надіслано до ІНФОРМАЦІЯ_7 заяву про виплату одноразової грошової допомоги та документи на підтвердження факту її перебування на утриманні брата, загиблого військовослужбовця ОСОБА_2 , зокрема: - копію посвідчення особи моряка військовослужбовця серія НОМЕР_5 , виданого 11 лютого 2015 року ОСОБА_5 , копії довідок про плавання за період з 11 вересня 2003 року по 26 листопада 2014 року, копію виписки по картці ОСОБА_1 від 04 лютого 2025 року, виданої АТ КБ “ПриватБанк».

Проте, листом ІНФОРМАЦІЯ_2 від 24 лютого 2025 №1178/с позивачу відмовлено у виплаті одноразової грошової допомоги та запропоновано позивачу звертатися до ІНФОРМАЦІЯ_8 із відповідною заявою та оригіналами документів, оскільки такі заяви подаються до районних (міських) територіальних центрів комплектування та підтримки, а не обласних.

Не погоджуючись з правомірністю прийнятого відповідачем рішення про повернення документів на доопрацювання документів, позивач звернулась з даним позовом до суду про визнання його протиправними та скасування, з приводу чого суд зазначає таке.

Згідно з статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статей 40, 41 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» гарантії правового і соціального захисту громадян України, які виконують конституційний обов'язок щодо захисту Вітчизни, забезпечуються відповідно до законів України «Про Збройні Сили України», «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», «Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються із служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей» та іншими законами.

Виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII).

Відповідно до частини першої статті 16 Закону № 2011-ХІІ одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Згідно з пунктом 1 частини другої статті 16 Закону № 2011-ХІІ одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби.

Військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язки військової служби, за умов, визначених Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу». Військовозобов'язані та резервісти вважаються такими, що виконують обов'язки військової служби, служби у військовому резерві, за умов, визначених Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу», указами Президента України (частина третя статті 16 Закону № 2011-ХІІ).

Указом Президента України № 64/2022 від 24 лютого 2022 року у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28 лютого 2022 року № 168 (в редакції, чинній станом на дату загибелі військовослужбовця) (далі - Постанова № 168) установлено, що сім'ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Якщо сім'я загиблої особи одночасно має право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, та одноразової грошової допомоги або компенсаційної виплати, встановлених іншими актами законодавства, здійснюється одна з таких виплат за її вибором.

Згідно з статті 16-1 Закону № 2011-ХІІ (в редакції, чинній на момент загибелі військовослужбовця) у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста. Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Як встановлено судом, згідно з пункту 88 Витягу з протоколу від 22 листопада 2024 року № 37/д документи позивача для призначення одноразової грошової допомоги повернуті на доопрацювання.

Так, суд зазначає, що механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності (далі - одноразова грошова допомога) військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст) визначає Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 (далі - Порядок № 975 в редакції, чинній станом на дату загибелі військовослужбовця та подання позивачем заяви про виплату одноразової грошової допомоги).

Відповідно до пункту 5 Порядку від 25 грудня 2013 року № 975 члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно з пункту 10 Порядку від 25 грудня 2013 року № 975 члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується одноразова грошова допомога, подають за місцем проходження служби (зборів) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста або уповноваженим структурним підрозділам державних органів, на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважений орган), такі документи: заяву кожного повнолітнього члена сім'ї, батьків та утриманців загиблого (померлого), які мають право на отримання допомоги, а у разі наявності малолітніх та/або неповнолітніх дітей - іншого з батьків або опікунів чи піклувальників дітей про виплату одноразової грошової допомоги; витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста із списків особового складу військової частини (підрозділу, органу); витяг з особової справи про склад сім'ї військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, призваного на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.

