10 липня 2025 рокусправа № 380/4027/25
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Кухар Н.А. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-
До Львівського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) з позовом до Міністерство оборони України (03168, м. Київ, просп. Повітряних Сил, 6; ЄДРПОУ 00034022), третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 ( адресою: АДРЕСА_2 ; ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення у формі протоколу комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової допомоги та компенсаційних сум від 08.11.2024 р. №35/в, про відмову ОСОБА_1 в призначенні одноразової грошової допомоги у зв'язку із смертю чоловіка - військовослужбовця ОСОБА_2 , що настала ІНФОРМАЦІЯ_2 в період проходження ним військової служби під час воєнного стану;
- зобов'язати Міністерство оборони України (місцезнаходження: 03168, м. Київ, проспект Повітрофлотський, 6, код ЄДРПОУ 00034022) призначити та виплатити ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) одноразову грошову допомогу в розмірі 15000000 грн., передбачену постановою Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28.02.2022 №168, у зв'язку зі смертю чоловіка - військовослужбовця ОСОБА_2 , що настала ІНФОРМАЦІЯ_2 в період проходження ним військової служби під час воєнного стану;
- стягнути з Міністерство оборони України (місцезнаходження: 03168, м. Київ, проспект Повітрофлотський, 6, код ЄДРПОУ 00034022) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача - ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) фактично понесені позивачем судові витрати.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 (далі- позивач) є дружиною загиблого військовослужбовця - солдата ОСОБА_2 , водія стрілецького взводу стрілецької роти військової частини НОМЕР_3 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_2 під час виконання обов'язків військової служби в умовах збройної агресії РФ. Спеціальним розслідуванням та відповідними наказами військових частин установлено, що смерть ОСОБА_2 пов'язана з проходженням військової служби. Кримінальне провадження за фактом загибелі закрито на підставі п. 2 ч. 1 ст. 284 КПК України через відсутність складу кримінального правопорушення. Рішенням Центральної військово-лікарської комісії ЗСУ від 18.12.2024 скасовано попередні висновки щодо необережного поводження зі зброєю, що остаточно підтверджує причинно-наслідковий зв'язок смерті з виконанням військових обов'язків. Попри це, комісією Міноборони України 08.11.2024 відмовлено у призначенні одноразової грошової допомоги відповідно до постанови КМУ №168 від 28.02.2022. Позивачка не погоджується з відмовою та змушена звернутися до суду з метою захисту порушених прав.
Ухвалою суду від 04 березня 2025 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Міністерство оборони України ( далі - відповідач) через канцелярію суду подало відзив (вх.№25567 від. 26.03.2025). Зазначає, що згідно з актом службового розслідування військової частини НОМЕР_3 від 13.08.2022, солдат ОСОБА_2 13 серпня 2022 року прибув до тимчасового помешкання військовослужбовців у н.п. Різниківка для отримання волонтерської допомоги. Під час завантаження автомобіля та упорядкування речей у його салоні, внаслідок необережного поводження зі зброєю - зокрема, спрямування ствола автомата в бік грудної клітини при наявності патрона в патроннику - відбувся постріл, у результаті якого ОСОБА_2 отримав смертельне поранення. Смерть настала під час виконання завдань за призначенням. Актом про нещасний випадок військової частини НОМЕР_4 від 27.09.2022 встановлено, що інцидент стався внаслідок порушення загальновстановлених правил поводження зі стрілецькою зброєю, передбачених, зокрема, Інструкцією, затвердженою наказом Міністра оборони України №359 від 29.06.2005 (в редакції 2015 р.). Постановою