ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"10" липня 2025 р. справа № 300/1941/25
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Чуприни О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання протиправним та скасування відповідного пункту рішення від 10.03.2023 за №6/975, і зобов'язання призначити одноразову грошову допомогу, як члену сім'ї загиблого та здійснити її виплату в розмірі 15 000 000,00 гривень, з урахуванням виплачених сум, -
ОСОБА_1 (надалі по тексту також - позивач, заявник, ОСОБА_1 ) звернулася в суд з адміністративним позовом до Міністерства оборони України (надалі по тексту також - відповідач, міністерство, Міноборони, МО України), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - ІНФОРМАЦІЯ_1 (надалі по тексту також - третя особа, ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ), в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати пункт рішення Міністерства оборони України, оформленого протоколом засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 10.03.2023 за №6/975 про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, як члену сім'ї загиблого старшого сержанта ОСОБА_2 , - її чоловіка, внаслідок захворювання, пов'язаного із захистом Батьківщини в сумі 1 860 750 гривень;
- зобов'язати Міністерство оборони України призначити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу, як члену сім'ї загиблого старшого сержанта ОСОБА_2 , - її чоловіка, внаслідок захворювання та причини смерті, пов'язаних із захистом Батьківщини, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 та Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" в розмірі 15 000 000,00 гривень та здійснити виплату одноразової грошової допомоги з урахуванням проведених виплат.
Підставою звернення ОСОБА_1 із вказаним позовом є протиправна, на переконання позивача, відмова у виплаті їй одноразової грошову допомогу, як члену сім'ї загиблого - ОСОБА_2 , в розмірі 15 000 000,00 гривень.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідно до витягу з протоколу 16 Регіональної військово-лікарської комісії від 24.11.2022 за №1886, захворювання старшого сержанта ОСОБА_2 , 1970 року народження: "Хронічна ішемічна хвороба серця. Коронарокардіосклероз. Серцева недостатність", спричинило ІНФОРМАЦІЯ_4 смерті останнього. Така обставина підтверджується свідоцтвом про смерть серп НОМЕР_1 , яке видане 28.06.2022 Яремчанським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Надвірняському районі Івано-Франківської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), лікарським свідоцтвом про смерть від 20.06.2022 за № НОМЕР_2 , яке видане Київським міським клінічним бюро судово-медичної експертизи. Згідно вказаного свідоцтва та інших військово-облікових, медичних документів, захворювання та причина смерті ОСОБА_2 , "так", пов'язані із захистом Батьківщини.
Листом ІНФОРМАЦІЯ_5 від 28.01.2025 за №11/1/1140 ОСОБА_1 про призначення останній одноразової грошової допомоги у зв'язку зі смертю чоловіка - старшого сержанта ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_6 внаслідок захворювання, пов'язаного із захистом Батьківщини. На підставі протоколу №?6/975 від 10.03.2023 засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, ОСОБА_1 , як дружині померлого, призначено відповідну допомогу на підставі постанови Кабінету Міністрів України №?975 від 25.12.2023. Розмір одноразової грошової допомоги становить 750-кратний прожитковий мінімум, встановлений для працездатних осіб станом на 1 січня 2022 року, в якому настала смерть. Загальна сума допомоги складає 1?860?750,00 гривень.
Позивач не погоджується з пунктом 1 протоколу №?6/975 від 10.03.2023 засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, а саме з розміром призначеної одноразової грошової допомоги, з огляду на таке. На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 за №64 "Про введення воєнного стану в Україні", №69 "Про загальну мобілізацію" Кабінетом Міністрів України 28.02.2022 прийнято постанову №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" (надалі по тексту також - Постанова №168). Пунктом 2 Постанови №168 установлено, що сім'ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 161 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 за №2011-XIIІ, крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору (абзац 1 пункту 2). Абзацами 2 - 4 пункту 2 Постанови №168 передбачено, що особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі особи, зазначеної у пункті 1 цієї постанови, в період дії воєнного стану, що зазначена у свідоцтві про смерть.
Як стверджує ОСОБА_1 , остання, як дружина старшого сержанта ОСОБА_2 , має право на отримання одноразової грошової допомоги внаслідок загибелі її чоловіка військовослужбовця під час дії воєнного стану, відповідно до пункту 2 Постанови №168 у розмірі 15 000 000,00 гривень, з підстав того, що смерть військовослужбовця пов'язана із захистом Батьківщини. Просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28.03.2025 позовну заяву залишено без руху та надано десятиденний строк для усунення недоліків (а.с.37-38).
Позивач 14.04.2025 подала заяву про усунення недоліків позовної заяви у строк, шляхом подання уточненої позовної заяви від 20.03.2025 (а.с.40-82).
Також позивач подала заяву про поновлення пропущеного строку звернення до суду від 10.04.2025, в якій пояснила, що дізналася про відмову у виплаті одноразової грошової допомоги 28.01.2025 саме із листа ІНФОРМАЦІЯ_5 за №11/1/1140. Тривале звернення до ІНФОРМАЦІЯ_5 для перерахування одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, суду пояснила перебуванням на лікуванні, у підтвердження вказаного надала виписки з історії хвороби №201631 від 04.05.2020 (а.с.42-45).
