"07" грудня 2010 р. Справа № 30/130-10-3532
Позивач : Фізична особа -підприємець ОСОБА_1 ;
Фізична особа -підприємець ОСОБА_2;
Відповідач: Одеська міська рада ;
Товариство з обмеженою відповідальністю „РИНОК ПІВНІЧНИЙ”;
Про визнання незаконним та скасування рішення, визнання недійсними договору купівлі-продажу та договору оренди землі
Суддя Рога Н.В.
Представники:
Від позивача: ОСОБА_2: ОСОБА_3- -довіреність №81 від 06.07.2009р., ОСОБА_2- згідно паспорту;
Від позивача : ОСОБА_1.- ОСОБА_3 -довіреність №4-1306 від 06.07.2009р., ОСОБА_1- згідно паспорту;
Від відповідача: Одеська міська рада : Сєрбін Є.Л.- довіреність №35\исх-гс від 25.01.2010р. , Шелудченко Д.В.- довіреність №89\исх-гс від 10.03.2010р.
Від відповідача : ТОВ „РИНОК ПІВНІЧНИЙ”: Борисенкова К.І.- довіреність №107 від 25.01.2010р.
Суть спору: Позивачі -Фізична особа -підприємець ОСОБА_1 (далі - підприємець ОСОБА_1), Фізична особа -підприємець ОСОБА_2 (далі - Підприємець ОСОБА_2) , звернулися до господарського суду Одеської області з позовом до Одеської міської ради та Товариства з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) „РИНОК ПІВНІЧНИЙ” про визнання незаконним та скасування рішення Одеської міської ради №3566-У від 09.10.2008р. „Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання ТОВ „Ринок Північний” в оренду земельної ділянки площею 3,3041 га, за адресою: АДРЕСА_1 для експлуатації та обслуговування торгівельного ринку” , визнання незаконним та скасування рішення Одеської міської ради №1046-ХХІУ від 26.03.2003р. «Про приватизацію та відчуження обєктів комунальної власності територіальної громади м.Одеси у 2003 році»у частині відчуження обєкту комунальної власності у вигляді нежитлових будівель літ.»А», «А1»та майна, розташованих за адресою: АДРЕСА_1, визнання недійсним договору купівлі-продажу нежитлових будівель №81 від 19.06.2003р., укладеного між Одеської міською радою та ТОВ „РИНОК ПІВНІЧНИЙ та договору оренди землі , укладеного 29.04.2009р. між Одеською міською радою та ТОВ „РИНОК ПІВНІЧНИЙ”.
Представники позивачів позовну заяву підтримують, наполягають на задоволенні позову.
Відповідач - Одеська міська рада проти позову заперечує з мотивів, викладених у запереченнях на позовну заяву.
Відповідач - ТОВ „РИНОК ПІВНІЧНИЙ” проти позову заперечує з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив
Позивачі у справі -підприємці ОСОБА_1, ОСОБА_2, здійснюють господарську діяльність на території ТОВ „РИНОК ПІВНІЧНИЙ” на підставі договорів оренди торгових місць, обладнаних павільйонами.
Рішенням Одеської міської ради №916 -ХХІІІ від 29.02.2000р. „Про затвердження технічної документації по інвентаризації земельної ділянки загальною площею 3,31 га та видачу закритому акціонерному товариству „Ринок Північний” документів, що посвідчують право постійного та тимчасового користування земельною ділянкою, за адресою: АДРЕСА_2, для експлуатації та обслуговування ринку”, вирішено затвердити технічну документацію по інвентаризації земельної ділянки, фактично займаної ЗАТ „Ринок Північний”, видати ЗАТ „Ринок Північний” документи, що посвідчують право постійного користування земельною ділянкою площею 3,28 га, та тимчасового короткострокового користування строком до 3-х років земельною ділянкою площею 0,031 га, але не пізніше реалізації проекту червоних ліній вул..Бочарова, за адресою: АДРЕСА_2, для експлуатації та обслуговування ринку, затверджено договір між одеською міською радою та ЗАТ „Ринок Північний”. Пунктом 4.1 зазначеного рішення ЗАТ „Ринок Північний” зобов'язано замовити в управлінні земельних ресурсів оформлення документів, що посвідчують право користування земельною ділянкою . Але, такі документи ЗАТ „Ринок Північний” оформлені не були.
