Рішення від 10.07.2025 по справі 200/1707/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 липня 2025 року Справа№200/1707/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Христофорова А.Б розглянувши за правилами загального позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Військової частини НОМЕР_2 Міністерства оборони України (місцезнаходження: АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), Військової частини НОМЕР_4 , Міністерства оборони України (місцезнаходження: АДРЕСА_3 , ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів ОСОБА_2 , про визнання протиправними та скасування наказів, поновлення на посаді,

ВСТАНОВИВ:

До Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_2 Міністерства оборони України, Військової частини НОМЕР_4 , Міністерства оборони України, в якому позивач просить суд:

- визнати протиправними та скасувати п.п. 9, 11 наказу командувача десантно-штурмових військ Збройних Сил України - командира військової частини НОМЕР_2 від 26.01.2025 № 27 (по особовому складу), якими майора ОСОБА_1 , командира НОМЕР_6 аеромобільного батальйону НОМЕР_7 окремої аеромобільної бригади до його повернення звільнено з займаної посади та зараховано у розпорядження командувача десантно-штурмових військ Збройних Сил України; майора ОСОБА_2 , заступника командира аеромобільного батальйону НОМЕР_7 окремої аеромобільної бригади - призначено командиром НОМЕР_6 аеромобільного батальйону цієї самої бригади;

- визнати протиправним та скасувати п. 9 наказу командира військової частини НОМЕР_4 від 27.01.2025 року № 27 (по стройовій частині), яким майора ОСОБА_1 , командира НОМЕР_6 аеромобільного батальйону НОМЕР_7 окремої аеромобільної бригади увільнено від займаної посади та зараховано у розпорядження командувача Десантно-штурмових військ Збройних Сил України;

- поновити майора ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) на посаді командира НОМЕР_6 аеромобільного батальйону НОМЕР_7 окремої аеромобільної бригади з 26.01.2025 року.

В обґрунтування позовних позивач зазначив, що наказом командира військової частини НОМЕР_4 (по стройовій частині) від 27.01.2025 р. № 27 «відповідно до п. 116 підпункту 15 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, нижчепойменованих військовослужбовців, які перебувають на тривалому лікуванні у зв'язку з отриманим пораненням або хворобою, увільнити від займаної посади і зарахувати у розпорядження командувача Десантно-штурмових військ Збройних Сил України з 26.01.2025 р.: майора ОСОБА_1 , командира НОМЕР_6 аеромобільного батальйону військової частини НОМЕР_4 », підстава - наказ Командувача Десантно-штурмових військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 26.01.2025 р. № 27». Даний наказ не був доведений Відповідачем ВЧ НОМЕР_4 до Позивача під особистий підпис із зазначенням дати доведення. Підстава видання наказу № 27 - наказ командувача Десантно-штурмових військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 26.01.2025 р. № 27, який не був доведений Відповідачем ВЧ НОМЕР_4 до Позивача під особистий підпис із зазначенням дати доведення.

Зазначає, що відповідно до підпункту 15 пункту 116 Положення №1153/2008 зарахування військовослужбовців наказами по особовому складу в розпорядження посадових осіб, які мають право призначення на посади, для вирішення питання щодо дальшого їх службового використання допускається в разі, якщо військовослужбовці перебувають на тривалому лікуванні у зв'язку з отриманим пораненням або хворобою, отриманою в особливий період, чи у полоні, як заручники або інтерновані особи, - до їх повернення.

Вказує, що позивач перебував на стаціонарному лікуванні у військовій частині НОМЕР_8 в період з 06.01.2025 р. по 21.01.2025 р., 26.01.2025 (станом на день прийняття оскаржуваних Наказів) він не знаходився "на тривалому лікуванні", він взагалі з 22.01.2025 р. не перебував на лікуванні, а тому на час винесення оскаржуваних наказів були відсутні обставини, передбачені підпунктом 15 пункту 116 Положення №1153/2008, за наявності яких виноситься наказ про зарахування військовослужбовця в розпорядження посадової особи.

За таких обставин, вважає що п.п. 9, 11 наказу командувача Десантно-штурмових військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 26.01.2025 р. № 27 та п. 9 наказу командира військової частини НОМЕР_4 (по стройовій частині) від 27.01.2025 р. № 27, якими майора ОСОБА_1 увільнено від займаної посади і зараховано в розпорядження, є такими, що підлягають скасуванню, адже всупереч вимогам частини другої статті 2 КАС України прийняті необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.

