09 липня 2025 року справа № 580/3159/25
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі судді Л.В.Трофімової розглянув у письмовому порядку за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу №580/3159/25 за позовом ТОВ “Будівельна гільдія "Черкаси"» (пров.Филиповича Павла 18/3, м.Черкаси, 18028, ЄДРПОУ 41089242) до Державної податкової служби України (ЄДРПОУ 43005393), Головного управління ДПС у Черкаській області (вул. Хрещатик 235, м. Черкаси, 18002, ЄДРПОУ ВП 44131663), Комісії Головного управління ДПС у Черкаській області (вул. Хрещатик 235, м. Черкаси, 18002, ЄДРПОУ ВП 44131663) про визнання протиправними та скасування індивідуальних актів, ухвалив рішення.
І. ПРОЦЕДУРА /ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ
24.03.2025 вх.14540/25 представник позивача у позовній заяві просить:
- визнати протиправним та скасувати Рішення за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Черкаській області про відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 04.12.2024 №12154166/41089242 про відмову в реєстрації податкової накладної від 19.03.2024 №342 в ЄРПН на суму 99 299,98 грн, сума податку на додану вартість 16 550 грн, отримувачем (покупцем) у податковій накладній вказане Товариство з обмеженою відповідальність “БУД-КОНТРОЛЬ» (ІПН 360984211233);
- визнати протиправним та скасувати Рішення за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН Головного управління ДПС у Черкаській області про відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 04.12.2024 №12154163/41089242 про відмову в реєстрації податкової накладної від 10.07.2024 №198 в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму 70 133,70 грн, сума податку на додану вартість 11 688,95 грн, отримувачем (покупцем) у податковій накладній вказане Товариство з обмеженою відповідальність “БУД-КОНТРОЛЬ» (ІПН 360984211233);
- визнати протиправним та скасувати Рішення за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН Головного управління ДПС у Черкаській області про відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 04.12.2024 №12154169/41089242 про відмову в реєстрації податкової накладної від 10.07.2024 №199 в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму 99 074,76 грн, сума податку на додану вартість 16 512,46 грн, отримувачем (покупцем) у податковій накладній вказане Товариство з обмеженою відповідальність “БУД-КОНТРОЛЬ» (ІПН 360984211233);
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну ТОВ “Будівельна гільдія “ЧЕРКАСИ» від 19.03.2024 №342 в Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну суму 99 299,98 грн, сума податку на додану вартість 16 550 грн, отримувачем (покупцем) у податковій накладній вказане ТОВ “БУД-КОНТРОЛЬ» (ІПН 360984211233) датою її фактичного надходження; - зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну ТОВ “Будівельна гільдія “ЧЕРКАСИ» №198 від 10.07.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних. на загальну суму 70 133,70 грн, сума податку на додану вартість 11 688,95 грн, отримувачем (покупцем) у податковій накладній вказане ТОВ “БУД-КОНТРОЛЬ» (ІПН 360984211233) датою її фактичного надходження; - зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну ТОВ “Будівельна гільдія “ЧЕРКАСИ» від 10.07.2024 №199 в Єдиному реєстрі податкових накладних. на загальну суму 99 074,76 грн, сума податку на додану вартість 16 512,46 грн, отримувачем (покупцем) у податковій накладній вказане ТОВ “БУД-КОНТРОЛЬ» датою її фактичного надходження.