Рішенням Одеської міської ради №1046-ХХІУ від 26.03.2003р. «Про приватизацію та відчуження об'єктів комунальної власності територіальної громади м. Одеси у 2003р.»доповнено перелік об'єктів комунальної власності територіальної громади м. Одеси, розташованих у м. Одесі, що підлягають приватизації та відчуженню у 2003р. згідно з додатком №1. У зазначеному переліку серед об'єктів, що підлягають відчуженню, під №35 значаться будівлі літ.»А», «А1», споруди та майно, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1, спосіб та умови продажу -викуп орендарем за грошові кошти.
На підставі зазначеного рішення ради, 19.06.2003р. між Одеською міською радою (Продавець) та ПП „БУДКОМПЛЕКТ” (Покупець) був укладений Договір купівлі-продажу №81, згідно якого Продавець продав, а Покупець купив індивідуально визначене майно комунальної власності у вигляді нежилих будівель літ.»А», «А1»загальною площею 6123,2 кв.м та майна, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1.
ТОВ „РИНОК ПІВНІЧНИЙ”, згідно Статуту у редакції 2005р., створено шляхом перетворення Приватного підприємства „БУДКОМПЛЕКТ” і є його повним правонаступником, у тому числі по договору купівлі-продажу №81 від 19.06.2003р.
Згідно Свідоцтва про право власності на нежитлові будівлі , виданого 18.06.2008р. виконавчим комітетом Одеської міської ради на підставі Статуту ТОВ „РИНОК ПІВНІЧНИЙ”, замість договору купівлі-продажу №81, ТОВ „РИНОК ПІВНІЧНИЙ” на праві приватної власності належить об'єкт в цілому, розташований за адресою: АДРЕСА_22, який складається з будівель літ.”А”, літ.”Б”, літ.”В”, літ.ю”Г”, літ.”Д”, літ.”Е”, загальною площею 6426,8 кв.м. Право власності зареєстровано в електронному Реєстрі прав власності на нерухоме майно.
Рішенням Одеської міської ради №3566-У від 09.10.2008р. „Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання товариству з обмеженою відповідальністю „РИНОК ПІВНІЧНИЙ” в оренду земельної ділянки площею 3,3041 га, за адресою: АДРЕСА_1, для експлуатації та обслуговування торговельного ринку” вирішено затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, надати ТОВ „РИНОК АІВНІЧНИЙ” земельну ділянку площею 3,3041 га , за адресою: АДРЕСА_1, у довгострокову оренду терміном на 15 років, для експлуатації та обслуговування торговельного ринку, затверджено договір оренди землі між Одеською міською радою та ТОВ „РИНОК ПІВНІЧНИЙ” та затверджено розмір орендної плати.
На підставі зазначеного рішення ради, 29 квітня 2009р. між Одеською міською радою (Орендодавець) та ТОВ „РИНОК ПІВНІЧНИЙ” (Орендар) був укладений Договір оренди землі, згідно якого Орендодавець надає за рахунок земель міста, а Орендар приймає у строкове, платне користування земельну ділянку площею 33041 кв.м, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, для експлуатації та обслуговування торговельного ринку, згідно з планом користування. Строк дії договору -15 років. Договір зареєстровано у Одеській регіональній філії ДП „Центр ДЗК” 19.05.2009р. за №040950500040.
Позивачі вважають, що рішення Одеської міської ради №3566-У від 09.10.2008р. та рішення Одеської міської ради №1046-ХХІУ від 26.03.2002р. у частині відчуження нежитлових будівель літ.»А», «А1»та майна, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 прийняти з грубим порушенням чинного законодавства України у зв'язку з чим мають бути скасовані, а укладені на підставі цих рішень Договір купівлі-продажу нежитлових будівель №81 від 19.06.2003р. та Договір оренди землі від 29.04.2009р. мають бути визнані недійсними згідно ч.1 ст.203 та ст.215 Цивільного кодексу України.
