Іменем України
10 липня 2025 рокум. ДніпроСправа № 826/2905/17
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Ірметова О.В., розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві до Акціонерного товариства «Київметробуд» в особі відокремленого підрозділу Будівельно-монтажне управління № 3 АТ "Київметробуд", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача - Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області, про стягнення заборгованості,
До Луганського окружного адміністративного суду надійшла адміністративна справа за позовом Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві до Будівельно-монтажного управління №3 ПАТ "Київметробуд", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача - Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області, яким просить стягнути з відповідача заборгованість в розмірі 3914277, 88 грн.
В обгрунтування позову зазначено, що за Будівельно-монтажного управління №3 ПАТ "Київметробуд" обліковується заборгованість по відщкодуванню фактичних витрат на ввиплатитта доставку пенсії, які призначені відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунтків "а", "б-з" статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (список 1, 2) за період з 01.09.2015 по 31.01.2017, яка становить 3917277,88 грн.
Відповідач не скористався правом подання відзиву на позов та доказів на спростування вимог Пенсійного фонду.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 лютого 2017 року відкрито провадження у справі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 04 липня 2019 року клопотання представника Будівельно-монтажного управління №3 ПАТ "Київметробуд" про залучення третьої особи в адміністративній справі - задоволено. Залучено у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмет спору на стороні позивача - Києво - Святошинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Київській області та надано 10 днів для надання пояснень по справі, з дня вручення вказаної ухвали суду.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 липня 2019 року адміністративну справу № 826/2905/17 передано на розгляд Київському окружному адміністративному суду в порядку статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 24 лютого 2020 року адміністративну справу прийнято до провадження, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження, у підготовче засідання.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 18 січня 2021 року адміністративну справу № 826/2905/17 за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві до Публічного акціонерного товариства «Київметробуд», третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області про стягнення заборгованості - передано за підсудністю до Окружного адміністративного суду міста Києва.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 квітня 2021 року справу №826/2905/17 прийнято до розгляду та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та без проведення судового засідання.
Законом України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" щодо забезпечення розгляду адміністративних справ (далі Закон № 3863-ІХ) пункт 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" (Відомості Верховної Ради України, 2023 р., № 29, ст. 111) викладено в новій редакції.
Так, приписами пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" установлено, що інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом України "Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" щодо забезпечення розгляду адміністративних справ", але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України. Справи, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України, до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
На виконання вимог Закону № 3863-ІХ наказом ДСА України від 16.09.2024 № 399 затверджено Порядок передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва (далі Порядок № 399).
Пунктом 22 Порядку № 399 встановлено, що на підставі отриманих примірників протоколу та переліку судових справ відповідальною особою протягом семи робочих днів після завершення автоматизованого розподілу судових справ передаються судові справи до судів, визначених за результатами автоматизованого розподілу.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 25 лютого 2025 року зазначену справу прийнято до розгляду та продовжено розгляд за правилами спрощеного позовного провадження бкз повідомлення сторін.
Ухвалою суду від 15 квітня 2025 року замінено відповідача у адміністративній справі № 826/2905/17 - Будівельно-монтажне управління №3 ПАТ "Київметробуд" на належного - Акціонерне товариство «Київметробуд» в особі відокремленого підрозділу Будівельно-монтажне управління № 3 АТ "Київметробуд" (адреса: 03065, м. Київ, вул. Світлогірська, 2/25, код ЄДРПОУ 01387432).
Ухвалою суду від 15 квітня 2025 року витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві розрахунок заборгованості Будівельно-монтажного управління №3 АТ "Київметробуд" за період з 01.09.2015 по 31.01.2017 з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "а", "б"-"3" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", картки особового рахунку по відшкодуванню фактичних витрат на виплату доставку пільгових пенсій за списком 1, список 2 станом на теперішній час.
Дослідив матеріали судової справи, розглянув справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінив докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено таке.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено наступні обставини справи.
Акціонерне товариство «Київметробуд» є правонаступником прав та обов'язків Будівельно-монтажного управління № 3 АТ "Київметробуд" щодо відщкодування фактичних витрат на ввиплатитта доставку пенсії, які призначені на відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунтків "а", "б-з" статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (список 1, 2) за період з 01.09.2015 по 31.01.2017.
Позивачем на адресу Будівельно-монтажного управління № 3 АТ "Київметробуд" надсилались розрахунки фактичних витрат, призначених відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунтків "а", "б-з" статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (список 1, 2)за період з 01.09.2015 по 31.01.2017 (том 1 а.с. 25-75).