Івано-Франківський окружний адміністративний суд ухвалою від 18.04.2025 відкрив провадження у даній адміністративній справі та постановив розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін за наявними матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також - КАС України). Одночасно судом витребувано у сторін додаткові письмові докази, необхідні для розгляду справи (а.с.84-85).
ІНФОРМАЦІЯ_1 скерував через Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему клопотання про приєднання до матеріалів справи із приміткою "Документ сформований в системі "Електронний суд" 28.04.2025", реєстрацію якого здійснено судом 28.04.2025 за вх.№11416/25 (а.с.88-111).
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву. Так, Міністерство оборони України через Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему подало до суду відзив із приміткою "Документ сформований в системі "Електронний суд" 02.05.2025" на позовну заяву, який зареєстрований в суді 05.05.2025 за вх.№12025/25 (а.с.112-155). Також на виконання повідомлення суду про відсутність можливості роздрукувати документи великого обсягу Міністерство оборони України супровідним листом від 06.05.2025 за №280 скерувало до суду паперовий примірник відзиву на позовну заяву з додатками, реєстрацію якого здійснено судом 12.05.2025 за вх.№12940/25 (а.с.165-211).
У поданому відзиві МО України заперечило проти аргументів та доводів ОСОБА_1 , викладених в адміністративному позові, вказує на їх безпідставність та необґрунтованість, з огляду на наступне.
Згідно довідки ІНФОРМАЦІЯ_7 від 10.11.2022 за №6320 ОСОБА_2 приймав безпосередню участь у бойових діях (забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії) у період з 20.08.2014 по 21.10.2014, з 30.10.2014 по 24.12.2014, з 14.03.2022 по 17.03.2022, з 28.03.2022 по 29.03.2022, з 30.03.2022 по 04.03.2022, з 05.04.2022 по 12.04.2022, з 31.05.2022 по 04.06.2022. ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_4 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть, виданим Яремчанським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Надвірнянському районі Івано-Франківської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) від 28.06.2022 серії НОМЕР_1 . Згідно витягу з протоколу засідання військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України по встановленню причинного зв'язку захворювань (поранень, контузій, травм, каліцтв) від 24.11.2022 за №1886 захворювання старшого сержанта ОСОБА_2 , 1970 року народження: "Хронічна ішемічна хвороба серця. Коронарокардіосклероз. Серцева недостатність", яке стало ІНФОРМАЦІЯ_4 причиною смерті - Захворювання та причина смерті, Так, пов'язані із захистом Батьківщини.
ОСОБА_1 09.12.2022 звернулась до ІНФОРМАЦІЯ_5 із заявою щодо виплати їй одноразової грошової допомоги у зв'язку зі смертю ІНФОРМАЦІЯ_4 її чоловіка старшого сержанта ОСОБА_2 . В подальшому, комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум прийнято рішення про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 (дружині) померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 внаслідок захворювання, пов'язаного із захистом Батьківщини, старшого сержанта ОСОБА_2 - в розмірі 750 кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому настала смерть (2022), в сумі 1 860 750 гривень, вказане підтверджується витягом з протоколу Комісії Міноборони від 10.03.2023 за №6/975. Надалі, 07.01.2025 позивач звернулась до ІНФОРМАЦІЯ_8 щодо виплати їй одноразової грошової допомоги згідно Постанови №168. ІНФОРМАЦІЯ_2 28.01.2025 у відповідь на заяву від 07.01.2025 повідомлено, що ОСОБА_1 як дружині померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 внаслідок захворювання, пов'язаного із захистом Батьківщини, старшого сержанта ОСОБА_2 призначено одноразову грошову допомогу згідно постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2023 за №975 в розмірі 750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому настала смерть (2022), в сумі 1 860 750 гривень.
Відповідач інформує суд, що Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 25.12.2013 за №975, якою затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, який врегульовує питання пов'язані з призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (надалі по тексту також - Порядок №975). Відповідно до пункту 3 Порядку №975 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста є дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть. Підпунктом 1 пункту 4 Порядку 975 визначено, що одноразова грошова допомога призначається у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби.
За змістом абзацу 1 пункту 2 Постанови №168 (у редакції від 21.01.2023) сім'ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 вказаної постанови (зокрема військовослужбовців Збройних Сил) виплачується одноразова грошова допомога у розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 161 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей". Абзацом 6 пункту 2 Постанови №168 зазначено також, що виплата одноразової грошової допомоги, передбаченої у цьому пункті, здійснюється також сім'ям осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, які померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого у період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини, участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва).
