Рішення від 09.07.2025 по справі 520/9378/25

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

09 липня 2025 року № 520/9378/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Марини Лук'яненко, розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Харківського представництва генерального замовника - Державного космічного агентства України в особі Житлової комісії Харківського представництва генерального замовника - Державного космічного агентства України та Державного космічного агентства України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, стягнення грошової компенсації ,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду із зазначеним позовом, в якому просить суд:

1. визнати протиправним та скасувати рішення Харківського представництва генерального замовника - Державного космічного агентства України в особі житлової комісії Харківського представництва генерального замовника - Державного космічного агентства України (Харківського ПГЗ-ДКАУ; код ЄДРПОУ: 26203829; 61070, Харківська обл., місто Харків, Київський район, вулиця Академіка Проскури, будинок 1, на час агресії російської федерації місто Харків, вул. Рудика, 8) оформлене протоколом №146/09-24 від 09.09.2024 щодо відмови ОСОБА_1 та членам його сім'ї в отриманні в 2018 році грошової компенсації за належне для отримання житлове приміщення;

2. зобов'язати Харківське представництво генерального замовника - Державного космічного агентства України в особі житлової комісії Харківського представництва генерального замовника - Державного космічного агентства України (Харківського ПГЗ-ДКАУ; код ЄДРПОУ: 26203829; 61070, Харківська обл., місто Харків, Київський район, вулиця Академіка Проскури, будинок 1, на час агресії російської федерації місто Харків, вул. Рудика, 8) прийняти рішення про виплату станом на 24 жовтня 2018 року грошової компенсації за належне для отримання житлове приміщення ОСОБА_1 та членам його сім'ї в сумі 442428,35 грн.;

3. стягнути з Державного космічного агентства України (код ЄДРПОУ: 00041482, 01010, місто Київ, Печерський район, вулиця Князів Острозьких, будинок 8, корпус 30) на користь ОСОБА_1 (ОКПОУ (ІПН) НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) грошову компенсацію за належне для отримання житлове приміщення на користь ОСОБА_1 та членів його сім'ї в сумі 442428,35 грн.

В обґрунтування позову зазначено, що рішення Харківського представництва генерального замовника - Державного космічного агентства України в особі житлової комісії Харківського представництва генерального замовника - Державного космічного агентства України, оформлене протоколом №146/09-24 від 09.09.2024, щодо відмови ОСОБА_1 та членам його сім'ї в отриманні в 2018 році грошової компенсації за належне для отримання житлове приміщення на підставі зняття з квартирного обліку позивача та членів його родини - є протиправним та підлягає скасуванню. Позивач зазначає, що на момент зняття його та членів його родини з квартирного обліку, він перебував на квартирному обліку, як особа, що потребувала поліпшення житлових умов, разом 29 років, а тому, позивач вважає, що він має право на отримання грошової компенсації за належне житло в 2018 році, право на отримання якої встановлено судовим рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 05.04.2024 по справі №640/6730/19.

Ухвалою суду від 21.04.2025 відкрито спрощене провадження по справі та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.

Відповідач - Державне космічне агентство України, подав до суду відзив, в якому зазначив, що діяв згідно чинного законодавства. Вважає, що не вчиняв жодних протиправних дій відносно позивача та членів його сім'ї. Також, зазначив, що належним відповідачем щодо позовних вимог про стягнення з Державного космічного агентства України грошової компенсації за належне для отримання житлове приміщення в сумі 442428,35 грн. може бути лише Харківське представництво генерального замовника - Державного космічного агентства України в особі житлової комісії Харківського представництва генерального замовника - Державного космічного агентства України, як окрема юридична особа. Окрім того, зазначив, що за період 2020-2025 роки кошти на виплату спірної грошової компенсації бюджетом не передбачались.

Відповідач - Харківське представництво генерального замовника - Державного космічного агентства України в особі Житлової комісії Харківського представництва генерального замовника - Державного космічного агентства України, подав до суду відзив, в якому зазначив, що позивач вже звертався до Харківського окружного адміністративного суду з тим самим предметом спору та з тих самих підстав, у зв'язку з чим, постановою Харківського окружного адміністративного суду від 05.04.2024 року у справі №640/6730/19 його позов було задоволено частково. Відповідач вважає, що даний адміністративний позов у справі №520/9378/25 подано виключно з метою зобов'язання відповідача вчинити певні дії/ усунути бездіяльність на виконання вже існуючого та такого, що вступило в законну силу рішення суду від 05.04.2024 року у справі №640/6730/19 (на якому повністю базується повторно поданий адміністративний позов у справі №520/9378/25), відтак, у даному випадку позивач мав право звернутися до суду виключно в порядку, передбаченому ст. 383 КАС України, що свідчить про неправильність обрання способу захисту порушеного, на думку позивача, права та неможливості задоволення адміністративного позову. Відтак, відповідач вважає, що оскільки існує рішення суду, що набрало законної сили, з того самого фактичного предмету спору і між тими самими сторонами, вбачається висновок про наявність підстав для закриття провадження по справі на підставі пункту 4 частини першої статті 238 КАС України.

