Постанова від 11.07.2025 по справі 905/54/25

СХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 липня 2025 року м. Харків Справа №905/54/25

Східний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючий суддя Шутенко І.А., суддя Гребенюк Н.В., суддя Слободін М.М.,

розглянувши в порядку спрощеного (без виклику представників сторін та третьої особи) провадження апеляційну скаргу ФОП Тищенко С.М. (вх.№1076 Д/1) на рішення ухвалене Господарським судом Донецької області у складі судді Огородник Д.М. 03.04.2025 (повний текст складений 14.04.2025) у справі №905/54/25

за позовом ФОП Тищенко Світлани Миколаївни

до Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ

третя особа на стороні позивача без самостійних вимог на предмет спору Акціонерне товариство "Перший Український міжнародний банк"

про стягнення,

УСТАНОВИВ:

Фізична особа - підприємець Тищенко Світлана Миколаївна звернулась з позовом до Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ про стягнення 174150,00грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач неправомірно відхилив тендерну пропозицію позивача, який визнаний переможцем відкритих торгів UA-2024-11-04-008254-а та безпідставно набув право на грошові кошти, що були сплачені за банківською гарантією №KIEG335915670 від 11.11.2024 у розмірі 170000,00грн, що стало підставою для звернення з позовною заявою про стягнення безпідставно отриманих коштів. Також, позивачем зазначено про те, що кошти стягнуті відповідачем за банківською гарантією, підлягають поверненню у зв'язку з тим, що тендер закінчився та не було укладено договір з жодним з учасників відкритих торгів, тому гарантія підлягала поверненню позивачу на підставі п.4. ч.4 ст.25 Закону України "Про публічні закупівлі".

Рішенням Господарського суду Донецької області від 03.04.2025 у справі №905/54/25 у задоволенні позовних вимог відмовлено повністю.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, місцевий господарський суд дійшов наступних висновків:

- у зв'язку з відхиленням всіх тендерних пропозицій у даному випадку відбулася саме відміна тендеру, а не закінчення тендеру у зв'язку із неукладенням договору про закупівлю з жодним з учасників, які подали тендерні пропозиції. А тому, доводи позивача про те, що строк дії гарантії закінчився є помилковими та такими, що суперечать умовам наданої гарантії, оскільки відміна тендеру не є підставою для закінчення строку дії гарантії;

- мало місце настання гарантійного випадку за банківською гарантією №KIEG335915670 від 11.11.2024 та дотримання відповідачем порядку направлення вимоги до гаранта про сплату суми банківської гарантії, тому дії як відповідача, так і третьої особи про пред'явлення до виконання та виконання банківської гарантії є правомірними.

07.05.2025 до Східного апеляційного господарського суду надійшла апеляційна скарга ФОП Тищенко С.М., направлена засобами поштового зв'язку 04.05.2025 (відповідно до відмітки поштового відділення на конверті).

В апеляційній скарзі просить суд:

1. рішення Господарського суду Донецької області від 03.04.2025 у справі №905/54/25 скасувати та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.

2. судові витрати покласти на відповідача.

Апелянт вважає, що місцевим господарським судом порушені норми матеріального та процесуального права, висновки суду не ґрунтуються на дійсних обставинах справи.

Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу справ між суддями Східного апеляційного господарського суду від 07.05.2025 справу №905/54/25 передано на розгляд суду у складі колегії суддів: головуючий суддя Шутенко І.А., суддя Гребенюк Н.В., суддя Слободін М.М.

Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 08.05.2025 витребувано у Господарського суду Донецької області матеріали справи №905/54/25.

Відкладено вирішення питань, пов'язаних з рухом апеляційної скарги ФОП Тищенко С.М. на рішення Господарського суду Донецької області від 03.04.2025 у справі №905/54/25 до надходження матеріалів справи.

12.05.2025 справа №905/54/25 надійшла до Східного апеляційного господарського суду.

Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 13.05.2025 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою ФОП Тищенко С.М. на рішення Господарського суду Донецької області від 03.04.2025 року у справі №905/54/25. Ухвалено справу розглядати без повідомлення учасників справи.

