Справа № 145/951/25
Провадження №3/145/363/2025
"11" липня 2025 р. Тиврівський районний суд Вінницької області
Суддя Тиврівського районного суду Вінницької області Іванець В. Д. , розглянувши матеріали, які надійшли з відділення поліції № 2 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, українця, РНОКПП НОМЕР_1 , з вищою освітою, одруженого, зареєстрований та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше до адміністративної відповідальності не притягувався,
за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП,
До Тиврівського районного суду Вінницької області 10.07.2025 надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 .
Відповідно до змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №152398 від 03.07.2025 установлено, що 03.07.2025 о 21:40 год за адресою АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 , перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння, вчинив домашнє насильство відносно своєї дружини ОСОБА_2 , а саме виражався в її адресу нецензурною лайкою, чим вчинив психічне насильство.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнав, пояснив, що останніх 7 років не вживає алкоголю. Так дійсно 03.07.2025 він сперечався зі своєю дружиною, водночас будь-яких протиправних дій не вчиняв, будь-якої шкоди не завдав. Його син, який перебуває на обліку в лікаря нарколога, не розібравшись у ситуації, викликав працівників поліції.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Суд зауважує, що згідно зі ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється із суворим додержанням законності.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 КУпАП.
У силу вимог ст. 256 КУпАП суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Отже, з огляду на диспозицію ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, за якою інкриміновано дії ОСОБА_1 , зі сторони особи, уповноваженої на складання протоколу про адміністративні правопорушення, слід було надати суду належні, допустимі та достовірні докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Суд зауважує, що відповідно до ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Переконливість кожного доказу доводиться у змагальній процедурі безпосередньо перед тим складом суду, який дає цьому доказу юридично значущу оцінку.
На підтвердження обставин, вказаних у протоколі про адміністративне правопорушення та наявності у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, особа уповноважена на складання протоколів про адміністративні правопорушення надала суду наступні докази: пояснення потерпілої ОСОБА_2 , згідно з якими остання зазначає, що у неї із чоловіком виникла словесна суперечка через те, що він прийшов додому із риболовлі в стані алкогольного сп'яніння, а їх син ОСОБА_3 здійснив виклик поліції, пояснення свідка ОСОБА_3 , згідно з якими останній зазначає, що його батько 03.07.2025 близько 21:30 год прийшов додому в алкогольному сп'янінні та словесно ображав нецензурною лайкою його матір ОСОБА_2 , коли він вступився за матір батько почав ображати нецензурною лайкою і його, погрожував фізичною розправою, після чого він викликав поліцію, поясненнями особи, що притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , згідно з якими останній зазначає, що 03.07.2025 в нього виникла суперечка із сином, який проживає за тією ж адресою, що і він, суперечка відбулась по причині, що його син є алкозалежним та не хоче повторно пройти лікування, після чого його син викликав працівників поліції. інших доказів матеріали справи не містять.
Наведені у протоколі про адміністративне правопорушення обставини не узгоджуються з поясненнями наданими безпосередньо в судовому засіданні ОСОБА_1 та обставинами викладеними у письмових поясненнях потерпілої та свідка та частково спростовуються ними. Будь-яких інших об'єктивних доказів, які б свідчили про вчинення домашнього насильства ОСОБА_1 відносно ОСОБА_2 суду не надано.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення 03.07.2025 ОСОБА_1 вчинив відносно своєї дружини ОСОБА_2 домашнє насильство, що виразилося в висловлюванні в її сторону нецензурною лайкою, чим вчинив психічне насильство.
Однак, з 19.12.2024 після внесення законодавцем змін до диспозиції ст. 173 КУпАП обов'язковою ознакою складу вказаного адміністративного правопорушення є завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого. Однак, особа уповноважена на складання адміністративних протоколів не зазначила відомостей про те, чи була завдана шкода фізичному чи психічному здоров'ю потерпілої ОСОБА_2 .
Суд звертає увагу, що судовий розгляд справи про адміністративне правопорушення має відбуватися виключно в межах зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення обставин інкримінованого особі адміністративного правопорушення. Суд не вправі самостійно змінювати фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, в якій уповноваженою на те особою зазначаються всі ознаки складу адміністративного правопорушення та обставини його вчинення, перекваліфіковувати дії особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, самостійно відшукувати докази винуватості такої особи.
Суд, керуючись принципом "поза розумним сумнівом" вважає, що протокол про адміністративне правопорушення як юридичний документ, що містить дані про обставини вчиненого правопорушення, які ставляться у вину особі та складають склад адміністративного правопорушення, за відсутності інших належних та допустимих доказів щодо обставин правопорушення та обставин які було встановлено в ході судового розгляду судом є недостатнім для твердження про винуватість ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
За таких обставин, суд вважає, що провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 слід закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись ст. 173-2, 245, 247, 251, 268, 276, 280, 283, 284 КУпАП, суд, -
Закрити провадження в справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду через Тиврівський районний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо в поновленні строку відмовлено.
Суддя Іванець В. Д.