Рішення від 26.06.2025 по справі 916/2694/22

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"26" червня 2025 р.м. Одеса Справа № 916/2694/22

Господарський суд Одеської області у складі судді Петренко Н.Д.

за участю секретаря судового засідання Кафланової А.С.,

розглянувши справу № 916/2694/22 в порядку загального позовного провадження

за позовом: заступника керівника Одеської обласної прокуратури /ЄДРПОУ 03528552, адреса - 65026, м. Одеса, вул. Пушкінська, 3, e-mail: odeska@obl.gp.gov.ua/ в інтересах держави

до відповідачів: 1. Одеської міської ради /ЄДРПОУ 26597691, адреса - 65026, м. Одеса, пл. Думська, 1, e-mail: sovet@omr.gov.ua/

2. Товариства з обмеженою відповідальністю “Геродот» /ЄДРПОУ 39843161, адреса - 65098, м. Одеса, вул. Стовпова, 28, e-mail: y.rozenboim@toplegal.com.ua/;

3. Головного управління Держгеокадастру в Одеській області /ЄДРПОУ 39765871, адреса - 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83, e-mail: odesa_info@land.gov.ua/

за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору:

1) на стороні позивача - Департаменту культури, національностей, релігій та охорони об'єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації /ЄДРПОУ 40055626, адреса - 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83, e-mail: cultura_region@odessa.gov.ua/;

2) на стороні відповідача - Одеської обласної ради /ЄДРПОУ 25042882, адреса - 65032, м. Одеса, проспект Шевченка, 4, e-mail: orada_kanc@od.gov.ua/

про визнання незаконною та скасування проведеної державної реєстрації в Державному земельному кадастрі земельної ділянки, визнання незаконним та скасування рішення сесії Одеської міської ради, визнання недійсним договору оренди землі, скасування рішення приватного нотаріуса про державну реєстрацію права оренди

за участі представників учасників справи:

від прокуратури: прокурор Капустін М.В.;

від відповідача1: Асташенкова О.І. в порядку самопредставництва;

від відповідача2: адвокат Соколовська А.В. за ордером;

від відповідача3: Степко Е.В. в порядку самопредставництва;

від третьої особи1: не з'явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином;

від третьої особи2: Цибуля Ю.І. в порядку самопредставництва.

ВСТАНОВИВ:

12.10.2022 року заступник керівника Одеської обласної прокуратури (прокурор) в інтересах держави звернувся до Господарського суду Одеської області з позовною заявою /вх. № 2786/22/ до Одеської міської ради (відповідач1, ОМР), Товариства з обмеженою відповідальністю “Геродот» (відповідач2, ТОВ “Геродот»), Головного управління Держгеокадастру в Одеській області (відповідач3, ГУ Держгеокадастру в Одеській області) з вимогами про:

1) визнання незаконною та скасування у Державному земельному кадастрі державну реєстрації земельної ділянки, площею 1,9664 га, кадастровий номер 5110137500:47:004:0010, що знаходиться за адресою: м. Одеса, Французький бульвар, 85;

2) визнання незаконним та скасування рішення сесії Одеської міської ради від 11.12.2019 року № 5593-VIІ “Про зміну виду використання земельної ділянки площею 1,9664 га за адресою: м. Одеса, Французький бульвар, 85, та надання її в оренду ТОВ “Геродот»;

3) визнання недійсним договору оренди землі, укладений 09.06.2021 року між Одеською міською радою та ТОВ “Геродот», який зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за № 41401231 від 09.06.2021 року;

4) скасування рішення приватного нотаріуса ОМНО Кот Д.Г. (індексний номер рішення 58637380 від 09.06.2021 року) про державну реєстрацію права оренди за ТОВ “Геродот» на об'єкт нерухомого майна: земельну ділянку площею 1,9664 га з кадастровим номером 5110137500:47:004:0010, з реєстраційним номером 1974301151101.

В обґрунтування заявлених вимог прокурор посилається на порушення інтересів держави під час використання земель історико-культурного призначення, що потребує захисту.

Позов пред'явлено з посиланням на положення ст. ст. 13, 14, 19, 131-1 Конституції України, ст. ст. 4, 5, 9, 15-120, 21, 53, 54, 79-1, 93, 116, 122, 124, 210-211 Земельного кодексу України, ст. 16, 21, 203, 215, 228, 393 Цивільного кодексу України, ст. 23 Закону України “Про прокуратуру», ст.ст. 1, 55 Закону України “Про землеустрій», п. 2 розділу 7 Прикінцевих і перехідних положень Закону України “Про Державний земельний кадастр», ст.ст. 1, 34 Закону України “Про охорону культурної спадщини», ст.ст. 34, 26, 59, 60 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 2, 16, Закону України “Про оренду землі», ст. 18, 26, 27, 37 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», ст.ст. 6, 9, 10, Закону України “Про державний контроль за використанням та охороною земель», ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 № 15.

Ухвалою суду від 17.10.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 916/2514/22. Постановлено справу розглядати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 16.11.2022 р. на 10:30 год.

27.10.2022 від Одеської обласної прокуратури до суду надійшла заява про залучення третіх осіб /вх.№23946/22/, в якій прокурор просить залучити до участі у справі у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача: Департамент культури, національностей, релігій та охорони об'єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації та на стороні відповідача - Одеську обласну раду.

14.11.2022 року на адресу суду надійшла заява відповідача3 - Головного управління Держгеокадастру в Одеській області про відкладення підготовчого засідання на іншу дату /вх. № 25904/22/.

16.11.2022 року о 10:30 год підготовче засідання не відбулось, у зв'язку з відсутністю електроенергії через екстрені відключення світла в Одеському регіоні.

Ухвалою суду від 18.11.2022 призначене підготовче засідання по справі № 916/2694/22 на 14.12.2022 р. на 12:00 год.

14.12.2022 представником ТОВ “Геродот» до суду подано заяву про застосування позовної давності /вх.№28444/22/.

У підготовчому засіданні 14.12.2022 року судом оголошено протокольну ухвалу про розгляд справи протягом розумного строку та протокольну ухвалу про відкладення підготовчого засідання на 31.01.2023 року на 11:00 год.

19.12.2022 від Головного управління Держгеокадастру в Одеській області судом отримано відзив на позовну заяву /вх.№18817/22/.

19.12.2022 від Одеської міської ради судом отримано відзив на позовну заяву /вх.№28890/22/.

26.12.2022 від ТОВ “Геродот» судом отримано відзив на позовну заяву /вх.№29531/22/ та додаткові пояснення /вх.№29533/22/.

26.12.2022 Одеською обласною прокуратурою до суду подано відповідь на відзив ГУ Держгеокадастру в Одеській області /вх.№18817/22/.

05.01.2023 Одеською обласною прокуратурою до суду подано відповідь на відзив ТОВ “Геродот» /вх.№453/23/.

13.01.2023 представником ТОВ “Геродот» адвокатом Розенбоймом Ю.О. подано до суду заперечення на відповідь на відзив /вх.№1290/23/.

17.01.2023 представником ТОВ “Геродот» адвокатом Костинюком Ю.Д. подано до суду заперечення на відповідь на відзив /вх.№1524/23/.

31.01.2023 року об 11:00 год підготовче засідання не відбулось, у зв'язку з оголошенням системою цивільної оборони у м. Одеса та Одеській області повітряної тривоги.

Ухвалою суду від 31.01.2023 призначене підготовче засідання по справі № 916/2694/22 на 01.03.2023 р. о 13:00 год.

Ухвалою суду від 31.01.2023 заяву заступника керівника Одеської обласної прокуратури про залучення до участі у справі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору /вх. № 23946/22 від 27.10.2022 року/ у справу № 916/2694/22 - задоволено. Залучено до участі у справі у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору:

- на стороні позивача - Департамент культури, національностей, релігій та охорони об'єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації /ЄДРПОУ 40055626, адреса - 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83, e-mail: cultura_region@odessa.gov.ua/

- на стороні відповідача - Одеську обласну раду /ЄДРПОУ 25042882, адреса - 65032, м. Одеса, проспект Шевченка, 4, e-mail: orada_kanc@od.gov.ua/.

Зобов'язано прокурора направити залученим третім особам копію позовної заяви з додатками до неї у строк протягом 2 днів з дня отримання ухвали та відкладено підготовче засідання на 04.04.2023 р. на 14:00 год.

04.04.2023 року о 14:00 год підготовче засідання не відбулось, у зв'язку з оголошенням системою цивільної оборони у м. Одеса та Одеській області повітряної тривоги.

Ухвалою суду від 04.04.2023 призначене підготовче засідання по справі № 916/2694/22 на 10.05.2023 р. о 12:00 год.

У підготовчому засіданні судом оголошено протокольну ухвалу про відкладення підготовчого засідання на 06.06.2023 року об 11:00 год.

06.06.2023 від ТОВ “Геродот» до суду надійшла заява про призначення експертизи /вх.№18533/23/.

У підготовчому засіданні 06.06.2023 судом оголошено протокольну ухвалу про відкладення підготовчого засідання на 28.06.2023 року о 14:30 год.

19.06.2023 Одеською обласною прокуратурою до суду подано заперечення на клопотання про призначення експертизи /вх.№20077/23/.

28.06.2023 року на адресу суду надійшла заява прокуратури про зміну предмету позову у порядку ст. 46 ГПК України /вх. № 21434/23/, в якій прокуратура просить:

1. Визнати незаконною та скасувати проведену 10.07.2015 Управлінням Держземагентства у м. Одесі державної реєстрації в Державному земельному кадастрі земельної ділянки з кадастровим номером 51 10157500:47:004:0010 на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) Одеській обласній раді для будівництва та експлуатації будинків за адресою: м. Одеса, Французький бульвар, 85, з одночасним закриттям Поземельної книги відносно цієї земельної ділянки та припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо такої земельної ділянки та закриттям розділу (реєстраційним номер 1974301151 101) Державного реєстру прав та реєстраційної справи.

2. Визнати незаконним та скасувати рішення сесії Одеської міської ради від 11.12.2019 № 5593-VII “Про зміну виду використання земельної ділянки площею 1,9664 га за адресою: м. Одеса, Французький бульвар, 85, та надання її в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю “Геродот».

3. Визнати недійсними договір оренди землі, укладений 09.06.2021 між Одеською міською радою та ТОВ “Геродот», який зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за № 42401231 від 09.06.2021.

4. Скасувати рішення приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу Кот Д.Г. (індексний номер рішення 58637380 від 09.06.2021) про державну реєстрацію право оренди за ТОВ “Геродот» (код ЄДРПОУ 39843161) на об'єкт нерухомого майна: земельну ділянку площею 1,9664 га з кадастровим номером 5110137500:47:004:0010, з реєстраційним номером 1974301151101.

У підготовчому засіданні 28.06.2023 судом оголошено протокольну ухвалу про відкладення підготовчого засідання на 05.09.2023 року о 10:00 год у зв'язку із наданням часу для ознайомлення новому представнику ТОВ “Геродот» із матеріалами справи, в тому числі і з клопотанням відповідача2 про призначення експертизи, що надане попереднім представником товариства.

01.09.2023 року на адресу суду від ТОВ “Геродот» надійшли додаткові пояснення /вх.№29962/23/, заява про застосування строків позовної давності /вх. № 29964/23/ та заява про залишення позову без розгляду /вх. № 29965/23/.

У підготовчому засіданні 05.09.2023 судом задоволені клопотання прокурора і учасників справи про відкладення судового засідання на іншу дату та оголошено протокольну ухвалу про відкладення підготовчого засідання на 03.10.2023 року о 10:30 год. Усі заявлені заяви залишені судом на розгляді.

02.10.2023 року на адресу суду надійшли пояснення прокурора /вх. № 34324/23/.

У підготовчому засіданні 03.10.2023 судом у зв'язку з оголошенням системою цивільної оборони у м. Одеса та Одеській області повітряної тривоги оголошено протокольну ухвалу про відкладення підготовчого засідання на 19.10.2023 року о 12:30 год. Усі заяви залишені судом на розгляді.

19.10.2023 року на адресу суду надійшло клопотання відповідача2 про відкладення підготовчого засідання на іншу дату.

У підготовчому засіданні 19.10.2023 судом оголошено протокольну ухвалу про відкладення підготовчого засідання на 27.10.2023 року о 12:45 год. Усі заяви залишені судом на розгляді.

27.10.2023 року на адресу суду надійшло клопотання відповідача2 товариства з обмеженою відповідальністю “Геродот» про призначення судової експертизи /вх.№ 38547/23/.

У підготовчому засіданні 27.10.2023 судом оголошено протокольну ухвалу про відкладення підготовчого засідання на 16.11.2023 року о 14:30 год. Усі заяви залишені судом на розгляді.

03.11.2023 від Одеської обласної прокуратури судом отримано заперечення на клопотання про призначення експертизи /вх.№39780/23/.

16.11.2023 о 14:30 год підготовче засідання у справі № 916/2694/22 не відбулося у зв'язку із знаходженням головуючого судді Петренко Н.Д. на лікарняному з 13.11.2023.

Ухвалою суду від 20.11.2023 призначене підготовче засідання по справі № 916/2694/22 на 06.12.2023 р. о 15:00 год.

06.12.2023 о 15:00 год підготовче засідання не відбулося через несанкціоноване втручання внаслідок хакерської атаки в роботу інформаційних (автоматизованих) електронних комунікаційних мереж і ресурсів суду та відключенням користувачів суду з 30.11.2023 на підставі наказу керівника апарату суду від 30.11.2023 № 56 від Комп'ютерної програми "Діловодство спеціалізованого суду" та інших мереж суду.

З 08.12.2023 на підставі наказу голови суду № 46 від 07.12.2023 "Про введення особливого режиму роботи Господарського суду Одеської області" відновлено роботу в КП "ДСС" та електронній комп'ютерній мережі суду.

Ухвалою суду від 08.12.2023 призначене підготовче засідання по справі № 916/2694/22 на 21.12.2023 р. о 15:00 год.

Ухвалою суду від 21.12.2023 клопотання відповідача2 - ТОВ “Геродот» про призначення судової експертизи з питань землеустрою /вх.№ 38547/23 від 27.10.2023/ у справі №916/2694/22 - задоволено, призначено у справі № 916/2694/22 судову експертизу з питань землеустрою, на вирішення якої поставлені питання: «Чи відповідає розроблена документація із землеустрою, а саме проект відведення, який був затверджений рішенням сесії Одеської міської ради від 11.12.2019 №5593-VII «Про зміну виду використання земельної ділянки площею 1,9664 га за адресою: м. Одеса, Французький бульвар, 85, вимогам земельного законодавства та іншим нормативним документам з питань землеустрою та землекористування? Якщо не відповідають, то в чому полягає невідповідність? Чи відповідає технічна документація щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) Одеській обласній раді, для будівництва та експлуатації будинків за адресою: м. Одеса. Французький бульвар, 85, та проєкт відведення, який був затверджений рішенням сесії Одеської міської ради від 11.12.2019 № 5593-VIІ «Про зміну виду використання земельної ділянки площею 1,9664 га за адресою: м. Одеса, Французький бульвар, 85, Генеральному плату та Зонінгу м. Одеси та іншій документації на місцевому рівні (за її наявності)?» Проведення судової будівельно-технічної експертизи доручити Одеському науково-дослідному інституту судових експертиз Міністерства юстиції України, провадження по справі № 916/2694/22 - зупинено.

Постановою Південно-західного апеляційного господарського суду від 06.06.2024 скасовано ухвалу Господарського суду Одеської області від 21.12.2023 у справі № 916/2694/22; відмовлено у задоволенні клопотання ТОВ "Геродот" про призначення експертизи з питань землеустрою; постановлено справу № 916/2694/22 направити до Господарського суду Одеської області для продовження розгляду.