У відповіді на відзиви відповідачів, позивач підтримав правову позицію, викладену в позовній заяві, просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі. При цьому, зазначив, що рішення Харківського окружного адміністративного суду від 05.04.2024 року у справі №640/6730/19 відповідачем виконано та прийнято рішення щодо відмови позивачу та членам його сім'ї виплатити грошову компенсацію замість отримання житлового приміщення на підставі інших обставин спірних правовідносин та норм чинного законодавства, що і є предметом розгляду у даній справі.

У запереченнях на відповідь на відзив на позов, відповідач - Харківське представництво генерального замовника - Державного космічного агентства України в особі Житлової комісії Харківського представництва генерального замовника - Державного космічного агентства України, наполягав на тому, що рішення суду від 05.04.2024 року у справі №640/6730/19, що набрало законної сили, стосується того самого фактичного предмету спору і між тими самими сторонами, що і у даній справі.

У запереченнях на відповідь на відзив на позов, відповідач - Державне космічне агентство України, наполягав на тому, що він є неналежним відповідачем у справі щодо стягнення грошової компенсацію за належне для отримання житлове приміщення на користь ОСОБА_1 та членів його сім'ї в сумі 442428,35 грн, оскільки не порушувало законних прав, свобод та інтересів позивача.

Суд зазначає, що відповідно до положень ст. 257 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Згідно із положеннями п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Отже, враховуючи вищевикладене, дана справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , є особою з інвалідністю ІІ групи та має право на пільги встановлені законодавством України (безтермінове посвідчення серія НОМЕР_2 виданого 08.06.2006 року; довідка МСЕК Серія ХАР-07 № 009059).

Позивач вважає, що він та члени його сім'ї мають право на отримання в 2018 році грошової компенсації за належне для отримання житлове приміщення.

Дане питання вже було предметом розгляду у межах адміністративної справи №640/6730/19.

Так, 01 квітня 2019 року позивач звернувся до Київського районного суду міста Харкова з позовною заявою до Житлової комісії Харківського представництва генерального замовника Державного космічного агентства України (ЖК Харківського ПГЗ ДКУ) в особі Харківського представництва генерального замовника Державного космічного агентства України (Харківське РГЗ ДКАУ), Центральної житлової комісії Державного космічного агентства України (ЦЖК ДКА України) в особі Державного космічного агентства України в якій, з урахуванням уточнених позовних вимог, та просив суд: визнати незаконними та скасувати рішення житлової комісії Харківського представника генерального замовника Державного космічного агентства України в особі Харківського представництва генерального замовника Державного космічного агентства України оформлене протоколом № 91/10-18 від 24.10.2018 щодо відмови йому та членам його сім'ї в отриманні в 2018 році грошової компенсації замість отримання житлового приміщення; зобов'язати житлову комісію Харківського представництва генерального замовника Державного космічного агентства України, Харківське представництво генерального замовника Державного космічного агентства України, Центральну житлову комісію Державного космічного агентства України розглянути подані ним документи для отримання ним та членам його сім'ї грошової компенсації замість житлового приміщення.

Рішенням Київського районного суду м. Харкова від 18 листопада 2020 року відмовлено у задоволенні позову.

Постановою Харківського апеляційного суду від 01 березня 2021 року апеляційну скаргу позивача - задоволено частково, рішення Київського районного суду м. Харкова від 18 листопада 2020 року скасовано; провадження у справі закрито. Роз'яснено , що розгляд справи визначено до юрисдикції адміністративного суду та протягом десяти днів з дня отримання постанови має право звернутися до суду із заявою про направлення справи за встановленою юрисдикцією.

Ухвалою Харківського апеляційного суду від 19.04.2021 заяву позивача про направлення справи до відповідного суду адміністративної юрисдикції задоволено, справа в порядку ч.4 ст.377 ЦПК України передана до Харківського окружного адміністративного суду.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 05.05.2024, яке набрало законної сили 07.05.2024, адміністративний позов задоволено частково; визнано протиправним та скасовано рішення житлової комісії Харківського представника генерального замовника Державного космічного агентства України в особі Харківського представництва генерального замовника Державного космічного агентства України оформлене протоколом № 91/10-18 від 24.10.2018 щодо відмови ОСОБА_1 та членам його сім'ї в отриманні в 2018 році грошової компенсації замість отримання житлового приміщення; зобов'язано житлову комісію Харківського представництва генерального замовника Державного космічного агентства України в особі Харківського представництва генерального замовника Державного космічного агентства України розглянути подані ОСОБА_1 документи для отримання ним та членам його сім'ї грошової компенсації замість житлового приміщення; в іншій частині вимог позов залишено без задоволення.

