Справа № 758/7383/25
Категорія 62
03 липня 2025 року Подільський районний суд міста Києва у складі:
головуючого судді - Будзан Л.Д.,
за участі секретаря судового засідання - Лебідь О.С.,
розглянувши в приміщенні суду в м. Києві в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про надання дозволу на зняття з реєстрації місця проживання з одночасною реєстрацією місця проживання дітей без згоди матері, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору - ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , Служба у справах дітей та сім'ї Подільської районної у місті Києві державної адміністрації,-
Представник ОСОБА_1 звернулася до Подільського районного суду м. Києва з позовом до ОСОБА_2 про надання дозволу на зняття з реєстрації місця проживання з одночасною реєстрацією місця проживання дітей без згоди матері, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору - ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , Служба у справах дітей та сім'ї Подільської районної у місті Києві державної адміністрації.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . Дане майно належить позивачу на підставі спільної часткової власності. За адресою: АДРЕСА_1 , зареєстровано сім осіб, а саме: співвласники - ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - (20%); ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 - (20%); ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 - (20%); ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 - (20%); ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 - (20%) та малолітні діти позивача, а саме: ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_7 . Ухвалою Подільського районного суду м. Києва від 25.02.2025 було затверджено Мирову угоду, якою визначено, що з моменту визнання та затвердження Мирової угоди судом і закриттям провадження у справі 758/13779/23 спільні малолітні діти сторін ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , проживатимуть разом із матір'ю ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_2 . На момент затвердження Мирової угоди і до теперішнього часу ОСОБА_2 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 . Крім того, органом опіки та піклування Подільської районної в м. Києві державної адміністрації від 06.11.2024 було надано висновок, яким визначено місце проживання малолітніх дітей ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , разом із матір'ю ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_2 . 02.05.2025 позивачем було подано до Подільської районної в м. Києві державної адміністрації звернення (заяву) про зняття із зареєстрвоаного місця проживання ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_7 . 08.05.2025 було отримано відповідь №106-106/ОП/І-288-867 про відмову, у зв'язку з відсутністю згоди іншого законного представника, а саме: матері малолітніх дітей - ОСОБА_2 . 20.03.2025 на адресу відповідача було направлено Лист-заяву про надання Згоди на зняття з реєстрації місця проживання малолітніх дітей, однак даний лист відповідач не отримала та його було повернуто у зв'язку із закінченням встановленого терміну зберігання. У зв'язку з чим позивач вимушений звернутись до суду із вказаним позовом.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 23 травня 2025 року, головуючим суддею у справі визначено Будзан Л.Д.
Ухвалою Подільського районного суду міста Києва від 26 травня 2025 року позовну заяву залишено без руху, надавши строк для усунення недоліків, які позивач виконав.
Ухвалою судді Подільського районного суду міста Києва від 29 травня 2025 року провадження у вищевказаній цивільній справі відкрито та розгляд справи призначено за правилами загального позовного провадження.
Позивач та представник позивача у підготовче засідання не з'явилися, представник позивача подала до суду клопотання про розгляд справи без участі позивача та представника позивача, позовні вимоги підтримала.
Відповідач та представник відповідача у підготовче засідання не з'явилися, представник відповідача подала до суду заяву про розгляд справи без участі відповідача та представника відповідача та визнання позову в повному обсязі.
Треті особи ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 у підготовче засідання не з'явилися, надіслали до суду пояснення, згідно яких просили проводити підготовче засідання без їх участі, просили задовольнити позов у повному обсязі.
Представник третьої особи Служби у справах дітей та сім'ї Подільської районної у місті Києві державної адміністрації у підготовче засідання не з'явилася, подала до суду заяву про розгляд справи без участі представника Служби, позовні вимоги підтримала.
Відповідно до ч. ч. 3, 4 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем. Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 206, 207 цього Кодексу.
У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Судом встановлено, що визнання відповідачем позовних вимог не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.
Визнання відповідачем позовних вимог прийнято судом.
Дослідивши та оцінивши письмові докази по справі у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому їх дослідженні, прийнявши визнання відповідачем позову, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Одним із принципів цивільного судочинства є диспозитивність, який полягає у тому, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявленою нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим кодексом випадках. Учасник справи, розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд (ст. 13 ЦПК України).