20.06.2024 за вх. № 855/24 до Господарського суду Одеської області повернулися матеріали справи № 916/2694/22.

Ухвалою суду від 27.06.2024 року провадження у справі № 916/2694/22 - поновлено з 18.09.2024 та призначено підготовче засідання по справі № 916/2694/22 на 18.09.2024 р. о 12:40 год.

18.09.2024 року о 12:40 год підготовче засідання у справі № 916/2694/22 не відбулося у зв'язку із знаходженням головуючого судді Петренко Н.Д. на лікарняному з 18.09.2024 року.

Ухвалою суду від 25.09.2024 призначене підготовче засідання по справі № 916/2694/22 на 24.10.2024 р. на 10:30.

23.10.2024 від представника ТОВ "Геродот" до суду надійшло повідомлення про відсутність матеріалів у електронній справі та відкладення розгляду справи.

В підготовчому судовому засіданні 24.10.2024 судом оголошено протокольну ухвалу про відкладення судового засідання та призначення розгляду справи на 27.11.2024 на 11.00.

19.11.2024 від Одеської обласної прокуратури судом отримано заяву (пояснення щодо підстав представництва інтересів держави) /вх.№41763/24/.

В підготовчому судовому засіданні 27.11.2024, розглянувши клопотання представника відповідача ТОВ “Геродот» та клопотання прокурора, суд встановив процесуальні строки: для ТОВ “Геродот» - строк для ознайомлення з матеріалами справи та надання до суду письмової правової позиції - до 10.12.2024; для всіх інших учасників справи - строк для надання процесуальних документів - до 17.12.2024. Також судом оголошено протокольну ухвалу про перерву у судовому засіданні та призначення розгляду справи на 20.12.2024 на 12.00.

17.12.2024 від ТОВ “Геродот» до суду надійшли додаткові пояснення /вх.№45060/24/.

Судове засідання не відбулося у зв'язку із знаходженням головуючого судді Петренко Н.Д. на лікарняному з 11.12.2024.

23.12.2024 від Одеської обласної прокуратури судом отримано заяву (заперечення на додаткові пояснення) /вх.№45712/24/.

Ухвалою суду від 23.12.2024 призначене підготовче засідання по справі № 916/2694/22 на 28.01.2025 р. на 11:30.

В підготовчому судовому засіданні 28.01.2025 оголошено протокольну ухвалу про відкладення судового засідання на 25.02.2025 року на 10:00 год.

24.02.2025 від ТОВ "Геродот" до суду надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

В підготовчому судовому засіданні 25.02.2025 оголошено протокольну ухвалу про відкладення судового засідання та призначено розгляд справи на 19.03.2025 на 11:30.

В підготовчому судовому засіданні 19.03.2025 судом оголошено протокольну ухвалу про відкладення судового засідання на 15.04.2025 року на 10:00 год.

В підготовчому судовому засіданні 15.04.2025 судом оголошено протокольну ухвалу про перерву в підготовчому судовому засіданні на 23.04.2025 року на 14:30 год.

У підготовчому засіданні 23.04.2025 судом оголошено протокольну ухвалу про відмову у задоволенні клопотання відповідача2 ТОВ “Геродот про залишення позову без розгляду /вх.№ 29965/23 від 01.09.2023/, доповнене додатковими поясненнями /вх.№ 45060/24 від 17.12.2024/; прийнято до розгляду заяву прокурора про зміну предмету позову від 28.06.2023.

Також у підготовчому засіданні 23.04.2025 судом оголошено протокольну ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи № 916/2694/22 до судового розгляду по суті; судове засідання по суті призначено на 16.05.2025 об 10:30 год.

16.05.2025 представником відповідача2 подано клопотання про відкладення розгляду справи /вх.№15623/25/, проти задоволення якого учасники справи не заперечували.

В судовому засіданні судом постановлено протокольну ухвалу про задоволення клопотання представника відповідача та відкладення розгляду справи по суті на 03.06.2025 на 14.00.

03.06.2025 судове засідання не відбулось у зв'язку з оголошенням системою цивільної оборони в м. Одеса та Одеській повітряної тривоги, у зв'язку з чим суд призначав дату судового засідання по суті по справі на 13.06.2025 о 10:30.

У судовому засіданні 13.06.2025 суд розпочав судовий розгляд по суті, встановив хід судового засідання по суті та порядок виступів учасників. Зі вступним словом виступили прокурор, представник ОМР, ГУ Держгеокадастру в Одеській області, Одеської обласної ради. Представник ТОВ “Геродот» (Соколовська А.В) заявила усне клопотання про відкладення судового засідання з розгляду справи по суті, проти задоволення якого не заперечували інші співвідповідачі, а прокурор залишив на розсуд суду, у зв'язку з чим, з метою дотримання принципу рівності учасників перед законом і судом, судом оголошено протокольну ухвалу про перерву в судовому засіданні з розгляду справи по суті до 19.06.2025 о 09:15 год.

У судовому засіданні 19.06.2025 судом були безпосередньо в судовому засіданні досліджені матеріали справи №916/2694/22 та оголошено протокольну ухвалу про перерву в судовому засіданні з розгляду справи по суті до 26.06.2025 о 09:30 год.

В судовому засіданні 26.06.2025 прокурор в заключному слові позовні вимоги підтримав та просить задовольнити позов у повному обсязі.

Представник відповідача1 - ОМР в судовому засіданні заперечувала проти задоволення позовних вимог, просила відмовити в задоволенні позову.

Представник відповідача 2 - ТОВ «Геродот» судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечувала, просила в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Представник відповідача3 - ГУ Держгеокадастру в Одеській області в судовому засіданні заперечувала проти задоволення позовних вимог, просила відмовити в задоволенні позову.

Представник третьої особи2 - Одеської обласної ради в судовому засіданні підтримала заявлені позовні вимоги прокурора і просила їх задовольнити.

Представник третьої особи1 в судове судового засідання не з'явився, про дату, час та місце судового засідання по суті повідомлявся належним чином, що підтверджується довідкою про доставку електронного документу: "Документ в електронному вигляді "Ст.120 Ухвала про повідомлення або виклики" від 19.06.25 по справі № 916/2694/22 було надіслано одержувачу Департамент культури, національностей, релігій та охорони об'єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації в його електронний кабінет: 19.06.25 о 21:19. Правом на подання письмових пояснень не скористався, причини неявки суду не повідомив.

На підставі ч. ч. 1-3 ст. 202 ГПК України суд вважає можливим розглянути справу по суті.

В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на те, що реєстрація 10.07.2015 в Державному земельному кадастрі земельної ділянки, площею 1,9664 га, кадастровий номер 5110137500:47:004:0010, як земель рекреаційного призначення здійснена незаконно та суперечить вимогам статей 53, 54 Земельного кодексу України, ст. 34 Закону України «Про охорону культурної спадщини» та не відповідає класифікації видів використання земель історико-культурного призначення. Вважає, що рішення сесії Одеської міської ради від 11.12.2019 № 5593-VII «Про зміну виду використання земельної ділянки площею 1,9664 га за адресою: м. Одеса, вул. Французький бульвар, 85 та надання її в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю «Геродот» є незаконним і підлягає скасуванню, а укладений 09.06.2021 між Одеською міською радою та ТОВ «Геродот» договір оренди землі повинен бути визнаний судом недійсним зі скасуванням рішення приватного нотаріуса про державну реєстрацію права оренди.

Свої вимоги обґрунтовує посиланням на рішенням виконавчого комітету Одеської обласної ради народних депутатів № 580 від 27.12.1991 “Про затвердження списку об'єктів, які підлягають взяттю під охорону як пам'ятники містобудування та архітектури місцевого значення» вирішено затвердити список об'єктів, які підлягають взяттю під охорону як пам'ятники архітектури та містобудування місцевого значення. До вказаного переліку включено за № 489 - дачні корпуси конструкції XIX століття, що знаходяться в м. Одеса, провулок Санаторний/Фонтан/ № 1,2,3,4,5.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 304-р від 23.04.1996 вирішено передати у власність Одеської обласної ради загальнодержавне майно у вигляді корпусів № 16 та № 16а санаторію імені Чкалова МОЗ (м. Одеса, Французький бульвар, 85).

Розпорядженням Одеської обласної державної адміністрації № 509/А-96 від 08.08.1996 “Про утворення єдиного майнового комплексу - Будинку представництв обласної ради народних депутатів» вирішено передати на баланс обласної ради народних депутатів корпуси № 16 (балансова вартість

86930335800 карб./ та 16-а балансова вартість - 17939885700 карб./ санаторію імені Чкалова м. Одеса, Французький бульвар, 85), їх обладнання та майно, вартістю 3 млр. 250 млн. карб., віднесене до власності Одеської обласної ради народних депутатів.

З метою оформлення прав на земельну ділянку для обслуговування та експлуатації будинків Представництва облради по Французькому бульвару, 85, МПП “Алідада» на замовлення Одеської обласної державної адміністрації, згідно договору № 62 від 29.08.1997, підготовлено проект передачі земельної ділянки в постійне користування Одеській обласній раді для створення будинків представництва в м. Одеса, відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 23.04.1996 № 304-р (додаток № 10) в зв'язку з передачею корпусів № 16 та № 16а санаторію ім. Чкалова МОЗ та спецпляжу, в Приморському районі м. Одеса, Французький бульвар, 85.

Відповідно до експлікації наданих земель, що додається до проекту МПП “Алідада», земельна ділянка площею 1,9696 га, що надається Одеській обласній раді за рахунок земель санаторію ім. Чкалова, за категорію угідь відноситься до забудовані землі, житлові забудови.

Рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради № 859 від 31.08.1998 “Про надання Одеській обласній раді земельної ділянки, площею 1,9664 га, по Французькому бульвару, 85, для експлуатації будинків Представництва облради у м. Одеса та земельної ділянки, площею 1,6150 га, для реконструкції та експлуатації спецпляжу» вирішено вилучити із користування санаторія ім. Чкалова земельні ділянки, загальною площею 3,5814 га, згідно згоди санаторія та надано Одеській обласній раді земельні ділянки загальною площею 3,5814 га, у числі: земельну ділянку, площею 1,9664 га, у постійне користування, для будівництва та експлуатації будинків Представництва обради, по Французькому бульвару, 85.

На підставі рішення виконавчого комітету Одеської міської ради № 859 від 31.08.1998 Одеській обласній раді видано Державний акт на право постійного користування землею серії ІІ-ОД № 003326, який зареєстровано в книзі записів державних актів на право постійного користування землею за № 59 від 26.05.1999. Згідно вказаного акту у постійне користування Одеській обласній раді надано земельну ділянку площею 3,5814 га для будівництва та експлуатації будинків Представництва облради і реконструкції та експлуатації спецпляжу в м. Одесі.

Відповідно до Земельного кодекс України № 561-XII від 18.12.1990, на момент надання у постійне користування Одеській обласній раді земельної ділянки площею 1,9664 га для експлуатації будинків Представництва облради, категорії земель як історико-культурного та рекреаційного призначення були відсутні.

Таким чином, рішення виконавчого комітету Одеської міської ради № 859 від 31.08.1998 “Про надання Одеській обласній раді земельної ділянки, площею 1,9664 га, по Французькому бульвару, 85, для експлуатації будинків Представництва облради у м. Одеса та земельної ділянки, площею 1,6150 га, для реконструкції та експлуатації спецпляжу» на момент його ухвалення відповідало положенням вимогам Земельного кодекс України № 561-XII від 18.12.1990.

У подальшому Одеською обласною радою оформлено право комунальної власності на нежитлові будівлі та споруди за адресою м. Одеса, вул. Французький бульвар, 85, загальною площею 1283,8 кв.м., що складаються з основних приміщень: літ. “А» площею 203,8 кв.м; літ “В» площею 480,3 кв.м; літ “Г» площею 268,5 кв.м.; літ “И» площею 331,2 кв.м.; літ “Д», “Е», “Ж» - караульні; літ “З» - альтанка; літ “Л» - газова котельна; літ “М» - душова; огорожі №1-6; мостіння І; які відображено у технічному паспорті від 05.05.2006 з видачею свідоцтва про право власності на нерухоме майно серії САА № 273203.

Рішенням Одеської обласної ради від 29.05.2015 № 1383-VI нежитлові будівлі та споруди, які розташовані за адресою: м. Одеса, Французький бульвар, 85, внесені до Переліку об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, що підлягають приватизації, шляхом продажу на аукціоні.

За результатами проведеного аукціону з переможцем ТОВ “Геродот» укладено 11.08.2015 договір купівлі-продажу майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ та міст області.

Відповідно до п. 1.1 договору купівлі-продажу майна від 11.08.2015, продавець зобов'язується передати у власність покупцю нежитлові будівлі та споруди, які розташовані за адресою: м. Одеса, Французький бульвар, 85, загальною площею: 1283,8 кв.м. та в цілому складаються з основних приміщень: літ. “А» площею 203,8 кв.м; літ “В» площею 480,3 кв.м; літ “Г» площею 268,5 кв.м.; літ “И» площею 331,2 кв.м.; літ “Д», “Е», “Ж» - караульні; літ “З» - альтанка; літ “Л» - газова котельна; літ “М» - душова; огорожі №1-6; мостіння І (надалі - Об'єкт приватизації), а покупець зобов'язується прийняти об'єкт приватизації, сплатити ціну його продажу і виконати визначені в договорі умови.

Відповідно до п.1.2. договору купівлі-продажу нерухомого майна об'єкт приватизації розташований на земельній ділянці площею 1,9664 га, кадастровий номер якої 5110137500:47:004:0010.

Одеською обласною прокуратурою встановлено, що підставою для внесення відомостей до Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки площею 1,9664 га та присвоєння останній кадастрового номеру 5110137500:47:004:0010 та відповідного цільового призначення є технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) Одеській обласній раді для будівництва та експлуатації будинків за адресою: м. Одеса, Французький бульвар, 85, що складена ПП “Одесгеосервіс» на замовлення управління обласної ради з майнових відносин (далі - технічна документація із землеустрою).

Вивченням змісту вказаної документації із землеустрою встановлено, що згідно технічного завдання підставою для виконання робіт ПП “Одесгеосервіс» є державний акт на право постійного користування землею серії ІІ-ОД № 003326, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею № 59 від 26.05.1999 та договір на виконання робіт від 15.05.2015.

Прокурор зазначає, що право отримати згоду на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі має її користувач (зазначена правова позиція викладена у постановах Верховного Суду у справі №808/3080/16 від 19.12.2018 та від 17.04.2019 у справі №812/1143/17).

Разом з тим, згідно листа Департаменту земельних ресурсів Одеської міської ради № 01-19/1184 від 27.09.2022 встановлено, що до Одеської міської ради не надходили клопотання щодо надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельно ділянки в натурі (на місцевості) площею 1,9664 га, за адресою: м. Одеса, Французький бульвар, 85, відповідно міською радою рішення про надання дозволу не приймалось. Розроблена та погоджена у встановленому чинним законодавством порядку зазначена документація на розгляд Департаменту не надходила та Одеською міською радою не затверджувалась.

Таким чином, виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки площею 1,9664 га здійснено Одеською обласною радою та ПП “Одесгеосервіс» без дозволу власника та розпорядника земель - Одеської міської ради.

Відповідно до пояснювальної записки до технічної документації із землеустрою встановлено, що категорія земель за основним цільовим призначення відповідно до ст. 19 Земельного кодексу України - землі рекреаційного призначення. Відповідно до Класифікації видів цільового призначення земель земельна ділянка загальною площею 1,9664 га, відноситься до розділу: секція Е, підрозділ 07.01 - для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення. Аналогічні відомості зазначено у експлікації земельних угідь, що наявна у складі технічної документації із землеустрою.

