08.07.2025 Справа №607/11996/25 Провадження №3/607/4853/2025
м. Тернопіль
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Стельмащук П.Я., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла з Управління патрульної поліції Департаменту патрульної поліції в Тернопільській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, адреса місця проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
04.06.2025 о 05 год. 11 хв. на вул. Митрополита Шептицького, 30 в м. Тернополі, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом «Mercedes-Benz Sprinter», н.з. НОМЕР_2 , перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан алкогольного сп'яніння проводився на місці зупинки транспортного засобу із застосуванням технічного приладу газоаналізатора Alcotest 6820 ARHJ-0295 (повірка дійсна до 13.11.2025), результат огляду становив 0,79‰. З результатом огляду ОСОБА_1 згідний, від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння в медичному закладі відмовився. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.9а Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 130 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні пояснив, що 04.06.2025 він знаходився в хворобливому стані та вживав ліки, які імовірно містять спирт. При цьому алкогольних напоїв не вживав.
Захисник особи - адвокат Кноль П.М. в судовому засіданні вину ОСОБА_1 заперечив та просив закрити провадження у справі за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, оскільки ОСОБА_1 не вживав алкоголю та йому не було достеменно відомо про вміст спирту у ліках, які він вживав. Крім того, вказує на те, що працівниками поліції було порушення процедуру проведення огляду ОСОБА_1 на визначення стану алкогольного сп'яніння. Зокрема, під час роздруківки результату тестування на алкоголь в якості принтеру було використано інший технічний пристрій, ніж той який був у комплекті із драгером. Тому існує сумнів стосовно того чи результат тестування відповідає тому, який був встановлений під час проходження ОСОБА_1 огляду.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та його захисника, дослідивши наявні у справі докази, суддя дійшов висновку про винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, керуючись такими міркуваннями.
Відповідно до п. 2.9а ПДР України, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебувати під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення настає, зокрема, за керування особою транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння.
Згідно ч. 2 ст. 266 КУпАП, огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до статті 245 Кодексу України про адміністративні правопорушення завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Також, вимогами ст. 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами (ч. 1 ст.251 КУпАП).
Згідно ст. 252 Кодексу України про адміністративні правопорушення орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженню всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, доведена наступними доказами, а саме: даними, які містяться в протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 350726 від 04.06.2025; результатом тестування на алкоголь від 04.06.2025, який показав результат 0,79‰; свідоцтвом про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки газоаналізатор Alcotest 6820 №ARHJ-0295, чинним до 13.11.2025; направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння від 04.06.2025; актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, на якому зафіксовано результати огляду на стан алкогольного сп'яніння ОСОБА_1 , результат проба позитивна 0,79‰; розпискою ОСОБА_1 від 04.06.2025 про зобов'язання не керувати транспортним засобом до повного протверезіння; копією постанови серії ЕНА № 4885943 від 04.06.2025 про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, якою до ОСОБА_1 застосовано адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 510 грн. за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.122 КУпАП; рапортом від 04.06.2025; відеозаписом.
Щодо доводів сторони захисту стосовно вживання ОСОБА_1 ліків з вмістом спирту, про наявність якого він не знав, суд зазначає таке.
В першу чергу, стороною захисту не надано доказів того, що ОСОБА_1 вживав лікарські засоби, що містять спирт.
Але навіть, якщо це правда, водій ОСОБА_1 , реалізуючи своє право керувати автомобілем, тим самим погодився нести певну відповідальність та виконувати обов'язки у правовому полі згідно з встановленими нормами законів держави Україна.
У будь-якому випадку, перед вживанням лікарських препаратів особа повинна ознайомитися з вмістом цього препарату, а водій транспортного засобу, окрім рекомендацій для застосування ліків, повинен з'ясувати вплив препаратів на здатність керувати автомобілем.
Крім того, згідно з відеозаписом ОСОБА_1 пройшов огляд на визначення стану алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу, з результатом погодився, проїхати в медичний заклад відмовився. ОСОБА_1 не повідомив працівників поліції про те, що він вживав будь-які препарати.
Суддя також відхиляє посилання захисника на можливу не відповідність роздрукованого результату тесту, результату проходження огляду на визначення стану алкогольного сп'яніння, у зв'язку із заміною принтеру для роздруківки.
Принтер Drager Mobile це окремий пристрій, який дозволяє на місці роздрукувати результати тестів на алкоголь у видихуваному повітрі. Передача даних від алкотестера на друк принтера здійснюється за допомогою оптичного інтерфейсу. Принтер призначений для роботи з приладами Drager Alcotest 6810, Alcotest 6820, Alcotest 7410, спеціальної версії Alcotest med та Alcotest 7410 версій Plus та аналізатором Drager DrugTest 5000.
Тобто принтер є додатковим пристроєм до Alcotest 6820 та шляхом передачі даних роздруковує лише ті показники, які надав аналізатор.
У даній ситуації, аналізуючи матеріали справи, зокрема результат тестування та відеозапис, встановлено, що огляд на визначення стану алкогольного сп'яніння ОСОБА_1 проведено 04.06.2025 о 05:17 год. Вказана мітка часу на результаті тестування та на відеозаписі співпадають.
Після проходження огляду о 05:17 год. поліцейським було оголошено результат 0,79%.
Саме цей результат тестування був роздрукований пізніше після заміни принтера.
Невизнання ОСОБА_1 своєї провини в скоєнні адміністративного правопорушення є способом його самозахисту, бажанням уникнути відповідальності за скоєне та спростовується вказаними у постанові доказами.
Оскільки всі наявні в матеріалах справи докази у своїй сукупності доводять вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, а доводи сторони захисту не знайшли свого підтвердження під час розгляду справи, суддя вважає, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, тобто керування транспортними засобами особами в стані алкогольного сп'яніння і тому його слід притягнути до адміністративної відповідальності та накласти на нього адміністративне стягнення.
При накладенні адміністративного стягнення, беру до уваги характер вчиненого правопорушення, обставини справи, ступінь вини, особу порушника, його майновий стан, вважаю, що ОСОБА_1 слід притягнути до адміністративної відповідальності, наклавши на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави, з позбавленням права керування транспортними засобами.
Згідно ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення підлягає стягненню з особи, на яку накладено стягнення, тому, відповідно до ч. 5 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», із ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму, що становить 605,60 грн.
Керуючись ст.ст. 33, 40-1, ч. 1 ст. 130, ст.ст. 251, 252, 280, 283, 284 КУпАП, суддя
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000,00 гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Штраф має бути сплачений ОСОБА_1 не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У випадку несплати штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 Кодексу України про адміністративні правопорушення, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з ОСОБА_1 стягується подвійний штраф в розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 34000,00 гривень в дохід держави.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 605,20 грн. в дохід держави.
Постанова про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу підлягає примусовому виконанню після закінчення строку, установленого частиною першою статті 307 Кодексу України про адміністративні правопорушення, шляхом звернення до виконання протягом трьох місяців з дня винесення. В разі оскарження постанови перебіг строку давності зупиняється до розгляду скарги. У разі відстрочки виконання постанови відповідно до статті 301 Кодексу України про адміністративні правопорушення перебіг строку давності зупиняється до закінчення строку відстрочки.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 КУпАП.
Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.
СуддяП. Я. Стельмащук