За доводами відповідача, виплата збільшеного до 15 000 000 гривень розміру одноразової допомоги згідно пункту 2 Постанови №168, передбачена для сімей військовослужбовців лише у двох випадках: у разі загибелі військовослужбовця; у разі, якщо військовослужбовець помер внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого у період воєнного стану під час захисту Батьківщини, участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій російською федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва). Отже, чинним законодавством передбачено три розміри одноразової грошової допомоги, для кожного із яких є свої законодавчі визначені умови для виплати. При цьому, розмір допомоги згідно Постанови №168 в сумі 15 000 000 гривень передбачений лише на період дії воєнного стану та у чітко визначених випадках, а саме для сімей загиблих військовослужбовців, а також померлих, але внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва) осіб.
Як зазначає представник Міністерства оборони України, загибель та смерть є різними категоріями. Будь-яка загибель передбачає припинення життя внаслідок впливу зовнішніх чинників стрімкої дії (вибух, постріл, удар, дія хімічних речовин), які не сумісні із життям та не залишають людині шансу вижити. Смерть, на відміну від загибелі, характеризується припиненням життя через захворювання, які викликають "збої" в функціонуванні (роботі) внутрішніх органів людини, що забезпечують її життєдіяльність. Якщо ці "збої" були викликані пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), отриманим під час захисту Батьківщини, то розмір допомоги визначено на рівні 15 000 000 гривень. За аргументами відповідача, в матеріалах справи відсутні будь-які відомості про отримання ОСОБА_2 - чоловіком позивача за період проходження служби поранень (контузії, травми, каліцтва), від яких могла настати його смерть.
Зазначає, що після прийняття рішення, оформленого протоколом від 10.03.2023 за №6/975, на розгляд Комісії будь-яких документів з приводу виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 не надходило, а отже відсутні будь-які підстави для прийняття Міністерством оборони України рішення про виплату одноразової грошової допомоги позивачу. Просить відмовити в задоволенні позову у повному обсязі.
Міністерство оборони України засобами Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи направило до суду клопотання про долучення доказів із приміткою "Документ сформований в системі "Електронний суд" 06.05.2025", яке зареєстровано в суді 06.05.2025 за вх.№12251/25 (а.с.156-164).
Позивач скористалась правом на подання відповіді від 19.05.2025 на відзив, реєстраційні дії щодо якої здійснено судом 19.05.2025 за вх.№13658/25 (а.с.213-216). У зазначеній відповіді ОСОБА_1 заперечила проти доводів МО України, викладених у відзиві на позовну заяву, з огляду на наступні підстави та аргументи.
Після введення в України воєнного стану та оголошення загальної мобілізації, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на період дії воєнного стану, для сімей загиблих (померлих) військовослужбовців, які брати безпосередню участь у бойових діях або забезпечували здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, Постановою №168 передбачена виплата одноразової грошової допомоги у більшому розмірі, ніж це визначено Порядком №975. Оскільки захворювання та причина смерті ОСОБА_2 пов'язані із захистом Батьківщини, ОСОБА_1 , як член сім'ї померлого військовослужбовця має право на виплату одноразової грошової допомоги в розмірі 15 000 000 гривень відповідно до Постанови №168. Просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), вивчивши зміст позовної заяви, відзиву на позов, відповіді на відзив, письмових пояснень, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення проти них, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_2 (надалі по тексту також - ОСОБА_2 , військовослужбовець) проходив військову службу у Військовій частині НОМЕР_3 та приймав безпосередню участь у бойових діях (забезпеченні здійснення) заходів з національної безпеки і оборони, відсічі з стримування збройної агресії з 14.03.2022 по 27.03.2022, з 28.03.2022 по 29.03.2022, з 30.03.2022 по 04.04.2022, з 05.04.2022 по 12.04.2022, що підтверджується довідкою від 26.05.2023 за №3617 (а.с.23).
Довідкою ІНФОРМАЦІЯ_7 від 10.11.2022 за №6320 засвідчується, що ОСОБА_2 проходив військову службу у Збройних Силах з 07.06.1988 по 15.05.19990, призваний на військову службу по мобілізації з 18.06.2014 по 04.06.2015, з 26.02.2022 по 19.06.2022 та приймав безпосередню участь у бойових діях (забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі з стримування збройної агресії) з 20.08.2014 по 21.10.2014, з 30.10.2014 по 24.12.2014, з 14.03.2022 по 27.03.2022, з 28.03.2022 по 29.03.2022, з 30.03.2022 по 04.04.2022, з 05.04.2022 по 12.04.2022, з 31.05.2022 по 04.06.2022 (а.с.33).
Між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 05.06.2018 зареєстровано шлюб про що складено відповідний актовий запис №08, згідно свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_4 від 05.06.2018 (а.с.29).
Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 28.06.2022, ОСОБА_2 18.06.2022 у віці 52 років, про що 28.06.2022 складено відповідний актовий запис №96 (а.с.30).
За висновком експерта Київського міського клінічного бюро судово-медичної експертизи №021-1942-2022 від 20.06.2022 смерть ОСОБА_2 настала від захворювання - хронічної ішемічної хвороби серця з розвитком серцево-судинної недостатності (а.с.25-27).