На виконання вказаного рішення суду Житловою комісією Харківського представництва генерального замовника Державного космічного агентства України в особі Харківського представництва генерального замовника Державного космічного агентства України розглянуто подані позивачем документи для отримання ним та членам його сім'ї грошової компенсації замість житлового приміщення, та за результатами розгляду яких протоколом №146/09-24 від 09.09.2024 відмовлено ОСОБА_1 та членам його сім'ї в отриманні в 2018 році грошової компенсації за належне для отримання житлове приміщення.

Зі змісту вказаного протоколу №146/09-24 від 09.09.2024 вбачається, що підставою для відмови в отриманні в 2018 році грошової компенсації за належне для отримання житлове приміщення стало зняття з квартирного обліку позивача та членів його родини в Харківському ПГЗ-ДКАУ в 2024 році.

Позивач не погоджується з вказаною відмовою, а тому звернувся до суду з даним позовом.

Стосовно твердження відповідача - Харківського представництва генерального замовника - Державного космічного агентства України в особі Житлової комісії Харківського представництва генерального замовника - Державного космічного агентства України, про наявність підстав для закриття провадження у даній справі відповідно до пункту 4 частини першої статті 238 КАС України, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 238 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо є такі, що набрали законної сили, постанова чи ухвала суду про закриття провадження у справі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.

Як встановлено судом, Харківське ПГЗ-ДКАУ в особі житлової комісії Харківського ПГЗ-ДКАУ на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 05.04.2024 по справі № 640/6730/19 розглянула документи ОСОБА_1 для отримання ним та членами його сім'ї грошової компенсації замість житлового приміщення та прийняла рішення, яке оформлене протоколом від 09.09.2024 № 146/09-24 щодо відмови позивачу та членам його сім'ї виплати грошової компенсації замість отримання житлового приміщення.

Водночас, вказана відмова позивачу, яка оформлена протоколом від 09.09.2024 №146/09-24, вчинена на підставі інших обставин спірних правовідносин та норм чинного законодавства.

Тобто, рішення житлової комісії Харківського ПГЗ-ДКАУ від 09.09.2024 ґрунтується на інших підставах, а саме зняття в 2024 році з квартирного обліку громадян потребуючих поліпшення житлових умов ОСОБА_1 та членів його сім'ї.

Отже, суд не вбачає підстав для закриття провадження у справі за нормою пункту 4 частини першої статті 238 КАС України, оскільки немає таких, що набрали законної сили, постанови чи ухвали суду про закриття провадження у справі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.

Суд, надаючи оцінку спірним правовідносинам, зазначає наступне.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до ст. 12 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання або за їх бажанням грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Такі жилі приміщення або грошова компенсація надаються їм один раз протягом усього часу проходження військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла з урахуванням особливостей, визначених пунктом 10 цієї статті.

Згідно пункту 1 Порядку визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України 2 вересня 2015 року № 728 (далі у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), цей Порядок установлює механізм визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей, що перебувають разом з ними на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, який ведеться у військових частинах, органах, підрозділах, загонах, військових навчальних закладах, установах (далі - військові частини), а у разі їх розформування - у військових комісаріатах та квартирно-експлуатаційних установах (організаціях), за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення (далі - компенсація).

Пунктом 2 Порядку передбачено, що дія цього Порядку поширюється на: військовослужбовців, які мають вислугу на військовій службі 20 і більше років, та членів їх сімей; осіб, звільнених з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров'я та у зв'язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів у разі неможливості використання на військовій службі, та членів їх сімей; сім'ї військовослужбовців, які загинули (померли) або пропали безвісти під час проходження військової служби; сім'ї померлих осіб, звільнених з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров'я та у зв'язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів.

Пунктом 3,4 Порядку визначено, що військовослужбовці та члени їх сімей, які відповідно до законодавства потребують поліпшення житлових умов, мають право отримати компенсацію один раз протягом усього часу проходження військовослужбовцями військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла. У разі використання військовослужбовцем та/або членами його сім'ї права на приватизацію раніше наданого жилого приміщення у неповному обсязі загальна площа жилого приміщення, яка підлягає компенсації, зменшується на площу, яка була безоплатно передана з державного житлового фонду у приватну власність військовослужбовця та/або членів його сім'ї.

Відповідно до пункту 6 Порядку підставою для відмови у наданні військовослужбовцю та членам його сім'ї компенсації є їх зняття з обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, або виключення із списків громадян, що мають право на першочергове чи позачергове отримання жилих приміщень.