Відповідач 1 - Військової частини НОМЕР_2 Міністерства оборони України надав до суду клопотання про закриття провадження у справі №200/1707/25 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_2 Міністерства оборони України, Військової частини НОМЕР_4 , Міністерства оборони України в частині позовних вимог про визнання протиправним та скасувати п.п. 9, 11 наказу командувача десантно штурмових військ Збройних Сил України - командира військової частини НОМЕР_2 від 26.01.2025 № 27 (по особовому складу), якими майора ОСОБА_1 , командира НОМЕР_6 аеромобільного батальйону НОМЕР_7 окремої аеромобільної бригади до його повернення звільнено з займаної посади та зараховано у розпорядження командувача десантно-штурмових військ Збройних Сил України та залишення без розгляду адміністративного позову ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_2 Міністерства оборони України, Військової частини НОМЕР_4 , Міністерства оборони України у справі №200/1707/25, в частині позовних вимог про визнання протиправним та скасувати п.п. 9, 11 наказу командувача десантно штурмових військ Збройних Сил України - командира військової частини НОМЕР_2 від 26.01.2025 № 27 (по особовому складу), якими майора ОСОБА_2 , заступника командира аеромобільного батальйону НОМЕР_7 окремої аеромобільної бригади - призначено командиром НОМЕР_6 аеромобільного батальйону цієї самої бригади.

Доводи клопотання обґрунтовані тим, що командуванням військової частини НОМЕР_2 отримано клопотання начальника управління персоналу (G1) штабу військової частини НОМЕР_2 від 30.03.2025 №117/32360 на підставі якого параграф 2 наказу командувача Десантно-штурмових військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 26.01.2025 № 27 про звільнення з займаної посади та зарахування у розпорядження командувача Десантно-штурмових військ Збройних Сил України майора ОСОБА_1 , командира аеромобільного батальйону НОМЕР_7 окремої аеромобільної бригади, скасовано.

Таким чином, враховуючи, що предметом даної судової справи за позовними вимогами ОСОБА_1 є скасування наказу командувача Десантно-штурмових військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 26.01.2025 № 27 про звільнення з займаної посади та зарахування у розпорядження командувача Десантно-штурмових військ Збройних Сил України майора ОСОБА_1 , командира аеромобільного батальйону НОМЕР_7 окремої аеромобільної бригади, вказує про відсутність порушеного права позивача, яке підлягає захисту в судовому порядку, а відтак і відсутність предмету позову, за наслідком чого провадження у справі №200/1707/25 в даній частині підлягає закриттю. З тих же підстав представник відповідача просив залишити позовну заяву без розгляду.

Представник позивача надала до суду заяву, відповідно до якої заперечувала проти закриття провадження у справі та залишення адміністративного позову без розгляду, з огляду на те, що пункт 11 (параграф 2) наказу Командувача Десантно-штурмових військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 26.01.2025 р. № 27, про звільнення Позивача із займаної посади та зарахування у розпорядження - «скасовано як нереалізований» (наказом Командувача Десантно-штурмових військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 31.03.2025 р. № 119).

Однак, не скасовано пункт 9 (параграф 1) оскаржуваного наказу Командувача Десантно-штурмових військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 26.01.2025 р. № 27, яким майора ОСОБА_2 , заступника командира НОМЕР_6 аеромобільного батальйону військової частини НОМЕР_4 призначено командиром аеромобільного батальйону цієї самої бригади.

Вважає, що таким чином наявна протиправна бездіяльність відповідача Військової частини НОМЕР_2 Міністерства оборони України та залишається вимога про скасування пункту 9 (параграф 1) наказу Командувача Десантно-штурмових військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 26.01.2025 р. № 27, а тому підстав для закриття провадження у справі або залишення позову без розгляду відсутні.

Відповідач 2 - Військова частина НОМЕР_4 , Міністерства оборони України заперечувала проти задоволення позовних вимог, надала до суду відзив де зазначила, що позивач проходив військову службу за контрактом у військовій частині НОМЕР_4 у періоди з 09.11.2021 по 04.10.2022 та з 04 жовтня 2024 року по 03 квітня 2025 року, що підтверджується відповідними документами, які наявні в матеріалах справи.

Відповідач звертає увагу суду, що у зв'язку із довгостроковим лікуванням командира НОМЕР_6 аеромобільного батальйону військової частини НОМЕР_4 майора ОСОБА_1 відповідно до пункту 116 підпункту 15 Положення про проходження громадянами Україні військової служби у Збройних Силах України увільнено від займаної посади і зараховано у розпорядження командувача Десантно-штурмових військ Збройних Сил України з 26 січня 2025 року, про що видано відповідний наказ командувача Десантно-штурмових військ Збройних Сил України (далі ДШВ ЗСУ) № 27 від 26 січня 2025 року.

Разом з тим, пунктом 9 того ж наказу командувача ДШВ ЗСУ заступника командира НОМЕР_6 аеромобільного батальйону військової частини НОМЕР_4 майора ОСОБА_2 , призначено на посаду командира НОМЕР_6 аеромобільного батальйону військової частини НОМЕР_4 .