Відомості до Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки площею 1,9664 га, кадастровий номер якої 5110137500:47:004:0010 внесено 10.07.2015 управлінням Держземагенства у м. Одесі. Категорія земель - землі рекреаційного призначення.

У подальшому, рішенням Одеської міської ради від 11.12.2019 № 5593-VII “Про зміну виду використання земельної ділянки площею 1,9664 га за адресою: м. Одеса, Французький бульвар, 85, та надання її в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю “Геродот»» змінено вид використання земельної ділянки (кадастровий номер 5110137500:47:004:0010), площею 1,9664 га (землі рекреаційного призначення) на “експлуатації та обслуговування нежитлових будівель і споруд адміністративного типу та благоустрою прилеглої території для повсякденного відпочинку населення». Пунктом 2 вказаного рішення сесії надано вказану земельну ділянку ТОВ “Геродот» у оренду строком на 5 років, до початку реалізації планувальних рішень території, цільове призначення - Е.07.01 для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення, вид використання - для експлуатації та обслуговування нежитлових будівель і споруд адміністративного типу та благоустрою прилеглої території для повсякденного відпочинку населення.

На виконання вищевказаного рішення сесії між Одеською міською радою та ТОВ “Геродот» 09.06.2021 укладено договір оренди землі.

Таким чином, на сьогоднішній день ТОВ “Геродот» використовує на праві оренди земельну ділянку комунальної власності площею 1,9664 га (кадастровий номер 5110157500:47:004:0010), яка зареєстрована в Державному земельному кадастрі та має цільове призначення Е.07.01 для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення, вид використання - для експлуатації та обслуговування нежитлових будівель і споруд адміністративного типу та благоустрою прилеглої території для повсякденного відпочинку населення.

Одеською обласною прокуратурою встановлено, що реєстрація в Державному земельному кадастрі земельної ділянки площею 1,9664 га, кадастровий номер 5110157500:47:004:0010, як земель рекреаційного призначення здійснено незаконно та з порушенням вимог ст. 53 Земельного кодексу України, що не відповідає її категорії як земель історико-культурного призначення. Як наслідок цього, оспорюваним рішенням сесії Одеської міської ради змінено вид використання вищевказаної ділянки, що не відповідає класифікації видів використання земель історико-культурного призначення та передано в оренду ТОВ “Геродот».

Таким чином, рішення сесії Одеської міської ради від 11.12.2019 № 5593-VII є незаконним та підлягає скасуванню, а укладений на його підставі договір оренди землі підлягає визнанню недійсним у судовому порядку за нижче вказаних обставин.

Прокурор зауважує, що в межах земельної ділянки комунальної власності 1,9664 га (кадастровий номер 5110157500:47:004:0010), знаходиться пам'ятка культурної спадщини - “Особняк» сер. XIX ст. за адресою: пров. Санаторний, 1 (адреса реєстрації - Французький бульвар, 85), який належить до об'єктів, що охороняються державою.

Відповідно до інформації Управління з питань охорони об'єктів культурної спадщини Одеської міської ради № 01-21/442вих від 18.08.2022, “Особняк» сер. XIX ст. за адресою: пров. Санаторний, 1 (адреса реєстрації - Французький бульвар, 85), належить до об'єктів, що охороняються державою як пам'ятки культурної спадщини. Рішенням Одеського облвиконкому від 27.12.1991 № 580 зазначений об'єкт прийнятий під охорону держави як пам'ятка архітектури та містобудування місцевого значення (копію рішення додається).

Таким чином, Особняк» сер. XIX ст. за адресою: пров. Санаторний, 1 (адреса реєстрації - Французький бульвар, 85) у м. Одеса як пам'ятка архітектури місцевого значення за законом належить до пам'яток культурної спадщини.

Як наслідок, земельна ділянка площею 1,9664 га (кадастровий номер 5110157500:47:004:0010) в силу імперативності положень ст. 53 Земельного кодексу України та ст. 34 Закону України “Про охорону культурної спадщини», відноситься до земель історико-культурного призначення у зв'язку з розташуванням на ній пам'ятки архітектури та містобудування місцевого значення.

Отже, на думку прокурора, реєстрація земельної ділянки площею 1,9664 га (кадастровий номер 5110157500:47:004:0010) в Державному земельному кадастрі як земельної ділянки рекреаційного призначення із цільовим призначенням для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення суперечить вимогам статей 53, 54 Земельного кодексу України та ст. 34 Закону України “Про охорону культурної спадщини», тобто є незаконною.

Таким чином, державна реєстрація земельної ділянки комунальної власності в Державному земельному кадастрі площею 1,9664 га (кадастровий номер 5110157500:47:004:0010) за категорією земель рекреаційного призначення є незаконною та підлягає скасуванню оскільки здійснена з порушенням вимог ст. ст. 53, 54 Земельного кодексу України, ст. 34 Закону України “Про охорону культурної спадщини».

З огляду на викладене, рішення Одеської міської ради від 11.12.2019 № 5593-VII прийнято з порушеннями вимог законодавства, а тому відповідно до ст. ст. 16, 21 Цивільного кодексу України підлягає визнанню незаконним та скасуванню у судовому порядку.

На думку прокурора, враховуючи, що оскаржуване рішення сесії Одеської міської ради є незаконним та суперечить приписам Земельного кодексу України, договір від 19.06.2021 оренди земельної ділянки з кадастровим номером 5110137500:47:004:0010, який укладено на його підставі, повинен бути визнаний судом недійсним.

Ураховуючи, що право оренди ТОВ “Геродот» на земельну ділянку площею комунальної власності площею 1,9664 га (кадастровий номер 5110137500:47:004:0010), зареєстровано на підставі документів, у тому числі рішення сесії Одеської міської ради від 11.12.2019 № 5593-VII, що підлягає визнанню незаконним та скасуванню та договору оренди № 657 від 09.06.2021, що підлягає визнанню недійсним, право оренди ТОВ на вказану земельну ділянку має бути припиненим шляхом скасування рішення державного нотаріуса.

З наведеного вбачається, що рішення державного нотаріуса № 58637380 від 09.06.2021 про державну реєстрацію права оренди ТОВ “Геродот» на земельну ділянку площею 1,9664 га (кадастровий номер 5110137500:47:004:0010), також підлягає скасуванню.

Окрім того, в заяві про зміну предмету позову прокурор посилається на те, що реєстрація земельної ділянки площею 1,9664 га (кадастровий номер 5110157500:47:004:0010) в Державному земельному кадастрі як земельної ділянки рекреаційного призначення із цільовим призначенням для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення суперечить вимогам статей 53, 54 Земельного кодексу України та ст. 34 Закону України “Про охорону культурної спадщини», тобто є незаконною.

Відповідно до ст. 79-1 Земельного кодексу України (в редакції Закону № 340-ІХ від 05.12.2019) формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.

Земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.

Земельна ділянка припиняє існування як об'єкт цивільних прав, а її державна реєстрація скасовується в разі скасування державної реєстрації земельної ділянки на підставі судового рішення внаслідок визнання незаконною такої державної реєстрації.

Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо такої земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень).

Згідно з ч. 6. ст. 16 Закону України “Про Державний земельний кадастр» кадастровий номер скасовується лише у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки. Зміна власника чи користувача земельної ділянки, зміна відомостей про неї не є підставою для скасування кадастрового номера.

Частиною 4 ст. 25 Закону України “Про Державний земельний кадастр» передбачено, що Поземельна книга закривається у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки.

Відповідно до ч. 10 ст. 24 Закону України “Про Державний земельний кадастр», п. п. З п. 114 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів У країни № 1051 від 17.10.2012, державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі, зокрема, ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки.

Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень). Ухвалення судом рішення про визнання нечинним рішення органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, за якою була сформована земельна ділянка, щодо якої виникли речові права, а також про скасування державної реєстрації такої земельної ділянки, що допускається за умови визнання нечинним рішення про затвердження такої документації (за його наявності) та припинення таких прав (за їх наявності).

Статтею 14 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що розділ Державного реєстру прав та реєстраційна справа закриваються, зокрема, в разі скасування державної реєстрації земельної ділянки.

Згідно з п. 50 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1051 від 17.10.2012, Поземельна книга в електронній (цифровій) формі відкривається шляхом її формування за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру з використанням даних електронного документа. Дата відкриття Поземельної книги є датою державної реєстрації земельної ділянки. Номером Поземельної книги є кадастровий номер земельної ділянки.

Відповідно до п. 57 вказаного Порядку, Поземельна книга закривається у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки у випадках, визначених пунктом 114 цього Порядку, та у разі виправлення помилки відповідно до пункту 1562 цього Порядку.

Таким чином, державна реєстрація земельної ділянки комунальної власності в Державному земельному кадастрі площею 1,9664 га (кадастровий номер 5110157500:47:004:0010) за категорією земель рекреаційного призначення є незаконною та підлягає скасуванню, а Поземельна книга щодо цієї земельної ділянки - закриттю, оскільки реєстрація ділянки здійснена з порушенням вимог ст. ст. 53, 54 Земельного кодексу України, ст. 34 Закону України “Про охорону культурної спадщини».

Отже, ефективним способом захисту порушених інтересів держави у спірних правовідносинах є вимога про визнання незаконною та скасування проведеної 10.07.2015 Управлінням Держземагентства у м. Одесі державної реєстрації в Державному земельному кадастрі земельної ділянки з кадастровим номером 5110157500:47:004:0010 на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) Одеській обласній раді для будівництва та експлуатації будинків за адресою: м. Одеса, Французький бульвар, 85, з одночасним закриттям Поземельної книги відносно цієї земельної ділянки та припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо такої земельної ділянки та закриттям розділу (реєстраційним номер 1974301151101) Державного реєстру прав та реєстраційної справи.

Відповідач1 - Одеська міська рада просить в задоволенні позову заступника керівника Одеської обласної прокуратури в інтересах держави до Одеської міської ради, товариства з обмеженою відповідальністю “Геродот», Головного управління Держгеокадастру в Одеській області про визнання незаконною та скасування державної реєстрації, визнання незаконним та скасування рішення, визнання недійсним договору оренди, скасування рішення приватного нотаріуса - відмовити у повному обсязі.

При цьому Одеська міська рада зазначає, що оскаржуване заступником керівника Одеської обласної прокуратури рішення Одеської міської ради від 11.12.2019 року № 5593-VII “Про зміну виду використання земельної ділянки площею 1,9664 га за адресою: м. Одеса, Французький бульвар, 85, та надання її в оренду ТОВ “Геродот» було прийнято на підставі діючих на час його прийняття норм земельного законодавства України, повноважень міськради, наданих Законом України “Про місцеве самоврядування в Україні», рішення Господарського суду Одеської області /далі - ГСОО/ від 12.03.2018 р. у справі № 916/3186/17 та з урахуванням клопотання ТОВ “Геродот».

Так, до клопотання ТОВ “Геродот» був доданий договір купівлі- продажу майна від 11.08.2015 р. Згідно з вказаним договором, 11.08.2015 року між Управлінням обласної ради з майнових відносин та ТОВ “Геродот» було укладено договір купівлі- продажу майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ та міст області, за яким ТОВ “Геродот» набуло право власності на нежитлові будівлі та споруди, розташовані за адресою: м. Одеса, Французький бульвар, 85, загальною площею 1283,8 кв.м., що в цілому складаються з основних приміщень: літера “А» площею 203,8 кв.м.; літера “В» площею 480,3 кв.м.; літера “Г» площею 268,5 кв.м.; літера “И» площею 331,2 кв.м.; (літери “Д», “Е», “Ж» караульні, літера “З» альтанка, літера “Л» газова котельня, літера “М»- душова; огорожа №1-6; мостіння “І».

У пункті 1.2 Договору зазначено, що вказаний об'єкт приватизації належить територіальним громадам сіл, селищ, міст області в особі Одеської обласної ради на праві комунальної власності на підставі свідоцтва про право власності, виданого 27.07.2012 р.

Крім того, у цьому ж пункті договору зазначено, що об'єкт приватизації розташований на земельній ділянці площею 1,9664га, кадастровий номер 5110137500:47:004:0010.

Серед обов'язків покупця, визначених у п.п. з) п. 5.1 договору, зокрема, визначено, що покупець самостійно зобов'язаний вирішувати питання землекористування відповідно до чинного законодавства.

Крім того, згідно з довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 14.12.2022 р. право власності на нежитлові приміщення та споруди загальною площею 1 283, 8 кв.м. з 19.08.2015 року зареєстровано за ТОВ “Геродот» на праві приватної власності.

На момент укладення вищевказаного договору, нежитлові будівлі та споруди, розташовані за адресою: м. Одеса, Французький бульвар, 85, були розташовані на земельній ділянці площею 1,9664 та з кадастровим номером 5110137500:47:004:0010, яка належала Одеській обласній раді на праві постійного користування на підставі Державного акту від 26.05.1999 року II- ОД № 003326. Тобто, дана земельна ділянка вже була сформованою та відповідно набула статусу об'єкту цивільних правовідносин.

Крім того, згідно з витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 11.09.2017 р. земельна ділянка за кадастровим номером 5110137500:47:004:0010, розташована за адресою: Одеська область, місто Одеса, Французький бульвар, 85, площею 1,9664 га, за відомостями з Державного земельного кадастру, знаходилась у користуванні Одеської обласної ради, на підставі Державного акту від 26.05.1999р. ІІ-ОД 003326.

Даний факт був встановлений у рішенні ГСОО від 12.03.2018 р. у справі № 916/3186/17.

Отже, враховуючи наявність вищевказаного запису в Державному земельному кадастрі та відмову Одеської обласної ради від подання заяви про добровільну відмову від права користування на вказану земельну ділянку, ГСОО у вищевказаному рішенні вирішив, що право ТОВ “Геродот», як власника нежитлових будівель і споруд, розташованих за адресою: м. Одеса, Французький бульвар, 85, є порушеним та прийняв рішення від 12.03.2018 р. у справі № 916/3186/17, яким було визнано припиненим право постійного користування Одеської обласної ради на земельну ділянку з кадастровим номер 5110137500:47:004:0010, площею 1,9664 га (ділянка № 1), що розташована за адресою: Одеська область, місто Одеса, Французький бульвар, 85.

Зазначає, що згідно з Витягом з Державного земельного кадастру про вищевказану земельну ділянку від 18.10.2019 (який був підставою для прийняття оскаржуваного заступником керівника Одеської обласної прокуратури рішення Одеської міської ради від 11.12.2019 року № 5593-VII) зазначено: категорія земель - землі рекреаційного призначення; цільове призначення - 07.01. - для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення; інформація про документи із землеустрою, на підставі якої здійснена державна реєстрації земельної ділянки - технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі, 19.05.2015 р. ПП “Одесгеосервіс», дата державної реєстрації - 10.0.2015 р.; інформація про власника (користувача) земельної ділянки - Одеська обласна рада; документ що посвідчує право - Державного акту від 26.05.1999р. ІІ-ОД 003326.

Тобто, на момент прийняття рішення сесії Одеської міської ради від 11.12.2019 року № 5593-VII “Про зміну виду використання земельної ділянки площею 1,9664 га за адресою: м. Одеса, Французький бульвар, 85, та надання її в оренду ТОВ “Геродот» категорія земель була зазначена, як землі рекреаційного призначення з відповідним цільовим призначенням - 07.01. для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення.