про закриття кримінального провадження №62022050010000567 від 08.01.2024, винесеною Територіальним управлінням ДБР у м. Краматорську, підтверджено відсутність умислу у діях загиблого та встановлено, що постріл був наслідком його особистої необережності. Таким чином, смерть ОСОБА_2 настала внаслідок порушення ним правил поводження зі зброєю, однак мала місце під час проходження військової служби. Вказує про те, що виходячи з вищенаведених норм законодавства, вважають, що члени сім'ї померлого ОСОБА_2 не мають право на одержання одноразової грошової допомоги, адже травма солдата ОСОБА_2 , яка призвела до смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 , кваліфікована як: «ТРАВМА, ПОРАНЕННЯ, ОДЕРЖАНІ В РЕЗУЛЬТАТІ НЕЩАСНОГО ВИПАДКУ (НЕОБЕРЕЖНЕ ПОВОДЖЕННЯ ЗІ ЗБРОЄЮ), ЯКІ ПРИЗВЕЛИ ДО СМЕРТІ, ТА ПРИЧИНА СМЕРТІ, ТАК, ПОВ?ЯЗАНІ З ПРОХОДЖЕННЯМ ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ» а для виплати 15 000 000 причина смерті має бути зазначена померлих, але внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва) осіб, отриманого під час захисту Батьківщини. Також вказує про те, що Міністерство оборони України виконує функцію прийняття рішення щодо призначення допомоги та доведення його до нижчих розпорядників, а безпосереднє перерахування коштів здійснює уповноважений орган, який приймав документи від заявника.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ( далі - третя особа ) через канцелярію суду подав відзив (вх.№23949 від. 20.03.2025). ОСОБА_1 є дружиною загиблого військовослужбовця ОСОБА_2 , який ІНФОРМАЦІЯ_2 загинув під час виконання військових обов'язків у зоні бойових дій. Наказом командира військової частини НОМЕР_4 від 27.09.2022 №38-ОД/ОКП результати спеціального розслідування визнали загибель пов'язаною з виконанням обов'язків військової служби. Висновки підтверджено постановами військово-лікарських комісій та матеріалами досудового розслідування, яке було закрито у зв'язку з відсутністю складу кримінального правопорушення (п. 2 ч. 1 ст. 284 КПК України). ОСОБА_1 подала заяву про призначення одноразової грошової допомоги, однак наказом Комісії МОУ від 08.11.2024 №35/в у виплаті було відмовлено з посиланням на необережне поводження загиблого зі зброєю. Підтримує позицію Міністерства оборони та зазначає що відмова була правомірною.
Представник позивача через канцелярію суду подав відповідь на відзив ( вх.№24636 від 24.03.2025). Зазначає, що висновки третьої особи базуються на припущеннях і помилковому тлумаченні норм чинного законодавства. Розслідуванням, проведеним ВЧ НОМЕР_4 , встановлено факт загибелі солдата ОСОБА_2 під час виконання обов'язків військової служби 13.08.2022 у Бахмутському районі Донецької області. Даний факт підтверджено відповідним актом, наказами командира частини, довідками ВЛК, лікарським свідоцтвом про смерть та постановою слідчого про закриття кримінального провадження у зв'язку з відсутністю складу кримінального правопорушення. Комісія МОУ, відмовляючи у виплаті одноразової грошової допомоги (ОГД), послалася на ч. 4 ст. 16-4 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», зазначаючи, що загибель ОСОБА_2 є наслідком адміністративного правопорушення. Проте таких доказів відповідачем не надано. В матеріалах справи відсутня будь-яка постанова суду про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності. У зв'язку з цим, твердження відповідача є голослівними та не можуть бути підставою для відмови у виплаті ОГД, гарантованої ст. 16 Закону №2011-XII у разі загибелі військовослужбовця під час виконання службових обов'язків. Таким чином, рішення Комісії МОУ від 08.11.2024 №35/в є протиправним і підлягає скасуванню. Позивач має право на отримання ОГД у розмірі 15 000 000,00 грн, у зв'язку із загибеллю чоловіка при виконанні військових обов'язків у районі проведення бойових дій.