На виконання вимог наказу командувача ДШВ ЗСУ № 27 від 26 січня 2025 року командуванням військової частини НОМЕР_4 вжито заходів для його реалізації, а саме 27.01.2025 видано наказ по стройовій частині № 27 яким командира НОМЕР_6 аеромобільного батальйону військової частини НОМЕР_4 майора ОСОБА_3 увільнено від займаної посади і зараховано у розпорядження командувача ДШВ ЗСУ у зв'язку із довгостроковим лікуванням. Після чого, командуванням військової частини НОМЕР_4 видано наказ № 36 від 05.02.2025 яким заступника командира 2 аеромобільного батальйону майора ОСОБА_2 призначено на посаду командира батальйону НОМЕР_6 аеромобільного батальйону військової частини НОМЕР_4 .

Виходячи із вище зазначеного, відповідно до перелічених вимог законодавства командування військової частини НОМЕР_4 діяло в межах та в спосіб передбачений вимогами законів та підзаконних нормативних актів з метою реалізації наказу вищого командування.

Відповідач наголошує на тому, що після реалізації командуванням військової частини НОМЕР_4 наказу командувача ДШВ ЗСУ № 27 від 26.01.2025, командувач ДШВ ЗСУ у метод та спосіб передбачений нормами вищевказаного законодавства видав наказ (по особовому складу) № 119 від 31.03.2025, яким командира аеромобільного батальйону військової частини НОМЕР_4 майора ОСОБА_1 призначено на посаду оперативним черговим відділу оперативних чергових командного центру штабу управління 8 корпусу Десантно-штурмових військ.

Цим же наказом пунктом 22 скасовано як не реалізований пункт 133 наказу командувача ДШВ ЗСУ (по особовому складу) від 11 березня 2025 року № 87 про призначення майора ОСОБА_1 , колишнього командира аеромобільного батальйону військової частини НОМЕР_4 на посаду оперативним черговим відділу оперативних чергових командного центру штабу управління 8 корпусу Десантно-штурмових військ.

Окрім того, пунктом 23 наказу командувача ДШВ ЗСУ № 119 (по особовому складу) параграф 2 наказу командувача ДШВ ЗСУ (по особовому складу) від 26.01.2025 № 27 про звільнення з займаної посади та зарахування у розпорядження командувача ДШВ ЗСУ майора ОСОБА_1 , командира аеромобільного батальйону військової частини НОМЕР_4 скасовано як нереалізований.

Звертає увагу, що ані наказом командувача ДШВ ЗСУ (по особовому складу) № 119 від 31.03.2025 ані будь-яким іншим наказом не приймалось рішення щодо скасування пункту 9 наказу командувача ДШВ ЗСУ (по особовому складу) № 27 від 26.01.2025, а відповідно правових підстав для увільнення з займаної посади командира 2 аеромобільного батальйону військової частини НОМЕР_4 майора ОСОБА_2 у командування військової частини НОМЕР_4 не було.

На теперішній час у командування військової частини НОМЕР_4 відсутній механізм для скасування наказу командира військової частини НОМЕР_4 (по стройовій частині) № 27 від 27.01.2025. На підставі викладеного просили відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Від третьої особи яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів ОСОБА_2 на адресу будь - яких заяв та клопотань не надходило.

Ухвалою суду від 17 березня 2025 року позовну заяву прийнято до розгляду, провадження у справі відкрито, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження, без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи. В ухвалі було запропоновано відповідачам у п'ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати суду відзив на позовну заяву зі всіма доказами на його підтвердження, які наявні у відповідачів.

Ухвалою суду від 19 травня 2025 року вирішено перейти зі спрощеного позовного провадження до розгляду справи за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання, строк проведення якого продовжено на 30 днів, та повідомлено учасників справи, що проведення підготовчого засідання у справі відбудеться 17 червня 2025 року об 11 год. 00 хв. в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду, за адресою: 84112, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Незалежності, буд. 1.

Залучено до участі у справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_2 Міністерства оборони України, Військової частини НОМЕР_4 , Міністерства оборони України про визнання протиправними та скасування наказів, зобов'язання поновити на посаді, - як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів ОСОБА_2 .

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 10 червня 2025 року відмовлено у задоволенні клопотання представника позивача про участь у судовому засіданні, призначеному на 17.06.2025 року в режимі відеоконференції по справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_2 Міністерства оборони України, Військової частини НОМЕР_4 , Міністерства оборони України про визнання протиправними та скасування наказів, зобов'язання поновити на посаді.

Ухвалами суду від 12 червня 2025 року відмовлено у задоволенні клопотань представників позивача та відповідача Військової частини НОМЕР_2 Міністерства оборони України про участь у судовому засіданні, призначеному на 17.06.2025 року в режимі відеоконференції по справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_2 Міністерства оборони України, Військової частини НОМЕР_4 , Міністерства оборони України про визнання протиправними та скасування наказів, зобов'язання поновити на посаді.