До заяви, зокрема, додаються копії: свідоцтва про шлюб - для виплати грошової допомоги дружині (чоловікові); документів (відповідних сторінок за наявності), що посвідчують особу членів сім'ї, з даними про прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) особи, до яких внесено відомості про реєстрацію місця проживання, та довідку про реєстрацію місця проживання (у разі коли відомості про реєстрацію місця проживання до таких документів не внесені); рішення суду або нотаріально посвідченого правочину, що підтверджуватиме факт перебування заявника на утриманні загиблого (померлого) (надають особи, які не були членами сім'ї загиблого (померлого), але перебували на його утриманні).

У разі наявності рішення суду, яке набрало законної сили, з питань призначення та виплати одноразової грошової допомоги члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується допомога, подають уповноваженому органові документи, копії документів, зазначені в абзацах другому - шістнадцятому цього пункту, та копію відповідного рішення суду.

У відповідності до пункту 13 Порядку від 25 грудня 2013 року № 975 керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов'язково додаються документи, зазначені в пунктах 10 та 11 цього Порядку.

Розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження всіх зазначених документів приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання - для письмового повідомлення заявника з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання

Отже, відповідач має право приймати рішення про повернення документів на доопрацювання у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю.

Позивач, обґрунтовуючи позовні вимоги зазначає, що вона є членом сім'ї загиблого військовослужбовця, оскільки була його сестрою та проживала із ним за однією адресою. Також, вказує, що перебувала на його утриманні, оскільки не тільки проживала з ним за однією адресою, а і вела спільний побут, отримувала від нього кошти, що свідчить про факт перебування на утриманні.

Як було зазначено судом вище, коло осіб, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю військовослужбовця, визначене статтею 16-1 Закону №2011-ХІІ (в редакції, чинній на момент загибелі військовослужбовця), а саме: у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста. Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Поняття членів сім'ї визначається відповідно до положень Сімейного кодексу України.

Згідно зі статті 3 Сімейного кодексу України сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки.

Отже, для того, щоб мати право на призначення та отримання грошової допомоги у разі загибелі військовослужбовця, особа, яка вважає себе членом сім'ї такого військовослужбовця, повинна довести факт проживання з загиблим, а також наявність у такої особи і загиблого спільного побуту та взаємних прав і обов'язків.

В той час як утриманці з урахуванням положень статті 31 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» мають довести факт свого перебування на повному утриманні загиблого військовослужбовця або одержання від нього допомоги, тобто довести що вона є особою, яка відповідно до статті 16-1 Закону № 2011-XII має право на отримання спірної одноразової грошової допомоги.

Оскаржуване рішення відповідача мотивовано саме відсутністю доказів на підтвердження того чи була позивач членом сім'ї загиблого військовослужбовця (судове рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, зокрема про факт спільного проживання, ведення спільного господарства та наявність між ними взаємних прав та обов'язків) або перебування на його утриманні відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (копії документів, на підставі яких було призначено пенсію в разі втрати годувальника, судового рішення про встановлення факту перебування на утриманні).

Матеріали заяви вказаних доказів не містять.

При цьому, суд критично оцінює доводи позивача з приводу неможливості надання відповідачу рішення суду за заявою про встановлення факту спільного проживання, ведення спільного господарства та наявність між ними взаємних прав та обов'язків через відмову у відкритті провадження Запорізьким районним судом Запорізької області у справі № 317/3763/23, оскільки згідно вказаної ухвали, суд, посилаючись на висновки Верховного Суду, викладені постанові від 30 січня 2020 року у справі № 287/167/18-ц(провадження № 14-505цс19), а також у постанові Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 22 березня 2023 року у справі № 290/289/22-ц, дійшов висновку про те, що заява позивача про встановлення факту не підлягає вирішенню у порядку цивільного судочинства, що є підставою для відмови у відкритті провадження на підставі пункту 1 частини 1 статті 186 ЦПК України.

