Справа №463/5850/25
Провадження №3/463/1234/25
10 липня 2025 року м. Львів
Суддя Личаківського районного суду м. Львова - Стрепко Н.Л., за участі особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , українця, громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_1 21 червня 2025 року о 16:03 год. у м. Львові на вул. Лодія, 5, керував автомобілем «BMW 525 І», р.н. НОМЕР_2 , перебуваючи в стані наркотичного сп'яніння, огляд на стан наркотичного сп'яніння проводився у медичному закладі КНП ЛОР «Львівський обласний медичний центр превенції та терапії узалежнень» у лікаря-нарколога зі згоди водія у встановленому законом порядку, стан наркотичного сп'яніння підтверджується висновком медичного закладу №001226 від 21 червня 2025 року, від керування транспортним засобом був відсторонений шляхом передачі тверезому водієві, чим порушив п.2.9.а Правил дорожнього руху та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
В судовому засіданні особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративних правопорушень заперечив. Вказав, що коли його зупинили поліцейські був тверезим, вважає зупинку транспортного засобу безпідставною. Зазначив, що пройшов огляд на стан сп'яніння в медичному закладі, за результатами якого склали висновок про те, що він перебуває у стані наркотичного сп'яніння, хоча в той день наркотичних засобів не вживав, востаннє вживав їх за тиждень до події
Заслухавши думку особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, оглянувши матеріали справи, оцінивши зібрані у справі докази, суд приходить до наступного.
Частина 1 ст. 130 КУпАП передбачає відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
При цьому пунктом 2.9.а Правил дорожнього руху встановлено, що водієві забороняється: керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно з вимогами п. 3, 4 розділу I Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України №1452/735 від 9 листопада 2015 року, ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість. При цьому відповідно до п. 3 даного розділу Інструкції ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Пунктами 6, 7 розділу І Інструкції встановлено, що огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі - спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку). У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - заклад охорони здоров'я).
При цьому пунктом 12 розділу ІІ даної Інструкції встановлено, що у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
Крім того, відповідно до вимог п. 2 розділу II Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України №1395 від 7 листопада 2015 року, протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності. За наявності свідків і потерпілих протокол про адміністративне правопорушення підписується також цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу про адміністративне правопорушення в ньому робиться відповідний запис. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання, які долучаються до протоколу.
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №368769 від 21 червня 2025 року, яким ОСОБА_1 вміняється керування транспортним засобом в стані наркотичного сп'яніння та відтак вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, вбачається, що ОСОБА_1 такий підписав, в графі пояснень вказав, що наркотичних засобів не вживає. Свідки при складенні протоколу не залучались, здійснювалась фіксація за допомогою технічного засобу відеозапису №470144.
Факт керування ОСОБА_1 зазначеним в протоколі транспортним засобом, а також законність підстав його зупинки працівниками патрульної поліції, підтверджується наявним в матеріалах справи рапортом інспектора взводу 2 роти 4 батальйону 4 УПП у Львівській області ДПП лейтенанта поліції Коцурської В. від 21 червня 2025 року в якому остання вказує, що під час денного чергування у складі екіпажу Омега 103 спільно з екіпажем Омегв 301 за адресою: м. Львів, вул. Лодія, 5, було виявлено транспортний засіб «BMW 525 І», р.н. НОМЕР_2 , котрий мав видимі ознаки транспортного засобу, який ймовірно вчинив ДТП, через що о 16:03 год. було даний транспортний засіб під керуванням ОСОБА_1 було зупинено для перевірки. Вказує, що під час спілкування у водія було виявлено ознаки наркотичного сп'яніння, а саме виражене тремтіння пальців рук, звужені зіниці, котрі не реагують на світло, підвищена жвавість, неприродна блідість, на запитання він вживав наркотичні речовини ОСОБА_1 повідомив, що 3 дні до того вживав наркотичні речовини, відтак останньому було запропоновано пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння у встановленому законом порядку, на що водій погодився. Стан наркотичного сп'яніння підтверджується висновком медичного закладу №001226 від 21 червня 2025 року. На ОСОБА_1 було складно протокол за ч. 1 ст. 130 КУпАП та відсторонено його від керування транспортним засобом шляхом передачі тверезому водію. Подія фіксувалась на нагрудний відеореєстратор №470144.
До матеріалів справи також долучено направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану наркотичного сп'яніння, складене поліцейським взводу 2 роти 4 батальйону 4 УПП у Львівській обл. ДПП сержантом поліції Шоп'яком В.В. щодо ОСОБА_1 , згідно з яким останнього 21 червня 2025 року о 16 год. 03 хв. було направлено для проходження огляду до КНП ЛОР «ЛОМ ЦП та ТУ» у зв'язку з тим, що в результаті огляду, проведеного уповноваженою особою патрульної поліції було виявлено ознаки сп'яніння: звужені зіниці, які не реагують на світло, підвищена жвавість, неприродна блідість.
