Рішення від 10.07.2025 по справі 592/6410/25

Справа№592/6410/25

Провадження №2-а/592/129/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 липня 2025 року м.Суми

Ковпаківський районний суд м. Суми у складі: головуючого судді Алфьорова А.М., за участю секретаря Літовченко С.М., розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми справу за адміністративним позовом адміністративного позову ОСОБА_1 до начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач свої вимоги обґрунтовує тим, що 05.04.2025 р. начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 було винесено постанову у справі про адміністративне правопорушення № Х 03/25-615 якою його визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210 КУпАП і накладено стягнення у вигляді штрафу у розмірі 17000 грн. З вказаною постановою не погоджується, вважає, що оскаржувана постанова є необґрунтованою, винесена з порушенням чинного законодавства, викладені в ній обставини та підстави порушення військового обліку в особливий період такі, що не відповідають дійсності, а розгляд справи є неповним та необ'єктивним, оскільки справа була розглянута без його участі. Просить суд: скасувати постанову № Х 03/25-615 від 05.04.2025 р. винесену ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 , якою його було визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210 КУпАП і накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 17000 грн.; стягнути з відповідача на її користь судовий збір у сумі 605 грн. 60 коп.

У судове засідання позивач ОСОБА_1 не з'явився. Від представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Архипенка О.І. надійшла заява про розгляд справи без його участі, позов підтримав, просив задовольнити.

Представник ІНФОРМАЦІЯ_2 у судове засідання не з'явився, надали відзив на позов.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, прийшов до наступного висновку.

Судом було встановлено, що постановою про накладення адміністративного стягнення № Х 03/25-615 від 05.04.2025 р. начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 . ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у сумі 17000 грн.

Підставою для винесення оскаржуваної постанови стало те, що 26.03.2025 р. ОСОБА_1 у приміщенні КУ «Сумська міська клінічна лікарня № 5» за адресою: м. Суми, вул. Марко Вовчок, 2, протягом 60 днів з дня набрання чинності ЗУ від 11.04.2024 р. № 3633-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», тобто у період з 18.05.2024 р. по 16.07.2024 р. (включно), під час дії особливого періоду (правового режиму воєнного стану), не уточнив адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти та інші персональні дані визначені ст. 7 ЗУ від 16.03.2017 р. № 1951-VIII «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» через центр надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного чи резервіста або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування чи знаходження, що підтверджується протоколом № Х 03/25-615 від 26.03.2025 р. про адміністративне правопорушення.

Закон України від 21.10.1993 р. № 3543-ХІІ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - Закон № 3543-ХІІ) встановлює правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.

Згідно із ч. 1 ст. 3 Закону № 3543-ХІІ мобілізаційна підготовка та мобілізація є складовими частинами комплексу заходів, які здійснюються з метою забезпечення оборони держави, за винятком цільової мобілізації.

У відповідності до ч. 2 ст. 4 Закону № 3543-ХІІ загальна мобілізація проводиться одночасно па всій території України і стосується національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування. Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.

Часткова мобілізація може проводитися в окремих місцевостях держави, а також стосуватися певної частини національної економіки. Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій (ч. 3 ст. 4 Закону № 3543-Х1).

Частиною 5 статті 4 Закону № 3543-ХІІ передбачено, що вид. обсяги, порядок і строк проведення мобілізації визначаються Президентом України в рішенні про її проведення.

З моменту оголошення мобілізації (крім цільової) чи введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях настає особливий період (ч. 8 ст. 4 Закону № 3543-ХІІ).

Указом Президента України від 17.03.2014 № 303/2014, у зв'язку з різким ускладненням внутрішньополітичної обстановки, втручанням Російської Федерації у внутрішні справи України, зростанням соціальної напруги в Автономній Республіці Крим і місті Севастополі, оголошено проведення часткової мобілізації.

Крім того, Указом Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 оголошено проведення загальної мобілізації, строк якої Указом Президента від 28.10.2024 № 27/2025 з 08.02.2025 продовжено на 90 діб.

