Ярмолинецький районний суд Хмельницької області
Справа № 689/1223/25
1-кс/689/109/25
8 липня 2025 року селище Ярмолинці
Слідчий суддя Ярмолинецького районного суду Хмельницької області ОСОБА_1 , за участю: секретаря судового засідання - ОСОБА_2 , з участю заявника - ОСОБА_3 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Ярмолинці скаргу ОСОБА_3 на бездіяльність уповноважених осіб Відділення поліції № 3 Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області про невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань,
встановив:
До Ярмолинецького районного суду Хмельницької області надійшла скарга ОСОБА_3 на бездіяльність уповноважених осіб Відділення поліції № 3 Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області про невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
В скарзі заявник зазначила, що вона 30 травня 2025 року вона у Відділення поліції № 3 Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області надавала пояснення щодо умисного невиконання службовими особами Управління праці та соціального захист населення Хмельницької районної державної адміністрації постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 12 жовтня 2023 року. Однак, всупереч ст. 214 КПК України її заява не зареєстрована в Єдиному реєстрі досудових розслідувань. Вважає, що така бездіяльність органів досудового розслідування є протиправною, порушує її права та суперечить вимогам ст. 214 КПК України. Просила суд визнати незаконною бездіяльність посадових осіб Відділення поліції № 3 Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР та зобов'язати уповноважених осіб Відділення поліції № 3 Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про кримінальне правопорушення за її поясненнями про вчинення кримінального правопорушення від 30 травня 2025 року відповідно до ст. 214 КПК України.
В судовому засіданні заявник підтримала вимоги своєї скарги, просила скаргу задоволити.
Слідчий суддя, заслухавши пояснення заявника, прийшов до висновку, що скаргу слід задоволити.
Слідчим суддею встановлено, що заявником 20 лютого 2025 року поштовим зв'язком на ім'я Міністра внутрішніх справ України було направлено скаргу про умисне невиконання посадовими особами Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької РДА постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 12 жовтня 2023 року, тобто про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст. 382 КК України (а.с. 7-8 матеріалів перевірки). Аналогічне звернення нею 20 лютого 2025 року було спрямоване до Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області (а.с. 8-12). Однак, відповідні відомості до ЄРДР внесені не були, а заявнику відповідь не надано. А 30 травня 2025 року заявниця в приміщенні Відділення поліції № 3 Хмельницького РУП надала детальні пояснення щодо невиконання рішення суду (а.с. 14-15).
Відповідно до ч. 1 ст. 214 КПК України слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування.
А згідно ч. 4 ст. 214 КПК України слідчий, прокурор, інша службова особа, уповноважена на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, зобов'язані прийняти та зареєструвати таку заяву чи повідомлення. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.
Згідно ч. 2 ст. 214 КПК України досудове розслідування розпочинається з моменту внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Положення ст. 214 КПК України перебувають у взаємозв'язку з ч. 1 ст. 2 КК України, згідно з якою підставою кримінальної відповідальності є вчинення особою суспільно небезпечного діяння, яке містить склад кримінального правопорушення, передбаченого цим Кодексом.
Відповідно до п. п. 2 п. 1 розділу ІІ Положення про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення, затвердженого наказом Генерального прокурора, від 30 червня 2020 року № 298 (далі Положення), відомості про кримінальне правопорушення, викладені у заяві, повідомленні чи виявлені з іншого джерела, повинні відповідати вимогам пункту 4 частини п'ятої статті 214 КПК України, зокрема мати короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення.
Крім того, згідно п. п. 7 п. 2 розділу ІІ вказаного Положення до Реєстру підлягають внесенню відомості, які характеризують кримінальне правопорушення.