Представник позивача через канцелярію суду подав відповідь на відзив ( вх.№37446 від 06.05.2025). Заперечує проти аргументів відповідача, вказуючи, що відсутні будь-які докази вчинення ОСОБА_2 адміністративного правопорушення, зокрема відсутній протокол та судове рішення, що набрало законної сили, чим порушено принцип презумпції невинуватості (ст. 62 Конституції України). Крім того, кримінальне провадження №62022050010000567 було закрите за відсутністю складу злочину (п. 2 ч. 1 ст. 284 КПК України), а висновок про "особисту необережність" не має правового значення для кваліфікації дій як адміністративного правопорушення. Протокол ЦВЛК ЗСУ від 18.12.2024 №8935 скасував висновок регіональної ВЛК, встановивши зв'язок поранення та смерті ОСОБА_2 з проходженням військової служби. Вказане свідчить про відсутність правових підстав для відмови у виплаті ОГД. Також, твердження відповідача про невідповідність обставин загибелі вимогам Постанови КМУ №168 є помилковими. Акт спеціального розслідування та наказ військової частини підтверджують, що смерть настала під час виконання обов'язків у зоні бойових дій, що відповідає вимогам чинної редакції Постанови №168 та ст. 16 Закону №2011-XII. Таким чином, рішення Комісії МОУ (протокол №35/в від 08.11.2024) є протиправним, прийнятим на підставі припущень, без належних доказів, та підлягає скасуванню.
Суд, з'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.
ОСОБА_2 - солдат прийнятий на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період та призначений на посаду водія 2 стрілецького взводу 2 стрілецької роти військової частини НОМЕР_3 .
Відповідно до свідоцтва про шлюб Серії НОМЕР_5 ОСОБА_1 та ОСОБА_2 перебували у шлюбі з 07.06.2011.
Згідно з Лікарським свідоцтвом про смерть №4177 та свідоцтва про смерть ОСОБА_3 НОМЕР_6 ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , причина смерті- вогнепальне поранення грудної клітки внаслідок військових дій.
Відповідно до витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_3 (по стройовій частині) від 20.08.2022 №241 солдата ОСОБА_2 , водія стрілецького взводу стрілецької роги, який помер « 13» серпня 2022 року в результаті від вогнепального наскрізного проникаючого поранення грудної клітки у зв'язку зі смертю, виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення і направити документи на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_3 . Смерть пов'язана з виконанням обов'язків військової служби. Виплатити членам сім'ї або близьким родичам померлого допомогу на поховання в розмірі 12540 гривень (дванадцять тисяч п'ятсот сорок гривень). Виплатити щомісячну премію за особистий внесок у загальні результати служби в розмірі 289 % місячного грошового забезпечення, надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі 65 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислуги років з 01 серпня по 31 серпня 2022 року. Виплатити додаткову винагороду на період воєнного стану у розмірі 100000 грн. з 01 серпня по 13 серпня 2022 року та виплатити в розмірі 30000 грн з 14 серпня по 31 серпня 2022 року. Грошову допомогу для оздоровлення у розмірі 13268,70 гривень. Виплатити матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за 2022 рік у розмірі 13268,70 грн.
Згідно з Витягом із наказу командира військової частини НОМЕР_4 від 29.09.2022 №38-ОД/ОКП затверджено, що комісія дійшла висновку, що нещасний випадок - смерть солдата ОСОБА_2 пов'язана з виконанням обов'язків військової служби під час захисту Батьківщини, цей нещасний випадок підлягає обліку і на нього складається акт за формою НВ-3. Спеціальне розслідування нещасного випадку, призначене наказом командира військової частини НОМЕР_4 від 13.08.2022 №148-АД/ОКП вважати завершеним. Вважати нещасний випадок - смерть водія стрілецького взводу стрілецької роти військової частини НОМЕР_3 солдата ОСОБА_2 таким, що пов'язаний з виконанням обов'язків військової служби під час захисту Батьківщини.