Статтею 12 ЦПК України передбачено, що учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом та кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Судом встановлено, що ухвалою Подільського районного суду м. Києва від 25.02.2025 було затверджено Мирову угоду між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , якою визначено, що з моменту визнання та затвердження Мирової угоди судом і закриттям провадження у справі 758/13779/23 спільні малолітні діти сторін ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , проживатимуть разом із матір'ю ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_2 .
З матеріалів справи вбачається, що відповідач - ОСОБА_2 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 та проживає за даною адресою разом із дітьми: ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , які зареєстровані разом із позивачем за адресою: АДРЕСА_3 .
02.05.2025 позивач звернувся до Подільської районної в місті Києві державної адміністрації зі зверненням про надання інформації щодо причини відмови у реєстрації місця проживання з одночасним зняттям із зареєстрованого місця проживання ОСОБА_8 та ОСОБА_7 .
Згідно відповіді Подільської районної в місті Києві державної адміністрації №106-106/ОП/І-288-867 від 08.05.2025, у реєстрації місця проживання ОСОБА_8 та ОСОБА_7 за адресою: АДРЕСА_2 , з одночасним зняттям із зареєстрованого місця проживання за адресою: АДРЕСА_3 , 28.04.2025 було відмовлено, у зв'язку з відсутністю згоди іншого законного представника, а саме: матері малолітніх дітей - ОСОБА_2 .
Згідно ч. 1 ст. 33 Конституції України, кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.
Відповідно до ч. 3, 4 ст. 29 ЦК України місцем проживання фізичної особи у віці від десяти до чотирнадцяти років є місце проживання її батьків (усиновлювачів) або одного з них, з ким вона проживає, опікуна або місцезнаходження навчального закладу чи закладу охорони здоров'я тощо, в якому вона проживає, якщо інше місце проживання не встановлено за згодою між дитиною та батьками (усиновлювачами, опікуном) або організацією, яка виконує щодо неї функції опікуна. У разі спору місце проживання фізичної особи у віці від десяти до чотирнадцяти років визначається органом опіки та піклування або судом. Місцем проживання фізичної особи, яка не досягла десяти років, є місце проживання її батьків (усиновлювачів) або одного з них, з ким вона проживає, опікуна або місцезнаходження навчального закладу чи закладу охорони здоров'я, в якому вона проживає.
Згідно із ч. 1 ст. 242 ЦК України батьки (усиновлювачі) є законними представниками своїх малолітніх та неповнолітніх дітей.
Мати, батько мають рівні права та обов'язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов'язків щодо дитини, крім випадку, передбаченого частиною п'ятою статті 157 цього Кодексу. (ст. 141 СК України).
Частинами 1, 2 ст. 160 СК України встановлено, що місце проживання дитини, яка не досягла десяти років, визначається за згодою батьків. Місце проживання дитини, яка досягла десяти років, визначається за спільною згодою батьків та самої дитини.
За змістом ч. 1 ст. 161 СК України, якщо мати та батько, які проживають окремо, не дійшли згоди щодо того, з ким із них буде проживати малолітня дитина, спір між ними може вирішуватися органом опіки та піклування або судом. Під час вирішення спору щодо місця проживання малолітньої дитини беруться до уваги ставлення батьків до виконання своїх батьківських обов'язків, особиста прихильність дитини до кожного з них, вік дитини, стан її здоров'я та інші обставини, що мають істотне значення.
Згідно висновку органу опіки та піклування Подільської районної в місті Києві державної адміністрації від 06.11.2024 про визначення місця проживання дитини №106-10442 від 05.12.2024, вирішено вважати за доцільне визначення місця проживання малолітніх дітей ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_7 разом з матір'ю ОСОБА_2 .
Відповідно до п. 16 і 17 Порядку декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2022 року № 265, місце проживання дитини віком до 14 років може бути задекларовано за адресою місця проживання одного з батьків або інших законних представників, зокрема одночасно із зняттям з попереднього задекларованого/зареєстрованого місця проживання, за декларацією, поданою одним з її батьків або інших законних представників за згодою іншого з батьків або законних представників дитини. Згода іншого з батьків або законних представників дитини підтверджується електронним підписом, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису. У разі ненадання одним із батьків згоди відповідно до вимог цього пункту реєстрація місця проживання дитини, яка не досягла 14 років, здійснюється відповідно до пункту 33 цього Порядку.