Ухвалою суду від 17 червня 2025 року відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача Військової частини НОМЕР_2 про закриття провадження у справі №200/1707/25 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_2 Міністерства оборони України, Військової частини НОМЕР_4 , Міністерства оборони України в частині позовних вимог про визнання протиправним та скасувати п.п. 9, 11 наказу командувача десантно штурмових військ Збройних Сил України - командира військової частини НОМЕР_2 від 26.01.2025 № 27 (по особовому складу), якими майора ОСОБА_1 , командира НОМЕР_6 аеромобільного батальйону НОМЕР_7 окремої аеромобільної бригади до його повернення звільнено з займаної посади та зараховано у розпорядження командувача десантно-штурмових військ Збройних Сил України та залишення без розгляду адміністративного позову ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_2 Міністерства оборони України, Військової частини НОМЕР_4 , Міністерства оборони України у справі №200/1707/25, в частині позовних вимог про визнання протиправним та скасувати п.п. 9, 11 наказу командувача десантно штурмових військ Збройних Сил України - командира військової частини НОМЕР_2 від 26.01.2025 № 27 (по особовому складу), якими майора ОСОБА_2 , заступника командира аеромобільного батальйону НОМЕР_7 окремої аеромобільної бригади - призначено командиром НОМЕР_6 аеромобільного батальйону цієї самої бригади.

Ухвалою суду від 17 червня 2025 року закрито підготовче провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_2 Міністерства оборони, Військової частини НОМЕР_4 Міністерства оборони України про визнання протиправними та скасування наказів, зобов'язання поновити на посаді.

Проведення судового засідання для розгляду справи по суті призначено на 09 липня 2025 року на 10 год. 00 хв. в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду за адресою: 84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, вул. Незалежності, буд. 1.

Ухвалою суду від 25 червня 2025 року відмовлено у задоволенні клопотання представника позивача про участь у судовому засіданні, призначеному на 09.07.2025 року о 10.00 в режимі відеоконференції по справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_2 Міністерства оборони України, Військової частини НОМЕР_4 , Міністерства оборони України про визнання протиправними та скасування наказів, зобов'язання поновити на посаді.

Ухвалою суду від 02 липня 2025 року відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про участь у судовому засіданні, призначеному на 09.07.2025 року о 10.00 в режимі відеоконференції по справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_2 Міністерства оборони України, Військової частини НОМЕР_4 , Міністерства оборони України про визнання протиправними та скасування наказів, зобов'язання поновити на посаді.

До судового засідання 09 липня 2025 року сторони та третя особа не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, заяв про відкладення розгляду справи до суду не надавали.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта. З урахуванням зазначених приписів суд здійснив розгляд справи у письмовому провадженні.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на теперішній час перебуває на військовій службі за контрактом у Військовій частині НОМЕР_9 , про що свідчить довідка від 27.05.2025 року № 2651/686.

Відповідно до витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_4 (по стройовій частині) від 01.01.2025 р. № 1 (дод. 6) майора ОСОБА_1 , командира НОМЕР_6 аеромобільного батальйону військової частини НОМЕР_4 (далі - Позивач) вважати таким, що вибув у відрядження до військової частини НОМЕР_10 АДРЕСА_4 , з “01» січня 2025 року, з метою вдосконалення системи підготовки мобілізаційних ресурсів навчального батальйону “Граніт-3», вибув та вилучений зі складу сил та засобів, що беруть безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій (здійснення заходів).

Відповідно до виписки із медичної карти стаціонарного хворого № 95 від 20.01.2025 р., ОСОБА_1 в період з 06.01.2025 р. по 21.01.2025 р. перебував на стаціонарному лікуванні у військовій частині НОМЕР_8 , АДРЕСА_4 .

21.01.2025 р. командир зведеного навчального батальйону “Граніт-3» подав рапорт командиру військової частини НОМЕР_10 (до якої був відряджений Позивач) про те, що ОСОБА_1 повернувся до навчального батальйону “Граніт-3» після лікування, просить дозволу про зарахування на продовольче забезпечення з вечері 21.01.2025 р., до рапорту додано копію виписки із медичної карти стаціонарного хворого № 95 від 20.01.2025р.

Наказом командувача Десантно-штурмових військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 26.01.2025 року № 27:

параграф 1 «відповідно до пунктів 82 та 257 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України нижчепойменованих осіб офіцерського складу Десантно-штурмових військ Збройних Сил України звільнити з займаних посад і призначити»: п.9 Майора ОСОБА_2 заступника командира аеромобільного батальйону НОМЕР_7 окремої аеромобільної бригади - командиром аеромобільного батальйону цієї самої бригади - ВОС-0212003;

параграф 2 «відповідно до п. 116 підпункту 15 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, нижчепойменованих осіб офіцерського складу, які перебувають на тривалому лікуванні у зв'язку з отриманим пораненням або хворобою, отриманою в особливий період, чи у полоні, як заручники або інтерновані особи, до їх повернення - звільнити з займаних посад та зарахувати у розпорядження командувача Десантно-штурмових військ Збройних Сил України з 26 січня 2025 року та на термін перебування у розпорядженні утримувати на всіх видах забезпечення та у списках особового складу НОМЕР_7 окремої аеромобільної бригади»: п. 11 Майора ОСОБА_1 командира аеромобільного батальйону НОМЕР_7 окремої аеромобільної бригади.