16.04.2025 суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі за правилами спрощеного провадження, 12.05.2025 відмовив представнику відповідача у задоволенні необґрунтованого клопотання про розгляд справи за правилами загального судового засідання та залучив до участі у справі співвідповідача Комісію Головного управління ДПС у Черкаській області (під час вирішення питання про залучення співвідповідача чи заміну належного відповідача суд враховує, зокрема, чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача (ч.5 ст.48 КАС України); після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку - ч.6 ст. 48 КАС України). Відповідно до ч.2 ст. 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті, зміст якої відповідає змісту ч.4 ст.12 КАС України. Суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі (ч.1 ст.258 КАС України). Згідно із ч.4 ст.229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
В обґрунтуванні позовних вимог зазначається, що рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН ГУ ДПС у Черкаській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН від 04.12.2024 №12154166/41089242 про відмову в реєстрації податкової накладної від 19.03.2024 №342 в ЄРПН; рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН ГУ ДПС у Черкаській області про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН від 04.12.2024 №12154163/41089242 про відмову в реєстрації податкової накладної від 10.07.2024 №198 в ЄРПН; рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН ГУ ДПС У Черкаській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН від 04.12.2024 №12154169/41089242 про відмову в реєстрації податкової накладної від 10.07.2024 №199 в ЄРПН - є необґрунтованим і таким, що суперечить положенням Податкового кодексу України (Кодекс №2755), постанови Кабінету Міністрів України від 24.08.2023 №5 та наказу Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520. Позивач вказує на те, що Головне управління ДПС у Черкаській області в індивідуальних актах, отримавши пакет документів, що підтверджує здійснення господарських операцій та господарську можливість позивача на її здійснення, не зазначає конкретних підстав для відмови у реєстрації поданих податкових накладних/розрахунків коригування (ПН/РК), а тому позивач просить визнати оскаржувані рішення протиправним та таким, що належать скасуванню.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧІВ
Відповідачі - Головне управління ДПС у Черкаській області, ДПС України позов не визнають. 06.05.2025 вх. №23230/25 у відзиві на позовну заяву зазначається, що ТОВ "Будівельна гільдія "Черкаси"" надіслано на реєстрацію в ЄРПН РК від 27.12.2024 №54 та ПН від 10.07.2024 №198 та від 19.03.2024 №342, реєстрація зупинена. ТОВ "Будівельна гільдія "Черкаси"" 14.11.2024 №608, 15.11.2024 за №609, 20.11.2024 за №613 подано повідомлення про розблокування з поясненням та підтверджуючими документами. ТОВ "Будівельна гільдія "Черкаси"" не наданий товарний баланс (придбання та реалізація) товарів та наявні залишки, зокрема, з врахуванням зміни одиниць придбаного та реалізованого аналогічного товару; придбання упаковок, мішків (інше) при перефасуванні (фасуванні) придбаних товарів для реалізації; придбання послуг фасування, інше; інформацію та документальне підтвердження про наявні залишки та їх зберігання (ОСВ, складські документи, інвентаризаційні описи, акти інвентаризації; накази; інше); інформацію та документальне підтвердження щодо термінів зберігання, наявності необхідних умов зберігання. Комісією 21.11.2024, 22.11.2024, 27.11.2024 платнику направлені повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів №12095759/41089242, №12086388/41089242, №12112117/41089242. ТОВ "Будівельна гільдія "Черкаси"" 28.11.2024 №48 та №46, 02.12.2024 №53 надані додаткові письмові пояснення та копії документів, проте не наданий товарний баланс (придбання та реалізація) товарів та наявні залишки, зокрема, з урахуванням зміни одиниць придбаного та реалізованого аналогічного товару; придбання упаковок, мішків (інше) під час перефасування (фасуванні) придбаних товарів для реалізації; придбання послуг фасування, інше; інформацію та документальне підтвердження про наявні залишки та їх зберігання (складські документи, накази на інвентаризацію; інше); інформацію та документальне підтвердження щодо термінів зберігання, наявності необхідних умов зберігання. Комісією 04.12.2024 прийняті законні рішення 04.12.2024 №12154166/41089242, №12154163/41089242, №12154164/41089242 про відмову в реєстрації РК №54 від 27.12.2024 та ПН №198 від 10.07.2024 та №342 від 19.03.2024, у зв'язку з ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в ЄРПН, тому у задоволенні позову просять відмовити.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
ТОВ «Будівельна гільдія "Черкаси"» зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 19.01.2017. З 01.03.2017 платник податків взятий на облік платником ПДВ, присвоєний індивідуальний податковий номер 410892423016, основним видом діяльності згідно витягу є оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням (основний).