14.05.2025 від Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому заперечує проти доводів та вимог апеляційної скарги, вважає, що місцевим господарським судом під час ухвалення оскаржуваного рішення належним чином досліджені обставини справи, правильно застосовані норми матеріального права. Просить відмовити у задоволенні апеляційної скарги та залишити без змін рішення Господарського суду Донецької області від 03.04.2025 у даній справі. Наводить аргументи на підтвердження своєї позиції.

Перевіривши дотримання місцевим господарським судом норм процесуального права та правильність застосування норм матеріального права в межах вимог та доводів апеляційної скарги, Східний апеляційний господарський суд зазначає наступне.

Як убачається з матеріалів справи та установлено місцевим господарським судом 04.11.2024 Квартирно-експлуатаційним відділом міста Луганськ (замовник) оприлюднено оголошення про відкриті торги UA-2024-11-04-008254-а.

Категорія замовника - замовник, що здійснює закупівлі для потреб; ідентифікаційний код замовника в ЄДР - 07652214; назва предмета закупівлі - дрова наступних порід: бук, береза, ясен, граб, в?яз, акація, клен, дуб, модрина; код за Єдиним закупівельним словником - ДК 021:2015:03410000-7: деревина; кількість товарів або обсяг виконання робіт чи надання послуг - 2699 одиниць; місце поставки товарів або місце виконання робіт чи надання послуг - на склад замовника; строк поставки товарів - до 25.12.2024; кінцевий строк подання тендерних пропозицій - 12.11.2024 о 11:00 год.; розмір забезпечення тендерних пропозицій (якщо замовник вимагає його надати) - 170000,00грн; вид забезпечення тендерних пропозицій (якщо замовник вимагає його надати) - електронна гарантія; дата та час розкриття тендерних пропозицій - 12.11.2024 о 11:00 год.; дата та час проведення електронного аукціону - 13.11.2024 о 11:08 год.; вид та умови надання забезпечення - учасник одночасно з поданням тендерної пропозиції надає замовнику забезпечення тендерної пропозиції - гарантії виконання своїх зобов?язань у зв?язку з поданням тендерної пропозиції у вигляді електронної банківської гарантії, яка має відповідати вимогам, зазначеним в додатку 3 тендерної документації.

У оголошенні №UA-2024-11-04-008254-a замовником було зазначено вид та умови надання забезпечення пропозицій учасників - електронна гарантія та розмір надання забезпечення пропозицій учасників 170000,00грн, що не перевищує 3% очікуваної вартості закупівлі

Тендерні пропозиції подані від учасників: Фізичної особи-підприємця Тищенко Світлани Миколаївни та Фізичної особи-підприємця Мири Максима Григоровича.

При цьому, місцевим господарським судом установлено, що підтверджується матеріалами справи, що ФОП Тищенко С.М., як учасником процедури завантажені до заявки, зокрема, разом з тендерною пропозицією наступні документи: інформаційна довідка з Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення; витяг з інформаційно-аналітичної системи "Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості".

Для забезпечення тендерної пропозиції ФОП Тищенко С.М. вчинено банківську гарантію №KIEG335915670 від 11.11.2024, за якою гарантом є Акціонерне товариство "Перший Український Міжнародний Банк", принципал - фізична особа-підприємець Тищенко Світлана Миколаївна, бенефіціар - Квартирно-експлуатаційний відділ міста Луганськ. Сума гарантії - 170000,00грн дата початку строку дії гарантії - 11.11.2025. Дата закінчення строку дії гарантії, якщо жодна з подій, передбачених у пункті 4 форми не настане - 15.02.2025. Номер оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі - UA-2024-11-04-008254-a. Інформація щодо тендерної документації - тендерна документація по процедурі відкриті торги ( з особливостями) затверджено рішенням уповноваженої особи від 04.11.2024 протокол №208, назва предмета закупівлі код за ДК 021:2015:03410000-7: деревина (дрова наступних порід: бук, береза, ясен, граб, в?яз, акація, клен, дуб, модрина).

Зі змісту гарантії вбачається, що вона застосовується для цілей забезпечення тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі відповідно до Закону України "Про публічні закупівлі" (далі закон) з урахуванням особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі" на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабміну від 12.10.2022 №1178 (п.2 гарантії).