Наказом командира військової частини НОМЕР_4 (по стройовій частині) від 27.01.2025 р. № 27 «відповідно до п. 116 підпункту 15 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, нижчепойменованих військовослужбовців, які перебувають на тривалому лікуванні у зв'язку з отриманим пораненням або хворобою, увільнити від займаної посади і зарахувати у розпорядження командувача Десантно-штурмових військ Збройних Сил України з 26.01.2025 р: майора ОСОБА_1 , командира НОМЕР_6 аеромобільного батальйону військової частини НОМЕР_4 », підстава - наказ Командувача Десантно-штурмових військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 26.01.2025 р. № 27.

Наказом командувача Десантно-штурмових військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 11.03.2025 року № 87 параграф 2 «Відповідно до пункту 117 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України нижчепойменованих осіб офіцерського складу, які перебувають у розпорядженні командувача Десантно-штурмових військ Збройних Сил України призначити»: п. 133 майора ОСОБА_1 колишнього командира аеромобільного батальйону НОМЕР_7 окремої аеромобільної бригади - оперативним черговим відділу оперативних чергових командного центру штабу управління 8 корпусу Десантно-штурмових військ, ВОС 0212003.

Наказом командувача Десантно-штурмових військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 31.03.2025 року № 119:

параграф 1 «Відповідно до пункту 82 та 257 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, нижчепойменованих осіб офіцерського складу Десантно-штурмових військ Збройних Сил України, звільнити з займаних посад і призначити»: п. 20 майора ОСОБА_1 командира аеромобільного батальйону НОМЕР_7 окремої аеромобільної бригади - оперативним черговим відділу оперативних чергових командного центру штабу управління 8 корпусу Десантно-штурмових військ, ВОС 0212003;

параграф 3 пункт 22 «Пункт 133 наказу командувача Десантно-штурмових військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 11 березня 2025 року № 87 про призначення майора ОСОБА_4 , колишнього командира аеромобільного батальйону НОМЕР_7 окремої аеромобільної бригади - оперативним черговим відділу оперативних чергових командного центру штабу управління 8 корпусу Десантно-штурмових військ, ВОС 0212003, скасувати як нереалізований. Підстава: клопотання начальника управління персоналом (G1) штабу військової частини НОМЕР_2 від 30.03.2025 № 117/32360;

параграф 3 пункт 23 «§ 2 наказу командувача Десантно-штурмових військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 26 січня 2025 року № 27 про звільнення з займаної посади та зарахування у розпорядження командувача Десантно- штурмових військ Збройних Сил України майора ОСОБА_4 , командира аеромобільного батальйону НОМЕР_7 окремої аеромобільної бригади», скасувати як нереалізований. Підстава: клопотання начальника управління персоналом (G1) штабу військової частини НОМЕР_2 від 30.03.2025 № 117/32360.

Наказом командира військової частини НОМЕР_9 від 07.04 2025 року № 15 вважати такими що зараховані в списки особового складу військової частини НОМЕР_9 , справи та посаду прийняли і приступили до виконання службових обов'язків за посадою:

2.1. Майора ОСОБА_1 , який прибув із військової частини НОМЕР_4 АДРЕСА_5 , призначеного наказом командувача Десантно-штурмових військ Збройних Сил України (по особовому складу) №119 від 31 березня 2025 року на посаду оперативного чергового відділу оперативних чергових командного центру штабу управляння військової частини НОМЕР_9 , ВОС - 0212003 з 07 квітня 2025 року зарахувати до списків військової частини НОМЕР_11 , на всі види забезпечення при військовій частині НОМЕР_10 , на продовольче забезпечення при військовій частині НОМЕР_12 зі сніданку 07 квітня 2025 року.

Вважати таким, шо справи та посаду прийняв і приступив до виконання обов'язків за посадою з посадовим окладом 5070 гривень на місяць, шпк- майор.

Виплачувати премію за особистий внесок в загальні результати служби у розмірі 440% посадового окладу відповідно до наказу Міністерства оборони України від 07 червня 2018 року №260, окремого доручення Міністра оборони України №156/уд від 09 січня 2025 року.

Виплачувати надбавку за особливості проходження служби у розмірі 65% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років відповідно до наказу Міністерства оборони України від 07 червня 2018 року №260, окремого доручення Міністра оборони України №156/уд від 09 січня 2025 року.

Підстава: витяг з наказу КДПІВ ЗСУ (по особовому складу) Лігі 19 від 31 березня 2025 року, припис військової частини НОМЕР_13 від 03 квітня 2025 року №692/7283, витяг із наказу командира військової частини НОМЕР_14 (по строковій частині) від 03 квітня 2025 року №96, рапорт майора ОСОБА_1 внутр№71 від 07.04.2025.