Також на день розгляду справи позивач довідкою № 2600-0503-8/90670 від 20.05.2025 підтвердив наявність заборгованість відповідача по відщкодуванню фактичних витрат на ввиплатитта доставку пенсії, які призначені на відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунтків "а", "б-з" статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (список 1, 2) за період з 01.09.2015 по 31.01.2017, яка становить 3917277,88 грн.
Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди вищезазначеним особам пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".
При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
У разі недостатності зазначених коштів фінансування суми, якої не вистачає для повного покриття витрат на виплату та доставку таких пенсій, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Порядок та розмір відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах визначений Розділом 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України №21-1 від 19.12.2003 року, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за №64/8663.
Згідно з пунктом 6 Інструкції № 21-1 для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 розділу 2 цієї Інструкції (крім платників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені у підпункті 4 пункту 291.4 статті 291 глави 1 розділу XIV Податкового кодексу України), відшкодуванню підлягають фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до набрання чинності Законом України від 03 жовтня 2017 року №2148-VІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" та призначених відповідно до частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування": особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім тих, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за Списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України; особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до пункту 6.4 Інструкції №21-1 розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом місяця з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Пунктом 6.7 Інструкції №21-1 передбачено, що підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання тощо), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства у розрахунку, який направляється підприємству в місячний строк з дня прийняття рішення про зміну розміру пенсії або про припинення виплати пенсії. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
У разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає розрахунок згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї глави для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства (крім підприємств, місцезнаходженням яких є вільна економічна зона "Крим"). Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцезнаходженням підприємства (пункт 6.8 Інструкції №21-1).
Підставою для відшкодування підприємством органам Пенсійного фонду витрат на виплату та доставку пільгових пенсій є розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за відповідний період.
Верховний Суд у постанові 05 січня 2021 року у справі №640/18421/19 зазначив, що відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. При цьому, до основних завдань, які стоїть перед органами Пенсійного фонду України, відноситься забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплата пенсій. Одним із джерел наповнення бюджету Фонду є надходження від відшкодування фактичних витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. Добросовісне виконання суб'єктами господарювання свого обов'язку відповідно до закону брати участь у соціальному захисті громадян України є проявом соціальної відповідальності бізнесу, який враховує інтереси суспільства та бере на себе певну частину відповідальності за соціальний захист осіб, які його потребують.
При цьому, суд звертає увагу, що відшкодуванню підлягають саме фактичні витрати, здійснені Пенсійним фондом із виплати та доставки пільгових пенсій.
Така правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 18 червня 2020 року у справі № 813/1375/17.
Суд звертає увагу на висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 20.03.2020 року по справі №804/1318/18 та постанові від 24.09.2019 по справі №825/1109/19, що добросовісний платник податків зобов'язаний забезпечити отримання ним кореспонденції за адресою місцезнаходження, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
На час розгляду справи судом доказів погашення відповідачем заборгованості по відщкодуванню фактичних витрат на ввиплатитта доставку пенсії, які призначені відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунтків "а", "б-з" статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (список 1, 2) за період з 01.09.2015 по 31.01.2017, яка становить 3917277,88 грн. до суду не надано.
Підприємства зобов'язані в безумовному порядку відшкодувати витрачені органом Пенсійного фонду кошти, спрямовані на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених колишнім працівникам цього підприємства до досягнення ними пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону №1058-IV.
За таких обставин, з урахування того, що відповідачем не було надано доказів сплати коштів, призначених на покриття витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених застрахованим особам, суд вважає правомірним стягнення з відповідача заборгованості по відщкодуванню фактичних витрат на ввиплатитта доставку пенсії, які призначені відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунтків "а", "б-з" статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (список 1, 2) за період з 01.09.2015 по 31.01.2017, яка становить 3917277,88 грн., тому позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст.143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Судові витрати, сплачені позивачем при поданні цієї позовної заяви, відповідно до ч.2 ст.139 КАС України з відповідача не стягуються, а отже підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 260, 262, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві до Акціонерного товариства «Київметробуд» в особі відокремленого підрозділу Будівельно-монтажне управління № 3 АТ "Київметробуд", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача - Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області, про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з Акціонерного товариства «Київметробуд» (03065, місто Київ, вул. Світлогірська, 2/25, код ЄДРПОУ 01387432) на користь Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, місто Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368) заборгованість з відщкодування фактичних витрат на ввиплатитта доставку пенсії, які призначені відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунтків "а", "б-з" статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (список 1, 2) за період з 01.09.2015 по 31.01.2017 у розмірі 3917277,88 грн. (три мільйона дев'ятсот сімнадцять тисяч двісті сімдесят сім гривень 88 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Ірметова