На підставі договорів оренди №БГ-0000027 від 01.04.2024, №БГ-0000023 від 03.07.2024, №БГ-0000020 від 01.02.2023, №БГ-0000019 від 01.02.2022, №БГ-0000018 від 01.02.2022, №050521 від 05.05.2021, укладених з ТОВ "БУДІВЕЛЬНА ГІЛЬДІЯ "КАПІТАЛ" (код ЄДРПОУ 37267771), про що до ГУ ДПС у Черкаській області подано повідомлення про об'єкти оподаткування за формою 20-ОПП. Підприємство має у тимчасовому платному користуванні транспортні засоби: ЗАЗ 110217, що орендується за договором БГ-0000015 від 01.11.2022, ГАЗ 3302-414, договір №1 від 01.12.2021, газовий навантажувач TOYOTA VORKHEFTRUCK 02-7FG45, газовий навантажувач TOYOTA FORKLIFT TRUCK 02-8F6F25, газовий навантажувач BALKANCAR ДВ-1792 договір №БГ-0000016 від 01.11.2022, газовий навантажувач TOYOTA 02-8FGJF35-10191 договір №БГ-0000025 від 23.11.2023, газовий навантажувач TOYOTA 02-8F6F25 договір №БГ-0000028 від 06.06.2024 у ТОВ Будівельна гільдія «Капітал». Автомобілі пікап-В FORD RANGER 2015, що орендується у ОСОБА_1 за договором оренди автотранспортного засобу від 02.06.2022; автомобіль спеціалізований вантажний платформа з краном-маніпулятором марки IVECO, що орендується у ОСОБА_2 за договором оренди автотранспортного засобу від 11.01.2023; автомобіль загальний вантажний бортовий тентовий марки ГАЗ, що орендується у ОСОБА_2 за договором оренди автотранспортного засобу від 16.03.2023; автомобіль спеціалізований вантажний платформа з краном-маніпулятором марки MAN TGS26.360, що орендується у ОСОБА_1 за договором оренди автотранспортного засобу від 02.06.2022, договори посвідчені приватним нотаріусом Черкаського міського нотаріального округу Алексєєвою І.Ю. Купівлю ПММ для заправки авто ТОВ закуповує в таких постачальників: Приватне підприємство «ТАУРУС-ЛТД» та ТОВ «БВС РИТЕЙЛ». Основними постачальниками будівельної продукції ТОВ «БУДІВЕЛЬНА ГІЛЬДІЯ «ЧЕРКАСИ» є ТОВ «Будмайстер ФБС», ТОВ «Будмакс», ТОВ «Діса Трейдинг», ТОВ «ЗАВОД ХАРКІВСЬКІ БУДМАТЕРІАЛИ», ТОВ «Івано-Франківськ-Гіпс», ТОВ "ІВАНО-ФРАНКІВСЬК-ДАХ", ТОВ «Івано-Франківськцемент», ТОВ ВИРОБНИЧА КОМПАНІЯ "ІНДАСТРІ", ТОВ "КНАУФ ГІПС КИЇВ", ТОВ "КНАУФ ІНСУЛЕЙШН УКРАЇНА", ПАТ«Кривий Piг Цемент», ТОВ «Орієнтир-Буделемент», ТОВ «Сега-Строй Компанія», Приватне акціонерне товариство "Термінал-М", ТОВ "Хенкель Баутехнік (Україна)". Основними покупцями ТОВ «БУДІВЕЛЬНА ГІЛЬДІЯ «ЧЕРКАСИ» є ТОВ "БАМП", ТОВ "ГАРАНТБУД 2020", ТОВ "ІНТЕРС СІТІ", ТОВ "КІРОВОГРАДЖИЛСТРОЙ", ТОВ "КОНСТРУКТОРСЬКЕ БЮРО ГАРАНТ", ТОВ "РАВ-ПЛЮС", ТОВ "РСУ-9", СТОВ "Старинська птахофабрика", ФГ "ФГ "ТЕРРА". Одним з покупців Позивача є ТОВ «БУД-КОНТРОЛЬ», між ТОВ «Будівельна гільдія "Черкаси"» як продавцем та ТОВ «БУД-КОНТРОЛЬ» як покупцем укладений договір купівлі-продажу №C-008204 від 22.11.2022. На виконання умов договору купівлі-продажу №C-008204 від 22.11.2022 позивач здійснив поставку товару: видаткова накладна БЧ-0001667 від 19.03.2024 на суму 99 299,98 грн, ПДВ 16 550 грн. Оплата товару проведена ТОВ «БУД-КОНТРОЛЬ» на підставі рахунків фактури за платіжними дорученнями: рахунок-фактура №БЧ- 001172 від 19.03.2024 оплачений ПД 8105 від 21.03.2024 на суму 99 299,98 грн, ПДВ 16550.00 грн. 13.04.2024 позивач склав та відправив на реєстрацію ПН №342 від 19.03.2024 на суму 99 299,98 грн (ПДВ 16 550 грн), ІН №342 від 19.03.2024 збережена та реєстрація зупинена 13.04.2024. Підставою зупинення реєстрації визначено: «відповідно до п.201.16 ст. 201 Кодексу №2755, порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 19.03.2024 №342 в ЄРПН зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 7604, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=.7971%, "Рпоточ"=40037.77 - запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.