Пунктами 11 та 12 Порядку передбачено, що для отримання грошової компенсації та визначення її остаточного розміру житловій комісії подаються такі документи: рапорт військовослужбовця (заява особи, звільненої з військової служби в запас або у відставку, або члена сім'ї, зазначеної в абзацах четвертому і п'ятому пункту 2 цього Порядку) та нотаріально посвідчена згода членів його сім'ї на отримання компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення; довідка про склад сім'ї та реєстрацію місця проживання (перебування); копії паспорта військовослужбовця і повнолітніх членів сім'ї, які перебувають з ним на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов; копія свідоцтва про шлюб (за наявності); копія свідоцтва про народження дитини (за наявності); копія облікової картки фізичної особи - платника податків (військовослужбовця та членів його сім'ї, які перебувають з ним на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов); копія свідоцтва про право власності на житло за його наявності (військовослужбовця та членів його сім'ї, які перебувають з ним на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов); довідка про отримання (неотримання) житла військовослужбовцем з колишнього місця перебування його на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов; документ, що підтверджує невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду; витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про належне військовослужбовцю та членам його сім'ї, які перебувають з ним на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, нерухоме майно;дозвіл органу опіки і піклування на отримання неповнолітнім членом сім'ї компенсації у випадках, визначених законодавством.

Житлові комісії розглядають рапорти військовослужбовців (заяви, зазначені в пункті 11 цього Порядку) щодо надання компенсації та приймають рішення про її надання або відмову в наданні.Рішення житлової комісії затверджується відповідно командирами військових частин, військовими комісарами та начальниками житлово-експлуатаційних установ (організацій), після чого в порядку, визначеному Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, Адміністрацією Держприкордонслужби, СБУ, ДСНС, Службою зовнішньої розвідки, Національною гвардією, Управлінням державної охорони, ДКА, Адміністрацією Держспецзв'язку, списки осіб, щодо яких прийнято рішення про надання компенсації, подаються на затвердження відповідно Міністрові оборони, Міністрові внутрішніх справ, Міністрові інфраструктури, Голові Держприкордонслужби, Голові ДСНС, Голові СБУ, Голові Служби зовнішньої розвідки, начальнику Управління державної охорони, командувачу Національної гвардії, Голові ДКА, Голові Держспецзв'язку.

Пунктом 1 розділу І Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, відряджених до Державного космічного агентства України, та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженої Наказом Державного космічного агентства України від 24 жовтня 2016 року № 196, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 15 листопада 2016 року за № 1482/29612 (далі у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), ця Інструкція визначає порядок забезпечення житловими приміщеннями військовослужбовців Збройних Сил України (далі - військовослужбовці), які відряджені до Державного космічного агентства України із залишенням на військовій службі та проходять військову службу в Національному центрі управління та випробувань космічних засобів, представництвах генерального замовника - Державного космічного агентства України та їх відокремлених підрозділах (філіях) (далі - установи ДКА), а також осіб, звільнених в запас або у відставку, яких не знято з квартирного обліку громадян, що потребують поліпшення житлових умов, в Державному космічному агентстві України та установах ДКА, та членів їх сімей, включаючи членів сімей військовослужбовців, що загинули, померли, пропали безвісти під час проходження військової служби, які перебували на квартирному обліку як такі, що потребують поліпшення житлових умов.

Відповідно до п.9,10 розділу І Інструкції з метою дотримання вимог законодавства під час ведення обліку військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов, та членів їх сімей (далі - облік), розподілу житлової площі, призначеної для постійного проживання, участі в розподілі службових житлових приміщень та контролю за використанням житлових приміщень в Державному космічному агентстві України та установах ДКА створюються житлові комісії. Питання, пов'язані із забезпеченням житлом військовослужбовців та членів їх сімей, вирішуються за місцем перебування їх на квартирному обліку.

Пунктом 3 розділу І Інструкції передбачено, що забезпечення житловими приміщеннями військовослужбовців та членів їх сімей здійснюється шляхом: надання службових житлових приміщень; надання житлових приміщень для постійного проживання; надання житлової площі у гуртожитках; оренди житлових приміщень; виплати грошової компенсації за піднайом (найом) житлового приміщення; виплати грошової компенсації за належне їм для отримання житлове приміщення.

Пунктом 6 розділу І Інструкції визначено, що військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надається житло для постійного проживання або за їх бажанням виплачується грошова компенсація за належне їм для отримання житлове приміщення.

Пунктом 7 розділу ІІІ Інструкції передбачено, що житлова комісія здійснює, зокрема, розгляд рапортів військовослужбовців про зарахування на квартирний облік, ухвалення рішень щодо розподілу коштів для надання грошової компенсації за належне для отримання військовослужбовцями житлове приміщення або про відмову в її наданні; ухвалення рішень про надання або відмову в наданні грошової компенсації за належне для отримання військовослужбовцями житлове приміщення.

Розділом VІ Інструкції визначено порядок виплати грошової компенсації військовослужбовцям та членам їх сімей за належне їм для отримання житлове приміщення.

Пунктом 1 цього розділу передбачено, що за бажанням військовослужбовця Державне космічне агентство України (установа ДКА) виплачує військовослужбовцю грошову компенсацію за належне йому для отримання житлове приміщення (далі - компенсація).

Компенсація в тому числі надається: особам, звільненим з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров'я та у зв'язку зі скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів у разі неможливості використання на військовій службі, та членам їх сімей.