Одеська міська рада наголошує на тому, що з норм Земельного кодексу України вбачається, що за цільовим призначенням землі України поділяються на категорії. Однією з таких категорій є землі рекреаційного призначення. У межах кожної категорії земель виділяються види використання земельної ділянки, які визначаються її власником або користувачем самостійно, крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони. Земельні ділянки рекреаційного призначення використовуються їх власниками або користувачами виключно в межах вимог щодо користування землями певного виду використання, встановлених статтями 50-52 Земельного кодексу України.

Зазначені норми права розрізняють категорії земель за їх цільовим призначенням та види використання земельної ділянки в межах кожної категорії земель. Зміна цільового призначення земельних ділянок певної категорії на іншу категорію цільового призначення здійснюється за погодженими проектами землеустрою щодо їх відведення. При цьому такої процедури для зміни виду використання земельної ділянки, без зміни її категорії цільового призначення чинним законодавством не передбачено.

Одеська міська рада звертає увагу суду на те, що на підставі оскаржуваного заступником керівника Одеської обласної прокуратури рішення Одеської міської ради від 11.12.2019 року № 5593-УІІ “Про зміну виду використання земельної ділянки площею 1,9664 га за адресою: м. Одеса, Французький бульвар, 85, та надання її в оренду ТОВ “Геродот», Одеською міською радою категорія земель за цільовим призначенням не змінювалась та залишилась, як землі рекреаційного призначення.

Таким чином, приймаючи рішення від 11.12.2019 року № 5593-УІІ Одеська міська рада діяла в межах повноважень, наданих ЗУ “Про місцеве самоврядування в Україні» з урахуванням вимог земельного законодавства України.

Окрім того, Одеська міська рада зауважує, що на момент укладання договору між Одеською міською радою та ТОВ “Геродот» рішення Одеської міської ради від 11.12.2019 року № 5593-VII “Про зміну виду використання земельної ділянки площею 1,9664 га за адресою: м. Одеса, Французький бульвар, 85, та надання її в оренду ТОВ “Геродот» рішення ГСОО від 12.03.2018 р. у справі № 916/3186/17 набрало законної сили та не оскаржувалось в апеляційному чи касаційному порядку.

Тобто, порушення норм земельного законодавства, що були допущені під час прийняття вищевказаного рішення Одеської міської радою (як стверджує прокурор), не були встановлені рішеннями суду, тому застосування до даних правовідносин ст. ст. 203, 215 ЦК України є незаконним та неправомірним.

Відповідач2 - ТОВ “Геродот» вважає, що обрана заступником керівника Одеської обласної прокуратури підстава для представництва у даній справі не передбачена законодавством.

Посилається на усталену позицію Великої Палати Верховного Суду викладної зокрема у справах №925/929/19, №910/5201/19, відповідно до якої Велика Палата Верховного Суду дійшла до висновку, що органи Держгеокадастру наділені правом на звернення до суду з відповідними позовними вимогами, адже органи Держгеокадастру можуть звертатись до суду, якщо це необхідно для здійсненні їхніх повноважень з нагляду (контролю) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, у тому числі з позовами щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно зайнятих чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився.

Вказує на те, що на момент розробки технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та державної реєстрації земельної ділянки у Одеської обласної ради було право постійного користування земельної ділянкою згідно до Державного акту серії ІІ-ОД №003326 та нежитлові будівлі та споруди, що розташовані на земельній ділянці загальною площею 1 283,8 кв.м., що належали територіальним громадам сіл, селищ, міст області в особі Одеської обласної ради на праві комунальної власності на підставі Свідоцтва про право власності (бланк серії САА № 273203), виданого Одеською обласною радою 27.12.2012 року.

На момент виникнення правовідносин (на момент виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості)) ст. 55 Закону України «Про землеустрій» була в редакції, яка діє з 05.04.2015 із змінами, внесеними згідно із Законами, останні зміни внесені ЗУ N 191-VIII (191-19) від 12.02.2015, ВВР, 2015, N 21, ст.133, тоді як заступник керівника Одеської обласної прокуратури у позовній заяві наводить та посилається на положення ст. 55 Закону України «Про землеустрій» у редакції Закону України «Про землеустрій», яка діє з 27.06.2015, зі змінами, внесеними згідно із Законами, останні зміни внесені ЗУ від 02.06.2015 р. N 497-VIII.

Зазначає, що технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для будівництва та експлуатації будинків за адресою: м. Одеса, Французький бульвар, 85 виготовлена Приватним підприємством «Одесгеосервіс» від 19.05.2015 року, на підставі якої здійснена державна реєстрація земельної ділянки, в цілому відповідала вимогам законодавства й не потребувала дозволу на її виготовлення.

У зв'язку з цим, вважає, що посилання прокурора на те, що виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 1,9664 га здійснено Одеською обласною радою та ПП «Одесгеосервіс» без дозволу власника та розпорядника земель - Одеської міської ради є безпідставним, таким, що не відповідає вимогам нормам чинного на момент виникнення правовідносин законодавства.

Посилається на висновок Верховного Суду, викладеного у справі №263/13201/15-а, відповідно до якого кожна категорія земель має узагальнене цільове призначення, що визначає специфіку її особливого правового режиму.

Отже, зміна виду використання земельної ділянки в межах однієї категорії земель (за виключенням земель сільськогосподарського призначення та земель оборони), здійснюється її власником самостійно з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.

Цільове призначення земельних ділянок, які надані громадянам, юридичним особам у власність чи постійне користування, зазначається в державних актах на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою.

Вказує, що цільове призначення - землі рекреаційного призначення було визначено ще на момент видачі Державного акту на право постійного користування землею від 28 травня 1999 року Одеській обласній раді на підставі рішення виконкому ОМР від 31 серпня 1998 року №859.

Вказує на те, що спеціальний режим використання для м. Одеса, що передбачений нормативними документами і необхідний для забезпечення обов'язкового врахування при наданні містобудівних умов та обмежень забудови земельних ділянок в межах м. Одеса, досягається шляхом встановлення відповідних планувальних обмежень, зазначених в таблиці 3.2. цього плану зонування.

Вважає, що при визначенні категорії земельної ділянки як землі історико-культурного призначення, позначення її з відповідною категорією технічно не є можливим. При чому навіть потенційні негативні правові наслідки, про які вказує прокурор у своєму позові - відсутні як зараз, так і на майбутнє, адже в тому числі для спірної земельної ділянки встановлений спеціальний режим її використання.

Зазначає, що Одеська обласна рада як користувач земельної ділянки, а Одеська міська рада як власник земельної ділянки відповідно до ч.5 ст. 20 ЗУ України були вправі самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель певної категорії, визначатись з видом використання земельноїділянки в межаї цієї категорії земель.

Вважає, що державна реєстрація спірної земельної ділянки в Державному земельному кадастрі за категорією земель рекреаційного призначення є такою, що відповідає вимогам законодавства.

Вказує, що так само відповідає вимогам законодавства оскаржуване прокурором рішення ОМР від 11.12.2019 року № 5593-VII «Про зміну виду використання земельної ділянки площею 1,9664 га за адресою: м.Одеса, Французький бульвар, 85 та надання її в оренду ТОВ «Геродот».

При цьому твердження прокурора про належність вказаної в позові земельної ділянки до земель історико-культурного призначення, а тому необхідність Одеською міською радою змінити цільове призначення даної земельної ділянки виключно на такий, що відповідає землям історико-культурного призначення, вважає безпідставним.

Вказує, що порядок визначення цільового призначення земельних ділянок у випадку його зміни визначається нормою частини третьої статті 20 Земельного кодексу України, згідно з якою категорія земель та вид цільового Призначення земельної ділянки визначаються в межах відповідного виду функціонального призначення території, передбаченого затвердженим комплексним планом просторового розвитку території територіальної громади або генеральним планом населеного пункту.

Так, рішенням Одеської міської ради № 6489-УІ від 25 березня 2015 року “Про затвердження Генерального плану м. Одеси» був затверджений Генеральний план м. Одеси, розроблений державним підприємством “Український державний науково-дослідний інститут проектування міст “Діпромісто» імені Ю.М. Білоконя».

Відповідно до Генерального плану м. Одеса, затвердженого рішенням Одеської міської ради № 6489-УІ від 25 березня 2015 року спірна земельна ділянка не входить до земель історико-культурного призначення.

В свою чергу, рішення Одеської міської ради № 6489-УІ від 25 березня 2015 року “Про затвердження Генерального плану м. Одеси» наразі є чинним та прокурором не оскаржується.

Наголошує, що прокурор не довів порушень вимог Земельного кодексу України щодо порядку зміни цільового призначення спірної земельної ділянки Одеською міською радою, зокрема норм етапі 20 Земельного кодексу України.

У випадку задоволення позовних вимог заступника керівника Одеської обласної прокуратури та скасування рішення Одеської міської ради від 11 грудня 2019 року № 5593-VII, спірна земельна ділянка не перейде до категорії земель історико-культурного призначення, а повернеться до земель рекреаційного призначення, що є відмінною категорією земель.

Окрім того, відповідач2 зазначає про відсутність підстав для скасування рішення Одеської міської ради від 11 грудня 2019 року № 5593-VII в частині надання ТОВ “Геродот» земельної ділянки в оренду та визнання недійсним договору оренди землі від 09 червня 2021 року. Цільове призначення земельної ділянки не є істотною (обов'язковою) умовою договору оренди землі. Відтак, навіть у випадку скасування зміни цільового призначення спірної земельної ділянки, це не призведе до недійсності вже укладеного договору оренди землі.

У зв'язку з чим, зазначає, що похідні вимоги щодо визнання недійсним Договору оренди землі та скасування державної реєстрації права оренди за ТОВ «Геродот» є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.

При цьому ТОВ “Геродот» наголошує на тому, що задоволення позовних вимог у даній справі буде становити порушення права на мирне володіння майном, гарантоване статтею 1 Протоколу № 1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Просить суд застосувати наслідки спливу позовної давності до позовної вимоги заступника керівника Одеської обласної прокуратури про визнання незаконною та скасування у Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельної ділянки площею 1,9664 га, кадастровий помер 5110137500:47:004:0010, що: знаходиться за адресою: в м. Одеса, Французький бульвар, 85, оскільки вважає, що держава та територіальна громада міста Одеси, за захистом інтересів яких звернувся прокурор могли довідатись про існування оскаржуваної державної реєстрації земельної ділянки у Державному земельному кадастрі з моменту здійснення такої реєстрації - тобто з 10 липня 2015 року.

Відповідач3 - Головне управління Держгеокадастру в Одеській області просить у задоволенні позовних вимог заступника керівника Одеської обласної прокуратури до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області відмовити в повному обсязі.

Посилається на те, що сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.

Земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї. Державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.

При цьому відповідач3 зазначає, що Головне управління діє на підставі Положення про Головне управління Держгеокадастру в Одеській області, затвердженого наказом Держгеокадастру від 23.12.2021 № 603, є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та їй підпорядковане.

Відповідно до інформації відділу №5 управління надання адміністративних послуг Головного управління , згідно із наявними у Відділі Книгами реєстрації державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі, другими примірниками державних актів та примірниками договорів оренди землі станом на 31.12.2012 зареєстровано державний акт на право постійного користування землею серії ІІ-ОД № 003326, реєстр. № 59 від 26 травня 1999 р., площею 3,5814 га (в т.ч. 1,9664 га та 1,6150 га), наданої Одеській обласній раді для будівництва та експлуатації будинків Представництва облради і реконструкції та експлуатації спецпляжу в м. Одесі.

Відповідно до даного державного акту місцезнаходження землекористувача - м. Одеса, пр. Шевченка, 4, але в Книгах реєстрації адреса землекористувача - Французький бульвар, 85. Записи щодо присвоєння кадастрового номеру у вищевказаних документах відсутні.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051 “Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру», на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) Одеської обласної ради було здійснено державну реєстрацію земельної ділянки площею 1,9664 га, за адресою: м. Одеса, Французький бульвар, 85, за кадастровим номером: 5110137500:47:004:0010, категорія земель - землі рекреаційного призначення; цільове призначення - 07.01 для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення; вид використання - для експлуатації та обслуговування нежитлових будівель і споруд адміністративного типу та благоустрою прилеглої території для повсякденного відпочинку населення; дата державної реєстрації земельної ділянки - 10.07.2015.

Відповідна технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) наявна у відділі, код документації 2015МФ18ОДОД000094. До Державного земельного кадастру було внесено відомості: - відповідно до заяви від 16.10.2019 № ЗВ-9200341032019 - щодо коду цільового призначення вищевказаної земельної ділянки - 07.01 для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення; - відповідно до заяви від 20.02.2020 № ЗВ-5113459232020 - щодо виду використання - для експлуатації та обслуговування нежитлових будівель і споруд адміністративного типу та благоустрою прилеглої території для повсякденного відпочинку населення.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 123 Земельного кодексу України земельні ділянки державної та комунальної власності, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна, що перебувають у державній чи комунальній власності, передаються особам, зазначеним у пункті "а" частини другої статті 92 цього Кодексу, лише на праві постійного користування.

Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України “Про Державний земельний кадастр», право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою. В порядку інформаційного обміну із суб'єктами реєстрації речових прав на нерухоме майно до Державного земельного кадастру надійшла інформація про реєстрацію 28.11.2019 права комунальної власності на земельну ділянку з кадастровим номером 5110137500:47:004:0010 за територіальною громадою міста Одеси в особі Одеської міської ради, та права оренди земельної ділянки за ТОВ “Геродот» (код ЄДРПОУ 39843161) від 09.06.2021.

ТОВ “Геродот» використовує на праві оренди земельну ділянку комунальної власності площею 1,9664 га кадастровий номер 5110137500:47:004:0010, яка зареєстрована в Державному земельному кадастрі та має цільове призначення Е.07.01 для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення; вид використання - для експлуатації та обслуговування нежитлових будівель і споруд адміністративного типу та благоустрою прилеглої території для повсякденного відпочинку населення.

Головне управління Держгеокадастру в Одеській області звертає увагу, що у зв'язку з набранням чинності з 01.01.2013 Закону України “Про Державний земельний кадастр», “Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051, та відповідно до статті 126 Земельного кодексу України, право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень». Відповідно до статті 6 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» організаційну систему державної реєстрації прав становлять: 1) Міністерство юстиції України та його територіальні органи; 2) суб'єкти державної реєстрації прав: виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська, Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації; 3) державні реєстратори прав на нерухоме майно. При цьому, ні Головне управління, ні його структурні підрозділи не являються суб'єктами державної реєстрації прав.

На спростування правової позиції відповідача2 - ТОВ «Геродот» - прокурор вказує, що ним повністю заперечується позиція представника відповідача2 з приводу спливу позовної давності для звернення до суду з вимогою про скасування державної реєстрації земельної ділянки. У позові прокурором докладно мотивовано необхідність захисту інтересів держави у вказаній справі за відсутності органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, що призводить до набуття прокурором статусу позивача у справі, та необхідність обрання саме такої форми представництва інтересів держави.

Встановлено, що Одеською обласною прокуратурою до вказаної позовної заяви долучено у якості доказу рішення Господарського суду Одеської області від 22.12.2015 у справі № 916/4080/15 за позовом ТОВ “Гєродот» до Управління охорони об'єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації про спонукання до укладення договору. Згідно резолютивної частини рішення суду визнано укладеним охоронний договір на пам'ятку культурної спадщини літера “В» загальною площею 480,3 кв.м. у будівлі-пам'ятці, розташовані за адресою: м. Одеса, Французький бульвар, 85.

Вказане рішення роздруковано з Єдиного державного реєстру судових рішень 21.06.2022.