Відповідно до п.3 гарантії за цією гарантією банк-гарант безвідклично зобов?язаний сплатити бенефіціару повну суму тендерного забезпечення (гарантована сума) протягом 5 банківських днів після отримання гарантом першої письмової вимоги бенефіціара (замовника) про сплату суми гарантії (далі - вимога).

Вимога повинна містити посилання на дату/видачі і номер цієї гарантії, а також посилання на одну з таких умов (підстав), що підтверджують невиконання принципалом своїх зобов?язань, передбачених його тендерною пропозицією, зокрема: принципал не надав у спосіб, зазначений в тендерній документації, документи, що підтверджують відсутність підстав установлених пунктом 47 Особливостей затверджених постановою КМУ від 12.10.2022 №1178 (особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовника, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування.

Пунктом 4 гарантії визначено, що строком дії гарантії є період з дати початку дії гарантії до дати закінчення дії гарантії (включно) або до настання однієї з таких подій залежно від того, що настане раніше, зокрема: отримання гарантом повідомлення принципала про настання однієї з обставин, що підтверджується відповідною інформацією, розміщеною на веб-порталі уповноваженого органу, а саме:

1) закінчення строку дії тендерної пропозиції та забезпечення тендерної пропозиції, зазначеного в тендерній документації;

2) укладання договору про закупівлю з учасником, який став переможцем процедури закупівлі;

3) відкликання принципалом тендерної пропозиції до закінчення строку її подання;

4) закінчення тендеру в разі неукладення договору про закупівлю з жодним з учасників, які подали тендерні пропозиції.

Банк підтверджує, що ця гарантія повністю забезпечена грошовими покриттям в розмірі суми гарантії, що розміщене на відповідному рахунку покриття в Акціонерному товаристві "ПУМБ" на весь строк дії гарантії включно, шляхом списання (перерахування) грошових коштів із поточного рахунку учасника на рахунок покриття за банківською гарантією.

13.11.2024 о 11:31 год. розкрито тендерну пропозицію.

18.11.2024, протокольним рішенням (протокол) №241 Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ визначено учасника фізичну особу - підприємця Тищенко Світлану Миколаївну переможцем процедури закупівлі відкриті торги з особливостями, предмет закупівлі: дрова наступних порід: бук, береза, ясен, граб, в?яз, акація, клен, дуб, модрина; код за Єдиним закупівельним словником - ДК 021:2015:03410000-7: деревина; номер оголошення в електронній системі закупівель UA-2024-11-04-008254-a та вирішено оприлюднити в електронній системі закупівель рішення про визначення переможця процедури закупівлі у термін відповідно до вимог чинного законодавства України.

19.11.2024, Квартирно-експлуатаційний відділ міста Луганськ направив на електронну адресу ФОП Тищенко С.М. лист №5211/1728 від 19.11.2024, в якому повідомив про те, що її обрано переможцем процедури закупівлі відкриті торги (з особливостями) за предметом закупівлі: код за ДК 021:2015:03410000-7: деревина (дрова наступних порід: бук, береза, ясен, граб, в?яз, акація, клен, дуб, модрина). В листі зазначено про те, що замовник укладає договір про закупівлю з учасником, який визнаний переможцем процедури закупівлі, протягом строку дії його пропозиції, не пізніше ніж через 15 днів з дати прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації та тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі. А також, переможець процедури закупівлі не пізніше дати укладення договору про закупівлю повинен надати забезпечення виконання договору. Розмір забезпечення виконання договору про закупівлю - 5 відсотків вартості договору. Забезпечення виконання договору про закупівлю надається у формі перерахування коштів на розрахунковий рахунок замовника.

Як установлено місцевим господарським судом та під час апеляційного провадження умовами п.п. 2.1 п.2 тендерної документації та умовами додатку №4 до тендерної документації передбачено чіткий перелік документів, що подаються саме переможцем торгів у строк, що не перевищує 4 дні з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю та замовником визначений спосіб документального підтвердження згідно із законодавством щодо відсутності підстав, передбачених підпунктами 3,5 і 12 пункту 47 Особливостей, зокрема для фізичної особи чи фізичної особи-підприємця:

- інформаційна довідка з Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення, отримана/видана не раніше 30 днів з дня оприлюднення оголошення про заплановану закупівлю в електронній системі закупівель, про відсутність відносно фізичної особи, яка є учасником процедури закупівлі, інформації про корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення;