Військовослужбовці та члени їх сімей, які відповідно до законодавства потребують поліпшення житлових умов, мають право отримати компенсацію один раз протягом усього часу проходження військовослужбовцями військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла (пункт 2). У разі використання військовослужбовцем та/або членами його сім'ї права на приватизацію раніше наданого житлового приміщення у неповному обсязі загальна площа житлового приміщення, яка підлягає компенсації, зменшується на площу, яка була безоплатно передана з державного житлового фонду у приватну власність військовослужбовця та/або членів його сім'ї (пункт 3). Підставою для відмови у наданні військовослужбовцю та членам його сім'ї компенсації є їх зняття з квартирного обліку або виключення зі списку громадян, що мають право на першочергове та позачергове отримання житлових приміщень (пункт 5).

Пунктом 10 Інструкції передбачено, що для отримання грошової компенсації та визначення її остаточного розміру до житлової комісії подаються такі документи: рапорт військовослужбовця (заява особи, звільненої з військової служби в Державному космічному агентстві України в запас або у відставку, або члена сім'ї, зазначеного в абзаці четвертому або п'ятому пункту 1 цього розділу) та нотаріально засвідчена згода членів його сім'ї на отримання компенсації за належне їм для отримання житлове приміщення; довідка з місця проживання про реєстрацію і склад сім'ї;копії паспортів військовослужбовця і повнолітніх членів сім'ї, які перебувають з ним на квартирному обліку;копія свідоцтва про шлюб (за наявності);копія свідоцтва про народження дитини (за наявності);копії облікових карток фізичної особи - платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті) військовослужбовця та членів його сім'ї, які перебувають з ним на квартирному обліку; копія свідоцтва про право власності на житло (за його наявності) військовослужбовця та членів його сім'ї, які перебувають з ним на квартирному обліку; довідка про отримання (неотримання) житла військовослужбовцем з колишнього місця перебування його на квартирному обліку; документ, що підтверджує невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду; витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про належне військовослужбовцю та членам його сім'ї, які перебувають з ним на квартирному обліку, нерухоме майно; дозвіл органу опіки і піклування на отримання неповнолітнім членом сім'ї компенсації у випадках, визначених законодавством.

Житлові комісії розглядають рапорти військовослужбовців (заяви), зазначені в пункті 10 цього розділу щодо надання компенсації та приймають рішення про її надання або відмову у її наданні, що погоджуються ЦЖК і затверджуються Головою Державного космічного агентства України. Про прийняте рішення ЖК повідомляє військовослужбовця та членів його сім'ї (пункт 11).

Відповідно до пункту 20 Положення «Про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян», затвердженого Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України 16 грудня 2009 року № 396 документом, що підтверджує невикористання громадянином житлових чеків для приватизації державного житлового фонду, є довідка(и), видана(і) органом приватизації за попереднім(и) місцем(ями) проживання (після 1992 року) щодо невикористання права на приватизацію державного житлового фонду (крім території проведення антитерористичної операції та тимчасово окупованої території).

Також, враховуючи пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 1993 року № 305 «Про випуск в обіг приватизаційних житлових чеків», Статут Акціонерного товариства "Державний ощадний банк України», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2003 року № 261, довідка про невикористання житлових чеків може бути надана установою Ощадного банку України.

Як встановлено судом, у межах справи №640/6730/19, рішення по якій набрало законної сили 07.05.2024, судом встановлено наступне:

" ОСОБА_1 проходив військову службу на офіцерських посадах в Збройних Силах України, а саме з 1991 по 2002 в 257 ВП МО України, яке розташовувалось на НВО «Хартрон» за адресою: м. Харків, вул. Ак. Проскури, 1.

В лютому 1994 року позивач отримав 2-х кімнатну квартиру із державного житлового фонду із розрахунку 3-х членів сім'ї, а саме його, ОСОБА_1 , його дружини, ОСОБА_2 , 1960 року народження, а також сина, ОСОБА_3 , 1984 року народження, квартира розташована за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується також ордером № 97 від 01.02.1994 року.

ІНФОРМАЦІЯ_1 у позивача народилась донька, ОСОБА_4 , в зв'язку з чим, у відповідності до ст. 21 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи « від 28.02.1991 № 796-XII він та члени його родини у складі чотирьох осіб 26 травня 1995 року поставлені в НОМЕР_3 ВП МО України на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов.

На цьому обліку він перебував до жовтня 2002 року. У зв'язку із ліквідацією НОМЕР_3 ВП МО України в жовтні 2002 року він був відряджений до Національного космічного агентства України в Харківське ПГЗ-НКАУ, яке розташовується на НВО «Хартрон» за адресою: м. Харків, вул. Ак. Проскури, буд. 1.

27 грудня 2005 року ОСОБА_1 був звільнений з військової служби із Харківського ПГЗ-НКАУ за станом здоров'я. На час звільнення його вислуга років в Збройних силах складала 30 років 3 місяці, що також не заперечується сторонами.