На виконання умов договору купівлі-продажу №C-008204 від 22.11.2022, 10.07.2024 позивач здійснив поставку товару: видаткова накладна БЧ-0004748 від 10.07.2024 на суму 99 504,92 грн, ПДВ 16 584,15 грн; видаткова накладна БЧ-0004749 від 10.07.2024 на суму 70 133,70 грн, ПДВ 11 688,95 грн. Видаткова накладна БЧ-0004761 від 10.07.2024 на суму 99 074,76 грн, ПДВ 16 512,46 грн; видаткова накладна БЧ-0004811 від 10.07.2024 на суму 94 126,39 грн, ПДВ 15 687,73 грн. Оплата товару була проведена ТОВ «БУД-КОНТРОЛЬ» на підставі рахунків фактури за наступними платіжними дорученнями: рахунок-фактура №БЧ- 004556 від 10.07.2024; рахунок-фактура №БЧ-004557 від 10.07.2024; рахунок-фактура №БЧ- 004569 від 10.07.2024; рахунок-фактура №БЧ- 004620 від 10.07.2024.
ПН №200 від 10.07.2024 прийнята та зареєстрована в ЄРПН 31.07.2024; ПН №197 від 10.07.2024 зареєстрована в ЄРПН 31.07.2024; ПН №198 від 10.07.2024 та ПН №199 від 10.07.2024 збережені - реєстрація зупинена 31.07.2024, підставою зупинення реєстрації визначено: «відповідно до п.201.16 ст.201 Кодексу №2755, Порядку №1165, реєстрація податкової накладної від 10.07.2024 №198 в ЄРПН зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 3824, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляється: показник "D"-.8777%, "Рпоточ"-987568.62, запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.
15.11.2024 позивачем подано повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинена за №609 щодо ПН 342 від 19.03.2024.
20.11.2024 позивачем подано повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинена за №613 щодо ПН 198 від 10.07.2024.
26.11.2024 за №12104382/41089242 повідомлено про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН щодо ПН 199 від 10.07.2024.
Відповідачем 2 прийняті рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/рахунків коригування в ЄРПН №12154166/41089242 від 04.12.2024, яким позивачу відмовлено в реєстрації податкової накладної №342 від 19.03.2024; №12154163/41089242 від 04.12.2024 яким позивачу відмовлено в реєстрації податкової накладної №198 від 10.07.2024; №12154169/41089242 від 04.12.2024 яким позивачу відмовлено в реєстрації податкової накладної №199 від 10.07.2024.
17.12.2024 ТОВ «Будівельна гільдія "Черкаси"» подана скарга на рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН №9384209753 від 17.12.2024, №12154163/41089242 від 04.12.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної/рахунку коригування в ЄРПН ПН №198 від 10.07.2024; на рішення комісії регіонального рівня №12154169/41089242 від 04.12.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної/рахунку коригування в ЄРПН ПН №199 від 10.07.2024; на рішення комісії регіонального рівня №12154166/41089242 від 04.12.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної/рахунку коригування в ЄРПН ПН №342 від 19.03.2024.
Рішеннями за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН від 24.12.2024 №77724/41089242/2 (ПН 198 від 10.03.2024), №77727/41089242/2 (ПН 199 від 10.03.2024) та від 25.12.2024 №78010/41089242/2 (ПН №342 від 19.03.2024). залишені скарги без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/рахунку коригування в ЄРПН без змін з наступних підстав.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши повідомлені позивачем, представником позивача та відповідачами аргументи/доводи щодо обставин справи, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів сукупно, суд дійшов висновку, що позов належить задовольнити.