В той же час, у постанові Великої Палати Верховного Суду від 18 січня 2024 року у справі № 560/17953/21, Велика Палата Верховного Суду відступила від висновків щодо застосування норм права у подібних правовідносинах стосовно юрисдикції спору, які викладено у постанові Великої Палати від 30 січня 2020 року у справі № 287/167/18-ц(провадження № 14-505цс19), у постанові Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 22 березня 2023 року у справі № 290/289/22-ц (провадження № 61-13369св22), вказавши, що справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, розглядаються у позасудовому та судому порядку. Рішення стосовно фактів, що мають юридичне значення, прийняті у позасудовому порядку, можуть бути оскаржені до судів адміністративної юрисдикції. Юридичні факти, які належать встановлювати в судовому порядку, вирішуються судами цивільної юрисдикції за правилами ЦПК України.

Разом з тим, матеріали справи не містять жодних доказів того, що позивач зверталася до суду загальної юрисдикції з вимогою про встановлення факту проживання однією родиною після відступлення Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 18 січня 2024 року у справі № 560/17953/21 від висновків щодо застосування норм права у подібних правовідносинах стосовно юрисдикції спору, які викладено у постанові Великої Палати від 30 січня 2020 року у справі № 287/167/18-ц(провадження № 14-505цс19), у постанові Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 22 березня 2023 року у справі № 290/289/22-ц (провадження № 61-13369св22).

Також, в матеріалах справи відсутні докази оскарження рішення стосовно фактів, що мають юридичне значення, прийнятих у позасудовому порядку.

Окрім того, суд роз'яснює позивачу та її представнику, що надані докази (письмові пояснення свідків, банківська виписка по рахунках, довідка з органів пенсійного фонду ОК-5 чи витяг щодо належності загиблому військовослужбовцю та позивачу житлового будинку), не можуть розцінюватися судом, як беззаперечний факт проживання однією сім'єю, перебування на утриманні, оскільки лише рішенням суду в порядку ЦПК України можна встановити такий факт.

Отже, комісія Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум урахувавши всі обставини, що мали значення для прийняття рішення, обґрунтовано прийняла оскаржуване рішення, оформлене Витягом з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 22 листопада 2024 року №37/д, про повернення на доопрацювання документів для призначення одноразової грошової допомоги, установленої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28 лютого 2022 року № 168.

При цьому, суд зазначає, що оцінка доводам позивача щодо її проживання разом з загиблим військовослужбовцем ОСОБА_2 однією сім'єю в межах розгляду адміністративної справи може бути надана виключено в ході надання оцінки рішенню Міністерства оборони України за результатами розгляду заяви позивача про виплату одноразової грошової допомоги з підстав відмови у визнанні суб'єктом владних повноважень відповідних обставин.

В протилежному випадку, встановлення факту проживання позивача з ОСОБА_2 однією сім'єю в межах даної адміністративної справи не узгоджуватиметься із завданням і метою адміністративного судочинства, визначеними статтею 2 КАС України.

Також, суд враховує, що після одержання оскаржуваного в даній справі рішення, позивач до ІНФОРМАЦІЯ_4 , яким на виконання рішення суду у справі № 280/10380/23 до Міністерства оборони України направлялась заява ОСОБА_1 про призначення одноразової грошової допомоги, із документами на підтвердження факту проживання однією сім'єю із загиблим військовослужбовцем, перебування на його утримання, з метою їх подальшого передання на розгляд відповідача, не зверталась. Натомість, із заявою про виплату грошової допомоги позивач звернулась до ІНФОРМАЦІЯ_5 , у зв'язку із чим листом від 24 лютого 2025 року № 1178/с позивача повідомлено про те, що виплата одноразової грошової допомоги здійснюється за заявою до ІНФОРМАЦІЯ_9 .

Таким чином у зв'язку з встановленням обставин відсутності порушення з боку відповідача прав та законних інтересів позивача, суд приходить до переконання, що право особи не порушено та, як наслідок, про відсутність правових підстав для задоволення заявлених позовних вимог.

У зв'язку з відмовою в задоволенні позову підстави для розподілу судових витрат відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного ОСОБА_1 позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення 11 липня 2025 року.

Суддя Д.В. Татаринов