Окрім того, відповідно до листа Управління з охорони культурної спадщини Одеської міської ради № 01-21/442вих від 18.08.2022, отриманого прокурором 19.08.2022, встановлено, що “Особняк» сер. XIX ст. за адресою: пров. Санаторний, 1 (адреса реєстрації - Французький бульвар, 85), належить до об'єктів, що охороняються державою як пам'ятки культурної спадщини. Рішенням Одеського облвиконкому від 27.12.1991 № 580 зазначений об'єкт прийнятий під охорону держави як пам'ятка архітектури та містобудування місцевого значення

Разом з тим, відомості Держгеокадастру (витяг № НВ 9902800882022 від 26.09.2022 долучено до позовної заяви) не відображаються факт знаходження в межах земельної ділянки площею 1,9664 га з кадастровим номером 5110137500:47:004:0010 пам'ятки архітектури та містобудування місцевого значення. Окрім цього, як зазначено у самому витязі, відомості про обмеження у використанні земельної ділянки - відсутні.

Таким чином, відомості Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки з кадастровим номером 5110137500:47:004:0010 не можуть слугувати достатніми підставами вважати достовірно доведеним факт можливої обізнаності прокурора щодо зазначених у позовній заяві порушень вимог земельного законодавства.

Прокурор зауважує, що суть повноважень прокурора в порядку представництва інтересів держави в суді є субсидіарним.

Отже, ураховуючи, що позов подається прокурором самостійно за відсутності органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, таким чином набуваючи статус позивача, з огляду на судову практику Великої палати Верховного суду, початок відліку позовної давності для прокурора у даній справі починається з часу, коли прокурор довідався та об'єктивно мав змогу довідатись про порушення інтересів при державній реєстрації спірної земельної ділянки, ухвалення спірного рішення сесії щодо передачі земельної ділянки та укладеного на його підставі договору оренди земельної ділянки.

Одеська обласна прокуратура дізналась та могла об'єктивно в силу наявних повноважень дізнатись про наявні порушення інтересів територіальної громади міста Одеси при державній реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 5110137500:47:004:0010, усупереч вимогам законодавства, знаходження в межах ділянки пам'ятки архітектури та містобудування місцевого значення тільки після оцінки на предмет законності документів, надісланих на адресу прокуратури управлінням з охорони культурної спадщини Одеської міської ради листом №01- 21/442вих від 18.08.2022, отриманого прокурором 19.08.2022 (вхідний штамп прокуратури №32369-22) та роздруківки 21.06.2022 з Єдиного державного реєстру судових рішень рішення Господарського суду Одеської області від 22.12.2015 у справі № 916/4080/15 . Саме в цього моменту відліковується строк позовної давності для прокурора.

Щодо твердження представника ТОВ “Геродот» про недоведеність факту належності земельної ділянки з кадастровим номером 5110137500:47:004:0010 до земель історико-культурного призначення прокурор зауважує, що у відзиві на позовну заяву представником ТОВ “Геродот» не оспорюється факт знаходження в межах орендованої земельної товариством пам'ятки культурної спадщини - “Особняк» сер. XIX ст. який належить до об'єктів, що охороняються державою.

Як наслідок, земельна ділянка площею 1,9664 га (кадастровий номер 5110157500:47:004:0010) в силу імперативності положень ст. 53 Земельного кодексу України та ст. 34 Закону України “Про охорону культурної спадщини», відноситься до земель історико-культурного призначення у зв'язку з розташуванням на ній пам'ятки архітектури та містобудування місцевого значення.

Посилання представника відповідача на Генеральний план м. Одеси, що затверджений рішенням сесії міської ради № 6489-VI від 25.05.2015 не спростовує доводи прокурора щодо належності спірної земельної ділянки до земель історико- культурного призначення в силу імперативності положень ст. 34 Закону України “Про охорону культурної спадщини» та ст. 53 Земельного кодексу України, а не рішення органу місцевого самоврядування. Генеральний план визначає наміри планування, забудови та іншого використання території населеного пункту, а не категорію та цільове призначення землі.

На підставі наведеного в позовній заяві правового обґрунтування рішення Одеської міської ради від 11.12.2019 № 5593-VII прийнято з порушеннями вимог законодавства, а тому відповідно до ст. ст. 16, 21 Цивільного кодексу України підлягає визнанню незаконним та скасуванню в судовому порядку.

Враховуючи те, що оскаржуване рішення сесії Одеської міської ради є незаконним та суперечить приписам Земельного кодексу України, договір від 19.06.2021 оренди земельної ділянки з кадастровим номером 5110137500:47:004:0010, який укладено на його підставі повинен бути визнаний судом недійсним.

Прокурор вважає, що позовні вимоги про скасування державної реєстрації земельної ділянки, скасування рішення сесії міської ради, визнання недійсним договору оренди земельної ділянки та скасування рішення державного реєстратора у вказаній справі, не порушують положення статті 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, з огляду на наступне.

У практиці ЄСПЛ напрацьовані три критерії, що їх слід оцінювати з тим, щоб зробити висновок, чи відповідає певний захід втручання у право власності принципу правомірного і допустимого втручання, сумісного з гарантіями ст. 1 Першого протоколу Конвенції, а саме: втручання має бути законним, відповідати суспільним інтересам та бути пропорційним переслідуваним цілям.

Таким чином, звернення прокурора до суду в цих спірних правовідносинах спрямоване саме на задоволення суспільної потреби у відновленні законності при вирішенні суспільно значимого питання щодо повернення у володіння та розпорядження територіальної громади м. Одеса земельної ділянки історико-культурного призначення, здійснюється у спосіб, встановлений Законом та з урахуванням принципу справедливої рівноваги між суспільними інтересами та необхідністю дотримання прав власників.

Необхідно зазначити, що прокурором у позовній заяві не ставиться вимога до ТОВ “Геродот» щодо зобов'язання повернути земельну ділянку площею 1,9664 газ кадастровим номером 5110137500:47:004:0010. Водночас, відповідач як власник об'єктів нерухомого майна не позбавлений права оформити свої права на земельну ділянку історико-культурного призначення в порядку ст. 120 Цивільного кодексу України.

Прокурором не заперечується право ТОВ “Геродот» на отримання в оренду земельної ділянки площею 1,9664 та, однак із цільовим призначенням як земель історико-культурного призначення.

Також прокурор зазначає, що твердження представника ТОВ “Геродот» щодо пред'явлення вимог до ГУ Держгеокадастру в Одеській області з порушенням вимог ст. 53 ГПК України, є необгрунтованим.

Одеською обласною прокуратурою неодноразово листами від 12.08.2022 та 16.09.2022 повідомлено Головне управління Держгеокадастру в Одеській області про порушення інтересів держави у зв'язку з передачею в оренду ТОВ “Геродот» спірної земельної ділянки із цільовим призначенням що не відповідаю вимогам діючого законодавства та незаконності відповідної державної реєстрації останньої в Державному земельному кадастрі.

Листом Головного управління Держгеокадастру в Одеській області № 15-15-0.41-2451/2-22 від 25.08.2022 повідомлено прокурора про те, що заходи на усунення можливих порушень вимог земельного законодавства щодо земельної ділянки, розташованої за адресою: м. Одеса, Французький бульвар, 85, не здійснювались.

У зв'язку з тим, що Головне управління Держгеокадастру в Одеській області визначено прокурором у вказаній справі в якості відповідача, оскільки предметом позову є вимога про скасування державної реєстрації земельної ділянки, прокурор звертається до суду за захистом державних інтересів самостійно і набуває статусу позивача.

Також прокурор стверджує, що спір, що виник, порушує інтереси територіальної громади м. Одеси, як законного власника вказаної земельної ділянки щодо земель обмежених у обороті, на яких розташований режимоутворюючий об'єкт та щодо якого, у тому числі шляхом правильного визначення цільового призначення земельної ділянки, мають вживатися заходи щодо охорони об'єкту, як культурної спадщини, а відсутність належного владного контролю на вказаному напрямі створює сприятливі умови для незаконного використання земель, що в свою чергу може призвести до неможливості збереження об'єкту культурної спадщини.

Заперечуючи проти правової позиції відповідача3 ГУ Держеокадастру в Одеській області прокурор зазначає, що доводи представника відповідача3 щодо правильності державної реєстрації в Державному земельному кадастрі відомостей про земельну ділянку з кадастровим номером 5110137500:47:004:0010 як земель рекреаційного призначення із кодом цільового призначення вищевказаної земельної ділянки - 07.01 для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення спростовуються доказами, що долучені до позовної заяви.

Прокурором зазначено та підтверджено листом міської ради, що виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки площею 1,9664 га здійснено Одеською обласною радою та ПП “Одесгеосервіс» без дозволу власника та розпорядника земель - Одеської міської ради.

Встановлено та документально підтверджено, що в межах земельної ділянки площею 1,9664 га, знаходиться пам'ятка культурної спадщини - “Особняк» сер. XIX ст. за адресою: пров. Санаторний, 1 (адреса реєстрації - Французький бульвар, 85), який належить до об'єктів, що охороняються державою.

Отже, реєстрація в Державному земельному кадастрі спірної земельної ділянки як земель рекреаційного призначення із цільовим призначенням для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення суперечить вимогам статей 53, 54 Земельного кодексу України та ст. 34 Закону України “Про охорону культурної спадщини», тобто є незаконною та підлягає скасуванню.

Прокурор наголошує на тому, що рішенням сесії Одеської міської ради від 11.12.2019 № 5593-VII, всупереч Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженого наказом Державного комітету України із земельних ресурсів № 548 від 23.07.2010, визначено вид цільового використання земельної ділянки площею 1,9664 га (кадастровий номер 5110137500:47:004:0010), яка в силу імперативності положень ст. 53 Земельного кодексу України та ст. 34 Закону України “Про охорону культурної спадщини», належить до земель історико-культурного призначення, Е.07.01 для експлуатація та обслуговування нежитлових будівель і споруд адміністративного типу та благоустрою прилеглої території для повсякденного відпочинку населення, який відсутній як вид використання земель історико-культурного призначення, а відноситься до земель рекреаційного призначення.

Дослідивши матеріали справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення заявлених позовних вимог, виходячи з наступного.

В ході судового розгляду справи судом встановлено, що рішенням виконавчого комітету Одеської обласної ради народних депутатів № 580 від 27.12.1991 “Про затвердження списку об'єктів, які підлягають взяттю під охорону як пам'ятники містобудування та архітектури місцевого значення» вирішено затвердити список об'єктів, які підлягають взяттю під охорону як пам'ятники архітектури та містобудування місцевого значення. До вказаного переліку включено за № 489 - дачні корпуси конструкції XIX століття, що знаходяться в м. Одеса, провулок Санаторний/Фонтан/ № 1,2,3,4,5.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 304-р від 23.04.1996 вирішено передати у власність Одеської обласної ради загальнодержавне майно у вигляді корпусів № 16 та № 16а санаторію імені Чкалова МОЗ (м. Одеса, Французький бульвар, 85).

Розпорядженням Одеської обласної державної адміністрації № 509/А-96 від 08.08.1996 “Про утворення єдиного майнового комплексу - Будинку представництв обласної ради народних депутатів» вирішено передати на баланс обласної ради народних депутатів корпуси № 16 (балансова вартість 86930335800 карб./ та 16-а балансова вартість - 17939885700 карб./ санаторію імені Чкалова м. Одеса, Французький бульвар, 85), їх обладнання та майно, вартістю 3 млр. 250 млн. карб., віднесене до власності Одеської обласної ради народних депутатів.

З метою оформлення прав на земельну ділянку для обслуговування та експлуатації будинків Представництва облради по Французькому бульвару, 85, МПП “Алідада» на замовлення Одеської обласної державної адміністрації, згідно договору № 62 від 29.08.1997, підготовлено проект передачі земельної ділянки в постійне користування Одеській обласній раді для створення будинків представництва в м. Одеса, відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 23.04.1996 № 304-р (додаток № 10) в зв'язку з передачею корпусів № 16 та № 16а санаторію ім. Чкалова МОЗ та спецпляжу, в Приморському районі м. Одеса, Французький бульвар, 85.

Відповідно до експлікації наданих земель, що додається до проекту МПП “Алідада», земельна ділянка площею 1,9696 га, що надається Одеській обласній раді за рахунок земель санаторію ім. Чкалова, за категорію угідь відноситься до забудовані землі, житлові забудови.

Рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради № 859 від 31.08.1998 “Про надання Одеській обласній раді земельної ділянки, площею 1,9664 га, по Французькому бульвару, 85, для експлуатації будинків Представництва облради у м. Одеса та земельної ділянки, площею 1,6150 га, для реконструкції та експлуатації спецпляжу» вирішено вилучити із користування санаторію ім. Чкалова земельні ділянки, загальною площею 3,5814 га, згідно згоди санаторію та надано Одеській обласній раді земельні ділянки загальною площею 3,5814 га, у числі: земельну ділянку, площею 1,9664 га, у постійне користування, для будівництва та експлуатації будинків Представництва обради, по Французькому бульвару, 85.

На підставі рішення виконавчого комітету Одеської міської ради № 859 від 31.08.1998 Одеській обласній раді видано Державний акт на право постійного користування землею серії ІІ-ОД № 003326, який зареєстровано в книзі записів державних актів на право постійного користування землею за № 59 від 26.05.1999. Згідно вказаного акту у постійне користування Одеській обласній раді надано земельну ділянку площею 3,5814 га для будівництва та експлуатації будинків Представництва облради і реконструкції та експлуатації спецпляжу в м. Одесі.

Відповідно до Земельного кодексу України № 561-XII від 18.12.1990, на момент надання у постійне користування Одеській обласній раді земельної ділянки площею 1,9664 га для експлуатації будинків Представництва облради, категорії земель як історико-культурного та рекреаційного призначення були відсутні.

Таким чином, рішення виконавчого комітету Одеської міської ради № 859 від 31.08.1998 “Про надання Одеській обласній раді земельної ділянки, площею 1,9664 га, по Французькому бульвару, 85, для експлуатації будинків Представництва облради у м. Одеса та земельної ділянки, площею 1,6150 га, для реконструкції та експлуатації спецпляжу» на момент його ухвалення відповідало положенням вимогам Земельного кодекс України № 561-XII від 18.12.1990.

У подальшому Одеською обласною радою оформлено право комунальної власності на нежитлові будівлі та споруди за адресою м. Одеса, вул. Французький бульвар, 85, загальною площею 1283,8 кв.м., що складаються з основних приміщень: літ. “А» площею 203,8 кв.м; літ “В» площею 480,3 кв.м; літ “Г» площею 268,5 кв.м.; літ “И» площею 331,2 кв.м.; літ “Д», “Е», “Ж» - караульні; літ “З» - альтанка; літ “Л» - газова котельна; літ “М» - душова; огорожі №1-6; мостіння І; які відображено у технічному паспорті від 05.05.2006 з видачею свідоцтва про право власності на нерухоме майно серії САА № 273203.

Рішенням Одеської обласної ради від 29.05.2015 № 1383-VI нежитлові будівлі та споруди, які розташовані за адресою: м. Одеса, Французький бульвар, 85, внесені до Переліку об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, що підлягають приватизації, шляхом продажу на аукціоні.

За результатами проведеного аукціону з переможцем ТОВ “Геродот» укладено 11.08.2015 договір купівлі-продажу майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ та міст області /далі - договір/.