- витяг з інформаційно-аналітичної системи "Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості", який повинен бути отриманий не раніше 30 днів з дня оприлюднення оголошення про заплановану закупівлю в електронній системі закупівель у порядку, визначеному наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.03.2022 №207 "Деякі питання ведення обліку відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості", про те, що фізична особа, яка є учасником процедури закупівлі, не була притягнута до кримінальної відповідальності, не має судимості або обмежень, передбачених кримінальним процесуальним законодавством України, що містить інформацію станом на дату, не раніше дати оприлюднення цього оголошення про проведення закупівлі;

- довідку у довільній формі про те, що фізичну особу, яка є учасником процедури закупівлі, не було притягнуто згідно із законом до відповідальності за вчинення правопорушення, пов'язаного з використанням дитячої праці чи будь-якими формами торгівлі людьми.

25.11.2024 Квартирно-експлуатаційний відділ міста Луганськ прийняв протокольне рішення б/н, з якого вбачається, що учасник-переможець не надав у строк через електронну систему закупівель документи, які підтверджують відсутність підстав, визначених пунктом 44 Особливостей, а саме не надав у спосіб, зазначений в тендерній документації, документи, що підтверджують відсутність підстав, визначених у підпунктах 3, 5, 6 і 12 пункту 47 цих Особливостей. За таких обставин, Квартирно-експлуатаційний відділ міста Луганськ прийняв рішення відхилити тендерну пропозицію учасника-переможця Фізичної особи-підприємця Тищенко Світлани Миколаївни та оприлюднити інформацію про відхилення тендерної пропозиції учасника-переможця в електронній системі закупівель.

29.11.2024 Квартирно-експлуатаційний відділ міста Луганськ протокольним рішенням №269 відхилив тендерну пропозицію учасника Фізичної особи-підприємця Мири Максима Григоровича. З рішення вбачається, що учасник не виправив виявлені замовником після розкриття тендерних пропозицій невідповідності, що подані ним у своїй тендерній пропозиції, що були зазначені в повідомленні протягом 24 годин з моменту розміщення відповідно повідомлення.

Зі звіту про результати проведення процедури закупівлі UA-2024-11-04-008254-a (дата формування звіту: 05.12.2024) вбачається, що кількість учасників закупівлі - 2, з яких Фізична особа-підприємець Тищенко Світлана Миколаївна та Фізична особа-підприємець Мира Максим Григорович. У звіті зазначено підстави для прийняття рішення про неукладення договору про закупівлю, а саме відсутність пропозицій.

У зв'язку з відхиленням пропозиції ФОП Тищенко С.М. через ненадання останньою документів у спосіб, зазначений в тендерній документації, Квартирно-експлуатаційний відділ міста Луганськ направив вимогу про виконання банківської гарантії.

Так, 27.11.2024 Квартирно-експлуатаційний відділ міста Луганськ звернувся до Акціонерного товариства "ПУМБ" з вимогою №5211/1791 за банківською гарантією №KIEG335915670 від 11.11.2024.

У вимозі зазначено, що бенефіціар направляє цю вимогу у зв?язку з тим, що принципал не виконав свої зобов?язання, передбачені його тендерною пропозицією, а саме:

Принципал не надав у спосіб, зазначений в тендерній документації, документи, що підтверджують відсутність підстав встановлених пунктом 47 Особливостей затверджених постановою КМУ від 12.10.2022 №1178.

Вимогу отримано банком 04.12.2024 вх.№119/10867/02.

Платіж за гарантією №KIEG335915670 від 11.11.2024 у сумі 170000,00грн, виконаний з рахунку покриття згідно отриманої 04.12.2024 письмової вимоги бенефіціара №524/1791 від 27.11.2024.

ФОП Тищенко С.М. не погодилась з правомірністю отримання Квартирно-експлуатаційним відділ міста Луганськ грошових коштів у вигляді банківської гарантії. Саме ці обставини зумовили її звернення до Господарського суду Донецької області з позовом у даній справі, в якому просила стягнути з відповідача безпідставно отримані кошти у розмірі 174150,00грн.

Як установлено та зазначено вище, місцевий господарський суд відмовив у задоволенні позовних вимог. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, місцевий господарський суд установив факт настання гарантійного випадку та правомірність перерахування банком коштів на вимогу Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ.