Згідно з Акту про нещасний випадок Форми НВ-3 Командира військової частини НОМЕР_4 від 27 вересня 2022 року у пункті 13 зазначено, що наслідком нещасного випадку є потерпілий, смерть ОСОБА_2 , ТАК, пов'язана з проходженням військової служби.
Довідкою про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення з а інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України Міністерства оборони України Військової частини НОМЕР_3 від 12 вересня 2023 №1484/1811/2652 підтверджено, що ОСОБА_2 дійсно в період з 28 квітня 2022 року по 10 червня 2022 року, з 11 червня 2022 року по 13 серпня 2022 року брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи в Донецькій і Луганській областях. Підставою є: витяг з бойового наказу командира НОМЕР_7 об ТрО від 06.07.2022 №11/ТрО; витяг з журналу бойових дій НОМЕР_7 об ТрО інв. №3/5/3 від 01.05.2022 з 26 липня 2022 року; витяг з наказу командира ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (по с/ч) від 02.05.2022 №90; витяг з наказу командира ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (по с/ч) від 17.06.2022 №5/дск; витяг з наказу командира ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (по с/ч) від 13.10.2022 №123/дск. Ця довідка є підставою для надання особі статусу учасника бойових дій.
Згідно з Постановою про закриття кримінального провадження від 08 січня 2024 року Територіального управління Державного бюро розслідувань відповідно до висновку судово-медичної експертизи від 15.09.2022 №4177 зазначено, що смерть ОСОБА_2 настала внаслідок наскрізного проникаючого вогнепального кульового поранення лівої долонної поверхні та грудної клітини з проникненням у ліву плевральну порожнину, з ушкодженнями м'яких тканин ключиці ребер та лівої легені, яке ускладнилося гострою крововтратою, що підтверджується на явністю та характером тілесних ушкоджень. Кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстре досудових розслідувань за №62022050010000567 від 14.08.2022 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 414 КК України закрити, у зв'язку з відсутністю в діях військовослужбовців військової частини НОМЕР_3 ознак складу кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 414 КК України.
Відповідно до Витягу з протоколу засідання штатної 16 Регіональної військово-лікарської комісії № 1708 від « 27» червня 2024 року травма, поранення (13.08.2022) солдата ОСОБА_4 «Множинні травми органів грудної порожнини. Наскрізне проникаюче вогнепальне кульове поранення грудної клітки. Гостра крововтрата. Ушкодження внаслідок пострілу з іншої та неуточненої вогнепальної зброї, намір не визначений», підтверджені постановою про закриття кримінального провадження від 08.01.2024 першого слідчого відділу (з дислокацією у місті Краматорську) ТУ ДБР, розташованому у місті Краматорську, повідомленням начальника КЗ «Дніпропетровське обласне бюро СМЕ» від 27.11.2023 №3955, витягом із наказу командира військової частини НОМЕР_3 (по стройовій частині) від 20.08.2022 № 241, які на підставі лікарського свідоцтва про смерть №4177 від 16.08.2022 Дніпропетровського обласного бюро СМЕ та свідоцтва про смерть серії НОМЕР_6 від 19.08.2022 виданого відділом державної РАЦС у місті Стрию Стрийського району Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, послужили причиною смерті ІНФОРМАЦІЯ_6 , - травма, поранення, одержані в результаті нещасного випадку ( необережне поводження зі зброєю), які призвели до смерті, та причина смерті, так, пов'язані з проходженням військової служби. Підставою є протокол № 1708 від « 27» червня 2024 року.
Згідно з Витягом з протоколу засідання військово-лікарської комісії Центральної військово- лікарської комісії Збройних Сил України від 18.12.2024 №8935 поранення солдата ОСОБА_2 «Ушкодження внаслідок пострілу з іншої та неуточненої вогнепальної зброї, намір невизначений. Наскрізне проникаюче вогнепальне кульове поранення грудної клітки. Множинні травми органів грудної порожнини. Гостра крововтрата.» , яке призвело до смерті 13.08.2022 - Поранення , яке призвело до смерті та причина смерті, так пов'язана з проходженням військової служби.