Відповідно до п. 1.1 договору купівлі-продажу майна від 11.08.2015, продавець зобов'язується передати у власність покупцю нежитлові будівлі та споруди, які розташовані за адресою: м. Одеса, Французький бульвар, 85, загальною площею: 1283,8 кв.м. та в цілому складаються з основних приміщень: літ. “А» площею 203,8 кв.м; літ “В» площею 480,3 кв.м; літ “Г» площею 268,5 кв.м.; літ “И» площею 331,2 кв.м.; літ “Д», “Е», “Ж» - караульні; літ “З» - альтанка; літ “Л» - газова котельна; літ “М» - душова; огорожі №1-6; мостіння І (надалі - Об'єкт приватизації), а покупець зобов'язується прийняти об'єкт приватизації, сплатити ціну його продажу і виконати визначені в договорі умови.

Відповідно до п.1.2. договору купівлі-продажу нерухомого майна об'єкт приватизації розташований на земельній ділянці площею 1,9664 га, кадастровий номер якої 5110137500:47:004:0010.

У пункті 1.2 договору зазначено, що вказаний об'єкт приватизації належить територіальним громадам сіл, селищ, міст області в особі Одеської обласної ради на праві комунальної власності на підставі свідоцтва про право власності, виданого 27.07.2012 р.

Крім того, у цьому ж пункті договору зазначено, що об'єкт приватизації розташований на земельній ділянці площею 1,9664га, кадастровий номер 5110137500:47:004:0010.

Підставою для внесення відомостей до Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки площею 1,9664 га та присвоєння останній кадастрового номеру 5110137500:47:004:0010 та відповідного цільового призначення є технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) Одеській обласній раді для будівництва та експлуатації будинків за адресою: м. Одеса, Французький бульвар, 85, що складена ПП “Одесгеосервіс» на замовлення управління обласної ради з майнових відносин.

Відповідно до технічного завдання підставою для виконання робіт ПП “Одесгеосервіс» є державний акт на право постійного користування землею серії ІІ-ОД № 003326, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею № 59 від 26.05.1999 та договір на виконання робіт від 15.05.2015.

З листа Департаменту земельних ресурсів Одеської міської ради № 01-19/1184 від 27.09.2022 вбачається, що до Одеської міської ради не надходили клопотання щодо надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельно ділянки в натурі (на місцевості) площею 1,9664 га, за адресою: м. Одеса, Французький бульвар, 85, відповідно міською радою рішення про надання дозволу не приймалось. Розроблена та погоджена у встановленому чинним законодавством порядку зазначена документація на розгляд Департаменту не надходила та Одеською міською радою не затверджувалась.

Відповідно до пояснювальної записки до технічної документації із землеустрою встановлено, що категорія земель за основним цільовим призначення відповідно до ст. 19 Земельного кодексу України - землі рекреаційного призначення. Відповідно до Класифікації видів цільового призначення земель земельна ділянка загальною площею 1,9664 га, відноситься до розділу: секція Е, підрозділ 07.01 - для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення. Аналогічні відомості зазначено у експлікації земельних угідь, що наявна у складі технічної документації із землеустрою.

Відомості до Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки площею 1,9664 га, кадастровий номер якої 5110137500:47:004:0010 внесені 10.07.2015 управлінням Держземагенства у м. Одесі. Категорія земель - землі рекреаційного призначення.

У подальшому, рішенням Одеської міської ради від 11.12.2019 № 5593-VII “Про зміну виду використання земельної ділянки площею 1,9664 га за адресою: м. Одеса, Французький бульвар, 85, та надання її в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю “Геродот»» змінено вид використання земельної ділянки (кадастровий номер 5110137500:47:004:0010), площею 1,9664 га (землі рекреаційного призначення) на “експлуатації та обслуговування нежитлових будівель і споруд адміністративного типу та благоустрою прилеглої території для повсякденного відпочинку населення».

Пунктом 2 вказаного рішення сесії надано вказану земельну ділянку ТОВ “Геродот» у оренду строком на 5 років, до початку реалізації планувальних рішень території, цільове призначення - Е.07.01 для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення, вид використання - для експлуатації та обслуговування нежитлових будівель і споруд адміністративного типу та благоустрою прилеглої території для повсякденного відпочинку населення.

На виконання вищевказаного рішення сесії між Одеською міською радою та ТОВ “Геродот» 09.06.2021 укладено договір оренди землі.

Відповідно до п.1.1. договору оренди землі орендодавець на підставі Закону України “Про оренду землі» та рішення Одеської міської ради № 5593- VII від 11.12.2019 р. передає, а орендар приймає у строкове, платне володіння, користування земельну ділянку площею 1,9664 га, місце розташування: Одеська область, місто Одеса, Французький бульвар, 85 (вісімдесят п'ять).

Згідно п.1.2. договору оренди землі зазначена земельна ділянка сформована із земель комунальної власності Територіальної громади міста Одеса. Орган, який зареєстрував земельну ділянку - Управління Держземагентства у м. Одеса, дата державної реєстрації земельної ділянки - 10.07.2015, кадастровий номер 5110157500:47:004:0010.

Земельна ділянка належить Територіальній громаді міста Одеси в особі Одеської міської ради, на підставі Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» державна реєстрація права власності на яку проведена в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, дата державної реєстрації: 28.11.2019 року, номер запису про право власності: 34396232, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1974301151101.

Відповідно до п.2.1. договору оренди землі в оренду передається земельна ділянка площею 1,9664 га, у тому числі по угіддях: капітальна одноповерхова - 0,0630 га; капітальна трьох і більше поверхова - 0,0175 га; тимчасова - 0,0049 га; під спорудами - 0,0053 га; під проїздами, проходами та площадками - 0,5167 га; під зеленими насадженнями - 1,3590 га.

Вказаний договір оренди земельної ділянки площею 1,9664 га (кадастровий номер 5110157500:47:004:0010), посвідчений приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Котом Д.Г. та зареєстровано в реєстрі за № 657.

Відповідно до копії витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права № 260660898 від 09.06.2021, право оренди ТОВ “Геродот» на земельну ділянку зареєстровано до Реєстру за № 42401231 від 09.06.2021. Підстава внесення запису - рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер 58637380 від 09.06.2021, приватний нотаріус Кот Дмитро Геннадійович.

В ході судового розгляду справи сторонами не оспорювалось, що в межах земельної ділянки комунальної власності 1,9664 га (кадастровий номер 5110157500:47:004:0010), знаходиться пам'ятка культурної спадщини - “Особняк» сер. XIX ст. за адресою: пров. Санаторний, 1 (адреса реєстрації - Французький бульвар, 85).

Відповідно до інформації Управління з питань охорони об'єктів культурної спадщини Одеської міської ради № 01-21/442вих від 18.08.2022, “Особняк» сер. XIX ст. за адресою: пров. Санаторний, 1 (адреса реєстрації - Французький бульвар, 85), належить до об'єктів, що охороняються державою як пам'ятки культурної спадщини. Рішенням Одеського облвиконкому від 27.12.1991 № 580 зазначений об'єкт прийнятий під охорону держави як пам'ятка архітектури та містобудування місцевого значення.

Факт знаходження в межах земельної ділянки комунальної власності 1,9664 га (кадастровий номер 5110157500:47:004:0010), що надано Одеською міською радою в оренду ТОВ “Геродот», згідно договору оренди землі від 09.06.2021, пам'ятки архітектури та містобудування місцевого значення, підтверджується інформацією Управління з питань охорони об'єктів культурної спадщини Одеської міської ради та охороним договором на пам'ятку культурної спадщини, що визнаний укладеним між Управлінням охорони об'єктів культурної спадщини Одеської ОДА та ТОВ “Геродот», згідно рішення господарського суду Одеської області від 22.12.2015 у справі № 916/4080/15.

Листом від 18.08.2022 року №01-12/442 вих. управління з питань охорони об'єктів культурною спадщини ОМР повідомило Одеську обласну прокуратуру, що пам'ятка архітектури помилково не була відображена на Історико-архітектурному опорному плані, про що вказано у «Перелік пам'яток культурної спадщини, що не відображені на Історико-архітектурному опорному плані м.Одеси, затвердженого наказом Міністерства культури і туризму України від 20.06.2008р. №728/0/16-08», який надано Управлінням національностей, релігій та охорони об'єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації, для доповнення ним текстової та графічної частин проекту містобудівної документації - «План зонування території міста Одеса». Вказана помилка буде виправлена під час коригування Історико-архітектурного опорного плану м.Одеси. Станом на зараз до Державного реєстру пам'яток місцевого значення Особняк сер. XIX ст. не заносився.

Предметом позову у даній справі є визнання незаконною та скасування державної реєстрації в Державному земельному кадастрі земельної ділянки з одночасним закриттям Поземельної книги відносно цієї земельної ділянки, визнання незаконним та скасувати рішення про зміну виду використання земельної ділянки та надання її в оренду і як слідство, визнання недійсним договору оренди землі та скасування рішення приватного нотаріуса про державну реєстрацію права оренди за ТОВ «Геродот».

10.07.2015 року Управлінням Держземагентства у м. Одесі здійснена державна реєстрація земельної ділянки, яка розташована за адресою: м. Одеса, Французький бульвар, 85, - на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) від 19.05.2015 року виготовленої Приватним підприємством «Одесгеосервіс», інженер - землевпорядник Остромогильська Катерина Вікторівна.

Обґрунтовуючи свої позовні вимоги заступник керівника Одеської обласної прокуратури у позовній заяві зазначає, що виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 1,9664 га здійснено Одеською обласною радою та ПП «Одесгеосервіс» без дозволу власника та розпорядника земель - Одеської міської ради та посилається на положення ст. 55 Закону України «Про землеустрій» (у редакції Закону України «Про землеустрій» яка діє з 27.06.2015, зі змінами, внесеними згідно із Законами, останні зміни внесені Законом України від 02.06.2015 р. N 497-VIII, тобто у редакції прийнятої після виготовлення вищезазначеної технічної документації) наступного змісту:

«Стаття 55. Технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

Встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) проводиться відповідно до топографо-геодезичних і картографічних матеріалів.

Встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється на основі технічної документації із землеустрою, якою визначається місцеположення поворотних точок меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

Межі земельної ділянки в натурі (на місцевості) закріплюються межовими знаками встановленого зразка.

У разі, якщо межі земельних ділянок в натурі (на місцевості) збігаються з природними та штучними лінійними спорудами і рубежами (річками, струмками, каналами, лісосмугами, шляхами, шляховими спорудами, парканами, огорожами, фасадами будівель та іншими лінійними спорудами і рубежами тощо), межові знаки можуть не встановлюватися.

Власники землі та землекористувачі, у тому числі орендарі, зобов'язані дотримуватися меж земельної ділянки, закріпленої в натурі (на місцевості) межовими знаками встановленого зразка.

Межові знаки здаються за актом під нагляд на збереження власникам землі та землекористувачам, у тому числі орендарям.

У разі якщо на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) передбачається здійснити передачу земельних ділянок державної чи комунальної власності у власність чи користування, така технічна документація розробляється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади, органом місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України ( 2768-14 ) (у випадках, передбачених законом).

Якщо на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) передбачається здійснити передачу земельної ділянки державної чи комунальної власності у власність чи користування, на якій розташовано житловий будинок, право власності на який зареєстровано, така технічна документація розробляється на замовлення власника житлового будинку без надання дозволу Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади, органом місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України ( 2768-14 ).

Технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) включає: а) завдання на складання технічної документації із землеустрою; б) пояснювальну записку; в) рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою (у випадках, передбачених законом); г) згоду власника земельної ділянки, а для земель державної та комунальної власності - органу, уповноваженого здійснювати розпорядження земельною ділянкою, на відновлення меж земельної ділянки користувачем; ґ) довідку, що містить узагальнену інформацію про землі (території); д) копію документа, що посвідчує фізичну особу, або копію виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; е) копію документа, що посвідчує право на земельну ділянку (у разі проведення робіт щодо відновлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); є) копію правовстановлюючих документів на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці (за умови якщо права власності на такі об'єкти зареєстровані); ж) матеріали польових топографо-геодезичних робіт; з) план меж земельно ділянки, складений за результатами зйомки, на якому відображаються зовнішні межі земельної ділянки із зазначенням власників (користувачів) суміжних земельних ділянок, усі поворотні точки меж земельної ділянки, лінійні проміри між точками на межах земельної ділянки, межі вкраплених земельних ділянок із зазначенням їх власників (користувачів); и) кадастровий план земельної ділянки; і) перелік обмежень у використанні земельної ділянки; ї) у разі необхідності документ, що підтверджує повноваження особи діяти від імені власника (користувача) земельної ділянки при встановленні (відновленні) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); й) акт приймання-передачі межових знаків на зберігання, що включається до документації із землеустрою після виконання робіт із встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та закріплення їх межовими знаками».

Однак, суд вказує на те, що на момент виникнення правовідносин (на момент виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості)) ст. 55 Закону України «Про землеустрій» (ЗУ «Про землеустрій» в редакції яка діє з 05.04.2015 із змінами, внесеними згідно із Законами, останні зміни внесені ЗУ N 191-VIII (191-19) від 12.02.2015, ВВР, 2015, N 21, ст.133) була викладена наступного змісту:

«Стаття 55. Технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості)

Встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) проводиться відповідно до топографо-геодезичних і картографічних матеріалів.

Встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється на основі технічної документації із землеустрою, якою визначається місцеположення поворотних точок меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

Документація із землеустрою щодо встановлення меж житлової та громадської забудови розробляється у складі генерального плану населеного пункту, проектів розподілу територій і є основою для встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості).

Межі земельної ділянки в натурі (на місцевості) закріплюються межовими знаками встановленого зразка.

У разі, якщо межі земельних ділянок в натурі (на місцевості) збігаються з природними та штучними лінійними спорудами і рубежами (річками, струмками, каналами, лісосмугами, шляхами, шляховими спорудами, парканами, огорожами, фасадами будівель та іншими лінійними спорудами і рубежами тощо), межові знаки можуть не встановлюватися.

Власники землі та землекористувачі, у тому числі орендарі, зобов'язані дотримуватися меж земельної ділянки, закріпленої в натурі (на місцевості) межовими знаками встановленого зразка.

Межові знаки здаються за актом під нагляд на збереження власникам землі та землекористувачам, у тому числі орендарям».

З урахуванням наведеного, суд зазначає, що технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для будівництва та експлуатації будинків за адресою: м. Одеса, Французький бульвар, 85 виготовлена Приватним підприємством «Одесгеосервіс» від 19.05.2015 року, на підставі якої здійснена державна реєстрація земельної ділянки, в цілому відповідала вимогам законодавства й не потребувала дозволу на її виготовлення.

Разом з тим, судом встановлено, що на момент розробки технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та державної реєстрації земельної ділянки у Одеської обласної ради було:

1) право постійного користування земельної ділянкою згідно до Державного акту серії ІІ-ОД №003326;

2) нежитлові будівлі та споруди, що розташовані на земельній ділянці загальною площею 1 283,8 кв.м., що належали територіальним громадам сіл, селищ, міст області в особі Одеської обласної ради на праві комунальної власності на підставі Свідоцтва про право власності (бланк серії САА № 273203), виданого Одеською обласною радою 27.12.2012 року.

Вищевказане також виключало обов?язок отримання дозволу на її виготовлення в силу положення ст. 55 ЗУ «Про землеустрій» (у редакції ЗУ «Про землеустрій» яка діє з 27.06.2015, зі змінами, внесеними згідно із Законами, останні зміни внесені ЗУ від 02.06.2015 р. N 497-VIII) тобто у редакції прийнятої після виготовлення вищезазначеної технічної документації.