В обґрунтування позову позивачі посилаються на таке: відповідно до ст.1 Постанови Кабінету Міністрів України №465 від 29.04.1996р. „Про впорядкування роботи продовольчих і речових ринків” право на оренду ринків надається тільки за результатами конкурсу. За таких обставин позивачі по справі вважають , що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №465 від 29.04.1996р. „Про впорядкування роботи продовольчих і речових ринків” у широкого кола осіб ( тобто у будь-якого суб'єкта підприємницької діяльності) виникло право прийняти участь в конкурсі на право оренди ринку.
Згідно п.1.1 Положення про порядок проведення конкурсів на право створення ринків і надання їх в оренду, затвердженого Наказом Міністерства зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі України №290 від 21.05.1996р., зареєстрованого в Мінюсті України 06.06.1996р. за №271\1296, конкурс на право створення ринків і надання їх в оренду проводиться з метою визнання переможця -особи, яка запропонувала найкращі умови подальшої експлуатації об'єкта (некомерційний конкурс) або за рівних фіксованих умов найвищу ціну за оренду (комерційний конкурс). За приписами п.1.2. цього Положення об'єктами проведення конкурсу є право оренди майна діючого ринку, який є самостійним підприємством і єдиним (цілісним ) комплексом та право створення ринку на відведеній для цієї мети землі. При цьому, згідно п.2.1 Положення після вирішення в установленому порядку Урядом Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями питання про відведення земельної ділянки для розміщення нового ринку або про передачу в оренду діючих ринків органи, уповноважені управляти майном, що знаходиться у комунальній власності, оголошують конкурс , утворюють конкурсну комісію для його проведення.
Позивачі зазначають, що відповідно до п.2.4. зазначеного Положення з моменту публікації інформаційного повідомлення конкурсна комісія дає можливість всім юридичним та фізичним особам, які подали заявку на участь у конкурсі, попередньо ознайомитись з запропонованою земельною ділянкою, відведеною для створення ринку чи діючим ринком , що передається в оренду.
Позивачі по справі також звернули увагу суду на те, що конкурс на право надання в оренду ринку за адресою: АДРЕСА_22 ніколи не оголошувався та не проводився, у власність та користування ТОВ „РИНОК ПІВНІЧНИЙ ринок передавався частками, зокрема, спочатку було продано у власність нежитлові будівлі, а потім надана у користування земельна ділянка, на якій розміщений ринок.
Крім того, позивачі зазначили, що рішення Одеської міської ради №1046-ХХІУ від 26.03.2002р. є незаконним у частині відчуження нежитлових будівель літ.»А», «А1»та майна, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1, оскільки ці будівлі є невід'ємною частиною цілісного майнового комплексу ринку «Північний», а часткова реалізація відокремлених елементів ринку приводить до його розділення і дозволяє передати власнику нерухомого майна без будь-якого конкурсу на право оренди діючого ринку всупереч зазначеному Положенню.
Договір купівлі-продажу №81 від 19.06.2003р., укладений між Одеською міською радою та ПП „БУДКОМПЛЕКТ”, та Договір оренди землі від 29 квітня 2009р., укладений між Одеською міською радою та ТОВ „РИНОК ПІВНІЧНИЙ” , на думку позивачів мають бути визнані недійсними на підставі ст.ст.203 та 215 Цивільного кодексу України, як такі, що суперечать актам цивільного законодавства, а саме: Положенню про порядок проведення конкурсів на право створення ринків і надання їх в оренду та Постанові Кабінету Міністрів України №465 від 29.04.1996р.
За таких обставин, на думку позивачів, має місце порушення прав та охоронюваних інтересів позивачів, що стало підставою для звернення до суду за захистом.
Відповідач - ТОВ «РИНОК ПІВНІЧНИЙ» проти позову заперечує, посилаючись на те, що позивачами пропущено встановлений чинним законодавством України строк позовної давності щодо оскарження Договору купівлі-продажу №81 від 19.06.2003р.
Крім того, відповідач зазначив, що він є власником капітальних нежитлових споруд за адресою: АДРЕСА_22, у зв'язку з чим, на підставі ст.120 Земельного кодексу України має право на користування земельною ділянкою. Правомірність і законність володіння ТОВ „РИНОК ПІВНІЧНИЙ земельною ділянкою площею 33041 кв.м, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_22, на думку відповідача, підтверджується рішенням господарського суду Одеської області у справі №16\21-09-745 та договором оренди землі від 29.04.2009р.