При цьому викладені вище в рапорті обставини підтверджуються долученим до адміністративних матеріалів відеозаписом з портативного відеореєстратора поліцейського №470144 з яких зокрема вбачається, що 21 червня 2025 року близько 16:03 год. працівниками поліції у м. Львові на вул. Лодія, 5, було зупинено автомобіль «BMW 525 І», р.н. НОМЕР_2 , у зв'язку з підозрою про причетність даного транспортного засобу до дорожньо-транспортної пригоди - наявністю на такому характерних ушкоджень - вм'ятиною на передньому лівому крилі. Особу водія було встановлено як ОСОБА_2 та в ході спілкування працівником поліції було задано йому запитання, коли він вживав останній раз наркотичні засоби, на що останній відповів, що вживав за 3 дні до того «траву». Надалі працівником поліції було запропоновано ОСОБА_3 у зв'язку з виявленням у нього ознак наркотичного сп'яніння пройти огляд на стан сп'яніння у медичному закладі, на що останній погодився. Надалі працівниками патрульної поліції було доставлено ОСОБА_4 до Кабінету медичних оглядів КНП ЛОР «Львівський обласний медичний центр превенції та терапії узалежнень» за адресою м. Львів, вул. Кульпарківська, 95, де він пройшов огляд на стан наркотичного сп'яніння у лікаря нарколога, за результатами якого перебував у стані наркотичного сп'яніння . Після цього лікарем було складено акт огляду та за результатами такого висновок медичного огляду, зі змістом якого ознайомлено ОСОБА_4 .Після завершення огляду працівником патрульної поліції щодо ОСОБА_4 було складено протокол про адміністративне правопорушення та також ознайомлено останнього з таким.
Так лікарем Кабінету медичних оглядів КНП ЛОР «Львівський обласний медичний центр превенції та терапії узалежнень» ОСОБА_5 за результатами проведеного 21 червня 2025 року о 17 год. 24 хв. огляду було складено висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції №001226 від 21 червня 2025 року, відповідно до якого за результатами проведеного огляду ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебував у стані наркотичного сп'яніння. ОСОБА_2 розписався на вказаному висновку про ознайомлення з результатами огляду
Відтак беручи до уваги наявні у матеріалах справи докази, а саме: протокол про адміністративне правопорушення ЕПР1 №368769 від 21 червня 2025 року, відеозаписи з портативного відеореєстратора поліцейського №470144, долучені до такого, рапорт інспектора взводу 2 роти 4 батальйону 4 УПП у Львівській області ДПП лейтенанта поліції Коцурської В. від 21 червня 2025 року, направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану наркотичного сп'яніння, складене поліцейським взводу 2 роти 4 батальйону 4 УПП у Львівській обл. ДПП сержантом поліції Шоп'яком В.В. щодо ОСОБА_1 21 червня 2025 року, висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції №001226 від 21 червня 2025 року, складений лікарем Кабінету медичних оглядів КНП ЛОР «Львівський обласний медичний центр превенції та терапії узалежнень» ОСОБА_5 , та пояснення ОСОБА_4 , надані в судовому засіданні, суд приходить до висновку, що у діях ОСОБА_3 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
При цьому судом не беруться до уваги посилання ОСОБА_1 на те, що були відсутні підстави для зупинки транспортного засобу, оскільки відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 35 Закону України «Про національну поліцію» поліцейський може зупиняти транспортні засоби у разі якщо є інформація, що свідчить про причетність водія транспортного засобу до вчинення дорожньо-транспортної пригоди, а з оглянутого відеозапису вбачається, що на автомобілі правопорушника були пошкодження, характерні для отриманих внаслідок дорожньо-транспортної пригоди.
Також судом не беруться до уваги посилання ОСОБА_1 на те, що він не вживав наркотичних засобів безпосередньо в день події, а за кілька днів до того, оскільки наркотичні засоби залишаються в тілі людини протягом тривалого часу, зокрема згідно з медичними дослідженнями діючу речовину марихуани може бути виявлено в крові навіть за два тижні, у сечі - до 30 днів, та протягом вказаного періоду зазначена речовина продовжує здійснювати вплив на організм людини, в тому числі на увагу та швидкість реакції.
Враховуючи вищенаведене, характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, а також тяжкість скоєного, вважаю, що ОСОБА_1 необхідно обрати адміністративне стягнення в межах санкції, передбаченої ч. 1 ст. 130 КУпАП, у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами.
Окрім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 грн.
Керуючись ст.ст. 33, 40-1, 130, 268, 283, 284, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , винним у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення та обрати йому покарання у виді адміністративного штрафу у розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ,в користь держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому даної постанови, а в разі її оскарження - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу у визначений строк, постанова надсилається для примусового виконання, а штраф стягується у подвійному розмірі, тобто становитиме 34 000 (тридцять чотири тисячі) гривень.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через Личаківський районний суд м. Львова.
Суддя: Стрепко Н.Л.