Зважаючи на викладене, адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням правил військового обліку, законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, допущені починаючи з 17.03.2014 і по теперішній час вважаються такими, що вчинені в особливий період.

За правилом ч. 7 ст. 1 Закону № 2232-ХІІ виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя.

Відповідно до п.п. 2, 5 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 (далі - Порядок № 1487) військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. З метою ведення військового обліку в державі створюється система військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

За правилом абз. 3 ч. 10 ст. 1 Закону № 2232-ІІ (в редакції Закону України від 11.04.2024 № 3633-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку») громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані: уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування Іта соціальної підтримки

Приписами абз. 4 пп. 1 п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 11.04.2024 № 3633-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», який набрав чинності з 18.05.2024 визначено, що під час дії Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» 24.02.2022 р. № 65/2022. затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 03.03.2022 р. № 2105-ІХ, громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані.

Згідно із абз. 7 ч. 3 ст. 22 Закону України від 21.10.1993 р. № 3543-ХП «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.

Крім того, пунктом 22 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560. встановлено обов'язком резервістів та військовозобов'язаних протягом 60 днів з дня набрання чинності Указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, уточнити свої облікові дані (адресу місця проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності) та інші персональні дані) через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінеї призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свою перебування або місцезнаходження.

Відповідно до абз. 4 пп. 10-1 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, що є Додатком 2 до Порядку №1487 призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні у період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії правового режиму воєнного стану уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

Отже, вищевказаними вимогами нормативно-правових актів встановлено обов'язок громадян України, які перебувають на території України та які знаходяться на військовому обліку, уточнити свої персональні (облікові) дані у період з 18.05.2024 р. по 16.07.2024 р. (включно), трьома способами, а саме: шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування га соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання; шляхом прибуття самостійно до центру надання адміністративних послуг: через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).

Матеріали справи не містять відомостей, що ОСОБА_1 було вчинено будь-яку з дій встановлену абз. 4 пп. 10-1 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, що є Додатком 2 до Порядку №1487, протягом 60 днів з дня набрання чинності Законом України від 11.04.2024 № 3633-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», чим порушив приписи законодавства України про мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

Щодо тверджень позивача ОСОБА_1 про те, що справу розглянули без його участі, чим порушили його права, суд зазначає наступне.

З матеріалів справи вбачається, що протокол № Х 03/25-615 від 26.03.2025 р. про адміністративне правопорушення був складений в присутності ОСОБА_1 , повідомлений про час та місце розгляду справи, другий примірник протоколу був вручений ОСОБА_1 , про що свідчить особистий підпис.

Відповідно до ст. 268 КУпАП особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Статтею 268 КУпАП встановлено вичерпний перелік справ про адміністративне правопорушення під час розгляду яких присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності є обов'язковою.

Стаття 210 КУпАП у вказаному переліку відсутня.

Таким чином, ОСОБА_1 був належним чином та своєчасно повідомлений про час та місце розгляду справи та від нього не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Згідно з ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Зазначене положення поширюється на доказування правомірності оскаржуваного рішення (дії чи бездіяльності). Окрім доказування правових підстав для рішення (тобто правомірності), суб'єкт владних повноважень повинен доказувати фактичну підставу, тобто наявність фактів, з якими закон пов'язує можливість прийняття рішення, вчинення дії чи утримання від неї.

Зважаючи на викладене, оскільки вина позивача у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 210 КУпАП підтверджується наявними у матеріалах справи доказами, суд приходить до висновку про відсутність підстав для скасування постанови № Х 03/25-615 про адміністративне правопорушення від 26.03.2025 р.

Керуючись ст. ст. 8-9, 72-77, 241, 242-246, 250 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення - залишити без задоволення.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Другого апеляційного адміністративного суду через Ковпаківський районний суд м. Суми протягом десяти днів з дня його проголошення, з одночасним надісланням його копії до суду апеляційної інстанції.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.

Суддя А.М. Алфьоров