Відповідач також вважає, що позивачами не доведено факт порушення їх прав та законних інтересів у зв'язку із прийняттям Одеською міською радою оскаржуваних рішень та укладанням оскаржуваних договорів.
Відповідач також зазначає, що ринок „Північний” був створений ще у 1976р. на виконання розпорядження Ради Міністрів УРСР від 28.01.1976р. №40-р, тобто до прийняття Кабінетом Міністрів України постанови №465 від 29.04.1996р. „Про впорядкування роботи продовольчих і речових ринків” та Положення про порядок проведення конкурсів на право створення ринків і надання їх в оренду , затвердженого Наказом Міністерства зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі України №290 від 21.05.1996р.
Ані ПП «Будкомплект», ані ТОВ «Ринок Північний»не отримували в оренду ринок як цілісний майновий комплекс, а викупило індивідуально визначене майно комунальної власності у вигляді нежитлових будівель.
Відповідач також зауважив, що питання відведення в користування земельних ділянок регламентовано Земельним кодексом України, зокрема, ст.124.
Відповідач - Одеська міська рада проти позову заперечує, посилаючись на те, що оскаржувані рішення Одеської міської ради та укладені на їх підставі договори повністю відповідають вимогам законодавства України, зокрема, щодо повноважень Одеської міської ради щодо прийняття рішень по передачі земельних ділянок в оренду та відчуження об'єктів комунальної власності територіальної громади м. Одеси.
Крім того, відповідач вважає, що позивачами не надано доказів порушення їх прав та законних інтересів у зв'язку із прийняттям Одеською міською радою оскаржуваних рішень та укладанням оскаржуваних договорів.
Відповідач також вважає, що позивачами пропущено встановлений чинним законодавством України строк позовної давності.
Розглянув матеріали справи суд доходить до такого висновку:
Відповідно до п. 2 Роз'яснень Вищого господарського суду України від 26.01.2000 р. N 02-5/35 „Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів” підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт.
З метою наведення належного порядку продажу продовольчих та непродовольчих товарів на продовольчих і речових ринках та припинення торгівлі в неустановлених місцях Кабінетом Міністрів України 29.04.1996 р. було прийнято постанову № 465 „Про впорядкування роботи продовольчих і речових ринків”.
Вказаною постановою зобов'язано Уряд Автономної Республіки Крим, обласні, Київську та Севастопольську міські державні адміністрації надавати право на оренду ринків тільки за результатами конкурсу.
Зі змісту постанови вбачається, що її дія розповсюджується виключно на органи державної виконавчої влади і не стосується органів місцевого самоврядування, до яких відноситься Одеська міська рада.
На виконання вказаної постанови Міністерством зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі України було прийнято наказ від 21.05.1996 р. № 290 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 06.06.1996 р. за № 271/1296), яким затверджено Положення про прядок проведення конкурсів на право створення ринків і надання їх в оренду. Відповідно до п. 1.2 вказаного Положення об'єктами проведення конкурсу є: право оренди майна діючого ринку, який є самостійним підприємством і єдиним (цілісним) комплексом; право створення ринку на відведеній для цієї мети землі.
Зі змісту оскаржуваних позивачами рішення Одеської міської ради від 26.03.2003р. № 1046 -ХХІV „Про приватизацію та відчуження об'єктів комунальної власності територіальної громади м. Одеси у 2003 -му році” та рішення Одеської міської ради від 09.10.2008р. № 3566 - V „Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання товариству з обмеженою відповідальністю „РИНОК ПІВНІЧНИЙ” в оренду земельної ділянки площею 3,3041 га за адресою: м. Одеса, проспект Добровольського, 114/2 для експлуатації та обслуговування торговельного ринку” не вбачається, що органом місцевого самоврядування при прийнятті вищевказаних рішень було вирішено питання щодо права будь -якої особи на оренду майна діючого ринку або про право створення ринку на відведеній для цієї мети землі.