Листом від 07.02.2018 №115 Харківського представництва Генерального замовника - державного космічного агентства України проінформовано позивача та членів його сім'ї про право на отримання, за їх бажанням, грошової компенсації за належне їм для отримання житлового приміщення. Орієнтовний розмір такої компенсації складає 401 787,75 грн.

Позивач письмово ознайомлений з повідомленням та надав згоду на отримання в 2018 році грошової компенсації за належне для отримання житло. Також позивач залишив за собою право оспорювати розмір грошової компенсації та кількість членів сім'ї, які вважаються перебуваючими на квартирному обліку.

На виконання вимог вказаної заяви позивачем надано до Харківського ПЗГ-ДКАУ наступні документи:- нотаріально завірену заяву (згоду) на отримання грошової компенсації ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 від 30.03.2018; - нотаріально завірену заяву (згоду) на отримання грошової компенсації ОСОБА_3 , ОСОБА_5 від 23.03.2018; - довідку з місця проживання про склад сім'ї та реєстрацію від 20.02.2018 № 330; - копію паспорту ОСОБА_1 НОМЕР_4 та індивідуальний податковий номер; - копію посвідки на постійне проживання ОСОБА_2 НОМЕР_5 та та індивідуальний податковий номер; - копію свідоцтва про шлюб ОСОБА_1 та ОСОБА_2 № НОМЕР_6 ; - копію свідоцтва про народження ОСОБА_2 та ОСОБА_1 ; - копію паспорту ОСОБА_3 серія НОМЕР_7 та індивідуальний податковий номер;- копію свідоцтва про народження ОСОБА_3 № НОМЕР_8 ; - копію свідоцтва про народження ОСОБА_3 № НОМЕР_9 ; - копію паспорту ОСОБА_3 серія НОМЕР_10 та індивідуальний податковий номер; - копія паспорту ОСОБА_5 серія НОМЕР_11 та індивідуальний податковий номер; - копію свідоцтва про народження ОСОБА_3 та ОСОБА_5 № НОМЕР_12 ; - копію свідоцтва про народження ОСОБА_6 № НОМЕР_13 та індивідуальний податковий номер, що підтверджується заявою від 18.04.2018 вх. № 886.

На засіданні житлової комісії Харківського ПГЗ-ДКАУ 03.05.2018 розглянуто надану ОСОБА_1 заяву (вх. 886 від 18.04.2018) разом з додатками до неї та постановлено, вважати надані документи для отримання у 2018 році грошової компенсації за належне для отримання житлове приміщення недостатніми, а саме: не надано копії сторінок паспорту дружини ОСОБА_1 та документи, що підтверджують не використання житлових чеків за період з 01.01.1993 до 11.10.1994 ( ОСОБА_1 , ОСОБА_3 - дочка, ОСОБА_2 - дружина) та за період з 01.01.1993 до 12.06.2001 ( ОСОБА_3 - син), що підтверджується витягом з протоколу № 84/05-18 від 03.05.2018.

На підставі вказаного протоколу ОСОБА_1 . Харківським представництвом ГЗ-ДКАУ 11.05.2018 № 302 надіслано лист про необхідність надати до Житлової комісії копію сторінок паспорту громадянина України його дружини - ОСОБА_2 , та документи, що підтверджують не використання житлових чеків за період з 01.01.1993 до 11.10.1994 (його ОСОБА_1 , дочки - ОСОБА_3 та його дружини - ОСОБА_2 ) та за період з 01.01.1993 по 12.06.2001 його сина - ОСОБА_3 , для вирішення питання про надання у 2018 році грошової компенсації.

Також, 20.08.2018 вих. № 517 ОСОБА_1 житловою комісією Харківського ПГЗ-ДКАУ надіслано лист з повідомленням, що орієнтовний розмір компенсації зазначений в листі від 07.02.2018 № 115 є недійсним та його розмір визначено в новому повідомленні (додатку), яке є невід'ємною частиною листа та її розмір складає 357087 гр. запропоновано, у термін до 31.08.2018 надати згоду чи відмову на компенсацію, та у разі згоди надати документи, які підтверджують не використання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду, виданий органом приватизації за попередніми місцями проживання після 1992 року та надати документи, які вказані в листі Харківського ПГЗ-ДКАУ від 11.05.2018 вих. № 302, в термін до 30.09.2018.