V. НОРМАТИВНО-ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
Оскаржуване рішення відповідача про відмову в реєстрації ПН/РК є актом індивідуальної дії. Правовий акт індивідуальної дії виданий суб'єктом владних повноважень документ, прийнятий із метою реалізації положень нормативно-правового акту (актів) щодо конкретної життєвої ситуації, не містить загальнообов'язкових правил поведінки та стосується прав і обов'язків чітко визначеного суб'єкта (суб'єктів), якому він адресований. Невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності. Подібний висновок сформований Верховним Судом у постанові від 04.12.2018 у справі № 821/1173/17.
Верховний Суд неодноразово вказував, що під час вирішення спорів такої категорії суди з огляду на правове регулювання, характер цих відносин мають досліджувати і надавати оцінку змісту оскаржуваного рішення, змісту протоколу засідання комісій та наданих податковим органом документів, порядку прийняття рішення та повноваженням комісії контролюючого органу (постанова від 16.12.2020 у справі №340/474/20, постанова від 05.01.2021 у справі №640/10988/20, постанова від 16.02.2021 у справі №280/3235/20 тощо).
Невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності. Аналогічна правова позиція висловлювалась Верховним Судом, зокрема, у постановах від 23 жовтня 2018 року у справі №822/1817/18 ЄДРСР 77361051 (вимоги підпункту 201.16.4 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України визначають, що податкова накладна, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день, серед іншого, набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної. Ці норми не містять жодної спеціальної вимоги щодо кола суб'єктів, уповноважених на виконання такого судового рішення).
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку та розмірах, встановлених законом. Конституцією України передбачено (частина 2 статті 19), що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Згідно зі статтею 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України, законів України. Спірні правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються Конституцією України, Податковим кодексом України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі - Кодекс № 2755), що регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Здійснення моніторингу відповідності податкових накладних / розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу (висновки Верховного Суду від 21 травня 2019 року у справі №0940/1240/18 ЄДРСР 81858144, 28 листопада 2019 року у справі № 1640/2650/18 ЄДРСР).
Відповідно до п.187.1 статті 187 Кодексу №2755 датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Платник податку - постачальник з настанням першої із умов виникнення податкових зобов'язань, визначених у пункті 187.1 статті 187 Кодексу №2755, зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі та зареєструвати її в ЄРПН. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, що надсилається протягом операційного дня.
Відповідно до абзацу першого пункту 201.10 статті 201 Кодексу №2755 на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений Кодексом термін. Згідно з абзацом першим пункту 201.10 статті 201 Кодексу №2755 під час здійснення операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 Кодексу №2755, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин. У разі якщо реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена в порядку, визначеному пунктом 201.16 цієї статті, реєстрація таких податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням особливостей, визначених підпунктом 201.16.4 пункту 201.16 цієї статті. Згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу №2755 реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН визначений Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 із змінами (далі - Порядок № 1165). Відповідно до п.10 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, що є підтвердженням зупинення такої реєстрації. Відповідно до п.44 Порядку №1165 Комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні).У додатку 1 до Порядку №1165 у п.8 передбачено: у контролюючих органах наявна податкова інформація, що стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування. У додатку 3 до Порядку №1165 щодо критеріїв ризиковості здійснення операцій передбачено: обсяг постачання товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовним кодом такого товару, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у ЄРПН за відсутності такого товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовного коду товару у врахованій таблиці даних платника податку.
Наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520 затверджений Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 520). Згідно з пунктами 2-7 Порядку № 520 прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях. Відповідно до п.9 наказу №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу розглядає комісія регіонального рівня надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній. Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення. Згідно з п.10 наказу №520 Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Відповідно до п.12 постанови КМУ від 29 грудня 2010 р. № 1246 “Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, зокрема: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування. Відповідно до п.19 постанови КМУ від 29 грудня 2010 р. № 1246 зі змінами “Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Суд вирішує лише ті вимоги по суті спору, про вирішення яких клопочуть сторони, і за загальним правилом, не повинен виходити за межі цих вимог. Суд зв'язаний предметом і обсягом заявлених вимог (постанова Верховного Суду від 19.02.2019 у справі № 824/399/17-а). Відповідно до висновків Верховного Суду у справі №480/4038/18 (ЄДРСР 82315610) щодо зобов'язання зареєструвати податкові накладні датою направлення та №1640/2650/18 (ЄДРСР 86000198) про зобов'язання зареєструвати податкові накладні в ЄРПН датою їх фактичного надходження необхідно враховувати п.19, п.20 Порядку №1246, та висновується: невиконання контролюючим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії має наслідком визнання його протиправним, задля належного захисту порушеного права позивача, необхідно зобов'язати ДПС України зареєструвати в ЄРПН спірні податкові накладні - зазначене буде гарантією того остаточного вирішення спору між сторонами та належним способом поновлення порушених прав позивача.
