Рішення від 26.02.2025 по справі 761/6591/25

Справа № 761/6591/25

Провадження № 2-о/761/226/2025

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 лютого 2025 року

Шевченківський районний суд м. Києва

в складі:

головуючого-судді: Кондратенко О.О.

при секретарі: Лаврук Ю.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Шевченківського районного суду в м. Києві цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Шевченківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України

ВСТАНОВИВ:

В лютому 2025 року ОСОБА_1 звернулась до Шевченківського районного суду м.Києва із заявою про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території, а саме: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , дата смерті - ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце смерті - с.м.т. Нижні Сірогози Нижньосірогозький район Херсонська область.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що вона проживала однією сім?єю без реєстрації шлюбу з ОСОБА_2 . Від спільного проживання мають неповнолітнього сина: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

ІНФОРМАЦІЯ_2 у с.м.т. Нижні Сірогози Нижньосірогозький район Херсонська область померла ОСОБА_2 , про що свідчить копія свідоцтва про смерть, виданого 15 серпня 2024 року Чаплинським районним відділом запису актів громадянського стану Управління ЗАГС Херсонської області, серія НОМЕР_1 . Отримати свідоцтво про смерть українського зразка у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки, факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України.

Заявниця в судове засідання не з?явилася; про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином; подала заяву про розгляд справи за її відсутності, на задоволенні заяви наполягає в повному обсязі.

Представник Шевченківського районного у місті Києві відділі ДРАЦС Центрального міжрегіонального управління МЮ ( м. Київ ) в судове засідання не з'явився; про час та місце розгляду справи повідомлений у встановленому законом порядку; причини неявки суду не сповістив.

Суд, розглянувши подані стороною заявника документи, повно і всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується заява, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до п. 5) ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті ( п. 8 ) ч. 1ст.315 ЦПК України ).

У судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення (ч. 2 ст. 315 ЦПК України).

Відповідно до положень ч. 1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.

Як вбачається із матеріалів справи і це встановлено судом, що ОСОБА_2 є рідним батьком неповнолітнього ОСОБА_3 , про що свідчать копії повторного свідоцтва про народження: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , батьками якого є - ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , виданого 12 жовтня 2021 року Новокаховським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Каховському районі Херсонської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса).

Звертаючись до суду з вищезазначеною заявою, заявниця зазначила, що ОСОБА_2 помер внаслідок дорожньо-транспортної пригоди.

У своїй заяві, заявниця наголошувала, що документи, які засвідчують смерть батька її неповнолітнього сина, видані некомпетентними органами, а тому, вона змушена звернутися до суду із вищезазначеною заявою, для подальшого проведення державної реєстрації смерті ОСОБА_2 .

Відповідно до ст. 17 Закону України " Про державну реєстрацію актів цивільного стану ", державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Судом встановлено, що Херсонська область є тимчасово окупованою територією.

Суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті ( п.8 ч.1 ст.315 ЦПК України ).

Заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України (ч.1 ст.317 ЦПК України).

Стаття 2, 3 Закону України " Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України " від 15.04.2014 № 1207-VII визначає статус території України, тимчасово окупованої внаслідок збройної агресії Російської Федерації, встановлює особливий правовий режим на цій території, визначає особливості діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій в умовах цього режиму, додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб. Тимчасово окупованою територією визначається: 1) сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій; 2) внутрішні морські води і територіальне море України навколо Кримського півострова, територія виключної (морської) економічної зони України вздовж узбережжя Кримського півострова та прилеглого до узбережжя континентального шельфу України, на які поширюється юрисдикція органів державної влади України відповідно до норм міжнародного права, Конституції та законів України; 3) повітряний простір над територіями, зазначеними у пунктах 1 і 2 цієї частини.

За правилами ст. 1, 9, 17, 18 Закону України " Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України ", тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України; державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків; у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна; громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Згідно положень Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000року № 52/5 у зв'язку з неможливістю виконувати повноваження відділами державної реєстрації актів цивільного стану Автономної Республіки Крим, міста Севастополя та на тимчасово окупованих територіях, та території проведення АТО, проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення, анулювання здійснюються відділами державної реєстрації актів цивільного стану за межами цієї території за місцем звернення заявника.

Пунктом 1) розділу 5 зазначених вище Правил визначені підстави для державної реєстрації смерті, однією з підстав є рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.

Наданий заявницею документ, а саме: копія свідоцтва про смерть, виданого 15 серпня 2024 року Чаплинським районним відділом запису актів громадянського стану Управління ЗАГС Херсонської області, серія НОМЕР_1 , видано органами державної влади, які створені всупереч законодавства України, а тому, не є підставою для реєстрації смерті за правилами ст. 17 Закону України " Про державну реєстрацію актів цивільного стану" органом державної реєстрації актів цивільного стану ".

За таких обставин, суд прийшов до висновку, що заява ОСОБА_1 підлягає задоволенню, оскільки, заявниця не може отримати від територіальних органів Міністерства юстиції України, що створені за законодавством України документ встановленої форми про смерть та на його підставі зареєструвати смерть ОСОБА_2 для подальшого отримання свідоцтва про смерть. Здійснити державну реєстрацію смерті ОСОБА_2 у позасудовому порядку, заявниця позбавлена можливості.

Відповідно до ч.4 ст.317 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.76-82, 293, 315, 317 ЦПК України, Законом України " Про державну реєстрацію актів цивільного стану ", Закону України " Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України ", суд

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 ), заінтересована особа: Шевченківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (ЄДРПОУ 26088771, місцезнаходження: 04107 м. Київ, вул. Академіка Ромоданова, 17 ) про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України - задовольнити.

Встановити факт смерті ОСОБА_2 , дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_5 , дата смерті - ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце смерті - с.м.т. Нижні Сірогози Нижньосірогозький район Херсонська область, Україна.

Рішення підлягає негайному виконанню.

Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя: