Єдиний унікальний номер 725/5200/25
Номер провадження 3/725/1453/25
11.07.2025 року. Чернівецький районний суд м.Чернівців
в складі:
головуючої судді: Вольської-Тонієвич О.В.
при секретарі Заяц Є.
за участю прокурора ОСОБА_1
адвоката Шалара І.В.,
розглянувши адміністративну справу, яка надійшла з Національного агентства з питань запобігання корупції відносно
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , не працюючого,
за ст.172-6 ч.1 Кодексу про адміністративні правопорушення України,-
ОСОБА_2 , будучи суб'єктом декларування, перебуваючи на посаді заступника начальника Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки - начальника відділу державного контролю за безпекою на транспорті у Чернівецькій області, всупереч вимогам ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», після звільнення з посади не подав декларацію після припинення діяльності не пізніше 31.03.2024, тобто до 00:00 год. 01.04.2024, чим вчинив адміністративне правопорушення пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
ОСОБА_2 під час судового розгляду справи пояснив, що про обов'язок декларування був ознайомлений при призначенні на посаду. Проте в силу об'єктивних обставин, які мали місце як в країні в загальному, так у його особистому житті, з поважних причин не подав щорічні декларації за 2022 та 2023 роки, а також декларації при звільненні. Зокрема після повномасштабного вторгнення РФ на територію нашої держави їхнє підприємство фактично зупинило свою діяльність (було запроваджено простій). Крім того, як йому було відомо, під час дії воєнного стану декларування було припинено. У лютому 2023 році йому в телефонному режимі було повідомлено про звільнення та необхідність з'явитися для ознайомлення з наказом про звільнення та отримання трудової книжки. Про те, що після звільнення необхідно подати відповідні декларації, його ніхто не попереджав.
Окрім того, у вказаний період у нього були складні сімейні обставини, так як йому необхідно було здійснювати постійний догляд за своїми хворими батьками, які згодом померли.
Однак як тільки він дізнався про відновлення обов'язку декларування, одразу подав декларації.
Адвокат Шалар І.В. просив провадження у справі про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності закрити, у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
Вважає, що про факт несвоєчасного подання ОСОБА_2 декларацій уповноваженому органу стало відомо ще в січні 2025 році. Зокрема, згідно доданого до матеріалів провадження витягу з реєстру декларацій, 14 січня 2025 року працівник НАЗК ОСОБА_3 здійснювала перегляд відомостей про подання декларацій ОСОБА_2 . Таким чином, саме з цього часу необхідно відраховувати, на його думку, строк притягнення ОСОБА_2 до відповідальності.
Прокурор у судовому засіданні просив притягнути ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності та накласти на нього стягнення у межах санкції ч.1 ст.172-6 КУпАП. Вважає, що матеріалами справи повністю доведено наявність у діях ОСОБА_2 складу та події адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Звертав увагу на те, що строки притягнення до адміністративної відповідальності не закінчилися, так як моментом виявлення правопорушення слід вважати момент складання протоколу про адміністративне правопорушення, тобто 12 травня 2025 року.
Заслухавши думку присутніх у судовому засіданні учасників провадження, суд приходить до наступного висновку:
Так, згідно наказу Державної Служби України з безпеки на транспорті №1326-К від 16.08.2021, ОСОБА_2 призначено на посаду заступника начальника Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки - начальника відділу державного контролю за безпекою на транспорті у Чернівецькій області.
Згідно з наказом Державної служби України з безпеки на транспорті від 21.10.2021 №1854-к ОСОБА_2 присвоєно 4 ранг державного службовця.
Відповідно до особової картки державного службовця №1361 посада заступника начальника Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки - начальника відділу державного контролю за безпекою на транспорті у Чернівецькій області відноситься до посад державної служби категорії «Б» (п. 15, додаток 1).
Наказом Державної служби України з безпеки на транспорті від 01.02.2023 №76-к ОСОБА_2 звільнено з посади заступника начальника Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки - начальника відділу державного контролю за безпекою на транспорті у Чернівецькій області з 02.02.2023 за угодою сторін.
ОСОБА_2 прийняв Присягу державного службовця 17.08.2021
Таким чином, відповідно до пп. «в» п.1 ч.1 ст.З Закону, ОСОБА_2 є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону. Тому, згідно з абз. 16 ч. 1 ст.1, ч.2 статті 45 Закону, приміткою до ст.1726 КУпАП ОСОБА_2 є суб'єктом декларування та суб'єктом адміністративного правопорушення.
Згідно з приміткою до ст.56 Закону посади, які належать до посад державної служби категорії "Б" відносяться до службових осіб які займають відповідальне та особливо відповідальне становище.
Відповідно до ст.68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Відповідно до Закону України від 08.07.2022 № 2381-IX «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання корупції» щодо особливостей застосування законодавства у сфері запобігання корупції в умовах воєнного стану», який набрав чинності 03.08.2022, суб'єкт декларування зобов'язаний подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, кінцевий строк подання якої припадає на період дії воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», протягом дев'яноста календарних днів з дня його припинення чи скасування
Законом України від 20.09.2023 № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», який набрав чинності 12 жовтня 2023, відновлено декларування у порядку та строки, визначені ст.45 Закону України «Про запобігання корупції».
