Ярмолинецький районний суд Хмельницької області
Справа № 689/1044/25
3/689/515/25
11.07.25
11 липня 2025 року селище Ярмолинці
Суддя Ярмолинецького районного суду Хмельницької області Кульбаба А.В., розглянувши в судовому засіданні в селищі Ярмолинці матеріали, які надійшли від ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживаючого: АДРЕСА_1 , військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 ,
за ч. 4 ст. 172-11 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
Відповідно до протоколу про військове адміністративне правопорушення серії ЛВХ № 186 від 20 травня 2025 року ОСОБА_1 притягується до адміністративної відповідальності за те, що він в період з 8 год. 00 хв. 17 травня 2025 року по 8 год. 00 хв. 19 травня 2025 року проводив час на власний розсуд, не пов'язаний із проходженням військової служби, поважних причин відсутності на військовій службі не надав, тим самим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 172-11 КУпАП, а саме: самовільне залишення військової частини або місця служби військовослужбовцем (крім строкової військової служби), а також нез'явлення його вчасно без поважних причин на військову службу у разі призначення або переведення, нез'явлення у відрядження, відпустки або з лікувального закладу в умовах особливого періоду.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи.
Дослідивши матеріали справи в цілому, оцінивши докази по справі в їх сукупності, суддя приходить до висновку, що справу про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 172-11 КУпАП, відносно ОСОБА_1 необхідно закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Статтею 7 КУпАП передбачено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Так, згідно ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Стаття 280 КУпАП передбачає, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч. 4 ст. 172-11 КУпАП відповідальність за цієї статтею наступає за самовільне залишення військової частини або місця служби військовослужбовцем ( крім строкової військової служби), а також військовозобов'язаним та резервістом під час проходження зборів, а також нез'явлення його вчасно без поважних причин на військову службу у разі призначення або переведення, нез'явлення з відрядження, відпустки або з лікувального закладу тривалістю до десяти діб, вчинене в умовах особливого періоду, крім воєнного стану.
Отже, оскільки Указом Президента України № 235/2025 від 15 квітня 2025 року продовжено на території України з 5 год. 30 хв. 9 травня 2025 року строком на 90 діб воєнний стан, тому дії ОСОБА_1 мають бути кваліфіковані за ч. 3 ст. 172-11 КУпАП, а не за ч. 4 ст. 172-11 КУпАП. В свою чергу, КУпАП не надає судді права перекваліфіковувати діяння, що зазначені в протоколі про адміністративне правопорушення.
Таким чином, справу про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 172-11 КУпАП, відносно ОСОБА_1 необхідно закрити в зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 7, 245-249, 251, 252, 256, 268, 279, 280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення;
постановив:
Справу про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 172-11 КУпАП, відносно ОСОБА_1 закрити в зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено прокурором у випадках, передбачених частиною 5 статті 7 цього Кодексу, особою, щодо якої її винесено, а також потерпілим.
Апеляційну скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга подається до Хмельницького апеляційного суду через Ярмолинецький районний суд Хмельницької області.
Суддя А.В. Кульбаба