У відповідь на вказаний лист від 20.08.2018 вих. № 517 позивачем 04.09.2018 надано до Харківського ПГЗ-ДКАУ заяву, в якій з приводу невикористання чеків для приватизації житлового фонду зазначив, що ним вже надавались довідки Ощадбанку від 22.02.2017 № 16/13-10-103 (додаток 18), від 21.02.2018 № 118,22-11/232 щодо використання ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_3 в 2006 році житлових чеків для приватизації квартири за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується свідоцтвом про право власності на житло від 15.11.2006 № НОМЕР_14 . Дружина, ОСОБА_2 , не є громадянкою України, тому не отримувала житлові чеки та не брала участь у приватизації житлового фонду у відповідності до Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду». Також, з приводу надання паспорту громадянина України його дружини, позивач в своїй заяві зазначив, що його дружина є громадянкою Республіки Білорусь, і вона має посвідку на постійне проживання в Україні. Щодо орієнтовної суми грошової компенсації, позивач зазначив, що відповідно до постанови КМ України № 708 від 20.09.2017 вважає необхідним застосувати коефіцієнт 1,75. До заяви позивач повторно надав копії довідок Ощадбанк № 118.22-11/232 та № 16/13-10-103, копію паспорта громадянки Республіки Білорусь ОСОБА_2 та повідомлення.

На засіданні житлової комісії Харківського ПГЗ-ДКАУ 24.10.2018 у зв'язку з тим, що станом на 24.10.2018 ОСОБА_1 до житлової комісії Харківського ПГЗ-ДКАУ не надано необхідних документів для отримання грошової компенсації та визначення її остаточного розміру, а саме: документів, що підтверджують невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду, які видані органом приватизації за попереднім(и) місцем (ями) проживання після 1992 року (з 01.01.1993 по теперішній час) на всіх членів родини, які перебувають на квартирному обліку у Харківському ПГЗ-ДКАУ, а також копії сторінок паспорту його дружини - ОСОБА_2 , 1960 року народження, житлова комісія Харківського ПГЗ-ДКАУ прийняла рішення про ненадання в 2018 році грошової компенсації ОСОБА_1 та членам його сім'ї за належне йому для отримання житлове приміщення, що підтверджується витягом з протоколу № 91/10-18 від 24.10.2018."

Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Отже, у 2018 році позивачу та членам його родини відмовлено у наданні грошової компенсації за належне йому для отримання житлове приміщення з підстав ненадання необхідних документів для отримання грошової компенсації та визначення її остаточного розміру, а саме: документів, що підтверджують невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду, які видані органом приватизації за попереднім(и) місцем (ями) проживання після 1992 року (з 01.01.1993 по теперішній час) на всіх членів родини, які перебувають на квартирному обліку у Харківському ПГЗ-ДКАУ, а також копії сторінок паспорту його дружини - ОСОБА_2 , 1960 року народження.

З цього приводу, судом у справі №640/6730/19 зроблено висновок про те, що у вказаному рішенні відсутні мотиви його прийняття та будь-які аргументи на користь прийняття чи відхилення доводів та доказів позивача та прийняття саме такого рішення за результатами розгляду заяви, що і стало підставою для задоволенні позовної заяви позивача у межах справи №640/6730/19.

Водночас, у спірних правовідносинах, після виконання рішення суду у справі №640/6730/19 позивачу та членам його родини протоколом №146/09-24 від 09.09.2024 відмовлено в отриманні в 2018 році грошової компенсації за належне для отримання житлове приміщення з підстав зняття з квартирного обліку позивача та членів його родини в Харківському ПГЗ-ДКАУ в 2024 році.

Тобто, позивачу відмовлено в отриманні в 2018 році грошової компенсації за належне для отримання житлове приміщення з інших підстав, ніж у 2018 році, а саме з підстав зняття з квартирного обліку позивача та членів його родини в Харківському ПГЗ-ДКАУ в 2024 році.

Зняття з квартирного обліку позивача та членів його родини в Харківському ПГЗ-ДКАУ в 2024 році позивачем не оспорюється.

Однак, суд зазначає, що у 2018 році позивач та члени його родини перебували на квартирному обліку в Харківському ПГЗ-ДКАУ, що відповідачам не заперечується.

А отже, позивач мав право на отримання в 2018 році грошової компенсації за належне для отримання житлове приміщення.

У межах справи №640/6730/19 Харківський окружний адміністративний суд зобов'язав Харківське ПГЗ - ДКАУ в особі житлової комісії Харківського ПГЗ-ДКАУ реалізувати свої дискреційні повноваження щодо прийняття рішення про виплату грошової компенсації за належне житло позивачу та членам його родини виходячи з обставин станом на 24 жовтня 2018 року, на момент виникнення спірних правовідносин.

Проте, Харківське ПГЗ-ДКАУ в особі житлової комісії Харківського ПГЗ-ДКАУ на виконання вказаного рішення суду надало протокол від 09.09.2024 № 146/09-24 про відмову нарахування та виплати грошової компенсації за належне житло на підставі зняття позивача та членів його родини в 2024 році з квартирного обліку в Харківському ПГЗ-ДКАУ.

Хоча, на момент виникнення спірних правовідносин у 2018 році позивач та члени його родини перебували на квартирному обліку в Харківському ПГЗ-ДКАУ та мали право на отримання в 2018 році грошової компенсації за належне для отримання житлове приміщення.

Суд також звертає увагу на те, що у спірному рішенні не заперечується факт надання позивачем повного пакету документів для отримання спірної грошової компенсації.