Відтак, суд вважає, що посилання прокурора на те, що виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 1,9664 га здійснено Одеською обласною радою та ПП «Одесгеосервіс» без дозволу власника та розпорядника земель - Одеської міської ради є безпідставним, таким, що не відповідає вимогам нормам чинного на момент виникнення правовідносин законодавства, а наведена прокуратурою правова позиція Верховного Суду викладена у справі № 808/3080/16 від 19.12.2018 року та від 17.04.2019 року у справі №812/1143/17 є такою, що сформована не у подібних правовідносинах та не враховується судом, оскільки викладена зокрема щодо застосування ст. 55 Закону України «Про землеустрій» в редакції згідно із Законом № 497-VIII ( 497-19 ) від 02.06.2015 та у правовідносинах, що виникли після внесення відповідних змін.

Щодо посилання заступника керівника Одеської обласної прокуратури на те, що реєстрація в Державному земельному кадастрі земельної ділянки площею 1,9664 га (кадастровий номер 5110157500:47:004:0010) як земель рекреаційного призначення здійснено незаконно та з порушенням вимог ст. 53, 54 Земельного кодексу України та ст. 34 «Про охорону культурної спадщини», тобто є незаконною та земельна ділянка в силу імперативності положень ст. 34 Земельного кодексу України «Про охорону культурної спадщини» відноситься до земель історико-культурного призначення у зв'язку з розташуванням на ній пам'ятки архітектури та містобудування місцевого значення, суд наводить наступне.

Положеннями частини першої статті 20 Земельного кодексу України встановлено, що віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про землеустрій" цільове призначення земельної ділянки - використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку.

Цільове призначення земельних ділянок, які надані громадянам, юридичним особам у власність чи постійне користування, зазначається в державних актах на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою.

Отже, цільове призначення конкретної земельної ділянки фіксується у рішенні уповноваженого органу про передачу її у власність або надання у користування та в документі, що посвідчує право на земельну ділянку.

Зміна цільового призначення земельних ділянок державної або комунальної власності провадиться Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу цих ділянок у власність або надання у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України.

Як встановлено судом, цільове призначення - землі рекреаційного призначення було визначено на момент видачі Державного акту на право постійного користування землею від 28 травня 1999 року Одеській обласній раді на підставі рішення виконкому ОМР від 31 серпня 1998 року №859 і до теперішнього часу не змінювалося.

Відповідно до редакції Закону України «Про охорону культурної спадщини» чинної на момент реєстрації земельної ділянки (редакція Закону України яка діє з 05.04.2015, зі змінами, внесеними згідно із Законами, останні зміни внесені ЗУ N 191-VIII ( 191-19 ) від 12.02.2015, ВВР, 2015, N 21, ст.133 }): землі, на яких розташовані пам'ятки, історико-культурні заповідники, історико-культурні заповідні території, охоронювані археологічні території, належать до земель історико-культурного призначення, включаються до державних земельних кадастрів, планів землекористування, проектів землеустрою, іншої проектно-планувальної та містобудівної документації.

Суд зазначає, що відповідно до Плану зонування території міста Одеса (зоніг) затвердженого Рішенням ОМР № 1316-VII від 19.10.2016 р. який наявний в загальному доступі за посиланням /https://omr.gov.ua/ru/acts/council/89148/, спірна земельна ділянка розташована в межах зони Р-3- рекреаційної зони (рекреаційні зони озеленених територій загального користування).

У статті 1 Закону України "Про охорону культурної спадщини" зазначено, що: об'єкт культурної спадщини - це визначне місце, споруда (витвір), комплекс (ансамбль), їхні частини, пов'язані з ними рухомі предмети, а також території чи водні об'єкти (об'єкти підводної культурної та археологічної спадщини), інші природні, природно-антропогенні або створені людиною об'єкти незалежно від стану збереженості, що донесли до нашого часу цінність з археологічного, естетичного, етнологічного, історичного, архітектурного, мистецького, наукового чи художнього погляду і зберегли свою автентичність; пам'яткою культурної спадщини є об'єкт культурної спадщини, який занесено до Державного реєстру нерухомих пам'яток України, або об'єкт культурної спадщини, який взято на державний облік відповідно до законодавства, що діяло до набрання чинності цим Законом (до 01.01.2001), до вирішення питання про включення (невключення) об'єкта культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам'яток України.

Відповідно до частини першої статті 34 Закону України "Про охорону культурної спадщини" землі, на яких розташовані пам'ятки, історико-культурні заповідники, історико-культурні заповідні території, охоронювані археологічні території, належать до земель історико-культурного призначення, включаються до державних земельних кадастрів, планів землекористування, проектів землеустрою, іншої проектнопланувальної та містобудівної документації.

Встановлення зон охорони пам'яток та затвердження меж історичних ареалів населених місць не може бути підставою для примусового вилучення з володіння (користування) земельних ділянок у юридичних та фізичних осіб за умов дотримання землевласниками та землекористувачами правил використання земель історикокультурного призначення.

Зміна цільового призначення земельної ділянки, зміна функціонального призначення території, на яких розташовані пам'ятки, історико-культурні заповідники, історико-культурні заповідні території, охоронювані археологічні території, не є підставою для припинення обмежень у використанні земель, встановлених у зв'язку з наявністю таких об'єктів.

Віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється не автоматично, а на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень (частина перша статті 20 Земельного кодексу України).

Прокурором не наводиться, що рішенням певного органу, зазначеного у частині першій статті 20 Земельного кодексу України, спірна земельна ділянка віднесена чи була віднесена до земель іншої ніж рекреаційного призначення категорії (зокрема до земель історико-культурного призначення). Не встановлено також, що рішенням певного зазначеного органу було змінене цільове призначення. Зазначене кореспондується з висновком Великої Палати Верховного Суду у справі № 925/3/20 від 09.08.2023.

Більш того, суд наголошує на те, що у Державному земельному кадастрі спірна земельна ділянка первинно зареєстрована за категорією земель рекреаційного призначення. 10.07.2015 року Управлінням Держземагентства у м. Одесі здійснена державна реєстрація земельної ділянки, яка розташована за адресою: м. Одеса, Французький бульвар, 85, - на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) від 19.05.2015 року. Категорія земель: Землі рекреаційного призначення.

Суд зазначає, що цільове призначення спірної земельної ділянки - землі рекреаційного призначення було визначено ще на момент видачі Державного акту на право постійного користування землею від 28 травня 1999 року Одеській обласній раді на підставі рішення виконкому ОМР від 31 серпня 1998 року №859.

Надаючи оцінку доказам, суд вказує, що Міністерством культури та інформаційної політики на адвокатський запит від 03.07.2023 повідомлено, що особняк по провулку Санаторному 1 у м.Одесі не занесений до Державного реєстру нерухомих пам'яток України. Але перебуває на державному обліку як пам'ятка архітектури місцевого значення і відповідно до абзацу 6 ст.1 Закону України «Про охорону культурної спадщини» є пам'яткою місцевого значення. Ініціатором розгляду питань занесення об'єкта культурної спадщини до Реєстру, внесення змін до відомостей Реєстру є: уповноважений орган зокрема - за категорією пам'ятки місцевого значення.

Встановлення зони охорони пам'ятки та затвердження меж історичних ареалів населених місць, відповідно до частини другої статті 34 Закону України "Про охорону культурної спадщини", у межах спірної ділянки на якій знаходится Особняк сер. XIX ст. не здійснювалося.

Суд зазначає, що пояснювальною запискою Плану зонування території міста Одеси, затвердженого Рішенням ОМР № 1316-VII від 19.10.2016 р., визначено, що: «Відповідно до ст. 53 Земельного Кодексу України, ст. 34 Закону України «Про охорону культурної спадщини» землі, на яких розташовані пам'ятки, історико-культурні заповідники, історико-культурні заповідні території, охоронювані археологічні території, належать до земель історико-культурного призначення, включаються до державних земельних кадастрів, планів землекористування, проектів землеустрою, іншої проектнопланувальної та містобудівної документації.

Разом з тим, суд вказує на те, що невіднесення тих чи інших земельних ділянок у встановленому порядку до земель історико-культурного призначення не означає, що об'єкти історико-культурного призначення, що не занесені до Державного реєстру пам'яток місцевого значення та які знаходяться на таких ділянках, не знаходяться під охороною держави.

Суд бере до уваги те, що рішенням Господарського суду Одеської області від 22.12.2015 р. по справі 916/4080/15 визнано укладеним з дня набрання рішенням законної сили охоронний договір на пам'ятку культурної спадщини літера «В» загальною площею 480,3 кв.м у будівлі-пам'ятці, розташованій за адресою: м. Одеса, Французький бульвар, 85.

Згідно зі ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду, повинні враховуватись іншими судами при застосуванні таких норм права.

Велика Палата Верховного Суду у справі № 925/3/20 виснувала, що водночас невіднесення тих чи інших земельних ділянок у встановленому порядку до земель історико-культурного призначення не означає, що об'єкти історико-культурного призначення, які знаходяться на таких ділянках, не знаходяться під охороною держави (див. пункт 77 постанови від 09.08.2023 у справі № 925/3/20).

Пам'ятка історії та культури місцевого значення була і є пам'ятником культурної спадщини і за Законом України "Про охорону культурної спадщини" без занесення її до Державного реєстру нерухомих пам'яток України.

Водночас законодавство не забороняє господарську діяльність на земельних ділянках, на яких розміщені пам'ятки історії та культури. Натомість передбачені заходи, спрямовані на захист об'єктів культурної спадщини.

Так, Законом України "Про охорону культурної спадщини" передбачено встановлення меж і режимів використання певних територій, зокрема території пам'ятки охоронюваних археологічних територій (стаття 31), визначення зон охорони (охоронні зони, зони регулювання забудови, зони охоронюваного ландшафту, зони охорони археологічного культурного шару) і буферних зон (стаття 32), оголошення комплексу (ансамблю) пам'яток історико-культурним заповідником або територією історико-культурною заповідною територією (статті 33, 33-1).

Крім того, відповідно до частини другої статті 34 Закону України "Про охорону культурної спадщини" встановлення зон охорони пам'яток та затвердження меж історичних ареалів населених місць не може бути підставою для примусового вилучення з володіння (користування) земельних ділянок у юридичних та фізичних осіб за умов дотримання землевласниками та землекористувачами правил використання земель історико-культурного призначення (пункт 82 постанови від 09.08.2023 у справі № 925/3/20).

Відповідно до статті 23 Закону України "Про охорону культурної спадщини" усі власники пам'яток щойно виявлених об'єктів культурної спадщини чи їх частин або уповноважені ними органи (особи) незалежно від форм власності на ці об'єкти зобов'язані укласти з відповідним органом охорони культурної спадщини охоронний договір; порядок укладання охоронних договорів та їхні типові форми затверджуються Кабінетом Міністрів України. Відповідно до пункту 2 Порядку укладення охоронних договорів на пам'ятки культурної спадщини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 № 1768, власник пам'ятки чи її частини або уповноважений ним орган (особа) зобов'язаний не пізніше ніж через один місяць з моменту отримання пам'ятки чи її частини у власність або у користування укласти охоронний договір з відповідним органом охорони культурної спадщини (пункт 84 постанови від 09.08.2023 у справі № 925/3/20).

Водночас за змістом статті 21 Цивільного кодексу України та статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» підставами для визнання акта органу місцевого самоврядування недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/ або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів позивача у справі. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у господарського суду немає правових підстав для задоволення позову.

Аналогічний за змістом висновок вже неодноразово надавався Верховним Судом у справах, предметом позову у яких була вимога про визнання рішення органу місцевого самоврядування незаконним та його скасування, зокрема, у постановах від 29.04.2020 у справі № 922/1363/19, від 14.05.2020 у справі № 927/580/19, від 12.12.2019 у справі № 924/817/16 (та інших).

Суд зазначає, що прокурор не обгрунтував, саме в чому полягає порушення інтересу держави, при передані в оренду ТОВ «Геродот» земельної ділянки без зміни її первинного цільового призначення, на якій знаходиться приватна власність ТОВ «Геродот» у складі якої є частка пам'ятки культурної спадщини для забезпечення охорони якої ТОВ «Геродот» на підставі відповідного рішення суду укладено охоронний договір та як буде відновлено порушений інтерес держави за обставин визнання недійсним договору оренди та державної реєстрації такої земельної ділянки на якій знаходиться пам'ятка культурної спадщини, що перебуває у приватній власності ТОВ «Геродот».

В одній зі своїх постанов, зокрема від 27 квітня 2021 р. у справі № 640/5473/20, Верховний Суд наголосив на тому, що принцип належного урядування має надзвичайно важливе значення для забезпечення правовладдя в Україні; неухильне дотримання основних складників принципу належного урядування забезпечує прийняття суб'єктами владних повноважень легітимних, справедливих і досконалих рішень; принцип належного урядування підкреслює те, що між людиною (суб'єктом приватного права) та державою повинні бути вибудовані саме публічно-сервісні відносини, в яких інституції та процеси захищають суспільні (публічні) інтереси.

На необхідності дотримання принципу правової визначеності як важливої умови забезпечення захисту суспільних (публічних) інтересів неодноразово наголошував ВСУ. Зокрема, у Постанові від 1 жовтня 2019 р. у справі № 826/9967/18 ВС зазначив, що суб'єкти владних повноважень не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є «гарантією стабільності суспільних відносин» між суб'єктом владних повноважень і громадянами, породжуючи в останніх впевненість у тому, що їхнє чинне становище не буде погіршене через прийняття більш пізнього рішення. До такого висновку дійшов ВСУ в Постанові від 5 листопада 2019 р. у справі № 804/4585/18 ВС.

Відповідно до висновку Верховного Суду, викладеного у справі №263/13201/15-а: кожна категорія земель має узагальнене цільове призначення, що визначає специфіку її особливого правового режиму. Земельні ділянки, віднесені до однієї категорії, можуть використовуватися за різними видами цільового призначення. За проектами землеустрою та з дотриманням відповідної процедури здійснюється лише зміна цільового призначення земельних ділянок, а віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень суб'єкта владних повноважень. Цільове призначення конкретної земельної ділянки фіксується у рішенні уповноваженого органу про передачу її у власність або надання у користування та в документі, що посвідчує право на земельну ділянку.

Класифікація видів цільового призначення земель, затверджена Наказом Державного комітету України із земельних ресурсів 23 липня 2010 року № 548 (далі - КВЦПЗ), розроблена відповідно до Земельного кодексу України, Закону України "Про землеустрій" та Положення про Державний комітет України із земельних ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 березня 2008 року № 224. Код та цільове призначення земель застосовуються для забезпечення обліку земельних ділянок за видами цільового призначення у державному земельному кадастрі. КВЦПЗ застосовується для використання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, організаціями, підприємствами, установами для ведення обліку земель та формування звітності із земельних ресурсів. КВЦПЗ визначає поділ земель на окремі види цільового призначення земель, які характеризуються власним правовим режимом, екосистемними функціями, видом господарської діяльності, типами забудови, типами особливо цінних об'єктів.

Зокрема, Порядок нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затверджений наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України № 489 від 25 листопада 2016 року, передбачає, що за основним цільовим призначенням землі поділяються на такі категорії: землі сільськогосподарського призначення (Секція А); землі житлової та громадської забудови (Секція В); землі природнозаповідного та іншого природоохоронного призначення (Секція С); землі оздоровчого призначення (Секція D); землі рекреаційного призначення (Секція Е); землі історикокультурного призначення (Секція G); землі лісогосподарського призначення (Секція Н); землі водного фонду (Секція І); землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення (Секція J); землі запасу, резервного фонду та загального користування (Секція К).