Аналіз вищезазначених положень закону України, а також Положення дає підстави для висновку, що чинні процесуальні норми законодавства не передбачають для слідчого чи прокурора іншої альтернативи, ніж невідкладне внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР. Згаданий обов'язок слідчого або прокурора не вимагає оцінки цими суб'єктами такої заяви (повідомлення) на предмет наявності ознак складу злочину для того, щоб вчинити процесуальну дію, яка полягає у внесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР. Наведене підтверджується імперативними положеннями ч. 4 ст. 214 КПК, згідно з якою відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.
Аналіз ч. 1 ст. 214 КПК України дає підстави стверджувати про те, що відомості до ЄРДР вносяться не по усякій заяві чи повідомленні, а саме по заяві чи повідомленні про вчинене кримінальне правопорушення. Чинний КПК України не містить поняття «заява про вчинене кримінальне правопорушення» та перелік ознак, які дають підстави для віднесення певної заяви до заяви про вчинене кримінальне правопорушення. На думку слідчого судді, указані обставини можливо встановити із змісту ч. 5 ст. 214 КПК України, якою передбачений перелік відомостей, які вносяться до ЄРДР. Аналіз указаної норми закону дає підстави стверджувати про те, що заявою про вчинене кримінальне правопорушення є письмове звернення до особи, уповноваженої на внесення відомостей до ЄРДР, про вчинене діяння, яке підпадає під ознаки однієї чи декількох статей (частин статей) Особливої частини КК України із викладенням у цьому зверненні обставин, що можуть свідчити про вчинене кримінальне правопорушення та дають можливість особі, уповноваженій на внесення відомостей до ЄРДР, здійснити попередню правову кваліфікацію цього діяння із зазначенням статті (статей, частини статті, статей) Особливої частини КК України. Зміст указаної вище норми закону указує на те, що для внесення відомостей до ЄРДР про вчинене кримінальне правопорушення достатньо подання заяви, яка формально відповідає зазначеним вище критеріям. При цьому, законом не передбачено можливості оцінки на етапі внесення відомостей до ЄРДР про вчинене кримінальне правопорушення обґрунтованості викладених у заяві обставин, підтвердження викладених у заяві фактів, вимагання доказів на підтвердження викладених у заяві обставин тощо. Указані обставини можуть бути підставою для закриття кримінального провадження в порядку ст. 284 КПК України після проведення досудового розслідування у необхідному об'ємі.
Слідчим суддею встановлено, що повідомлення заявника ОСОБА_3 від 20 лютого 2025 року та від 25 лютого 2025 року про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого статтею 382 КК України, службовими особами Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької районної державної адміністрації, відповідає вимогам ч. 5 ст. 214 КПК України.
Отже, слідчий суддя приходить до висновку, що уповноваженою особою Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області порушено вимоги ст. 214 КПК України щодо невідкладного внесення за заявою ОСОБА_3 відповідних відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань про вчинення кримінального правопорушення.
Таким чином, скаргу ОСОБА_3 на бездіяльність уповноважених осіб Відділення поліції № 3 Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області про невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань слід задоволити та визнати незаконною бездіяльність уповноважених осіб Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області про невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань за зверненнями ОСОБА_3 від 25 лютого 2025 року; зобов'язати уповноважену особу Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого статтею 382 КК України, службовими особами Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької районної державної адміністрації відповідно до заяви (повідомлення) ОСОБА_3 від 25 лютого 2025 року (заява зареєстрована в ЖЄО 29 травня 2025 року за № 1934).
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 214, 303-307 КПК України,
постановив:
Скаргу задоволити.
Визнати незаконною бездіяльність уповноважених осіб Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області про невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань за зверненнями ОСОБА_3 від 25 лютого 2025 року.
Зобов'язати уповноважену особу Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого статтею 382 КК України, службовими особами Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької районної державної адміністрації відповідно до заяви (повідомлення) ОСОБА_3 від 25 лютого 2025 року (заява зареєстрована в ЖЄО 29 травня 2025 року за № 1934).
Ухвала є остаточною та оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали виготовлено 11 липня 2025 року.
Слідчий суддя ОСОБА_1