04 липня 2025 р. № 400/3833/25
м. Миколаїв Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Птичкіної В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні за участю секретаря судового засідання Тарнавської О.О., представника позивача Калашнікової О.О., представника відповідача Зайцевої А.М., за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Акціонерного товариства "КОБЛЕВО" до Головного управління ДПС у Миколаївській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 09.01.2025 року № 25314290901
Акціонерне товариство «КОБЛЕВО» (далі - Товариство або позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом, що містив вимоги:
визнати протиправним та скасувати прийняте 09.01.2025 Головним управлінням ДПС у Миколаївській області (далі - Управління або відповідач) податкове повідомлення-рішення № 25314290901.
На обґрунтування позову Товариство, зокрема, вказало на недоведеність тверджень контролюючого органу про порушення позивачем вимог Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального» (далі - Закон № 481), та, відповідно, на незаконність застосування штрафних санкцій.
Управління позов заперечило з підстав, що викладені у відзиві (т. 1, арк. 194-197).
Позивач подав відповідь на відзив (т. 1, арк. 247-251).
Правом подати заперечення Управління не скористалося.
В судовому засіданні представник позивача вимоги позову підтримала, представник відповідача просив у задоволенні позову відмовити.
Як встановлено судом, з 27.11.2024 до 06.12.2024 посадові особи Управління провели фактичну перевірку Товариства з питань додержання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах та пальним, результати якої оформили актом від 06.12.2024 № 19437/14-29-09-01-08/00413966 (далі - Акт, т. 1, арк. 11-13).
Згідно з Актом, Товариство порушило вимоги статті 16 Закону № 481, а саме: «надано 8-м Звітів про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв у оптовій мережі (форма 1-ОА) з недостовірними відомостями». В Акті зазначено, що під час проведення перевірки суб'єктом господарювання надані оборотно-сальдові відомості по рахунку 261 «Склад готової продукції», показники яких не відповідають даним, відображеним у Звітах про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв у оптовій мережі (форма 1-ОА) за січень 2024 року, лютий 2024 року, березень 2024 року, квітень 2024 року, травень 2024 року, червень 2024 року, липень 2024 року та серпень 2024 року по винам виноградним ароматизованим та вермутам (код продукції - 47).
У додатку 1 до Акта (арк. 242 зв.) викладена детальна інформація щодо показників звітів і суті розбіжностей.
Товариство подало заперечення до Акта (т. 1, арк. 14-17), за результатами розгляду яких Управління змін до висновку Акта не внесло (т. 2, арк. 18-20).
Відповідно до чинної у період порушень частини третьої статті 16 Закону № 481, суб'єкти господарювання (у тому числі іноземні суб'єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва), які мають ліцензії на виробництво та/або оптову торгівлю спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, алкогольними напоями і тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та здійснюють таку діяльність та/або експорт, імпорт зазначеної продукції, подать до органу виконавчої влади, уповноваженого Кабінетом Міністрів України видавати такі ліцензії, щомісяця, до 10 числа наступного місяця, звіт про обсяги виробництва та/обігу (у тому числі імпорту та експорту) спирту, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, за формою, встановленою цим органом. У разі якщо в місяці, наступному за звітним місцем, суб'єкт господарювання (у тому числі іноземний суб'єкт господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) самостійно виявив помилки у поданому ним звіті за звітний місяць, він зобов'язаний подати уточнений звіт до кінця місяця, наступного за звітним місяцем. У такому разі штраф, встановлений абзацом двадцять другим частини другої статті 17 цього Закону, не застосовується.
Частиною другою статті 17 Закону № 481 було встановлено, що за неподання чи несвоєчасне подання звіту або подання звіту з недостовірними відомостями про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту та експорту) спирту, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв та тютюнових виробів до органу виконавчої влади, уповноваженого Кабінетом Міністрів України видавати відповідні ліцензії, до суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 17 000 грн.
Закон № 481 втратив чинність 01.01.2025.
З 27.07.2024 набрав чинності Закон України від 18.06.2024 № 3817-IX «Про державне регулювання виробництва і обігу сприту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, шо використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі - Закон № 3817).
Абзацом тридцятим частини другої статті 73 Закону № 3817 встановлено, що за неподання до орану ліцензування або несвоєчасне подання звіту, або подання звіту з недостовірними відомостями про обсяги виробництва та/або обігу (у тому числі за операціями з ввезення на митну територію України та/або вивезення за межі митної території України) спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляду штрафу - 3 розміри мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року).
Відповідно до пункту 11 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України, штрафні (фінансові) санкції за наслідкам перевірок, які здійснюються контролюючим органами, застосуються у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій.
З урахуванням цього Управління визначило розмір штрафу за 1 порушення (статті 16 Закону № 481) - 24 00 грн (3 розміри мінімальної заробітної плати) та податковим повідомленням-рішенням від 09.01.2025 № 25314290901 (далі - Рішення, т. 1, арк. 21-25) застосувало до позивача на підставі статті 73 Закону № 3817 штраф в сумі 192 000 грн (за 8 порушень).
Скаргу Товариства на Рішення ДПС залишила без задоволення (т. 1, арк. 26-31, 32-36).