ФОП Тищенко С.М. не погодилась з ухваленим у справі рішенням місцевого господарського суду та звернулась з апеляційною скаргою. Доводи та вимоги апеляційної скарги наведені вище.

Надаючи правову кваліфікацію правовідносинам у даній справі, Східний апеляційний господарський суд зазначає наступне.

Особливості укладання договорів за державним замовленням (державних контрактів) визначаються Законом України "Про публічні закупівлі" та Законом України "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони".

Законом України від 16.08.2022 № 2526-ІХ "Про внесення змін до Закону України "Про публічні закупівлі" та інших законодавчих актів України щодо здійснення оборонних та публічних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану" внесено зміни до Закону України "Про публічні закупівлі" та Розділ X "Прикінцеві та перехідні положення" доповнено пунктом 3-7, яким встановлено, що на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених цим Законом, визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 №1178 затверджено Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування (далі - Особливості).

Відповідно до п. 2 Особливостей терміни вживаються у значенні, наведеному в Законі, постановах Кабінету Міністрів України від 24.02.2016 №166 "Про затвердження Порядку функціонування електронної системи закупівель та проведення авторизації електронних майданчиків" та від 14.09.2020 №822 "Про затвердження Порядку формування та використання електронного каталогу".

Згідно з п. 3 Особливостей замовники, що зобов'язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону, проводять закупівлі відповідно до Закону з урахуванням цих особливостей.

За умовами п. 24 Особливостей замовник самостійно та безоплатно через авторизований електронний майданчик оприлюднює в електронній системі закупівель відповідно до Порядку розміщення інформації про публічні закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 11 червня 2020 №1082, та цих особливостей оголошення про проведення відкритих торгів та тендерну документацію не пізніше ніж за сім днів до кінцевого строку подання тендерних пропозицій.

Оголошення про проведення відкритих торгів повинно містити інформацію, визначену частиною другою статті 21 Закону з урахуванням цих особливостей (п. 26 Особливостей).

Згідно з п. 28 Особливостей тендерна документація формується замовником відповідно до вимог статті 22 Закону з урахуванням цих особливостей. Так, вказаним пунктом передбачено, що тендерна документація повинна містити перелік документів та/або інформації, які подаються учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, та перелік документів та/або інформації, які подаються переможцем процедури закупівлі. Зазначені переліки оформляються як окремі додатки до тендерної документації.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про публічні закупівлі" тендерна пропозиція - пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник процедури закупівлі подає замовнику відповідно до вимог тендерної документації. Тендерна документація - документація щодо умов проведення тендеру, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу в електронній системі закупівель.

Частинами 1-4 ст. 22 Закону України "Про публічні закупівлі" передбачено, що тендерна документація безоплатно оприлюднюється замовником разом з оголошенням про проведення конкурентних процедур закупівель в електронній системі закупівель для загального доступу шляхом заповнення полів в електронній системі закупівель.

У тендерній документації зазначаються такі відомості: 1) інструкція з підготовки тендерних пропозицій; 2) один або декілька кваліфікаційних критеріїв відповідно до статті 16 цього Закону, підстави, встановлені статтею 17 цього Закону, та інформація про спосіб підтвердження відповідності учасників установленим критеріям і вимогам згідно із законодавством. Замовник не вимагає документального підтвердження інформації про відповідність підставам, встановленим статтею 17 цього Закону, у разі якщо така інформація є публічною, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України "Про доступ до публічної інформації", та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним. Для об'єднання учасників замовником зазначаються умови щодо надання інформації та способу підтвердження відповідності таких учасників установленим кваліфікаційним критеріям та підставам, встановленим статтею 17 цього Закону; 3) інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, у тому числі відповідну технічну специфікацію (у разі потреби - плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі). Технічні, якісні характеристики предмета закупівлі та технічні специфікації до предмета закупівлі повинні визначатися замовником з урахуванням вимог, визначених частиною четвертою статті 5 цього Закону; 4) інформація про маркування, протоколи випробувань або сертифікати, що підтверджують відповідність предмета закупівлі встановленим замовником вимогам (у разі потреби); 5) кількість товару та місце його поставки; 6) місце, де повинні бути виконані роботи чи надані послуги, їх обсяги; 7) строки поставки товарів, виконання робіт, надання послуг; 8) проект договору про закупівлю з обов'язковим зазначенням порядку змін його умов; 9) опис окремої частини або частин предмета закупівлі (лота), щодо яких можуть бути подані тендерні пропозиції, у разі якщо учасникам дозволяється подати тендерні пропозиції стосовно частини предмета закупівлі (лота).