Не погоджуючись із спірними наказами командувача десантно-штурмових військ Збройних Сил України - командира військової частини НОМЕР_2 від 26.01.2025 № 27 та командира військової частини НОМЕР_4 від 27.01.2025 року № 27, в частині, що стосується його, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку заявленим позовним вимогам та запереченням проти них, суд зазначає наступне.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Водночас, положеннями ст.17 Конституції України визначено, що захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України. Держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Згідно ст.65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Положеннями ч.ч. 1, 2 ст.17 Закону України «Про оборону України» передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Громадяни України чоловічої статі, придатні до проходження військової служби за станом здоров'я і віком, а жіночої статі - також за відповідною фаховою підготовкою, повинні виконувати військовий обов'язок згідно із законодавством.

Відповідно до положень ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Військовий обов'язок включає, зокрема: прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби.

Приписами ст. 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» визначено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Проходження військової служби здійснюється: громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом.

Громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які проходять військову службу, є військовослужбовцями.

Згідно з абз.2 ч.4 ст.3 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» зміст мобілізації становить переведення Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту на організацію і штати воєнного часу.

Суд зазначає, що приписами ст.1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано; особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій; воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Згідно з ч.ч. 5, 7 ст.6 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військові посади, передбачені штатами воєнного часу, при переведенні Збройних Сил України, інших військових формувань на організацію і штати воєнного часу підлягають заміщенню резервістами або іншими військовозобов'язаними в порядку, визначеному Генеральним штабом Збройних Сил України, а в Службі безпеки України та Службі зовнішньої розвідки України - в порядку, визначеному їх керівниками.

Порядок призначення на військові посади встановлюється Конституцією України, законами України, положеннями про проходження військової служби, про проходження громадянами України служби у військовому резерві.

З аналізу вищевикладених норм вбачається, що період дії воєнного стану або дії рішення про мобілізацію (крім цільової) є особливим періодом, який передбачає перехід Збройних Сил України та інших військових формувань на штати воєнного стану, які передбачають заміщення воєнних посад.

Водночас, суд зазначає, що Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153/2008 затверджено Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України (далі - Положення № 1153/2008), яким визначається порядок проходження громадянами України (далі - громадяни) військової служби у Збройних Силах України та врегулювання питань, пов'язаних з проходженням такої служби під час виконання громадянами військового обов'язку в запасі.

Це Положення застосовується також до відносин, що виникають у зв'язку з проходженням у Збройних Силах України кадрової військової служби особами офіцерського складу до їх переходу в установленому порядку на військову службу за контрактом або звільнення з військової служби.

Відповідно до абз.1 та 2 п.12 Положення № 1153/2008 встановлення, зміна або припинення правових відносин військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом та за призовом осіб офіцерського складу (зокрема, присвоєння та позбавлення військового звання, пониження та поновлення у військовому званні, призначення на посади та звільнення з посад, переміщення по службі, звільнення з військової служби, залишення на військовій службі понад граничний вік перебування на військовій службі, направлення за кордон, укладення та припинення (розірвання) контракту, продовження його строку тощо) оформлюється письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких встановлюються Міністерством оборони України.

Право видавати накази по особовому складу надається командирам, командувачам, начальникам, керівникам (далі - командири (начальники) органів військового управління, з'єднань, військових частин, установ, організацій, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, які утримуються на окремих штатах (далі - військові частини), за посадами яких штатом передбачено військове звання підполковника (капітана 2 рангу) і вище, а також керівникам служб персоналу Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України.

Згідно із пп.1 п.81 Положення №1153/2008 призначення на посади здійснюється: військовослужбовців, які проходять військову службу (крім військовослужбовців строкової військової служби) - Міністром оборони України та посадовими особами відповідно до номенклатури посад для призначення військовослужбовців (далі - номенклатура посад), яка затверджується Міністром оборони України.

Відповідно до п.85 Положення №1153/2008 просування по службі військовослужбовців здійснюється за рейтинговим принципом та за умови перебування військовослужбовців у резерві або на конкурсній основі на посади науково-педагогічних (наукових) працівників.

Порядок формування та використання резерву, а також порядок призначення осіб офіцерського складу на посади науково-педагогічних (наукових) працівників визначаються Міністерством оборони України.

В той же час, абз. 2 п. 257 Положення №1153/2008 передбачено, що для доукомплектування Збройних Сил України в особливий період просування військовослужбовців по службі здійснюється без дотримання вимог пунктів 85, 87 цього Положення, а призначення військовослужбовців на рівнозначні та нижчі посади здійснюється без згоди військовослужбовців, за винятком випадків, визначених пунктом 112 цього Положення.