Відповідно до витягу з наказу командира Військової частини НОМЕР_5 (по стройовій частині) від 20.06.2022 за №29 старшого сержанта ОСОБА_2 , головного сержанта управління розвідувальною ротою, який помер (загинув) ІНФОРМАЦІЯ_6 в результаті хронічної ішемічної хвороби серця, у зв'язку зі смертю, виключено з 19.06.2022 зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення і направлено документи для зарахування на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_9 (а.с.63-64).
Витягом з протоколу засідання військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України по встановленню причинного зв'язку захворювань (поранень, контузій, травм, каліцтв) від 24.11.2022 за №1886 засвідчується, що захворювання старшого сержанта ОСОБА_2 "Хронічна ішемічна хвороба серця. Коронарокардіосклероз. Серцева недостатність", яке стало ІНФОРМАЦІЯ_10 причиною смерті, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , яке видане 28.06.2022 Яремчанським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Надвірнянському районі Івано-Франківської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), лікарським свідоцтвом про смерть від 20.06.2022 за № НОМЕР_2 , яке видане Київським міським клінічним бюро судово-медичної експертизи, військово-обліковими та медичними документами, - Захворювання та причина смерть, Так, пов'язані із захистом Батьківщини (а.с.32).
ОСОБА_1 09.12.2022 звернулась на ім'я начальника ІНФОРМАЦІЯ_8 із заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку зі смертю ІНФОРМАЦІЯ_4 чоловіка, старшого сержанта ОСОБА_2 (а.с.141).
Згідно нотаріально посвідчених заяв ОСОБА_3 від 30.11.2022 (а.с.144) та ОСОБА_4 від 30.11.2022 (зворотній бік а.с.147), останні відмовились від належної частки одноразової грошової допомоги, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 за №168, наданої у зв'язку із смертю під час проходження військової служби ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_6 на користь його дружини ОСОБА_1 .
ІНФОРМАЦІЯ_1 скеровано Міністерству оборони України лист від 12.12.2022 за №9/1/2497, за змістом якого відповідно до пункту 13 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, який врегульовує питання пов'язані з призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року за №975, подано висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги членам сім'ї, батькам або утриманцям військовослужбовця ОСОБА_2 , який помер (загинув) ІНФОРМАЦІЯ_4 під час захворювання і причина смерті пов'язані із захистом Батьківщини. На підставі поданих документів командування вважало, що члені сім'ї, а саме дружина ОСОБА_1 має право на одержання зазначеної допомоги (а.с.132).
Відповідно до пункту 1 Витягу з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 10.03.2023 за №6/975, розглянувши подані документи, комісія дійшла висновку про призначення одноразової грошової допомоги дружині померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 внаслідок захворювання, пов'язаного із захистом Батьківщини, старшого сержанта ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) на підставі свідоцтва про смерть НОМЕР_1 від 28.06.2022 в розмірі 750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому настала смерть (2022), в розмірі 1 860 750 гривень (а.с.131).
На заяву ОСОБА_1 від 07.01.2025 щодо виплати одноразової грошової допомоги за померлого військовослужбовця ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 листом від 28.01.2025 за №11/1/1140 інформував позивача про те, що згідно протоколу №6/975 від 10.03.2023 засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, призначено одноразову грошову допомогу відповідно до Порядку №975 від 25.12.2023, як дружині померлого ІНФОРМАЦІЯ_11 внаслідок захворювання, пов'язаного із захистом Батьківщини, старшого сержанта ОСОБА_2 в розмірі 750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому настала смерть (2022), в розмірі 1 860 750 гривень (а.с.67).
Вважаючи протиправним та таким, що підлягає скасуванню пункт рішення Міністерства оборони України, оформленого протоколом засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 10.03.2023 за №6/975 про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, як члену сім'ї загиблого старшого сержанта ОСОБА_2 , - її чоловіка, внаслідок захворювання, пов'язаного із захистом Батьківщини в сумі 1 860 750 гривень, ОСОБА_1 звернулась з цим позовом до суду, з метою захисту свого порушеного права на виплату одноразової грошової допомоги відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 та Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" у розмірі 15 000 000,00 гривень.
Надаючи правову оцінку публічно-правовим відносинам, суд виходить із наступних підстав та мотивів.
У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 КАС України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд зазначає, що при вирішенні даної справи керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних відносин.
За змістом статті 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.
Відповідно до статті 67 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України.
Частиною 1 статті 4 Закону України "Про оборону України" від 06.12.1991 за №1932-XII (надалі по тексту також - Закон № 1932-ХІІ), встановлено, що у разі збройної агресії проти України або загрози нападу на Україну Президент України приймає рішення про загальну або часткову мобілізацію, введення воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях, застосування Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, подає його Верховній Раді України на схвалення чи затвердження, а також вносить до Верховної Ради України подання про оголошення стану війни.
Указом Президента України від 24.02.2022 за №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" введено в Україні воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб. На момент розгляду адміністративної справи строк дії воєнного стану в Україні продовжено.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби регламентовано Законом України від 25.03.1992 за №2232-ХІІ "Про військовий обов'язок і військову службу" (надалі по тексту також - Закон №2232-ХІІ).
Відповідно до статті 41 Закону №2232-XII виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 за №2011-XII (надалі по тексту також - Закон №2011-XII).
