Ухвала від 10.07.2025 по справі 380/16964/22

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№ 380/16964/22

УХВАЛА

за наслідками розгляду заяви про зобов'язання подати звіт про виконання судового рішення

10 липня 2025 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гулкевич І.З., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,-

встановив:

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 26 грудня 2022 року у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії відмовлено повністю.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 03 липня 2023 року (з урахуванням ухвали від 16 серпня 2023 року з питання внесення виправлення в судове рішення) апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено.

Рішення Львівського окружного адміністративного суду 26 грудня 2022 року у справі №380/16964/22 скасовано.

Позов ОСОБА_1 задоволено.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік у розмірі меншому, ніж передбачено статтею 14 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (трьох мінімальних пенсій за віком.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , як учаснику війни, недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2022 рік у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком відповідно до статті 14 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», з урахуванням виплачених сум.

Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16.08.2023 у справі №380/16964/22 виправлено допущену в резолютивній частині постанови від 03.07.2023 описку.

13 вересня 2023 року Львівський окружний адміністративний суд видав виконавчий лист у справі № 380/16964/22.

На адресу суду 25.06.2025 надійшла заява позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у цій справі на підставі статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України.

В обґрунтування своєї заяви позивач зазначила, що Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області умисно при виконанні службових повноважень порушило вимоги ст. 14 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Позивач має право на отримання до 05 травня 2022 року одноразової грошової допомоги у розмірі 3 мінімальних пенсій за віком, проте відповідачем виплачено вказану допомогу у розмірі 612 грн., меншому ніж передбачено Законом. Відповідач ігнорує судову постанову від 03.07.2023 та умисно не виконує Закон України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і рішення Конституційного суду України від 27.02.2020 №3-р/2020.

Ухвалою суду від 26 червня 2025 року прийнято до провадження заяву про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення.

Представником відповідача подано заперечення на заяву про встановлення судового контролю. В обґрунтування заперечень зазначає, що рішення суду у справі №380/16964/22 пенсійним органом виконано. Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області нараховано ОСОБА_1 , як учаснику війни, недоплачену грошову допомогу до 05 травня 2022 року у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком відповідно до статті 14 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», з урахуванням виплачених сум у розмірі 5190,00 грн. Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 26 серпня 2021 року № 902 “Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення виконання рішень суду» (далі - Постанова № 902) виконання грошових зобов'язань щодо виплати ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань разової грошової допомоги до 5 травня у розмірах, визначених Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та “Про жертви нацистських переслідувань», забезпечується коштами, передбаченими у державному бюджеті за бюджетною програмою “Забезпечення виконання рішень суду». Згідно з Постановою № 902 черговість виконання таких рішень суду визначається за датою їх надходження до боржника, в межах однієї дати - за датою набрання рішенням законної сили, якщо рішення, які виконуються за датою набрання ними законної сили, прийнято стосовно декількох позивачів, - за прізвищами в алфавітному порядку. Виплата суми пенсії, нарахованої на виконання рішення суду, буде здійснена після виділення відповідних коштів з Державного бюджету України. Таким чином, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області, в межах своїх повноважень та у спосіб визначений законодавством України, в добровільному порядку виконано судове рішення. Крім того зазначає, що відповідно до частини першої статті 287 КАС України, позивач має право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважатиме, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушеного його права, свободи чи інтереси.

Розглянувши заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі №380/16964/22, суд зазначає наступне.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 26 грудня 2022 року у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії відмовлено повністю.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 03 липня 2023 року (з урахуванням ухвали від 16 серпня 2023 року з питання внесення виправлення в судове рішення) апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено.

Рішення Львівського окружного адміністративного суду 26 грудня 2022 року у справі №380/16964/22 скасовано.

Позов ОСОБА_1 задоволено.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік у розмірі меншому, ніж передбачено статтею 14 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (трьох мінімальних пенсій за віком.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , як учаснику війни, недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2022 рік у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком відповідно до статті 14 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», з урахуванням виплачених сум.

На виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 03.07.2023 по справі №380/16964/22, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснено нарахування позивачу недоплаченої грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік. За результатами проведеного розрахунку, сума, що підлягає виплаті ОСОБА_1 з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги за 2022 рік, склала 5190,00 грн.

Докази виплати нарахованої на виконання рішення суду у цій справі недоплаченої грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік відповідачем не надано.

Отже, постанова Восьмого апеляційного адміністративного суду від 03.07.2023 по справі №380/16964/22, не виконана відповідачем в повному обсязі.

Статтею 129-1 Конституції України визначено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У рішенні Європейського суду з прав людини “Юрій Миколайович Іванов проти України» Суд зазначив, що у таких категоріях справ, коли державні органи належним чином сповіщені про наявність судового рішення, вони мають вживати всіх належних заходів для його виконання або направлення до іншого органу для виконання. Сама особа, на користь якої ухвалено рішення, не повинна ще займатись ініціюванням виконавчих процедур.

Згідно статтею 13 Закону України “Про судоустрій і статус суддів» судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.

Частиною другою статті 14 КАС України визначено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Аналогічна норма закріплена в статті 370 КАС України, згідно з якою судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Частиною першою статті 382 КАС України передбачено, що суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

З аналізу зазначених норм законодавства слідує, що КАС України регламентовано право суду застосовувати інститут судового контролю шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду, визнання протиправними рішень, дій. Для застосування наведених процесуальних заходів мають бути наявні відповідні правові умови.

Законодавець фактично наділив суд повноваженнями контролю за виконанням того, що для суб'єкта владних повноважень передбачив у своєму рішенні адміністративний суд.

Правовою підставою для зобов'язання відповідача(чів) подати звіт про виконання судового рішення є наявність об'єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль.

При цьому суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених обов'язків згідно із судовим рішенням та можливості суб'єкта владних повноважень їх виконати. Строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

Керуючись принципом обов'язковості судових рішень, зважаючи на невиконання рішення суду відповідачем, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №380/16964/22.

Керуючись ст. ст. 14, 248, 256, 295, 370, 372, 382 КАС України, суд -

ухвалив:

Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі №380/16964/22 - задовольнити.

Встановити судовий контроль за виконанням Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 03.07.2023 по справі 380/16964/22.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати звіт до Львівського окружного адміністративного суду про виконання судового рішення в адміністративній справі №380/16964/22 у строк, що не перевищує тридцяти днів з дня отримання даної ухвали.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області надати інформацію щодо здійснення відповідних дій щодо виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 03.07.2023 по справі 380/16964/22 та докази на її підтвердження.

Копію ухвали направити учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку ухвалу суду. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Гулкевич І.З.