30.07.2024 ОСОБА_1 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 подали до ІНФОРМАЦІЯ_7 заяви про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю солдата ОСОБА_2 .
15.08.2024 ІНФОРМАЦІЯ_8 подав висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги членам сімї, батькам або утриманцям військовослужбовця ОСОБА_2 який помер ІНФОРМАЦІЯ_9 , внаслідок травми, поранення, одержаних в результаті нещасного випадку (необережне поводження зі зброєю ), які призвели до смерті, пов'язаної з проходженням військової служби. Вказали, що ОСОБА_1 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 не мають право на одержання рівними частками зазначеної грошової допомоги.
Позивач не погоджується з відмовою в призначенні одноразової грошової допомоги у зв'язку із смертю чоловіка - військовослужбовця ОСОБА_2 , відтак звернувся до суду.
Згідно із ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Зазначена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Відповідно до ч.ч.2, 3, 5 ст.17 Конституції України, оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.
Забезпечення державної безпеки і захист державного кордону України покладаються на відповідні військові формування та правоохоронні органи держави, організація і порядок діяльності яких визначаються законом.
Держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни здійснюється відповідно до Закону України від 25.03.1992 року №2232-ХІІ «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон №2232-ХІІ).
Статтею 41 Закону №2232-ХІІ передбачено, що виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Так, Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 року №2011-XII (далі - Закон №2011-XII; в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Згідно з ч.1 ст.3 Закону №2011-XII, дія цього Закону поширюється на, зокрема: військовослужбовців, які стали особами з інвалідністю внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов'язаного з проходженням військової служби, та членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти.
Відповідно до ч.1 ст.16 Закону №2011-ХІІ одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
У ч.2 цієї ж статті встановлено вичерпний перелік підстав, за наявності яких призначається і виплачується одноразова грошова допомога, зокрема, згідно п.2 одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі загибелі (смерті) смерті військовослужбовця, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов'язаних з проходженням військової служби.
Перелік осіб, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, визначено у ст.16-1 Закону №2011-XII, згідно з якою у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім'ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення).
Відповідно до ч.3 ст.16-2 Закону №2011-XII розмір одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця в період дії воєнного стану визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ч.ч.1, 8, 9 ст.16-3 Закону №2011-XII, одноразова грошова допомога у випадках, передбачених підпунктами 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою чи заявою їх законних представників. У разі відмови якоїсь з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону, від призначення та отримання одноразової грошової допомоги, або якщо одна із зазначених осіб у строк, встановлений пунктом 8 цієї статті, не реалізувала своє право на призначення та отримання такої допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги. Особам, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, її виплата здійснюється незалежно від реалізації права на призначення та отримання такої допомоги будь-якою з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону.
Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права.
Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 року №64 «Про введення воєнного стану в Україні» та №69 «Про загальну мобілізацію» Кабінетом Міністрів України 28.02.2022 року прийнято постанову №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі - Постанова №168; в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 2 Постанови №168 установлено, що сім'ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору (абз.1 п.2).
Абзацами 2-4 п.2 Постанови №168 передбачено, що особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі особи, зазначеної у пункті 1 цієї постанови, в період дії воєнного стану, що зазначена у свідоцтві про смерть.
У разі відмови однієї або кількох осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, від її отримання або якщо зазначені особи протягом трьох років з дня виникнення у них такого права його не реалізували, їх частки розподіляються між іншими особами, які мають право на одноразову грошову допомогу. Особам, які мають право на одноразову грошову допомогу, виплата їх частки здійснюється незалежно від реалізації такого права іншими особами.
Якщо після призначення та виплати одноразової грошової допомоги у повному розмірі, зазначеному в абзаці першому цього пункту, за її отриманням звертаються інші особи, які мають на неї право, питання щодо перерозподілу суми такої допомоги вирішується за взаємною згодою осіб або в судовому порядку.