Частиною 1 статті 16 Закону №2011-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) регламентовано, що одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Згідно з підпунктом 1 пункту 2 статті 16 Закону №2011-XII одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби.
Таким чином, подія смерті військовослужбовця під час виконання обов'язків військової служби і подія смерті військовослужбовця під час проходження військової служби є визначеними законом підставами для призначення одноразової грошової допомоги.
Перелік осіб, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги визначено у статті 161 Закону №2011-XII. За приписами вказаної норми у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого).
Підпунктом "а" пункту 1 статті 162 Закону №2011-XII передбачено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі:
- 750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста у випадках, зазначених у підпункті 1 пункту 2 статті 16 цього Закону;
- 500-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста у випадках, зазначених у підпунктах 2-3 пункту 2 статті 16 цього Закону.
Виходячи з такого законодавчого врегулювання, вказана одноразова грошова допомога за своєю правовою природою є гарантованою державою соціальною допомогою, яка виплачується, зокрема, членам сім'ї військовослужбовця у разі, якщо смерть настала під час виконання військовослужбовцем обов'язків військової служби.
Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 28.06.2022, ОСОБА_2 18.06.2022 у віці 52 років, про що 28.06.2022 складено відповідний актовий запис №96 (а.с.30).
За висновком експерта Київського міського клінічного бюро судово-медичної експертизи №021-1942-2022 від 20.06.2022 смерть ОСОБА_2 настала від захворювання - хронічної ішемічної хвороби серця з розвитком серцево-судинної недостатності (а.с.25-27).
Витягом з протоколу засідання військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України по встановленню причинного зв'язку захворювань (поранень, контузій, травм, каліцтв) від 24.11.2022 за №1886 засвідчується, що захворювання старшого сержанта ОСОБА_2 "Хронічна ішемічна хвороба серця. Коронарокардіосклероз. Серцева недостатність", яке стало 16.05.2022 причиною смерті, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , яке видане 28.06.2022 Яремчанським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Надвірнянському районі Івано-Франківської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), лікарським свідоцтвом про смерть від 20.06.2022 за №020-1942, яке видане Київським міським клінічним бюро судово-медичної експертизи, військово-обліковими та медичними документами, - Захворювання та причина смерть, Так, пов'язані із захистом Батьківщини (а.с.32).
Пунктом 3 статті 162 Закону №2011-XII передбачено, що розмір одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця в період дії воєнного стану визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 1, 6 статті 163 Закону №2011-XII одноразова грошова допомога у випадках, передбачених підпунктами 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою чи заявою їх законних представників. У разі відмови якоїсь з осіб, зазначених у статті 161 цього Закону, від призначення та отримання одноразової грошової допомоги, або якщо одна із зазначених осіб у строк, встановлений пунктом 8 цієї статті, не реалізувала своє право на призначення та отримання такої допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги. Особам, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, її виплата здійснюється незалежно від реалізації права на призначення та отримання такої допомоги будь-якою з осіб, зазначених у статті 161 цього Закону.
Одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.
Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України (пункт 9 статті 163 Закону №2011-XII).
На виконання пункту 2 статті 162 та пункту 9 статті 163 Закону №2011-XII Кабінетом Міністрів України прийнято постанову "Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві" від 25.12.2013 за №975, якою затверджено відповідний Порядок (надалі по тексту також - Порядок №975, у редакції, чинній на час спірних правовідносин).
Цей Порядок визначає механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності (надалі по тексту також - одноразова грошова допомога) військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (надалі по тексту також - військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст).
Згідно з пунктом 3 Порядку №975 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть.
За пунктом 4 Порядку №975 одноразова грошова допомога призначається у разі:
1) загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби;
2) смерті військовослужбовця, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов'язаних із проходженням військової служби;
3) загибелі (смерті) військовозобов'язаного або резервіста, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, що настала під час виконання обов'язків військової служби або служби у військовому резерві.
Відповідно до приписів пункту 5 Порядку №975 одноразова грошова допомога призначається і виплачується рівними частинами членам сім'ї, батькам та утриманцям загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста:
у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста у випадках, передбачених підпунктом 1 пункту 4 цього Порядку, - у розмірі 750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому настала загибель (смерть);
у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста у випадках, передбачених підпунктами 2 і 3 пункту 4 цього Порядку, - у розмірі 500-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому настала загибель (смерть).
Повертаючись до фактичних обставин справи, судом з'ясовано, що ОСОБА_1 09.12.2022 звернулась на ім'я начальника ІНФОРМАЦІЯ_8 із заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку зі смертю ІНФОРМАЦІЯ_4 чоловіка, старшого сержанта ОСОБА_2 (а.с.141).
Згідно нотаріально посвідчених заяв ОСОБА_3 від 30.11.2022 (а.с.144) та ОСОБА_4 від 30.11.2022 (зворотній бік а.с.147), останні відмовились від належної частки одноразової грошової допомоги, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 за №168, наданої у зв'язку із смертю під час проходження військової служби ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_6 на користь його дружини ОСОБА_1 .