До позову додані «Звіти про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв у оптовій мережі» за січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень 2024 року (далі - Звіти № 1-ОА, т. 1, арк. 37-68), що були подані за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 11.02.2016 № 49 «Про затвердження форм звітів щодо виробництва й обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та порядів їх заповнення», далі - Наказ № 49.
Наказ № 49 втратив чинність 01.10.2024, тому звіти за інші періоди 2024 року Товариство подавало за формами, що були затверджені наказом Міністерства фінансів України від 18.06.2024 № 296 «Про затвердження форми № 1-ВП «Звіт про обсяги виробництва та обігу (у тому числі імпорту та експорту) спирту (у тому числі біоетанолу), спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах», форми № 1-ОП «Звіт про обсяги обігу (у тому числі імпорту та експорту) спирту (у тому числі біоетанолу), спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах», порядків їх заповнення та Кодів, одиниць виміру та видів продукції / товару» (далі - Наказ № 296).
У Звіті № 1-ОА (стор. 2) за січень 2024 року (т. 1, арк. 37-40) Товариство вказало залишок продукції на початок звітного місяця за рядком 47 «Вермути та вина ароматизовані» - 419,390. За даними перевірки, відповідно до показників бухгалтерського обліку, цей показник мав бути 458,000 (розбіжність - 38,61), а у стовпчику «Залишок продукції на кінець звітного місяця» за рядком 47 мало бути 5 384,000, а не 5 345,390.
Відповідно, у Звітах № 1-ОА за наступні місяці були ті ж самі розбіжності (залишки продукції на початок і на кінець звітного місяця), при цьому розбіжностей у тих частинах, що стосуються безпосередньо показників за відповідні місяці («Обсяги придбання алкогольних напоїв у звітному місяці» та «Обсяги реалізації алкогольних напоїв у звітному місяці», «Витрати при проведенні внутрішньо-складських операцій, транспортуванні тощо») перевіркою не було встановлено.
Показник «Залишок продукції на початок звітного місяця» у Звіті № 1-ОА за січень 2024 року відповідає показнику «Залишок продукції на кінець звітного місяця» у Звіті 1-ОА за грудень 2023 року (т. 1, арк. 115-118.
У позові Товариство вказало, що розбіжність 38,61 виникла «… ще до 2023 року і відтоді ця розбіжність є перехідною для наступних звітних періодів …». Позивач зазначив, що частина третя статті 16 Закону № 481 дозволяла виправити помилку, що була допущена у звітному місяці, лише до кінця місяця, наступного за звітним місяцем, а Наказом № 49 не було затверджено форму уточненого (уточнювального) звіту. При поданні у жовтні 2024 року першого звіту за новою формою (затвердженою Наказом № 296) за вересень 2024 року Товариство виправило арифметичну помилку.
Крім Звітів № 1-ОА за січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень 2024 року, Товариство подало ще звіти за формою № 2-РС «Звіт про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв» (далі - Звіти № 2-РС, т. 1, арк. 199-210).
У Звіті № 2-РС за січень 2024 року (т. 1, арк. 209 зв.) показник «Залишки на початок звітного місяця в місцях зберігання» за рядком 47 «Вермути та вина ароматизовані» - 458,000 (показник, який, згідно з Актом, відповідає даним бухгалтерського обліку).
Інформації щодо недостовірності Звітів № 2-РС Акт не містить.
При прийнятті рішення суд виходив з такого.
У частині третій статті 16 Закону № 481 йдеться про обов'язок суб'єкта господарювання подавати звіт про обсяги виробництва та/обігу (у тому числі імпорту та експорту) сприту, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, рідин, що використовуютья в електронних сигаретах.
Частиною другою статті 73 Закону № 3817 встановлена відповідальність за подання звіту з недостовірними відомостями про обсяги виробництва та/або обігу (у тому числі за операціями з ввезення на митну територію України та/або вивезення за межі митної території України) спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах.
На переконання суду, звітом, про яке вказано у частині третій статті 16 Закону № 481 та у частині другій статті 73 Закону № 3817, є Звіт № 2-РС «Звіт про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв», а не Звіт № 1-ОА - «Звіт про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв у оптовій мережі».
Перевіркою факти подання Товариством Звітів № 2-РС з недостовірними відомостями про обсяги виробництва та/обігу алкогольних напоїв не встановлені, тому застосування фінансових санкцій є незаконним.
На підставі викладеного суд дійшов висновку про задоволення позову.
Судові витрати (сплачена Товариством сума судового збору), відповідно до статі 139 Кодексу адміністративного судочинства України, підлягають стягненню на користь Товариства за рахунок бюджетних асигнувань Управління.
Керуючись статтями 2, 19, 139, 241 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов Акціонерного товариства "КОБЛЕВО" задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати прийняте 09.01.2025 Головним управлінням ДПС у Миколаївській області податкове повідомлення-рішення № 25314290901.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Героїв Рятувальників, 6, м. Миколаїв, 54005, ідентифікаційний код: 44104027) на користь Акціонерного товариства "КОБЛЕВО" (вул. Одеська, 6, с. Коблеве, Миколаївська обл., Миколаївський р-н, 57453, ідентифікаційний код: 00413966) судовий збір в розмірі 3 028 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається учасниками справи безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Дата складання повного тексту судового рішення - 10.07.2025.
Суддя В.В. Птичкіна