Тендерна документація може містити іншу інформацію, вимоги щодо наявності якої передбачені законодавством та яку замовник вважає за необхідне включити до тендерної документації.

Тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників, а також вимог щодо документального підтвердження інформації про відповідність вимогам тендерної документації, якщо така інформація є публічною, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України "Про доступ до публічної інформації" та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним.

Пунктами 37, 39 Особливостей передбачено, що оцінка тендерної пропозиції проводиться електронною системою закупівель автоматично на основі критеріїв і методики оцінки, визначених замовником у тендерній документації, шляхом визначення тендерної пропозиції найбільш економічно вигідною.

За результатами розгляду та оцінки тендерної пропозиції замовник визначає переможця процедури закупівлі та приймає рішення про намір укласти договір про закупівлю відповідно до Закону з урахуванням цих особливостей.

Відповідно до ч. 6 ст. 17 Закону України "Про публічні закупівлі" переможець процедури закупівлі у строк, що не перевищує десяти днів з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, повинен надати замовнику документи шляхом оприлюднення їх в електронній системі закупівель, що підтверджують відсутність підстав, визначених пунктами 2, 3, 5, 6, 8, 12 і 13 частини першої та частиною другою цієї статті, зокрема про те, що фізичну особу, яка є учасником, було притягнуто згідно із законом до відповідальності за вчинення корупційного правопорушення або правопорушення, пов'язаного з корупцією (п.3); фізична особа, яка є учасником процедури закупівлі, була засуджена за кримінальне правопорушення, вчинене з корисливих мотивів (зокрема, пов'язане з хабарництвом та відмиванням коштів), судимість з якої не знято або не погашено у встановленому законом порядку (п.5); фізичну особу, яка є учасником, було притягнуто згідно із законом до відповідальності за вчинення правопорушення, пов'язаного з використанням дитячої праці чи будь-якими формами торгівлі людьми (п.12).

Абзацем 15 пункту 47 Особливостей передбачено, що переможець процедури закупівлі у строк, що не перевищує чотири дні з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, повинен надати замовнику шляхом оприлюднення в електронній системі закупівель документи, що підтверджують відсутність підстав, зазначених у підпунктах 3, 5, 6 і 12 цього пункту. Замовник не вимагає документального підтвердження публічної інформації, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України "Про доступ до публічної інформації" та/або міститься у відкритих публічних електронних реєстрах, доступ до яких є вільним, або публічної інформації, що є доступною в електронній системі закупівель, крім випадків, коли доступ до такої інформації є обмеженим на момент оприлюднення оголошення про проведення відкритих торгів.

Східний апеляційний господарський суд вважає обґрунтованим висновок місцевого господарського суду про правомірність рішення Квартирно - експлуатаційного відділу міста Луганськ про відхилення тендерної пропозиції переможця торгів ФОП Тищенко С.М., оскільки нею, ЯК ПЕРЕМОЖЦЕМ ТОРГІВ, не завантажено до системи визначених у переліку необхідних документів.

Східний апеляційний господарський суд відхиляє як такі, що спростовуються матеріалами справи посилання заявника апеляційної скарги на те, що такі документи нею були завантажені до тендерної пропозиції учасника.

Апеляційний господарський суд зауважує, що переможець ФОП Тищенко С.М. була зобов'язана у строк, що не перевищує чотири дні з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, що відповідає терміну: з 19 листопада 2024 року по 22 листопада 2024 року включно, надати замовнику шляхом оприлюднення в електронній системі закупівель документи, що підтверджують відсутність підстав, зазначених у підпунктах 3, 5, 6 і 12 пункту 47 Особливостей №1178.

При цьому, апеляційний господарський суд зауважує, що такі документи мали бути завантажені ФОП Тищенко С.М. після того, як її визначили переможцем.