ІНФОРМАЦІЯ_1 скеровано Міністерству оборони України лист від 12.12.2022 за №9/1/2497, за змістом якого відповідно до пункту 13 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, який врегульовує питання пов'язані з призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року за №975, подано висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги членам сім'ї, батькам або утриманцям військовослужбовця ОСОБА_2 , який помер (загинув) ІНФОРМАЦІЯ_4 під час захворювання і причина смерті пов'язані із захистом Батьківщини На підставі поданих документів командування вважало, що члені сім'ї, а саме дружина ОСОБА_1 має право на одержання зазначеної допомоги (а.с.132).
Відповідно до пункту 1 Витягу з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 10.03.2023 за №6/975, розглянувши подані документи, комісія дійшла висновку про призначення одноразової грошової допомоги дружині померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 внаслідок захворювання, пов'язаного із захистом Батьківщини, старшого сержанта ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) на підставі свідоцтва про смерть НОМЕР_1 від 28.06.2022 в розмірі 750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому настала смерть (2022), в розмірі 1 860 750 гривень (а.с.131).
На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 за №64 "Про введення воєнного стану в Україні" та №69 "Про загальну мобілізацію" Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 28.02.2022 за №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" (надалі по тексту також - Постанова №168, у редакції, чинній станом на час прийняття комісією рішення про призначення одноразової грошової допомоги).
Пунктом 2 Постанови №168 установлено, що сім'ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 161 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.
Також пунктом 2 Постанови №168 передбачено, що особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі особи, зазначеної у пункті 1 цієї постанови, в період дії воєнного стану, що зазначена у свідоцтві про смерть.
У разі відмови однієї або кількох осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, від її отримання або якщо зазначені особи протягом трьох років з дня виникнення у них такого права його не реалізували, їх частки розподіляються між іншими особами, які мають право на одноразову грошову допомогу. Особам, які мають право на одноразову грошову допомогу, виплата їх частки здійснюється незалежно від реалізації такого права іншими особами.
Якщо після призначення та виплати одноразової грошової допомоги у повному розмірі, зазначеному в абзаці першому цього пункту, за її отриманням звертаються інші особи, які мають на неї право, питання щодо перерозподілу суми такої допомоги вирішується за взаємною згодою осіб або в судовому порядку.
Отже, Постанова №168 є нормативно-правовим актом, який встановлює право на отримання одноразової грошової допомоги сім'ям загиблих осіб, зазначених у пунктах 1-2 цієї постанови, у період дії воєнного стану.
При цьому виплата збільшеного до 15 000 000 гривень розміру одноразової допомоги згідно пункту 2 Постанови №168, передбачена для сімей військовослужбовців лише у двох випадках:
1) у разі загибелі військовослужбовця;
2) у разі, якщо військовослужбовець помер внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого під час захисту Батьківщини у період дії воєнного стану, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва).
Верховний Суд неодноразово висловлював правовий висновок у постановах від 29.03.2024 у справі № 440/3321/23, від 21.08.2024 у справі № 160/20229/22, від 18.11.2024 у справі №240/1743/24, від 17.03.2025 у справі №280/2749/24 відповідно до якого питання розміру допомоги визначається окремо та залежить від окремих чинників (умов), а саме:
- у розмірі 750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби (абзац 1 пункту "а" частини першої статті 162 Закону №2011-ХІІ);
- у розмірі 500-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб у разі смерті військовослужбовця, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов'язаних з проходженням військової служби (абзац 2 пункту "а" частини першої стаття 162 Закону №2011-ХІІ);
- у розмірі 15 000 000 гривень на період дії воєнного стану для сімей загиблих осіб (абзац 1 пункту 2 Постанови №168). Також, сімей осіб, які померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого у період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини, участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій російською федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва) (абзац 6 пункту 2 Постанови №168).
При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду (частина 5 статті 242 КАС України).
Слід дійти висновку, що чинним законодавством України передбачено три розміри одноразової грошової допомоги, для кожного із яких чітко визначені на законодавчому рівні умови призначення та виплати.
Так, на відміну від Закону №2011-ХІІ та Порядку №975, Постанова №168 містить звужений перелік підстав для виплати допомоги у збільшеному розмірі, через те, що розмір допомоги у сумі 15 000 000 гривень передбачений лише на період дії воєнного стану та виключно для сімей загиблих військовослужбовців, а також померлих, але внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва) військовослужбовців.
Суд зазначає, що матеріали адміністративної справи позбавлені доказів того, що смерть ОСОБА_2 настала внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва).
Натомість, за висновком експерта Київського міського клінічного бюро судово-медичної експертизи №021-1942-2022 від 20.06.2022 смерть ОСОБА_2 настала від захворювання - хронічної ішемічної хвороби серця з розвитком серцево-судинної недостатності (а.с.25-27).
