про відмову у задоволенні клопотання
10 липня 2025 рокум. Ужгород№ 260/45/23
Закарпатський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Іванчулинця Д.В., розглянувши в письмовому провадженні заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі № 260/45/23 за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88008, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, -
В провадженні Закарпатського окружного адміністративної справи перебувала справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Закарпатського окружного адміністративної справи від 06 лютого 2023 року в справі № 260/45/23 позовні вимоги задоволено та серед іншого, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити з 01 грудня 2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 33/27-2326 від 04 листопада 2022 року, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Закарпатській області» станом на 19 листопада 2019 року, з урахуванням раніше виплачених сум.
Дане рішення набрало законної сили 08 березня 2023 року.
Як вбачається з відомостей КП «Діловодство спеціалізованого суду» виконавчі листи по даній справі судом видавалися 17 травня 2023 року.
У подальшому позивач звернувся до суду із заявою про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у даній справі. Заява мотивована тим, що на виконання рішення суду у справі № 260/45/23 від 06 лютого 2023 року судом було видано 17 травня 2023 року ряд виконавчих листів. Зміст першого виконавчого листа наступний: «Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити з 01 грудня 2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 33/27-2326 від 04 листопада 2022 року, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Закарпатській області» станом на 19 листопада 2019 року, з урахуванням раніше виплачених сум». Змістом другого виконавчого листа є таке: «Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88008, код ЄДРПОУ 20453063) судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 992,40 грн. (дев'ятсот дев'яносто дві гривні сорок копійок)». Станом на день звернення позивача (стягувача) до суду із вищевказаною заявою судове рішення не виконано. Зокрема в поданій заяві ОСОБА_1 просить суд зобов'язати Головне управління казначейської служби України у Закарпатській області подати звіт про виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду по виконавчих провадження № 260/45/23 від 06 лютого 2023 року про перерахунок пенсії, стягнення судового збору у розмірі 992,40 грн.. Вищевказані обставини зумовили позивача звернутися до суду із заявою в порядку ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Вирішуючи подану заяву про встановлення судового контролю суд виходить з наступного.
Статтею 129-1 Конституції України встановлено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно зі статтею 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
19 грудня 2024 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень» від 21 листопада 2024 року № 4094-IX (далі - Закон № 4094-ІХ), яким статтю 382 КАС України викладено у новій редакції, а КАС України доповнено статтями 381-1, 382-1, 382-2, 382-3.
Згідно із пунктом 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону № 4094-ІХ справи у судах першої, апеляційної та касаційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цим Законом, розглядаються з урахуванням особливостей, що діють після набрання чинності цим Законом.
Відтак, розгляд заяви про зобов'язання подати звіт про виконання судового рішення здійснено судом з урахуванням особливостей, що діють після набрання чинності Законом № 4094-ІХ.
За приписами частин першої, другої статті 381-1 КАС України (тут і надалі в редакції Закону № 4094-ІХ) судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.
Згідно із частиною першою статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За приписами частин першої та другої статті 382-1, суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.
За наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Дослідивши вказану заяву, перевіривши матеріали справи суд дійшов висновку про відсутність підстав для її задоволення, при цьому суд виходить з такого.
Правовою підставою для зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є наявність об'єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль.
Спосіб судового контролю, передбачений статтею 382 КАС України, спрямований на забезпечення виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, яке залишається не виконаним.
При цьому, аби застосувати вказаний спосіб судового контролю, суд повинен мати обґрунтовані сумніви у виконанні суб'єктом владних повноважень свого конституційного обов'язку - виконання судового рішення.
Лише наявність достатніх сумнівів у належному виконанні суб'єктом владних повноважень свого конституційного обов'язку виконання судового рішення надає право суду встановлювати судовий контроль.
Відтак, у суду відсутні обґрунтовані сумніви, що суб'єкт владних повноважень уникає виконання покладеного на нього рішенням суду обов'язку.
Ба більше, згідно наявних в матеріалах адміністративної справи № 260/45/23 доказів, відповідачем у даній справі, а відтак на стадії виконання рішення боржником є Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, однак у поданій заяві про встановлення контролю за виконанням рішення суду ОСОБА_1 просить зобов'язати Головне управління казначейської служби України у Закарпатській області подати звіт про виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду по виконавчих провадження № 260/45/23 від 06 лютого 2023 року про перерахунок пенсії, стягнення судового збору у розмірі 992,40 грн..
Суд наголошує на тому, що не вправі зобов'язувати особу, яка не є стороною у справі подавати звіт про виконання рішення суду.
Зокрема, на думку суду, між ОСОБА_1 та Головним управлінням державної казначейської служби України в Закарпатській області виникли нові правовідносини, які не можуть бути врегульовані в межах адміністративної справи № 260/45/23.
Суд зауважує, що відповідно до приписів статті 1 Закону України «Про виконавче провадження» встановлено, що завершальною стадією судового провадження з примусового виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) є виконавче провадження.
При цьому, у разі відсутності добровільного виконання судових рішень, приписами Закону України «Про виконавче провадження» врегульований порядок дій та заходів, що спрямовані на примусове виконання таких рішень.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про відсутність законодавчо передбачених підстав для задоволення заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконання судового рішення та зобов'язання Головне управління державної казначейської служби України в Закарпатській області подати звіт про виконання судового рішення.
Керуючись ст. ст. 241 - 243, 248, 256, 382, 382-1 КАС України, суд, -
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконання судового рішення від 06 лютого 2023 року в адміністративній справі № 260/45/23 та зобов'язання Головне управління державної казначейської служби України в Закарпатській області подати звіт про виконання судового рішення - відмовити.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 256 КАС України.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду, протягом п'ятнадцяти днів з дня його проголошення за формою і змістом, передбаченими ст.296 КАС України.
Суддя Д.В. Іванчулинець