Разом з цим, Східний апеляційний господарський суд вважає, що суд першої інстанції обґрунтовано врахував, що частина таких документів завантажена ФОП Тищенко С.М. разом з тендерною пропозицією.

При цьому, місцевим господарським судом правильно установлено, що ФОП Тищенко С.М. не подавалась ані як учасником, ані як переможцем процедури закупівлі відкритих торгів, довідка у довільній формі про те, що фізичну особу - підприємця ФОП Тищенко С.М. не було притягнуто згідно із законом до відповідальності за вчинення правопорушення, пов'язаного з використанням дитячої праці чи будь-якими формами торгівлі людьми. Отже, матеріалами справи підтверджується, що необхідні документи не були подані ФОП Тищенко С.М. в повному обсязі.

Апеляційний господарський суд відхиляє аргументи апелянта про те, що гарантійний випадок не настав у зв'язку з тим, що не було укладено договір з жодним з учасників.

Східний апеляційний господарський суд зауважує на тому, що тендер відбувся і переможця було визначено. Однак, саме суб'єктивні дії переможця ФОП Тищенко С.М., які полягали у недотриманні нею як переможцем вимог щодо подання необхідних документів, призвели до того, що відбулась відміна тендеру. Інший учасник також не виконав у повному обсязі вимог, які ставились до тендерної документації.

Отже, саме дії/бездіяльність ФОП Тищенко С.М. призвели до відміни тендеру, що є підставою для покладення на неї наслідків такої бездіяльності у вигляді сплати за гарантією, якою були забезпечені зобов'язання учасників дотримуватись установленого порядку проведення тендеру.

Враховуючи установлене вище, апеляційний господарський суд погоджується з висновком місцевого господарського суду про те, що ненадання ФОП Тищенко С.М., як переможцем процедури закупівлі та принципалом за банківською гарантією №KIEG335915670 від 11.11.2024, документів на підтвердження відсутності підстав, визначених пунктом 47 Особливостей №1178, є гарантійним випадком.

Відповідно до ст. 546 Цивільного кодексу України виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком, правом довірчої власності.

Стаття 560 Цивільного кодексу України визначає, що за гарантією банк, інша фінансова установа, страхова організація (гарант) гарантує перед кредитором (бенефіціаром) виконання боржником (принципалом) свого обов'язку. Гарант відповідає перед кредитором за порушення зобов'язання боржником.

Частиною 1 статті 200 Господарського кодексу України визначено, що гарантія є специфічним засобом забезпечення виконання господарських зобов'язань шляхом письмового підтвердження (гарантійного листа) банком, іншою кредитною установою, страховою організацією (банківська гарантія) про задоволення вимог управненої сторони у розмірі повної грошової суми, зазначеної у письмовому підтвердженні, якщо третя особа (зобов'язана сторона) не виконає вказане у ньому певне зобов'язання, або настануть інші умови, передбачені у відповідному підтвердженні.

Зобов'язання за банківською гарантією виконується лише на письмову вимогу управненої сторони (ч. 2 ст. 200 Господарського кодексу України).

Порядок, умови надання та отримання банками гарантій та їх виконання регулюються Положенням про порядок здійснення банками операцій за гарантіями в національній та іноземних валютах, затвердженим постановою Правління Національного банку України №639 від 15.12.2004.

Пунктом 3 розділу I Положення про порядок здійснення банками операцій за гарантіями в національній та іноземних валютах, визначено, що гарантія - це спосіб забезпечення виконання зобов'язань, відповідно до якого банк-гарант бере на себе грошове зобов'язання перед бенефіціаром сплатити кошти в разі настання гарантійного випадку. Зобов'язання банку-гаранта перед бенефіціаром не залежить від базових відносин, які забезпечуються такою гарантією (їх припинення або недійсності), зокрема і тоді, коли посилання на такі базові відносини безпосередньо міститься в тексті гарантії; вимога - лист або повідомлення з вимогою до банку-гаранта/банку-контргаранта сплатити кошти за гарантією/контргарантією. Вимога за гарантією складається бенефіціаром і подається у довільній формі, якщо інше не визначено умовами гарантії (у якій має зазначатися, у чому полягає порушення принципалом базових відносин, забезпечених гарантією), або надсилається у формі повідомлення банку-гаранту.