Приписами п.116 Положення № 1153/2008 передбачено, що зарахування військовослужбовців наказами по особовому складу в розпорядження посадових осіб, які мають право призначення на посади, для вирішення питання щодо дальшого їх службового використання допускається в разі, зокрема, якщо військовослужбовці перебувають на тривалому лікуванні у зв'язку з отриманим пораненням або хворобою, отриманою в особливий період, чи у полоні, як заручники або інтерновані особи, - до їх повернення.

Судом встановлено, підтверджується матеріалами справи та не оспорюється сторонами, що наказом командувача Десантно-штурмових військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 26.01.2025 року № 27 майора ОСОБА_1 командира аеромобільного батальйону НОМЕР_7 окремої аеромобільної бригади звільнено з займаної посади та зарахувати у розпорядження командувача Десантно-штурмових військ Збройних Сил України з 26 січня 2025 року на підставі п. 116 підпункту 15 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України. На підставі цього наказу був прийнятий і спірний наказ військової частини НОМЕР_4 (по стройовій частині) від 27.01.2025 р. № 27 про увільнення від займаної посади і зарахування у розпорядження командувача Десантно-штурмових військ Збройних Сил України з 26.01.2025 майора ОСОБА_1 , командира НОМЕР_6 аеромобільного батальйону військової частини НОМЕР_4 .

Суд зазначає, що відповідно до абзацу першого пункту 11 статті 10-1 Закону № 2011 військовослужбовцю на підставі висновку військово-лікарської комісії надається відпустка для лікування у зв'язку з хворобою або відпустка для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва) із збереженням грошового та матеріального забезпечення. Тривалість такої відпустки визначається характером захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва). Відпустка надається без урахування часу, необхідного для проїзду в межах України до місця проведення відпустки та назад, але не більше двох діб в один кінець. Загальний час безперервного перебування військовослужбовця в закладах охорони здоров'я та у відпустці для лікування у зв'язку з хворобою або у відпустці для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва) із збереженням грошового та матеріального забезпечення не може перевищувати 12 місяців поспіль. Огляд військово-лікарською комісією для вирішення питання про потребу у тривалому лікуванні проводиться не пізніше ніж через чотири місяці від початку лікування. Якщо відповідно до медичних документів закладу охорони здоров'я іноземної держави, до якого військовослужбовця направлено в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, хвороба або поранення (контузія, травма або каліцтво) військовослужбовця перешкоджає йому прибути до військово-лікарської комісії для проведення огляду з метою визначення потреби у тривалому лікуванні, такий огляд проводиться дистанційно в порядку, встановленому Міністерством оборони України. Висновок військово-лікарської комісії про потребу у тривалому лікуванні є підставою для продовження часу перебування військовослужбовця в закладах охорони здоров'я та у відпустці для лікування у зв'язку з хворобою або у відпустці для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва) із збереженням грошового та матеріального забезпечення на строк, визначений у такому висновку.

Після закінчення встановленого абзацом першим цього пункту строку безперервного перебування на лікуванні у закладах охорони здоров'я та у відпустці для лікування у зв'язку з хворобою або у відпустці для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва) військовослужбовець підлягає огляду військово-лікарською комісією для вирішення питання про придатність його до військової служби. Не пізніше закінчення встановленого абзацом першим цього пункту строку безперервного перебування на лікуванні в закладах охорони здоров'я та у відпустці для лікування у зв'язку з хворобою або у відпустці для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва) військовослужбовець підлягає огляду військово-лікарською комісією для вирішення питання про його придатність до військової служби.

Відповідно до виписки із медичної картки стаціонарного хворого № 95 вбачається, що позивач перебував на стаціонарному лікуванні у військовій частині НОМЕР_8 в період з 06.01.2025 р. по 21.01.2025 р.

Отже, суд констатує, що на момент винесення спірного наказу командувача Десантно-штурмових військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 26.01.2025 року № 27 позивач взагалі не знаходився лікуванні, а тому у відповідача не було правових підстав для видання наказу в частині звільнення з займаної посади та зарахування у розпорядження командувача Десантно- штурмових військ Збройних Сил України майора ОСОБА_4 , командира аеромобільного батальйону НОМЕР_7 окремої аеромобільної бригади, що свідчить про його протиправність. Належних та допустимих доказів на спростування вказаних обставин відповідачами до суду не надано.

Наказом командувача Десантно-штурмових військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 31.03.2025 року № 119: параграф 3 пункт 23 «§ 2 наказу командувача Десантно-штурмових військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 26 січня 2025 року № 27 про звільнення з займаної посади та зарахування у розпорядження командувача Десантно- штурмових військ Збройних Сил України майора ОСОБА_4 , командира аеромобільного батальйону НОМЕР_7 окремої аеромобільної бригади», скасований як нереалізований. Разом з тим, самостійне скасування оспорюваного пункту наказу відповідачем не відміняє того факту, що його було прийнято протиправно, проте з урахуванням встановлених обставин відсутні підстави для його скасування.