Також витягом з протоколу засідання військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України по встановленню причинного зв'язку захворювань (поранень, контузій, травм, каліцтв) від 24.11.2022 за №1886 засвідчується, що захворювання старшого сержанта ОСОБА_2 "Хронічна ішемічна хвороба серця. Коронарокардіосклероз. Серцева недостатність", яке стало 16.05.2022 причиною смерті, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , яке видане 28.06.2022 Яремчанським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Надвірнянському районі Івано-Франківської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), лікарським свідоцтвом про смерть від 20.06.2022 за № НОМЕР_2 , яке видане Київським міським клінічним бюро судово-медичної експертизи, військово-обліковими та медичними документами, - Захворювання та причина смерть, Так, пов'язані із захистом Батьківщини (а.с.32).
Відповідно до змісту висновку експерта Київського міського клінічного бюро судово-медичної експертизи №021-1942-2022 від 20.06.2022: "…18.06.2022 за адресою м. Київ, вул. Братиславська, 3, в салоні автомобіля швидкої медичної допомоги д.н.з. НОМЕР_6 білого кольору Fian Dobio XL виявлено труп громадянина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , без видимих ознак насильницької смерті… Будь-яких ушкоджень та інших особливостей при зовнішньому дослідженні трупа не знайдено…При судово-медичній експертизі трупу будь-яких ушкоджень не виявлено…" (а.с.139-140).
Враховуючи те, що відповідно до висновку військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України по встановленню причинного зв'язку захворювань (поранень, контузій, травм, каліцтв) від 24.11.2022 за №1886 ОСОБА_2 не мав поранень (контузій, травм, каліцтв), помер природною смертю внаслідок захворювання, відповідно останній не належить до категорії загиблих та померлих внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва) військовослужбовців, що давало б ОСОБА_1 право на отримання допомоги у збільшеному розмірі відповідно до пункту 2 Постанови №168.
З огляду на зроблені судом вище по тексту судового рішення висновки, суд відхиляє доводи ОСОБА_1 про те, що оскільки загибель (смерть) ОСОБА_2 відбулася у період воєнного часу та настала у зв'язку із захворюванням, яке пов'язане із захистом Батьківщини, остання має право на одноразову грошову допомогу, передбачену Постановою №168.
Також суд зазначає про те, що матеріали адміністративної справи позбавлені доказів звернення ОСОБА_1 про призначення та виплату одноразової грошової допомоги, передбаченої саме Постановою № 168.
На заяву ОСОБА_1 від 07.01.2025 щодо виплати одноразової грошової допомоги за померлого військовослужбовця ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 листом від 28.01.2025 за №11/1/1140 інформував позивача про те, що згідно протоколу №6/975 від 10.03.2023 засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум призначено одноразову грошову допомогу відповідно до Порядку №975 від 25.12.2023, як дружині померлого ІНФОРМАЦІЯ_11 внаслідок захворювання, пов'язаного із захистом Батьківщини, старшого сержанта ОСОБА_2 в розмірі 750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому настала смерть (2022), в розмірі 1 860 750 гривень (а.с.67).
Натомість, у суду відсутні докази оформлення ІНФОРМАЦІЯ_3 відмови у прийнятті заяви ОСОБА_1 про призначення та виплату одноразової грошової допомоги, передбаченої саме Постановою № 168.
В свою чергу, вказане не є спірним у цій адміністративній справі. Судом, в межах цього публічно-правового спору, досліджується обставина правомірності/протиправності призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, як члену сім'ї загиблого старшого сержанта ОСОБА_2 , - її чоловіка, внаслідок захворювання, пов'язаного із захистом Батьківщини в сумі 1 860 750 гривень, і відповідно, прийняття відповідачем рішення, оформленого протоколом засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 10.03.2023 за №6/975.
Разом з тим, суд вважає за необхідне також вказати на наступне.
Порядок і умови призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану затверджено наказом Міністерства оборони України від 25.01.2023 за №45 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30.01.2023 за № 176/39223 (надалі по тексту також - Порядок №45).
Вказаний Порядок №45 прийнято відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", пункту 2-1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 за №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану".
Цей порядок визначає завдання органів військового управління, військових частин, установ, військових навчальних закладів щодо оформлення документів для призначення та виплати одноразової грошової допомоги (надалі по тексту також - ОГД), передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 за №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", алгоритм її призначення та виплати, перелік необхідних документів (пункт 1.1 Порядку №45).
Розділом ІІ регламентований порядок направлення органом військового управління, військовою частиною, установою, військовим навчальним закладом документів до відповідного районного (міського) ТЦК та СП у випадку загибелі військовослужбовця, який помер внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого під час захисту Батьківщини (що не є релевантним до спірних правовідносин).
Відповідно до пунктів 3.1, 3.2 розділу ІІІ Порядку №45 районний (міський) ТЦКСП є органом, уповноваженим приймати документи (додаток 2) від осіб, які можуть звернутися за ОГД, оформлювати документи для її призначення та виплати.