Згідно із ч. 1 ст. 563 Цивільного кодексу України у разі порушення боржником зобов'язання, забезпеченого гарантією, гарант зобов'язаний сплатити кредиторові грошову суму відповідно до умов гарантії.

Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 563 Цивільного кодексу України вимога кредитора до гаранта про сплату грошової суми відповідно до виданої ним гарантії пред'являється у письмовій формі. До вимоги додаються документи, вказані в гарантії. У вимозі до гаранта або у доданих до неї документах кредитор повинен вказати, у чому полягає порушення боржником основного зобов'язання, забезпеченого гарантією.

У відповідності до умов банківської гарантії №KIEG335915670 від 11 листопада 2024 року пункту 3 банк-гарант - АТ "ПУМБ" безвідклично зобов'язаний сплатити бенефіціару повну суму тендерного забезпечення протягом 5 банківських днів після отримання гарантом першої письмової вимоги бенефіціара про сплату гарантії з посиланням на умови (підстави), що підтверджують невиконання принципалом своїх зобов'язань, передбачених його тендерною пропозицією. Однією із вимог було визначено не надання принципалом у спосіб, зазначений в тендерній документації, документи, що підтверджують відсутність підстав установлених пунктом 47 Особливостей №1178.

Східний апеляційний господарський суд зауважує, що вимоги до документів, які мають бути завантажені до системи є однаковими для всіх учасників процедури тендеру.

Як убачається з матеріалів справи підставами заявлених позивачем вимог зазначені статті 1212-1214 ЦК України. ФОП Тищенко С.М., звертаючись з позовом, вважала, що Квартирно-експлуатаційний відділ безпідставно отримав грошові кошти за банківською гарантією.

За змістом частини 1 статті 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Зобов'язання з повернення безпідставно набутого (збереженого) майна випливає із загальної для права заборони безпідставного збагачення: той, хто збагатився за рахунок іншого, без належної на те правової підстави зобов'язаний повернути предмет власного збагачення.

Традиційно в доктрині цивільного права зобов'язання, які є наслідком безпідставного збагачення, іменуються кондикційними (з лат. "condictio sine causa" - повернення збагачення, одержаного без правової (справедливої) підстави).

Характерною особливістю кондикційних зобов'язань є те, що підстави їх виникнення мають широкий спектр: зобов'язання можуть виникати як із дій, так і з подій, причому з дій як сторін зобов'язання, так і третіх осіб, із дій як запланованих, так і випадкових, як правомірних, так і неправомірних.

Кондикційні зобов'язання виникають тоді, коли дії особи або події призводять до неправового результату у виді юридично безпідставного майнового блага, що перейшло до набувача та сприяло його безпідставному збагаченню.

Конструкція частини 1 статті 1212 Цивільного кодексу України свідчить про необхідність установлення так званої "абсолютної" безпідставності набуття (збереження) майна не лише в момент його набуття (збереження), а й станом на час розгляду спору.

Оскільки у даній справі установлено правомірність отримання Квартирно-експлуатаційним відділом коштів за банківською гарантією апеляційний господарський суд погоджується з правомірністю та обґрунтованістю рішення місцевого господарського суду про відмову у задоволенні позовних вимог.

Доводи апеляційної скарги не підтвердились під час апеляційного провадження та спростовуються матеріалами справи, тому її вимоги відхиляються апеляційним господарським судом.

Під час апеляційного провадження не установлено підстав для зміни чи скасування законного та обґрунтованого рішення суду першої інстанції, тому воно підлягає залишенню без змін.

З огляду на висновок суду про відмову у задоволенні апеляційної скарги витрати апелянта у вигляді судового збору, сплаченого за подання скарги, покладаються на апелянта.

Керуючись ст. 129, п. 1 ч. 1 статті 275, ст. ст. 276, 282-284 ГПК України, Східний апеляційний господарський суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ФОП Тищенко С.М. залишити без задоволення.

Рішення Господарського суду Донецької області від 03.04.2025 у справі №905/54/25 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття. Порядок та строки оскарження постанови апеляційного господарського суду передбачені статтями 287-289 ГПК України.

Головуючий суддя І.А. Шутенко

Суддя Н.В. Гребенюк

Суддя М.М. Слободін