За функцією використання землі поділяються на: землі сільськогосподарського призначення (01); землі житлової забудови (02); землі громадської забудови (03); землі природно-заповідного фонду (04); землі іншого природоохоронного призначення (05); землі оздоровчого призначення (06); землі рекреаційного призначення (07); землі історико-культурного призначення (08); землі лісогосподарського призначення (09); землі водного фонду (10); землі промисловості (11); землі транспорту (12); землі зв'язку (13); землі енергетики (14); землі оборони (15); землі запасу (16); землі резервного фонду (17); землі загального користування (18); для цілей підрозділів 16.00-18.00 та для збереження і використання земель природно-заповідного фонду (19).

Положеннями частини першої статті 20 Земельного кодексу України встановлено, що віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.

Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.

Суд наголошує, земельним законодавством встановлено, що за проектами землеустрою та з дотриманням відповідної процедури здійснюється лише зміна цільового призначення земельних ділянок, а віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень суб'єкта владних повноважень.

Відповідно до частини п'ятої статті 20 Земельного кодексу України види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.

Отже, зміна виду використання земельної ділянки в межах однієї категорії земель (за виключенням земель сільськогосподарського призначення та земель оборони), здійснюється її власником самостійно з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.

Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 14 листопада 2019 року у справі №344/10412/16-а.

Відповідно до редакції Земельного Кодексу України чинної на момент реєстрації земельної ділянки (редакція ЗК України яка діє з 01.07.2015, зі змінами, внесеними згідно із Законами, останні зміни внесені ЗУ № 497-VIII від 02.06.2015, ВВР, 2015, № 31, ст.293}):

Згідно із частинами першою, другою статті 18 Земельного кодексу України до земель України належать усі землі в межах її території, в тому числі острови та землі, зайняті водними об'єктами, які за основним цільовим призначенням поділяються на категорії. Категорії земель України мають особливий правовий режим.

Норми права розрізняють категорії земель за їх цільовим призначенням та види використання земельної ділянки в межах кожної категорії земель. Зміна цільового призначення земельних ділянок на іншу категорію цільового призначення здійснюється за погодженими проектами землеустрою щодо їх відведення. При цьому такої процедури для зміни виду використання земельної ділянки, чинним законодавством не передбачено.

Зазначене узгоджується із Висновком Великої Палати Верховного Суду від 01.06.2021 року у справі 925/929/19, згідно якого Велика Палата Верховного Суду відступає від висновку, викладеного в постановах Верховного Суду України від 05 березня 2013 року у справі № 21-417а12, від 08 квітня 2015 року у справі № 6- 32цс15, постанові Великої Палати Верховного Суду від 11 вересня 2018 року у справі № 712/10864/16-а та постановах Касаційного цивільного суду від 26 червня 2019 року у справі № 701/902/17-ц, від 03 червня 2019 року у справі № 708/933/17, від 24 лютого 2020 року у справі № 701/473/17, про те, що зміна виду використання землі в межах її цільового призначення повинна проводитися в порядку, встановленому для зміни цільового призначення такої землі.

Суд вважає, що Одеська обласна рада як користувач земельної ділянки, а Одеська міська рада як власник земельної ділянки відповідно до ч.5 ст. 20 ЗУ України були вправі самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель певної категорії, визначатись з видом використання земельної ділянки в межаї цієї категорії земель.

На підставі викладеного суд дійшов висновку про необгрунтованість позовної вимоги прокурора про визнання незаконною та скасуваня проведеної 10.07.2015 Управлінням Держземагентства у м. Одесі державної реєстрації в Державному земельному кадастрі земельної ділянки з кадастровим номером 51 10157500:47:004:0010 на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) Одеській обласній раді для будівництва та експлуатації будинків за адресою: м. Одеса, Французький бульвар, 85, з одночасним закриттям Поземельної книги відносно цієї земельної ділянки та припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо такої земельної ділянки та закриттям розділу (реєстраційним номер 1974301151 101) Державного реєстру прав та реєстраційної справи.

Так само відповідає вимогам законодавства Рішення ОМР від 11.12.2019 року №5593- VII «Про зміну виду використання земельної ділянки площею 1,9664 га за адресою: м.Одеса, Французький бульвар, 85 та надання її в оренду ТОВ «Геродот»».

Суд зазначає, що на момент укладення договору купівлі-продажу майна від 11.08.2015 нежитлові будівлі та споруди, розташовані за адресою: м. Одеса, Французький бульвар, 85, були розташовані на земельній ділянці площею 1,9664 та з кадастровим номером 5110137500:47:004:0010, яка належала Одеській обласній раді на праві постійного користування на підставі Державного акту від 26.05.1999 року II- ОД № 003326. Тобто, дана земельна ділянка вже була сформованою та відповідно набула статусу об'єкту цивільних правовідносин.

Крім того, згідно з витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 11.09.2017 р. земельна ділянка за кадастровим номером 5110137500:47:004:0010, розташована за адресою: Одеська область, місто Одеса, Французький бульвар, 85, площею 1,9664 га, за відомостями з Державного земельного кадастру, знаходилась у користуванні Одеської обласної ради, на підставі Державного акту від 26.05.1999р. ІІ-ОД 003326.

Даний факт був встановлений у рішенні Господарського суду Одеської області від 12.03.2018 р. у справі № 916/3186/17.

Отже, враховуючи наявність вищевказаного запису в Державному земельному кадастрі та відмову Одеської обласної ради від подання заяви про добровільну відмову від права користування на вказану земельну ділянку, ГСОО у вищевказаному рішенні вирішив, що право ТОВ “Геродот», як власника нежитлових будівель і споруд, розташованих за адресою: м. Одеса, Французький бульвар, 85, є порушеним та прийняв рішення від 12.03.2018 р. у справі № 916/3186/17, яким було визнано припиненим право постійного користування Одеської обласної ради на земельну ділянку з кадастровим номер 5110137500:47:004:0010, площею 1,9664 га (ділянка № 1), що розташована за адресою: Одеська область, місто Одеса, Французький бульвар, 85.

Суд звертає увагу, що згідно з Витягом з Державного земельного кадастру про вищевказану земельну ділянку від 18.10.2019 (який був підставою для прийняття оскаржуваного заступником керівника Одеської обласної прокуратури рішення Одеської міської ради від 11.12.2019 року № 5593-VII) зазначено: категорія земель - землі рекреаційного призначення; цільове призначення- 07.01.- для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення; інформація про документи із землеустрою, на підставі якої здійснена державна реєстрації земельної ділянки - технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі, 19.05.2015 р. ПП “Одесгеосервіс», дата державної реєстрації - 10.0.2015 р.; інформація про власника (користувача) земельної ділянки - Одеська обласна рада; документ що посвідчує право - Державного акту від 26.05.1999р. ІІ-ОД 003326.

Тобто, на момент прийняття рішення сесії Одеської міської ради від 11.12.2019 року № 5593-VII “Про зміну виду використання земельної ділянки площею 1,9664 га за адресою: м. Одеса, Французький бульвар, 85, та надання її в оренду ТОВ “Геродот» категорія земель була зазначена, як землі рекреаційного призначення з відповідним цільовим призначенням - 07.01. для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення.

Відповідно до статті 19 Земельного кодексу України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії:

а) землі сільськогосподарського призначення;

б) землі житлової та громадської забудови;

в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення;

г) землі оздоровчого призначення;

ґ) землі рекреаційного призначення;

д) землі історико-культурного призначення;

е) землі лісогосподарського призначення;

є) землі водного фонду;

ж) землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення.

Згідно із частиною другою статті 20 Земельного кодексу України зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення. Зміна цільового призначення земельних ділянок державної або комунальної власності провадиться Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу цих ділянок у власність або надання у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Відповідно до абзаців першого, другого частини п'ятої статті 20 Земельного кодексу України види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.

З наведених норм права вбачається, що за цільовим призначенням землі України поділяються на категорії. Однією з таких категорій є землі рекреаційного призначення. У межах кожної категорії земель виділяються види використання земельної ділянки, які визначаються її власником або користувачем самостійно, крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони. Земельні ділянки рекреаційного призначення використовуються їх власниками або користувачами виключно в межах вимог щодо користування землями певного виду використання, встановлених статтями 50-52 цього Кодексу.

Нормами статей 50-52 Земельного кодексу України визначені види використання земельних ділянок рекреаційного призначення, зокрема для організації відпочинку населення, туризму та проведення спортивних заходів. Власники або користувачі земельних ділянок рекреаційного призначення певного виду використання мають використовувати їх виключно в межах вимог, встановлених статтями 50-52 Земельного кодексу України для такого виду використання.

Отже, зазначені норми права розрізняють категорії земель за їх цільовим призначенням та види використання земельної ділянки в межах кожної категорії земель. Зміна цільового призначення земельних ділянок певної категорії на іншу категорію цільового призначення здійснюється за погодженими проектами землеустрою щодо їх відведення. При цьому такої процедури для зміни виду використання земельної ділянки, без зміни її категорії цільового призначення чинним законодавством не передбачено.

Такі висновки викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 01.06.2021 р. у справі № 925/929/19, в якої також зазначено, що “ураховуючи вищевикладене, Велика Палата Верховного Суду відступає від висновку, викладеного в постановах Верховного Суду України від 05 березня 2013 року у справі № 21-417а12, від 08 квітня 2015 року у справі № 6-32цс15, постанові Великої Палати Верховного Суду від 11 вересня 2018 року у справі № 712/10864/16-а та постановах Касаційного цивільного суду від 26 червня 2019 року у справі № 701/902/17-ц, від 03 червня 2019 року у справі № 708/933/17, від 24 лютого 2020 року у справі № 701/473/17, про те, що зміна виду використання землі в межах її цільового призначення повинна проводитися в порядку, встановленому для зміни цільового призначення такої землі».

Таким чином, з матеріалів справи вбачається, що на підставі оскаржуваного заступником керівника Одеської обласної прокуратури рішення Одеської міської ради від 11.12.2019 року № 5593-УІІ “Про зміну виду використання земельної ділянки площею 1,9664 га за адресою: м. Одеса, Французький бульвар, 85, та надання її в оренду ТОВ “Геродот», Одеською міською радою категорія земель за цільовим призначенням не змінювалась та залишилась, як землі рекреаційного призначення.

У зв'язку з цим, розробка та погодження проекту землеустрою при прийняті рішення Одеської міської ради від 11.12.2019 року № 5593-УІІ, яким змінено вид використання земельної ділянки площею 1,9664 га за адресою: м. Одеса, Французький бульвар, 85, не передбачено чинним законодавством України.

Таким чином, приймаючи рішення від 11.12.2019 року № 5593-УІІ Одеська міська рада діяла в межах повноважень, наданих Законом Україн «Про місцеве самоврядування в Україні» з урахуванням вимог земельного законодавства України, тому позовна вимога про визнання незаконним та скасування рішення сесії Одеської міської ради від 11.12.2019 №5593-VІІ “Про зміну виду використання земельної ділянки площею 1,9664 га за адресою: м. Одеса, Французький бульвар, 85, та надання її в оренду ТОВ “Геродот» не підлягає задоволенню.

Щодо позовної вимоги про визнання недійсним договору оренди землі, укладеного 09.06.2021 між Одеською міською радою та ТОВ “Геродот», який зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за № 42401231 від 09.06.2021 суд зазначає наступне.

Підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу (ч. 12 ст. 215 ЦК України).

Крім того, згідно з ч. 1 ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

Так, заступник керівника Одеської обласної прокуратури у своєму позові зазначає, що “враховуючи те, то оскаржуване рішення сесії Одеської міської ради є незаконним та суперечить приписам Земельного кодексу України договір від 09.06.2021 оренди земельної ділянки з кадастровим номером 5110137500:47:004:0010, який укладено на його підставі, повинен бути визнаний судом недійсним».

Однак, враховуючи, що суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для визнання незаконним і скасування рішення ОМР від 11.12.2019 № 5593-VII “Про зміну виду використання земельної ділянки площею 1,9664 га за адресою: м. Одеса, Французький бульвар, 85, та надання її в оренду ТОВ “Геродот», відсутність порушень норм земельного законодавства під час його прийняття зазначеного рішення ОМР, застосування до даних правовідносин ст. ст. 203, 215 ЦК України є незаконним та неправомірним, що виключає можливість задоволення вимог прокурора про визнання недійсним договору оренди землі, укладеного 09.06.2021 між ОМР та ТОВ «Геродот», який зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за № 42401231 від 09.06.2021.

Позовні вимоги про скасування рішення приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу Кот Д.Г. (індексний номер рішення 58637380 від 09.06.2021) про державну реєстрацію право оренди за ТОВ “Геродот» (код ЄДРПОУ 39843161) на об'єкт нерухомого майна: земельну ділянку площею 1,9664 га з кадастровим номером 5110137500:47:004:0010, з реєстраційним номером 1974301151101, є похідними від вимог щодо визнання недійсним договору оренди, в зв'язку з чим також не підлягають задоволенню.

Згідно зі ст. 73, 74, 76 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи, а вірогідні докази - це ті, які на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.

Відповідно до ст. 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Відповідно до статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Частинами ч. ч. 1, 2, 3 ст. 13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (п.87 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Салов проти України" від 06.09.2005р.).

У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Надточий проти України" від 15.05.2008р. зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.

Змагальність означає таку побудову судового процесу, яка дозволяє всім особам - учасникам певної справи відстоювати свої права та законні інтереси, свою позицію у справі.

Принцип змагальності є процесуальною гарантією всебічного, повного та об'єктивного з'ясування судом обставин справи, ухвалення законного, обґрунтованого і справедливого рішення у справі.

Матеріали справи не містять доказів, які були б відхилені судом.

За правилами ч. 1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (SERYAVIN AND OTHERS v. UKRAINE, № 4909/04, § 58, ЄСПЛ, від 10 лютого 2010 року).

Відповідно до ч. ч. 2, 3, 4 ст. 13 ГПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

При цьому доказами, згідно з частиною першою статті 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема письмовими, речовими та електронними доказами, відповідно до частини другої наведеної норми. Докази, які надаються учасниками справи до суду, мають відповідати встановленим критеріям належності, допустимості, достовірності та достатності, що визначені статтями 76 - 79 ГПК України.

Згідно з ч. 1 ст. 14 ГПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Враховуючи принципи змагальності сторін та диспозитивності господарського судочинства суд не збирає докази за власною ініціативою та ухвалює рішення на підставі наявних в матеріалах справи доказів.

У постанові ВП ВС від 04.12.2018 по справі № 910/18560/16 (12-143гс18) сказано, що позовна давність може застосовуватися виключно, якщо позовні вимоги судом визнано обґрунтованими та доведеними: «Однак застосування положень про позовну давність та відмова в позові з цієї підстави здійснюється в разі, коли суд попередньо встановив наявність порушеного права, на захист якого подано позов, та обґрунтованість і доведеність позовних вимог».

За таких обставин, з урахуванням вищевикладеного, проаналізувавши та оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, так як не обґрунтовані та не доведені.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

У зв'язку із відмовою у задоволенні позову, судовий збір в порядку ст. 129 ГПК України прокурору не відшкодовується.

Керуючись ст. ст. 4, 5, 74-75, 129, 237-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. В задоволенні позовних вимог заступника керівника Одеської обласної прокуратури в інтересах держави до Одеської міської ради, Товариства з обмеженою відповідальністю “Геродот» та Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача - Департаменту культури, національностей, релігій та охорони об'єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації та за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача - Одеської обласної ради, - про визнання незаконною та скасування проведеної державної реєстрації в Державному земельному кадастрі земельної ділянки, визнання незаконним та скасування рішення сесії Одеської міської ради, визнання недійсним договору оренди землі, скасування рішення приватного нотаріуса про державну реєстрацію права оренди - відмовити в повному обсязі.

2. Судові витрати покласти на прокурора.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 07 липня 2025 р.

Суддя Н.Д. Петренко