Наказом Міністерства оборони України 25.01.2023 року №45, який набрав чинності 31.01.2023 року, затверджено Порядок і умови призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану (далі - Порядок №45).
Згідно п.1.1, цей Порядок і умови визначають завдання органів військового управління, військових частин, установ, військових навчальних закладів щодо оформлення документів для призначення та виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі - ОГД), алгоритм її призначення та виплати, перелік необхідних документів.
Відповідно до р.3.3 Порядку №45, сім'ям загиблих військовослужбовців відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» виплачується ОГД, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.
Згідно п.1.4 Порядку №45, особи, які мають право на отримання ОГД, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі (смерті) особи, зазначеної у пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», що вказана у свідоцтві про смерть. Право осіб на отримання ОГД визначається станом на дату загибелі (смерті) військовослужбовця.
Відповідно до п.1.6 Порядку №45, якщо після призначення та виплати ОГД у повному розмірі, за її отриманням звертаються інші особи, які мають на неї право, питання щодо перерозподілу суми такої допомоги між особами, які мають на неї право, вирішується за взаємною згодою осіб або в судовому порядку.
Згідно з п.1.7 Порядку №45, ОГД призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою чи заявою їх законних представників. Заява (додаток 1) подається до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - ТЦКСП) незалежно від місця реєстрації заявника.
Відповідно до п.1.10 Порядку №45, Призначена сума ОГД у Міністерстві оборони України, військовій частині НОМЕР_8 , Державній спеціальній службі транспорту та підпорядкованих їм військових частинах виплачується поетапно: на першому етапі - 1/5 від призначеної суми ОГД; залишок невиплаченої суми ОГД (4/5 від призначеної суми) - щомісячно, частками впродовж 40 наступних місяців.
Повноваження органів військового управління щодо призначення та виплати ОГД визначені у розділі ІІІ цих Порядку та умов.
Відповідно до п.3.2 Порядку №45, Обласний (Київський міський) ТЦКСП:, зокрема:
1) є органом, уповноваженим подавати висновок щодо можливості призначення ОГД (додаток 4). У разі отримання інформації, яка не відповідає раніше наданому висновку, не пізніше 3 робочих днів подається новий висновок з урахуванням встановлених обставин;
2) проводить перевірку отриманих з Департаменту соціального забезпечення результатів попереднього опрацювання документів для призначення ОГД, та не пізніше 3 робочих днів після їх реєстрації письмово повідомляє про результати проведеної роботи;
Фінансово-економічне управління ІНФОРМАЦІЯ_10 контролює дотримання обласними (Київським міським) ТЦКСП встановлених строків виплати ОГД. (п.3.3 Порядку №45).
Алгоритм опрацювання документів, які подаються для призначення та виплати ОГД, визначений розділом IV Порядку №45.
Згідно п.4.1 Порядку №45, члени сім'ї звертаються до районного (міського) ТЦКСП незалежно від місця реєстрації та подають документи, зазначені в додатку 2.
Відповідно до п.4.2 Порядку №45 Районний (міський) ТЦКСП приймає від заявника (незалежно від місця його реєстрації) документи, завіряє копії цих документів, не пізніше 7 робочих днів після надходження всіх документів (додаток 5) надсилає їх обласному (Київському міському) ТЦКСП за підпорядкуванням.
Згідно з п.4.3 Порядку №45, Обласний (Київський міський) ТЦКСП перевіряє отримані документи, визначає осіб, які документально підтвердили своє право на одержання ОГД а також осіб, які звернулися (можуть звернутися) за її одержанням, але не надали (надали не всі) документи (додаток 2). На підставі витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян (далі - ДРАЦСГ) перевіряє документи, що підтверджують родинні зв'язки загиблого (померлого) з заявниками, в тому числі щодо зміни прізвища, імені, по батькові, встановлення батьківства, усиновлення, наявності запису відомостей про батька за вказівкою матері (стаття 135 Сімейного кодексу України).