Відповідно до частини першої статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі.

У контексті застосування принципу незворотності дії закону у часі це означає, що у разі якщо правовідносини стосовно реалізації певного права розпочато у період чинності нормативно-правового акта, за умови, що особа здійснила конкретні дії, що виражають її волевиявлення стосовно реалізації права (звернулась до суб'єкта владних повноважень. подала повний пакет документів) то особа повинна мати можливість закінчити реалізацію відповідного права за тими нормами, що діяли на момент початку реалізації відповідного права, навіть якщо до завершення реалізації права вони втратили чинність.

Таким чином, на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 05.04.2024 у справі №640/6730/19 житлова комісія Харківського ПГЗ- ДКАУ в 2024 році повинна була реалізувати свої дискреційні повноваження на підставі нормативно-правових актів, які були чинні на жовтень 2018 року, на момент виникнення спірних правовідносин, виходячи з обставин і документів облікової житлової справи позивача на той час.

Отже, суд критично оцінює мотиви прийняття оскаржуваного рішення, оскільки вони суперечать принципу незворотності дії закону у часі, що порушує право позивача на отримання в 2018 році грошової компенсації за належне для отримання житлове приміщення.

При цьому, суд враховує, правові висновки постанови Верховного Суду від 02.07.2019 р. по справі №140/2160/18 (адміністративне провадження №К/9901/13662/19) про те, що загальними вимогами, які висуваються до акту індивідуальної дії, як акту правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.

Аналогічний по суті висновок з приводу умотивованості волевиявлень адміністративних органів викладений і у п.75 постанови Верховного Суду від 17.12.2018р. по справі №509/4156/15-а (адміністративне провадження №К/9901/7504/18, де указано, що адміністративний суд під час перевірки правомірності рішення суб'єкта владних повноважень, повинен надати правову оцінку тим обставинам, які стали підставою для його прийняття та наведені безпосередньо у цьому рішенні, а не тим, які в подальшому були виявлені/зазначені суб'єктом владних повноважень для доведення правомірності («виправдання») свого рішення.

За таких обставини, суд дійшов висновку, що рішення Харківського представництва генерального замовника - Державного космічного агентства України в особі житлової комісії Харківського представництва генерального замовника - Державного космічного агентства України, оформлене протоколом №146/09-24 від 09.09.2024 щодо відмови ОСОБА_1 та членам його сім'ї в отриманні в 2018 році грошової компенсації за належне для отримання житлове приміщення, є протиправним та підлягає скасуванню.

З огляду на викладене, враховуючи, що позивачу та членам його сім'ї вже вдруге відмовлено в отриманні в 2018 році грошової компенсації за належне для отримання житлове приміщення, з метою належного та ефективного захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати Харківське представництво генерального замовника - Державного космічного агентства України в особі житлової комісії Харківського представництва генерального замовника - Державного космічного агентства України прийняти рішення про виплату станом на 24 жовтня 2018 року грошової компенсації за належне для отримання житлове приміщення ОСОБА_1 та членам його сім'ї.

В частині позовних вимог щодо конкретної суми виплати 442428,35 грн. та стягнення з Державного космічного агентства України на користь ОСОБА_1 грошової компенсації за належне для отримання житлове приміщення на користь ОСОБА_1 та членів його сім'ї в сумі 442428,35 грн., суд відмовляє, оскільки вказані позовні вимог є передчасними, заявлені на майбутнє, адже така сума виплат ще не нарахована, а тому не підлягає до стягнення.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно із ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Розподіл судових витрат не здійснюється, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.

На підставі викладеного, та керуючись ст.ст.8, 9, 72, 77, 132, 139, 241 - 246, 250, КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Харківського представництва генерального замовника - Державного космічного агентства України в особі житлової комісії Харківського представництва генерального замовника - Державного космічного агентства України (код ЄДРПОУ: 26203829), оформлене протоколом №146/09-24 від 09.09.2024 щодо відмови ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) та членам його сім'ї в отриманні в 2018 році грошової компенсації за належне для отримання житлове приміщення.

Зобов'язати Харківське представництво генерального замовника - Державного космічного агентства України в особі житлової комісії Харківського представництва генерального замовника - Державного космічного агентства України (код ЄДРПОУ: 26203829) прийняти рішення про виплату станом на 24 жовтня 2018 року грошової компенсації за належне для отримання житлове приміщення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) та членам його сім'ї.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Роз'яснити, що судове рішення набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України (а саме: після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду; підлягає оскарженню до Другого апеляційного адміністративного суду у строк згідно з ч.1 ст.295 КАС України (а саме: протягом 30 днів з дати складення повного судового рішення).

Повний текст рішення виготовлено та підписано - 09.07.2025, враховуючи час перебування судді у відпустці, а також з урахуванням наявності безпечних умов для життя та здоров'я учасників процесу, суддів та працівників суду.

Суддя Марини Лук'яненко