Єдиний унікальний номер: 704/656/25
Номер провадження: 3/704/385/25
10 липня 2025 року м. Тальне
Суддя Тальнівського районного суду Черкаської області Москаленко І.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Тальнівського відділу ДВС у Звенигородському районі Черкаської області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , РНКОПП НОМЕР_1 , директора ТОВ «Живоцвіт-V»,ЄДРПОУ 39728749 , 20401, вул. Графська, 1, м. Тальне Звенигородського району Черкаської області
за 188-13 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно надісланого до суду протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 ставиться в вину те, що 19.05.2025 року він не виконав законні вимоги державного виконавця відповідальність за які передбачена с.188-13 КУпАП та ст. 76 ЗУ «Про виконавче провадження». За викликом суду для розгляду справи ОСОБА_1 не з'явився, проте надав до суду заяву про розгляд справи без його участі.
Дослідивши надані суду матеріали справи, суд доходить таких висновків.
За змістом ст. 279 КУпАП розгляд справи про адміністративне правопорушення проводиться в межах обставин, зазначених в протоколі про адміністративне правопорушення. Тому, відповідно до вимог ст. 256 КУпАП, обставини та суть адміністративного правопорушення повинні бути чітко викладені в протоколі.
За змістом ст. 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду. Ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Зважаючи на те, що Європейський суд з прав людини неодноразово констатував кримінально-правовий характер санкцій, передбачених статтями КУпАП (Надточій проти України,заява N 7460/03, рішення від 15 травня 2008 року, п. 21) вказані положення Конституції України можна застосовувати і щодо розгляду справ про адміністративні правопорушення.
З цього слідує, що протокол про адміністративне правопорушення є не тільки джерелом доказів у справі, але й актом обвинувачення у вчиненні конкретного адміністративного правопорушення. В межах, зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення обставин інкримінованого особі адміністративного правопорушення, і повинен провадитися їх, у тому числі, і судовий розгляд.
Відтак, усі сумніви щодо доведеності вини ОСОБА_1 повинні тлумачитись на його користь.
Стаття 188-13 КУпАП передбачає відповідальність за невиконання законних вимог державного виконавця, приватного виконавця щодо усунення порушень законодавства про виконавче провадження, несвоєчасне подання або неподання звітів про відрахування із заробітної плати та інших доходів боржника, неподання або подання недостовірних відомостей про доходи і майновий стан боржника, ненадання на вимогу державного виконавця, приватного виконавця декларації про доходи та майно, що подається відповідно до Закону України «Про виконавче провадження», чи зазначення у такій декларації неправдивих відомостей або неповідомлення про зміну відомостей, які зазначаються у декларації, неповідомлення боржником про зміну місця проживання чи місцезнаходження або місця роботи (отримання доходів), а також неявку без поважних причин за викликом державного виконавця, приватного виконавця.
Статтею 251 КУпАП встановлено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Як вбачається з матеріалів справи, на виконання судового наказу №925/752/24 від 22.07.2024 року, виданого Господарським судом Черкаської області про стягнення з ТОВ «Живоцвіт-V», директором якого є ОСОБА_1 , на користь ТОВ «ОРІЯ АГ» заборгованості в розмірі 139800 грн. головним державним виконавцем Тальнівського відділу ДВС у Звенигородському районі Черкаської області Н.Бойко відкрито виконавче провадження № 75933695.
В рамках виконавчого провадження № 75933695, державним виконавцем було здійснено виклик за вих. № 6834 від 29.04.2025 року, згідно якого ОСОБА_1 було зобов'язано з'явитися 08.05.2025 року о 10 год. 00 хв. до Тальнівського відділу ДВС у Звенигородському районі Черкаської області за адресою 20401, Черкаська область, Звенигородський район, м.Тальне, вул. Захисників України, 38.
Згідно ч. 1 ст. 28 Закону України «Про виконавче провадження» документи виконавчого провадження надсилаються стягувачу та боржнику за їхніми адресами, зазначеними у виконавчому документі. У разі зміни стороною місця проживання чи перебування або місцезнаходження документи виконавчого провадження надсилаються за адресою, зазначеною у відповідній заяві сторони виконавчого провадження.
На підтвердження направлення виклику державним виконавцем до матеріалів справи долучено ксерокопію довідки Укрпошти про причини повернення відправлення ОСОБА_1 з відмітками «Повертається» і «за закінченням терміну зберігання» з поштовим штемпелем від 13.05.2025 року.
Отже, матеріали справи не містять належних та допустимих доказів, що підтверджують своєчасну обізнаність ОСОБА_1 про зміст вимоги приватного виконавця та про необхідність явки до останнього 08.05.2025 року..
Крім того, відповідно до пункту 4 розділу XIV Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України № 512/5 від 02.04.2012 (надалі - Інструкція), у разі наявності в діях боржника ознак адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, чи порушення законних вимог виконавця фізичними, юридичними чи посадовими особами виконавець складає протокол про адміністративне правопорушення (далі - протокол) на бланку за встановленою формою. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право надати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу. Пояснення та зауваження за суттю вчиненого правопорушення вносяться до протоколу і засвідчуються підписом особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Пояснення та зауваження можуть додаватися до протоколу окремо, про що у протоколі робиться запис. При складанні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються її права й обов'язки, передбачені статтею 63 Конституції України та статтею 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення, про що робиться відмітка у протоколі. Про ознайомлення із протоколом особа, щодо якої він складений, ставить у протоколі свій підпис. У разі відмови поставити підпис про це робиться відповідний запис у протоколі, який засвідчується підписом виконавця. У разі складання протоколу в органі державної виконавчої служби або офісі приватного виконавця, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, запрошується для складання та підписання протоколу. У виклику зазначаються дата, час та місце складання протоколу. Виклик вважається належним чином врученим, якщо надісланий за адресою особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручено особисто.
У разі неявки особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, у визначений у виклику час виконавець складає відповідний акт, який додається до протоколу.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 запрошувався для складання та підписання протоколу на 08.05.2025 року ( а.с.4)., матеріали справи не місять, акт виконавця про неявку ОСОБА_1 для складання протоколу , крім того протокол про адміністративне правопорушення складено 19.05.2025 року.
Таким чином з матеріалів справи вбачається, що, державним виконавцем, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 зазначені вимоги Інструкції дотримані не були. Фактично протокол про адміністративне правопорушення було складено без участі ОСОБА_1 , останній для його складання належним чином не запрошувався, права та обов'язки, передбачені статтею 63 Конституції України та статтею 268 КУпАП, йому роз'яснені не були, а відтак останній був позбавлений можливості надати свої пояснення та зауваження щодо змісту протоколу, а також вказати поважні причини неявки за викликом державного виконавця у випадку їх наявності. Таким чином було порушено право ОСОБА_1 на захист.
Європейський суд з прав людини неодноразово висловлював позицію, зокрема у справах «Малофєєва проти Росії» («Malofeyevav. Russia», рішення від 30.05.2013 р., заява №36673/04) та «Карелін проти Росії» («Karelin v. Russia», заява № 926/08, рішення від 20.09.2016 р.) ЄСПЛ, згідно якої «…суд не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом)».
Враховуючи вимоги ч.3 ст.62 Конституції України, усі сумніви стосовно доведеності вини ОСОБА_1 трактуються на його користь.
В силу п. 1 ч.1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи відсутність належних та допустимих доказів, які підтверджують подію адміністративного правопорушення, провадження по справі підлягає закриттю. Враховуючи конкретні обставини справи, особу порушника, керуючись ст.ст. 247, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю у його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 188-13 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через Тальнівський районний суд Черкаської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя І.В. Москаленко