Так, рішенням Одеської міської ради від 26.03.2003р. № 1046 -ХХІV було доручено Представництву по управлінню комунальної власності підготувати програму приватизації та відчуження об'єктів комунальної власності територіальної громади м. Одеси на 2003 -2005 роки і представити її на затвердження Одеською міською радою після прийняття Державної програми приватизації та доповнити перелік об'єктів комунальної власності територіальної громади м. Одеси, розташованих у м. Одесі, що підлягають приватизації та відчуженню у 2003 р. згідно з рішенням Одеської міської ради № 961 -ХХІV від 20.01.2003р. (додаток 1 до рішення).
Відповідно до частини третьої статті 140, частини першої статті 144 Конституції України місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи; органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідний території.
Згідно п. п. 30 п. 1 ст. 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: прийняття рішень щодо відчуження відповідно до закону комунального майна; затвердження місцевих програм приватизації, а також переліку об'єктів комунальної власності, які не підлягають приватизації; визначення доцільності, порядку та умов приватизації об'єктів права комунальної власності; вирішення питань про придбання в установленому законом порядку приватизованого майна, про включення до об'єктів комунальної власності майна, відчуженого у процесі приватизації, договір купівлі-продажу якого в установленому порядку розірвано або визнано недійсним, про надання у концесію об'єктів права комунальної власності, про створення, ліквідацію, реорганізацію та перепрофілювання підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідної територіальної громади.
Відповідно до частин 1, 5 ст. 60 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно. Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правоможності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
За таких обставин, рішення Одеської міської ради від 26.03.2003р. № 1046 - ХХІV „Про приватизацію та відчуження об'єктів комунальної власності територіальної громади м. Одеси у 2003 -му році” прийнято органом місцевого самоврядування відповідно до Конституції України та Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”. Відтак, підстави для визнання вказаного рішення Одеської міської ради незаконним та його скасування -відсутні, тому в цій частині позовні вимоги є безпідставними, і місцевий господарський суд правомірно відмовив в їх задоволенні.
Крім того, згідно ст. 83 Земельного кодексу України (в редакції станом на жовтень 2008 р.) землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. Відповідно до ст. 12 Земельного кодексу України, пункту 12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Статтею 116 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Згідно ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Отже, приймаючи оскаржуване рішення від 09.10.2008 р. № 3566 - V „Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання товариству з обмеженою відповідальністю „РИНОК ПІВНІЧНИЙ” в оренду земельної ділянки площею 3,3041 га за адресою: м. Одеса, проспект Добровольського, 114/2 для експлуатації та обслуговування торговельного ринку” Одеська міська рада діяла в межах наданих повноважень та у відповідності до норм чинного законодавства, що свідчить про відсутність підстав для визнання вказаного рішення незаконним та скасування рішення.
Як вже раніше вказувалось, підставою визнання недійсним договору купівлі -продажу від 19.06.2003р. № 81, укладеного між Одеською міською радою та ПП „Будкомплект”, позивачі у справі визначають укладання цього договору всупереч Положенню про порядок проведення конкурсів на право створення ринків і надання їх в оренду.
Втім, предметом договору купівлі -продажу від 19.06.2003р. № 81 є продаж Одеською міською радою індивідуально визначеного майна комунальної власності, що не суперечить положенням ст. 655, ч. 1 ст. 657, ст. 658 Цивільного кодексу України, і до порядку укладання договору купівлі -продажу майна умови Положення про порядок проведення конкурсів на право створення ринків і надання їх в оренду не можуть бути застосовані.
Згідно ст. 1 Закону України „Про оренду землі” оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно частин 1, 2 ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземним громадянам і особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам.
Аналізуючи умови договору оренди землі від 29.04.2009р., укладеного між Одеською міською радою та ТОВ „РИНОК ПІВНІЧНИЙ”, суд не вбачає порушення цим договором оренди землі Положення про порядок проведення конкурсів на право створення ринків і надання їх в оренду, на чому наполягають позивачі, оскільки оспорюваним договором вирішено питання щодо надання в оренду не майна діючого ринку, а надано в оренду земельну ділянку за рахунок земель міста.
За таких обставин, заявлені позовні вимоги є безпідставними та недоведеними, у зв'язку з чим не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 82-85 ГПК України, суд -
У задоволенні позову фізичних осіб -підприємців ОСОБА_1 та ОСОБА_2 відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили протягом після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення. якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Рішення підписане 13 грудня 2010р.
Суддя