Результати опрацювання документів обласним (Київським міським) ТЦКСП зазначаються у висновку (додаток 4) та доповіді (додаток 3), які разом з іншими документами, зазначеними в додатку 6, надсилаються до Департаменту соціального забезпечення (через Управління соціальної підтримки).
Відповідно до п.4.4 Порядку №45, Департамент соціального забезпечення після отримання від обласного (Київського міського) ТЦКСП документів (додаток 6), надсилає запит до Кадрового центру Збройних Сил України щодо військовослужбовців, які загинули та відповідно до пункту 1 розділу ХIII Інструкції № 280, віднесені до бойових безповоротних втрат під час дії воєнного стану.
Після отримання підтвердження Кадрового центру Збройних Сил України щодо віднесення загиблого військовослужбовця до бойових безповоротних втрат під час дії воєнного стану Департамент соціального забезпечення доводить до обласних (Київського міського) ТЦКСП результати попереднього опрацювання документів для їх перевірки щодо відповідності чинному законодавству та впродовж 3-х робочих днів опрацьовує отримані від них пропозиції.
В подальшому документи опрацьовуються структурними підрозділами апарату Міністерства оборони України і Генерального штабу Збройних Сил України відповідно до їх повноважень та подаються на розгляд Комісії Міноборони.
Згідно з п.4.5 Порядку №45, після прийняття головним розпорядником бюджетних коштів рішення щодо призначення ОГД (відмови у призначенні, повернення документів на доопрацювання - у разі коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) Департамент соціального забезпечення не пізніше 3 робочих днів доводить його до фінансово-економічного управління ІНФОРМАЦІЯ_10 для інформування обласних (Київського міського, районних, міських) ТЦКСП, та, у разі її призначення,- готує проєкти розподілів відкритих асигнувань для виплати допомоги в порядку черговості відповідно до дати надходження документів з обласного (Київського міського) ТЦКСП.
Відповідно до п.4.6 Порядку №45, районні (міські) ТЦКСП, які здійснювали оформлення документів для призначення ОГД повідомляють заявників (з дотриманням вимог чинного законодавства щодо захисту персональних даних) про прийняте головним розпорядником коштів рішення щодо призначення ОГД (відмови у призначенні, повернення документів на доопрацювання).
Системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що держава має забезпечити рівні та справедливі соціально-правові гарантії для усіх членів сімей військовослужбовців, що загинули (померли) через виконання ними обов'язків військової служби.
За своєю природою одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті) військовослужбовця має компенсаторний характер, яка спрямована матеріально підтримати, наскільки це можливо, членів сім'ї (батьків, дітей, дружину) та утриманців загиблого військовослужбовця після втрати близької людини (годувальника).
При цьому, суб'єктом права, котрий наділений повноваженнями на вчинення управлінського волевиявлення щодо призначення одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) військовослужбовця Збройних Сил України є Міністерство оборони України в особі Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України, який є повноважним на прийняття не лише рішення щодо призначення ОГД, а також відмови у призначенні, або повернення документів на доопрацювання - у разі коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю.
Як зазначалось судом раніше, чинним законодавством України встановлено чіткий алгоритм дій для одержання зацікавленими особами одноразової грошової допомоги, а саме звернення до територіального центру комплектування та соціальної підтримки з встановленим переліком документів. За результатами розгляду ТЦК приймає рішення про направлення до Міністерства оборони України повного пакету документів для прийняття подальшого рішення про призначення одноразової грошової допомоги.
Відповідно до матеріалів справи 15 серпня 2024 року ІНФОРМАЦІЯ_8 було надано висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги членам сім'ї, батькам або утриманцям військовослужбовця ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_11 внаслідок травми, отриманої в результаті нещасного випадку (необережне поводження зі зброєю), що спричинила смерть, пов'язану з проходженням військової служби.