VІ. ОЦІНКА СУДУ
Згідно із ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів. Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України. Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України у адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Верховний Суд 11 вересня 2023 року у справі №420/14943/21 (адміністративне провадження №К/990/8225/23) сформулював правовий висновок про те, що критеріями обґрунтованості рішення суб'єкта владних повноважень є: 1) логічність та структурованість викладення мотивів, що стали підставою для прийняття відповідного рішення; 2) пов'язаність наведених мотивів з конкретно наведеними нормами права, що становлять легітимну основу такого рішення; 3) наявність правової оцінки фактичних обставин справи (поданих заявником документів, інших доказів), врахування яких є обов'язковим у силу вимог закону під час прийняття відповідного рішення суб'єкта владних повноважень; 4) відповідність висновків, викладених у такому рішенні, фактичним обставинам справи; 5) відсутність немотивованих висновків та висновків, що не ґрунтуються на нормах права.
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України від 6 вересня 2012 року № 5203-VI “Про адміністративні послуги» державна політика у сфері надання адміністративних послуг базується на принципах: 1) верховенства права, у тому числі законності та юридичної визначеності; 2) стабільності; 3) рівності перед законом; 4) відкритості та прозорості; 5) оперативності та своєчасності; 6) доступності інформації про надання адміністративних послуг; 7) захищеності персональних даних; 8) раціональної мінімізації кількості документів та процедурних дій, що вимагаються для отримання адміністративних послуг; 9) неупередженості та справедливості; 10) доступності та зручності для суб'єктів звернень.
Відповідно до Закону України “Про адміністративну процедуру» від 17 лютого 2022 року № 2073-IX адміністративний орган розглядає і вирішує справи, віднесені до його відання законом (предметна компетенція) (ч.1 ст.21). У науково-практичному коментарі до Закону України “Про адміністративну процедуру» зазначено: принципи добросовісності та розсудливості корелюються насамперед з п.5 та п.6 частини 2 ст.2 КАС України як критеріями для оцінки правомірності рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Прийняття протиправного рішення про зупинення реєстрації податкової накладної зупинення реєстрації податкової накладної є передумовою прийняття відповідного рішення Комісії (висновки у постановах Верховного Суду у справах № 822/1817/18, №821/1173/17).
Надаючи оцінку доказам, перевіриши доводи сторін, суд зазначає, що оскаржувані рішення містять абстракті твердження з врахуванням зміни одиниць придбаного та реалізованого аналогічного товару станом на яку звітну дату чи за результатом інвентаризації, а також не містять підтвердження за показниками податкової звітності автоматично розрахованого показника "D"=.7971%, "Рпоточ"=40037.77 та "D"-.8777%, "Рпоточ"-987568.62, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку 1165), що є незрозумілими для моделювання платником податку добросовісної поведінки.
Верховний Суд у справі №640/11321/20 зазначив, що незважаючи на те, що затверджена Порядком № 1165 форма рішення не передбачає конкретизації підстав у разі відповідності пунктам 1-8 Критеріїв ризиковості платника податку, не скасовує обов'язок податкового органу необхідності доказування, передбаченого частиною 2 статті 77 КАС України.
VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ
Загальними вимогами, що висуваються до акта індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття. Можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків, проте Комісія не конкретизувала “достатність» запитуваних документів. Вживання податковим органом загального покликання на п.1 Критеріїв оцінки призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком для зрозумілості подальшої поведінки, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-якого розсуду платника податків, який одночасно має зрозуміти і самостійно визначити їх достатність.
Оскільки відповідно до п.10 наказу №520 Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі у разі ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, під час отримання Повідомлення, то суд зазначає, що повідомлення №12095759/41089242, №12086388/41089242, №12112117/41089242 не містить відмітки про надання письмових пояснень щодо підтвердження інформації в ПН/РК.