Пунктом 33 Порядку декларування та реєстрації місця проживання (перебування) встановлено, що подання заяви про реєстрацію місця проживання (перебування) особи віком до 14 років здійснюється одним з її батьків або інших законних представників за згодою іншого з батьків або законних представників (крім випадків, коли місце проживання дитини визначено відповідним рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування). Згода батьків або інших законних представників може бути надана у присутності особи, яка приймає заяву про реєстрацію місця проживання, або засвідчена нотаріально в установленому законодавством порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Конвенції про права дитини в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Закон України «Про охорону дитинства» визначає охорону дитинства в Україні як стратегічний загальнонаціональний пріоритет, що має важливе значення для забезпечення національної безпеки України, ефективності внутрішньої політики держави, і з метою забезпечення реалізації прав дитини на життя, охорону здоров'я, освіту, соціальний захист, всебічний розвиток та виховання в сімейному оточенні встановлює основні засади державної політики у цій сфері, що ґрунтуються на забезпеченні найкращих інтересів дитини.
Враховуючи викладене, оскільки малолітні діти: ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , проживають разом із матір'ю ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_2 , проте не зареєстровані за адресою свого проживання та спір між батьками дітей про їх місце проживання відсутній, а батьки зареєстровані за різними адресами та не можуть дійти домовленості щодо надання згоди матері дітей на їх реєстрацію чи в особистому порядку чи шляхом подання нотаріально посвідченої заяви, суд, з урахуванням найкращих інтересів малолітніх дітей, вважає за можливе надати відповідний дозвіл.
Даючи оцінку встановленим обставинам та доказам у їх сукупності, враховуючи визнання відповідачем позову, дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення.
Відповідно ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Згідно із ч. 1 ст. 142 ЦПК України, в разі визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні суду вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 % судового збору сплаченого при поданні позову.
Позивач сплатив при подачі позову судовий збір у розмірі 2422,40 грн, таким чином, враховуючи, що відповідач визнала позов до початку розгляду справи по суті, з неї на користь позивача стягуються судові витрати у розмірі 1211,20 грн та підлягають поверненню позивачу з державного бюджету 50 % судового збору сплаченого при поданні позову у розмірі 1211,20 грн.
Керуючись ст. 33 Конституції України, ст. 29, 242 ЦК України, ст. 141, 160, 161 СК України, Законом України «Про надання публічних послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні від 05.11.2021 за № 1871-IХ, Порядком декларування і реєстрації місця проживання (перебування), затвердженого постановою КМ України від 07.02.2022 за № 265, ст. 12, 76 - 82, 141, 200, 206, 223, 258, 259, 264 - 265, 268, 354, 355 ЦПК України, суд
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про надання дозволу на зняття з реєстрації місця проживання з одночасною реєстрацією місця проживання дітей без згоди матері, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору - ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , Служба у справах дітей та сім'ї Подільської районної у місті Києві державної адміністрації, задовольнити.
Надати дозвіл на зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_8 та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , за адресою: АДРЕСА_1 , з одночасною реєстрацією місця проживання ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_8 та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , за адресою: АДРЕСА_2 , без згоди матері - ОСОБА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 .
Головному управлінню Державної казначейської служби України у м. Києві повернути ОСОБА_1 з державного бюджету частину судового збору, сплаченого при поданні позову, у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп. згідно квитанції від 22 травня 2025 року та від 28 травня 2025 року.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Київського апеляційного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Учасники справи, а також особи, які не брати участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повне найменування сторін по справі:
позивач - ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , адреса проживання: АДРЕСА_3 ;
відповідач - ОСОБА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 ;
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - ОСОБА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , адреса проживання: АДРЕСА_3 ;
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - ОСОБА_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 , адреса проживання: АДРЕСА_3 ;
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - ОСОБА_5 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 , адреса проживання: АДРЕСА_3 ;
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - ОСОБА_6 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_6 , адреса проживання: АДРЕСА_3 ;
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - Служба у справах дітей та сім'ї Подільської районної у місті Києві державної адміністрації, код ЄДРПОУ 37393756, юридична адреса: вул. Борисоглібська, 14, м. Київ.
Повний текст рішення суду складено 11.07.2025.
Суддя Леся БУДЗАН