Частиною першою статті 65 Закону встановлено, що за вчинення корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.
Абзацом другим частини другої статті 45 Закону визначено, що особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Частиною першою статті 45 Закону встановлено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до пп. 1 п. 2 розділу II Порядку подання декларації особи, "уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування затвердженого наказом Національного агентства від 08.11.2023 № 252/23, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13.11.2023 за №1965/41021, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Відповідно до статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно положень статті 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Разом із тим, згідно частиною четвертою статті 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Для визначення початку перебігу строку давності притягнення особи до адміністративної відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язане з корупцією, важливу роль відіграють як день вчинення, так і день виявлення правопорушення.
Моментом виявлення порушення, пов'язаного з корупцією є момент отримання інформації про таке порушення уповноваженими (особою чи органом державної влади). При цьому складання адміністративного протоколу про вчинення порушення, пов'язаного з корупцією є лише окремою процесуальною дією, вчиненою на підставі виявленого факту порушення, пов'язаного з корупцією (факт виявлення порушення це окрема подія, яка завжди передує складанню протоколу про вчинення порушення).
Таким чином, суд не погоджується із твердженням прокурора про те, що моментом виявлення правопорушення слід вважати момент складання протоколу про адміністративне правопорушення, адже на думку суду, факт виявлення порушення - це окрема подія, яка завжди передує складанню протоколу про вчинення порушення, тобто моментом виявлення порушення, пов'язаного з корупцією є момент отримання інформації про таке порушення уповноваженими (особою чи органом державної влади). У свою чергу, складання адміністративного протоколу про вчинення порушення, пов'язаного з корупцією є окремою процесуальною дією. Сам протокол фактично є суб'єктивний виклад свого бачення уповноваженою особою та фіксація обставин певної події на основі наявних доказів.
Судом встановлено, що під час звільнення з посади заступника начальника Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки - начальника відділу державного контролю за безпекою на транспорті у Чернівецькій області, ОСОБА_2 зобов'язаний був подати декларацію, особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період не охоплений раніше поданими деклараціями, не пізніше 31.03.2024, тобто до 00:00 год. 01.04.2024.
Згідно з відомостями з Реєстру, декларацію після припинення діяльності, ОСОБА_2 подав 21.06.2024 о 17:45 (унікальний ідентифікатор декларації-7cl0ae97-8ead-41bb-9c67-42118aae87b2).
Судом встановлено, що 17.04.2024 №12/400-24 до Національного агентства з питань запобігання корупції начальником відділу з питань запобігання та виявлення корупції Державної служби України з безпеки на транспорті направлено електронне повідомлення, яким повідомлено про не подання ОСОБА_2 декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме щорічної за 2023 рік (з 01.01.2023 по 31.12.2023).
Враховуючи викладене, суд вважає, що датою виявлення правопорушення щодо не подання ОСОБА_2 щорічної декларації за 2023 рік є 17 квітня 2024 року. При цьому протокол про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, був складений 12.05.2025.
Відповідно до статті 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Згідно з пунктом 7 статті 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за обставин закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
Закінчення строків накладення адміністративних стягнень є підставою, що виключає провадження у справі на будь-якій стадії, що унеможливлює здійснення будь-яких заходів, спрямованих на притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Приписи 247 статті КУпАП є імперативними, і чітко вказують, що суд повинен лише закрити провадження не вирішуючи при цьому жодних інших питань.
Частиною 1 статті 284 КУпАП передбачено винесення однієї з таких постанов: про накладення адміністративного стягнення; про застосування заходів впливу, передбачених статтею 24-1 цього Кодексу; про закриття справи.
Таким чином, враховуючи те, що з дня виявлення даного адміністративного правопорушення пройшло більше шести місяців, так як, на думку суду, датою його виявлення є 17.04.2024, а до Чернівецького районного суду м.Чернівців матеріали справи надійшли 16.06.2025, суд вважає, що закінчились строки накладення адміністративного стягнення, передбачені статтею 38 КУпАП, у зв'язку із чим провадження у справі підлягає закриттю з цих підстав.
При цьому, враховуючи наведені вище обставини, строк накладення адміністративного стягнення сплив ще до надходження справи на розгляд до Чернівецького районного суду м. Чернівців, у зв'язку із чим, суд був позбавлений можливості розглянути справу у визначений законом строк.
Керуючись ст.7,23,38,245,247 КУпАП, суд -
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 , за ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення закрити, у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга може бути подана протягом десяти діб з дня винесення постанови до Чернівецького апеляційного суду через Чернівецький районний суд м. Чернівців.
Суддя Чернівецького районного
суду міста Чернівців Вольська-Тонієвич О. В.