Суд оцінив докази і перевірив доводи сторін з урахуванням обставин справи дійшов висновку, що немотивовані та протиправні індивідуальні акти - рішення Комісії Головного управління ДПС у Черкаській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 04.12.2024 №12154166/41089242, №12154163/41089242, №12154169/41089242 про відмову в реєстрації податкової накладної від від 19.03.2024 №342, від 10.07.2024 №198, 10.07.2024 №199 з урахуванням нетотожності завдань Комісії регіонального рівня і документальних перевірок щодо податкового контролю - належить скасувати.
Відповідно до ч.3 с.245 КАС України у разі скасування індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Вимогу позивача зобов'язального характеру до компетентного суб'єкта адміністрування ПДВ - ДПС України належить задовольнити - зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну ТОВ “Будівельна гільдія “ЧЕРКАСИ» від 19.03.2024 №342 в ЄРПН датою її фактичного надходження; зобов'язати ДПС України зареєструвати податкову накладну ТОВ “Будівельна гільдія “ЧЕРКАСИ» від 10.07.2024 №198 в ЄРПН датою її фактичного надходження; зобов'язати ДПС України зареєструвати податкову накладну ТОВ “Будівельна гільдія “ЧЕРКАСИ» від 10.07.2024 №199 в ЄРПН датою її фактичного надходження/датою подання.
VІІІ. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
Згідно з частиною 1 статті 139 КАС України у випадку задоволення позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, що належать відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Відповідно до платіжних інструкцій від 20.03.2025 №9157 сплачений у справі судовий збір у сумі 3028 грн та від 08.04.2025 №9315 у сумі 4239 грн.
Керуючись ст. 2, 5-16, 90, 139, 242-246, 255, 258, 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС в Черкаській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 04.12.2024 №12154166/41089242 про відмову в реєстрації податкової накладної від 19.03.2024 №342.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС в Черкаській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 04.12.2024 №12154163/41089242 про відмову в реєстрації податкової накладної від 10.07.2024 №198.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС в Черкаській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 04.12.2024 №12154169/41089242 про відмову в реєстрації податкової накладної від 10.07.2024 №199.
Зобов'язати Державну податкову службу України здійснити реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної від ТОВ “Будівельна гільдія “ЧЕРКАСИ» від 19.03.2024 №342 датою її фактичного надходження.
Зобов'язати Державну податкову службу України здійснити реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної ТОВ “Будівельна гільдія “ЧЕРКАСИ» №198 від 10.07.2024 датою її фактичного надходження.
Зобов'язати Державну податкову службу України здійснити реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної від 10.07.2024 №199 датою її фактичного надходження.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Черкаській області (код ЄДРПОУ ВП 44131663, вул. Хрещатик 235, м. Черкаси, 18002) на користь товариства з обмеженою ТОВ “Будівельна гільдія "Черкаси"» (пров.Филиповича Павла 18/3, м.Черкаси, 18028, ЄДРПОУ 41089242) витрати зі сплати судового збору у сумі 3633 (три тисячі шістсот тридцять три) грн 50 коп.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (Львівська площа 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) на користь на користь товариства з обмеженою ТОВ “Будівельна гільдія "Черкаси"» витрати зі сплати судового збору у сумі 3633 (три тисячі шістсот тридцять три) грн 50 коп.
Рішення набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 КАС України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, що може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 КАС України до Шостого апеляційного адміністративного суду у зв'язку із початком функціонування модулів ЄСІТС з урахуванням підпунктів 15.1, 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України відповідно до рішення ВРП від 17.08.2021 №1845/О/15-21.
Копію рішення направити сторонам справи:
позивач: ТОВ “Будівельна гільдія "Черкаси"» [пров.Филиповича Павла 18/3, м.Черкаси, 18028, ЄДРПОУ 41089242];
відповідачі: Головне управління ДПС у Черкаській області [вул.Хрещатик 235, м.Черкаси, 18002, ЄДРПОУ ВП 44131663], Державна податкова служби України [Львівська площа 8, м.Київ, ЄДРПОУ 43005393], Комісії Головного управління ДПС у Черкаській області [вул. Хрещатик 235, м. Черкаси, 18002, ЄДРПОУ ВП 44131663].
Рішення суду складене 09.07.2025.
Суддя Лариса ТРОФІМОВА