ІНФОРМАЦІЯ_13 є органом, уповноваженим подавати висновок щодо можливості призначення ОГД. У разі отримання інформації, яка не відповідає раніше наданому висновку, не пізніше 3 робочих днів подається новий висновок з урахуванням встановлених обставин. Проводить перевірку отриманих з Департаменту соціального забезпечення результатів попереднього опрацювання документів для призначення ОГД, та не пізніше 3 робочих днів після їх реєстрації письмово повідомляє про результати проведеної роботи.
Щодо алгоритму опрацювання документів, які подаються для призначення та виплати ОГД, який передбачений VI розділом Порядку №45 пунктом 4.3 визначено, що обласний ( ІНФОРМАЦІЯ_14 перевіряє отримані документи, визначає осіб, які документально підтвердили своє право на одержання ОГД а також осіб, які звернулися (можуть звернутися) за її одержанням, але не надали (надали не всі) документи.
Результати опрацювання документів обласним (Київським міським) ТЦКСП зазначаються у висновку та доповіді, які разом з іншими документами, зазначеними в додатку 6, надсилаються до Департаменту соціального забезпечення (через Управління соціальної підтримки)., Комплект документів надсилається з використанням системи електронного документообігу, для цього він сканується у один файл формату PDF, на який накладається кваліфікований електронний підпис. У разі тривалої відсутності зв'язку (понад 5 робочих днів) комплект документів надсилається на паперових носіях, а після відновлення зв'язку - невідкладно ще раз з використанням системи електронного документообігу.
Надалі Департамент соціального забезпечення після отримання від обласного ( ІНФОРМАЦІЯ_15 документів, надсилає запит до Кадрового центру Збройних Сил України щодо військовослужбовців, які загинули та відповідно до пункту 1 розділу ХIII Інструкції № 280, віднесені до бойових безповоротних втрат під час дії воєнного стану.
Далі документи опрацьовуються структурними підрозділами апарату Міністерства оборони України і Генерального штабу Збройних Сил України відповідно до їх повноважень та подаються на розгляд Комісії Міноборони.
Після прийняття головним розпорядником бюджетних коштів рішення щодо призначення ОГД (відмови у призначенні, повернення документів на доопрацювання - у разі коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) Департамент соціального забезпечення не пізніше 3 робочих днів доводить його до фінансово-економічного управління ІНФОРМАЦІЯ_16 для інформування обласних ( ІНФОРМАЦІЯ_17 , та, у разі її призначення,- готує проекти розподілів відкритих асигнувань для виплати допомоги в порядку черговості відповідно до дати надходження документів з обласного (Київського міського) ТЦКСП.
Виплата ОГД здійснюється ІНФОРМАЦІЯ_18 на підставі наказу не пізніше 5 робочих днів з дня відкриття асигнувань шляхом перерахування коштів на рахунок в установі банку державного сектору, зазначений отримувачем допомоги у своїй заяві
Враховуючи викладене, саме обласний ТЦК та СП уповноважений подавати висновок щодо можливості призначення ОГД до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України (через Управління соціальної підтримки), який після опрацювання подаються на розгляд Комісії Міноборони, яка приймає рішення щодо призначення ОГД.
Матеріали адміністративної справи не містять прийнятого комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум рішення про відмову у виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги відповідно до пункту 2 Постанови №168.
У суду відсутні докази того, що від ІНФОРМАЦІЯ_8 до Міністерства оборони України скеровано відповідні документи на призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги відповідно до Постанови №168, відтак, питання призначення та виплати позивачу одноразової грошової допомоги, передбаченої Постановою №168 відповідачем у встановленому законом порядку не вирішувалося, вимоги до Міноборони є передчасними.
Позивачем не доведено перед судом наявності законних підстав для призначення одноразової грошової допомогу, як члену сім'ї загиблого старшого сержанта ОСОБА_2 , - її чоловіка, внаслідок захворювання та причини смерті, пов'язаних із захистом Батьківщини, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 та Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" в розмірі 15 000 000,00 гривень, і, як наслідок, відсутні підстави для зобов'язання відповідача здійснити вказані дії.
За приписами частини 2 статті 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення (частини 1, 2 статті 77 КАС України).
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд за правилами статті 90 КАС України оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що у спірному випадку відповідач діяв на підставі закону, із урахуванням усіх обставин, які мають значення для вірного вирішення порушеного позивачем питання, у зв'язку із чим позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають до задоволення.
Щодо розподілу судових витрат суд відзначає, що позивач на підставі пункту 8 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір" звільнена від сплати судового збору під час розгляду справи.
Зважаючи на висновок суду про необґрунтованість адміністративного позову та не понесення позивачем судових витрат по сплаті судового збору, за відсутності доказів оплати сторонами інших судових витрат у справі, керуючись статтею 139 КАС України, суд дійшов висновку про відсутність правових підстави для розподілу судових витрат у справі.
На підставі статті 1291 Конституції України, керуючись статтями 134, 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_7 ), АДРЕСА_1 ;
відповідач - Міністерство оборони України (ідентифікаційний код юридичної особи 00034022), проспект Повітрофлотський, буд.6, м. Київ, 03168;
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код юридичної особи НОМЕР_8 ) , АДРЕСА_2 .
Суддя Чуприна О.В.