У вказаному висновку зазначено, що ОСОБА_1 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 не мають права на отримання одноразової грошової допомоги рівними частками.
Водночас, зазначений висновок не містить формулювання чіткої та однозначної відмови у наданні допомоги; не обґрунтований посиланнями на відповідні норми чинного законодавства України, зокрема ті, що регулюють порядок призначення одноразової грошової допомоги у випадку загибелі (смерті) військовослужбовця; не наведено жодних конкретних підстав, з яких заявники вважаються такими, що не мають права на отримання допомоги; відсутнє будь-яке мотивоване пояснення причин невизнання родинного або іншого правового статусу осіб, які претендують на допомогу.
Водночас суд зазначає, що позивач у позовних вимогах просить визнати протиправним та скасувати рішення, оформлене у формі протоколу засідання Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової допомоги та компенсаційних сум, від 08 листопада 2024 року №35/в, яким було відмовлено ОСОБА_1 у призначенні одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю її чоловіка - військовослужбовця ОСОБА_2 , смерть якого настала ІНФОРМАЦІЯ_6 під час проходження ним військової служби в умовах воєнного стану.
Згідно витягу з протоколу від 08 листопада 2024 року №35в призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть) військовослужбовця є наслідком вчинення адміністративного правопорушення. Підставою для такого висновку стали акт службового розслідування від 31.08.2022 та постанова про закриття кримінального провадження від 08.01.2024.
Як встановлено судом Витягом з протоколу засідання військово-лікарської комісії Центральної військово- лікарської комісії Збройних Сил України від 18.12.2024 №8935 постанову ВЛК 16 Регіональної військово-лікарської комісії про причинний зв'язок поранення та причини смерті за витягом з протоколу засідання від 27.06.2024 №1707 відмінено. Визначено, що поранення солдата ОСОБА_2 «Ушкодження внаслідок пострілу з іншої та неуточненої вогнепальної зброї, намір невизначений. Наскрізне проникаюче вогнепальне кульове поранення грудної клітки. Множинні травми органів грудної порожнини. Гостра крововтрата.» , яке призвело до смерті 13.08.2022 - Поранення , яке призвело до смерті та причина смерті, так пов'язана з проходженням військової служби.
Отже, Центральною ВЛК відмінено встановлену причину смерті, а саме травма, поранення, одержані в результаті нещасного випадку (необережне поводження зі зброєю).
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що позов слід задоволити частково, оскаржуване рішення слід скасувати та зобов'язати Міністерство оборони України повторно розглянути подані документи щодо призначення одноразової грошової допомоги з врахуванням висновків суду.
Щодо розподілу судових витрат суд зазначає таке.
Відповідно до статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову частково.
Керуючись ст. ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд, -
Вирішив:
Позов ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, третья особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Скасувати рішення у формі протоколу комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової допомоги та компенсаційних сум від 08.11.2024 р. №35/в, про відмову ОСОБА_1 в призначенні одноразової грошової допомоги у зв'язку із смертю чоловіка - військовослужбовця ОСОБА_2 , що настала ІНФОРМАЦІЯ_2 в період проходження ним військової служби під час воєнного стану.
Зобов'язати Міністерство оборони України (місцезнаходження: 03168, м. Київ, проспект Повітрофлотський, 6, код ЄДРПОУ 00034022) повторно розглянути подані документи щодо призначення одноразової грошової допомоги внаслідок загибелі (смерті) ОСОБА_2 з врахуванням висновків суду.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Реквізити сторін справи:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач - Міністерство оборони України (03168, м. Київ, просп. Повітряних Сил, 6; ЄДРПОУ 00034022).
Третья особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 ( адресою: АДРЕСА_2 ; ЄДРПОУ НОМЕР_2 ).
СуддяКухар Наталія Андріївна