З огляду на те, що суд дійшов висновку про протиправність «§ 2 наказу командувача Десантно-штурмових військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 26 січня 2025 року № 27 про звільнення з займаної посади та зарахування у розпорядження командувача Десантно- штурмових військ Збройних Сил України майора ОСОБА_4 , командира аеромобільного батальйону НОМЕР_7 окремої аеромобільної бригади» так само, підлягає скасуванню як похідний і пункт 9 наказу командира військової частини НОМЕР_4 (по стройовій частині) від 27.01.2025 р. № 27 щодо увільнення від займаної посади і зарахування у розпорядження командувача Десантно-штурмових військ Збройних Сил України з 26.01.2025 майора ОСОБА_1 , командира НОМЕР_6 аеромобільного батальйону військової частини НОМЕР_4 », адже був прийняти на реалізацію попереднього наказу. При цьому, суд вважає, що відсутні підстави для визнання такого наказу протиправним, з огляду на те, що в даному випадку Військова частина НОМЕР_4 діяла у межах повноважень та у спосіб, передбачених законодавством.

Щодо позовних вимог про визнання протиправним та скасування пункту 9 (параграф 1) оскаржуваного наказу Командувача Десантно-штурмових військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 26.01.2025 р. № 27, яким майора ОСОБА_2 , заступника командира НОМЕР_6 аеромобільного батальйону військової частини НОМЕР_4 призначено командиром аеромобільного батальйону цієї самої бригади, суд зазначає, що вони не підлягають задоволенню з огляду на те, що сам по собі факт призначення майора ОСОБА_2 командиром аеромобільного батальйону не зачіпає та не порушує жодних прав позивача, а отже відсутнє право позивача яке підлягає судовому захисту.

При цьому, суд звертає увагу, що відповідно до п.232 Положення №1153/2008 у разі незаконного звільнення військовослужбовця з військової служби поновлення його на попередній або рівнозначній посаді здійснюється наказом посадової особи, яка має право звільнення цієї категорії військовослужбовців з військової служби, їй рівнозначної або вищої. Наказ видається на підставі копії рішення суду, матеріалів службового розслідування та копії наказу, виданого відповідним командиром (начальником), про притягнення до дисциплінарної відповідальності посадових осіб, винних у незаконному звільненні військовослужбовця.

Скасування оскаржених наказів в частині звільнення позивача із займаної посади має наслідком поновлення його на посаді, яку він займав до реалізації указаних наказів.

Позивача фактично звільнено з посади командира НОМЕР_6 аеромобільного батальйону НОМЕР_7 окремої аеромобільної бригади з 26 січня 2025 року.

Таким чином, останнім днем служби позивача є 26 січня 2025 року і відповідно він підлягає поновленню на посаді командира НОМЕР_6 аеромобільного батальйону НОМЕР_7 окремої аеромобільної бригади, яку займав до звільнення з військової служби, з 26 січня 2025 року.

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 1 ст.9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з частинами 1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.3 ст.90 КАС України, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

З урахуванням викладеного, суд доходить висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню та належним способом захисту порушеного права позивача є скасування п. 9 наказу командира військової частини НОМЕР_4 від 27.01.2025 р. № 27 (по стройовій частині), яким майора ОСОБА_1 , командира НОМЕР_6 аеромобільного батальйону НОМЕР_7 окремої аеромобільної бригади увільнено від займаної посади та зараховано у розпорядження командувача Десантно-штурмових військ Збройних Сил України та поновлення майора ОСОБА_1 на посаді командира НОМЕР_6 аеромобільного батальйону НОМЕР_7 окремої аеромобільної бригади з 26.01.2025 року.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 371 КАС України негайно виконуються рішення суду про поновлення на посаді у відносинах публічної служби.

Судові витрати стягненню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 12, 14, 72, 76, 90, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Військової частини НОМЕР_2 Міністерства оборони України (місцезнаходження: АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), Військової частини НОМЕР_4 , Міністерства оборони України (місцезнаходження: АДРЕСА_3 , ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів ОСОБА_2 , про визнання протиправними та скасування наказів, поновлення на посаді задовольнити частково.

Скасувати п. 9 наказу командира військової частини НОМЕР_4 від 27.01.2025 р. № 27 (по стройовій частині), яким майора ОСОБА_1 , командира НОМЕР_6 аеромобільного батальйону НОМЕР_7 окремої аеромобільної бригади увільнено від займаної посади та зараховано у розпорядження командувача Десантно-штурмових військ Збройних Сил України.

Поновити майора ОСОБА_1 на посаді командира НОМЕР_6 аеромобільного батальйону НОМЕР_7 окремої аеромобільної бригади з 26 січня 2025 року.

В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Допустити негайне виконання рішення суду в частині поновлення майора ОСОБА_1 на посаді командира НОМЕР_6 аеромобільного батальйону НОМЕР_7 окремої аеромобільної бригади з 26 січня 2025 року.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 10 липня 2025 року.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя А.Б. Христофоров