Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
10 липня 2025 року № 640/8313/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабаєва А.І. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в м.Харкові справу за позовом ОСОБА_1 до Державного агенства з енергоефективності та енергозбереження України визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом, у якому просив суд:
- визнати протиправними дії Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України (Держенергоефективності) щодо незарахування до стажу державної служби період проходження ОСОБА_1 служби в органах внутрішніх справ, що дає право на одержання надбавки за вислугу років до заробітної плати;
- зобов'язати Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України (Держенергоефективності) зарахувати до стажу державної служби період проходження ОСОБА_1 служби в Національній академії внутрішніх справ з 01.09.2012 по 18.06.2016.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідачем, на думку позивача, вчинено протиправні дії щодо незарахування до стажу державної служби період проходження ОСОБА_1 служби в органах внутрішніх справ, що дає право на одержання надбавки за вислугу років до заробітної плати.
Відповідач, Державне агенство з енергоефективності та енергозбереження України, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.
На виконання Закону України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» та відповідно до Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 №399 до Харківського окружного адміністративного суду, згідно супровідного листа №01-19/1430/25 від 31.01.2025 передаємо 742 (сімсот сорок дві) судові справи згідно з актом приймання-передачі від 31.01.2025, зокрема, адміністративну справу №640/8313/21.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 28.02.2025 року адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державного агенства з енергоефективності та енергозбереження України визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії прийнято до розгляду.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач перебував на посаді головного спеціаліста відділу нормативно-методичного забезпечення Юридичного департаменту Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України.
ОСОБА_1 проходив службу у Національній академії внутрішніх справ з 01.09.2012 по 18.06.2016, як курсант.
Не погоджуючись з бездіяльністю відповідача щодо незарахування до стажу державної служби періоду проходження служби в Національній академії внутрішніх справ з 01.09.2012 по 18.06.2016, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
01 травня 2016 року вступив в силу Закон України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII (далі - Закон № 889-VIII), відповідно до ст. 1 якого державна служба в Україні - це професійна діяльність осіб, які займають посади в державних органах та їх апараті щодо практичного виконання завдань і функцій держави та одержують заробітну плату за рахунок державних коштів.
Пунктом 7 частини 2 статті 46 Закону № 889-VIII визначено, що до стажу державної служби зараховуються час перебування на посадах, на яких присвоюються військові та спеціальні звання.
Згідно з пунктом 8 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Посади і органи, час роботи в яких зараховуються до стажу державної служби, було визначено постановою Кабінету Міністрів України від 03 травня 1994 року № 283 "Про порядок обчислення стажу державної служби".
Пунктом 2 Порядку № 283 було визначено, що до стажу державної служби, зокрема, зараховується робота (служба): на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв'язку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів.
Також до стажу державної служби включається час служби на посадах рядового та начальницького складу осіб, яким присвоєно встановлені законодавством спеціальні звання міліції, в органах внутрішніх справ, що входили або входять до структури Міністерства внутрішніх справ (п. 3 Порядку № 283).
Проте, позивачу на період навчання позивача з 01.09.2012 по 18.06.2016 в Національній академії внутрішніх справ не присвоєно спеціального звання міліції, натомість він проходив навчання, як курсант.
За правилами підпункту 3.2 пункту 3 Методики щодо зарахування (включення) до стажу державної служби періодів роботи (служби) колишніх працівників і осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, затвердженої наказом Головного управління державної служби України та Міністерством праці та соціальної політики України від 12 жовтня 2007 року № 270/551 (надалі - Методика) служба осіб на посадах рядового і начальницького складу у навчальних і наукових закладах МВС СРСР, МВС УРСР чи інших республік СРСР до стажу державної служби не включається.
Відповідно до статті 59 Закону України «Про Національну поліцію» (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень. Час проходження служби в поліції зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Згідно із статтею 13 зазначеного Закону України «Про Національну поліцію» систему поліції складають: 1) центральний орган управління поліцією; 2) територіальні органи поліції.
Серед зазначеного переліку загальної системи поліції відсутні заклади вищої освіти Міністерства внутрішніх справ України.
Враховуючи викладене, у відповідача були відсутні правові підстави для зарахування до стажу державної служби період проходження позивачем служби в Національній академії внутрішніх справ з 01.09.2012 по 18.06.2016.
Також слід врахувати, що згідно наказу Державного агенства з енергоефективності та енергозбереження України №150-К від 16.07.2021 позивача звільнено з переведенням до Державної судової адміністрації України.
При цьому, позивач просить суд зобов'язати Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України зарахувати до стажу державної служби період проходження ним служби в Національній академії внутрішніх справ з 01.09.2012 по 18.06.2016.
Позовні вимоги у даній справі щодо зарахування до стажу державної служби вказаного періоду не поєднані з позовними вимогами щодо виплати заробітної плати, отриманням додаткових виплат, отриманням пільг або додаткової відпустки.
Тобто, не зарахування відповідачем спірного періоду до стажу державної служби не несе для позивача негативних наслідків.
Таким чином, суд вважає, що у спірних правовідносинах відповідачем не порушено прав позивача, протилежного судовим розглядом не встановлено, а позивачем не доведено.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Судовий збір підлягає розподілу відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Державного агенства з енергоефективності та енергозбереження України (пров. Музейний, буд. 12, м. Київ, 01001) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Бабаєв А.І.